bij Marcel Werkersbelangen. Sottegem. MNOVE In den rooden bet, Oe Kiespropaganda wordl ingezet DENDERHAUTEM Vergaderingen. STOVEN STOVEN Jtuis Van <Audenhove Seoondan. Belgische Bank Oproep Bij de Breislers. llol'stade. Lede. Dcnderhaulem. Meerbeke. Geeraardsbergen. Overboulaere. Voor de Turners. Omdat Jaak naar de Cirk geweest beeft V. D. S. 5,00. Gegegen door een banderol drager op leM» i 7,50. HARMONIE. Omdat Fonsken en Fred vergeten hebben van bij Doms te gaan, geven zij 1,00. Gezongen in tb* tent van den Vrouwenbond Oorlog aan den Oorlog in de Vlaamscbe Kermis 12,68. Totaal 18,08. Zondag 18 Mei, richt de partij eene propagandatocht in naar De Fanfare Hand aan Hand en den Turngroep Jeugd Bloeit gaan mede. Er zal een Turnfeesl plaats grijpen op het DORP, ge volgd van Meeting, waar gezel Alfred Niohels (Volksvertegenwoor diger) als spreker zal optreden. Partygenooten, maakt u gereed om in groot getal dien uitstap mede te maken. Bijeen komst aan het lokaal om I ure. Voorde Viscosebewrerkers. Heden Zondag, in het lokaal Hand aan Hand. Om 2 12 ure. namiddag, voor de Broscheklóppers. Om 2 12 nre namiddag, voor al de mannen van de Spinnerij. Voor het Uitvoerend Be stuur van de Federatie der Vak bonden, Woensdag avond, om 7 ure, iu het lokaal Hand in Hand Gentschesteenweg, 147. - AALST. - Üudgekend huis HET ROKL1JF». Schoone keus van alle modellen. - EIGEN WERK Aanvaard alle. REPARATION wal. den stiel betreft. Een ring, terug te bekomen bij Livinus De Smedt, Raapstraat, 15. Eene pijp gevonden, terug te be komen bij den lokaalbouder Hand in Hand van den Arbeid N A A M LOOZE M A ATSCH A PP IJ CENT, Voldersstraat l,GENT Agentscliup te La Louvière 46, Sylvain Guyauxstraat. PosLcliecrekeningen te Gwit n°850 te La Louvière nu 48:575 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds2,105,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1323 40.912,669,18 Fr. i Alle Bank- Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende rekeningen en geld plaatsingen, t'lieckrekeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o H a I f m ft and el y ksc lie re ken ingen fr. 4,35 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,45 o/o K-Leningen met vooibericht van 30 dagen fr. 4,50 o/o (Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,25 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden IT. 4,50 /oo Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 4,75 o/o Verhuring van brandkoffers. Verkoop van Kapitaal aandeelen LSI NES LEOPOLD PIIALEMPIN aan fr. 735 00 BRI.MSCHK HANK VAN HEN AKHEID aan fr. 800.00 Ifakkiquk uk bonneterie V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons: I" I KKmil'ÈHESdu LITTORAL. 7 aan fr. 490.00 ui nerbaar Jen :it December 1931 T0NN1ÈRE OANTOISE - 7 1/2 aan 487,50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. tot de jonglingen die muziek wen- sclien aan te leeren. De Harfnonie Arbeid en Kunst opent een niensven leergang van solfège, op DINSDAG 13 MEI,om 5 URE 's avonds, in Hand in Hand Zaal <5. Men geeft zich aan op denzelf den dag. Bijzonder verwachten we leerlingen tnsschen 16 en 20 jaar. Anderen van af 10 jaren zün ook welkom. Het Bestuur. Volgens de gesloten overeenkomst tusschen de Vakbonden en de Pa troons moesten de Breisters Zaterdag den 20 April, voor eene week, nog eene verhooging van 5 0/0 bekomen. Wij vernemen dat er Patroons zijn die de