In de Kamer. Aalst Aan de bedienden van Aalst, Yoor dezen die het moeten weten Inhuldiging der Ylag Open luchtbal De Gemeenteraad. S. M. Iland in Hand, Werkersóefangen. Partijgenooten. PROGRAMMA Heden Zondag GROOT CONCERT Grool Volksbal JCeden Zondag 23 Juni, ten honderdin ander» woorden, die 20 franken huishuur per maand betaalde vóór den oorlog, zou er nu 50 moeten betalen. Weeral VOOR de eigenaars en TEGEN do huurders, iets wat men heel natuurlijk zal vinden van eene regeering, die de eigenaars in 't harte dragen, en hun beste doen om de huurders te laten plui men En zoo zijn wij van die rijke menschen regeering toch nooit iets te verwachten, dat ingrijpt voor de kleine. Wij wenschten wel, dat alle huurders, de debatten zouden volgen, die weldra in de Kamer zullen beginnen over de nieuwe huishuurwet, dan zouden zij zich een goed gedacht kunnen vormen, over de werking der Kamerleden, en bestatigen dat het alleen |de socialisten zijn, die aan do zijde staan van de kleintjes, van de huurders, tegen de groote, tegen do begoede eigenaars, die be schermd worden door de liberalen en de katholieken En dan zijn er werkmenschen en buitonlieden, die denken, dat de politiek hen in niets aanbe langt 1... Hoe zijn zjj te beklagen, want die onverschilligen helpen het spel spelen van de rijke menschen tegen de armen, dus tegen hun eigen zeiven, en dat is jammer. Friederik. N. B. Het wetsontwerp der heeren liberalen en katholieken heoft in de sootie-zittingen der Kamer van Volksvertegenwoordi gers een eerste afwijzing opgeloo- pen. Dus een goed voorteeken. Integendeel, dit der Socialisten, de huidige wet eenvoudigweg verlengend is door die zelfde sec tieën aangenomen. Wij zullen nu zien, wat er in de Kamer zelf, zal gobouren. Vraag (in't Vlaamsoh) door Gezel NICHELS: Sedert 5 Jiini is de trein die in Brussel-Noord vertrekt om 10,42 u. n. 304*2, aan de werklieden die rei zen mot een weekabonnement ver boden. Die trein stopt in de statiën Don- derleouw Erombodogem-Aalst en is verder lokaal tot Gent on ik mag Ued. zoggen, heer minister, dat die trein dagelijks door honderdo werk lieden genomen wordt, van die hoo- gergenoomde omgeving en door dit nieuw bevel, dagelijks veel van hun vrijen tyd zullen verliezen. Dat de beer minister indachtig weze dat Wij de invoering van den acbturigen werkdag, er gedacht is, de werklieden hun vriien tijd te zien benuttigen tot ontwikkeling van hun geest en tot het bevorderen van 't familieleven. Do hoer minister zou de werklie den oen grooten dionst bewijzen in dien hij dat gegeven bevel wilde in trekken. Antwoord Trein n. 4043, die te 16 u. 42 m. uit Brussel-Noord ver trekt, moest worden verboden aan weekabonnementen voor Aalst (lo kaal), omdat hij, hoewel samenge steld tot den grootst toegelaten last, onvoldoende was geworden voor het vervoer van reizigers met biljetten tegen gewonen prijs. Do betrokken werklieden beschik ken over trein n. 3051 (Brussel- Noord V. 16 u. 47 m.). Klopjes en kloppen. De groen-gele hebben ook de kies strijd aangevangen, om hun waggelend en onredbaar kraam in leven te houden. Middellerwijl zien we een hunner groene schepen M. Perdaens met het liberaal muziek van Nieuwerkerken op propaganda gaim voor de liberalen. Wat zouden de snullen uit de Lange Zoutstraat hier van denken Do gemeenteraad is Dondordag laatstleden vergaderd. Het bijzonderste punt was natuur lijk het ontslag van Schepen De Windt. Veel volk was er dan ook opgeko men om de beraadslagingen te vol gen. De vergadering opent zoo maar eon 50 minuten na het vastgesteld uur. De Burgemeester wilde de aan vaat ding van het ontslag van M. Df Windt verschuiven, dit uit holle lijkhoid zegde hij, maar geheel zeker om te trachten M. De Windt terug in hun vaarwater te krijgen. M. De Stobbeleir (lib.) zegde dat het onnoodig was. gezien deliberalo partij had besloten geen schepen zetel meer in te