Partijgenooten Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. Plaats voor de Werkers. In de Kamer. Mijn Hoekje. 21e Jaar N° 18. Prijs per nummer 15 centiemen. 4 Mei 1924. Annoncen Maakt u gereed om op 25 Mei deel te nemen aan de Inhuldiging van het Vaandel van den Soc. Propagandaclub van Meerbeke. Tegen de militaire Piktatuur! Weerklank nil het Kongres. RECHT U VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" on 2" bladzijde, 2 fr. op 3e en 4e bladzijde. Réklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende'brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ -HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendrios, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN1" 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE: Lokaal Hand in Hand», Molendrios, 11, AALST A BOX X E VI F.XTSPR IJS 3 maanden fr. 2,40 6 s 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELGIE. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op alle postbureeleu. Ons Partykongres heeft den kies strijd ingeluid. Wij stryden met heel ons pro gramma. Daarnaast hebben wij een kies- platform dat vatbaar is voor onmid- delijke doorvoering. De bevolking zal weten wat ze aan onze Partij heeft. Zij zal kunnen nagaan wat we willen, waarvoor we strijden. De redevoering van Vauderveldo op ons partykongres, heeft elk punt zóó duidelijk toegelicht, dat geen verwarring mogelijk is. Met ons programma, met ons kiesplatform, gaan we nu van stad tot stad, van j dorp tot dorp, ja, en waar het kan, van huis tot huisom het aan de be- j volking bekend te maken. j Onze verwachtingen zijn groot j voor de komende kiezing. Vormen 1 wij nu in hel Parlement een blok van 68 kamerleden dat eensgezind is en daardoor do sterkste fraktie uit maakt, dan hopen wij sterker dan de katholieke partij - die nu 80 ge kozenen van alle kleur en gading hoeft in het nieuwe parlement weer te keeren. Gebeurt dat, dan lijdt het geen twijfel dat wij naar oen arboidsregeering gaan. De do mok rat en moeten dan elkander vin don, krijgen dan mandaat van hot kiezerskorps ons land in demokra ttscho l ichting te sturen. Nu is er reeds een democratische meerder heid. Mot een nog grooter sukscs voor onze party zal de drang van de demokratie zoo groot zijn, dat een anti socialistische regeering zooals wij nu hebben, niet meer mogelijk zul zijn. liet anti socialistisch blok valt dan in duigen. Hoofdzaak is dus onze positie te versterken, nieuwe aanhangers te winnen, man daten t.o veroveren. Dat kan Dat moet Onze tegenstrevers bereiden zich ook voor tot den strijd. De liberaien Spreken over geen programma. Dat hebben zy sinds lang niotmeer. Zy hebben ook geen kiesplatform. De erne denkt wit. de andere zwart. l)e e.ene no mt zich deinokraat. de andere reaktionnair. De vooruit strevers van vroeger zijn nu de grootste achteruitkrabbers govor den. De demokraat Dove/.eis de man die onze soldaten van 15 tot 17 maanden militairen dienst oplegde, dr radikaal Lomonnier is baron ge worden. Hij behoort nu tot de reac li onna're noblesse. Janson wiens naam schoon klinkt als men aan zijn vader denkt is de onderleeke- naur van de wet t< gen den 8 urei- da". Geen greintje demokratie blijft er uog over in den eens zoo radika len vleugel van de liberale party. Bij gebrek aan een programma vech t<>n de liberalen voor do plaatsen op de lijsten. Te Brussel hoeft men reeds haarkenpluk gedaan om te weten wie er wel en wie er niet op de lijst, zal komen. Gemakkelijk gaat dat niet. Winnen kan de liberale partij niet. Verliezen wel. De vraag is dus nietwie krijgt den nieuwen zetel ?maar wie wil de buis En dat is verduiveld moeilijk. Dat ondervindt men ook te Ant werpen. Daar knoeit men ook reeds niet de zetel verdeeling. St ranss wil de eerste plaats en Franck ook. En zoo zullen wii het verkwikke lijk schouwspel beleven, dat in de meeste plaatsen van ons land de sterke liberale partij door onder linge veete zal verdeeld zijn voor de verdeoling van de zoo schaarsche mandaten, die zy kan veroveren. De katholieken zijn niet erg ge rust over den uitslag van do verkie zingen. Graaf de Licdekerke schryft daarover in La Revue Catholique een artikel. De edele graaf ziei als onze zwakke kanten de verdeeld heid over het talenvraagstuk, het ledenverlies van onze vakbonden, oen artikel van Jules Destrée dat verscheen in 