Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Internationale Tentoonstelling Een be3oeh aan be Merken. In de Kamer. Mijn Hoekje. 211 Jaar N<> 22 1 Juni 1921. Annoncen der Coöperatie en der Sociale Werken. GENT 15 JUNI 15 SEPTEMBER. Partijgenoolen I Prijs per nummer 15 cealiemeu. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncon 4 fr. per regel op le en 2" bladzijde, 2 fr. op 3° en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle brïêfwissélingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden wordon. Ongeteokende'brievon wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendrios, Aalst BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7t75 BUITEN BELGIE. jaar fr. ^oo Men abonneert zich op allo postbureelen'. Het uitvoerend Comiteit der Ten toonstelling had op Vrydag 23 dezer de Belgisehe pers uitgenoodigd, om do werken te komen bezoeken. We gaven dus met genoegen ge hoor aan deze uitnoodiging, en be gaven ons naar de vergadering. Het was 10 1/2 ure, toen Gezel Anseele de vergadering opende, die door een 50 tal afgevaardigden was bijgewoond. In eene gemoedelijke taal wees onze gezel op het grootsche werk die de coöperatieven hebben aange vangen, en wat er zooal zou te zien zijn. Deze tentoonstelling heeft plaats om het 50 jarig jubelfeest der Maat schappij Vooruit te vieren, die den eersten grondsteen legde dor werkersbeweging in ons land. Ziehier in 't kort een ovorzicht wat deze tentoonstelling ons brengen zal. Op 42 landen waar eene Samen werkende beweging bestaat, zijn er 32 landen, welke deelnemen aan de I. T. C. S. W. 't Is een ware bijval. De internationale Sectie dor Ten toonstelling beslaat eene oppervlak te van meer dan 5,300 m2, de Bel gische Sectie een weinig meer dan 2,100 m2en de Gentsche Sectie meer dan 2,000 m2. Totaal dus 10,000 m2 van de overdekte hall zijn er noodig om de Woroldsche Kooperatieve Tentoonstelling te bergen. Tusschen do grootste vreemde in schrijvingen noemen wij Italië met mot 1500 m2, TchéGOslo vakije 1000 m2, Frankrijk 500 m2, Spanje 250 m2, Rusland 300 m2. Groot Bretannie 250 ih2, Zwitserland 210 m2, Argen tina 200 m2. Voeg by de samenwer kende inrichtingen do ministrieele departementen van Arbeid of van Sociale Voorzienigheid van oen tien tal landen, welke deelnomen aan de Tentoonstelling; Argentina, België, Bulgarije, Groot Bretanniö, Spanje, Esthonia, Frankrijk, Italië, Polen, Roumenië, Tchócoslovakije. In de Soctie der Soc. Werken zul Ion er aan deelnemen het Interna tionaal Bureel van Arbeid te Gerëve, do stad Roubaix, de Syndikale Com missie van België, de stad Gent, do nationale Federatio dor Mutualitei ten, de Federatie derGomoonteraads leden, de Arbeids-hoogeschool, den Algemeenon Raad der Belgische Werkliedenpartij, menig gemeente lijk en gewestelijk werk. De geest van verdraagzaamheid, welke vanaf het begin hot werk om sloot, heeft toegelaten om do modo- werking te verkrijgon van den meest uiteonloopenden aard en deze eenig Internationale Huldobetooging te verwezenlijken, die de verkregene uitslagen der Samenwerkingen zal toonen. langs don oenen kant aan de Verbruikers die er ternauwernoods hot bestaan van vermoeden en langs den anderen kant aan de Samen wer kers, die zullen kunnen oordeelen, vergelijken, instudeeren, de belang rijkheid en de verscheidene vormen dezer okonomische ontvoogdings kracht in dewelke zij al hunne hoop gesteld hebben. De Tentoonstelling zal eene bron zyn van overvloedige bewijsstukken daar zij de spiegel zal zijn, waar de samenwerkende bewegingen, van al de landen met hun bijzonder kontee ken, die hen doen verschillen den eenen van den anderen, zich zullen kunnen wederkaatsen. De Tentoonstelling zal ook eene Wereldsche Markt zyn, waar de Samenwerkers van al de landen ge legenheid zullen hebben zich te ont moeten, en betrekkingen aan te knoopen, die internationale wisse lingen op voortbrengende grondsla gen moeten teweegbrengen. De Tentoonstelling zal ook een be- wys zijn dat de Samenwerking eko- nomisch systeem, Sociale hervor mingen kan verwezenlijken als solidariteitswerken, werken van voorzienigheid en onderlinge hulp. Do clou der Tentoonstelling zal zeker de halle zyn van het Inter nationaal Wederlandsch Verbond, waarvan het plan te danken is aan don Architekt, M. O. Van de Voorde, schepper van het Feestpaleis, Pabk, te Gent. Een standbeeld, van de hand van den beeldhouwer L. Sarteel, verzin nebeeldend het Samenwerkend Gedacht opgericht boven al de grenzen als het sein waardoor de verbruikers deekonomischeonrecht- vaardigheden zullen weten te over winnen, zal