Zondag aanstaande, Op 29 Mei (O. H. H.), Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Redder MILITARISME Krisis Mijn Hoekje. 21e Jaar i\° 20 Prijs |>.-r nu miner 15 ceulieracn. 18 Mei 1024. Annoncen neemt elkeen ileel aan de MRERBEKE. INHULDIGINGFEESTEN TE zal de gansche Werkersparlij deelnemen aan de INHUL DIGING van het ACHTUREN HUIS van DENDERLEEUW. die niets redde. De onbekwame die zeer bekwaam is. De schrik voor Mei 1928. Een Socialist moet Europa redden. Parlijgenoolen J RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke atinöncon 4 fr. por regel op]6 en 2" bladzijde, 2 i'r. op 3a on 4V bladzijde. Reklamen volgons overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende"brieven worden niet opgenomen. Berichten Over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal IIAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT, PoStch eek rekening Nr 8568 ïoïeföon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE: LokaalHand in Hand», Molendrios, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 jaar 7,75 RUITEN BELGIË, jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureeleu. Wij willen hier aantoonen wat verschil er bestaat tusschen een kapitalistisch minister ais Theunis ia conpétence en Philip Snowden, de Socialistische Engel, sche Minister die als onbekwaam betiteld werd, Theunis gaat de Belgische be, volhing eene nieuwe aderlating doen van 400 millioen nieuwe las ten, Snowden heeft aangekondigd dal de bestaande lasten niet zullen verhoogd worden, Theunis heeft onlangs millioe- nen belastingen geheven op de suiker, hei volksvoedsel bij uitne mendheid. Snowden heeft de belasting op de suiker zoo geregeld, dat zij met 75 centiemen per kilo vermindert in prijs. Tevens heeft Snowden den prijs op de koffie, de cacao, de fhee op merkelijke wijze doen dalen door vermindering van be, lastingen. Terwijl Theunis nieuwe belastin gen legde op de tabak en zin nens is deze nog te verhoogen alsook op de alluinetten, wat voor al de arbeiders trof, heeft Snow den deze taksen niet verhoogd, maar deze op de vermakelijkheden voor de arme menschen afgeschait of gröotendeels verminderd. Theunis heeft door het nieuw toltarief de levensmiddelen van de arbeiders duurder gemaakt. Snowden heeft de goedkoope dranken, het gedroogd fruit, onbe last gemaakt. Th. unis heeft onze arbeiders- afgevaardigden te vergeefs laten aandijngen op een verhoogd onbe last inkomen, Snowden heeft maat regelen genomen om de wedmv- naars een grooter onbelast inko men te waarborgen. Theunis maakt het leven va?, onze families duurder, Snowden doet de bevolking 2500 millioen frank per jaar uit sparen. Elk gezin wint 10 fr. pet- week door de afgeschafte taksen. Theunis heeft de laatste twee jaar geen enkel sociale wet meer laten stemmen. Snowden belooft dat hij door radikale .bezuiniging geld zal weten te vinden voor de verbetering van de ouderdomspensioenen, het be strijden van den woningnood en het degelijker steunen der werk- loozen. Theunis heeft de inkomende rechten op vreemde ingevoerde artikelen verhoogd en daardoor andere landen tot het nemen van dezelfde bescherm nde maatrege len aangespoord, wat nadeelig is voor ons land, dat vooral van uit voer leeft. Snowden heeft verschillende in voerrechten afgeschaft en zal an dere doen verdwijnen tegen 1 Au gustus. De schrik komt er in voor de verkiezingen van Mei 1925. De burgersheeren zijn in 't ge heel niet meer op hun gemak, nu na wat gebeurd is in ander landen hebben ze er alle redenen toe ook. Denk eens, de socialisten zon den het misschien kunnen winnen, en dan komt er een roo$ ministe