ITer overweging. Aalst Vergadering - Aan de waarheids- lievende!1? «Werkman». I)e Afgevaardigden De tentoonstelling van tent. Mededeeling. Syndikaal Congres. Het ontslag van Schepen De Windt. Woensdag 11 dezer, om 7 1/2 ure, in het lo kaal i Hand in Hand GROOTE PARTIJ- Dagorde Schepen- Crisis. Elk weze op post. Belgische Bank listen de meerderheid in de wetge vende lichamen zullen uitmaken, want het blijft altyd waarheid, dat de burgerspartyën er niet op uit zyn, ernstige wetten te maken ten voordcele van het werkende volk. Daar moeten de werkers zelf voor zorgen, en dat kunnen ze, met de socialistische groepen te versterken, aan te vullen.en wan neer het kiezing is, ook voor de Socialisten te stemmen. Friederik. OP DE BANK VAN DEN ARBEID, to Gent zegt het blad, staat alleen 't fransch op hot gebouw Ban- que Beige du Travail on Belgische Bank van den Arbeid in 't vlaamsch, staat er niet op. Go hebt zokor, opstellertje, met oen vlaamsche bril, van uit den vlaamschen Uilenspiegel te Gent, naar het gebouw gezien, en in uwe fanatieko woede over do macht der soc. party, hebt ge enkol fransch gezien. Belgische Bank van don Arbeid, staat in 't vlaamsch op hot gebouw langs don kant dor Kalanderstraat- Gaat eens zien, leugenaar ANSEELE, BERTRAND, de soc. kapitalisten, alsook anderen, zooals de gewone zeever dor burgorspors, zouden tegen de belasting op het in komen zyn, zegt De Werkman Zeg eens, felle klepper, wie zijn de verdedigers van de helling op het kapitaal Dit zyn toch wol de socialisten Anseelo, Bertrand, Max Hallet, Van- dervelde, enz. niet waar Dit bewijst dat ze voorde redding van 't land te vinden zyn, er hun deel van den door hunnen arbeid gowonnon kapitaal willen afstaan tot heil van 'tland. Zouden do groene fabrikanten van Aalst, die kapitalisten zijn, hetzelfde doen als onze voormannen Het woord is aan u. MAAR A PROPOS, van soc. kapi talisten en soc. fabrieken. Zou Do Werkman niet eons do voordoeion opsommen dio do work- lioden in de soc. fabrieken hebben, van do sociale fondsen in die werk huizen ingericht Go kunt dit alles vindon in het blad Vooruit van 29 Mei, in het artikel Het Socialistisch Kapita lisme. Maar volledigt dan de lijst met te zeggen, wat al voordeelen de werk- lioden bekomen in de werkhuizen der groone fabrikanten van Aalst, 't Zal nog al voel schillen zeker We wachten, en als gij het niet doet, zullen we het artikel van Vooruit eens in ons weekblad overdrukken. OVER DE MEETING te Dendor- hautem, zegt De Werkman heeft onze spreker gezegd dat den bode van onzen vakbond van Hautem en Korkxken, lid was van oen katho liek broederschap. Ge zyt slecht in gelicht, manneken, het is den con cierge van ons lokaal. Dit bewyst dat by ons. godsdienst privaatzaak is,en al uw leugen, dat de socialisten godsdiensthaters zyn, zal toch niet baten, dat pakt'niet meer. Do men- schon zijn dezen zeever beu, en gy zelf gelooft die niet meer. Dat zyn dan de mannen, die de spreuk in hun sohild voeren De Waarheid is ons wapen Recht vaardigheid ons doel. DBZELFDE MEETING moet toch zwaar op de maag liggen dor groe nen. Ze kunnen maar niet verkrop- Eon dat dat do soc. zoo stout zyn in unno forteressen het goedo woord te gaan verkondigen. Zo schryven dat er geen volk was, dat er met ons gelachen is, dat het socialisme in Hautem niet zal pak ken, ena. Maar we vragen ons af, waarom dan toch zooveel inkt en papier aan ons verbezigen, als onzen uitstap u toch geen leed hoeft gedaan ZEG EENS. waarheidslievende Werkman we wachten nog altyd naar do bekendmaking der brieven