te prijken staan in het midden dor hall. Echte tafereelen, ten getalle van 28, versierend de binnenzijden der openbare plaats, welks onder eene beeldryko en kunstige vorm, de plaats der Samenwerking in de 32 landen, aangesloten aan het Ver bond, weergeven, en terzelfdertyd de macht geeft van ieder dezer groe pen. Het ontwerp is aaji den Samen- werker H. Victor Serwy te danken en is uitgevoerd door den uitsteken den artist décorateur, ook Samen- werker, den heer C. Dratz. Vorgeten wy er niet aan toe te voegen om volledig te zijn, dat men op heden de overtuiging heeft bjj oen eerste bezoek in de hallen dor Tentoonstelling, dat ieder Tentoon- steller zijno krachten inspant om aan zijn bezit een oorspronkelijk kenteeken te geven, zoowel onder opzicht van bouwkunde of de verte genwoordiging van zijn werkkring. In talrijke nationale Sectiën zullen do Samenwerkende Weiken de ver wezenlijking aanduiden van hunne inspanningen, niet alleen door de tentoonstelling eener diagramma of zinnebeeldige teokens, maar ook door de vertegenwoordiging*hunner producten onder den vorm van loven de tafereelen of vergezichten, zy het door verkoopbureelen, departemen ten van voortbrengselen... DE ATTRACTIES. Maar de Tentoonstelling is niet alleenlijk oen midden van weten schappelijke documentatie, zy is ook den zetel van een werkend leven. Professoren en Techniekers der Samenwerking zullen voordrachten geven over hot Samenwerkend Work, verwezenlijkt in den vreomde en in België. Wandelvoordrachten zullen georganiseerd worden. Kinematografische filmen, betrek king hebbend op de Samenwerkende Werken van Frankrijk, Italië, Fin land, Rusland, Engeland zullen ter aanschouwe wezen. Eene Tentoonstelling der waren zal georganiseerd worden met do medewerking van het Gemeentelijk Laboratorium, om de aandacht der huisvrouwen te vestigen op de han delende praktijken, waarvan zij dagelijks de slachtoffers zijn en ook op de mogelijkheid om beter hun in komen te besteden. Eene Tentoonstelling van Samen werkende dagbladen en publiciteit is bezig zich in te richten. Dagbla den, kalenders, jubelfeestuitgaven, plakbrieven, reclamen, enz. ten voordeele van produkten van Samen werkende oorsprong, enz. Insgelijks zal er eene zaal van briefwisseling en lezing ten dienst van het volk staan, waar al de sa menwerkende dagbladen van gansch de wereld zullen hunnen gelezen worden. Vergaderingen en Feesten worden besproken. Noemen wij onder de voornaamsten Do openingsfeesten van de I. T. C. S. W,, de Jubileum feesten van VOORUIT den stoet der Internationale Samenwerking, hetgroote Waterfeest met de mede werking der Oostendsche Reederij, de inrichting eener Fransche week, in don loop waarvan de gemeente raadsleden van Roubaix, begeleid met de welbefaamde muziekkorpsen de stad van Artevelde zullen bezoe ken eene Vlaamsche Week met ten gehoorbrenging der werken der Vlaamsche meesters. Maar wanneer de Samenwerkers bezield zijn met den wcnsch om het stoffelijk welzijn der Verbruikers te verhoogen.[volgenzy ookevenwijdig do verfijning hunner hoogere ge voelens. Do kunst onder al zyne vormen Beeldhouwkunst, Schilderkunst, Muziek, Sportep, enz... zal mede helpen om het opvoedend karakter der Tentoonstelling te verhoogen en terzelfdertyd de massas volk, geestelijk en handwerkers tot zich trekken. Er zyn niet minder dan 150 deel nemende maatschappijen muziek en zang. Do beste maatschappijen hebben zich voorbehouden voor het tornooi. Men telt er meer dan 100, zoowel voor België als voor Frankrijk als voor Nederland. Het is van 2 tot 5 uren, dat in de groote Feestzaal der Tontoonst idling do liefhebbers van Muziek iodoren Zondag zullen kunnen ontmooten. Een symphonisch concert zal el- ken dag plaats grypen in de Midden plaats dor Tentoonstelling. Ziedaar voor wat hot muziokgc- deolte betreft. In dezelfden gedachtengang heoft hot Uitvoerend Bestuur besloten om eene zaal der Tentoonstelling voor I te behouden voor de Werken van Constant Meunier. Dit zal wezenlijk eene kunstvolle botooging zyn, die wel samenloopt met het idealistische geloof der Samenwerkers. De Tentoonstelling, die gedurende 3 maanden in de stad Gent hare plaats heeft, kon natuurlijkerwijze niet na laten eene Tentoonstelling van bloe men te geven. Deze zal ingericht wordon van 19 tot 27 Juli. Hot ware ook niet mogelijk dat do Tentoonstelling aan do Jeugd niet zou denken. Is do Samenwerking niet de Maat schappij van morgen en moeten wy er niet naar streven om de jongelui er belang te doen instellen Alzoo zullen er godurendo verschillende Zondagen Turn- en