ninove Tentoonstelling Sottegem. Belgische Bank LEDE. 6 TE GENT- Officieële opening Zaterdag 14 Juni. Geeraardsbergen. In den rooden bot. Burgers en Werklieden G. Van Driessche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. Overboulaere. Meerbeke. len doen op 29 April, in telefonisch gesprek met mij. Hadden we op 30 April, 's mor gens niet moeten telefoneeren met M. De Windt, dan stonden we \s avonds mei hot feit dat de uit voerders der kantate op het kiosk niet konden. Heftis eene gemeene daad. Voor eene kunstuitvoering aan onze inwoners te bezorgen, is er geen tijd of geld. Maar voor eene beestige kalvaka- de, daar heeft M, De Windt veel tyd voor, en ook 7,000 fr. tejvcel. Arbeiders, oordeelt, over die ezel achtige daad van onzen beroem den blauwen demokrati- schen schepen der stad, ge kozen met 0 stemmen op 23. In alle geval, eens zal er een tijd komen, dat liet spreekwoord Loon tje komt om zijn boontje van toe passing zal worden. Jan Bekaert. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 1733,07. Een burger die een tweeden socia list in ons arrondissement tot ka merlid wenscht te helpen kiezen geeft hierom .100,00. Onder een gezellig samenzyn en het zingen van eenigo liedoren 8,25. Omdat Lotte geen specials wilde betalen geelt de Zwarten 0,50. Omdat Desiré zijnen kleinen zelf moest, naar huis dragen 0,50. Gezongen op het huwe lijk van Th. De Smedt en Alice De Troch rondgehaald door."» kleinen Folie 8,28. Nog een tweezang door Fr. Sterck en zijn vrouw .9,35. Ge zongen door Jean V. D. Velde bij Folie Mens 2.00. Gegeven door Leon De Vylder, Albert Mathieu, Jozef Verbestel, Frans Van Der Scheuren als dank aan Vader Steurebaut voor zijne gift voor onze vlag 2,75. Omdat J.D. S. zou slimmer worden eenige kameraden 0,75. Gezongen door Evariste V. D. Meersch in de W. C. Nestor Schalt.yn 5,22. Een onplaatsbare zet. 1,25. Liede ren gezongen onder het gezellig samenzijn van de familie De Moor- Flips in de woning van den voorzit ter van den ziekenbond, ter gelegen heid van het25jarig jubelfeest 37,71. Gezougen door L. De Schrvver en rondgehaald door J. Schauwvlioger bij Th. Vergeylen 3,00. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A'. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy verman 1,00. Berghman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedt Livinus 1,00. Feerelioom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Totaal fr. 197,91. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat I.GENT Agentschap te La Louvière 40, Sylvain Guyauxstraat. Poslcliecrekeningen te Goot n°850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923 40.912,669,18 Fr. •Mie Bauk-& Beursverrichtingen, liiteresien op de verschillende rekeningen en geld plaatsingen. Checkrekeningen betaalbaar op zie lit fr. 2.50 o/o Halfmaaudelijksche. rekeningen fr. 4,35 o/o Rekeningen niet voorberie.ht van 15 dagen fr. 1,45 o/o Rfkt-iiiugeii met vooil»»*rielit van 30 dagen fr. 4,00 o/o Tt i luijnrekt-ningen op 3 maanden fr. 4,25 o/o T« i inijnrt-keningen op 0 maanden fr. 4,50 ,/oo Term ij li rek en i egen op 1 jaar fr. 4,75 O/o Wi'f iuirtng van b ra nri koffers. Verkoop van Kapitaal aamleelen - IJ SI NES LEOPOLD Pil ALEM PIN aan fr. 735.00 BELGISCHE BANK VAN DEN Al'BEID aan fr. 300.00 FA BR IQ HE DE BONNETED IE V. A ME VB aan fr. 350,00 Kasbons M IGORIFEB.ESdu LITTORAL 7 aan fr. 490 OO ui eerbaar den 31 December 1931 TONN1ÈRE GANTOISE 7 1/2 0/o aan 