In de Kamer. Aalst De tentoonstelling van 3ent. tfaar Denderleeuw. NAAR MEERBEKE. Partijgenooten Belgische Bank TWIST JEUGDBEWEGING. Soe. Vrouwenbond, Zulks is waarlijk schandalig. Nu weer wordt er aan gedacht, die leemte in onze wetgeving aan te vullen. Onzen vriend Alberic'De Swarte, heelt in den Senaat in dien zin een wetsontwerp inge diend Laat ons hopen dat het wel dra wet worde, want zooals het meest altyd gebeurd, ook hier, komt België aan 't staartje. In Portugal, in Zweden, in Noorwegen, in Denemarken, in Oostenrijk, in Duitschland en in zooveel andere landen, bestaat er op dit gebied reeds een stukje wet, en hier in België moeten ze er nog mede beginnen En ware het maar spoedig eene gedane zaak, want van in't jaar 1884 is er reeds in ons land sprake van geweest, en nu 40 jaar na dien, is het nog niet gedaan. Nu, onzen vriend De Swarte er zich mede bemoeit, dien knappen socialistischen Sena'eur, nu,- de Socialistische party eene macht is geworden, nu we den kiesstryd voeren, om de machtigste party van het parlementte worden, nu eerst mogen we er ernstig aan denken, dat die onrechtvaardig heid weldra tot het verleden zal behooren. En als de werklieden, de land bouwers en de kleine burgers wil len, de Socialistische party hunne stem te verleenen, dan zullen er nog zoovele onrechtvaardigheden verdwynen, en goede wetten in de plaats komen en daarom allen ge- ieverd voor de Socialistische par ty. dat is den wensch van uw aller vriend. Friederik. li Er was een tfid dat de goede bour geois beweerden dat het socialisme een zuiver materialistische theorie was dewelke de kunst dooden zou. Het is een misverstand te meer, te voegen bU al diegenen die reeds wer den vooropgeworpen door lien die onze doktrine, onze geestesinhoud niet begrfipo^ Het socialise is niet alleen een maagkwestie; het bestroeft insgelijks do verheffing van het proletariaat naar het schoone, en daarin gelukt Jiet uiterst wel. Do Muziek zal, op do Tentoonstel ling, eere aangedaan worden. Het programma dat wij hébben voorliggen geeft 107 muziekmaat schappijen. 48 zangmaatschappüën. Slechts muziekmaatschappijën en 22 zangmaatschappijën zullen aan den wedstrijd deelnemen. Ongetwijfeld zijn allen niet van dezelfde kracht, maar ,wij kennen daaronder een groot aantal waarvan de bestuurders meesterlijk het puik der kunstenaars geleiden. Dit belooft ons de prachtigste kunstconcerten wier weerklank den roem onzer kunstenaars versprei den zal En het zal een grooto bijval wezen voor de bergische kooperatie, want het is in de kooperatieven dat het meerendeel dezer groepen werden gesticht en het is-dank aan de koo peratieven dat zij zich hobben ge vormd en ontwikkeld. De kooperatie zooals zij in België wordt begrepen is oen onuitputbaro bron van initiatieven die met den grootsten bijval worden bekroond. J. B. Vraag (in 't Vlaarasch) van gezel Nichels i De werkeloozo arbeiders die een weekabonnement verlangen aan een verminderden prijs om in eene an dere stad werk te gaan zoeken kun nen dit enkel bekomen mits oen getuigschrift door den heer burge meester afgeleverd boplakt met 75 centiemen takszegels. Vindt de heer minister niet dat zulks een onrechtvaardige taks is opgelegd aan de ongelukkigsten die, werkeloos zijnde, het mogelijke doen om toch brood voor't gezin te kun nen winnen. Zou de heer minister die taks niet willen aisohaffen, gezien werkoloo% zen toch al behoeftig zijn. Antwoord 'tis krachtons de wet telijke bepalingen (wet van 25 Maart 1891, art. 9, 10°), dat het formaatze