Soeialistise.li weekblad voor hel Arrondissement Aalst. Zondag 25 Mei, Inhuldiging van een Vaandel en Nieuw Volkshuis TE MEERBEKE La Prévoyance Sociale Ouders neemt dit in acht. Mijn Hoekje. De Eerste Meifeesten 21- Jaar N° 19 IVijs |»'r nummer If» centiemen. II Mei 192i. Annoncen Parlijgenooten, in massa er heen Naar Meerbcke weze de leus Voor onze Jongeren x In de Kamer. in hel arrondissement Aaisl. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijkt; annoncen 4 fr. per regel op ren 2e bladzijde, 2 fr. op 3e en 4C bladzijde. Rek Iamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vrtrtr Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goodgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND-, Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFCEVA ARD1GDE JAN BEKAERT. PoslcheckrekeningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 0 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELUIK, jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle poslbiiiveleu. DRIE STUDIEDAGEN Op 7°, 8° en ye Juni a. s. (Pinkste ren) zullen onze leiders van Jonge Wachten, van Turnkringen, van Volkskinderen- en andere jeugd- groepen m üe Arbeidershoogeschool (Ukkei Brussel) vergaderen, om er de middelen te onderzoeken welke door onze jeugdleiders dienen aan gewend met het oog op de mogelijke uitbreiding en de gewenschte ver dieping onzer jeugdbeweging. Het zul tevens voor hen een uitstekende gelegenheid zijn hunne kennissen te verrijken en zich op de hoogte te stellen van de nieuwe strekkingen die in onze groepen opdagen. Dit verblijf zal in* feite een brok gemeenschappelijk leven daar stellen, waarin onzejongeren hunne karaktersterkte kunnen smeden en hunne ontkiemende persoonlijkheid grondvesten. De lessen zullen in het Franscli of in liet Nederlandsch (naar de be boel'te van den deelnemer) gegeven worden. Elke. uiteenzetting zal eene algemeene bespreking voorafgaan. De. Centrale Jeugdraad, de onlwer per van die halve studieweek, beeft knappe specialisten aangeworven, die, onder andere, de volgende be langrijke vraagstukken zullen be handelen 1) Organisatie van een jeugdgroep (Beheer en innerlijk leven). 2) Bestuur van een groep en ver antwoordelijkheid der bestuurleden. 3) Lichamelijke opvoeding en sport (van theoretisch en praktisch Standpunt beschouwd, inel demon straties). 4) üeestesvorming dm leden en nieuwere strekkingen. 5) Socialistische opvoeding. ój Noodige verstandhouding tus- 8c'.hen de verschillende pogingen in zake jeugdorganisatie. De deelnemers zullen buitendien genieten van al de voord eel en «ener modern uitgeruste instelling ineen schilderachtige streek gelegen. Dat vuor/.ilters of secretarissen onzêr jeugdgroepen zonder verwijl hunner toetreding sturen aan den CENTRAl.EN JEUGDRAAD, Volks huis, Jozef Steveusstraut, Brussel. Hij sluit zijn jongen zoon of dochter op, in keuken of kamer- vertrekken, daar kunnen zij vrij als in een droom de schoone dagen voorbij zien gaan, daar kunnen zij stil hun jeugdig hart verkroppen dat hunkert naar levenslust, en brandt van verlangen om vrij te zijn, heel vrij. Werpt af mijn beste vrienden, dien dwazen oudersschrik, laat hen vrij over zichzelf beschikken, dan komen zij buiten zooals wij, dan zullen zij saam met ons genieten van hunne jeugd, en van de zon en de schoonheid der natuur, dan zullen zij worden mènschen, men- schen met helderen geest, met moed en durf en mannenkracht, dan zullen zij later wezen de kracht der maatschappij. S. J. W. herinnert den kunstschilders dio ver langen mede te dingen aan den Plakbrïéven Wedstrijd dat hun werken moeten worden ingezonden voor 15 Mei, laalste dag aan het heiteer der Maatschappij, 31. LUC UT V A A RTSQlJ A R E. BRUSSEL. Eene vrije jeugd gaat haar eigen gang. Hoera klinkt liet uit aller bor sten, hoera hoera de lente is daar. Naar buiten nu, naar buiten, de velden in, de weiden door, daar is bet geronde leven dat de natuui ons schonk. Mei duizenden komen zij uit d'l.uizen, als mieren uit bun nest, en huppelen en tuppelen als kin deren band in band, de bosschen in en velden door, daar is bet joe- lig zonnig leven, daar eerst bevindt de jeugd zich vrij. O vreugditf jeugdig leven, O U bewonderen wij, gij zijt het symbool der reine en jeugdige maagdelijkheid. Helaas voor allen is bet zon niet, want menig domme werkman, heeft er wat anders over beslist. