De Tentoonstelling van Gent Onvereenigd zijn we niets, Yereenigd zijn we alles. Aalst Heden Zondag tAan alle Sroepen, llMHULPlGm GE FEESTE jtf ffevonden Fels prachtig. «Hand in Hand» 2e Uilvoering der Kanlate Arbeid en Ooatendsohe Reederij. Vooruit bezit durf. Vooruit heeft Gent bemeesterd. Vooruit heeft over gai.scli Hel gië gestraald, want het is niet alleen een ekonomische maar ook een zede- lijke macht. Vooruit heeft de proletarische instellingen vermenigvuldigd. Wij moeten ze niet herhalen,elkeen kent ?e. Maar één is bijzonder groot, de OOSTEN DSCHE REEDERIJ die over de vischrijke zee,tot aan do Goll van Gasconje,negen stoomschepen stuurt die de grootste tonruimte bezitten en onder Roode Vlag varen. Eens verwezenlijkte Jesus de won derlijke vischvangst. De schepen van Voonuit, met de namen van onze vooraanstaande strijders gedoopt, doen bij elke uit vaart wondervolle vischvangsten, alsof de visschen zich gelukkig voel den door de socialistische netten te laten vangen. Den 27 Juli zal de vloot van de Oos tendsche Reederij een triomfantelij ke intrede doen in de haven van Gent en door heel het proletariaat worden begroet. En wij zouden onsniet verwonde ren dat eeno massa van visschen ons vergezelde, dewelke, indien de na tuur het niet doofstom geschapen had, de Internationale begonnen te zingen en uitriepen «Leve het Soci alisind. Leve Vooruit. Leve Edward Anseele Ziedaar een kenspreuk door velen onzer vooraanstaande leiders geuit, eu die nochtans door velen onzer ar beiders en dezes vrouwen niet wor den begrepen. Het is juist wat in onze bedoeling ligt, dit te doen begrijpen, en hier achten wij hetnoodig in korte, maar duidelijke bewoordingen, een woord je over het noodzakelijke der Vak beweging neer te ponneD. De geschiedenis heeft ons geleerd, dat wanneer er nog geen sprake was van Vakbeweging, de werklieden als echte slaven behandeld wierden, de lijfeigenen genoemd ten dien tyde en bet zal omstreeks oen halve eeuw zyn, dat thans als nu, eenige fa briekwerkers begonnen te begrijpen dat ze werkelijk met ziel en lichaam de vleesch of werktuigen waren van liet eens zou machtige kapitalisme, en er ontwaakte by die noeste wei- kers een gevoel van groote macht tegenover het al opslorpend kapita lisme. De machtige geldbezitters schio pen fabrieken, nieuwe mach ionen, nieuwe voortbrengselen, in een woord gezegd, bewerkten door de gedweeë onderwerping der massa alle schatten. Het is waar, de machtige kapita listen hebben zeer vele nijverheden tot stand gebracht, nijverheden die de grootheid van ons land uitmaken en dus ook werk verschaffen aan de volksmassa zelve Maar, hebben we niet gezien dat tijdens deze beerSGhende nyver- heidsontwikkelingen, de Belgische slaven de armengostichten tot. har- stens toe vulden. Het mag all eene schande go nouind worden, dat het Belgische volk moest geholpen worden door de weldadigheidsbureelon Want uiets in deze maatschappij kau wettigen, dat de raensch die van 's morgens vroeg tot s avonds laat ten dienste staat met lijf en ziel en alles voortbrengt, (die maar immer ten goede komt van 't kapitalisme) alle gebrek en ontbering met vrouw eu kroost te doorstaan heeft. En juist om deze wantoestanden te keer te gaan is het noodig dat er een volksgezinde regeering, niet als deze va.i Theunis lil, maar een de- mokratische regeering die de geld- dorstige kapitalisten zal verplichten bet minimum van dagloon en het maximum van werkuren toe tejpas- sen. dewelke ook de belasting op bet kapitaal zal invoeren, twee pun teu vooral die in liet