gelrecht van toopassing is op de ge tuigschriften door de gemeentebe sturen afgeleverd tot het bekomen van weekabonnementen. Bij onvermogen worden echter, bedoeldo getuigschriften op ongeze geld papier opgemaakt. Donderdag 29 Mei (O, H. H.) wordt het Achturenhuis derCheminots van Denderleeuw ingehuld. Onze party is officieel uitgenoo- digd om deze feesten bijlte wonen. Het is onze plicht dit feest bij te wo nen, en zoo hebben we besloten met onze vier muziekkorpsen van het Arrondissement er aan deel te nemen. Denderleeuw is nog een dier plaat sen waar de gewezen groenen eene macht hebben gehad, en lieden zien we met genoegen dat de werklieden van Denderleeuw ze den rug toe- keeren om hun meer en meer te scharen onder de plooien der roode vaan, en met ons de kamp mede te strfiden tot ons aller belang* Hier ook ligt een groot veld te be werken, en het spreekwoord zegt, vele handen maken licht werk. Wel nu, wanneer onze partijgenooten dit weten en er van overtuigd zfin, zul len ze het als een plicht rekenen, om op Donderdag 29 Mei, naar Dender leeuw te gaan. Denderleeuw moet op dien dag het demonstratiepunt zijn der proTeta- ren. Met duizenden er heen 1 A. B. GOED NIEUWS. Verleden week werdt ons onver wachts door gezel Van der Veken het blijde nieuws medegedeeld, dat de Coöperatief Hand in Hand een lokaal had aangekocht te Erem- bodegem. Vol van genoegen en vreugde kon den we op den eersten stond een enkel woord vindon Eindelfik Ons hart brandde van verlangen, en door de nieuwsgierigheid gedre ven, togen we onmiddelijk naar Erembodegem, ton einde het aange kochte huis onder oogenschouw te nem.qn. Zeggen we onmiddelijk dat het een goed gelegen plaats is, Brussol- schesteenweg, Bareel. Wat het huis betreft, hieraan zal moeten ver andering gebracht worden, om in een café en winkel herschapen te worden, waarvoor de maatregelen al getroffen zijn. Wanneer we er nu aan houden een woordje dies aangaande neer to pen nen, meen ik de zaak belangrijk ge noeg. Onze bestaande groepen aldaar liggen sinds geruimen tfid-beweeg loos, door het feit dat we geen lokaal bezaten. Dat we in Erembodegem over knappe elementen beschikken hoeft piet gezegd te worden, dit hebben we tijdens hun werking én in de propagandaclub én in de J. W. Turnkring bost kunnen bestatigen. Het is dan met een groot genoe gen dat we nogmaals dit nieuws modedeelen, omdat we do overtui ging zijn toegedaan, dat de propa ganda aldaar door bovengemelde feiten aan banden gelegd, nu met een dubbele fiver, mot meer wils kracht en lakt zal kunnen gevoerd worden. Dat de makkers van Erem bodegem hun revanche nemen, er is middel. Het socialistisch symbool moet in Erembodegem gehesschen worden, zooals we dat over oen afzienbaren tijd op alle gemoenten zullen doen. A.B. Eengoeden Propagandadag. Zondag 1. 1. hebben wfi een aller besten propagandadag beleefd. Reeds 's morgens vroeg trokken wfi naar het kleine klerikaal dorpje Iddergom, w aar wfi, na de mis van 8 uren, eene meeting belegd hadden. Onze kameraad Prosper De Bruyn was nauwelfiks aan 't spreken toen de Pastoor het goed vond, zijne rede onverstaanbaar te maken, bij middel van klokgelui. De toehoorders von den dat bolachelfik en zfi gingen al len mee een eind verder, om den ro denaar te hooron, die ruim een halve uur het Socialistisch programma uiteenzette, wat door herhaalde toe juichingen onderbroken werd. Vij verman sprak nog over de veroverde rechteif: Algemeen Stemrecht, Acht uren werkdag enz., en spoorde hen aan om 's namiddags den optocht mee