Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Aan alle Groepen Plaats voor de Werkers Constantin Meunier. Mijn Hoekje. 21" Jaar N° 23. Prijs [>er nummer 15 centiemen. 8 Juni 1924. Annoncen Federatie van het Arrondissement Aalst. oo Buitengewoon Arr. Congres. Hei PaviSjoen Partijgenooten REGIT ER VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1° en 2" bladzyde, 2 fr. op 3° en 4° bladzyde. Reklam^n volgens overeenkomst. Alle briefwissólingon moeten elke week vóór Woensdag avena, 8 ure, Ingezonden worden. Ongeteekende" brieven wordon niet opgenomon. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ -HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», MolendFies, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7.75 BUITEN BELG IE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postbureelen. Zondag 15 Juni, om 8 ure 's morgens zeer stipt, in het Achturen- huis, to Denderleeuw Bijeenkomst der Vakbonden van het Arr. Aalst, aangesloten by de Syndikale Commissie van Belgie, om over te gaan, tot het stichten eener Federatie van Vakbonden voor het Arr. Aalst. - o Oenzelfden dag in het Achturenhuis te Denderleeuw, om I l?2 ure 's namiddags, DAGORDE: De kiesstrijd van 1925. Het blad Recht en Vrijheid Goon enkele groep mag nalaten afgevaardigden te sturen. De Arr.-Seoret.aris, J. BEKAERT. Ilot was op 29 Moi 11. dat de staats bedienden van Donderleeuw hun Achturenhuis inhuldigden,en zooals we in onze berichten hadden ge mold, dat Denderleeuw het concen tratiepunt der proletaren moest zijn op dien dag, is meer dan volbracht. Onze partij die oflicieel op dit in- huldigingsfoest was uitgonoodigd, hoeft er met zijne vier knappe mu ziekkorpsen en twee moedige turn kringen alsmede meer dan twee dui zend mannon en vrouwen aan deel- gonomen. We zijn er heen gereden met een speciale trein, en toen we in Den derleeuw aankwamen, wierden we opgewacht door makker De Bruyn on andore prolos, die met een van vreugde stralend gelaat ons be groeten met een warme handdruk. Er was een zeo van volk, werkers die opgekomen waren uit alle ge westen om hunne svmpathie totoo- nen, tegenover de chominots van D. n ierloouw, meteen ware verbroe deringsgeest bezield, hopend inde 10 '.komst. We togen naar het gebouw dat in gehuldigd wordt, hot is iets prach tigs, do werkende klasse waardig. Na oen oogslag op het voorzicht genomen te hebben, kondon we,niet tegenstaande we het gebouw langs Binnen moermalon hebben bezich tig 1, het niet nalaten het nogmaals onder oogenschouw te nemen. We merkten van in de ruime poort langs eene zijdeur dat het krioelde van volk in de Café, in do zaal ge komen, daar was het niet minder, eenige muzikanten draaiden or oen deuntje af voor onze jeugd, die er jollig danste en zich deftig ver maakte. We konden onze vreugde niet weorhoudon en moeston de zaal verlaten, om niet van de danspartij te moeten zijn. Inmiddels was het uur gevorderd, de te houden stoot moest om 3 1/2 ure vertrokken, en juist op het gemold uur zette de 'Harmonie van Gent zich in bewe ging, en liet hare jubelende mu- ziektonen weergalmen in het mooie dorp dor Dendervallei. Daar het te langdradig zou zijn om over ieder groep uitleg te geven, meenen we bost te doen met vervolgens de groe pen op to sommen die aan de betoo ging deelnamen Gent, Eecloo, Oultre, Wotteren, Audenaarde, Sot- tegem, Moerbeke Soc. Propaganda- club, Antwerpen met muziek, St Niklaas. Lokeren, Boom, Esschone, Lier, Turnhout, Moll, Mochelen met muziek, Vilvoorde, Dendermonde met muziek, Brugge mot muziek, Adinkerke, Thourout, Oostende, Kortrijk inet muziek, Ypor, Roese- laero/Halle met muziek, Haine-St- Pierre, Luttre met muziek, Monceau, Trois Ponts, Ath met muziek, Ronse, Mouscron, Leuven met muziek, Hasselt. Nu is het de beurt aan de socia listische partij van het Arr. Aalst. We merken do Fanfare van Ninove die prachtig speelt, voorwaar een genoegen als mén het hoort, gevolgd van hunnen knappen Turnkring (Tie we met genoegen zien vooruitgang maken, verschillende roode vlaggen en een schaar mannen en vrouwen die fier opstappen. Dan krijgen we de machtige Fan fare - Hand aan Hand in t zicht, die de prachtige marche Sambro et Meuse- laat weergalmen, gevolgd van onzen knappen Turnkring Jeugd Bloeit tien vlaggen der verschillende socialistische groepen waaronder deze van onzen Vrou wenbond, die minstens van 250 vrouwen en 400 mannen wierden ge volgd, Daarna konden we onze jonge maar knappe Harmonie - Arbeiden