Koopt uw Likeuren bij Marcel NINOVE G eeraardsbergen Ih den roeden bet. Werkmanswoningen. Uit Lede. RENDERHOUTEM. Meerbeke. Partij vergaderi n g. Tombola. Ouderdomspensioenen. Concert. S. M. Verbroedering. Ral. Rnrgers en Werklieden werkers, kleermaker halve gast, schoenmakers, pantoffolmakers, loodgieter. Vrouwen. - Voetonbreistcrs voor thuis en op den winkel, boordjes- zetsters, schoeestiksters, fabriek- werksters 16/17 jaar, auleconbrei- sters. Leerjongens. IJzorgieters, bo- bijners, kartonkappers. Leermeisjes. - Fabriekwerkstors, breisters, ciearettenmaaksters. Vragen naar werk. Vuursmid, paswerkors, metaal- poliorders gast en halve gast, werk tuigkundige, oloktriekworker, auto geleiders, landbouwwerkman, ma neuvers vcnr textielfabriek, cale- ^onwevers, kleermaker, aardewer kers, schrijnwerkers leerjongens, talonzotter, riomonmaker, schoen makers leerjongens, voerman, maga zijnier, operateur voor cinema. Voor buiten de stad Staatsbedienden (paswerkers, ke telmakers, stokers, schilders), pan toffolmakers, opnaaier, tichenstik- sters, stikster voor breiwerk op machien Overlook, breisters voor machien Dubied 5, rijtuigschilders, schoenmakers. HET BESTUUR. N. B, Da belanghebbenden kun nen ten bureele van den Plaatsings dienst alle inlichtingen bekomen nopens de aanbiedingen en aanvra gen van en naar werk. Strijdpenning. Overdracht 2572,10. Gezongen door Dominique Schol- laert bij Ph. Buys 4,25. Gezongen door Dominique Schollaert bij J. Rimbaut 7,19. Gezongen door Alfous Norkanó te Ninove 2,14. Van bladen 0,40. Omdat Casteur een volle graad gehad heeft 0,50. Omdat Van Pamel meende dat het eenen van Holland was 0,50 on dat hij water gedronken heeft 0,50 en omdat den Belg den druppel water in zijn gilet goot 0,?0 en omdat Nette, zoo moest lachen 0,50. Dat heeft bij Prosper Brusselschestraat, te Ninove,plaats gehad 0,50 en op de gezondheid van de flesch water nog 0,50. Gezongen bij Henri Cooman het lied der opgeeischten door Domi nique Schollaert 2,60. Oezongen bij Schoon door Dominique Schollaert 1,70. Gezongen door J. De Backer bij G. Van Herreweghe 4,40. Gezongen door Edmond Oomand, vischmar chand, in de wijkclub Nestor Schal- tin 2,95. Gezongen door Edmond Cornand bij J. Cornand 2,70. En om dat August zat wordt 0,25. Omdat de Cornand's veel visch vor koopqn 0,50. Omdat Tante Thröse den steppendans gedaan heeft, btf J. Cornand 0,25. Omdat Tante Thrèse niet getrouwd geraakt 0,25. Omdat Thróse op de Roozen kermis op haar knoesels ge- schupt heeft 0,25. Omdat de jongens van de Meuleschettestraat water ge dronken hebben in plaats van bier 0,25, Omdat J. Vinck zijnen eersten verkocht was 0,25. Omdat Louis van de Meuleschette krom is 0,50. Omdat Robrecht gouden bandekens draagt 0,25. Prosper Van Mol geeft o,25 en Fi delia Van Malderen doet er 0,25 bfj, omdat ze te zamen gedanst hebben op 'tspreekmachien, en de man van Fidelia geeft 0,25 by, omdat hij op schildwacht stond, en den Bach geeft 0,25 bij, omdat hy zijnen buik vast hield van lachen. Gespeeld bij Ca- miol Steenhout, door Fidelia Van Malderen, Henri Van Damme, Ca- miel Steenhout, Marcel Pamaert, 4 zesden pandaar op tafel, geven sa men 1,00. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing 1 De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy verman 1,00. Berghman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedt Li\inus 1,00. Peereboom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Boeykens G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van der Veken 1,00. Totaal fr. 50,68. Turners. Gezongen door Joseph Nye op den trein van Ninove naar Aalst, en rondgehaald door Schollaert Louise 2,35. Gezongen en verteld door Jo seph Nys by Coppens Emiel in Meer beke, én rondgehaald door Adolf Mornou en Louiso Sohollaert20,55. Gezongen door Joseph Nys in Meerbeke bij Frans Hemmoryckx, en rondgehaald door Louiso Schol laert 11,35. HARMONIE. Lied gezongen bij Alfons Yswyn door de Schrijver Merten en rondge haald 5.00. Groot gebiek heerscht er aan werkmanswoningen, de reden waarom mei.ige vrienden ons in- lichtirgen kernen vragen over de twee bestaande lichamen die hui zen bouwen, maar slechts om te verkoopen, aan de gewone voor waarden, waarop Eigen Haard krediet verleend. i. DeNiamlooze Maatschappij van krediet Eigen Haard die de woningen bouwde aan de Bree- destraat, en nog anderen tussohen de Steen- en Klottestraten, die hui zen kosfcen omtrent 17000 frank. 2 Het Stadsbestuur bouwt ook huizen, om den piys zoo gering mogelijk te maken in afgelegen straten, die kosten omtrent i3ooo frank. De liefhebbers moeten zich daarvoor richten tot het bureel van Openbare Werken ten Stadhuize. Dat bureel doet kosteloos het werk voor de belanghebbenden, de toe lage van den Staat en de Provintie te bekomen, waardoor de prijs van die woningen daalt tot 10000 frank, waarop de som van 1000 frank moet gestort worden, en op de 9ooo frank die overblijft, moet een in trest van 5,50 fr. ten honderd be taald worden, dat geschiedt met de miandelijksche huishuur die betaald wordt, en zoo volgens den ouderdom, moet men de stor tingen gedurende 10, 15, 20, 25 jaren doen. H F. Soc. Propagandaclub. SPAARKAS. Heden Zondag 1 Juni, om 10 ure 's morgens, Algemeeno Vergade ring. Gezel Jan Bekaert zal aanwezig zijn. HET BESTUUR, Strijdpenning. Lied gezongen door Domien Van Overdonberg en rondgehaald door Victor Trooh by Constant Sterck 7,55. Gezongen te Cherscamp door Troch Jean, rondgehaald doorTroch Alois 5,00. Gezongen door Cornelis Tas en rondgehaald door hem zelf 1,90. Iedereen üs nieuwsgierig en vraagt Wanneer gaat dat tegen- sprekolyk debat plaats hebben??? Maar ook wij zijn nieuwsgierig en.... het woord is nog altyd aan onzen fameuzen tegenspreker, de man die maar betgepasto woord niet kon vinden. Zeg, mijn jongen, met je vele groene pretentie wan neer komt U Wordt gy misschien verlegen Vreest gij, dat men U nog eens uitiouwe, zooals den eersten keer? We hopon ten minste, dat gij toch aan uw gegeven woord niet zult verzaken. Maar ja, zoo zyn de groenenze maken altijd veel rumoer en lawijd achter de scher men, maar durven zelden in't licht komen. Och de mannen hebben er reeds '11 lepel van binnen van die allodagsmonschen zo zitten vol haat en nyd. Zij kunnen maar niet gedogen, dat de roode stroom steeds grootor wordt en geweldiger. Hun eigen partijgenooten juichten ons too op de moeting en zwansden met den sukkelaar onderwijzer. Hun verwijtingon getuigen van hun grenzeloozen haat. Ons laat dat gansch onverschillig. Het volk zal oordeelen. Zo maken zooveel propa ganda voor onzo partij. Moesten Adv. De Backer, Smit, Lambrechten anderen terugkeoren, voorzeker stonden zij in onzo ran gen. Ton onrechte °igen zij zich nog Dc Backer toe.'t Was nen anderen man als oen naief onderwijzerken. En