rie 't is waarlijk het ejnde van de wereld. De liberalen schreeuwen 0111 hulp, maar we zien niet goed van welke zijde die komen moet. En de katholieken geraken let terlijk de kluts kwijt. Eiken dag, is het in hun bladen een oproep om de eenheid in de katholieke rangen te herstellen. Elkeen moet wat offeren, natuur lijk de kiistenen het meest. Enfin, dat zijn zooveel goede voorteekenen, welke onzen moed nog vergrooten. En nu aan 't werk mannen, niet langer gedraald en geen oogenblik verloren. De vijand krijgt schrik, 't is de helft reeds van zijn nederlaag. Aan de propaganda Aan de propaganda 186 lagere officieren. 299 onderofficieren, 536 waaraan toe te voegen zijn 7 inspecteurs (generaals) welke onder hun beheer hebben 7 hoogere officieren, 7 lagere officieren. 57 onderofficieren. 78 Een legertje van 536 en 78 614 bureelratte.il. Er zijn meer penne- likkers in het ministerie van Lands verdediging dan in dit van IJzeren wegen. Volgende vergoedingen worden aan do hoeren officieren toegekend zoo zy zich moeten verplaatsen 40 fr. per nacht voor logement. 12 fr. per nacht vpor marche 0 fr. per nacht voor afwezigheid. De agenten van Telegrafen gingen in Mei in slaking omdat men ze de schamele 9,50 fr. vergoeding voor eten en slapen afnam Heden krijgen machinisten, sto kers, hoofd wachters, remmers, enz. circa 3 frank voor logement, marche en afwezigheid. Zoo men de budgetten der ver schillende ministeries naziet komt men tot het besluit dat ons legertje ons in 1924 <do 'kleine bagatel zal kosten van ongeveer 1 milliard 100 'uizend franken. Nu bij onze 40 milliard schuld kun er nog wel een millardke by,... Levo het militarisme Samenstelling van het leger 55,000 man. Getal generaals 04 of 1 voor 860 soldaten. Getal hoogere officieren 682 of 1 voor 82 soldaten. Getal lagere officieren 4,971 of 1 voor 11 soldaten, Getal onderofficieren 12,534 of 1 voor 4 1/2 soldaten. Getal korporaals 6,338 of 1 voor 8 1/2 soldaten. In liet ministerie van Landsver dediging zijn er 9 generaals. 59 hoogere officieren. Eenieder vraagt zich met angst af: staan we voor een krisis Toen onze frank immer verder den dieperik inging kregen onze fabrie ken overvloed van.commando's voor al uit landen met hoogen wissel koers. Nu dat ons geld op de wereld- maikt reeds een beter figuur maakt, blijven die bestellingen achterwege en do vraag rijst nu op waar leidt ons dat henon Intusschen stellen we vast dat de regeering tot hiertoe volslagen wer keloos is gebleven. Toen vóór drie jaar dezelfde toe stand zich voordeed was gezel Wau- ters minister van nijverheid en ar beid. Van de eerste week was de onvermoeibare inrichter op de bres, hij rien de groot nij veraars bij zich. besprak met hen de te nemen maat regelen, de staat kwam breed tus schen. In een woord, Wauters hielp er machtig aan mede de Belgische nij verheid die krisis te boven te helpen komen. Maar Wauters is een socialist en de huidige ministers zijn burgers, dat is 't verschil. Doch wie was de beste vaderlan der, wie deed 't meeste voor zijn land Meer en meer zijn alle blikken ge vestigd op Engeland en in 't bijzon der op Ramsay Mac Donald, die men iri de meest ernstige bladen van alle landen bestempeld met don voelbe- teokonden naam Redder van Eu ropa Toen vóór een paar weken er spra ke was van het ontslag der socialis tische ministers in Engeland, stond de gansche Fransche en Belgische hurgerspers in rep en roer, ze smeekte als 't ware Engeland "zijn huidig ministerie toch te behouden. Nu zijn Theunis en Hymans in persoon raad en bijstand gaan vra gen aan Mac Donald, den knappen werkersleider. Ja, de tijden