Koopt uw Likeuren bij Marcel Geeraardsbergen. In den rooden bet. NINOVE De Partij vergadering VAN 14 JUNI. burgers en Werklieden G. Van Driessche, Nieuwstraat. 31 Geeraardsbergen. Partijgenoolen Belgische Bank Meerbeke. De oproep van het partijbestuur tot de buitengewone algemeene vergadering werdt goed beant woord. De ruime turnzaal was bijna volzet Nevens het partij bestuur hadden aan het bureel ook de gezellen mandataries n van ge meente, provintie enz. plaats geno men. De vergadering was overigens belegd tot het bespreken der wer king onzer gekozenen op stadhuis en in openbare andere besturen. Gezel J. Bauwens, schepen, opende de vergadering en wees op de belangrijkheid van de te bespre ken punten. Wy naderen de ver kiezingsperiode, zegde hij,en het is noodig dat onze Partij van nu af aan hare strijdmiddelen samen brengt om met goed gevolg den kamp te voeren tot versterking van den socialistischen blok in de ver schillende openbare besturen. Vriend schepen De Nauw nam al dadelijk het woorden op duide lijke wijze gal hij verslag over de werking op het stadhuis. Hij wees er bijzonder op dat geene meerderheid hebbende in den gemeenteraad, wij daarvan moeten rekening houden. Door de jarenlange ongelukkige schoolpoli tiek der katholieke partij, is het volksonderwijs hier in erbarmlijken toestand geraakt en er zal moeten hard gewerkt worden en geduren de meer dan twee, drie jaren, om het onderwijs te brengen op voet zooals het is ingericht in andere gemeenten waar er eene socialisti sche of ten minste eene meerder heid is van mannen die het onder wijs genegen zijn. Nog vele andere zaken werden besproken en De Nauw legde ook uit hoe de gemeentebesturen afhan - gen van het provintiaal bestuur. Als wij ons programma op ge meentelijk gebied willen verwezent- lijken, dan moeten wij zorgen dat in de toekomende verkiezingen onze partij het grootste getal ver- kozenen bekomt, wat niet onmoge lijk is, iets waar onze tegenstrevers zich zelfs aan verwachten. Na enkele vragen, wenschen en aanwijzingen door verschillende kameraden, wordt het verslag van Schepen De Nauw ten volle be aamt. Gezel Clement Bauw ens, Voor zitter van het Weldadigheidsbureel doet eene klare uiteenzetting^ van de werking onzer mandatarissen in dit bestuur en hoe de onderstand op eene rechtvaardiger wijze dan onder het uitsluitend katholiek be stuur wordt verleend. Eene be spreking tusschen verschillende partijgenootcn volgde en daarna wordt ook dit verslag aangenomen. De vriend De Moy^r sptak over het beheer dei godshuizen en met veel belangstelling luisterden de talrijke aanwezigen naar de opsom ming der verschillende voorstellen door de vrienden Collyns en De iVIoyer gedaan om het voor ouder lingen, weezen en zieken zoo aan genaam mogelijk te maken. Iedereen was 't akkoord dat onze mannen dan goed vveik hadden ge leverd. Een gewezen weezenj >ngen sprak over dc kleeding der weezen en drong aan opdat er zou afgezien worden van het uniform. Gezel De Moyer zegt dat er reeds voorstellen in dien aard gedaan zijn, maar tot hiertoe hebben wij zulks niet ver kregen, de heer voorzitter zou zon der ons verzet, onze weesjongens zelfs allen in de kakhi gestoken hebben. Het is onnoodig te zeggen dat de vergadering de kakhi-man afkeurde. Daarna kwam do beurt aan vriend Jef Van Schoor», onzen afgevaardig de van do Provintieraad, die eene opsomming gaf van het vorwozont- Ujko werk. Gezel Omer Van Trimpont bracht den broedergroet aan het Engelsch proletariaat,dat door zijne stemming in de verkiezingen aan bet pairs schap en de lords van Engeland hoeft getoond eene macht te zijn gewor den. Tevens huldigen wy de Fransche arbeiders die door hunne stemming