Socialistisch w eekblad voor liet Arrondissement Aalst. Ons Arrondissements kongres. De Facisten Mijn Hoekje. Een Syndikaal Congres te Denderleeuw. 21' Jaar N° 23. Prijs per nummer 15 ceniiemeu. 22 Juni 1921. Annoncen RECHT EN VRIJHEID Rnchterlyke annoncen 4 Ir. per regel op 1" en 2" bladzydo, 2 fr. op 3* en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vófir Woensdagavond, 8 ure, ingezond'en worden. Ongeteekende b'rioven wordon niet opgenomen. Rerichten ovor werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ "HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN' 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE LokaalHand in Hand», Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,15 RUITEN UELGIK. jaar fr. 15,00 Mon abonnoert zich op allo postbureolnn. verleden Zondag heeft er in het Achturenhuis te Denderleeuw eon bijzonder Arr. Kongres plaats gehad, omdekiesstrijd te bespreken. 60 Afgevaardigden van alle groe pen en gewesten uit ons Arrondisse ment waren aanwezig. Gezel Niehels Alfred zat deze belangrijke zitting voor, die eene roeronde hulde bracht aan onzen Italiaansche partijgenoot Matteoti, die lafTelijk vermoord is geworden door de facisten, die blootshoofd door al de aanwozigen wierd aanhoord, bowyi van innige sympathie en deelnoming in don rouw, en do harde vlag die de Ita liaansche arbeiderspartij komt te treffon in den persoon van Matteoti. Na de makkors De Nauw, De Bruyn en Geeroms verontschuldigd te hebbon verleende de voorzitter hot woord aan gezel Bokaert Arr. socretaris, die een heel belangrijk verslag uitoenzetta voordetovoeren propaganda voor de aanstaande ver kiezingen. Na tal van voorbeeldigo middels aangehaald te hebbon, sloot spreker Zijn verslag met de vaste overtuiging dat wanneer al de aanwezigeafge vaardigden bewust zijn hunner taak, waar niet wordt aan getwijfeld, we mot volle genoegen de uitslag van do kiozing zullen mogen tege moet zien. (toej). Gezel FLIPS. Niettegenstaande het prachtige verslag ons voorge legd, do groote propaganda die er in omsloton is, kunnen we met innig samenwerken en groote krachtin spanningen reuzenwerk verrichten. Haalt nog oenige praktische midde- lon aan die door al de aanwezigen wordon bijgetreden. De gezellon V. D. Steen, en Van Trimpont spreken in denzelfden zin. Gezel LAUREYS vestigt de aan dacht der lodon op do vorkiezingen van do Provintialonraad, die van overwegend belang zyn voor onze werkende-klasse, zoodat hiervoor ook dient gepropagandeert te wor den om de afbrokkelende klerikale party plaats doon te ruimon voor do werkers. Gezel VAN BELLE dringt vooral aan om te propageeron op den bui teil, omdat deze bovolking nog on wetend is van de rechtvaardige en noodzakelijke strijd der socialisten. Nadat or nog van we e de gezellen Nichels.Steonhaut Jozef, Haelterman en andere is gesproken geworden, sloot do voorzitter deze prachtige vergadering, mot een krachtige op- roop tot de propaganda, voor do ge lieole overwinning in ons Arrondis sement. Volledig applaus, vanwege de aanwozigen bewees hun wil om er toe to komen oen tweede makkor naar do Kamer te sturen. En hier willen we terloops enkele woorden over neerponnen. Wanneer we in de volle overtui ging vorkeeren dat do aanstaande kiezing voor ons Arr. twee socialis tische zetels zal goven, heeft dit zijn bijzondere reden. Inderdaad wanneer we terugblik ken naar vroegere uitslagen der verkiezingen, hebben wo maar enkel de uitslag van 1912 te vergelijken mot deze van 1921 om te zien dat onzo party mot rasse schreden voor uit is gogaan, dat zo meer om meer