Ontwikkeling. Aalst De goedkoope Woningen. Partijgenooten Tentoonstelling van Gent. Partijgenooten. Links en Rechts. Soldaten als onderkruipers. Politieke Onderzeeërs. Een stomme Regeering. Het Kinderstemrecht. De mijnen in de Kempen. Waar halen zij het Meer dan tijd. Hier ook. Bij de Leder- en Vellenbewerkers. Bii de huidenwerkers gaat de nijverheid goed. Samenwerkende Maatschappij Een bijzondere Partij vergaderi n g. Het weze me dan toegelaten, aan te dringen by de vrouwen groepen van ons arrondissement, opdat ze gezamentiyke reizen naar de Tentoonstelling te Gent zouden organiseeren. Zy zullen er veel loeren, en terugkeeron met de vaste overtuiging, voortaan het hunne by te brengen, opdat we ook in ons arrondissement binnen enkele jaren zouden kunnen op richten, dat wat b« onze socialis- tisohe vrienden van Gent en uit 't Walenland reeds eene werke lijkheid is. Geloof me, allen dezen zoraor naar Gent, is het order dat zou goge/en worden, (hadt hy maar iets te bevelen) door Friederik. Hot Juni-nummor van Ontwik keling hot geïllustreerd maand blad dor Centrale voor Arbeiders- opvoeding is van do pers goko- iii on. Het bovat een volledige studie over Ramsay Macdonald een In momoriam van Adama van Schol to rna Kijkjes in de Vakbeweging eou levensbeschrijving van Stau- ning, den Deenschen socialistischen Minister presidentoen flinke studie over oan Tchekisch tooneolwerk platen der overwinnaars en der ver- slagenon uit de Fransche verkiezin gen een artikel over Anatole France en de Wijsbegeerte een letterkundige studio over Lord Byron nota's over Arboidorsopvoe dingen geestdriftige bijdragen over de socialistische Jeugdbeweging. Men abonneert zich op de C. V. 1. O., Volkshuis, Brussel, aan 3,50 fr- 's jaars. Nog een jaar scheidt ons van de verkiezingen voor Kamer en Senaat. Nog enkele maanden en we zullen weien of llelgie zal terugkeeren naar de oude toestanden die we vervlóeken l Zift gij reeds aan de propaganda begonnen? Hoeveel legers voor ons blad hebt ge reeds gewonnen Hoeveel tegenstrevers hebt ge door uw gloedvol woord tot het so cialisme gebracht Wat gaat ge doen om den uitslag voor onze partij schitterend te ma ken? Onderzoekt uw geweten en rust niet vooraleer gij ten volle uw plicht als arbeiders hebt vervuld I In het midden van Gonstantin Meunier's Tentoonstelling die zal geopend worden den 21 Juni in het Feestpaleis, en dewelke froote belangstelling verwekt in e kunstenaarswereld, zal het Gedenkteeken aan den Arbeid worden heropgebouwd waarin de genie van den grooten beeldhou wer en schilder het toppunt be reikt. Maar het zal niet worden opge steld in den vorm van pyramido zooals te Leuven gedaan werd, doch in halven cirkel, zooals het de meester gewild had. Deze tentoonstelling zal een groote gebeurtenis wezen. De werken werden gekozen in het werkhuis van Meunier en uit de byzondere verzameling door een komiteit handelende in naam van do kunsiafdeeling van do B. W. P., onze vrienden Louis Pié- rard. voorzitter en P. Bourgeois, sekretaris, de schilder Willem Paerels, de beeldhouwer A. Wan- sart. De bouwkunstige schikking van de Tentoonstelling zal het werk z^jn van de bouwkundigen Van der Swaelmen en ViGt Bonrgeois. Leest en verspreidt het weekblad KEGHT BN VRIJHEID dat do bol-tagea dor werklieden vordodigd. Soldaten krijgen gewoonlijk geen verlof dan voor ernstige gevallen, maar als zij moeten gaau onderkrui pen krijgen zij zelfs boventallige dagen. Een soldaat die ingekwar tierd is te Etterbeeck, heeft nu reeds