van gelukwenschingder Aalstersche soc. kopstukken aan ex. minister Moyocsoen gerioht, by ztfn'e aanstel ling als minister, zooals uwo partij dit heeft gedaan. Daarmede kunt ge uwe leugonru- briek van Klopjes on Kloppen nog wat aanvullen. We wachten. J. B. Zinds het eindigen van den bioe- dige-n kryg, heeft den economisehen als politieken toestand van ons land, of om beter te zeggen van gansch de wereld, eeno groote verandering ondergaan. De ontvoogding der wer kende klasse nadert met rasse schre den haar doel onweerstaanbaar zal zij, mijns dunkens, dank zij de laatst opgedane ondervinding, in 1925, de reactionnaire legerbende den pas af snijden of hen voor eeuwig begra ven. Dit zegt, geloof ik, ieder bewust arbeider die zich, gedurende de laat ste weken, op de hoogte gehouden heeft met de uitheemsche politieke gebeurtenissen. Maar, alhoewel den toestand er ten onzen voordcele zeer rooskleu rig uitziet, is er toch iets dat kan, en in do toekomst zal verbeteren, de organisatie dor intolleetueelen, de ontwaking der geestesarbeiders. Ik vraag me waarlijk af, wat hen zoolang weerhoud, de ketens van hun slavenjuk te breken of is het den hoogmoed, of is het de vrees, ik geloof het laatste... en nochtans wat behoeven zij te duchten,wanneer zij, ovenals de handarbeiders hunne macht bewust worden, wanneer zij zich ovenals hen vereenigen en schouder aan schouder dien reacti onnairen blok verpletteren. Het is niet tegen te spreken, dat z|j de vertrouwensmannen van den patroon zijn, maar dat wil niet zeg gen dat zij zicb, zooals het ongeluk kiglijk in vele fabrieken en werkhui- zon het geval is, moeten laten uit pluizen, dat zy om een armzalig loon eeneware geestelijke afmatting moeten ondergaan.... Ja het wordt tijd, meer dan ttfd, dat die arbei ders de oogen openen en eindelijk beseffen wat zij vermogen wanneer onder hen eendracht heerscht. Daarom, Kameradon, komt tot ons, allen zonder onderscheid, laat kracht en geest samenwerken, en de volledige triomf derwerkendeklasse is verzekerd en stevig gegrondvest. Do fabriekslaven roepen u toe, zij noodigen u uit, tot het vormen van een huiselijk sociale leven. F. R. in de Commissie van Herstel. Veel is er geschreven geworden, over de hooge tractementen die door onze klerikale liberale segee- ring zouden betaald worden, aan de heeren afgevaardigden in de Commissie van herstel. De burgersbladen vooral kwa men hiertegen heftig op, en men noemde fabelachtige sommen, die gingen tot één millioen en per jaar. De Katholiek Maenhout, en andere volksvertegenwoordigers hadden hierover reeds vragen ge steld aan den Heer Minister Theu- nis, maar dezen weigerde steeds klare antwoorden te geven. Van daar dan ook de veront waardiging en kwam het tot eene interpellatie in de Kamer. En hier nog, is alle klaarheid gemist. Wel is waar, heeft den eersten minister verklaard, dat de pers fel overdreven heeft, en dat er geen sprake is van één millioen vergoe ding per jaar, want dat zelfs het hoogste traktement NIET DE 300 DUIZEND FRANKEN OVERTREFT. Wij onderlijnen het cijfer van 300,000 franken, omdat we de aan dacht onzer lezers er op willen trekken, want Minister Theunis vindt dergelijke vergoedingen niet overdreven, omdat het algemeen gekend is, dat er zooveel advoka- ten, nijveraars, bankiers, 2ijn enz. die veel meer per jaar winnen I... Wat zegt ge hiervan, vriend lezer of lezeres Mannen die dergelijke postjes bekleeden, kunnen toch gemakke lijk hunne voetjes warmen, en dan nog een goed ponksken sparen voor den ouden dag. Wij zijn er natuurlijk