Koopt 11 vLikeuren bij Marcel Tentoonstelling Sottegem. Prijswinnende nummers Geeraardsbergen. Id den rooden bot. Denderleeuw. LEDE. Gij' segem. TE GENT- Ofïiciecle opening Zaterdag 14 Juni. Belgische Bank 40.912,669,18 Fr. Alle Banlt-S Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende rekeningen en geldplaatsingen. Oheckrekeningen, betaalbaar op UFT NINOVE Dar lij ge 11 ooien. Korle samenspraak. itu rgersen Werklieden G. Van Driessche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. Meerbeke. Strijdpenning. Rondgehaald in liet Achturenhuis. Omdat Pol it braaf was 3,00. Omdat Maria toch zoo kwaad was 2.05. Totaal 5,05. StriJdpÊnning. Omdat Pie op den Hoogdag achter zijn loog zoo serieus stond, geeft Remi 1,00. Omdat Barra schrik had van ztin licht uit te doen. De Bock 0,56. Omdat de mannen beter hun plicht zouden kwijten, en op post zijn, omhaling 2,05. Lied gezongen in het lokaal door Jean Schoof,rond- g diaald door zijn peter Jean Sterck 1,50. Soc. Propagandaclub en Spaarkas. Zondag 4 Mei, Algemeene verga dering om 10 ure. Gezel Jan Bekaert, Arr. Secretaris lal aanwezig zijn. IIet Bestuur. Soc Propagandaclub. HEDEN ZONDAG, om 10 1/2 ure 's morgens, in liet lokaal, hij Die- rickx, Dries, Algemeene Vergadering. Gezel Jan Bekaert, Arr.Secretaris, zal aanwezig zijn. Het Bestuur. INTERNATIONALE DER KOOPERATIE DEN van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat I,GENT Agentscliap te Lu Louvière 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningon te Gent n°850 te La Louvière n° 48075 Kapitaal 5,000,000 frank. Reservefonds 2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923 zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandelijksche rekeningen fr. 4,35 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,45 o/o Rekeningen met vooibericht van 30 dagen fr. 4,50 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,25 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 4,50 /oo Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 4,75 o/o Verhuring van brandkoffers. Verkoop van Kapitaal-aandeelen USI NES LEOPOLD PH ALEM PIN aan Ir. 735.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 800.00 FA P.R1QUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 ■Kasbons: FRIGORIFERESdu LITTORAL. 7 aan fr. 490.00 uitkeerbaar den 31 December 1031 C0T0NN1ÈRF. OANTOISE - 71/2 o/0 aan 487.50 uitkcerfoaar den 1 Juli 1933. Sinds T April is er een beweging aangevat door de afdeeling Sotte gem, om voor zyV.e leden eene ver- ininging vanloon te bekomen zijn de een minimumloon van 3 fr. per uur voor de metsers, plaloneer- ders, schrijnwerkers en meubelma kers en 2 ,50 Ir. per uur voor de dienders. Lang waren deze werkers onver schillig aan de organisatie, en ble ven gedoemd om aan lage loonen te werken, doch door uit te wijken naar andere steden ondervonden zij welke macht er besloten is door vereenigd te zijn. Zonder met de patroons in be spreking te komen, hebben reeds enkele op ons eerste schrijven eene verhooging toegekend, doch die de werkers niet kan tevreden stellen, deze verhooging is nog maar aan de bouwwerkeis toegekend. Onder de schrijnwerkersgasten zijn er ongelukkig nog velen welke niet moeten vereenigd zijn, en door hun onverstand niet alleenlijk zelf aan lage loonen arbeiden, maar ook de struikelblok zijn voor hunne werkbroeders die strijden voor