nemen. Gezel Alfred Nichels.doed de dub belzinnige houding der katholieke partij uitschijnen, en herinnerde aan den stamp van den ezel, van M. De Windt, alsook do woorden hem toegebracht door M.Do Valcke- neer, als zou hij tegen den boterham der stadswerklieden zijn, alsook het schrijven |van de Volksstem die beweerde dat De Windt niets heeft gedaan in het College. M. Schelfhout, (katholiek) hemelt M. De Windt op en zegt er lof over, maar zijne collega M. Van Geert (groon-kruiser), doet het op merken, dat hij daarover niet't ak koord is. Een herrewerrie ontstaat en het ontslag van M. De Windt, wordt bij algemeenheid aanvaard. Verder op do dagorde onkel pun ton van bestuurlijken aard, enkel de reklamatiën op de taksen geven aanleiding tot heftige woordenwis selingen. Do reklamatie dor Veroenigdo Beenhouwers over de slachthuis rechten wordt verworpen met 14 stemmen tegen 6,5 ovenals de rekla matie der marktkramers die ver worpen wordt met 13 stemmen tegen 7. Verder sluit de zitting in de groot- sto wanorde om 9 1/2 ure. Het komt zoo zonderling voor, in onze stad, dat do bedienden hier zoo lamlendig en onverschillig blijven, wat hunne belangen betreft. Zelfs in Ninove. het kleine steedje, geeft be wijzen, dat do bedienden daar meer gointeresseord zijn, om hun levens peil te verhoogen, om paal en perk te stellen aan de uitbuiting hunner geestelijke krachten. O, ja, bij onze bedienden hier, die wel on net gekleed over de straat gaan, zijn er vole nooden, is er ver doken armoede, bestaan er honger loonon. Hoovelen werken hier niet acht volle uren per dag aan oen schraal en mager loontje, bedienden, die roods jaren dienst achter don rug hebben Hoevelo comptabels van 30 en bij do 30 jaren geven niet hunne beste krachten voor oen loon, dat ze zei ven niet durven vernoemen En het ergste bestaat dan nog bij de vrouwelijke bedienden, Sténo- Dactylo's, die voor twee a drij hon- derd'franken pof maand werken. Het loon der bedienden verandert niet volgens den index zy kunnen niet méégaan met het volle leven, zooals hot zich voordoetzij staan heneden don handarbeider. En wat al moeite hebben de ouders zich niet getroost, om hunne kinde ren een zekere geleerdheid te ver schaffen met de hope, dat ze het hun later veelvuldig zouden vergoeden. Terwijl de handarbeiders reeds geld verdienen, zijn zy nugop school en vergen kosten... Sommige bedienden wanen zich nog altijd meer dan een handarbei der en zien maar al te dikwijls min achtend néér op hen. En hoeveel moeten zij nog niet leoren van don praktischen geest der arbeiders Deze toch hebben zich reeds weten te vereenigen en hebben reeds een hoogeren levensstandaard bereikt. Men zou terecht kunnen zeggen Met welk recht buit don kapitalist den geestesarbeider uit Maar daarnevens plaatsen wjj de andere vraag Waarom, ja waarom, laat de geestesarbeider hem uitbuiten Waarom vereenigen z(j zich niet evenals de handarbeiders Waarom stollen zij geen einde aan die uitbui ting? De Heeren kapitalisten verdie nen jaarlijks millioenen, breiden hunne instellingen uit, gaan in den zomer hun moeië afgematte lede maten uitrusten aan zee of elders, terwijl de bedienden op hunne muffe kantoren zitten te knoeien. Laat alle verwaandheid varen, goestesarbeiders. en richt uwe kij kersopde werkelijkheid. Vereenigt. U in één syndikaat, en strydt samen met uwe broeders handarbeiders voor een beter bostaan. De wereld in de toekomst behoort aan den arbeid. Geestes- en handar beiders mogen niet gescheiden wor den, allen zijn proletaron on moeten den klassenstrijd bestatigen en er kennen. Door eendrachtig optreden, zullen do slaven dor kantoren den prakti schen geest der uitgebuitone der fa brieken loeren kennen, en deze laat ste zullen een dieper inzicht krijgen in vele zaken. Bedienden, siuit de rijen, wordt lid van hot syndikaat dor bedienden en strijdt mede met hen, die roods de noodzakelijkheid