Aalst Fonds der Meestbegaafden. TE NINOVE. Te Geeraanlsbergen. Te Sotlegem. HANI) ÏN HAND Vooraan deze tredende opschrif ten wierd een banderol gedragen - Leve het N. S. Werklieden, aller rangen, versterkt onze gelederen. Achteraan de Staatsbedienden en hunne vrouwen. (Melden we nog maals dut ze eene dichte schaar vormden). Daarna nog enkele passende op schriften en de vlaggen der Metaal- Bouw- en andere Vakken, gevolgd van eene groote schaar mannen, sloten «lezen prachtigen Stoet. Middelerwijl waren we de Zout- struat ingestapt, waar we de vlag der gewezen groenen zagen treurig hangen, alsof ze by het zien dier vele roode vlaggen ook rood had willen zijn, het was alsof ze haar kleuren voelde rood worden, het geen inet hare volle instemming zou geschieden. Dit bewees ten min ste hare zachte buiging voor onze voorbij manifesteerende roode vlag gen- We mogen zeggen dat over een afzienb&ren tyd haren wensch zal verwezentlijkt worden. We landen aan in het lokaal Hand in Hand waar de Feestzitting plaats had, voorgezeten doorGezel Lanreys die met passende woorden deze zit ting opende. Ben aanhoudend applaus steeg op wanneer DesireGeeroms, secretaris van het N. S. (afdeeling Aalst) het woord nam. Deze had betoverde slechte drij verijen van Minister Moyersoen tegenover het staatspersoneel tijdens de staking, de steun dit? hij dreigde te ontnemen aan de onvrijwillige werkloozen der privaatnyverheid, omdat hunne vakbonden deze had den gesteund. Onophoudend handgeklap viel spreker ten deele. Daarom was het de beurt aan gezel Nichels, tl ie met treffende woorden de verbroederingsband tusschen de staatsarbeiders en deze van do pri- vaatnijverheid gesloten, begroette. Nochtans er heerscht nog eene leem te die we uit te voeren hebben, om met gerustheid de toekomst tege moet te zien, en dit is de intellec- tueele stand tot de pvertuigin&bren- gen, dat ze ook arbeiders zijn, dat ze ook wordenuitgobuitdoor de kapita listische klasse, aan ons is het tot hen te gaan, aan hen om tot ons te komen, ons ook de broederhand te drukken om samen den eensgezin- den stryd aan te gaan tegen onze verdrukkers.de reactie. Wanneer we er toekomen de geestesarbeiders te verbroederen met de handarbeiders, zegt spreker, zien we gerust de toekomst tege moet, en weze de zege aan ons, en dan, dan is het vrede, vrede Deze laatste woorden maakten op de aanwezigen zulkdanige indruk, dat het woord vrede onmiddelyk door eenieder wierd uitgeroepen. Verdere komentuar over deze on vergetelijke Een Meiviering ware mijn inziens overbodig. De Vlaamsche Kermis kende deze maal buitengewone bijval, daarliet slechte weder «Ie eerste zondag onze bevolking had belet zich op deze foor te komen vermaken, en 1 Mei dag een weinig gunstig weder schonk, had elkeen eraan gehouden deze te bezoekeu. De ruime hoT van Hand in Hand - mag als te klein genoemd worden. Allerhande ver- makelijkhenen trof men er aan, eenieder vermaakte zich en liet was maar eerst in de kleine uuutjes dut er aan liet huiswaarts keeren wierdt gedacht. Zondag 4 Mei. Het slot onzer Meifeesten was, de Vlag Inhuldiging van den WykeJub Josse Nichels - gevestigd by Jozef Coru&nd, Vai kensmarkt. Onze machtige Fanfare maakte een toertje door «le straten dier wijk met de leden der Wijkclub Josse Nichels gevolgd van een groote schaar partijgenooten.en die er had den aangehouden aan deze inhuldi ging deel te nemen, en dus ook fier opmarcheerde, vol genoegen over de geboorte van een nieuw symbool,die moed «ui strijdlust in «ie harten onzer proletaren pompt, om zoodoende de eiudzegepraal te bereiken, 't is wat Gezel Nichels uiteenzette in zijn rede tot «Ie leden op deze inhuldi ging gehouden, dat ze het goed begrepen hebben bewees hun onop houdend handgeklap. Dan kregen we voor de tweede maal de Concertstukken onzer jonge Harmonie, gevolgd van de uitvoering der Cantate Arbehl ten