487,50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. Ilenderhautem. ONS DOEL. Wij kunnen gansch het Socialis liscli programma omschrijven in een enkelen volzin. Het Socialisme algemeen opge vat heeft voor doelde intellec- tueele, moreele, en phvsieke oplei ding der werkende klasse. Omdat te verwezenlijken het geen een Idéaal is moet het Socialisme, eerst en vooral, het stof felijk welzijn verzekeren der arbei ders wantgoone ontwikkelde noch zedelijke bewuste mensch kan men vormen, uit eene klasse, die in ar moede gedompeld ligt. Hot Socialistisch programma zegt daaromtrent - De rijkdommen in 't algemeen - en de voo' threngstmiddelen in 't bijzonder zijn óf natuurlijke be- slanddeelen óf de vrucht van den handarbeid of den hoofd arbeid der vorige geslachten zoowel als van het huidige geslacht bijge- n volg moeten zij beschouwd wor- den als het gemeenschappelijk erfgoed van het menschdom. De werkers kunnen hun volkomen vrijmaking maar verwachten van de afschaffing der standen en van. eene grondige vervorming der maatschappij. Daar deze vervor- ming strijdig is met de onmidde- lijke belangen der bezittende klasse, moet de ontvoogding der arbeiders grootondeels het werk der arbeiders zelf zijn. Zij moet voor doel hebben zich het vrije en kostelooze gebruik der voort- brengstmiddelen te verzekeren en den Staat vervormen in het Be- lieer der Zaken. Naarmate de werkende klasse meer welstand zal hebben,* zal het haar ook mogelijk zijn hetmonopool der wetenschap te ontrukken aan de bezitters van degeleerheid is steeds nog een geduchtig wapen in hunne handen. Reeds heeftde Socialistische Partij daarvoor veel gedaan het geven van kostelooze voordrachten, het inrichten van gemeenschappe lijke bibliotheken, het oprichten van vakscholen en het uitgeven van vak bladen. Niet eene party buiten de onze kan er zich op roemen meer ge daan te hebben voor de ontwikke ling der naastenliefde en liet be trachten der solidariteit Onmidde- lijk vloeien deze deugden voort uit ons économisch programma bet Collectevisme neemt zoo niet ge heel - dan toch voor een groot deel het persoonlijk égoïsme weg, dat zoo remmend werkt in de vooruit gang van het social leven. De geheele toepassing van het Socialistisch stelsel is zooals wij het nog zegden - een idéaal, maar toch een te verwezenlijken idéaal. De middelen om tot deze verwenlij- king te komen verschillen van streek tot streek en volk tot, volk. De aanspassing aan het, milieu zal daarin eene groote rol spelen. Het is aan de leiding der Party om te bostudeeren hoe en op welke manier op die haan moei gewerkt worden. Vele partijgenooten kunnen moeilijk meegaan mot, de nieuwe strymethpden en zeggen dikwijls vroeger was de Socialistischestriid zóó en zóó. Dat heeft geen zin. Wie niet evolueert met den tijd, ver dwijnt. Hoe sterker de aanpassings- capaeiteit is van een organisme, hoe meer kans het heeft om tot zijn doel te komen. Dat leert ons het maat schappelijk verleden. Albert VYVERM AN. Soc. Propagandaclub en Spaarkas. Heden Zondag I Mei, Algemeene vergadering om 10 ure. Gezel Jan Bekaert, Arr. Secretaris zal aanwezig zijn. Hf.t Bestuur. STRIJDPENNING. Lied gezongen in 't lokaal door Jean Troch en rondgehaald door De Vuysl. Ilippoliel 2,25. Lied gezongen door Bernard Troch en Marie Troch en rondgehaald door De'Vuysl Hip pol iet 2,70. Sijsegem. Eene prachtige vergadering Verleden Zondag, heeft de nieuw gestichte Propagamlucluh, eene al gemeene vergadering gehouden. De opkomst was uitermate