ver betering. Gesterkt door die onverschillig heid. is er een zeer piep-klein baaske, blauw van uitzicht, die met die blauwe kleur en groote pretentie zijne bonden wil recht zetten, ook door die blauwe kleur meent de vrijheid te moeten be zitten kleine jongens tiit te buiten, en meent een groote man te zijn" het schrijven hem gezonden door de afdeelingte weigeren. Dat broekventje droomt nu alle nachten van zijne grootheid, door het weigeren van het schrijven heeft hij de afdeeling terneer geslagen en zullen het niet meer wagen voor de schrijnwerkers welke nu 2.25 tot 2,50 tr. verdienen,minstens o,5o fr. opslag te eischen De vergadering heeft nu eenmaal heslist zirh niet te storen aan kabouterke, de beweging door te drijven tot wanneer zij een mer.sch- waardig bestaan hebben veroverd. Sluit u aan Bouw- en Houtbe werkers Strijdt mede met uwe werkbroeders en de zege is aan U. JD B der Tombola van Sottegem ten voor- deelo van Muziek en Turngroep. le prfjs n. 1851 2e pr. n. 3180; 3C pr. n. 4150 4* pr. n. 1720 5" pr. n. 4733 6e pr. n. 4029 7e pr. n. 3941 8 pr. n. 2000 9 pr. n. 5525 10 pr. n. 4339 11 pr. n. 43.3 12 pr. n. 2375 13 pr. n. 3533 14 pr. 11. 1099 15 pr. n. 5974 10 pr. n. 770 17 pr. n. 4704; 18 pr. n. 717 19 pr. n. 3064 20 pr. n. 5208 21 pr. n. 2715 22 pr. n. 1945 23 pr. n. 4207 24 pr. n. 2449 25 pr. n. 539 20 pr, n. 124. Op voor I Mei. Kameraden, over enkele dagen is het 1 Mei, den dag der arbeiders en der arbeidersvrouwen. Het is de feestdag van den triom feerenden arbeid, liet is de dag dei- ontplooiing van uwe macht in al zijn glorie. IIet is uw dag. Wij zullen op dezen- dag wederom getuigenis af leggen, dat wijde wereld liet edel ste zullen schonken. Wat bereik baar is, wie van de schoonheid onzer idealen doordrongen is, kan niets anders van dien dag, een vryen te maken. Laten wij op dezen dag loo nen in de. voile kracht van onsedel streven, laten we hem maken tot onvergetelijk, die. tolde schoonste, van ons leven zal beboeren. Want onze feestdag zal eenmaal DE DAG worden van geheel liet menschdom, hij is jaarlijks de toets steen van den vooruitgang van liet moderne leger. Deze dag is te verheven, t,e mooi, dan dat hij der oppervlakkigheid van geschillen een moment maar in gedrang zou koun De eenheid doet. den geest dieper doordringen in de heteekenis van den grooton dag, waarvoor wij allen als moderne Reorganiseerden een zeer groote liefde koesteren. De spontaniteit w aarmee de feest gangers hunne medewerking aan liet welslagen van deze historisch geworden dag zal ve.rleenen, zul ge tuigen van ernstig willen, 't welk op vriend en tegenstander r en mach tigen indruk zal vestigen. Moge liet welslagen van 1 Mei, een nieuw hewys te meer zijn van onze tegenstanders, dat wy bezield zijn mot dat rotsvaste vertrouwen, dat eenmaal de toekomst aan ons is. Vooruit dan mannen en vrouwen, op voor 1 Mei, op naar de Feestver gaderingen. Geen sterveling blyv thuis. Jef De Deyn. Hoera voor onze Turners en Turneressen Di* pupillen onzer meisjes on jon geusafileeliugen komen zich prach tig U? onderscheiden. I11 de Cros Country, ingericht te Aalsten te Lo keren, helmlen ze in iedere plaats den beker der pupillen, Hoera voor onze moedige meisjes en jongens. Hartelijk proficiat en vooruit op den ingeslagen weg. Naast onze licham Jijke ontwikkeling, moeten wij eveneens onze verstandelijke ontw