zeggen, dat zij zoo schaamteloos zullen zijn hem dozen zomer te her- denkon Maar ia, hunne vuile poli tiek gaat steeds voren hoc is al eender hoe z(j hun doel bereiken Maar hun tijd is voorbü, ze heb ben geleefd. Het volk, dat begint klaarte zien, zal hun latei varen en hen aan hun droevig lot over laten... te midden der grootste on verschilligheid. Moderato ii. Zoo de ouden zongen I Zoo piepen de jongen I Pilaarbijter, uit het Voddenblad, hoeft het er dus opgomurit. Do jon gen wil mordicus zich importent maken, en bezigt daartoe een go- makkelijk middel, namelijk do ver dachtmakingen. Dit middel is niet nieuw, het is de voort/.cttiiig van het systeem scheldt maar, er blij ft altijd wat van over. Dat thema was vroeger het ge liefkoosde stokpaardje bededen door de knechten der vijanden van de werkende klasse. Honderde, duizende malen, wordt het herhaald: Anseele,de'vette klak, wordt kapitalist. Bertrand, Vander- volde, Max Hallet en nog zoovele ren, smeeren zich vet en worden op korten tijd millioenair. Die geschie denis herhaalt zich. Het hoofdorgaan der christene werklieden De Tijd en La Libre Belgique der klerikale reaction- nairen doen in deu laatsten tijd niet veel andecs meer dan de werklieden ophitsen tegen hun leiders die allen in 't goud zwemmen. Pilaarbijter, zwartgerokt, het tip penhaantje der Statiestraat, als ge trouwe lezer der bladen vindt die eampagne heel interessant en verwonderen doet het ons dan ook niet, dat h\1 dit voorbeeld heeft gevolgd en ook in zfjne omgeving naar zoo Iemand heeft gezocht. Die groote ontdekking heeft hij gedaan n ons persoontje. Luistert, beste lezers en lezeres sen, 't is zoo prachtig, zoo schoon. Wij zyn in Ninove toegokomen op een armtierig hondèn- karreken, dat halt hield aan het armtierigst huizeken der Kaaistraat, waar de kreupele huisraad afgeladen werd. Dat vindt zich in Ons Volks blad van 20 April. Op 18 Mei i§ bet even lief, luister maar, armtie rige hondenkar,met desoha- mele meubeltjes, is hem zeker een verwijt I (de onder lijning word door ons gedaan, N. D. R.) Onze armoede een verwijt Och arme' Neen pilaarbijter, wol inte gendeel. Juist omdat we gevoeld hebben aan den levenden lijve, wal al ontberingenen onverdiend lijden de werkende klasse te doorstaan had en nog heeft, dat we ons in den ondankbaron stryd hebben gewor pen. Gij kunt niet verkroppen dat we het vertrouwen onzer lots- genooton hebben weten te verwer ven 't is met leedo oogen.dat ge moet zien, dat onze beweging steeds vooruit gaat, gy kunt niet verkrop pen dat onze instellingen groeien met den dag, terwijl de uwe kwij nen. In uwen blinden haat tegenover onze gedachten, valt ge bovenarms bij gebrek aan principieelo argu menton, personen aan. Van armen drommel, worden we rijk. Oprecht, daar gelooft gij zelf nie- mendalle van Wij rijk, wij wenschten maar dat het waar ware, wy zouden in elk geval goed weten, wat er mee aan te vangen. Denkt nu maar niet, zwartgerokte pilaarbijter, dat uwe batelyke taal ons kan treffen, verre van daar. Hoe meer go ons aanvalt, des te liever, maar oppassen jongen, dat ge niet te ver van wal steekt, ge zoudt kun nen verdrinken. Wij volgen uwe be leodigingsproza met veel belangstel ling, maar.,., of dat spelleken zoo zal blijven duren, dat is een heel andere historie. Aan alles komt een einde, ook aan zekere verdachtma kingen op niets gesteund, en die iemands eer en faam