De Vooruitgang van het Socialisme. Aalst Dictor E)e (Better. - PLAATSINGSDIENST - I)e Inhuldigingsfeesten te Meerbeke. De tentoonstelling van Sent MEENEN. Soc. Vrouwenbond, TWIST Belgische Bank klacht introk, gezien den nood in 't gezin. Maar dit gezin is hiermede niet gered, want nog moet het leven Is het niet verschrikkelijk dat dergelijke feiten kunnen voorval len, in een wereld waar zooveel weelde en rijkdom heerscht Moeter geen eindje wet komen, die VERPLICHTINGEN oplegt, aan de openbare besturen, tegen over dergelijke gevallen 1 Maar wat wilt ge 't blijft eene eeuwige waarheid, een vet var ken weet niet, dat een mager hon ger heeft In andere woorden wil zulks zeggen, dat de RIJKE men- schen aan de ARMEN niet denken, en 't zijn t.ot heden de rijken die de wetten hebben gemaakt. Het Socialisme is geboren door de heerschende armoede, bij de massa, bij de voortbrengers en 't is ook enkel en alleen door het Socialisme, dat de armoede uit de wereld zal gebannen worden, door het woord van den H. Paulus toe te passen Wie niet werkt, moet ook niet eten en dan is er ge noog voor allen. Friederik. Verleden Zondag hoeft de Soc. party van ons Arrondissement op schitterende wyze de Inhuldigings feesten van Meerbeke gevierd. Van 's morgens af waren onze vrienden aan 't work, om de straat van hun lokaal de versieren en do opschriften te plaatsen. Maar hot weder was twyfolachtig, van tud tot tyd eene goede vlaag re gen, maar alles liet verhopen dat St-Médard zyne sluizen 's namiddags zou gesloton houden. Het was echter zoo niot. Rond de middag en het uur dat do vreemde kamaraden den trein moesten ne men, regende het onophoudend. We voorzagon dus dat,vele partygenoo- ten zouden thuis bly ven. Maar het was mis, elkeen was trots hot slechte weder op post, maar op hot uur van het vertrek goot het water. Het was alsof de weermaker, niet geheel on al akkoord ging mot het feest der katholieken, die hun nieuwen senateur feeste, want het is toch maar drollig, dat mon feest om dat hun vroegere senateur De Sae- deleer was overleden. Maar enfin, ons heore moet zyn getal hebben. Na wat gewacht te hebben, klaar de het weder op en we vertrokken van Ninovo naar:Meerboke voor den stoet. Op de Brussolstraat, was het al rood dat men zag. Vele vlaggen en eene sympathieke menigte wachto de kameradon van het Arr, op. Wat een tegenstelling. Voor ons was hot uit vryo wil dat iedereen vlagde, maar in Ninovo, waren er een massa driekleurige vlaggen over straat gespan non. of anders zou het feest der machtige katholieke par ty maar geheel poverkens zijn geweest. Enfin de partygenooten zijn op Meerboke goed ontvangen gewor den. Het woord Welkom over de straat gespannen, is goed in prak- tyk gesteld geworden. Na oen korton halt, stelde de mach tige stoot zich in beweging. Vooraf de krachtige Fanfare öe Verbroedering van Georaardsbergen, gevolgd van de partygenooten dior stad en omlig gende gemeenten. Daar was Aalst, met hunne jonge doch reeds sterke Harmonie Arbeid en Kunst gevolgd van oen troffée vlaggen, dor Aalster- sche groepen en wykclubs. De Turn kring Jeugd Bloeit - dierzelfde stad was au grand complet, en wordt gevolgd door een zeer groot getal Aalstorscho vrienden, met die der omliggende gemoonten. We bemer ken ook in don stoot, do makkers Alfred Nichols, Guillaume Do Nauw, Prosper De Bruyn, Pol Van do Steen, enz. We hooren terug muziek. t 't Is Ninove met hare onvermoeibare Fanfare -De Verbroedering* Zeggen we terloops dat dit muziek merkelyke vooruitgang maakt. Bravo. Hun knappen Turn kring volgde, alsook de vlaggen der in Ninove reeds talryko groepen. Vele partygenooten volgden. Nu waren do feestvierders aan do beurt. De Soc.Propagandaclub van Meerboke was au grand complot en volgde hunne prachtige vlag, met als symboolao wereldbol bo- dekt door de prysischo muts, Voor waar een prachtig vaandel, die komt uit de werkhuizen van onzen vriend De Winter uit Brussel. Zoo eindigde deze prachtige stoet, dio deze vroegere klerikale gemeen te doorliep, de sympathie van alle toeschouwers verwervende. Aan het lokaal was een kiosk op getimmerd, vanwaar op onze vriend Pol Van de Steen het woord voerde tot de