Socialistisch programma geschre-ven staan, waar door de arbeidende klasse ten eerste de levensbehoeften zullen hebben, ten tweede een begin tot verzeke ring voor den ouden dag, dooreen behoorlijk pensioen, zal daarstellen. Dil alles hebben we niet te ver wachten van de huidige klerikale- liberalo regeering, met aan t boord zijne kompetentie Theunis De bilan voor den huidigen toe stand is samen te vatten in weinige woorden Eenige schatrijk, maar duizenden dood arm en dit zijn dan nog de scheppers der bestaande rijkdommen. En tegenover dezen gruwelijken toestand zou de werkendo klasse in haar geheel de macht der vereeui- ging moeten begrijpen, er van over tuigd zijn dat daar de redding ligt. Meermaals hebben we bewijzen geleverd, gestaafd op zuivere waar heden en ver wczentlijkingen, hoe het onze voormannen er hebben op aan gelegd om den archislechten toe stand der proletariërs te verbeteren, reggen wo dat ze in haar pogen ge deeltelijk zyn gelukt. Herinneren we hoe ze begon nen rnet te zorgen in werkelijk heid wat de kristenen in hun gebeden vragen Geef ons beden ons dagelijks brood en onverpoods met forsclie wilskracht hebben ze de zware taak op zich genomen, om de onwetende massa aan te zetten de strijd aan te vangen tegen hunne uitbuiters, zich dicht aaneen te slui ten in een en hetzelfde Syndikaat het socialistische, en dank aan de kapitalistische drijverijen om het stoffelijk genot dat zo onze werkers ontnamen, zette dit. hen des ten zeer ste aan om te ijveren voor hunne zwaar begonnen taak. En heden is het dank aan dezen die ijverig en onverpoosd deze wan toestanden hebben aangeklaagd dat ons werkers een weinig meer wel stand en genot mogen beleven. Maar wanneer we nu op deze be- komene uitslagen wijzen, mag dil voor ons geene onverschilligheid te weeg brengen, met de gedachte dat niet meer dient gestreden te worden, dit ware verkeerd handelen, zich zeiïs verraden, dit moet als een vin gerwijzing dienen, het moet ons versterken in ons pogen naar meer dere verlossing uit de klauwen on zer uitbuiters, en eens met deze ge daclitc bezield worden alle arboi ders strijdende makkers, helpen ze allen stooten aan don rollende wa gen, dan, en dan alleen gaan we den weg op van nieuwe zegepralen, de werkende klasse waardig Ziedaar, arbeiders (sters) volgens m'n bescheiden meening een wegdie wel is waar meermalen in aangewe zen, maar die te bereiken is, door Vereeniging en met de kreetEen in wiloen in strijd Alf. BERGHMAN. Belgische Werkliedenpartij. Arrondissement Aalst. Afdeeling Meerbeke. WAAKDE GEZELLEN, liet is met veel genoegen dat wij u komen uit te noodigen om deel te nemen op Zondag 25 Mei aan de van het VAAMDEL van den Soc. Propagandacluh en van het Nieuw Volkshuis van Meerbeke. KAMERADEN, Het is verheugend vast te stollen hoe onze Party op onze klerikale buitengemeenten vooruitgaat. Eene kranige schaar moedige mannen hebben zich aan 't werk ge zet in die gemeente, gelegen aan de grens van het vrijzinnige Ni novo, en kunnen na twee jaar moedigen strijd, de m ikkers van andere, plaat sen uitnoodigen hunno uitslagen te komen mede feesten. Op Zondag 25 Mei, moet Meerbeke het schouwspel wezen, van de macht der Socialistische Partij in ons Arrondissement. Om 2 I 2 ure namiddag, zal eene Groote Betooging de gemeente doorloopon, gevolgd van GROOTE MEETING door de gezellen Alfred Nichels, Volksvertegenwoordiger en Pol Van de Steen, Schepen. Komt dus allen, en laat uwe vreugdezangen in onze gemeente weergalmen. Op 25 Mei. allen naar Meerbeke, weze de leuze Toetredingen