te maken naar DENDERHAUTEM. Het was 2.45 uren wanneer da Socialistische Fanfare, Turngroep en vele kameraden van Aalst aan de Halt telddergem aankwamen. Het was stikkend heet. De zon zond hare verzengende stralen neer, geen windje blies er. Wfi trapten het af door Iddergem. Op den w eg waren vele nieuwsgierigen toege stroomd, bij 't hooren onzer Fan fare. liet was ruim 4 uren, toen wfi te Denderhautom aankwamen, waar nog een toertje gedaan werd, langs groote boerenhoven, waar boeren en boerinnen verwonderd stonden te kijken naar onze roode Turners (ressen). Denderhautem is eene ware boerengemeente, waar de Socialisti sche propaganda moeilfik is om voe ren. Op het dorp werd een prachtig turnfeest gegeven, dat veel bfival genoot en de goedkeuring wegdroeg van een heele massa nieuwsgierigen. Het woord werd gevoerd door ODzen makker Prosper De Bruyn, die er bijzonder de Daensisten en Fronters doorhaalde en hen uitdagende tot tegenspraak Een gewezen- onder wijzertje Fronter Daensist had den moed het woord te nemen. Maar... och arme. Na eenige domme uitval len op de Socialisten begon hfi te hakkelen. Ik kan, 't is jammer het gepaste woord niet vinden en.... ik eindig met het debat te aanvaarden.» De gewezen schoolmeester, die het gepaste woord nietfmeerkon vinden werd op algemeen Jgelach onthaald bfi de toehoorders. Wfi voelden er meèlfiden me6. Daarop gaf De Bruyn hem harde nooton te kraken. Ook onzen volksvertegenwoordiger Alfr. Nichels wreef hem vele waarheden onderden neus, waarop schoolmees ter altfid bevestigend knikte... Het debat blijft aanvaard, en zal op tijd en stond meegedeeld worden. Voorwaar te Denderhautem is Zondag veel propaganda gemaakt voorhetSocialisme. Het Daensistisch nest wordt langzamerhand gezui verd. 't Was een moeilfiken, doch vruchtdragenden uitstap. Het was te laat, wanneer dé stoet aftrok, om nog een serenade te ge ven aan onzen kameraad Victor Roe- landt, op Terjoden. De Partij heeft besloten van he den ZONDAG 2 5 MEI, deel te nemen aan hot dubbele ln- huldigingsfeesft te Meerbeke. De Harmonie en Turngroep alsook de vlaggen der Vakbonden, Wfikclubsen andere groepen zullen aan de Betooging deelnemen. Wfi doen een dringendon oproep tot onze partijgenooten, dien dag onze vlaggen en jonge Harmonie in groot getal te vergezellen. Bfieenkomst aan het lokaal, om I 1/2 ure. We vertrekken te Aalst om 2,20 uro. Terugkeer uit Ninove om 18,54 ure. Het Middbn-Comiteit. Vlaamsche Toeristenbond. Heden Zondag 25 Mei, fietstochtje naar Moorsel, Baardegem, Opwyck, met bezoek van velerlei natuur- en gebouwenschoon. Vertrek te 2 u. stipt aan de kerk van Mijlbeek. Alle aangeslotenen en belangstellenden, dames en lieeren hartelijk welkom. V. T. B. telt reeds bfi de 13000 le den. Sluit <ian Eilandstraat 2 of Gheeraerdtslaan 3. Voor een goed werk. Onze Ziekonbonden doen al het mogelijke om hunne zieken de g<j zondheid terug te geven. Zij hebben zich hiertoe reeds herstellingshuizen aangeschaft aan de ?eo, en in hot walenland onder andere te Tribo- mont. Zfi willen er nu oen sportploin en een zwemkom, twee instollingen noodig, om mede te heipon do ge zondheid te herwinnen. Hiertoe is oen tombola ingericht met toelating der bevoogde over heid. I0 prfislO duizend franken. Andere prijzen van 5000 2500 en vfif prijzen van 1000 fr, zijn te winnen, benevens een aantal andere van mindere waarde. De prfis van een lot is 25 centie men. We wagen de kans een schoonen prfis te mogen winnen en wo helpen ook mede aan een Sociaal werk. Wie zou er niet mode