overeenkomst niet volgen. Begriipen dieHeeren dan niet het slecht voorbeeld dat zij geven? Wij hebben nog de hoop dat die enkele Patroons liet zullen verstaan om de gesloten overeenkomst te volgen door de 5 0/0 aan hunne werklieden te geven op do gewonnen loonen van af de week van den 21 tot den 28 April, en moesten er patroons zijn die de 50/0 vermeerdering met be talen, dan moeten de meisjes van die werkhuizen, naar het Bureel van onzen Vakbond komen om ons daar van in te lichten. Meisjes niets verwaarloosd. Ge moet den Secretaris kennis geven, wanneer gij niet betaald wordt vol gens de overeenkomst die gesloten is. Voor de Garenwer kers- (sters). Onzen Textielbond heeft aan den Bestuurder van het Fabriek Alostois een schrijven gestuurd, waarin her innert wordt dat in Int Fabriek op den Tragel van Vrijdag2 Mei de 50 0 vermeerdering is betaald en volgens de overeenkomst die gemaakt is. Bij de Leder en Vellenbewerkers. Werkers Opgepast Na een lange rustpoos, komt den aanval" schreven we vroeger reeds en do feiten bewijzen dat we gelijk hadden. Hi eronder staande is van dusdanig belang dat we de strikte aandacht onzer leden vestigen op (lees zaak, want het kan een groot verloop hebben voor onze loonen en tevens voor alle verdere agitatie van onze werking. M. GEfJROMS is de fakkeldrager van den nieuwen aanvul. M. GEE ROMS, Schoen fabriokaut, welke steeds het monopool bezeten beeft de schandigste en kleinste loonen aan zijne werklieden te be talen, komt lieden een der brutaalste diefstallen te plegen op liet loon zij ner werklieden. M.GEEROMS, beeft niets anders gevonden dan de hongerzweep bo ven bet hoofd zijner werklieden te laten kletsen, om zijn doel te kunnen bereiken. Nu Maandag 1.1. stelde MIJN HEER. zijne werklieden voor bet feit dat ze een stuk dienden te tee keu waarin ze verklaarden, de loo nen welke ze heden verdienden met 5 per O/o te verminderen, dit zegde hij, om de concurrentie tegenover zijn kolega's te kunnen voeren, en aklus zijne werklieden verder te kun nen te werk stellen. Het dientgezegd dat het meeste deel onder de werklieden, bet voor stel aannamen, doch andere die weigerden, zouden den knoet gevoe len. En inderdaad een der gasten die geweigerd bad, dit aan te ne men, mocht Woensdag morgend zijn matten oprollen. Een telefonisch gesprek die Alf. Steeiiliaut met M. Geeroms bad als gevolg van die afdanking bewees dat. do patroon alles beves tigde wal we hierboven zegden. Als men nu weet 'dat M. Geeroms voor Hondert punten verliooging van liet Incex cijfer, 5 per 0/0 ver liooging van loon Imd betaald, en dat nu wanneer liet index cijfer 498 bereikt, dus dat er nog geen enkel reden bestaat om de loonen der werklieden te verminderen, wordt er door M. Geeroms dus direclen diefstal op het loon zijner werkiie- den gepleegd. Moest liet nu zijn dal- we een dergelijke overeenkomst hadden, dan zouden wij ons natuur lijk in het onvermijdelijke aan te passen hebben, doch daar is niet het minste van. De werklieden bij M. Geeroms zijn voor bet groot deel menschen die buiten onze rangen staan, en dit zal wel een der redenen zijn dat derge lijke» diefstal met de meeste koel bloedigheid wordt gepleegd. We hebben nochtans niets onver let gelaten om de zaak tot een goed einde te brengen, doch bij better pers gaan is aan de zaak nog niets veranderd Wat er ook van zij, dat de werklieden die nog niet de