do reactionnaire drijveryen in Fran krijk hebben verplettert. Ook in Italië en Denemarken begrepen de werklieden dat de tijd gekomen is, dat om met goed govolg te rogeerei;, om den Wereldvrede te vestigen de Arbeidersparty oenen overwegenden invloed moet verki'y- gen overdo wereld. Tot dit doel zal do werkorspartij van België ook het hare bijdragon. Van heden af moet er goyverd worden tot versterking onzer rangen. Laten wij de propa ganda aanvangen, het is niet te vroeg, no eg één jaar inderdaad en wij staan voor den beslissenden slag. Vooruit mannen. Leve de werkliedenpartij Tot slot deed gezel De Nauw een gloedvolle oproep tot do arbeiders zich in de gelederen te scharen. Denkt aan de veroverde hervormin gen. Waakt op don achturondag En gij, vrouwen, riep hy, helpt ons mode in de politieke strijd. Ver liest uit het oog niet, dat het uwe levensbelangen geldt. Wilt gij, vrou wen, voorkomen dat wy naar bet ellendige slavenleven van vóór don oorlog terugkeeren, strijdt met ons, y vort voor onze partij. De klerikalon willen de vrouwen het kiesrecht verleenen met do zoete hoop daarmede hun instortend kraam te redden. Hij doet een krachtigen oproep tot versterking dor coöperatief, en wijst op de groote rol der samenwerking in den strijd der arbeiders voor hunne bevrijding. Een goed socialist is eerst en vooral goode cooperateur. Alles koopt hy in de inrichtingen der verbroedering. Om 8 1/4 uro begonnen, eindigde dezehoogsi belangrijke vergadering om kwart voor 11 ure onder de grootste begeestering. De vrienden die afwezig zijn geweest verloreD veel door deze niet by te wonen. Wanneer in 't vervolg de partij een beroep op hen doet, zullen ze wel doen niet te verwaarloozen or aan to beantwoorden. Welaan met mood en lust de strijd te gemoet on in do verkiezingen van toekomend jaar zullen wij or de roode kleur zegevierend doorhalen H. CINEMA. Heden Zondag en Maandag 23 Juni de lang ver wadi te film FAKKELS IN NOOD dewelke overal zooveel bijval bekwam. Als tweede film VE1NARD met WILLIAM RUS SELL. Op slag van twaalf. Dit is de titel van een der beste fil men van de gulden serie der NOR DISK FILM. Zondag 29 Maandag 20 Juni EMIEL ZOLA's werk AU I30N- HEUR DES DAMES IN 'T KORT. De grootste en kostelijkste film ROBIN DES BOIS NAAR HEERNE. Vertrek van het muziek om 2,22 ure. NAAR ST.LIEVENS-HAUTEM Vergadering in het Volkshuis om 7 1/2 ure 's morgens. Vertrek met den tram om 8 ure. koopt uwe Schoenen BIJ Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID Het eenigsto blad van het Arrondissement, dat de belangen der werklieden ver dedigt van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, yoiders.traat I.GENT Agentschap te La Louvièro 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchocmkoningen te Gent n°850 te La Louvièro n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923: 40.912,669,18 Fr. Allo Bank-& Beursverrichtingen. Interesten op do verschillende rekeningen en geldplaatsingen. Checkrekoningon, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandelyksche rekeningen fr. 4,40 o/o Rokoningon mot voorbericht van 15 dagen fr. 4,50 o/o Rekeningen met voorbericht van 30 dagen fr. 4,GO o/o Termynrokoningen op 3 maanden fr. 4,75 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 5,00 /oo Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 5,25 o/o Verkoop van Kapitaal-aandeelen USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 735.