doen Niemand. Elk zal onzen bode, een paar loten afkoopon, en zoo zullen we ook het onze hesbon bijgedragen om onze kinderen en zieke leden dat aan te schaffen wat Z3 noodig hebben. Leost en verspreidt RECHT EN VRIJHEID Het eenigste blad van het Arrondissement, dat de belangen dor werklieden ver dedigt. AFGELUISTERD. Zondag avond waren een drietal van die onde waterratten in een diep zinnig gesprek, zfi kwamen uit de richting -van den Beestenhof, waar een feest en tombola plaats had, en zfi waren niet tevreden omdat het niet meer pakt om de menschen naar den Beestenhof te leiden. Maar zij rekenen op den steun van deHH. Baron, Deken, Moyersoen, die hun nen invloed zouden gebruiken om de verloren schaapkens terug naar den stal te brengen. Wij hoorden ook dat M. Van Nuffel officier van do Pupillenschool, daar zijn spreekbuis heeft opengezet. Wanneer ik goed ingelicht ben, zou het dien zelfden zijn die in den kies strijd van 1919 in de zaal van Wel- lekens, waar onzen vriend Huys- mans het woord voerde, is komen spreken voor de Fronters, en die nu katholiek geworden is. Dat de men schen goea oppassen met die fron- torfi. Dat zfin gewoonlfik van die misnoegde katholieken, die voor 'nen tijd een spelleken spelen en na dien terug overloopen naar hunnen ouden stal. De kristene Demokraten weten daarvan te spreken. Vroeger ston den op hunne lijsten, Baron Ch. de deBetnune, Advokaat Ghysselinckx, Doktoor Van der Haegen, Advokaat Borginon, enz. Dat waren ook van die overloopers die door de zooge zegde Demokraten en Fronters ge kozen waren. Waar zfin nu al die mannen En zoo verspelen de goed zakkige kiezers hunne Istemmen aan een groenen Fronters baseul dat niets opbrengt, en kunnen wij vast stellen dat do dompers paarden- geweld zullen gebruiken om hunnen molen te doen draaien. De werklie den moeten zoo verstandig zfin van hun niet te laten misleiden, en bij de volgende kiezing in blok ROOD te stemmen. 1 van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat l,GEMT Agentschap te La Louvièro 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningen te Gent n° 850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal s 5,000,000 frank. Reservefonds2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 Die ember 1923 40.912,669,18 Fr. Alle Bank-& Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende rekeningen en geldplaatsingen. Chockrekeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaatodelfiksche rokeningen fr. 4,35 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,45 o/o Rekeningen met vooibericht van 30 dagen fr. 4,50 o/o Termfinrekoningen op 3 maanden fr. 4,25 o/o Termfinrekeningen op 6 maanden fr. 4,50 /oo Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 4,75 o/o Verkoop van Kapitaal aandeden :{2 USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 735,00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 805,00 FABR1QUE DE BONNETER1E V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons 1.IGORTFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 ui eerbaar den 31 December 1931 T0NN1ÈRE GANTOISE 71/2 o/o aan 487,50 uitvoerbaar den 1 Juli 1933. Verhuring van brandkoffers. tusschen den Schepen van On derwijs en de Schoolopzichters. Wij hadden de aandacht onzer lezers getrokken, op het feit dat na de Voordracht in de Stads schouwburg wierd medegedeeld, dat men de klassen van den 4e graad zou bezoeken van de Vrije scholen en dieder Officieële scholen NIET, en die met reden groote verwondering bracht onder de