sturen aan Gezel Jan Bekaert, Hand in Hand Aalst. Voor de Afdeeling Meerbeke, Lf.oi>old STEVENS. De Arr. Secretaris Jan BEKAERT. Een ring. terug te bekomen bij Livinus DeSmodt, Raapstraat, 15. Bene pijp gevonden, terug te be komen by den lokaal houder Hand in Hand Dil was inderdaad hei 25 jarig ju belfeest van onzen Ziekenbond Vic tor De Geyter dat verleden Zondag is gevierd, alsmede onze knappe en onvermoeibare Voorzitter Renoit De Moor en dezes vrouw. Wat gezegd van don uitstap, niet tegenstaande het onophoudende slecht weder, mochten we op eene goede opkomst wijzen, en het was dan ook onder het spelen der dreu nende stapmarchen, onze sterke Fanfaro en Jeugdige Harmonie, dat onze mutualisten fier opstapten, vele vlaggen wapperden aan de voorge vels van verschillende huizen, als bewijs van genegenheid, en mede sympathiseerd met het feest, «;n van den Ziekenbond én van onzen Voor zitter, en na enkele straten der stad doorkruist te hebben, had de feest zitting plaats in de ruime zaal van Hand in Hand waar gezel Ni chels Alfred voorzat, en op een een- eenvoudige maar hartroerende wijze dejwerking van den opkomer.de Zie kenbond, de moeilijkheden die er aan verbonden waren om deze groot te brengen uiteenzette, maar zooals gezel Nichels het heeft gezogd, met mannen als Benoit De Moor, vroe ger geholpen door den te vroegafge- storven en te weinig gekende vriend Victor De Geyter, moest de pas-ge boren Ziekenbond leven, groeien en bloeien, en hij leeft, groeit en bloeit, en we brengen dan ook graag hulde aan deze die het over 25 jaar hebben aangedurfd, die lastige en ondank- baro taak op zich te nemen. Victor De Geyter is niet meer... Hij die vroeger benevens De Moor en andere noeste strijders immer in de bres sprong tot de grootmaking onzer partij in haar geheel, blijft in ons hart gegrift als een verstaling tot voortzetting van den harden kamp die zij hebben begonnen, voor de volledige verlossing van hot pro letariaat uit de klauwen van het kapitalisme Om Victor De Geyter te wreken voor zijne daden van opoffering en moed, is zyn naam overgeplaatst naar den Ziekenbond zelf, ais bewijs van genegenheid, en met meer wils kracht en verdubbolden ijver, zijn ze aan het begonnen work getogen, en heden kunnen onze arbeiders de vruchten oogsten van datgene wal Victor De Geyter, Benoit De Moor en andere hebben gezaaid. Het is wat gezel Nichels in zijne prachtige rede heeft aangetoond. Dat do aanwezigen het ten volle be grepen, bewees hun onophoudend handgeklap, en met een genoegen juichte eenieder de vierende voor zitter toe, maar als een bliksem- sohicht veranderde eenieders go- laat in oen droeve stemming... De jongste dochter van onze onvergete lijke Victor Do Geyter was aanwe zig, dat Was aandoenlijk, iets tref fend, als Nichels haar oen bloemtuil als geschenk overhandigde, het was dan ook door geen eiïkele aanwezige to weerhouden om een traan aan zijn oogen te laton ontrollen... Voorwaa dergelijke oogonblikken zijn pak kend... Dan wierden de menigvuldige'ge schenken aan makker De Moor over handigd, en met een onophoudend applaus bojuicht. Daarna sprak makker De Boverie van Ronso tot de aanwezigen, en bracht op meesterlijke wijze, huldi aan het onverpoosd werken van D« Moor, een prachtig schouwgarnituur wordt overhandigd. Dan sloot spro kor zijn rede met de woordenVoor uit op den ingeslagen weg, hot is d< goede. Dergelijk feest zal lang in 't go heugen onzer partygenooien huizen. De hulde aan onzen makker De Moor gebracht mag als uitstekend genoemd worden, 't is wat hem ge troffe