weg naar onze Vakvereeniging gevonden hebben, het eens voor goed gaan he grijpen dat alleen in de rangen dor vereeniging de macht der werklie den besloten ligt. De zaak dient dus ons aller aan dacht te vestigen, want bij ondervin ding weten we dat de andere pa troons wel liet voorbeeld zouden kunnen volgen van M. Geeroms. Den tijd daartoe veronderstellen we, is evenwel voor onze aangeslo tenen nog niet gekomen," om dit zoo maar to laten voorbijgaan, Op gepast is de boodschap. De rangen versterkt is meer dan noodzakelijk. VOOR ONZE VLAG. Pas hebben we de hand aan 't werk geslagen, en reeds kunnen we op een uitslag bogen die te tellen valt. Dit is natuurlijk niet voldoende en we vragen al onze aangeslotenen te willen medewerken, omdat we wel dra nevens de andore organisatie's een prachtige vlag zouden bezitten. De kameraden moeten begrijpen dat dit niet het werk kan zijn van enke len, doch dat iedereen van ons dient mede te werken. Dat dus iedereen het zijne medebrengt, veel banden maken licht werk. Overdracht fr. 46,02 Rondgehaald op de zitting der Fed. van Vakbonden 43,80 Gezongen door G. Mortier by J. Van den Bossche 11,25 Voor de vlag dor Leder en Vellenbewerkers 5,00 Samen fr. 100,07 WERKELOOSHEID. Nu dat een seizoen van veel werk zoude moeten zijn, bestatigen wij, dat deAfterkeloosheid in onze nijver beid (Branche Schoen en Pantoffel makers) een groote werkeloosheid woedt. Gedurende de maand April zijn 400 dagen werkeloosheid uitbetaald voor eene som van 1533,80 fr. E. DEPREZ. Strijdpennïng Lied gezongen door Pieken Valck bij Edmpud De Saedeleer, op do Kat 5,00. Omdat er aan de Keizer twee nuchtere metlens te koop zijn 0,25. De eene voor een duivenjouk 0,25. De andere van Cinquante einq 0,25. Bericht aan de koopmans van inetfce- kes 0,25. Strijdpennïng. E«-11 lied gezongen op 1 Mei, door Bernard Troch en Van Auwermei- ren Albert, rondgehaald door de president 4,15. Omdat den baas uit liet lokaal op 1 Mei gelutteerd heeft, D'Haese Benoit 0,50. Lied gezongen door Benoit Mertens en Troch Th. en rondgehaald door Victor Troch 4,10. Lied gezongen doorCyriel, Bernard en Jean Troch, nondgeiiaald door Isidoor Notil 3,25. Gezongen door de Saedeleer en Heuvaert Albert 3,05. Omdat er geen pissijn is bij de Serre, Heuvaert 1,00. Omdat DeiobourgÓ dagen in 't gevang gezeten heeft door de fouten van den bestuurder van Lede 1,00. Gezongen door de piot in 't lokaal, en rondgehaald door Troch Stefaan 2,35. Heden Zondag -11 Mei, om 1 uur (Zomeruur) bij Domien Weynant, Dries. Vergadering van den Sooia listischen Propagandaclub. A. Vyterinati en P. De Schryver, Gemeenteraadslid to Nieuwerker- ken, zullen er tegenwoordig zijn. Wij doen een dringend beroep op onze leden, opdat zij elkeen een nieuw lid zouden meebrengen, en alzoo te ijveren voor den groei en den bloei van onzen Propaganda club. De toekomstige kiezing zal alle krachten vergen der werkers- bevolking meer dan ooit moeten wij op de bres staan om den Socia listische» zegepraal te verzekeren. De Propagandaclub. Strijdpennïng Lied gezongen door Marie Van de Zande en rondgehaald door haar zelf bij Marcelin Van Elzcwege 1,25. Lied gezongen op Een M« i door Kil Ram pel berg en rondgehaald door Pol, Benoit en Arthur 16,60. Lied ge zongen door Hon oré l)e Baene en rondgehaald door Arthur Van Key- meulen 6,00. Van de goede roode (jes) 9,50. Koorden in het huis eens