gehoore. Moeten we zeggen, dat het uitste kend en kunstvol was. Laten we de toehoorders hun oor deel zelf vellen. Eeu prachtig beeld «11 bloemenschoof wierd aan den knappen leider Karei Van der Meirsch d«w de Gezellen Steenhaut Alfous en Bekaert over handigd. Voorwaar, dergelijke oogenblik- ken zijn voor onze arbeiders van be- teekenis, nogmaals hebben ze bewijs geleverd wat ze vermogen, en waar ze in de toekomst heen wil. Na dez«i uitvoering der Cantate, wierd opnieuw de Vlaamsche Kermis geopend, dewelke nogmaals als goed gelukt mag genoemd worden. Gp die wijze sloot deze feestweek met de grootste geestdrift onzer ar beiders, omdat ze hebben bestatigd, dat dit jaar du viering;van Een Mei grootsclier in getal en beteekenis was. A. B. Laat het ons maar ronduit zeggen, nog nooit werd de Een Mei op zoo een waardige en grootsche wijze ge vierd. Ondanks het regenen-was er den Woensdag avond veel beweging om onze Turners en Turneressen te huldigen. Op Een Mei zelve van hij het krie ken van den dag, ondanks het archi slechte weder zyn onze gezellen op verschillende plaatsen bezigde hand te leggen aan de laatste aan te bren gen versieringen. Eindelijk komt er wat klaarte in het geluchte. Als wy om 10 1/2 uren in de zaal komen, is er reeds oen gansche drom volk en staan de kinderen in rijen geschaard om onder leiding van Mejuffer De Decker hun Meikoor aan te vangen. De uitvoering was praohtig en ver wierf buitengewoon veel by val. Na de uitvoering sprak Gezel Pol Van de Steen tot de aanwezige par- tijgenooten. Hij dankt eerst en voor al Mejtiffer De Decker om hare be reidwillige medewerking om onze Eerste Meifeesten te helpen opluis teren en er de stempel der kunst op te drukken. Daarna spreekt hij eene korte maar wel doordacht rede uit, die op «londerend applaus wordt be groet. Nu is het do beurt aan onze muzikanten onder de leiding van den on vermoei haren leider Vormail- len en laten de g«'zollon genieten van een paar genoeglijke stonden. Het weer schynt ons te zullen mee wil len. 's Middags hadden wij onze feest stoet. Wat eeu massa volk. Men leest liet genoegen, liet fiere zelf bewustzijn op de aangezichten. En zeggen dat een piepjong heer tje «lat door de gratie van papa en oom bestuurder Tnag spelen in een onzer garenl'abrieken, het strengste verbod was uitgevaardigd te verha ten op Een Mei. Ondanks dit verbod hadden nog nooit zooveel partygenooten don oproep beantwoord. Machtig gal men de toonen onzer fan fan* die steeds op vooruitgang raag wyzen. Wy doorloopen de, gansche stad. Ook dé nieuwe wyken met de arbei derswoningen, waar treffende spreu ken en versieringen zyn aange bracht. Zoo gerak«»n wij tot aan het lokaal te Meerbeke dat eveneens prachtig was versierd. Hulde aan de stoere werkers op die klerikale bui tengemeente. By «Ie aankomst op den koer van het lokaal voerden onze onvermoei bare Turneressen eenige prachtige oefeningeu uit. In de zaal hadden wij voor de tweede maal een pracht uitvoering van ons Mei koor. Op verzoek spreekt Gezel Van dn Steen nogmaals tot de aanwezigen. Hij hekelt vooral de handelwijze en houding van dien bestuurder die gemeend heeft onze beweging te kunnen kleineoren, In een begeesterend slot roept hij allen op om meer dan ooit te strijden tot verovering onzer vrijheden en ont- slaving onzer klas. Daarna is het de beurt aan onze athlaien die ons vergastten op een schoon variëteitsfeext. 