goed. Vele leden waren op post, en gezel Moerenhout, heeft, de leden toegesproken, en den strijd die zal te voeren vallen uitgelegd. Na hem sprak de Secretaris van den Club, en spoorde do leden aan nog meer iever aan den dag te leg gen, voor nieuwe soldaten aan te werven voor het socialistische le ge r. Onze Propagai daclub, kan nog veel sterker worden, als elk het zijne bijbrengt. Voorwaar, zulke vergaderingen op den huilen, sterken ons Aalstersche propagandisten, en dit belooft voor do toekomst. Vooruit, mannen van Gysegem, ge zijt op deu goeden weg. E. M. STRIJDPENNING. Gezongen door Edmond Schelck, bij Jozef De Wit 0,15. INTERNATIONALE DER KOOPERATIE DEN Woensdag avond, om 7 uren, ver gadering voor de werklieden vali de Brei fabrieken, by Jef Beerens, Nieuwstraat, 13. De leden worden verzocht, de mannen en meisjes die bij hun wer ken, aan te sporen deze vergadering bij te wonen. Gezel Flips uit Aalst zal op de vergadering aanwezig zijn. Strijdpenning. Lied gezongen door Sauglan Jo seph en rondgehaald door Maes Oscar 12,00. Gezongen door Ivo en rondgehaald door Fleet 4,15. Gezon gen door Fredt riek en rondgehaald door Arthur de roode vlag 2,80. Lied gezongen door Rampelberg Benoit on rondgehaald door zyn moeder 2,00. Gezongen door Maurice en rondgehaald door Bert Leon 5,80. Lied gezongen door Oordeels Romain en rondgehaald door potter Joseph 3,90. Gezongen door Arthur Van Dammo en rondgehaald door hem zelf 4,55. Omdat Charles weest parei zaaien hoeft en dat de rik in de valies zat geeft Otto Georges 0,25. Omdat Elisa Bert een schoone pry's had geeft zy 1,00. Omdat het een bruid stuk is voor Jef geeft Otte Georges 0,25. Omdat Slock Joseph hun moet afdrogen geeft marie ook 0,25. Om dat Slock Joseph hun gaarne af droogt 0,50. Omdat zef Potter ne zuurzak is geeft Odile 0,25. Omdat Jef Potter een hout wees V. 1. heeft naar Leeuwergem geeft Jef 0,25. Omdat Maurice een kanneken heeft 1,00. Omdat Adolf mag aan het kan neken drinken 0,50. Omdat Arthur ook prijs hoeft 0,50. En omdat Jef zijn bodewerk heeft 0,25. Van Mi- chiels Constant voor ons muziek 2,00. CINEMA. Heden Zondag en Maandag 5 Mei, de lang verwachte film De Jacht op do dood een der kostelijkste en prachtigste episoden filmen. In het blad Vooruit hebben onze lezers en bijzonder de cinema- liefhebbers met belangstelling de beschrijving gelezen van de vier hoofdstukken, waarvan het eerste, deze week in onzen cinema voor komt. Om het programma to volledigen is er oen tweede film bijgevoegd, die zeker de meeste bijval zal bekomen. Het is een boeiend en hartroerend drama uit het schipperslevcn. Als komiek Chariot oil de schoone Er zijn voor de vier zondagen van Mei, dus bijzondere programma's. Donderdag 8 Mei. Grof spel met Charles Jones, de held uit de film Zonder Vrees Wij hebben bijzonder aangedrongen om dezen film te bekomen, omdat wij weten dat hot oen der beste is van do gekende Jones. Do schaduw van het kwaad met Miriam Cooper on John Claris. Als komiek Dudule Nanouk. dit is een zeer buitenge wone film, zooals er weinige zijn. In de pers werd over deze band veel geschreven, voor wat betreft zyn waarde en het buitengewoon spel van den grooten artiste Dudule. Het bankroet van de wereld. Het bestuur zorgt niet onkel voor ééne vertoonfng met, bijzondere films, maar stelt alles in 't werk om elk programma zoo aantrekke lijk en belangrijk mogelijk te maken. De film Giet bankroet van de wereld» is oen kostelijke film, en zal in de