ikkeling verzorgen, daarom moet elk dio kan onzen groep steu nen. Op Woensdag 31 April (Meiavond) huldigen wij die prachtige overwin ning. IIet Bestuur van don Turn kring rekent op do medewerking van al de partygonooten tot het wei- lukken van doze betooging. Het Bestuur van den Turnkring: DOOR IEVER STERK Voor het Muxiek. Een I ied gezongen doorlef Do Paepo 0.10. Een lied gezongen door zijne moeder by Edm. Ds Coster 7,00, Een lied gezongen door den zoon van Edm. De Coster (Petrus)' in hunne estaminet 7,30. Gezongen door Petr. D'Hondt, in liet lokaal van Moerboke 9,30. Voor het Baarkleed. Rondgehaald op het chocolade feest der eerste commuiiiekanton, door Treozo Joe.per 13,00. STRIJDPENNING. Gezongen door Jan Baeyens en Matheus, rondgehaald door J. B.Van Londersele 0,25. Voor de Turners- Gezongen door Trecze Joepereti rondgehaald door Jan Baudewyn, 10,00. Ome.r Van Belleghem 5,00. Leest en verspreidt het weekblad «RECHT EN VRIJHEID dat de belangen dar werklieden verdedigd. CINEMA. Heden Zondag 27 en Maandag 28 April «Groote Verwachtingen - naar liet werk van Charles Dickens, Nor- disk-film in 8 doelen, met de kleine Martin Herzborg, de jonge artist, d ie zoo meesterlijk de rol van David Copperfield vertolkte. Als komiek Doublepatte en Patachon, 0011 film in 1 doelen, luimige loone.elen, lachen lachen Zooals men ziet zorgt liet bestuur voor uitstekende program ma's. De Jacht op de dood Allejoinemaliofhebbors hebben ze ker in 'l blad Vooruit» do beschrij ving gelezen van dezen praclitigon episode-lilm, en zullen ook dezen willen zien. Van af Zondag 4 en Maandag 5 M"i. zal de Volkseineina ■lezen knxtelijken hand aan zijne tal rijke bezoekers laten zien. Het pro gramma zal telkens aangevuld zijn met een tweede schooiie film en een komiek. Twee groote filmen. HET BANKROET VAN I)E WE RELD, een studie over de na oorlog- sclie mentaliteit. DE VERVLOEKTE STAD, super Fox film, ineengezel door Harry Mil larde, de inseeneerdor van - M i'maii- Deze twee filmen moeten duur lie taald worden. ïn de pers werd er met den groot sten lof over geschreven. Wij dur ven verhopen, dat alle cinema lief hebbers. deze filmen zullen komen zien. Iedereen ia 'takkoord in «Ie ciiiemawercld 0111 te zeggen dat Diidule en Lupinodo beste ko mieken zijn. Hunne filmen zijn zoo kostelijk als een goed drama. De twee zijn aangekondigd voor de Volkscinema. Gedurende de maand Mei. Donderdagen 8, 15 en 22, Cinema- programma's met ijhidule en Lu pi no (hunne nieuwste filmen). Charles Jones, William Russell, Jewel Car men. Miriam Cooper, John Claris, Tlu'da Barn. enz. S M. Verbroederiog. DEEL OP WINKELWAREN, De deel zal uitbetaald worden Dinsdag 6, Woensdag 7, Donderdag 8, Vrijdag 9 Mei, telkens van tot 12 ure's morgens en van 2 tot 5 ure na middag. Dringend verzoek de sou ch'Mi te rangschikken, en de optel ling te maken. De 1» den worden ver zocht zich te voorzien van bun broodboekje om hunne aanknopen er in te schrijven. Hét is niet te betwisten De Volkscinema geeft elke week de schoonste programma's met fil men van de beste merken. Marie. Het is reeds een tydjo geleden dat ik 11 zag Mina, en ik weet Cat. gij nog al naar 'l Volkshuis gaat, die mannen hebben 1111 toch eens een schoon gebouw hè Mina. Ja, eh en ik ben er zelf fier over, omdat ik daar aan gehol pen heb. Marie. l)at is nu wel ziet go, wat wilt gij mij nu wijs maken, hoe kunt gij daar aan geholpen hebben. Mina.