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel NïcSiels In de statiën van le klas is het de gewoonte dat de zaalwachters met liel werk van hetkuischen der zalen niet zijn heiast. Dat was zoo ook te Aalst. Nu hehben de zaalwachters te Aalst bericht ontvangen, dat ze met het reinigen van de zalen zijn gelast. Denkt de heer minister niet dat dergelijk werk niet ordentelijk zal kunnen verricht worden, gezien te Aalst, op de zestien uren dienst der zaalwachters dagelijks 70 treinen vertrekken Dus veel reizigers moeten er ge controleerd worden, zonder do tiket- ten te rekenen. Daarbij is liet aannemelijk dat een zaalwachter, die van kleeding en lichaam heel zindelijk moet zijn, die abonnementen na te zien heelt, deze en de koepons met vuile handen moeten verhandelen Het weze me geoorloofd den lieer minister te vragen dergelijk hevel nietten uitvoer te brengen. Antwoord Voor de reinheid der wachtzalen en ton einde bet perso neel ten beste van de belangen van het beheer te benuttigen, kunnende zaalwachters opgeroepen worden om deel te nemen aan de reiniging van de hun toevertrouwde lokalen, in zoover daardoor geen hinder voor den dienst ontstaat. Het geval der statie Aalst (Noord) wordt onderzocht. Ik ben in het bezit van het bilan van (le Wykclub Jan Volders van Aalst, voor 'tjaar 192;!, en ik acht het belangrijk genoeg, om er eens een Hoekje aan te wij den. Zoo bestatig jk er in, dat dien wykclub eene toelage heeft ge stemd van 75 franken aan het üp voedingscomiteit, 50 franken aan den Turnkring, 40 franken aan de •Jonge Wacht en 00 franken aan een prys voor den tombola der Harmonie Dit maakt eenn uitgave van 225 franken aan hulp aan ver- schillige groepen, die in geldver legenheid verkeerden. Zy hebben zich een drukmachien aangeschaft van 50 franken,waar mede zij voortaan, onkosten van drukken zullen kunnen sparen, 35 franken komen voor van twee kleine tombola's, voor hun eigene leden op de algemeene vergadë ringen gebonden Daatby uitgaven aan balons vim 't feest van Eerste Mei, onkos ten aan bode. propagandisten van den buiten, enz. in één woord, dit bilan geeft ons een klaar overzicht van de werkzaamheden van dien groep. Wy weten nil wel, dat dien groep niet den eeiiigste.il is. die met zyne wekelykschfi bydrage van to centi mender leden,noodig en nntt'g werk heeft verricht, want misschien zijn er ander, n die nog meer hulp hebben kunnen verleenen, maar als we die cijfers aanhalen, dan is het, om de leden der wykdubs in 't algemeen te doen zien, dat er met hunnen klei nen wrkeiykschen inleg, veel nut tigs wordt gedaan, en de wer kerszaak in 't algemeen goed wordt gediend. Vroeger, waren er zoo maat schappijen, die wekelijks ook een kliut inlegden, men noemde, die SMEERGROBPEN, die, jaarlijks voor hunne centen eens goed smulden. Thans worden die soupeetjes» geofferd, om de gelden te gebrui ken voor Socialistische instellin gen e,n Socialistische propaganda. Welk een vooruitgang, by de werkendeklas Zy begint te. be grijpen, het belang datzy heeft bij de politiek. Zij schat hoog de wet op de.n achturigen werkdag, het Crisis- fonds. het kosteloos pensioen, enz dit alles veroverd door de politieke akt.ie, die zoo uitstekend wordt gevoerd door de Socialistisch party. (Lee=t onderaan kolom 4 TE AALST. De 1 Mei is dit jaar gevierd gewor pen op aen wijze de werkende klasse waardig. Dc inzet op Meiavond is op een prachtige wijze geschied. Onze jonge Harmonie moest haar eerste Concert spelen op de Groote Markt, met uitvoering der Kinder-cantate ARBEID van Jef Van der Meu- len. M. Do Wind!, lib. dem. Schepen dacht do uitvoering ervan te belet ten. door de. vergrooting van het kiosk te weigeren, maar hij had zon derden waard gerekend. Met wagens werd alles in orde ge bracht. Intusschon had onze onver moeibare Fanfare een klein toertje in de stad gedaan met de Staats bedienden, dewelke