drie achtereenvolgende weken verlof gekregen om op de Schelde, Antwerpsch dagblad to onderkrui pen. Er is aan den minister van landsverdediging gevraagd of het leger diont om onderkruipers te le veren. Het schijnt dat er in hot Parle ment ondorzeebooton aan het werk zijn om het staatsschip van Theunis te torpodeeren, De liberalen willen het doen met do belastingen en met hot vrouwenstomrecht. De Vlaam- scho katholieken liggen weer op de loer om, vóór de verkiezingen nog, de regeoring omver te werpen. Wanneer het gebeuren zal weten we niot, maar volgens do geruchten, door liberalen en katholieken zelf verspreid, zal de regeering Theunis tegen het jaar 35 niet meer leven. Terwijl heol het Parlement in rep en roer stond over het vrouw'on- stemrecht zwegen de ministers als visschen. Hun ordewoord was zwij gen Van sooialistische zijde werd ge vraagd Wat denkt de regeering daarover Wat denkt M. Theunis over dat vraagstuk Wat stelt de regeering voor Niets hielp Theunis speelde met ayn potlood. Masson draaide op zfln stoel on Neujean liep rond als 'n ge strafte schooljongen. Er gaan weer stemmen op in ons land om te trachten het Zuiger Al gemeen Stemicoht te wijzigen in den zin van hot kinderstemrecht, Elke meerderjarige zou een stem krijgeD, maar de huisvader zou voor elk min derjarig kind een stem bij krijgen, dat maakt dus dat er mannen zou den zijn die met een dozijn stemmen naar hot kiesbureel zouden gaan. Waarom ook voor de duiven geen stemrecht gogovon Lb Matin noemt de socialisten onverbeterlijke dommerikken omdat wede mijnon, die de Staat in Lim burg btzit, niet willen afstaan aan partikulieren. Ongeveer 50 families bezitten alle koolmijnen van ons land en halen er elk jaar millioenen uit. De Staat moet zelf kolen koopen endeJ7 mil- lioen Belgen moeten de natuurlijke rijkdommen zien weggeven aan eenige tientallen parasieten. Le Matin zegt dat de Staat onbe kwaam is die mijnen uit te baten. Een staat met liberale ministers misschien wel, maar niot met socia listen. Volgens La Nation Belge heb ben Vaadervelde en Huysmans voor het aan de de dagorde brengen van het vreuwenstemrocht in hot Parlement gestemd, omdat zij den band, die h»>n aan de Vlaamsche katholioken bindt, niet willen bre ken. En voor monschen die zulken on zin uitkramen laat men ook patatten groeien. Er is spraak do wedden van hot Staat.spersonool te verhoogen. Do loonen van het lagere porso- noel van 1914 zouden verdriedubbeld worden, deze der hoogere bedienden 2 1/2 maal. Daarbij zou eou duurtetoeslag ge voegd worden van loOO tot 5000 fr. naargelang hot belang der wedden. Maarhet moet no» eerst door den ministerraad gastemd worden. Wanneer Hadden katholieke en liberale volks vertegenwoordigers in Mei verleden jaar niet tegen de gewet tigde loonsverhoosring gestemd, dan haddon een groot deel dezer ver- dienstelyke arbeiders sedert meer dan een jaar gokregen wat hun rechtmatig toekwam. Nu kunnen ze nog altijd wach ten Sedert de Werkliedenpartij in En- geland aan 't bewind is, heeft de werkloosheid met 20 p. h. afgeno men. Deze uitslag is vooral te danken aan het feit dat do arbeidersregeering zekerheid en vertrouwen, die nood zakelijk z\jn in handel on nijverheid heeft verwekt Als België in 1925 het voorbeeld volgt van Engeland en dat aal komt er ook eene demokratische regeering in ens land met meer wel stand en recht op leven voor onze arbeiders. Bij de Schoen- en Pantof felmakers is het werk in den laatsten tijd voel toegenomen, en men mag haast zeggen dat