—Zulks is heel eenvoudig. In mijn huis komt geen ander brood dan van de coöperatief. Ik koop re gelmatig in dezer winkels, en als mijn echtgenoot of zonen een kostuum noodig hebben, laat ik het in de coöperatief maken. Ik bebop al mijne aankoopen doel. Ik bob dus mee geholpen om de coöperatief in staat te stellen, de werklieden zoo een prachtig lokaal te schenken. Marie. Ik heb nu niet veel tijd, maar gij moet my bij de eerste gele genheid, eens al wat ge weet over coöperatie vertellen. Mina. Hoe eerder, hoe liever, maar ik hoop, dat gij van nu af zult beginnen alles in do coöperatief te koopen, en te doen als ik, als gij eenige spaarcenten hebt, zo in dé S. M. Verbroedering plaatsen. Marié. Ik zal er thuis van spn* .kim, en in 't kort vraag ik bij mij thuis, om mijn man al de voordooien der coöperatief te doen kennen. Voorde Bouwwerkers. Bouwwerkers begrypt uw plicht, Ivo 1,00. Omdat iedereen bewust weze, Gustaaf 1,00. Eene vlag is ons denken, Omer 1,00. Iedereen doet mee, Frans 1,00. Om het veroveren eener vlag, Henri 1,00. Dat ware mijn wensch, Remy 1,00. I)at is liet symbool van ons' strijden, Remy Danneels 1,00. Dat onze wensch ver vuld weze, Spellers 0,50. Voor de lustige. A. Hooghuys 1,00. Strijdpenning. Omdat Jozef een verkeerd hemd aan had 0,75 en Emma er 0111 lachte 0,25. Omdat T. G. goed kraaien kan 0,50. MUZIEK. Gezongen door Van Hammo van Sl. Arnandsherg hij Gustaaf De. Boe 2,70. Door denzelfden 11,00. Gezon gen door Frans Biebaut bij Victor Dubois 6,30. Door donzelfdon bij Vict. Dubois 3,60. koopt uwe Schoenen BIJ Heden willen wij enkel - woor den wijden aan or.zen fanieuzen schepen van onderwijs der ge meente. Deaeheer, die vroeger een heftig liberaal was, en die thans een zeer ieverige katholiek geworden is, zal het ons voorzeker niet ten kwade duiden, zoo wij de vierde der gees telijke werken De twijfelachti- gen goeden raad geven even op hem toepasselijk maken want in zake onderwijs, heeft hij maar lie ver niets te doen, ten hate onzer lieve werkerskinderen a Laat gaan dat gaat schijnt zijne ge liefkoosde leuze te wezen. Reeds dikwijls hebben wij er op gewezen, hoe noodzakelijk het is in onze gemeente, (die ver uitge strekt is, en waar de arme kleinen van heel verre, en soms langs heel slecht onderhouden wezen, door alle weders moeten ter school komen) het voorbeeld van nabu rige gemeenten te volgen, en b v. op de dichtbevolkte wijk Kiuis ten minste twee klassen te laten optrekken, of een gebouw aan te koopen, waar men met weinig kos ten, geschikte schoollokalen kan inrichten, zooals men reeds de ge legenheid gehad heeft te doen. Bovengenoemde wijk, is daar voor menigmaal reeds als de best gelegen plaats door bevoegde per sonen, aangewezen geweest. Het wierd indertijd nog voorop- gestelddoor wijlen den lieer Adolf Vei pijlen-, hoofdonderwijzer der gemeente, eene der edelste figuren die wij toen kenden in het lager onderwijs. Overigens dit punt verwezenlij ken, ware voor de jongens en meis jesscholen, die nu overbevolkt zijn, eene ware en noodzakelijke ont lasting, ten andere, het onderwijs zou er veel bij te winnen hebben. Indien gij, ff. Schepen, nu nog twijfelt u aan 't werk te zetten, raden wij u aan even eens te gaan een kijkje nemen, bij onzen knap pen partijgenoot. Pol Van de Steen. Schepen van Onderwijs te