aanwezigen. Men heeft mij na het sohrijven -van het artikel in ons blad gezegd, dat het gebeurde verontwaardiging heeft gebracht onder het volk, en het onderwijzend personeel met plezier zou gezien hebben, dat ook de Stadsscholen zouden be zocht worden. Maar de oorzaak zou wezen, dat er oneenigheid bestaat tusschen den Schepen van Onder wijs en de Inspectie. Door zulke muggezifterij wor den onze scholen in het gedrang gebracht, ons dunkt dat een Sche pen, toch zooveel verstand moet hebben, om zijn hartstochten te doen zwijgen in het belang van onze Stadsscholen, waarvan hij het bestuur en de verantwoordelijk heid te dragen heeft. N. B. Bij het ter pers gaan, bevestigt het blad De Werk man de woorden van onzen zegs- .man. Wij moeten onze scholen voor het volk niet sluiten zooals den schepen gedaan heeft, maar de ouders daar heen leiden, daar door zullen zij aangezet worden om hunne kinderen er naartoe te sturen. De handelwijze van den Sche pen zal de vijanden van het offi cieel onderwijs in de handen doen wrijven hebben. Het keert TEGEN de Stadsscholen. Zooals we verleden weck heb ben aangekondigd, zou de'eerste propagandatccht Zondag laatst aanvangen Zeggen we tusschen haakjes, dat onze Turners goed op post waren En daar de voorbereidingis aan gevangen om toekomende jaar de strijd te leveren, is het noodig dat wij Jeugd al het onze bijbrengen om onze ouderen te helpen met al onze krachten in hun harden strijd. Bewust van de komende strijd,had ons bestuur het initiatie! opgevat, eene algemeene vergadering te houden, ten einde over dezen toe stand eenste kunnen spreken tot de leden. Al de groote zoowel meisjes als jongens waren op post, een vinige discussie greep plaats bij de her kiezing van het bestuur dat ter- zelfdertijd plaats had De aftredende bestuurleden hadden rekening te geven van hun afgelegd werk, waarvan eenieder tevreden was Al de aftre dende bestuurleden zijn herkozen, bewijs van goede werking en strijd voor ons ideaal, als jongelingen zijn ze bewust dat de toekomst aan hen is. Dit hebben ze bewezen in de grondige discussiën die plaats grepen, met takt, tucht en voor beeldig. Als ware broeders hebben ze over de verschillende te behan delen punten gesproken, dewelke ze willen verwezentlijkt zien, eens- willend, eensvoelend. Het Bestuur van «Jeugd Bloeit» houdt er aan, de dagen en uren dër repetitiën nogmaals aan te kondi gen, die zijn De Maandag en Donderdag van 5 3/4 uren tot 7 uren voor meisjes pupillen, zelfde dagen van 7 1/4 u. tot 8 1/2 uren voor Damen. Den Dinsdag en Vrijdag van 5 3/4 ure tot T uren voor pupillen jorgens, zelfde dagen van 2 1/4 uren tot 9 uren voor adulten. Met het oog op de propaganda van dezen zomer, worden de leden verzocht regelmatig en op het gestelde uur op de repetitie., te zijn. A B. Algemeene Vergadering op Z >r- dag I Juni, om 3 uren namiddag, in het lokaal Hand in Hand Molendries. Spreekster: Gezellin De Bruyn uit Denderleeuw. Elk weze op post Federatie der Vakbonden van Aalst en de omliggende Gemeenten. Do vereemgdeStaats-Agonten, van Denderleeuw, hebben onze Vakbon den uitgenoodigd tot hunne Feeste lijkheden die gehouden worden Donderdag 29 Mei <O.H.H.) tor gelegenheid van de Inhuldiging van hun Prachtig Jtcht.Urén Huia. De besturen onzer Vakbonden hebben besloten daar aan deel te nemen. Wy doen oonon byzonderen oproep tot do Loden onzer Vakbon don, om met onze Vlaggen on Bestu ren der Vakbonden aan deze Feesten deel te nemen, waardoor wy zullen

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2