de bedrij vigheid haar gewoon peil heeft be reikt. In de laatsten tijd zijn er een tiental gasten die de stiel hebben verlaten en bezigheid zijn gaan zoeken, mee stens in den Textiel. De patroons maken schitterende zaken. Do prysverhooging der hui den is gemiddeld 1 frank, op dege- wolde schapshuiden 2 frank, en ge middeld 5 frank op de kalfshuiden. Reeds sinds Januari was eenige verslapping gekomen in de over groots vraag, doch thans schijnt dat ae koopers die een afwachtende houding aannamen, zich gedwongen gevoelen hunne vroegere bestelling toch te hernieuwen. Hef bal en feest sohyut bij zonder te zullen slagen. Gezellin Van Styvendael belooft een prachtige exemplaar liederen voor te dragen. Onze turners zullen eens laten zien dat ze ook wat nieuws zullen weten op te voeren. En do slangen meisjes zullen prach tig zijn, in hunne uitvoering. 't Zal e9n puike en aangename avond zyn om door te brengen op 29 Juni in den hof van Hand in Hand. De kaarten verkoo'p gaat goed en do sympathiseerders zullen goed doen zich in üjds van kaarten te voorzien. Wakkert dus onze moedige jonge organisatie aan dat ze weldra eene prachtige vlag kunnen laten inhul digen. Hef Bestuur van onzen Vak bond dankt langs d-use kant de vrien den uit Sottegem voor den blijk van genegenheid die ze toonen voor onze zaak. Onze Makkers 1 ie hunne kaar ten hebben aangefoden, hebben con gul onthaal genoten. Ze hebben ook voorgenomen om op huu terrein te werken ten voordeeie van onze vlag. Bravo. Ze z ngon oen prachtig lied in ons bijzyn die 5,20 fr. opbracht. Onzen besten dank, Eug. Deprez. Toen do huizen voltrokken waren, van do Samenwerkende Maatschappij van Goedkoope Woningen, in de Klottc- en Steenstraten, hadden de inwoners de gelegenheid, die huizen aan te koopen aan 18000 franken, en de voorschotten wierdon geleend aan 5 0/0. Nu 10 maanden later hebben de inwoners van die huizen het volgen de briefje ontvangen van Goedkoope Woningen voor hot gewest Aalst. Deze huizen zijn te koop voor de som van 19 tot 20,000 frank, volgens de oppervlakte (alle kostou inbegrepen). De koopers gonieten daaren- boven van eene premie van den Staat, dewelke bovengemelden koopprijs vermindert met 2500 tot 3000 fr. LEENINGEN zijn verkrygbaar aan 5 1/2 0/0. Voor alle inlich- tingon zich te wenden tot Myn- heer Lippens, Secretaris der Maatschappij, Wellekonsstraa't. Aalst, druklc. Do Volksstem N. B. Huizen van 20 duizend frank dat zyn de goedkoope wonin gen. waarmede dat bestuur de werklieden bezegend. Er zyn wei nigewerklieden die liet zullen aan durven zich voor zulke groote som men te verbinden, ou wat moeten de duizendc arme monschen doen Woensdag 11. had voor onze orga nisatie een bijzondere partijverga dering plaats die moest beslissen over het al of niet mogelijke deelne ming aan het Schepencollege. Do party was daartoe verplicht door do krisis in het Schepencollege ver wekt als gevolg van het ontslag van M. De Windt. Een 400 tal partijge nooten waren aanwezig. DE VERGADERING. Voorzitter LAUREYS opent, en zet het doel bijeenkomst uiteen. BEKAERT vervangt Berghman die ziek is, om verslag te gevon over don historiek van de vroegere bo- besluiten der party. De party na lange onderhandeling met de tegenpartijen, besloot op 23 Juli 1921, van zich'takkoord te te verklaren voor een vierledig col lege. Dit mislukte nogeens. Nieuwe voorsteilen wierdon gedaan. Wij eischten een socialistischen burge meester, en liet ontslag der katho lieken in de commissies om ook ods te laten