Volkscinema komen deze maand. De vervloekte stad Om de serio pracht programma's voort te zetten, geven wij in 't kort deze superproductie van do Fox- film, ineen gezet door Harry Mil- larde, dewelke ook de filmt. Ma man» heeft ineen gezet. De vervloekte stad zal ten minste evenveel bijval bekomen als Maman Bericht aan de liefhebbers van schoone filmen. J'accuse Wy hebben bekomen dat deze prachtige film nogmaals zal op doek gebracht worden, om te voldoen aan de talrijke cinemaliefhebbers, die vragen dit machtig treurspel nog eens te mogen bewonderen. Deel. S. M. Verbroedering. De deel op winkelwaren wordt uitgekeerd, Dinsdag0. Woensdag7, Donderdag 8 en Vrijdag 9 Mei, tel kens van 9 tot 12 en van 2 tot 5 ure namiddag. Deleden worden verzocht zich te voorzien van hun brood boekje. Den 20 Juli. Di inhuldiging onzer nieuwe lo kalen zal plaats hebben den 20 Juli. Dezelfde dag zullen ook een drietal vlaggen ingehuldigd worden. Naar de Grot van Han. D^ vrienden die het muziek met de Sinxendagen willen vergezellen naai de Grot van Han, moeten zich voor den 25 Mei laten inschrijven. Op Sinxen naar Meenen. Onze jeugdkring neemt deel aan de feestelijkheden te Meenen op Sinxen, ter gelegenheid der inhuldiging van het nieuw Volkshuis, ook de Lustige Vrienden gaan naar Meenen. Wij zijn verzekerd dat een groot getal parlygenooten zullen mee trekken naar de roode hoek van 't West- Vlaamsche. koopt uwe Schoenen BIJ Het schijnt dat het aanplakken van onze Mei-affichen een zonder lingen invloed heeft gemaakt op het zenuwgestel van een triestige personage die sedert hi| naar het achteruitkiuiperskamp der dom pers is verzeild, zich aldaar natuur lijk moet verdienstelijk maken, in afwachting dat hem daar als belooning een plaatsken open- komt. Sedert die triestige Jat us zijn verstand is gaan ontwikkelen bij de dompeis, heelt hij de ondervin- ding opgedaan dat het aanplakken van een socialistisch affiche niet ?.lleer lijk op zijne hersenkas, maar zelfs op het verstand van zijne duiven hunnen invloed laten ge voelen, zcodat zij die beestjes van den weg van hun hok doet afdwa len. Daaiom vindt dit hterschap het noodig onze versch aange plakte Mei-affichen van de muren te rukken. Tegen de zenuwachtigheid van dezen held zijn we overtuigd dat wij een onfeilbaar en afdoende middel kennen om hem daarvan te genezen en we verwittigen hem langs dezen weg dat we zinnens zijn van dit geneesmiddel gebruik te maken. Het soepken zal met geene marken te betalen zijn. Be grepen Albert. De Soc. Propagandaclub. Gezongen door Arthur Van der Maelen, bijgenaamd den zwarten van Monsken Desous, hij Victor Standaert Gysels, rondgehaald door Jef ken Adriaens 0,75. Omdat er in fabriek 7 alle dagen overschot, van soep is 0,15. Omdat do lange J. V. en P. drie, overschot lekkers zyn 0,25. Onnlat zij allo dry goed vet worden 0,25. Omdat, Piet jen riep, jongens nu is het botermelk 0,25 en Vital zei laat zo ons goed verdeden 0,25, Om dat zij allo drie 's namiddags al zweetende beneden komen 0,25 on liet nu geweten is 0,25 en Pietje zei, nu ga ik nooit, meer boven 0,25 en Vital toch nog allo dagen gaat 0,25. Wie doet er mee. Van nu tot aan de kiezing: Van Londersele. Jan Baptist 1,00. De ('os- ter Edgard 1,00. Victor Van lm po 1,00. .Tos. Do De.vn 1,00. Van den Eeckhoudt Theodore 1,00. Adriaens Joseph 1,00. Milo Alice 1,00. Buyl Leon 1.00. Van de Steen Polydore 1.00. D'IIondt Victor 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Sonck Joseph 