1921 en handelde over ons behaald stommental, onverder liet optreden van de kommunisten. IJdele hoop, edele graaf. Nooit was onze Party meer eensgezind. Nooit zullen onze vakbonden machtigeren steun verlcenen dan in dezen kies strijd waar voor hen zoo veel van alh'angt. Sedert 1921 zijn driejaar verloopen en zijn er zaken gebeurd die deoogen van tienduizenden heb ben doen opengaan. De kommunisten kunnen een paar honderd stemmen halen. Dat is al En dat is niet veel. Dat begrijpt ook do edele graaf, want hy zegtdat de socialisten in een gunstigen locstand schijnen te ver koeren dan de behoudsgezinden om den kiesstrijd te voeren En zoo is het ook Do katholieken zijn gedoemd om in vele arrondissementen met dub bele lysten op te komen. Kunnen de nobiljons met de kan didaten van de kristene vakbonden op dezelfde lijsten komen Kunnen Franskiljons met Flamin ganten op dezelfde lijst komen? Kun nen democraten en reaktionairen op dezelfde lijst komen Do katholieke partij heeft de split- zwam in naar midden. De volgende kiezing zal er onvermijdelijk een weg gedreven w orden tusschenjden democratischen en den reactionnai- ren vleugel. Dat alles moet ten goede komen aan de Werklieden Party, die met meer vuur en met meer geestdrift don strijd zal aanbinden en zeker zal overwinnen. 'k Ontmoette verleden week vijf Italianen. Ze waren reeds half dronken en tewege, de rest van hun niynwerkersloon in andere kolen van 't Walenland te gaan verbrassen. Eén van hun droeg 'n driekleurig nationaal vlaggetje. 'k Kwam in gesprek met hen. Ze verklaarden mot is.000 man naar België gekomen te zijn gedurende de laatste maanden, terwyl er 05.000 ongeveer, en naar hunne verklaringen in het reaktionnaire Frankryk hun kroost zochten. Die konden ze in't maccaroni- land van Mussolini niet vinden en, daar ze hier veel geld verdienden, waren ze vast besloten er nimmer terug te keeren, zoolang de rust en eene democratische regeering er hun leven niet verzekerden. De ongelukkige zwervers waren verwonderd, dat hier ook 'n fas cistische beweging bestond en één van hen die met z'n vlaggetje er den dekmantel van droeg. En toch wilden ze 't niet ver branden, want ze vreesden dat we spioenen waren. Maar toe.n een van ons het vuur eraan gestoken had drukten ze ons broederlijk de hand en zongen ze in koor hun socialistisch volkslied. 'tWas hartverscheurend, daar broeders uit 'n vernield land terug te vinden en hun machtige kreten als met een wraaklust in 't diepste van onze harten te voelen dringen. En toen ik hen verlaten had, dacht ik aan zoovele vrouwen en mannen die nog onverschillig blij ven tegenover die schyndemokra- tio als ons belgisch fascisme, dat reeds enkele markten plunderde en zich in 't geniep tot de ekono- mischo ontwrichting van ons land voorbereid, om er 'n militaire dik- tatuur in de plaats te. stellen, zoo als in Italië, Spanje, Hongarië, Saksen, Thuringon en Beieren. Ik dacht aan zoovele socialistisch- oud-strjjders en oud soldaten, die in onze bonden niet aangesloten zijn en daardoor een mogelyken en waarsehynlyken aanval van het fascisme zullen gedulden... of on dersteunen, zoo ze aangesloten zyn by de N. S. B wier houding den laafsten tijd zoo twyfelacht' neen, soms zuiver fascislisch ge zind was (dat bewyzen we 'n vol gende maal). Het zou ons niet verwonderen, moest het belgische fascisme, ge steund door industrieeien en ban ken, den sociatistischen vooruit gang trachten te belemmeren voor de aanstaande verkiezingen van 1925. Dat het proletariaat op z'n hoede weze! Dat alle socialistische oud strijders en oud-soldalen lid worden van hunnen socialistisohon groep Het proletariaat keert nietterug tot 'n militaire diktatuur van het kapitalisme, voor het zich ui- allo I krachten zal verdedigd hebben. V. M. 50.000 frank als bijzondere subside voorde aanstaande verkiezingen. Voegen wij er bij dat La Pré- voyance Sociale - hare winst van 19Z3 stort aan de Syndikale Kommis sie. De kameraden die denken dat liet niet genoeg is - La Prévoyance Sociale - zelf denkt zulks hébben grooter propaganda te maken by de soeialistiscbe makkers opdat alien in - La Prévoyance Sociale - verze kerd worden. Wanneer allen hun plicht zullen hebben gedaan, zal "La Prévoyance Sociale voorspoediger wezen en zal zij nog beter kunnen doen voor de Partij. Gezel Van Roosbroeck, Sokrotaris van de