vertegenwoordigen. Een schry ven geteekend door de 3 oppo- sitiepartyen wiord zelfs geschreven naar de katholieken, de sa Am geno men besluiten bevattende. Na de eerste gemeenteraadszitting die daarop volgde brak onze partij af met haar besluit vooreen vierledig col lege. Het verder verloop der zaak is ge noeg gekend. De Windt is dus ontslagen. Nieu wen toestand. Laat ons rekening houden met het voor en het tegen. Mogen we ons onttrekken aan de besluiten der meerderheid van het Midden-Komiteit die zicb uitsprak om twee schepenzetels te eischen Hij drukt de hoop jjit dat de Verga dering gezond zal inzien, en met ons akkoord zyn, datde werkendeklasse er alle belang bij heeft dat ons man nen, op voorwaarden aangehaald, in het Schepencollege treden. Het zal de werkende klasse te goede komen (Toej.) STEENHAUT Jos. Hij zal niet terugvallen in herhalingen. We heb ben kunnen nagaan, wat de demo- kratie der tegenpartij beteekent. Voorbeelden zyn er met de vleet. Heden zijn nog enkele commissies alleen dio door de tegenstrevers be kleed wordt, doch waar wij zijn in vertegenwoordigd, blijkt het maar al te duidelijk dat de noodige kre dieten niet worden verschaft, het stadsbestuur heeft de moed niet naar de noodige middels in te grijpen, daar waar het noodige kan gevon den worden. Ziet naar de kristen demokratische Fronter M. Van Opdenbosch, sche pen van onderwijs, de scholen lijken varkenskoten, niets wordt op dege lijke wijze voor het onderwijs ge daan, Lasteren en verdachtmaking op de 3 partij, Met zulke mannen nooit. (Toej). 'k Ben gedisciplineerde soldaat. Ik zal mij aan de besluiten der vergaderingonderwerpeu. Hil doet nog een beroep op de vergadering om verder de zuivere klassestrijd te voeren, onze eenheid, ons willen moet ons toch eenmaal naar de volledige overwinning voe ren. (Toej). HAELTERMAN. Is niet heolo- maal akkoord met de kam. Slecn- haut Jof. De Windt is er uitgetrok ken door de kwestie van het onder wijs. Doch zijn de liberalen dan zulke voorstaanders van het officieel onderwijs En hy onderzoekt de houding ran de liberale partii, komt tot de conclussie dat de liberale party, sedert het aftreden van Destróe, met de katholieken niets doen dan het officieel onderwijs sabotteeren. Hij weerlegt verschillende gezeg- dens van Steonhaut. De partii zou ongelijk hebben zich niet uit te spreken voor do deelname, in de geest van de kam. Bekaert. Moesten we er niet heengaan, zullen wo niet de schijn laten van onbekwa- men. en aan de tegenpartijen de liand te laten van vorder te ploete? ren, en hun de gelegenheid te geven, te zeggen de socialisten zijn onbe- kwamen 1 (Toej.) Wo woton maar al te wol dat het moeielijk zal zijn op den oogetiblik te rogoeron, doch de makkers van andere gewesten weten de moeie- ïykheden te overwinnen en doen honderd por honderd meer goed dan ons stadsbestuur mot al hun intel- lectueele kennis. Laat ons dus niet terugschrikken. (Toej). STEENHOUT Jan. Verklaart eerst en vooral dat hij zich voor de deelname zal uitspreken. Hij toont de slechtheid aan van het tegen woordig schepencollege voor wat het beneor van de verscheidene ambten aangaat. Hij bespreekt ver scheidene budgetten. Daar waar we leden zijn, verrichten onze makkers or goed werk, Onze plicht is verder trachten binnen te dringen. De prestige van do partij komtvoor- namentlyk in het godrang en laat ons dus heel voorzichtig zyn in het nemen vau besluiten. Op do voor waarden die we stellen moet er ingegaan worden door do vergade ring. Do konkolfoezery