's Avonds hadden we <^en prachtige Kinema- vertooning in open lucht. Honderde partijgenooten brachten er een paar genoeglijke uren door. Om en rond het lokaal dat prachtig electrisch verlicht en versierd was, heerschtte de grootste bewoging. Do Een Mei dag Iy24 zal (mui kaakslag zijn voor onze uitbuiters in de komende strij den. Hoog de harten, Partygenooten 11(4 daghot in liet Oosten, Ons is de ToekomsiJef Df. Deyn. Woensdagavond 30 April,8ure. Jandore, wat zou or de woede van den homelschen sluismeester heb ben opgewekt om ons ineens zulke groote hoeveelheid water toe te smijten1? Eu nu juist op het uur dat wij ons gaan voorbereiden tot het bijwonen van hot luisterrijk Concert te geven door onze fanfare op stads- kiosk, ter Groote Markt. De talrijke muziekliefhebbers die verlekkerd wa ren op een puike muziekuitvoering werden niet geheel en al teleurge steld. Door het plotselings schitte ren van het electrisch licht -aan onze lokalen, en het berichten dat het Concert in de Turnzaal van het Volkshuis zou worden gehouden, stroomden doopgekomenden er dan ook heen, men was gedwongen de cinemazaal eveneens te openen om de talrijke bezoekers te kunnen plaatsen. Meester Edm. Hooghuis met zijne muzikanten leverden op Meiavond eene uitvoering die als merkwaardig mag genoemd w orden on welk onze fanfare op den voorrang plaatsen. Vooruit, wakkere, muzikanten. Moed, meester Hooghuis. de lau weren wachten u en de partij en de partijgenooten zijn fier over hunne muziekmaatschappij. Wanneer wij bij het eindigen van den muziekavond, ons huiswaarts begaven regende het nog stevig door en liet zag er niet rooskleurig uil voor de viering van de eerste Meidag En waarachtig! St Medardus p... nog immei door bij het aanbreken van Een Mei Wij verloren echter nog den moed niet. Wanneer om 0 1/2 ure de partyge nooten in zondagpak zich naar hun lokaal begaven, zagen wij dat de zon het offensief had genomen en zij krachtige pogingen aanwendde om ons goed weder te bezorgen voor de betooging om 2 1/2 ure. In de gezel lige samenkomst, zeer talrijk bijge woond 's morgens, werd er op aan gedrongen zoo talrijk mogelijk de stoet bij te treden. De zon kon eindelijk op de zwarte wolkon de bovenhand halen, en nu haddon wy voor onze betoo ging eenen ongeëvenaarden dag, welke eenieder in begeestering brachten zelfs by de bitterste anti socialisten eenen glimlach verwekte bij de opmerking van eenen wijsgeo- rigen partijgenoot, die geheel be daard liet hooren wanneer de roo- den iets op touw zetten, is de weer- makerbaas mot ons De betooging zeer opgemerkt om hare buitengewone talrykc deel name, liep onder de beste voor waarden van stapel en geheel de na middag was het zeer levendig in al do straten der stad. De Een Mei viering heeft aan alge meenheid toegenomen en bijna 'is er niet gewerkt. Des avonds, om 9 ur«?, ter'Groote Markt, aan onze lokalen, prachtige Cinema in openlucht. Onnoodig te zoggen dat «Jaar eene massa volk samenstroomde on de eigenaardige cinema zichten de moeste by val ver wierven. Zoo eindigde de vreugdevolle dag. Het partijbestuur is tevreden over deze. De verheerlijking van den Arbeid is deze viering waardig. Onze coöperatief symboliseerde hare uitstalling aan onze winkels «ie Arbeidersfeestdag, en omvatte in eene spreuk de verzuchting van mil- lioenen arbeiders. Voor Recht en Vrcils. Leve Een Mei. Arbeid Adelt. Leve de Arbeiders. A. H. Het Arbeidsfeest is hier voor de tweede maal gevierd geworden. Van |s morgens af was het groote beweging in het lokaal, en liet Achturenhuis op het Stalieplein was goed versierd. De Harmonie Arbeid en Kunst van Aalst luisterde den stoet op die om 2 1/2 ure werd ge vormd en de gemeente doortrok. De opkomst was goed. De vlag van de Soc. Propagan- daclub, werd door een paar hon derd manifestanten gevolgd en de Sfaatswerklieden met vlag waren ook talrijk op post. Wanneer zullen de werklieden van Sottegein, die in de partij leven, durven mede stappen In het Achturenhuis had de meeting plaats. De gezellen Nichels en Prosper De Bruyn, spraken prachtige redevoeringen uit. VOORDRACHT. Er wordt tor kennis gebracht dat, mot hot -loeide wet op de Meestbe- gaafden door de bevolking beter te doeu kennen en begrypen, voor drachten over dezelve zullen gege ven worden door den heer E. Pe- cheyr, voorzitter der Schiftingscom- missie