gehangene Naar aanleiding van wat we te Meerbeke zegden ter gelegenheid der opening van het lokaal van onzen Propaganda-club aldaar, valt ons de groote eer te beurt, aangevallen te worden in het blad der Christene Werklieden. Wij hadden ons inderdaad ver* oorloold, de vergelijkenis te ma ken, der blijde intrede van Chris- Jtus op Palmenzondag in Jerusa lem, en onze intrede in de eertijds zoo klerikale gemeente Meerbeke, met dit verschil dat Christus zijne intrede deed gezeten op een ezel, terwijl wij naar Meerbeke geko men waren met een modern voer tuig. 't Schijnt dat onze intrede in die gemeente, zwaar op de maag ligt van sommige pilaarbijters, want hun hart en ziel zijn vol gal en venijn, en geen argumenten vindende om ons te. bekampen, gebruiken ze hun oud en afgezaagd deuntje, namelijk al de socialisti sche leiders zijn goelevers, vet- leggers en worden op enkelen tijd rijke menschen of begoede bur gers. Ge zoudt toch zeggen hé, waar ze 't vinden. Wij kennen inderdaad leiders die op korten tijd het zeer ver wis ten te brengen. Zij liepen van het eene kamp naar het andere en vol gens hunne eigene woorden keerden zij het huif naar defi wind. Zij lieten in het verlatene kamp droeve wekkers na, die wel 26,000 maal hun vervloekten. Korten tijd nadien verhuisden die leiders uit een armtierige ge buurte, naar een grootere straat, daarna ging het nog beter, zij ver huisden naar de bijzonderste straat der stad, richtten er eene moderne drukkerij in, en hadden het zoo weten aan boord te leggen, dat hunne schaapjes op het droog ston den. Die leiders waarvan we hier spreken, zijn evenwel niet te vin den in de rangen der socialistische arbeiderspartij, maar wel in deze onzer christelijke (rutterkens). Zoudt ge, oh naamlooze krabbe laar niet beter zwijgen, over koor den in het huis eens gehangene t Ware voor U, in elk geval veel beter in uw eigen midden eens te zien. Pol Van de Steen. STRIJDPENNÏNG. Omdat Costor boter in zyn bed zou gaan slapen dan op een stoel 0,25 dan zou het vat er niet afvallen 0,25. En heel Proulegem niet drei gen onder te zetten 0,25. Omdat •Coster de apen uit. den dierentuin of uit Herlinckliove zou gerust la ten o,25. 't Zijn tocli maar muilen- trekkers 0,25. Omdat) er een aap uit de c'rk Caroli uitgebroken was 0,25. En zondag aan den Ezel liep en daar Coster tegen kwam 0.25. Omdat Soo en Cyrille eene goede vangst meen den te doen 0,25. Omdat Soo in Rachel hare kaak geheten hoeft 0,25. Omdat Cyrille zegde, halt Soo dat niet, niet bijten 0.25. Omdat Cy rille zegde, Racliellnken komt bij zitten, ik zal niet. Iiijton 0,25. Om dat Rachel zegde, weg alle twee Peetjen Nonkel is daar, daarom geelt Peetjen Nonkel 1,00. Gezongen by Frans Güidemont 21,75. Loon Buyl 3,55. Wie doet er mee. Van nu tol aan de kiezing Alfr. Grysoels 1,00, Van Londersele Jan- Baptïst 1,00. Do Coster Edgard 1,00, Victor Van Impn 1,00. Jos. De Deyn 1,00. Van den Eeckhoudt Theodore 1,00. Adriaens Joseph 1,00, Milo Alice 1,00. Buyl Leon 1,00. Van de Steen Polydore 1,00. D'Humdt Petrus 1,00. Dospretz Bertha 0,50. Van Bel leghorn Om er 1,Of). Wauters Joseph 1,00. Walraovens Adolphine 1,00. 