toegestroomde massa. Maar het weder dreigde en spoedig viel wederom regeD, die we niet meer gezien hadden tydens don stoet. Maar do geestdrift was niet te blusschon en iedereen bleef luiste ren. Onzen vriend Alfred Nichels, voerdo nadien nog het woord. Zyn prach tige rede werdt meermalen door toe juichingen onderbroken. By bet eindigen zyner rede, las gezellin Van der Kelen, do volgende woorden voor Waarde Gezel Nichels, Gelief mij een oogenblik te gunnen om u eenige woorden van dank te sturen. Gy, die als volkskind uit de wer kersklas geboren, die van in uw j eugd de hand aan het werk hebtgesla- gen om een verdrukt en uitgebuit volk uit zynen droeven toestand te verlossen en hooger op te voeren. Gy, de baanbreker van het socia lisme voor doel hebbende de vrijheid, broederlykheid en welstand onder do werkers te doen heerschen, wat al opofferingen hebt gy u niet ge troost, wat laster en vervolgingen hebt gy niet te verduren gehad, en dit alles uit liefde voor het lydende volk. Eenige moedige werkers uit het nog duistere Meerbeke, hebben het aangedurfd U waarde Gezel met al den luister mogelyk te ontvangen, als symbool dor nakende verlossing. In naam dezer goede Gezellen, heb ik het als kind der hunnen op my genomen U dezen nederigen bloem ruiker aan te bieden uit erkentelyk- heid uwer bewezen diensten, en met deze roep ik uit volle borst3 Lang leve Gezel Nichejs Lang leve de Belgische Werklie den-Party Zoo sloot deze meeting onder den besten geestdrift. Onze vrienden van Meerboke, wa ren vol genoegen over dit prachtig feest, en onmiddolyk en overal in al de cafés,hoorde men onze strydliode ren weergalmen. Vrienden van Meerbeke, ge hebt uw noeste werken gedurende twee jaren, gefeest. Gq hebt getoond wat men met bestendige werking ver mag. Vooruit op die baan. Met meer iever dan ooit terug aan 'twerk, om dat gein 1025ook uwdeelzulthebben in do overwinning dor Soc. Party. J. B. Het Socialisme, dat na den oor log zulken enormen stap voor waarts deed, heeft ook getoond den schok der reactie te kunnen weerstaan, het genomen terrein te behouden, om opnieuw vooruit te rukken. Hebben Italië en Duitschland niet kunnen weerstaan, al hebben ze moeten zwichten voor den ijze ren arm van 't kapitaal toch ge tuigen Engeland, Denemarken en Frankrijk van den heropbloei der Socialistisctie Democratie. Het Socialisme is nu min of meer in de zeden gedrongen, öe roode stroom heeft gewonnen èn in breedte èn in diepte. De eindzege van het Socialisme kan nooit twijfelachtig zijn, het stoffelijk en zedelijk belang van die massa proletariërs, die het rader werk der maatschappij in gang houden, is bij het Socialisme te vinden en, eens bewust van die waarheid, zal niet één werkman meer buiten onze rangen staan. Daarbij, wij hebben het recht en de rechtvaardigheid langs onze zijde, wij gelooven in den vooruit gang der Menschheid en in het Socialistisch ideaal. Gebruikt uw macht, gij katho lieken, die sinds eeuwen met be hulp van uwen godsdienst en uw kapitaal den scepter zwaait... die de domheid der massa steeds uit gebuit hebt, het zal u niet baten, gij zult ons niet weerstaan, en uw gebouw zal, als een kaartenhuis ineenstorten. En gij, liberalen, de mannen van het laisser-faire laisser-aller die sinds zoolang doof blijft voor den vooruitgang der Democratie, die doof bleef voor de mas- sakreten van millioenen prole- taren, gij zijt uwen dood na bij. Het liberalisme is versleten het heeft zijn tijd gehad het wordt verzwolgen door den immer wassende stroom der Socialistische Democratie. HJHet Syndicalisme den linkerarm, de Coöperatie den rechterarm en het hoofd de politiek, zooals Gezel Balthazar, op eene meeting zegde, ziedaar hoe wij naar den zege gaan. Het Socialisme is geen ijdel droom, geen fantoom, geen zins begoocheling, het is iets, dat te verwezenlijken is. Het zal een nieuwe wereld scheppen van recht, vrede en rechtvaardigheid zullen heerschen. Het is aan ons te ijveren en te strijden, uit al onze krachten, om dat te verwezenlijken. Steeds onverpoosd voorwaarts I A. Vyverman. De groote dag der inhuldiging komt met rassche schreden, en de werkzaamheid van elkeen wordt verwoedend. Men werkt