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 810,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons b RIGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 uitkeorbaar den 31 December 1931 C0T0NN1ERE GANTOISE 71/2 aan 487,50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. Verhuring van brandkoffers. Internationale Tentoonstelling der Coöperatieven te Gent De kameraden die verlangen dc reis mede te maken met onze fanfare naar Gent, aan verminderden prijs, op Zondag 29 Juni aanstaande, kun nen zich ten lokale, Geeraardsborg- scht straat, laten inschrijven, aan den prys van 7,80. Degenen die ver langen in Gent een noenmaal te be komen, betalen hiervoor 7,50 fr. Iedereen is verzocht bij zynoinschry- ving te zeggen'of hy een noenmaal verlangt of niet. Men schrijft in tot Woensdag 25 Juni allerlaatst. Vertrek uit Ninovo, om 7,55 ure 's morgens. Vertrek uit Gent, om 7,54 u. 's avonds. Het Bestuur doet een warmen op roep tot do partijgenooten in zoo groot getal mogelijk onze fanfare op dezen uitslap te vergezellen. HET BESTUUR. Een ernstig woord aan de Partijgenooten Reods moer dan eens werdt er, en terecht goklaagd over den ellendi gen toestand onzer feestzaal. En nochtans mot een weinig goeden wil van onze partijgenooten zelve,, kan daaraan oniniddelijk vorando ring gebracht worden. Jammoren en" jeremoieeren helpt tot niets. Het is wat enkele vooraanstaande partijgenooten hebben begrepen en wat er hun toe genoopt lieeft, de handen aan het werk te slaan. Na rypelyk den toestand overwo gen te hebben, zijn zij op .het ge dacht gekomen, eene spaarmaat- sehappy te stichten welke dc noo- dige fondsen zou verzamelen tot het bouwen onzer feestzaal. Hoevelen onzer partijgenooten zijn er niet die hunne zuurgewonnen spaarcenten toevertrouwen aan ka pitalistische banken, die met hol hun toevertrouwde geld dozen steu nen die ons bevecliten en aldus on zen strijd bemoeilijken. Hoeveion zijn er niet, die sparen in andore inrichtingen on hunne eigene inrichtingen vorwaarioozon. Dat mag, dat kan niet langer zoo blijven duren. Indien al onze' partij genooten het morgen wilden, dan beschikten we onmiddelyk over de noodige fondsen. Onze spaarkas geef tallogewcnsch to zekerheid. Hare gebouwen, hare instellingon zijn daar om zulks te bevestigen, daarenboven geen sprake, van speculeeren maar van ernstig worken, bovendien biedt zijde hoog ste en voordeeligste intresten 3,60 0/0 op zicht, 5 0]0 op termijn van 5 jaren, zonder do minste af trok, wegens de bestaande bolastin gen Roods hoeft menige party giaipot een mooi snmmotjo gestort, mM* or kan voel meer gedaan wordel. De minimum storting voor 5 jaren be draagt 25 fr. aan 5 0/0. Zoudwy er niet in gelukken in zes, in zeven honderd huisgezinnen welke tot onze partij hier ter stede bohooren, er een drie honderdtal Ie vinden, welke zouden bereid zijn de eerste storting van 21 franken le doen. Wij vermeenen «lat het twyfelon ware, aan de goede gevoelens oi.zer partij genooten, dat ze het ons ton kwade zouden duiden. By die eerste drie honderd zouden er wis en zeker andere komen. En waarom zouden wij dan,als onze eerste proefneming gelukt niet verder gaan. Waarom zouden wij, evenals op zoovele andore plaatsen, onze instellingon niet uitbreiden Allo kameradon, bandon uit de mouwen en aan 't werk. Laat U niet afschrikken, wy weten op voorhand dat onze tegenstrevers ons werk zul len afbreken on trachten te onder mijnen, maar dit juist moet ons aanmoedigen om te volharden. Wfj moeten eene Feestzaal hebben, waardig onzer partij en onzer sterk te. Wij zullen zo hebben met uw al ler wil en medewerking, tot spyt onzer vyanden. Niet langer meer gewacht, kameraden Laat U in schrijven. Alle gowenschto inlichtingen kun nen bekomen worden by de gezellen bestuurleden, evenals bij gezel Omer Van Trimpont, iederen dag van 8 1/2 tot 10 uren 's morgens, ten lokale. De Redding bureel dor kooperatief. Het Bestuur der