van het Provintiaal Fonds der Meestbegaafden. Te Aalst geschiedt deze voordracht waartoe eenieder die er belang in stelt, kosteloos toegang heeft en uit- genoodigd is, op ZONDAG 11 MEI, te 10 uren voormiddag, in de Stads schouwburgzaal, Hopmarkt. De leden van het onderwijzend personeel der scholen worden aan gezet door den Gouverneur der Pro vince deze voordracht bij te wonen. Samenwerkende Maatschappij Moleendries, 11, AALST. GEZELLINNEN EN GEZELLEN Waar koopt gij uw brood? Het brood is het bezonderste deel uwer voeding. Hoe beter uw brood is hoe heter gij en uw gezin gevoed zyt. Waar koopt gy uw brood Indien gy uw brood toch neemt van eene coöperatief, is 't uw plicht het te nemen van uwe Bakkerij van «Hand in Hand Molendries, 11. Al de winsten door uwe Bakkery gedaan, worden voor uw welzijn be nuttigd en gij hebt daarenboven het beste, het voedzaamste en In t sma- kelvkste brood. Steunt uwe. inrich tingen en doet wat ge moet Brengt uwe Coöperatieve nieuwe Leden aan Welke voordeden levert de. ver- bruik-cooperatieve op? Zij deelt waren van goede kwali teit uit en ten juisten prijze, en door middel der terugbetaling moedigt zy het sparen aan. Van waar komt do terugbetaling Zij is het gevolg van het verdry- ven van de door den privaathande laar opgestreken winsten, en van de samentrekking der aankoopen. Wat is nog van grooter belang dan de terugbetaling De ekonomische ontvoogding van den verbruiker. Hoe kunnen de verbruik maat schappijen tot die ontvoogding by- dragen Door coöperatieve voortbrengst.. Zij kan zich tot de heele arbeiders- wereld uitbreiden. Aan welke behoeften kan de voort brengst door samenwerking voldoe ning geven Aan de behoofte van «le gansche uit de leden bestaande klantschap. Koopt dus niet by den privaat- handelaar hetgeen gij in uw maga zijn verkrijgen kunt andersdoende zult gij uw zeiven en de andere sa nten werkers benadeeligen. Helpt den geldelyken toestand uwer Coöperatieve te versterken! Vertrouwt al uwe spaarpenningen aan uwe maatschappij en zorgt, door «Ie getrouwheid uwer aanknopen, vo--r de veiligheid van uw spaargeld. Werkt nooit de belangen uwer maatschappij tegen, daar den Moei Coöperatieve ook tot welzijn der le den strekt, en hetaanzien welk haar te beurt valt ook aan hare leden ten goede komt. WIJ VERBRUIKERS Kunnen zelf onze inkomsten ver meerderen door de wyze van «l«*ze te benuttigen, namelyk door de win sten der tusschen personen van den prys af te trekken. ONZE WIL is van voor de waren welke wij be hoeven niet meer te betalen dan noodig is, van met onze penningen de privaat bemiddelaars niet te ver rijken, en van aan de vereeniging der verbruikers de zorg over te la ten de voortbrengst on de verdeeling in te richten. ONS MIDDEL bestaat in het gemeenschappelijk ondernemen van de voortbrengst en de vordeeliiig, en ons derhal "e van do dwingelandij van don privaat- handel en van de fabrikanten trusts los te rukken, en do ekonomische macht in handen te nemen. ONS DOEL is de vervorming van de kapitali stische privaat regeling, met winst bejag, in eene gemeenschappelijke inrichting met enkel het openbaar nut. voor bedoeling. Van de vereeni ging van al de verbruikers, die te vens ook allen voortbrengers zyn, willen wij de ondernemer maken van alle ekonomische bedrijvigheid en de eenigen werkgever, en aldus de uitbating van den verbruiker en van den bediende afschaffen. STRIJDPENNING. O verdracht fr. 1930,98. Gezongen door August De Schut t«4r 4,50. Gezongen door Frans Beeck- man 2,75. Gezongen op het Jubel feest van Jan Cuvper en Emelie 4,70. Omdat den toer van de Cirkzou lus tig was aan de W. C. Jan Volders omdat zy eene verfrissching kregen van eenige. vrienden 0,50. Op den lcMei om 3 uren. zweerd de W. C. Jan Volders te vechten tegende fa- sisten tot het uiterste als ze durven aanvallen 8,55. een tweede, ronde onder de leden van de