die er go pleegd is door de tegen party, moet door ons onderzocht, on rekening gevraagd worden, dit iu het belang van de hoelo Aalstorscho bevolking. (Toej.) STEENHAUT Jef. 3ou willen in geval dat de party zich zou uit spreken om in hot college te gaan, dat er zou goeischt worden, dat liet sehepenambt van financiën door ons bekleedt worde. GEEROMS. Hij is vooral getrof fen dat do aangeslotenen der party zooveel belang stellen in hun zaak. Het bewijst het aangroeien van het bewustzijn der arbeiders. Sommigen hebben eori min of meerdere schrik van do verantwoordelijkheid te dragen. De kritiek mag ons niet terug schrikken. Do workende klasse heeft bewijs gegeven van kennen. Vooruit dus Verder gemarcheerd naar hervorming op gemeentelijk gebied (Toej). Os. VAN PAEMEL. Vraagt zich heden niet uit te spreken voor do deelname aan het schepencollege. HAELTERMAN. Zot enkele woorden recht, die slecht zijn uit gelegd door Steenhaut Jef. Na nog enkele sprekers gehoord te hebben, wordt met overgroote meerderheid en toejuichingen de volgende dagorde gestemd. DAGORDE a De Soc. Partij van Aalst, verga derd in algemeene partyvergado- ring op 11 Juni 1924. Na gehoord te hebben, den toe stand geschapen in het stadsbe stuur, door het ontslag van M. De Windt. Na de voor- en tegenstaanders van de deelname onzer party aan het schepencollege geboord te hebben. Besluit Dat de party de 2 openstaande schepenzetels zal eischen op de eerste raadszitting. Dat in geval de gemeenteraad geene twee socialisten noemt als schepen, den toestand van vroe ger dezelfde blijft, en onze party zich van de deelname aan het schepencollege zal onthoiiden. En gaat over tot de dagorde. De vergadering sluit in den groot sten geestdrift om 10 ure. STRIJDPENNING. Ovordraeht 2711,10. Gezongen door Louis Callebaut bij L. Marcoen 5,15. Gezongen door Jo seph Nys en rondgehaald door J. Katjes6,50. Gezongen door Emiel De Schry ver bij Frans Berghman 3,50. De bazin doet er 0,50 bij, omdat het zoo vier frank zyn. Gezongen door Frans Verbrakel bij Louis Marcoen Louis Marcoen 3,80. Gezongen door Jean Luyckx op het huwelijk van Joseph Èeman en Trinette Van den Hemden 16.00. Omdat Frans Visart en Frans Cornand over de politiek geredetwist hebben in de W. C. Jan Volders 3,5o. En omdat Frans Cor nand niet godwongt n wilt zyn 0,50. Omdat Pee Van Geit in Meenên zoo food kan kribbelen 1,00. En om- at die moesten opletten, omdat Paerewyck eerst zat was 1.50. Do kapitein straft M.Veillefon, om in Denderleeuw in het achturonhuis te zitten, en de stoet to vergeten1 voor 2,00. De kapitein gaf een groet aan M. Veillofon, deze antwoordde met een misnoegde groot 5,00. Gezongen door Ph. V. D. Steen on onleesbaar 9,00. Wie doe* er mee van nu *ot aan de Kiezang Do Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns IC. 1,00. A. Vyverman 1,00. Berghman 1,00. Do Neef R. 1,00. De Smedt Li\inus 1,00. Peereboom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Boeykens G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van der Veken 1,00. Steonhaut A. 1,00. Totaal fr. 72,45. Turners. Gezongen door Joseph Nys in Mee- nen by Vermant, Sporspoorto, voor den Trompottersclub 5,50. Voorde Harmonie. Gezongen door onzo oude gezel Frans Van Vaorenbergop terugkeer van Denderleeuw, in wagon 4409, rondgehaald door Frans Bocquó 6,20. Frans Bocquó geeft om juist te z^jn 0,80. Gezongen door Camille Van de Meorsscho bij de Wed. Oosterlinck 4,05. Totaal 11,05.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2