voor, dat er goede loonen betaald worden, dat de bekwaamheden redelijke vergoedingen bekomen, maar der gelijke wedden zijn toch wat over dreven. Wij zeggen overdreven, omdat men gedurig de loonen der werk lieden en kleine bedienden ziet be knibbelen, die nochtans gewoonlijk maar genoeg, en meermalen niet voldoende zijn om behoorlijk met vrouw en kinderen te leven. Maar die vette postjes, die heel breed en rijkelijk betaald worden, verdeelen die heeren liberalen en katholieken heel broederlijk onder elkander, terwijl ze altijd heel smal zijn, wanneer het de nederigen be treft. Wij herinneren ons nog zoo wonderwel den strijd der ijzeren- wegbedienden, die verleden jaar het durfden wagen een beter loon te eischen. Dienzelfden Heer Theunis ver zette er zich met hart en ziel tegen, dat de loonen wierden verhoogd, dat vrouwen en kinderen een boterham meer ontvingen. Libe ralen en katholieken hebben hemel en aarde verzet, om dien recht vaardigen strijd te doen verliezen en hunne pers bemodderde ze da gelijks. Voor de grooten alles, voor de kleintjes niets, dat is de eeuwige leus van liberalen en katholieken Dat de kleintjes zulks goed zich in 't geheugen prenten, het zich herinneren den dag der kiezing, opdat de socialisten daar wat meer orde zouden kunnen inbrengen. Friederik. Het is de grootste verzameling van Mouuier's werken die in België •zijn to zien geweest sedert de Ten toonstelling van Leuven in 1909. J. B. Het zal de triomf wezen van den vereenigingsgeost. Aangezien deze geest do bovenhand heeft in België, is hot niet te verwonderen dat de kooperatie er meer bloeide dan el ders waar het individualisme zich mooilyk buigen wil voor de georga niseerde massas. Sedert den oorlog dringt zich deze geest moor dan ooit op de stryd om net leven wordt moeilijk; elk voelt zich omringd van schaamteloozen, die er slechts op uit zyn ons te plui men, en om geen slachtoffer te we zen stellen wy ons niet tevreden den aanval af te werenwy vallen aan met dezelfde wapens. Tand voor tand. En de braafste lieden zullen zich afvragen hoe zij het zullen aan boord leggen om niet medegeslepen te worden door den onteerenden draaikolk. Het middel bestaat het is in het samenscharon van allen die van goeden wil zijn, het is de lichtbaken die uit den storm opryst. De kooperatief moet alle schache- raars bewerkers van het dure leven- wegruimen, zo weghouden van de goede klienteeldat zij elkaar ver scheuren, zooals de handen van den Heer do Crac die elk nog juist deu staart over hielden, dit zou een nut tige schoonmaak zijn waarover de menschheid zich slechts zou te ver heugen hebben. De kooperatie is de ware formuul voor de handolsopbeuring. De Tentoonstelling van Gent zal daarvan do schitterendste bevesti ging geven. Zy zal voor de wereld verkondigen dat om de huidige onzekerheid te overwinnen allen moeten samen spannen. Dit is niet het gansche vraagstuk het is een van de bolangrijkstezijden van hot vraagstuk. Het tentoonstellen, in het Feest paleis, van de werken van Constan- tiu Meunier door de kunstafdeeling van de Belgische Werkfiedenparty, zal voorzeker een der meest ophef makende aantrekkelijkheden vor men van de Tentoonstelling, De kunstenaars, de kunstliefheb bers, de verzamelaars van Bolgië en hot buitonland, zullen er zich voelen heen getrokken, zooals groote mas sa die den genialen beeldhouwer van Het. Grauwvuur kent door de moest beroemde zijner werken, den grooten kunstenaar, met het van medelijden bloedende hart, diede ge baren van den dagelykschen arbeid vereeuwigde in het marmer