Kunst» onder oogensehouw nemen. De Staatsbedienden van Aalst volg den in groot getal met hun kinder groep allerhande pankarten dragen de, de verschillende fracties der staatsonderneming bevattende. fWe merken er ook in op, een pankaart ang leve Renier. Hulde aan makkor De Bruyn, bewijs dat ze de sympathie der staatsarbeiders verworven heb ben, dit door bewijs te leveren van kunde en wys beleid. En zeggen dat de groenen tijdens de staking der cheminots in hun blad - De Werk man schreven, dat de staking mis leid was, dat deze die aan het hoofd stonden de verraders waren van de werkende klasse in haar geheel Gelukkig hebben we bestatigd.dat de werklieden klaar hebben gezien, het volle vertrouwen aan hunne lei dors hebben geschonken, en die jan klazen-politiekers den rug hebben toegekeerd,hetgeen meer dan noodlg was. De verdoelors van kant Dan was het de beurt aar. Brusso1 met muziek, gevolgd van Geeraards bergen met muziek, verschillende vaandels, mannen en vrouwen, en nadat er zoo ongeveer (7000) zegge zeven duizend noeste werkers en dezes vrouwen vrank en fier zijn voorbij gestapt, is het de beurt aan de feestvierende afdeeling van Den derleeuw, die minstens mot drie honderd mannen en vrouwen op marcheerden, voorafgegaan van een muziek, en dewelke deze entsaglijko stoet van proletaren sloot. En we hebben vooraan ons ver slag gezet dat dit, inhuldigingsfeest buiten ieders vorwaohting is gelukt. Inderdaad, nooit is er in Dender leeuw zoo ee» zee van volk to zien geweest en zal er nimmer te uien zijn, ten ware in 1925 als wo makker De Bruyn zelf zullen gaan feesten, die vast en zeker deze maal Nichels zal volgen naar de Kamer, want nooit heeft de stryd in onsarrondissemont zoo schoon gestaan voor de socialis tische party als nu. De liberalen die hebben bun tijd gehad zooals de meikevers, de katholieken hebben geen sukses, dit bebbon we te Ninove en vooral te Aalst, verleden Zondag bestatigd mot hun Rerum Novarumfeest, niettegenstaande al do middelen die ze heDben gebruikt om er iets grootsch van te maken, en allegomeenten opgeroepen te heb ben, er bnvoegende, de oproepon in hot ble.d der groenkruisers, die heel beteuterd in don stoet marcheerden, omdat het poverkons was. De groen gele alverrichtende Janklazen, daarvoor is het geen avance meer, djiar is ieder klaar ziende arbeider van bewust. Enfin, terug komende op het feest der cheminots, het was de werkers waardig. Na deze indrukwokkeude betoo ging had er eene meeting in hot achturenhuis plaats, waar de mak kers Renier, De Bruyn Prosper, Tooh en anderen, het woord voorden. Yoor de meeting aanving wiord er door eene jufvrouw en eenige kin de - Internationale gozongon en luidruchtig toegejuicht. Dan wierdt er aan de makkers Renier en De Bruyn een prachtige bloemtuil over handigd en op een onophoudend ap plaus onthaald. Deze onvergetelijke dag sloot met een luimig Bal, waar ieder zieh op deftige wijze vermaakte. Voorwaar een prachtig©dag, die lang in het geheugen onzer arbei ders (sters) zal buizen. Nogmaals hebben ze bewijs geleverd van wat zo vermogen, en na dergelijke fees ten met hun echt klasse karakter te hebben gezien, mogen we gerust de toekomst te gemoet zien, de wer kende klasse wordt meoroia meer bewust van het schreeuwende on recht haar aangedaan door de kapi talistische kaste, streeft meer om meer naar de verbroedering onder de werkers aller schakeeringen, en stilaan zien wo do zon der hoop oplagen, hare glinsterende verlos- singsstralen over het dal noorwer- pen, hierdoor de moed en strijdlust der proletaren aanwakkerende, om met rasse schreden de algeheele verlossing der volksmassa te be werkstelligen, en dan roepen we$uit volle borstPlaats voorde werkers! A. B. prachtige natuur te bewonderen valt die een monsch intenser maken. Alleen de bare w erkelijkheid grijpt U aan. E« dit weerspiegelt zich in Mou«ier's werk. Zwart grauwo volden waarin de fabriehschouwcn als knoestige zwart vuile tronken afsteken. Alles is gehuld in de Londen- sche frog Geen vreugde straalt uit zijn dooken, alleen 't laagc, vuige van den modernen arbeider, die kampt en vecht met do dure reali teit. Hier geldt Ootave Pirmez's gevlou- geld gezegde Si tu veux mangor de tos deux bras arraehos ton pain, si tu veux boire rópands ta soeur pour achoter ta boisson. Alleen vage, vuile krotten, die 'n mensch psysologisch hoekig ma- kon, wisselon af met de vage vor men der nijverheids inrichtingen. Echt plebejisch beeldhouwwerk