zijn veranderd en de legende van bestuursonbekwaam- heid der socialisten is voor eeuwig uit de wereld/ Na den oorlog hebben de burgers- egeermgen als 't ware een verbond gesloten om zoo volledig mogelijk de Europeescho zaken in de war te sturen. De gevolgen lieten zich dan ook niet wachten, werkeloosheid overal, dreigende, nieuwe konliikten en steeds sombere wolken voor de toe komst. Maar nu leeft de hoop weer op, en de blijde zonne, die schitterde aan den Engelschen horizon, dank het wijs beleid en de kloeke eensgezind heid der Engelsche arbeiders. En nu klinkt het overal Ramsay Mac Donald, moet Europa redden. Nooit werden de socialistische theoriën meer op de proef gesteld, maar nooit ook waren ze zoo volsla gen zegepralend. Het socialistische ministerie in Engeland bewijst met de daad dat socialisme beteekentrechtvaardig heid, orde welstand on vrede Dat moet de burgery naast haar eigen onbekwaamheid nu bekennen. M.annen, in 1925 moet België op zijne beurt uitspraak doen, gansch Europa wijst ons den goeden weg aan u ervoor te yveren dat eenieder in uwe omgeving hem kenne In 1925 moet het socialisme in België triomfeeren Zooals in En geland en Frankrijk. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID Het eenigste blad van het Arrondissement, dat de belangen der werklieden ver dedigt Paulus heeft gezegd wie niet werkt, zal ook niet eten En daar aan wijden de Soc'alisten gansch hun strijd, en weet goed, dat ook uw dienaar er niet zal aan te kort blijven, want 't is ook de leus van Friederik. Mijnheer en Madame waren met hunne kinderen op hun bui tengoed. 'tVVas warm weder ge worden, de stadslucht was onge zond en zooals jaarlijksche ge woonte, hadden ze hun intrek ge nomen, op hun kasteel, dat stond midden liet veld, op eene der hoog ste gronden der gemeente. Zekeren dag, zagen ze, enkele werklieden, op hun zondags ge kleed, met hun geliefde aan den arm, voorbij hun kasteel wande len, en de meid, die een harer vriendinnen onder hen erkende, ging met hen een praatje aan. Nadat de wandelaars vertrok ken waren, vroeg Madam aan de meid, of ze die menschen kende, en nu dat Madam wist, dat het werkmenschen waren, begon ze tegen haren man, min of meer in dezen zin Paul hebt ge dit troepje volk wel bemerkt'? Zjj zijn gekleed als de rijke menschen,men kan tegen woordig do armen tusschen de rijken niet meer herkennen, en ze zuehte. Ja, wedervoer haar man, het is niet meer den goeden ouden tijd, als do werkmenschen tevreden waren met oen stuk brood en eene telloor aardappelen Zij wil len nu zooveel als degenen, die een kapitaal bezitten. Het is tegen woordig iels, straks zullen ze nog willen hoer en meester zijn over ons, en dit alles is de schuld der Socialisten. En zoo ging hun praatje voort. De meid was eene goede ken nis van Prederik en ze kwam het mij vertellen. Jammer, zegde ik haar, dat ik aan mijnheer en Ma dame niet heb kunnen antwoord den, dat den tijd van roggebrood en pataten metazynsaus voor de werklieden voorbij is. want dut het waar is, dat do Socialisten de oogen van hét arbeidende volk hebben geopend, en als ze er naar luisteren dat ze het nog veel beter zullen hebben. Ik zou hun ook ge zegd hebben, dat erop do wereld niets bestaat, of dat het de vrucht is van don arbeider, zoodat het een eerste plicht is, dat den arbei der van zijne eigene voortbrengst eerst geniete. B11 gezien uw hoer en meeste res, kristolijke menschen zijn, zou den ze moeten weten dat de Socia listen, trachten de leer van Chris tus toe to passen, want den H. Lees vervolg hiernevens 4de,koloip.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1