heeft, en we inoenen dan ook de tolk te zijn van makker Do Moor, dat hij voortaan zonder omzien het zwaar begonnen work tot oen goed einde zal brongen, dat makker De Moor deze woorden niet heeft gevon den, kunnen we best begrijpen op dergelijke oogonblikken. A. B. Samenwerkende Maatschappij Molendries, 11, AALST. REKENPLICHTIGE wordt go vraagd, schriftelijke aanvraag stu ren aan S. M. Hand in Iland Mo lendries, 11, uiterlijk tot 10 Mei aanslaande. Voor Beheer- en Bestuurraad De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. allen deelgenomen aan de Inhuldiging van het Vaandel van den SOC. WIJKCLUB Josse Nichels Bijeenkomst aan Hand in Hand om 2 I 2 ure. Na den stoet, op de Varkonsmai kt, onder leiding van Karei Van der Meirsch. Wijkclub Jean Jaurès. 'I Was waarlijk een interessante vergadering op Zondag 20 April. Een veertigtal trouwe manhen waren op post, om het genot en de leerzaamheid van zoo'n bijeen komst te smaken. De bijzonderste punten werden aangeroerd. 1. Van actueel belang de 1® Mei feesten, Men drong er vooral op aan dat le Mei de feestdag was van den Arbeid, en't noodigwasin de kin derharten dat in te prenten. Vervol gens had O. Van Pamel 't genoegen een eventueel woordje te reppen, over de zoo dringende kwestie propaganda op den buiten. Onze onvermoeibare vriend, de taaie werker Dominique Bocqué, hield eene korte frappante voor dracht over de Internationale Ten toonstelling der Coöperatie te Gent. De Jeugd, de Hoop der Toekomst, werd eens goed besproken en Fr. Van Pamel had 't genoegen, de ver dediging der Jonge Wacht op zich te namen. Waarlijk iets interressant en aan genaam. Allo, kameraden, allen naar de vergadering en socialisten van Kerrebroek naar de Wijkclub Jean Jaurès HET BESTUUR. Bij de Leder en Vellenbewerkers. 't Moest er toch eens van komen, 't Was op G April 11. toon we mee marcheerden achter den trofee van vlaggen, de symbolen van de ver scheidene Vakvereenigingen. We waren met enkelen der onzen byeen, en het gedacht wierd opge worpen om ook een symbool te heb ben van onze Vakverèeniging. Het gedacht vond bij ons ingang en we zouden in het bestuur die zaak te berde brengen. We vonden natuurlijk {^geinoene toestemming. Alle middels zouden dus te werk gesteld worden, omhalingen by ge legenheidsfeesten, een liedje zingen en dergelijke. Daaraan rnoet nochtans iedereen van ons medehelpen, want dit werk kan niet gelegd worden op de schou ders yan enkelen. Iedereen zal er dus aan houden dat wij, evenals de andere organi sation on-'.o vlag hebben, en als dit waar is moet dus iedereen een steen tje bijbrengen omdat liet iets prach tigs zou zijn. Er is nochtans reeds een begin ge maakt geweest om gelden op te ha len, en Zondag was het een goede gelegenheid daarvoor. We haalden met eenige welwillende kameraden eene som rond van 40,02 fr. Ziehier overigens de lijst. Na en oproep door Deprez in 'i. In kaal en rondgchaald door twei- mak kers 19,00. Jos. Vandenbroeck, marki kramer, geeft ook nog 5,00 fr. Do Schutter gaf, omdat zijnen zoon die ook doel maakt van onzen bond ook 5,00 fr. Naeeil oproep door Deprez, tijdens het bal in de zaal van Hand in Hand, en rondgchaald door zyn makkers 17,02 fr.samen 40,02. fr. i Bedanking. j De Familie De Moor en Flips stuurt langs dezen wég al de I Vrienden, Partygroepen en de j Federatie der Ziekenbonden hun nen dank voor de vriendelijke ge negenheid die zij aan haar mede- lid Benoit De Moor en zyne echt- genoote betuigden Zondag laatst, ter gelegenheid van zyne 25 jaren medewerking en Voorzitter van