Bekykt zijn Puddlor die in 't vuur reekt, met kleine lage kop, niet in verhouding met z'n krach tige lichaamsbouw, die U roept - Ik kan U niet donken De Zaaier bewijst van z'n taak, die gerust naar den horizont staart, en weet dat hij nu z'n kracht over geef;/ aan De Hoogore macht De steenhouwer, hoekig, stomp die houwt maar geen genot vindt. Meunier is de kunstenaar van De Arbeid evenals Pierre Paulus, en geon enkel arbeider mag daar voor bij gaan, Hij ziet er zijn eigen ver heerlijkt. Alleen dat, loout de mooite van 'u reis naar Gent. F. V. P. Bij de Internationale Tentoonstel ling der Coöperatie en Sociale Wer ken, bestatig ik mot eon uiterst ge noegen dat men er C. Mounter's werk vereerd. Wie is Meunier De beeldhouwer schilder die het meest Do Arbeid huldigt. Zijn werk is waarlijk o.on hymno aan den Ar- boid. Hij leeft in de nilverhoidsstreok. waar nooit een lachendo zonno in 'n azuurgewelf komt, waar geen van La Prévoyance Sociale op de TENTOONSTELLING van GENT. Dit paviljoen zal een dor schilder- aclitig8ten zijn op doTentoonstelling van Gent. Het zal de macht bevestigen van onze kooperatief van verzekering door een juiste, volledige, rijke do- kumentatie,geleverd door oeu boek houding van eerste waarde. 28 kunstwerken, op 99 die aaoge- boden werden voor den plakbrief wedstrijd, zullen oen atmosfeer van kunst werpen, en de gedachten ver zinnebeelden die door de kooperatie worden te voorschyn geroepen. Versierpaneelon, door den kunst- schilderVan Mens uitgewerkt,zullen de weldoende werkzaamheid van onze instelling vertoonen. Dit alles met zachte, aangename toonen, vro me lijnon, gepaste porsonnages. Het konventionoele, het melodramati sche, wordt saam met de schreeu wende kleuren, in den vergetelheid geworpen. Het wordt hoog tyd dat wy nieuwe schoone vormen geven, aan de ver ouderde silhouetten waar wij reeds gonoeg aan hebben. Hot paviljoen zal bewyzen, zooals het gebouw van de Luchtsquare het bewijst, dat men gezonde ernstige finantie kan boheoron in een kader dat door oen kunstliefhebber niet zou wordon versmaad. Leest en verspreidt het weekblad «RECHT EN VRIJHEID», dat de belangen der werklieden verdedigd. Het was een zeer kloeken werk man, 35 jaar oud, gehuwd en vader van drie kleine kindéren. Hy leefde min of meer gelukkig. Hy werkte regelmatig op dé fa briek, en had nog enkele roeien land, die hy na zyn werkdag be zaaide en beplantte en waarop hy zyne groenten won. De vrouw was zindelyk in het gezin de kindoren gingen regel matig ter schooi, en hunne opvoe ding liet niets to wonschen. Het huishouden kon tot voor beeld dienen, van volo anderen van do gemeente. Met zyne makkors van do stad was hy aangesloten by zyn vak bond, las dagelyks zyn blad, en als het moest, staakte hy mede het werk, om meer loon of betere werkvoorwanrden af te dwingen Hy zelf, door 't bywonen zynor vergaderingen, door 't lezen van zyn blad, was oen ontwikkelden werkman geworden, on de paro chianen luisterden gaarne naar hem, want hy praatte heel ver standig over de politiek, over het dure Teven, over onze slechte, werkerswetten. Zekeren dag, trof hom een groot ongeluk. Hy wierd gevat in het machien en men was verplicht hem zyn rechterarm af to zetten. Zyn geluk was gaan vliegen de weinige weistand die hy kende in zyn gezin, was verdwonen, en groote armoede vergalde het leven van die vroegere zoo gelukkige lieden. Hy genoot immers één frank per dag vergoeding voor de gele- dene schade En daarmede moest hy zyn ge zin onderhouden. Het armbureel kwam hem weinig ter hulp. Was hy niet in de gemeente den geken de socialist, den man, die altyd vry en vrank voor zyne gedach ten was vooruit gekomen En het gebeurt in de fanatieke buitcn- gemeentens niet zelden, dat daar waar de meeBte armoede heerscht, het minst onderstand wordt ver leend. uit politieke wraak, en zoo was het ook met hem. Daarby, hy beter dan vele ande ren was overtuigd, dat hy niet moest geholpen worden door het armbureel, maar dat hy recht op bestaan moest hebben, gezien hy getroffen was, op het veld van eer, op zjjn werk. Maar ongelukkiglyk voor hem on zoovele andere slachtoffers van werkongevallen, de wetten zyn tot heden door de ryke menschen gemaakt en het recht op leven, het recht op bestaan is door die hoeren nog niet erkend. En zoo is dit weeral een werk dat weggelegd is voor de socialis ten, een werk dat wacht op uit- voerii g tot den dag dat do socia-

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1