desympathiederarbeiders verwerft, hetgeen immers niette verwonde ren is. In I912braclit de uitslag voor onze party nog geon 5 duizend stemmen op, terwijl ze in 1921 meer dan 12 duizend vijf honderd stemmen ople verde, dat zijn ten minstejsprekende en onweerlegbare feiten en dat onze partij in sterkte en aanzien, onder de werkers van privaat en staat groot veld heeft gewonnen valt ook niet te betwisten, en is door ieder klaarziende mensch gekend. Men zou me wel kunnen zeggen» dai ik wat overhaastig te werk ga in mijn denken over den uitslag, omdat we in een periode leven van gedurige wijzigingen on verwikke lingen van de politieke toestanden. Maar hebben we niet gezien en met groote vreugde, dat de Engel- sche arbeiderspartij de touwen der regeering zelf in handen heeft ge nomen, om tegen de reactie en voor werkende klasse te regeeven, met een geest naar liefdevoor het volk en den duurzamen gewilde vrede 1 Hebben onze knappe makkers van Frahkrijk niet een taaie strijd ge voerd tegen het nationaalblok (Poincaré) deze is dan ook door de linksche partijen omgeworpen Dit alles laat ons veronderstellen, de zwenkingen in alle landen naar links, dat dit ook hier in België te bespeuren is, en vooral hier in het gewezen saucissenland van wijlen Woeste, worden de arbeiders, kleine burgers en kleine landbouwers be wust hunner te vervullen taak. De vloed naar het socialisme is on weerhoudbaar, immer en immer moeten we met volle vuur en geest drift de begonnen strijd voortzetten. Hoog de harten de wilskracht, de offervaardigheid, opdat we alle moeilijkheden overwinnen, alle leu gens onzer tegenstanders nutteloos maken, alle geknoei der janklazen politiekers aan de kaak gesteld, en de zege weze aan de socialistische party, in 't belang aller werkers van goede wil Vooruit is de leus A. B. vermoorden Partijgenoot MATTEOTI. In Italië is eene bende die zich door plundering, brandstichting en moord, zich meester gemaakt Kob ben van de Regeering. Die wreede misdadigers noemen zich Fa cisten dat zijn personen, die door vele burgersbladen opgehemeld wor don, en die zich hier in ons land doen doorgaan voor de mannen van orde Ondanks die kerels nu heer en meester zijn in Italië, kunnen zij geen andersdenkenden dulden. Zoo komen die Facisten eene nieuwe meord te plegen. Toen onzen party- genoot Matteoti zijn woning verliet, om naar de.Kamer van Volksverte genwoordigers te gaan te Rome, werdt hij door vijf gewapende Fa cisten vastgegrepen, en in eene auto gestampt, die in dolle vaart voort - reed. Zy hebbendonbraven Matteoti, door revolversschoten en messteken laffolyk vermoord. Deze nieuwe wreede moordaan slag van do Facisten, heeft eene groote verontwaardiging in Italië en gansch de wereld doen 0ntstaan. Door zulke daden hebben wij eon beeld wat sommige ryko burgers durven, tegen de Werklied on partij en vooral tegen onze arbeiders. 't Is gebeurd in eene grooté ge meente. Ben oudje van 82 jartn oud, was onlangs gestorven. Zij was ongehuwd gebleven, en gezien zij zeer welhebbend was, zoo dacht de familie, eene schoone erfenis te doen. Men had haar eene eikene doodkist doen maken, en ze doen begraven met eengrooten kerk dienst. Na de begrafenis hadden de familieleden vernomen, dat alles vermaakt was, aan don Ho r Pastoor der gemeente en zoo was het werkelijk ook. 