Spaarmaatsehap- py De Verbroedering Van Lon dorsele Jan Hapt., Do Mol Constant, Van d»r Taolon P., Do Coster Edg. Stichelmans Alfred, Francqué Petr. Van Londersele Victor, Vermaillen Eduard, Van de Steen Pol., Grvseels Alfred. Sftrijdpenning. Gezongen door Meino Bascour in ons lokaal 13,27. Gezongen op de trouwfeest vun Bertha Quntaine met Henri Van den Bergho door hare zuster Elodie. en rondgehaald door Omer Van Belleghem 8,OS. Tot welzijn van Ninove welzyn 1,00. Om dat Felix Block zijn spaarconteni n de coöperatief steekt 0,50. Omdat de kameradon het voorbeeld van Felix zouden volgen 0,50. Geschon ken door tw«e vrienden uit de Buizemont 100,60. Omdat Fred van den moezelzak naar Brugge ging 0,50. Omdat do jongen bij de Rutterkens ging alleen om den krijg 0,50. Omdat Alice geen hart heeft 0,50. Om met Pol mee te gaan naar do Vooruit (f,50.Gezong( n daor de dochter van J. Van den Berghe, rondgehaald door Edinond Milo 1,70. Omdat Victor met Yvonne in do -strydponning staat, geeft Hu- bert Jan, Sper en Remv 2,00. Omdat Victor vroeg of hy in den strydpen- ning staat 1,00. Omdat don bock zoo hard gsloopen heeft 0,50. Omdat Peetje pees heeft met 2 lieven op le Zondag geeft Waren, muts Marce- line, Ida Mol en Louisken 1,00. Om dat de Vos uit [het kolenmagazijn van Emelie moet blijven 0,50. Ge zongen door Martha Popelier, het lied «De Wees van den Communard* rondgehaald door Hector Dauw 4,40. Op het huwelijksfeest van Louis Van Belle, op den steenweg. En dcor Prosper Jacobs, het lied De stom men rondgehaald door Martha Po polier 4,30. Omdat Remi Van Impe zijne vrouw kwaad was, omdat hy met zyn pispot op zijn kop liep 1,00, Wie doei er mee. Van nu tot aan de kiezing: D'Hondt Victor 1,00. Van Impe Victor 1,00. Van Londerselo Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel leghem Omer 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaons Joseph 1,00. Van den Eeckhoudl Theodore 1,00. DoDevn Joseph 1,00. Milo Alice 1.00. Praet Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. R. 1.00. Van Vaerenbergh I Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyl Loon 1,00. Do Mol Constant 1,00. Van de Steen Pol 1,00. De Costor Edgard 1,00. Alfrod Gryseels 1,00. Joseph Dannau 1,00. Polydore D'Hondt 1.00. Wachtelaer Hubert 1.00, J. S. 1,00. Baetcns Karei 1,00. Dc Wit Elvyre.0,50. Do Vleoschou- wer Theopliiol 1,00. Overdracht 155,50. Totaal 182.50. Vrouwenbond. Gezongen door Charlotte De Dol) beleer in ons lokaal 10,70. Turners. Gift Omer Van Belleghem 5,oo. Voor 't Muziek. Gezongen door Petrus D'Hondt 15,00. Gezongen door Charlotte De Dobbclaor 10,00. Gezongen door Pet. D'Hondt 11,02. Gezongen door Louis Sorten 11,40. Gezongen door Henri Mattens on Baeyons Ferdinand 10,00 Gezongen door Ferdinand Baeyens 7,05. Gezongen door Louis Serten i 7,50. Kot kot. kodeit door Peetjen en 't Vosken 5,70. Gezongen by Polyd. De Turck door den Brusseleor Werkman ge raoqt niet zyn gezwe. gen 5,10. Gezongen by Victor Prot, rondgehaald door Maurice Luyster- man en Jules 8,65 Een pas-red'oubié geschonken door Josepn Huaort. Ontvangen van onze kameraden beachennleden in Detroit Michigan verblyvende. als bydrage voor do maand Mei 295.00. De Mol D, l/2d. Daniël Sorten 1/2 d. Omer Van Kos sem 1/2 «I. Adolf Van den Bossche 1/2 d. AlfonsVan Kossem 1,2d. Pol. Van Rossom 1/2 d. Omer Van der Straeten 1/2 d. Benoit De Bolle 1/2 d. Alfred Van derMeersch 1]2 d. Van Londeisele Victor 1/2 d. Dannau K. 1/2 d. A del f Van der Straeten 1/2 d. Frans Taffyn 1/2 d. Do Ville Joseph 1/2 d. Do Ville Hippolist 1/2 d. De Win no Renó 1/2 d. Van Roy Edm. 1/2 d. De Ville Arthur 1/2 d. Van Lon dersele Theophile 1/2 d. Van Londer sele Alfred 1/2 d. Van