aan het Feestpaleis welks uitzicht van dag op dag zich wyzigt. Men werkt in de vreemde, men werkt in de pro- vintiën om de tentoon te stellen voorwerpen gereed temaken, en, in de laatste week zal alles, wat thans nog naakt is, bekleed worden met de pracht van al wat door de interna tionale Kooperatie werd uitgedacht. Wy verheugen ons reeds over het spektakel dat zal worden vertoond dat een triomf wezen zal van het denkbeeld der Kooperatie. Zal het niet prachtig wezen te mo gen zeggen dit paviljoen hetwelk vroeger diende tot machtvertoon der bourgeoisie, verkondigt heden de onoverwinbare macht van het prole tariaat. Deze arbeiders, immer door de pers uitgemaakt voor onbekwamen, zullen den spot en denflaster waar mede zy worden beladen beantwoor den met iets heel sprekender dan de schoonste redevoering de metho dische uitstalling van wat ze verwe- zenlykten. En al wie niet verblind werdt door den haat voor het proletariaat zullen er hot hoofd bij nygen reeds van nu af kunnen wy zeggen dat deze proeve een meesterstuk wezen zal en dat eens te meer de oude latyn- sche spreuk zal worden verrecht- vaardigd Audaces fortuna juvat. Het fortuin behoort den stoutmoo- digen. J. B. De Muziekkorpsen van ons Arron dissement in de Tentoonstelling te Gent. Onze muziekmaatschappyën ne men deel aan het Festival en Ter- nooi der Tentoonstelling, op de vol gende datums Ninove s Fanfare De Voor wacht 29 Juni Geeraardsbergen Fan fare Do Verbroedering 6 Juli Aalst s Harmonie Arbeid en Kunst 31 OogstFanfare Hand aan Hand 7 September. Dat onze partijgonooten en vrien den zich gereed maken, om onze muzieken in groot getal te verge zellen. Zondag aanstaande, 8 Juni, (Sinxen) grijpen er groote Soc. Feesten plaats. Dien dag halen onze roode makkers aldaar, hun prachtig nieuw en groot Volks huis in, alsook een paar vlaggen. De Fanfare Hand aan Hand gaat dien dag naar Meenen, en speelt er ook een Concert. De vlaggen der verschillende groepen gaan ook mede. We rekenen er op dat vele Aal- stersche makkers on2e fanfare zul len vergezellen, want Aalst en Meenen, zijn sedert den oorlog zustersteden geworden. Men kan zich laten inschrij ven van af heden tot ten laatste Donderdag 5 Juni, om 8 ure 's avonds, in het lokaal zaal 5. Prijs per coupon 14,25. Bij de inschrijving moet men weten of men voor een of twee dagen verblijft. Het Midden-Comiteit. AlgemeeDeVergadering heden Zon dag 1 Juni, om 3 uren namiddag, in het lokaal Hand in Hand Molendries. Spreekster: Gezellin De Bruyn uit Denderleeuw. Elk weze op post 1 ZIEKENBOND: We zyn nu ongeveer 6300 leden. Een groot getal. De Socialisten van Aalst mogen er .zich op roemen, de laatsten begonnen te zyn met de stichting van een Ziekenbond en het reeds tot den sterksten bond hebben weten te brengen. Gezien er zoovele leden zyn, die de laatste algemeone vergadering niet hebben bygewoond, en er zulke belangwekkende cyfers zyn gege ven, zoo meenen we, onzelodon een dienst te bewyzen, door de cyfers in ons blad mode tedeeleD, aldus kun nen zy zich ook een gedacht vormen van den gang der zaken en moge- lyks er eenig nut uit trekken. Aan genees- en artsenykundigen dienst Inkomsten 1923. Van bydragen 96241,50 Toelagen 50000,00 fr. 146241,50 Uitgaven 1923. Aan Dokters 89448,30 Aan Apothekers 87970,81 Kraambedden 3800,00 Buitengewone geneesmiddelen 1343,67 fr. 182562,78 Tekort 36321,28 fr. Ziehier de betaalde rekeningen aan Dokters in 1923. 1 Dr Mortens 12295,00 2 Daelman 6316,00 3 Herteoant 5494,00 4 VandeMaele 3514.00 5 Schelfhout Edw. 8313.00 6 Van de Veld9 3542,00 7 Gravez 4788,00 8 Van Egroo 2257,00 9 Dufour 1391,00 10 Hanson 1371,00 11 Schelfhout J. 334,00 12 Hoorens 200,00 13 Hollevoet 843,00 14 De Bolle 1801,00 15 Neefs 66,00 16 Truyens 23685,00 inbegrepen medi cament en toring- bostryding 17 Willems 8786,00 18 Van Impe, (Ercmb.) 2532,00 19 Rubbens (Lede) 215,50 20 De Smet 648,00 21 Moens 286,80 22 Goedertier (Gijseg.) 