Ninove,(een werkeiszoon a. u. b en gij zult voorzeker veibua&d staan, over den durf en het initia tief, door onzen vriend aan den dag gelegd, in zake 't onderwijs onzer lieve kinderen. Met de komende kiezingen,gaan de werklieden van Meerbeke, aan die twijfclachtigen een voetje lich ten, en gaan er voor zorgen dat een werkerszoon dit ambt zal bekleeden, tot meerder heil en welzijn onzer lieve kleinen en van gansch de werkersbevolkirg. t Slot toekomende week. STRIJDPENNING. Omdat er eon puit in het lokaal spri ngt 0,50. Omdat Petrus dat niet. goed gezien heeft 0,50. Omdat Taut Matlnlde haren drank gepakt heeft 0.2». Omdat den baas Ivonne baren drank pakte 0,25. Omdat Maurice beestjes betrapt beeft bij Marie 0.25. Omdat by achter gaat om te sciiar- ten 0,25. Omdat Petrus van de soort heeft 0,25. Omdat Maurice de puiten- koers doet 0,25. Omdat hij in Petrus zyn mouw zat0,50.' Omdat. Maurice met Marie m den arm zat 0.25. Om dat hij op haren schoot zat 0.25. Om dat Taaf zulk een gedacht heeft op zyn sigaar 0.25. Omdat Leon Perdaenszijn familie naam niet kan 0.25. OmdatJ. DTIondt kontent is dat hij in 't lok.'val ge weest is 1,00. Omdat de Lodden hon ger had en hij brood en vleeseh pak te 0,50, Omdat Louis zijn urmen open sloeg om brood te pakken 0,25. Omdat Gustaaf niet. Nette op den schoot zit 0,50. Omdat, hij eeu kus gaf aan Nette 0.50. Omdat hij de flescli geheel moet hebben 0,25. Hij beeft nooit genoeg den sloekker 0.25 en zijn broeder Jeoft ook 0, 5 omdat hij in hem at .ronl beeft. Omdat Sussen zyn vrouw hem kwam balen 0,25 en liü niet mede ging 0,25. Omdat Cyriel tuj I hilemon om die groot" pluim moet gaan 0,25. Omdat, hij goeden vriend is met een gemeenteraadslid 0,25. Omdat hij propaganda zou ma ken voor onze vlag 0.25. Omdat hij in depot gaat niet dal gemeente raadslid 0,25. Omdat Gustaaf Van Impe ons een bezoek bracht om 12 uren 0,35. Omdat hij ja zegde 0,25. Omdat hij op 21 April langs achter weg liep 0,25. Omdat Leon zyn vin geren niet hard genoeg zyn van de kalk 0,25. Omdat Leon de kelders moet leeg pompen in Roo.lebeke 0,25. Omdat zijn vrouw hem een arm in stak 0.25. Omdat de eoifeur gekornmau is hij Leon 0,25. Omdat hij het ver geten had 0,25. Omdat Taaf zyn schoenen deed kiiisclieii uiet eer zakdoek. Omdat hij nu geen tien franken meer zal geven om zyn schoenen te doen kuischen 0,5o tie lijk op 't front 0,25. Omdat er twee wat beleefder aan hun voeten zou den zijn 0,50. Omdat August in de koers niet durft rijden, geeft Gaston 0,25. Totaal 13,00. Voor de Vlag. Gezongen door Gustaaf Van Impe, hij Poeppela den overschot van de demis^OO. Gezongen door Eliza Van der Kelen en rondgehaald door haar vader 6,00. Gezongen door Carlier 6,10. Gezongen door dezelfde 3,85. Gezongen door dezelfde 3,7o. C. C. 1,00. Gezongen door Petrus Bnvleu Liekeii hij Alfons Van den Mmikel 8,15. Gezongen door Frans De Gooi de by dezelfde 9.6ö. Omdat J. D. D. en K. P. en J. I). B. en D. van P. zoo zal waren dut ze malkaar moesten Vast honden 0,50. Totaal 35,45. Wie doet er mede tot aan de kiezing. Stevens L. 1.00. Schietecat G. 1.00. Buyl Pet. I.oo. Simon Petrus l.uo. GntlemntiK Rich. 1,00. Huyl Jozef 1.uo. Stevens Vict. 1,00. Perdaens Leon 1,00. De Goorde Fr. 1,00. Vau der Mueieu Gustaaf 1,00, Stevens Arthur 1,00. Goudwilders Philemon 1,00. C. C. 1,00.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3