en het brons. Het is op Zaterdag 21 Juni, dus na de opening van de Tentoonstelling, dat de uitstalling van de werken van Constantin Meunier, georganiseerd door de kunstafdeeling van de B. W. P. plechtig zal worden in- gehuld. Meer dan 300 nummersstaan in de kataloog aangeduid, 't zy een twintigtal groote beeldhouwwerken, een veertigtal kloine, een dertigtal prachtige doeken, moer dan honderd onuitgegevon tookoniHgen. De Onderrichtingsbond, Maurice Lemonnierlaan, 110, Brussel, ge trouw aan een reeks oude overleve ring, richt op 32 Juni 1924, de Jaar- lijksche bijeenkomst in van de Sche penen van Openbaar Onderwys, ten einde de behoorlijke maatregelen vast te stellen welke hoeven gono- men te wordon voor do verdediging, do ontwikkeling en de volmakiDg der gemeentescholen. De volgende vraagstukken zullen op de dagorde gebracht worden 1. Gemeentelijke toelagen aan de werken van bijstand ten gunste van de onvermogende en zwakke leer lingen 2. Geneeskundige dienst in de la gere, openbare en vrye scholen 3. Het nazicht der schoolbywo- ning. 4. Do schoolstrijd propaganda te gen de gemeentescholen, misbruiken in de vryb scholen, middelenter ver dediging. Hot Bureau van den Bond verzoekt de Schepenen hem de mogelijke be paalde aanduidingen te dooD gewor den aangaande de feiten van school- oorlog, waarvan zy ter kennis gebracht worden, aangaande tetus- schenkomst der provinciale staats-overheid. Al de besturen der Vakbonden van het Arrondissement, hebben hunne uitnoodiging ontvangen, voor dit Congres dat gehouden wordt, Zon dag toekomende 15 Juni, om 8 uren 's morgens, in het Achturenhuis te Denderleeuw. Ik roep nogmaals de aandacht van de Vakbonden, voor de namen hun ner afgevaardigden, ten laatste vóór Donderdag aanstaande te laten ken nen aan het adres H. Flips, lokaal Hand in Hand Aalst, ten einde de noodige maatregelen te kunnen ne men, en daarbfj te vermelden, of de afgevaardigden in Denderleeuw zou den middagmalen, wij zullen het mogelijke doen om de noenmalen te bekomen. H. FLIPS. BIJ DE ONDERWIJZERS. Het Nationaal Onderwijssyndikaat (N. O. S). afdeeling Aalst en omstre ken hield verleden Zaterdag 24 Mei, in de ruime zaal van hel koffiehuis De Koornbloem Groote Markt, T/S. Een algemeene vergadering waartoe al de volksvertegenwoordi gers en senatoren van het arrondis sement waren uitgenoodigd. Een talrijke sohaar onderwijzers en on derwijzeressen vulde de zaal. De heer Reel, prov. voorzitter N. O. S. onderwijzer te Nevele, in een zeer gedokumeDteerdo rede, zette met gloedvolle overtuiging de wenschen van het onderwijzend personeel uit een en eischte.in het belang van het volk, in het belang van liet onder wijs en in het belang van het onder wijzerskorps, van de regeering een spoedige oplossing der brandende kwesties van hetondorwijzersvraag- stuk. De aanwezig zijnde heeren volksvertegenwoordigers, overtuigd van het rechtvaardige en billijke van den onderwyzersstryd, zegden hun steun toe. Ook de heeren sena toren en volksvertegenwoordigers, die belet waren de vergadering bij te wonen, deden schriftelijk gelijk vormige verklaring. Do volgende motie werd met alge- meéne stemmen en onder luide toe juichingen aangenomen Het onderwijzend personeel van het arrondissement Aalst, in alge meene vergadering te Aalst, op Za terdag 24 Mei 1924 bewust van het belang zijner zending, bewust van zyn verantwoordelijkheid ten op zichte der toekomst van ons volk eischt van de regeering al zijn stof felijke rechten, ten oindo zich met al zijn kracht te kunnen toewijden aan zijn edele taak