in groot getal aanwezig waren, en toen ze plaats namen op de Markt, was het een ware menschenzee. Het was muisstil op de Markt,toen do Cantate uitgevoerd werd. Een «laverend applaus viel de uitvoer ders en den kranigen leider Karei Van der Meirsch ten deel. Eene prachtige hloemonschoof werd lie.m namens de Partij door de Gezellen Bekaert en Flips overhandigd. De Harmonie Arbeid en Kunst» heeft haar naam gemahkt. Do .In ternationale werd op een onop houdend handgeklap onthaald. Dan had de Liclitstoet plaats, en midden in den nlassenden regen marcheerde eene ontelbare massa al zingend en springend achter onze heide muziekkorpsen «lie hunne jubelende muziekkroten lieten weor- almen, hierdoor Mei avond begroe lende, haar bewustzijn als arbeider van de Inde «kenis van I Mei latende kennen. Na enkel»* straten der sta«l doer- Onze wykclubs weten vooral tegoed, dat zij poli'ieke groepen zijn, dat zij het hunne moeten hij dragen om «le Socialistische ge dachten te verspreiden, om de werkende klasse naar den triomf te leiden, en hierom zullen ze voor geen opofferingen terugdeinzen. Wy hebben nu den kiesstrijd in ons arrondissement geopend en we willen de meerderheid wor den. Dat onze wykclubs aan de ■opaganda helpen en ons de geldmiddelen he'pen verschaffen om de propaganda degelijk te voe, ren. en moet er hierom eene nieuwe geldelijke opoffering van de leden geëisciit worden we zyn zeker datzij zich die zullen willen getroosten, want de aanvallen zullen vuil, laf en overvloedig zyn, zooals die in 1021 waren en wil len wy ze kunnen beantwoorden en afweren, we zullen veel geld noodig hebben. Bezorg het aan uw bestuur. Friederik kruist te hebben, landden we aan in deii hof van liet lokaal, waar alles schitterend verlicht wao en een glans wierp op de vallende water druppel, en op een ommezien knoei de het van volk, en eenieder vol maakte zich op deftige w yze. I MEI. Niettegenstaande het onguustige weder eenerzijds, «le slechte han delwijze van sommige patroons anderzijds, is de Eerste Mei dit jaar op grootsche wyze gevierd gewor den. De vloed der democratie stfigt. im mer en onophoudend, en het was tan ook vanaf 8 ure. dat de betoo- gers het lokaal kwamen binnen ge stapt, om tegen 'J 1/2 ure eene ontel bare massa te worden. Middelerwijl vergaderden de Staatsbedienden en dezes vrouwen in de Café Edouaid Schockaert, Statiestraat, welke zich aansloten en hierdoor onze rangen evoelig versterkten. We hadden liet genoegen eens goed de Stoet die uit d«« Leopold straat komende, over de Markt, «le Nieuwstraat inmaicheerende onder )Ogenschouw te nemen. Vooraan «le stoet een banderol Leve Een Mei, Arbeid-sfeestdug evolgd van onze machtige Fanfare die hare dreunende stapniarchen liet hooren. Onze kranige Turnkiing volgde hierop, dewelke voor iets passends had gezorgd, we houden er dan Ook tan er melding van le geven, Zes pankarten wierden gedragen met «le volgende opsclirifteu Na arbeiden en zwoegeu, ont- panning en genoegen Geen gezonde geest, zonder ge zond lichaam Tegen het Militarisme Wy, jeugd, vragen geen maand dienst tijd, maar afschattlng van alle be- slaamle legei s - Wij jeugd weigeren langer als kanonnen vleesch le dienen. Wie helpt er mede Wij jeugd zullen nooit duld» n lat In t fascistisch schrikbewind op- ilage. Dat de helgische Mussolini's op komen, zij zullen de jeugd ontmof- ten E«;n prachtige spandoek De e.isch der jeugd, de wapens neer, ge»-n oorlog meer sloot deze prach tige trottee van opschriften, dewelke gevolgd wierden door eene groote schaar vrouwen en mannen, met tusschen in een passende banderol. Er klinkt iets zacht in ons oor als een ware melodie, het hoofd op richtende zagen we onze jonge Har inonie opdagen, die een prachtige march speelde, gevolgd van eei e groote schaar kinderen allerhande materiaal dragende, de vei schillen de takken der slaatsarheiders ver beeldende langs weerziiden kinde ren die allerhande landbouw ei s en privaatmateriaal dragende, als be wijs van broederlijk beid en eeijg- I gezinde w il, naar haar doel streven »le, de verlossing.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1