1,00. Dospretz Bertha 0,50. Ware het niet, dat de plaats vau van rn s geliefd blad Recht en Vrijheid natuurlijker wijze zeer bepeikt is. Wij zouden rog heel wat kunnen praten, ov.er ons zeer fanatiek gemeentebestuur. Onder andere over onzen tra gen schepen van openbare werken, eenenktlirg op dezelfde leest ge- schoeidt als zijne beminnelijke confraters. Anderzijds zijn al de_ overige raadsleden, echte knikkeis, die met heel veel zorg uitgekozen ge weest zijn, door hunne tegen woordige meesters. Aangaande de wijze, waarop ons Armbestuur te werk gaat, hier ook, is er nog al wat opaante merken, overigens, men kent ge noeg de schaamtelooze methodes welke in zwang zijn in onze bui tengemeenten. Voor wat nu de loonen betreft, door onze kasteelheerer. brouwers en anderen betaald, dit zijn hon- gerloonen. Ziehier oveiigens een typiek voorbeeld. Op het kasteel van Mevrouw Weduwe Ch. Van Vreckem, worden de werklieden 4 (zegge vier ft arken) daags be taald Hoe die menschen, (waar onder er zijn met vijf mindeijarige kirderen) met zulk loon het leven houden blijft voor ons etn duis ter mysterie. Ten gepasten tijde komen wij hierop terug. Opdat er aan dit alles ten spoe digste verandering moge komen, doen wij langs dezen weg, ee» warmen oproep aan al de werklie den van Meerbeke, om regelmatig hun lokaal te bezoeken, lid te worden van onzen Propaganda club (dil te Meerbeke), in onze Socialistische Mutualiteit te tre den (dit te Ninove), van hunne wederzijdsche Vakvereenigirg dtel te nemen, enz enz ten einde op die wijze krachtig mede te helpen, aan de groot wording onzer Paitij, opdat er weldra recht op bestaan, recht op welstand, voor ieder individu, naast wereldviedc in de wereld heersche-n moge. Strijdpenning. Omdat Taaf naar huis zoo gaan slapen in plaats van in liet café 0,50. Omdat hij zonder schoenen is0,25. Omdat de kleinen, Marieken gaarne ziel0,25. Omdat Désirè vraagt, is dal voor ons 0,25. Omdat Matliilde ge heel den dag hij den dikken gezeien heeft 0,25. Omdat Taaf weer aan het zeeveren is 0,25. Omdat Taaf Flikker het Volkshuis neemt voor een slaap kamer 0.25. omdat hij eens wakker gemaakt, onmiddelyk optrekt 0,25. Omdat hij hij Mameer komt kloppen om koftie te drinken 0,25. Omdat hij geen gedroogde seucissen mag, als hij zc moet betalen 0,25. Omdat hy beter zoo oppassen in liet huishou den 0,25. Omdat August in de haag gereden heeft 0,25. Omdat Marin een floeren kostuum moet hebben 0,25. Omdat Pol kloef ook een moet heb ben 0,25. Omdat Th uren aan de Lod- den w at brood en vleesch gaf tegen de goesting 0,50. Omdat Mance daar mede wat te kort had .0,50. Oiudat O er re den pap van zijnen kleinen uit at van honger 0,50. Omdat iLiesje zegde dat hy deed om zyne les te kunnen opzeggen 0,50. Totaal f,05 fr. Wie doet er mede tot aan de kiezing. Stevens L. 1,00. Schietecat G. 1,00. Buyl Pet. 1,00. Simon Petrus 1.00. Gotlemans Rich. 1,00. Buyl Jozef 1,00. Stevens Viet. 1,00. Perdaens I.eon 1.00. De Hoorde Fr. 1,00. Van der Maelen ttustauf 1,00, Stevens Arthur 1,00. Goudwilders Philemon 1,00. C. C. 1,00. Voor de Vlag. Gezongen door do Langen en Peet en rondgehaald door den guivon 5.40. Gezongen dooi Ivonne Per daens en rondgehaald door de Lod- den 4.55. Gezongen door 'de Vidts Frans 2,00. Gezongen door Piosper Jacobs 3,85. Gezongen door Ivonne Perdaens 3,55. Gezongen door D'liondt Ed. en Peet 4.CO. I)oor Eliza Van de Kelen 4,65. Tetaal 29,20 fr.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3