van volksontwik keling en volksverodeling. Het aannemen van het voorstel der herziening der baroma's inge studeerd door den Onafhankelijken Bond der Openbare Diensten (Inter- ministerieele) zou volledige voldoe ning schenken. Donderdag morgend vroegen wy inlichtingen aan den Heer De Windt, wat er waar was van do geruchten die in de stad liepen. M. De Windt antwoordde, dat Hij van Dinsdag morgend zyn ontslag als schepen geschreven en verzonden had. STRIJDPENNING. Overdracht 2622,78. Gozongen door Maria Ernst van Wioheleu op het huwelijk van Jan Patatfrit 4,35 en ik geef 1,00 omdat de schoonzoon vau Judocus niot kan zwijgen. Gezongen In de wijkclub Jan Volders op de koffietafel van Doeken Frit zyn zoon 6,00. Een toer gedaan door Oscar Triest en Gudule Paepe in Gijsogem 3,00. Gezongen in het Achturenhuis te Denderleeuw door K. Van Vaoron- berg van Ninove 0,00. Gozongen door E. De Smedt van Ninove in de Café Victor 't Kint-Verbeiron, rondge- haald door Ph. Do Schutter 5,95. Omdat Aalst en Ninove hun laten trekken hebben met de vlag van Nestor Schaltin en er niets konden van maken 7,35. Gezongen in de wykclub Nestor Schaltin door een groep leden 3,65. Gezongen by Jef Koetsier door Palmire Verstraeten en rondgehaald door De Vyldor5,00. Omdat de socia listen van Aalst uit den rang liepen zijn zo van kapitein gostraft voor 4,25. Omdat de vlag der wfjkclub van de Zoutstraatpoort het onderste bo ven hing, geeft De Schutter Jan 1,00. Gezongen door B. Van Vaerenborg te Denderleeuw 5,75. Rondgehaald op den uitstap met het muziek, in den Zeshoek 16,19. Gezongen het lied van Stant nit 't Muisken 1,80. Omdat de witten Roza wilde een kus geven 0,50. De witte worden verdronken 0,50. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing 7 De Vylder Th. 1,00. Bekaort Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Borghman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedt Livinus 1,00. Peereboom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00.. Boeykens G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van der Veken 1,00. Steonhaut A. 1,00. Totaal fr. 88,32. Turners. Gezongen door Jozef Nys te Den derleeuw 4,35. Gezongen door do zelfde 8,00. Gezongen door Nolen Bastiaens en Victor Schelck bij B. De Peus en rondgehaald door J. Van den.Brempt4,10. Voorde Harmonie. Gespeeld door Vinck g Jozef en Henri Bombeeck te Denderleeuw, rondgehaald 6,35. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat I.GENT Agentschap te La Louvière 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningen te Gent n°850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923 40.912,660,18 Fr. Alle Bank-& Beursverrichtingen. Interesten op do verschillondo rekeningen en goldplaatsingen. Checkrekeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandclykscho rekeningen fr. 4,40 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,50 o/o Rekeningen met voorbericht van 30 dagen fr. 4,60 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,75 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 5,00 /oo Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 5,25 o/o Verkoop van Kapitaal-aandeelen USINES LEOPOLD PHALEMPTN aan fr. 735,00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 810,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons FRIGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 ui:! eerbaar den 31 December 1931 0' TONNIERE GANTOISE 71/2 aan 487,50 uitkeerhaar den 1 Juli 1933. Verhuring van brandkoffers.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2