den Ziekenbond Victor Pe Gey ter De Schepenen in verlof. Onze stad is wel gediend rnet het schepencollege. M. De Valkeneer die verleden jaar nog een paar malen verlof nam en dan nog voor «mei langen tijd, hoeft nu terug voor l dagen zyne schepenfrak aan dei kapstok gehangen. En zeggen da het denschepen is van geldwezen en dat gebeurt terwijl onze stad tui over de ooren in krot zit. Zeker n vast ziet hij er geen uitweg medé en neemt hij daarvoor verlof. Moest zijne gezondheid het niet toelaten zijn schepenschap naar belmoren uil te voeren, dan zou M. De Valkeaeei aan de stad een groote dienst bewij zen met zyn ontslag te nemen. En moest het gebeuren dat hy hel. zoo niet verstaat, wat gaat de katho lieke partij dan doen, zij die M. De Valkeneer in den schepenzelel ge plaatst heeft En M. De Windt is ook een 6 tal weken in verlof geweest, en zoo wisten de inwoners niet tot wie ziek te wenden, wanneer zij voor den dienst van openbare werken wal moesten gedaan krijgen, gezien di meester van den stadsdienst niets toegelaten is zonder de orders van den schepen. Dat de stad Aalst een eruslig en goed schepencollege heeft!!?? riuai weten de inwoners van te spreken Hei Onderwijzend personeel klaagt met reden over de geringe verdiensten. In eene vergadering van de Sectie van Onderwijs die over eenige maanden plaats had, zyn die klachten van liet Personeel, tot uiting gekomen en waren al de leden van de Sectio het eens om de zelfde in de Sectie van Geldwezen voor te brengen wat gebeurd is, die er eveneens zyne goedkeuring aan gaf, doch daaraan is tot. heden nog geen verborering gekomen. In de laatste geheime zitting van den gemeenteraad moest er gestemd worden over de salarissen van som mige beambten der stad. Flips ver klaarde zich op die vorhoogingen te zullen onthouden, om reden dat van de voorstellen die gedaan zijn om het onderwijzend personeel eene ver goeding te geven van G00 fr. en 50 centiemen per kind, wat in de Sectie van Geldwezen aangenomen was, nog niets van is in huis gekomen en daardoor de menschen moeten blij ven wachten, en met hunne kleine wedden moeten voort werken in het onderwijs. De Schepen van Geldwezen, M. I)e Valkeneer, heel't dan de belofte gedaan in volle zitting van den ge meenteraad, dat de vraag voor ver betering van de wedde van hei on derwijzend personeel, aan de dag orde zou gebracht worden van de eerstkomende zitting van den Ge meo.nteraad, dat voor gevolg had dat de voorgestelde verhoogingeij voor «i«' sladsbeambten met alge- meene stemmen werden aangeno men. En nu in de eerstkomende zit ting zal dn vraag van het onderwij zend personeel voorgebracht wor den, «lal. beloofde Schepen. Hel wordt hoog tijd. Eene fanatieke streek van M. Üe Windt. M. De Windt steekt nog eens ;-.iji c ezelsooren uil. Er was hem door ons gevraagd geworden, eene ver grooling aan te brengen aan dm kiosk op de Groote Markt, tf» eindt ons toe te laten de kuntuto« ARBEID' uit te voeren. M. De Windt heeft gewei- gerd Waarom Volgens zijne bewerir.f hoeft hij het to taat geweten He kon niet meer zijn. Wij zeggen met goeden wil kon het wel zyn, dat hebben ons stad- arbeiders gezegd. We richtten reeds eene vraag van af 22 April per telefoon. Dit hebben we bijna eiken dag herhaald. M. De Windt was op reis en enkel den 29 April teruggekomen. M. De Valkeneer is ook met ver lof. Dus hadden we niemand voor ons heen te wenden. M. De Windt, moest ons verwit tigd hebben, dat het niet kon, noch tans beloofde hij het noodige te zul

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2