Party, heeft LA PRÉVOY ANCE SOCIALE» door heel het Kon gres laten begroeten. Sprekende van de kiezingsperiode, kondigde hij aan dat La Prévoyan- ce Socialebesloten had eene som van 12.500 frank ter beschikking van den Algemeonen Raad te stellen, waarvan 2,500 frank voorde Fodera tie der Gemeenteraadsleden, en Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels MVS Rosalia, Weduwe DE MOOR, geboren te Aalst, den 24 November 1956, woonde te Courcelles wanneer haar een pensioen van 720 frank is toegekend. Sedert 0 November 1923 woont'ze te Aalst, Breedestraa't, 80, en ook van dion datum is haar pensioen- titel naar het Ministerie gezonden om de noodige veranderingen te ondergaan. Tot heden is dion pensioentitel haar nog niet teiuggczonden ge worden en ontvangt dus sedert dan geen pensioen. Gezien het hier eene arme vrouw geldt die haar pensioen noodig heeft om te leven, zoo gelieve liet don Heer Minister me. te zeggen wanneer hij denkt dit oudje haar pensioen- titel te doen geworden Antwoord. Op 29 Maart 1924 werd aan do belanghebbende oen pensioentitel (,720 fr.) ingaande met liet eerste kwartaal 1924 gezonden. Vraag (in 't Vlaamsch) van Gezel Nichels JACOBS Francois-Bernard, wo nende Meirestraat, 19, te Strijpen, geboren te Brugge den 16 Mei 1850, doet zijne aanvraag tot hot bekomen van het ouderdomspensioen op 14 Februari 1921 waarvan hij nog hot ontvangstbewijs bezit. Hij heefb het ouderdomspensioen ontvangen onkel vanaf 1 April 1923. Zou den Hoer Minister me niet willen zeggen, waarom JACOBS Francois het ouderdomspensioen niet iieeft ontvangen vanaf 1 Juli 1921 Naar mijn bescheiden oordeel, heeft belanghebbende zeven (7) tri mesters te weinig ontvangen. Zou den Heer Minister me niet willen zeggen of hij het noodige zal doon om aan JACOBS de niet be taalde trimesters te doen uitbota len Antwoord. De eerste pensioen aanvraag, ingediend op 14 Februari 1921 door den belanghebbende, werd den 10 Mei 1921, ingevolge eene be slissing van don Controleur dor Be lastingen verworpen. Voornoemde heeft don 23 Februari 1923, eene nieuwe aanvraag intrediend, naar aanleiding waarvan hem een pen sioenvan 600 frank word verleend, ingaande met het tweede kwartaal 1923. Wetten zijn wetten, en de uit voerende macht heeft ze toe te passen. Jammer genoeg, dat men ze ook willekeurig kan toepassen en een treffend be\wijs vindt men in de toepassing der legerwet. Inderdaad, de legerwet voorziet de vrijstelling van den eerstee- roepenen van een gezin van min stens zes kinderen. De geest van de wet is deze de eerste jongeling van een gezin van minstens zes kinderen, die NA het stemmen der wet, geroepen wordt om zijne militaire plichten te volbrengen, zal op zijne aan vraag, onbepaalden uitstel beko men, in andere woorden, vry van dienst zijn. Dit is toegepast geweest, voor de militieplichtigcn der klas 1923 en den heer Minister heeft zulks doen veranderen bij middel van een omzendbrief, voor de volgen de klassen. Volgens den Heer Ministei, mag de eerst-geroepene van min stens zes kinderen, niet meer vrij gesteld worden, wanneer ééii broe der, vóór den oorlog reeds een vrijstelling bekomen heeft. In 1923 was dit NIET zoo In 1924 is dit WEL zoo. Tal van huisgezinnen hadden gedacht, hun zoon vrij te hebben, hun gebuur hadt hem vrij gehad het vorige jaar, in dezelfde om standigheden. Neen, zegt den heer Minister, wat waar was in 1923 is het niet meer in 1924. Dit komt ervan een minister te hebben, die meer militarisch is, dan den staf van 't leger. Het is hem niet voldoende, dat het leger ons de oogen uit den kop kost dat den diensttijd niet 10 maar op 12 maanden is gebracht, en daarbij nog twee maanden om in Duitschland door te brengen, neen er mag geen enkelen soldaat ontsnappen, allen den ransel op den rug, en dit zoolang mogelijk is zijne leus. En dit terwijl het klaar als den dag blijkt, dat men met 6 maanden dienst, lang genoeg heeft ge- diend en volledig soldaat is. Welke besparingen zou men hiermede voor het land niet kun nen doen en welken dienst zou men niet bewijzen aan het werken de volk en aan de nijverheid zelf, wilde men den zes-maanden-dienst- tijd invoeren. Maar neen, daarvan is er nu geen spraak, hierom moeten de socialisten den baas worden, en dat zal, met dc eerstkomende verkie zing. Friedtrik.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1