in twijfel trekkon. Pol Van dh Steen. Oproep. O.iZe Socialistische Fanfare be zoekt op Zondag 29 Juni aanstaan de, de Internationale Tentoonstel ling der Coöperatieven te Gent alwaar zij een Cor.cert speelt. Het partijbestuur doer een oproep aan al de partijgenooten, vrouwen zoo wel als mannen, deze leerrijkeen nuttige reis mede te maken, om zich met eigen oogen te overtui gen, wat er door Samenwerking kan verwezentlijkt worden. Men kan zich van nu af laten inschrij ven in het lokaal. De juiste prijs zal later bekend gemaakt worden. Wie doel er mee. Van nu tot aan de kiezing: D' Hondt Victor 1,00. Van Impe Victor 1,00. Van Londerselo Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel- leghem Omer 1,00. Wautcrs Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaens Joseph 1,00. Van don Eeckhoudi Theodore 1,00. Do Doyn Joseph 1,00. Milo Alico 1,00. Praet Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. R. 1.00. Van Vaerenbergh Adeline 0,50. Wintcls Victor 1,00, Buyl Loon 1,00. Do Mol Constant 1,00. Van dc Steen Pol 1,00. De Coster Edgard 1,00. Alfred Gryseels 1,00. Joseph Dannau 1,00. Polydoro B'Hondt 1.00. Waehtelaer Hubert 1,00. J. S. 1,00. Baotens Karei 1,00. De Wit Elvyro 0,50. Wie doet or mee met Charles Do Sutter 1,00. Overdracht 77,50. Totaal 104.50. MUZIEK. Hot bestuur van de Fanfare ver wittigd al haro ledon en beschurmle- den, dat er van heden af knoppen van het muziek te verkrijgen zyn in het lokaal bij gezel Edgard De Coster; prijs 2 fr. por knop. Het bestuur durft verhopen, dat al de ledon en beschermleden, die nog het kentee- ken onzer geliefde fanfare niet be zitten, het zich onmiddelijk zullen aanschaffen. Het Bestuur. Omdat Mance wat harder zou bel len om stilte te bekomen 0,50. Om dat Richard de Vriend bij Maria buiten gesmeten is 0,25. Omdat hy bfj Waren ook buiten gesmeten is 0,25 Omdat hij nu gaat goeden vriend spelen bij Philemon 0,25. Om dat den eersten schepenen van Ni nove in ons lokaal komt glazen bre ken 0,25. Omdat hy er nog meer zou breken, geeft zyne vrouw 0,50. Om dat hy in het vervolg zou attentie doen 0,50. Omdat hy in het vervolg naar zijn glas zou zien in plaats van naar de bazin 0,25. Omdat de bazin do vrouw van don eersten schepenen zou leeren kennen 0,50. Omdat de bazin hare glazen zou weghalen, geeft Jeannette 0,50. Om dat Pee Toetj op geen platte taljoor wilt eten 0,25. Omdat hy zegt daar kan niet genoeg op 0,25. Omdat Mance en Tur in den Bloemenhof zitten 0,25. Omdat Mance niet kan wachten tot 's anderdaags om haar profijt te beminnen 0,25. Omdat onze commissarissen hun dienst uitsto- kend volbracht hebben, geeft do Voorzitter 1,00. Voor de Trompettersclub Gezongen door Theophlel De Vlooschouwer en Isabella Van den Berghe en rondgehaald door Omer Van Belleghem en H. Van der Kelen 29,00. Gezongen door Stance De Weegde en rondgehaald door haren man Jan Spinael 5,44 Gezongen door Henri Mattens 14,00. Gezongen door Dizen Flikker en zijn vrouw 7,35. Gezongen door Arthur Bourgois 6.00 Omdat die 29,00 in Recht en Vrijheid zouden staan 0,50. Overdracht fc. 12,60. Totaal fr. 74,90. Wie doet er mede tot aan de kiezing. Stevens L. 1,00. Schietecat G. 1.00. Buyl Pet. 1,00. Simon Petrus 1,00. Gottemans Rich. 1,00. Buyl Jozef 1,00. Stevens Vict. 1,00. Perdaens Leon 1,00. Do Coorde Fr. 1,00. Van der Maolon Gustaaf 1,00. Stevens Arthur 1,00. Goudwilders PhilermoD 1,00. C. C. 1.00. Naar Meenen. 