de Velde Louis 1/2 d. Coppens Prosper 1/2 d. Do Cooman Theodore 1/2 d. Van den Berghe Alfons 1/2 d. Loon Neerinckx 1/2 d. De Dobbeleer Frans 1/2 d. De Coster Louis 1/2 d. Waegemans Pet. 1/2 d. Het Bestuur en al de leden en ho- schermleden onzer fanfare bedankt langs dezen weg onze koene socia listische kampers in Detroit Michi gan vorblijvendo jvoor de opofferin gen diozy zich getroosten ten voor deel© der fanfare hunner geboorte stad. Hierdoor toonon zij te willen medehelpen aan de ontwikkeling hunner socialistische broeders in Ninove achter gebleven. Door hun milde steun trachten zy ons volk te helpen opleiden en zijn zy de spreuk indachtig die prijkt in onze feest zaal Door Kunst tol Volksbescha ving Béste Kameraden, het Bestuur onzer Fanfare durft U verzekeren, dat het zaad door U van aan de over zyde van den Oceaan gestrooid, weelderig aan het ontkiemen is en de beste vruchten zal voortbrengen. Nogmaals, Kameraden, onzen innig- sten dank en ontvangt onze beste broederlijke groeten, in naam van gansch do party uwer geboortestad. HET BESTUUR. Verleden Zondag heeft hier de plechtige inhuldiging plaats gehad van zes eerste INSTRUMENTEN van onze pasgeborene Trompettersclub. Vooreerst wierden wij begroet door eene heerlijke zon die hare prachtige stralen over onzen prachtigen stoet neerzond, een blijk van 'genegenheid moeten wij vooral aanstippen, dat we in de straten overal begroet wierden door eene talrijke menigte. Bij het eindigen van onzen stoet heeft ons aller Vriend JULES ELAUT het spreekgestoelte beklommen en heeft ons vergast met eene prachtige rede, welke gericht was naar het hart, die een deel der aanwezige partijgenooten tot tranen toe bewogen heeft. Wij zullen toeko mende week zijne rede zoo bondig mo gelijk trachten weder te geven. L. S. Strijdpenning. Omdat Mance zoo beter leeren reke nen als ze iemand achter koopwaren zendt 0,25. Omdat ze op den poef gaat 0,25 en zij op den poef kreeg. Omdat Thaaf er bij was 0,25. Omdat ze Thaaf zijn kloeffen niet wilde afwasschen 0,25. Omdat Tuur mede drinkt zonder vra gen 0,25. Omdat hij zoo willen ooren dragen 0,25. Omdat Thaaf zijne kloef fen onder de armen draagt 0,2^. Om dat Marin twee jaar achteruit is 0,25. Omdat Marin 0,25 geeft in Thaaf zijn plaats.0,25. Omdat Thaaf refuseert van een frank te geven voor dc Trompet tersclub 0,25. Omdat Thaaf zijnen frank moet dienen voor het volgende 0,25. Omdat Marin het kerstliedeken niet meer zingt 0,25. Omdat zijn vrouw zegt, dat hij een vijg is 0,25. Omdat ze zegt dat wij hem niet mogen betrouwen, maar Thaaf ook niet 0,25. Omdat hij de vriend is van de gemeenteraad 0,25. Omdat Fitter zijn halve ton averechts steekt 0,25. Omdat Petrus van Eesbeek moet stout drinken 0,25. Omdat de Langen zijn Marieken zegt, wacht tot morgen kadée 0,50. Omdat ze lacht met 11 0,50. Omdat de Witten zegt, ik ga seffens weg voor de vrouwen 0,50. Om dat de Langen jaloers is als Marin te gen zijn vrouw zit 0,25. Gezongen door Theodoor van den Eeckhout 4,80. Ge zongen door denzelfden 1,00. Omdat Thaaf van Jop niets anders uit is dan op een anders zak 0,50. Omdat hij niets meer de kloetsen snapt 0,50. Totaal fr. 12,80. Wie doet er mede tot aan de kiezing. Stevens L. 1,00. Schietecat O. 1 .IX). Buyl Pet. 1,00. Simon Petrus 1,00. Goitemans Rich. 1,00. Buyl Jozef 1,00. Stevens Vict. 1,00. Pordaons Loon 1,00. De Gooi de Fr. 1,00. Van der Marden Gustaaf 1,00. Stevens Arthur 1,00. Ooudwilders Philemon 1,00. C. C. 1.00. Hemmeryc.kx Frans 1,00. De Schepper Cleinence 0,50. Jacobs Frans 1,00. De Trée Jean- netto 0,50. O. B. K. 1,00. Van der Kelen Henry 1.00. Van Vreckem Gavrie i,oo.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3