't Is dit, wat een deftig vrouw ken, weduwe met vier kleine kin deren me kwam vertellen, tevens vragende, of er geen middel was, om het testament te doen verbre ken, om de erfenis aan de wettige erfgenamen te doen toekomen. We vroegen die arme weduwe, of ze reeds by den Heer Pastoor hadt aangeklopt, om hem te vra gen vrijwillig afstand te doen, van die erfenis die volgens recht en rede u toekomt Ja, Mijnheer, was haar ant woord al zuchtende. Ik heb hem mijn ongelukkigen toestand uit eengezet, hem gezegd, dat mijn man sinds eenige weken was over leden, dat ik ben blijven zitten met vier kleine kinderen, dat ik in de meeste armoede leef, maar niets te doen. Hij antwoordde mij, dat hoe ongelukkiger men hier op aarde leefde, hoe beter men het hiernamaals zal hebben, want voegdë hij er bij, den armsten staat is immers den zaligaten. En ik ben henen getrokken, zeg de me dit vrouwtje, met de ge dachte, dat dien Heer Pastoor, niet erg gelooft aan dat wat hij mij zegde, want hy erft iets wat hem niet toekomt, en hij houdt het voor zich, dus voorzeker niet om in armoede te leven. Velen onzer lezers zullen den ken als die arme weduwe, maar wat ik zou willen is, dat alle men- schen het Socialisme begrepen, en met ons socialisten den stryd zouden voeren, om hier op aarde, eerst en vooral een hemel te be zorgen, aan dezen die alles voort brengen, dus aan de werkende klas, en wie dan hiernamaals nog een hemel verlangt, dat hij dan bidde zooveel hij wil, om hem te bekomen. En daarom is het erne ongerijmd heid om ons teverdeelenin chris tenen en niet christenen, want al dus spelen wij het spel den ryke menschen, die den godsdienst van kant zetten, als het hunne stoffe lyke belangen betreft. Al wie aan verdeeldheid der werkende klas mede doet, is een misdadiger tegenover het arbei- dendé volk. Blok vormen moeten do wer kers en dan zijn ze eene onover- l winbare maoht. Friederik. Op 15 Juni j, 1. had in hot Acht- uron-huis to Donderleenw- een bij* oonkomst plaats van do Vakbonden van het arr. Aalst, dit met het oog op de mogelijke stiohting van een Fed.van Vakbonden. Naar Thorn Shaw die op dit oogen- blik in Gent vertoefd, wordt een een telegram van gelukwensching en sympathie worden gestuurd. Een deelneming is ook gestuurd geworden aan de familie van Matr teoti, die zoo laffelyk door de Facis ten bende komt vermoord te worden. Van de Steen wordt als voorzitter aangeduid. DE BESPREKING, DE BRUYN. Men moet tot hedon nog steeds bestatigen dat er een leemte bestaat in ons Arr. voor wat dat de samenwerking dor bestaan de organisaties aangaat. Hy wilt niets beknibbelen van de werking der thans bestaande'groepen. Inte gendeel, gelooft hy dat iedereen het mogelyko doet om de Vakbeweging zoo hoog mogelyk op te werken. Hy somt op de voordeelen verbon- don aan hot stichten van een Fed. van Vakbonden. Met inniger sa;'im- werking welke daarin besloten ligt zou ook de klasse-solidariteit aan groeien. Ziet de groepen Staatsarbeiders Te lang reeds heeft het geduurd dat ze buiten het kader der privaat- arbeiders staan. Dit mag niet langer Nauwere werking van allo arbei ders is hoogst noodzakelijk. Hy drukt de hoop uit dat geen enkele groep zich tegenover hot princiep zal uitspreken, FLIPS. Als afgevaardigde in het Nat. Kom. der S. K. van België, acht het zich ten plicht in de be spreking tusschen te komen. We hebben in Aalst niet gewacht om do bestaande groepen saam te trekken. En de stichting van een Federatie over het heele Arr. zal ons heel zeker niet veel voordeel aan- brengeo. Doch daar gaat hot niet om. Integendeel, zal hij de stichting dierzelfde hardnekkig verdedigen. Flips somt daarna op, de werking die bestaat onder de thans bestaan de groepen van Aalst. Krachtinspan ning dient te worden gespaard. De propaganda langs do kant der Fede ratie is vruchtdragender. Ik