J Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Anseele Kapitalist Mijn Hoekje. Ramsay Mac Donald moet blijven 21' Jaai N° 2i Prijs per nummer i 5 centiemen. 15 Juni 1924. Annoncen i Coppée op 't bankske Wordt de landbouw- werkman beschermd'? Werkinvalieden RECHT EH VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2° bladzijde, 2 fr. op 3° en 4» bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Allo briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongetoekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 0 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELOIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureolen. Weet je-'t nieuws al Woet-je-'t niet? Wadde hoor ik u vragen... Wel, dat Edouard Anseole kapita list geworden is. 't ls DE WERKMAN en do geheele rommel van katholieke liberale christene dag en weekbla- éon die het aankondigen. En.... aangezien, de schrijvers dier bladen nooit liegen... en... aangezien zij zich nooit bedriegen, zal dit groote nieuws wel waar zijn. Anseele is dus kapitalist gewor den. De gewezen lotterzetter, de ge wezen vorkooper van Vooruit de stoere werker dio het aandurfde het lijkkleed te verschueren welke vlaanderons ellende bedekte... is later volksvertegenwoordiger... en zelfs minister geworden. Hij is voor zitter, beheerder van een aantal coö peratieve instellingen, waarvan hij de ziel is. Hij is ook lid van zekere naam- loozo vennootschappen, en zou in die veelvuldige posten een kolosaal grool inkomen moeten hebben. Ik herkon met do meeste zekerheid niet te kunnen zoggen wat het inko men van Anseele is, doch... or is een middel om het juist te weten. Dat middel is hot voorstel van gezel Hal let wet te doen worden, die zegt dat deborderoelen zullen ingevoerd wor den. En Anseele zal dit stemmen. Maar tot hiertoe hebben de katlio- liokeen liberale volks vertegen woor digers hot verworpen. Wij zouden eenvoudig op de zee ver dier anti socialistische pers kun nen antwoorden dat het hen niet aangaat wat Anseele of andoro socialisten aan inkomen hebben. Wij zouden dit te beter kunnen, om dat wij voor de verplichting zijn het geheele inkomen te verklaren. Doch do anti socialistische pers heeft een ander dool en dit isde worklieden verdeeld houden, door wantrouwen en jalouzie aan te kweeken en te onderhouden. En hot tot hiertoe beste gelukte middel was, de socialistische voor mannen in liun privaat levon aan tasten en hunne eerlijke bedoelingen verdacht maken. Wij hobbon ons steeds onthouden van in 't privaat leven te dringen van de voormannen der katholiek- of liberale partij. Wilden wij het doen er zouden veel de vierschaar passoerenl Maar 't is daar niet dat het paard gebonden is. Onze strijd gaat thans op parlementair gebied voor of tegen de democratie op inter nationaal gebied voor vrede of voor oorlog op maatschappelijk gebied, voorliet behoud der onzekerheid van hot bestaan, voor het behoud der ar moede, of voor de zekerheid van 't bestaan, tegen ellende en voor wel stand op economisch gebied, voor het slaafsch houden der arbeidende klasse, zondor medezeggenschap in 't regelen harer arbeidsvoorwaarden of voor de vrijmaking der geheele arbeiderswereld door de toekenning van meerdere rechten, regeling en bepaling der werkvaarden, toezicht op do ni,jverhoid, het deel verant woordelijkheid dragen die nieuwe reehton meebrengen. En het goede van dat alles wil Anseele, daarvoor kampt Anseele sedert oene halve eeuw, (Uit heeft Anseele gedeeltelijk verwozont- iy kt. Anseele kapitalist... Ik zie hem nog staan toen hij een jaar geleden het minimum loon pleite voor do werklieden en bedien den van 't spoor. Met het vuur die mannen van dertig jaar hem zouden benijden, pleite Anseele voor het recht op bestaan van meer dan 100,000 werklieden en bedienden voor 't recht om vrij over hun ar beidskracht tetsbeschikken laakte de minister van landsverdediging die soldaten gebruikte en daarmede 't leger onteerde tegenover de arbei dende klasse, om de strijdende che- minots te onderkruipen. Ik zie Anseele nog zijn vriend Wauters steunende die van eene reactionnaire meerderheid der 8 urendag bekomt, de kostelooshoid van 't pensioen voor oude werklie den er doorhaalt, of woekerende