W. C.Jean Volders die moet dienen om ons te voorzien tegen den aanval 30,10. Omdat Staaf en Stinne hun centen niet zouden verdrinken 0.50. en om dat Staaf zijn duif gemankeerd heeft met lu Mei 0,50, en den baas doet er nog 0,50 by. Gezongen bij Jaak Tem merman en rondgehaald door Vosse Tonen 5,59. Gezongen door Jozef Neirinokx 3,10 bij Martin De Bolster. Gezongen ter eere van eerste Mei door V. D. l.roeck Marie bij Petrus Bauwens 2,40. Gezongen door de dochter van Jan Steurebaut, en rond gehaald door Meersman Maurice 5,50. Gezongen door Stephanus De Witte en rondgehaald door zijn meester 8.00. Gezongen door Stepha nus De Witte rondgehaald door Jozet Van Den Bossche 4,50. Gezon gen door Poldine Verlengen bij Martin De Bolster 4,10, Gezongen door Benoit D'Haese rondgehaald door Ilorkonradt Jean bij Bernard De Gendt 5.75. Gezongen'dooi «len zende hij Alf. Meganck 0,00. Gezon gen door den zeilde bij B. De Gendt 4,25. Omdat Stuiver do toer niet. kan 0,50. Stien doet er nog 0,50 bij om dat zij tegen de metser niet wilde wedden. Omdat Bauwens den toer by zonder kan 0,50, Omdat Hei it zijn duil buiten gebleven is 0,50. Gezon gen door L. C. in de W. C. Vader Wauters 3.00. Gezongen door Joan Luvckx bij Ed. V. 1). Meerseh 2,00. Gezongen door Josephine Nichels rondgehaald door Lommen De Moor 2.00. Lom men geeft nog 0,50. Omdat Smedt zijn rood roosje moest wegdoen van Victor ook 0,50. Omdat Jan Smedt alles opgoschreven heeft geeft Ka rn iel De Coninek 0,50. Van Iinpe geeft 0,50 omdat in 1925 elk zyn plicht zou begrijpen. Gezongen door Servaos De Witte hij Philemon Buys 3,70. Omdat De Sutter Omer van Erpe een goede socialist is 1,00. Ge zongen door Toonen Wauters bij Jozcl Cornand 13,60. Van De Sutter Omer van Erpe 2,00. Gezongen door Jeannel te Cornand hij Jozef Cornand 12,00. Gezongen door Ad. Flips bij Frans Berghman 7.50. gezongen door Jean Luyckx en rondgehaald door Sophie Beckons 8.05. Gezonden door Emmanuel Peller hij Tist^op de Varkeusmarkt 5,85. Gezongen door Mar ia Hierickx en rondgehaald door Mie Joeper 4 80. Gezongen door Louis (J. Ai. en rond- gehaald door Steenhaut m |let, lo kaal Hand in Hand 7,20. Gezongen bij Jozef Cornand .1,4(1. Gezonden door Wauters 1,00. Omdal de man nen van dn puit goed kunnen drin ken 2,110. Gezongen bij Al fr. He Gendt door Alf. Bruvlandt 1,00. Ge zongen door Maria Van Gevt7,7F. Gezongen door Kdinoml Koppens hij Marie op hot Ezelsplein 2,10 be zongen door den ouden De Witte°in het Frithuia VI. Kermis 8,40. Omdat Stanljeii niet .mocht naar de stoet komen 0.50. Stien doet ernogO.50 hij. Rondgehaald op liet huwelijk van Kelders Georges met Alicie Mer- tens7,05. (gehaald hij Jef katjes door Benoil, Bomheeck svudikaiist van '1, spool 6.00. (lezoiigeh Ü,,cr Fred Pilck en lon.lgrhaahl Vinek Leopold 2.75. (int vu pp en op de vergadering in de zaal van Hai.d in Hand 70.42. lte Socialisten mareh g 1 :-et oen door It. Flips in in,I lokaal' Hand-,,, Hand 10.05. Gezongen op In t loiv e- Hik van Martin Min.,1 Spaces Idi Weduwe He Moor 10,52. iimduiM. Veillefon de kapitein zijn glas uil gedronken heeft 5.00. Rondgehaald op de feestzitting vun de bestuurle den dor verschillende honden door Fr. Flips in de naam dor kaaiwer kers 20,80. een persoonlijke en on- plaalsbaro zot 1.50, Gezongen door Servaos Do Witte in Int lokaal Hand in Ilund 11,r.o. Gezongen door Ringoir Louis hij l.eon Kingoir 5,80. en 0,20 bij van een Tongorenaar om dat kapitein uit de St, Annastraat niet gegeven heeft gezongen door Marinus Do Smedt 3,30. Wie doel er mee wan nu lol aan de Kiezing Do Vvldor Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns If. 1,00. A. Vy verman 1,00. Berghman 1,00. Do Neef R. 1,00. Do Smedt Livinus 1,00. Peerehoom J. l.oo. Podevvn Pol 0.50. Castour 1,00. Ho Wi I to 1,00. Boeykens G. 1,00. Totaal fr. 391,27.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2