sluit We zyn niet genoeg in samenwerking over het heele Arr. We zyn op dit gebied ten achter by de andere plaatsen van het land. We hebben voor plicht de stap te wagen. De Fed. van Aalst is er toe bereid. Volgt ons HAELTERMAN.Verdedigtook de oprichting van de Fed. in den geest van De Bruyn. Doch er zal mogelijke oppositie zyn, van groe pen hier vertegenwoordigd. Hij toont daarna wat de werking dor Federatie zou moeten zyn. B AU WENS. Meent dat de zaak niet genoeg ingestudeerd is. Zal door innige saamworking de fond sen genoegzaam zijn om een dege lijke werking te kunnen voeren Hij vreest het. Van een andere zijde gezien, de groepen van 'Geeraardsbergen kun nen zich niet meer do noodige bij drage afzonderen. De geldelijke toe stand is to nijpend vanonzegroopen, FLIPS. Meent dat Bauwons zich bedriegt. Hij betreurt het besluit van Geeraardsbergen, Hier dienen besluiten genomen to worden. Wij in Aalst zullen, trots alles, toch marcheeren. Do moreelo steun van de kleine plaatsen ontbreekt. De sterke groe pen zullen zoo solidair zyn van de zwakke te steunen. VYVERMAN. Na het voor en tegen gehoord te hebben, is over tuigd dat het tegen niet kan opwo gen tegenover het goede en het nut tige die er aan verbonden is. HAELTERMAN en DURAND vra gen nog enkele inlichtingen. VAN DE STEEN. Laat ons de zaak niet te los aanvatten. De flnanciëele kant is do moeilyk- ste zaak. Het princiep ben ik geno gen. Maakt het vooral niet onmoge lijk voor de 'Staatsagenton zich te kunnen aansluiten. Hij stelt voor een kommissie te benoemen om do zaak dieper in te studeoren en het werk to regelen. DE COSTER, Do zaak wordt hier te veel verbloemd. Men haalt hier het voorbeeld van Antwerpen aan. Doch weet U goed hoeveel aan geslotenen er daar zyn en wat de bijdragen daar zyn. Hy ook vreest dat do noodigo fondsen hier niot ter beschikking zijn. TROCH van de staatsagenton, hadt graag gezien dat de naamafroeping gedaan wierd om te zien welke groepen hier vertegenwoordigd wa ren. Verder verklaart hij, dat by hun do zaak van aansluiting by de Fed. van Vakbonden is ingestudeerd in het bestuur, welke akkoord gaat. Do naamafroeping wordt gedaan, 40 afgevaardigden dio 25 groepen vertegenwoordigen zyn aanwezig. GEEROMS, van de Staatsagenton, zou wonschen toch maar een besluit te zien nemen. 't Verwondert my grootolyks op positie zien gevoerd te worden tegenover het princiep dat voor ons zou moeten heilig zyn. De propaganda gaat moeielyk, doch ge neemt de middels niet door u ter hand gesteld. Gaat toen vanhier niet weg zoo als sommigo uitlatingen laten ver onderstellen, en reeds het kind die we trachten te doon geboren worden voroordeelen, zonder dat het, hot licht gezien heeft. Er is hier veel over de Staats arbeiders gesproken. Kent U die menschen goed Vorder zou hy wonschen te hoo- ren of de Federatie van Vakbonden een zelfstandige organisatie zou zyn ofwel onder hctcomraando zou staan van de politieke organisatie. VAN DE STEEN. Die organi satie zou wel een zelfstandige orga nisatie zijnNochtans voor wat de politieke uiting aangaat, kan alleen de B. W. P. aanzien worden. DE STEMMING. Het princiep, do stichting van een Federatie van Vakbondon voor het Arr. Aalst wordt aangenomen metalgemeeno stommen, min eene onthouding. Bauwens geeft do redens zyner onthouding op. STEENIIOUT vraagt, de Schatbe waarders te laten vortegon woord i gen in de kommissie die benoemd wordt en bestaande uit acht leden. Daarna heft do Voorzitter de zit ting, die in de goede verstandhou ding uiteen gaat.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1