handelaars wil treffen door de re geling der prijzen van de eerste levensbehoeften. Wat valt men aan in Anseele Het foede dat hij doet voor de werkende lasse. Hij die alsminister van open bare werken, den 8 uren-dag invoer de, het minimum loon verhoogde, opkwam tegen de oorlogszuchtige politiek van zijn ministerieele con frater Devèze hij die als schepper der coöperatie de verwondering der wereld ver wekt, door zijnen durf, welke zijne bekrooning vindt in de internatio nale tentoonstelling van samenwer kingen en sociale werken hij die als drager van de nieuwe ideëen, den scheppenden arbeid de plaats van het uitbuitend kapitalis me wil doen innemen. Dat alles wordt in Anseele de kapitalist aangevallen. Doch Anseele doet wat Wauters deed hij laat de honden bassen en.... de karavaan passeert. Dat is de macht van 't geld dus. Coppée slaapt niet in 't gevang, hij logeert 's nachts,in een instituut voor zieken. Men stopt hem ook niet in een dievenkarretje, neen, hij komt naar 't paleis van Justicie in een luxe auto, vergezeld van twee gen darmen. Dat is ook nog de macht van 't geld, en zoovele symbolen dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet I... Alles gebeurd tegenwoordig, zelfs het minst mogelijke. Baron Coppée zit op 't bankske en achter hem twee gendarmen om hem te bewaken. Baron Coppée, was vroeger een voudig Coppée, een naam zonder paviljoen, een als gij en ik er één dragen. Maar Coppée was een fijne en doortrapte industrieel, daarbij een hardnekkigen kapitalist. Hij werd den man van de enor me winsten en staat nu aan het hoofd van een kolossaal fortuin. Coppée werd edelman geslagen door wijlen Leopold II, die raar zou opzien, dat zijn vriend nu be schuldigd wordt om den bezol te hebben geleverd, waaruit stikstof fen vervaardigd werden om onze jongens in de loopgrachten te ver- giftigen. 't Is het socialistisch blad Le Peuple welk den strijd tegen den machtigen benzolmagnaat aanging. En zoo komt de archi-miljonnair voor de jury. Dat bewijst de macht der pers, derroode, onafhankelijke pers, zelfs in een burger wereld. De grootste advokaten van Bel gië, stellen hun talent ten dienste van Coppée. kamp aan voor de slaven der heer lijke groene Vlaamsche beemden Wanneer wappert de roode vaan over de vlasakkers en korenvel den Wanneer Er was een tijd, en die is nog niet lang voorbij, dat de landbouw- werkman op de meest schandalige wijze uitgebuit werd door de rijke grondeigenaars en de machtige pachters, 't Was in Vlaanderen een symbool en een zegswijze ge worden 11 stuivers daags en een teljoor pap. Nu om de waarheid te zeggen, de landbouwknecht kreeg er nog wat bij, een schotel aardappelen met watersaus. Wie kent het tooneeltje niet 't Is oogsttijd en stikkend warm. De zon brandt geweldig en steekt op de ruggen der mannen als snijdende priemen, die daar met krachtigen armzwier het koren afmaaien. Koren en altijd koren, 't is of er geen einde aan komt en de zon die met de dutsen lacht. Achter hen komen de vrouwen met bontgekleurde doeken over 't hoofd gespannen, ze gaan het neergeveld koren in schoven bin den. Al dat volk is aan den arbeid van zoohaast de zon nauwelijks aan de kimme is en keert slechts huiswaarts als de duisternis invalt. En dan naar de hoeve Wat kost men die menschen opdient in dien enkelen schotel voor ieder een, waaraan nu elk zijn hoekje bemachtigd. Zwoegersleven welk die men schen lijden, de oogsters van den weelderigen natuurrijkdom, de kweekers van onzen dagelijkschen boterham. Geen eindje wet beschermt hen, want die menschen zijn zoo dee moedig en zoo gelaten in hun lot. Gaat het blijven duren Neen, duizendmaal neen, want ook tot hen zal het socialisme gaan. O, we weten het wel, in onze Vlaanderenstreek met hare over- talrijke kleine hoeven, is het niet gemakkelijk tot bij die enkelingen te dringen. En toch moet het. Nijverheidswerklieden van 't platteland, gij die tot ons gekomen zijt, uwe broederen in den nood smeeken u om hulp. Wanneor vangt ge den grooten verlossings- Do verschrikkelijke wereldoorlog hoeft honderdduizenden oorlogsin- valieden gemaakt. Do Staat hooft voor plicht dioarme jongens to ondersteunen en zelfs rijkelijk. Helaas, zo hebben do geld koffers van de Belgische