't Is op Zondag 8 Juni (Sinxon) dat wij deelnemen aan do inhuldiging feesten te Meenen. In zoo groot getal mogelijk moeten wy er heen. De vrienden van Meenen zijn van die mannen dewelke de Roode Vlag steeds hoog hielden. Don Zaterdag 14 Juni, om 7 1/2 avonds, zal in de Turnzaal eene buitengewone partijvergadering plaats hebben. De dagorde is zeer belangrijk en van nu af moet er door de partijgenooten gewerkt worden om de opkomst zoo groot mogelijk te maken. Er moet gehandeld worden over de algemcene politieke toestand in 't land. ook over gemeente-en provintiale politiek. De propaganda moet besproken worden. Tentoonstelling Gent Onze Fanfare neemt deel aan het festival en tornooi den Zondag 6 Juli Onze jeugdgroep aan de jeugdfeesten, dewelke plaats heb ben den 15, 16, 19 Oogst. Partijgenooten, vergezelt deze groepen. Elke werkman, die eenigszir s kan, mott de tentoon stelling der eooperatie te Gent be zoeken. Dei tig landen nemen er deel aan Een triomf voorde arbei dende klasse. Koopt loten van den Tombola der Expositie van Gent. Pnjs 1 fr. Loten te bekomen bij de bodens en de verkoopers van Vooruit Nooit zijn de klachten zoo talrijk geweest als tegenwoordig. Het duurt tijd bij tijd eer er een beslis sing genomen wordt nopens de aanvragen, et; verloopen maanden maanden. Sedert Moyersoen in het ministerie passeerde zijn ook uit de gewestelijke kommissie's de socialisten zoovéél mogelijk bui ten gehouden. Men zou haast zeg gen, dat er van hooger hand bevel is uitgegaan om de pensioenwet te stfboteeren. Heden Zaterdag3i Mei, prach tig Concert door onze fanfaren, om 8 1/2 ure, op de kiosk ter Groote Markt. Chantccler, marehe, S Allier. Faust, fantaisie op de opera van Gounod, geschikt door E. Hoog- huis, Sousla Feuillee, opening stuk door E. Strauwen. Au Pays des tèves, bluette door Lan- glois. Lakmé, fantaisie op de opera van Delibes, geschikt door Blemant Danse de petite pou- pce, door F. Mertens De lus tige boer, fantaisie op de operette, van Leo Fall, geschikt door F De Coninck. Een goed syndikalist is tevens goede samenwerker en zorgt dat door zijne vrouw, al wat hij noo- dig heeft, gekocht worde in de kooperatief. Hij bevecht zijn eigene klasse met zijn spaaicenten in burgerinrichtipgen te plaatsen, hij stort ze in de spaarkas der S. M. Verbroedering. Cinema. wjj hebben gezegd dat de reeks pracht vertooningen in de maand J'uni voortgezet worden. Om te beginnen, heden Zondag en Maandag a Juni. De vervloekte stad Een super- produktie van de Fox film door Stany Millarde De inscenneerder van t Maman •S Juni. De eer eens landloo- pers, een film met gekende kansch. artisten Voor zijn motderaan doenlijk drama met Mary Allison, Lester Cunev en andere. Donderdag ra Juni, op algemeen verzoek nog eens «J'accuse r5 en 16 Juni, Een hart niet te koop, met Lillion Walker en een drama m«t Dick Statton en Carmen Arselle. 2a en 2d Jur.i. De fakkels in nood, een der bijzonderste Fox filmen van dit jaar. 29 en 30 Juni. Au bonheur des dames naar het werk van Emiel Zola. Bi) elk programma, komiek, ven Ploum, Pieratt, enz. In t' kort, Robin des bois de kostelijkste film tot hiertoe ver vaardigd. Er is gezorgd voor goe de verliisschirg en verluchtiag der zaal. Door de Vrouwenvereenigirg wordt een Bal ingelicht den Zon dag 15 Juni. koopt uwe Schoenen BIJ 6. Van Drie8sche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3