48,00 23 Wynants (Erp-74.00 24 Bernard, Burst 580,00 25 Do Jaeger 68,00 fr. 89448,30 Aan Apothekers in 1923 1 Meganck 1818,15 2 Delbecq 40472,10 3 De Valkenoor 10378,56 4 Van Caelenbergh 6401,40 5 Quintyn 5994,35 6 Ren neboog 6984,05 7 Ghysselinckx 3272.45 8 De Kezel 6445,80 9 Callebaut 6203,95 fr. 87970,81 Deze cyfers zijn sprekend. We hebben meer uitgegeven dan ont vangen. Zulks moot onze oogen ope nen, en do loden aanzetten, geen nuttelooze bezoeken te doen. Dat dit ook eono vingerwyzing wezo voor de HH. Doktorsen Apothe kers. Zy ook hebben belang, dat een ziekenbond niet ton ondero ga. Zij ook moeten medehelpen aan zyn groei en zyn bloei, on verre van hen, moet het gedacht wezen, dat de ziokenbonden geschapen zyn, om goede melkkoeien te wezen, voor dit geleerd korps. Gevonden in de Feestzaal van Hand in Hand tydens de Mei feesten. Eene broche met portret. Terug te bekomen in 't lokaal, zaal, 5. tusschen de Schepenen. Maandag morgend was de Sectio der Middelbare scholen vergaderd, waar het voorstel onderworpen wiord, om by de Staatsmiddelbare school voor de jongens een Athe neum in te richten en ook leergan gen te geven in de Staatsmeisjes- school en vernieuwing der banken. De Schepen van Goldwezen maakto zyne bezwaren voor de mogelyko uitgaven die er kunnen uit voort spruiten. Zooals nog andere leden van de Sectie, steunde Schepon De Windt het voorstel om dit te onder zoeken, zoo geldelyk als materieel, dat aangenomen wierd. Schepen De Valkoneer viel daar voor M. De Windt aan, de laatstee verzocht M. De Valkoneer, zich hof felijker aan te ^tellen togen zijne collega's. Dat zweepte M. De Valke- neor nog moer op, die M. Do Windt toesnauwde, dat hy zich tegen alle uitgaven verzette, zelfs tegen den boterham, en nu zoo breed was. M. De Windt, vroeg aan den Sche pen van Geldwezen nader uitleg over zijne beschuldiging, die hem ant woordde dat hy zich verzet had te gen de loonopslag van de stads- werkheden, en M. Do Windt be weerde dat hy op do zitting niet aanwezig was, waar do loonsver- meerdering is gestemd. Daarop volgde eene verwaarde en verbit terde woordewisseling tussehen do twee Schepenen. M. Do Valkeneer verliet do zittingzaal, en M. De Windt riep hem na, met uwe straat jongensmanieren. M.De Valkeneer was kwaad. M.Do Windt was zichtbaar getroffen door den aanval, te meer omdat het go- beurde in tegenwoordigheid van verschillende personen, zoodanig dat M. De Windt verklaarde het boelken aan hun alleen over te laten. Voert M. De Windt zyne verklaring uit, dan staan we voor oen schopen- krisis. M.Do Windt die steeds de advo- kaat is geweest van het schepen col lege, en in het bijzonder M. De Val keneer steunde, krijgt nu zyne belooning voor de bewezen diensten aan de katholieken. Maar jhy heeft liet verdient, door de democratie in den gemeenteraad te verraden, door te stommen voor de katholieken en tegen een democratisch Schepen college. De manier waarop hij be schuldigd werdt, laten wy op reke ning van den aanvaller. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, VoIdersstraail.GENT Agentschap te La Louvióre 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningen te Gent n° 850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal 1 5,000,000 frank. Reservefonds2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op3lüic ember 1923 40.912,669,18 Fr. Allo Bank Beursverrichtingen. Interesten op de verschillende rekeningen en geldplaatsingen. Clieckrekeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 0/0 Halfmaandelyksche rekeningen fr. 4,35 0/0 Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,45 0/0 Rekeningen met voorbericht van 30 dagen fr. 4,50 0/0 Tormynrekeningen op 3 maanden fr. 4,25 0/0 Tormynrekeningen op 6 maanden fr. 4,50 /oo Termynrekoningen op 1 jaar fr. 4,75 0/0 Verkoop van Kapitaal aandeden - USINES LEOPOLD PHALEM PIN aan fr. 735.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 805,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons DKIGORIFÈRESdu LITTORAL 7 aan fr. 490.00 ui-! eerbaar don 31 December 1931 COTONNIÈRE GANTOTSE 7 1/2 aan 487,50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. Verhuring van brandkoffers. Tusschengemoentelyk Werkloozenfonds HELST. Bureel Stadhuis. Telefoon 20. Open alle werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Worden gevraagd. Mannon. Plafonneurs, schryn-

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2