kapitalisten gored, maar die gaan niet gretig open als liet erop aan komt omdooorlogs- invalieden een rechtmatig pensioen te verzekeren. In ons land, dat dicht bevolkt nij- verlieidsland, zijn er ook duizenden arbeidsinvaliedon, die getroffen wor den voor hun loven, op hot oereveld van den arbeid. Wat deed het kapitalisme voor hen Vroeger niets, do dutsen kregen van den patroon een kleine vergoe ding en hunnen opzeg. Ze mochten nu bedelen gaan. Doch dan kwamen de socialisten in 't parlement en die eischten oen wot op invaliditeit. Niet dat de socialisten op heel de lijn golyk kregen, maar toch is reeds veel bekomen, niettegenstaan de de hardnekkigheid der burger- meerderheid. Onze partij is vast besloten een groote werking op touw te zetten om de wet to herzien en te volma ken. Intusschen hebben we niet gerust. Dank aan do tusschenkomst van den Bond der1 Aalsftersche Verminkten van het werk ongeval, is er door de invalioden meur ontvangen dan dat do assuran- tiemaatschappijön geven wilden. 't Moet voor eeuwig uit zijn dat de arbeids invaliedon overgelaten zijn aan de openbare liefdadigheid. Ze hebben meer en boter verdiend, zij die het land rijker maakten. Verminkten van het werkongeval, vereenigt U Sluit u aan bij uwen bond. Als in hot machtig Engelsch Rijk een socialistisch ministerie aan 't bewind kwam, hoeft de burgers pers over de gansche wereld ge schuimbekt van woede. De arbeidors hebben do flinke Engelsche leiders een warm en wel gemeend Goed Heil toegeroepen. Maar nu staan de zaken heel an ders. Ramsay Mac Donald moet blijven, leest men in de voornaamste Bel gische. Fransche, Engelsche en Amérikaansche bladen. Waarom Omdat hij socialist is? Neen, want als zulks, wenscht men hem naar allo bliksems. Maar omdat iedereen het bewust zijn heeft, dat do socialisten alleen het groot vraagstuk van het herstel en van don vrede kunnen oplossen. Goed Heil, mannon En leve het socialisme Heden 15 Juni 1925, opening van de Internationale Coopora tieve Tentoonstelling te Gent. Heuglijke dag, die eeuwig zal geboekt worden, in het geschiede nisboek, ovor do beweging, over do vrijmaking van het werkende, volk. Ik ben er van verzekerd, dat duizenden en nog duizenden men schen die Tentoonstelling zullen willen bezichtigen, omdat het de moeite, do uitgaven ruTm zal loo- nen. Inderdaad, het geldt hiér eéne tentoonstelling van datgene, wat de werkende klas do Socialisti sche wel te verstaan tot heden reeds heeft weten tot stand te brengen, niet alleen op coöpera tief, maar ookopvakvereenigings- en mutualitcitsgebied. Wat zullen er velen hunno oogen openen, vooral dozen van ons ar rondissement, die tot heden nog de groote inrichtingen dor partij niet hebben bezocht. J a, in onze eigene plaatsen hob- ben we, wel een mekanioke bak kerij, schoone moderne winkels, mooië volkshuizen en feestzalen, maar in Gent, in Brussel, in 't Walenland, daar hebben de socia listen, het dank hunnen coöpera tieven geest, reeds veel verder gebracht. In Gent bijvoorbeeld, bezitten de Socialisten ecne groote coöpe ratieve brouwerij, zy brouwen er hun bier zelf, zooals wy ONS brood bakken, maar ons bier nog moeten koopen by bezondero brou wers. Zij hebben er eene groote spin nerij, twee groote weveryën, een meubelfabriek, een koffiebran derij, eon peeënfabriek, een ijzer gieterij, enz enz. En zoo is het ook bij onze vrienden in 't Walenland. Zal het niet belangrijk en aan genaam wezon, voor ons Socia listische werklieden, al die inrich tingen verbeeldt te zien in de Ten toonstelling Is het niet aanmoedigend voor ons werklieden aan de ryke bur gerij te kunnen toonen, wat we door eigene krachtenen spaarpen ningen hebben tot stand ge bracht Bn zal het daarby ook de oogen niet openen van volon onzer eigene goede partygonooten, die zich nog niet goed rekenschap geven, van wat we door do samenwerking vermogen Moesten alle socialistische man nen en vrouwen van ons arron dissement een bezoek willen bren gen aan do Coöperatieve Ten toonstelling, zy zouden zich voor stellen welke macht er stookt in do coöperatie en velen zouden zich ten zeerste beklagen dat zy tot heden zóó onverschillig aan de coöperatie zy'n geweest.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1