1.00. Roggernaiis Maria 1,00. Baetens Karei 1.00, Van Vaerenbergh Adeline 1,00. Totaal 30,50. Zondag toekomende li Mei, om 2 ure Algemecne Vergadering, voor de Leden van den Propagandaclub. Dagorde l)e Vlag Inhuldiging. Allen op post Het Bestuur. strijdpennïng. Omdat Tyriel Van Snick zoo zijn op de. snuifdoos kan kloppen 0,25. Omdat hij de snuif niet meer kan missen 0,25. Omdat hy in het papkol gaat voor een snuif te nemen 0,25. Omdat dit alles gebeurd sedert hy getrouwd is 0,25. Omdat de Lodden Maandag zoo een stuk iu de kraag had 0,25. Omdat hy dan zegde, nu hen ik eens leelyk gesteld 0.25. Om dat hy Zandag nacht eens wilde zyn les opzeggen 0,25. Omdat het hem met gelukt is 0,25. Voor de Vlag. Gezongen door Arthur en Elisa 3.80. Gezongen door de Langen en rondgehaald door AlbertDe Cooman 4,00. Gezongen door Arthur Bour- gois 011 rondgehaald door Taaf Flikker 8,05. Gezongen door den Trio uit het lokaal 8,00. TJit de hus 2.50. Totaal 26,05 fr. Wie doet er mede tot aan de kiezing. Stevens L. 1,00. Schiatecut G. 1,00. Buyl Pet. 1,00. Simon Petrus 1,00. Gottemans Rich. 1,00. Buyl Jozef -1,00. Stevens Vict. 1.00. Perdaens Leon 1,00. De Coorde Fr. 1,00. Vau der Maelen Gustaaf 1,00. Stevens Arthur 1.00. Goudwilders Philemon 1,00. C. C. 1,00. Burgers en Werklieden koopt uwe Schoenen BIJ G. Van Driessche. Nieuwstraat, 31 Liberalisme aan 6 per honderd. Waar ge dat vindt?Wel jaudorie in- Overboulaere, de gemeente waar men by uitstek politieke wonderhe den ontmoet. Ge vindt er werklie den, die het niet noodig achten ge syndikeerd te zyn, maar die de eer sten en de begeerlyksteu zijn om van de voordeelen te nroflteeieu, die door de socialistische syudikuteu behaald zijn, kerels die wanueer zy zich tusschen hunne werkmakkeis bevinden, heviger socialist spelen dan gelijk wie ook, maar in onze gemeente de socialisten legenwer ken, ge vindt daar menschen welke met gansch hun gezin deelmakeu van den socialistische» ziekenboud (voor de voordeelen natuurlijk) maai bij een liberaal banket hunne bee nen onder tafel gaan steken, terwijl ze hunne kinderen naar katholieke en liberale vereenigingen sturen. Ue vindt daar werkersgeziunen, waar de socialistische vukvereenigingen eene noodzakelijkheid schijnt, ter wijl ze met liberale propaganda on zen strijd Liederven en de vijanden van liet 8urenwerk steunen. Van al les wat zich liberaal noemt op Over boelaere, vindt ge er geen tien dié zich laten verdomperen door kleri kale lektuur, terwijl ge onder de schaapkens, welke in de christene of blauwe bondekens verzeild zyn nog beverige bolchevisteu vindt dan iu Rusland. Dat alles vindt gein Overboulaere. Maar!!? wat ge er ook viudl.dat zyn rijke menschen, die zich liberaal noemen, maar zelfs de eerste letter schijnen vergeten te zyn van het woord «liberaal»*, net alsof ze ook vergeten zijn, dat ze geen politiek programma meer hebbend onze ge meente verwaarloosd, en ons volks onderwijs Onder de dompers ge bracht hebben, en toch droomen van de ge.meenteme.cht in handen terug te krygen, niet alle mogelijke en onmogelijke middelen, 'en deze waar de geldkwestie natuurlijk de hoofdrol speelt niet uitgezonderd. Zoo hebben we kunnen vaststellen dat leden onzen propagandaclub ver plicht waren te verlaten, omdat ze van liberale ryke menschen een paar duizend franken (met hoogereu in trest) ter leen kregen, met voor waarde zich verdienstelijk te maken voorde liberale partij. Menschen die in zulk geval verkeere» vinden w y genoeg, en dezer dagen verklaarde mij nog een oude kenuir. het vol gende Ik zag met schrik het oogenblik

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3