Athletiekfeest» n gegeven wordon. In de omgoving van het sportplein zullen eene reeks aantrekkelijkheden staan, dio zekerlijk de meest ern stige bezoekers wat zal ver^roolij- ljjken en zal ontspannen, VOORUIT zal eene groote Eet zaal hebben in het binnenste hunner Sectie Union Coopérative van Luik zal do zyne openen in do hovin gen. Frankryk zal eon wijnhuis heb ben en Italië een ruime Eetzaal. En eindelijk komt er een vierdefEetzaal by, gelegen in hot pavilion der Aza- lées. Ook zal er eene groote tombola met 150,000 groote loten aan de inrichter veroorlooven tot hot over gaan van het scheppen van een Hoo- geschoolleorstoel der Samenwer king. Een bozoek aan de werken gaf ons den indruk dat de Ten toonstelling zal gereed zijn op den vastgestolden datum 15 Juni. Alles geoft aan de bozoeker oen fewoldigon indruk over de kracht ie in de Coöperatie steekt. Dat de bezoekers groot in getal zullen zijn, hoeft niet betwyfeld te worden. J. B. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel Nichels Van Droogenbroeck, Clément, is tegenwoordig soldaat by het 1° ja gers te paard, lc escadron, 1° pelo ton. te Bergon. Hy is de oudste van acht kinderen, heeft zyne vraag om onbopaalden uitstel ingediend te Aalst en is niet vrijgesteld gewor den, gezien by heden onder de wa pens is. Zou de heer minister me niet wil len zeggen hoe het komt dat dien jongen van hot voordeel der wet niet geniet Hy verkeert volledig in do gesteldo voorwaarden. Antwoord Uit do ingewonnen in lichtingen blijkt dat do milicien van 1923 Van Droogenbroeck, Clément, zijn vraag tot onbepaalden uitstel niet hoeft ingediend binnen den ter mijn door het koninklijk besluit vastgesteld (uiterste datum, 15 Juni 1923). Steunende op eon koninklijk bo sluit van 12 Oktober 1923, heefthy, wel is waar, oen nieuwe aanvraag ingodiend, doch deze was niet ont vankelijk, daar bodoeld besluit slechts van toepassing is voor den laatsten zoon van gezinnon met zes kinderen en meer, geroepen om deel uit te maken van bedoelde lichting. Welnu, dit is het geval niet voor don belanghebbende, die jongere, broeders heoft dan hy. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID Het eenigsto blad van het Arrondissement, dat de belangen der werklieden ver dedigt. Zé was gehuwd op 30jarigen ouderdom, met een braven jongen van den buiten. Uit het huwelijk waren twee kinderen gesproten en toen haar man na eenige maan den ziekte de eeuwigheid was in gegaan, waren hare kinderen 10 en 9 jaar oud. Wat kon ze beginnen 1 Zij was weduwe met twee kinderen Zon der middelen van bestaan, want de weinigo spaarcenten die ze be zat, waren opgeleefd tijdens de weken die haar echtgenoot op 't ziekbed was gekluisterd ge weest. Den tyd dat hij kloek en gezond was, met zuinig te, leven, was zij er ook in gelukt, haar eenige meu- belkens aan te schaffen, want zij waren gehuwd, zonder fortuin, zonder geldmiddolon hun eenig bestaan was, do opbrengst van hun arbeid. En hoo pijnlijk het haar viel, toch was ze verplicht het eene stukje meubel na het ander te verkoopen, om brood te hebben voor hare kinderen. Maar aan alios komt een einde, en zoo was het ook met den ver koop van haar meubel'jes. 's Morgens had ze de kinderen het laatste stukje brood gedeeld 's middags had ze hon karnemelk kunnen geven, dio een boer haar welwillend had bezorgd. Maar er was niets in huis voor de kinde ren, toen ze na de school huis waarts keerden en nochthans de kinderen moesten eten, want ze hadden honger. Wat moest ze beginnen 1 Eene moeder haar hart verscheurt, wanneer ze een boterham vragen en ze geen brood bezit. Zij ver keerde in dit geval en ze zag geen uitweg om er aan te geraken, tenzijeen brood stelen I Zij de eerlijke vrouw, zou zy nu overgaan tot diefte Ouders had ze niet meerfamilieleden konden haar niet helpen, en toch moest ze brood hebben, en wegwas zij. Zij sprong een bakkorswinkel binnen, nam oen brood en vloog er mede weg. Ongelukkiglijk voor haar, zo wierd gevat en naar 't polilio- bureel geleid. Hot brood was nog in haar bezit, men nam het haar af. Ze smeekte er om, gaf inlich tingen over haar toestand, over hare armoede, over haar ongeluk kig leven, en men ging ten huize, om zich tc overtuigen, of de vrouw wel waarheid sprak. Daar vondt men de kinderen; men ondervroeg ze, on men deed de overtuiging op, dat de vrouw waarheid had gesproken, en den Heer Policic commissaris nam maatregelen, bracht het zijne bij, om in den onmiddeiyken nood te voorzien. Die vrouw zal niet vervolgd worden, doordat den bakker zijne

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1