en het nut dor vakvereenigng hebben ingezien. A. VYVERMAN. Molendries, u, Aalst. De wet op de woekerprijzen. Sedert een jaar ligt een wets ontwerp op de woekerprijzen en op het spekuleeren in het Parlement ter bespreking en heeft het moeite gekost om eene meerderheid te vinden die het stemmen wil, hoe gering ook zijne doeltreffendheid weze, en al was het door eenen minister ingediend die zich als demokraat aangeeft. Men zou waar lijk denken dat de Kamermeerder heid niets weet van het alledaag- sche leven aanhoudendstijgen de prijzen, overmatige prijzen, schan delijke winsten. Om dit alles be kommert zij zich bitter weinig. Vleesch is duur, het volk hoeft er geen te eten. De prijs van 't brood is al te hoog, dat de werk man zich met koeksk-ns voede. Alles is duur, dat hij zich beperke, zich inkrimpe,ja van alles afziet. Zoo denkt de behoudsgezinde meerderheid, en dit heeft eenharer leden durven aanbevelen als reme die tegen de krisis. Ze zijn er niet ver van af, die heeren te zeggen, waarom koopt gij Koopt niet meer, dan ault gij de door de mercantis en door de bemiddelaars gestelde woekerprijzen niet moe ten onderstaan. En ja, gespt uwen broekriem wat nauwer toe, arme verbruikers, de vrede... voor de kapitalistische wereld is te dien koste Overlaatst, bij de jongste regee- ringskrisis, werd beweerd dat er in de Kamer eene demokratische meerderheid bestond. Moge zij zich op die kwestie van openbare eer lijkheid betoonen, dit was onze wensch. Dit is beschroomd weg geschiedt. Het is immers tijd, dringend tijd, dat de openbare machten tusschen- komen om de verbruikers en de landbouw voortbrengers tegen de afpersingen te beschermen der mo- nopolizeerders ön spekuieerders, der tusschenpersonen, en ook van sommige handelaars die. namelijk op vleesch, boter, suiker, enz. woekerwinsten opstrijken. Indien de vertegenwoordigers der buitenlieden het goed meen den en de toestanden klaarinzagen, dan zouden zij begrijpen, dat zij de belangen hunner kiezers niet beter zouden kunnen verdedigen, dan door hand in hand met de ver tegenwoordigers der verbruikers den kamp aan te vatten tegen dien zwerm nuttelooze schuimers die van de uitbuiting van de eenen en van de anderen leven Het stemmen van bedoelde wet is eene daad van zedelijke ont smetting en gezondmaking. Doch zedelijkheid is een iets... en be langzucht is een ander iets L. Van dbr Veken. De Werkman van Zondag laatst, verkneukelt zich van genoe gen, omdat hy inde gelegenheid is, een heele deftige proza over te ne men, uit het blad der pure on zuivere volgelingen van Moscou, de eonige ware revolutionnairen met het woord, maar niet met de daad. Handen wrijvend en likkebaar dend, gaat de jongen er op in. Denk eens aan, men kan donderen op de socialisten, er op afgeven, dat het een aard heeft, 't ayn immers nagelsmet koppen, die met fiiksehen hamerslag er worden ingemokerd, stijl Werkman, en men mag dnarby dan nog op den hoop toe, neerpen nen evenals een oude venijnige bab- beltonge zou doen, dat het van een ander komt, 't is dus niet De Werkman die hot zegt. Jongens, jongens, wat een leute Haro 1 er op los. Oprecht, oprecht, een GKOO TERE EER, oen schoonere beloo ning kon er aan dio sukkelaars niet geschonken worden, hunne proza wordt dus opgenomen en door De Werkman onderschroven. Wij zouden ons gewis, do moeite niet getroosten, te antwoorden op dergelijke woordenkramerij, maar aangezien De Werkman er ons toe noopt, en wij toch steeds en al tijd bereid zijn geweest aan de men schen plezier te dooD, willen we de vreugde dier menschen, zoo maar niet in eens stopzetten. Onze harmonie wordtdus gesteund door rijke kousenfabrikanten.tabak- fabrikanten, boekdrukkersbazon, distillateurs, wijnhandelaars,gros- sisten, enz. Hola, beste jongen, uw enz. komt wat te vroeg, g hadl er tenminste nog een half dozijn kun nen bijvoegen, gij vergeet er, en die jongens zullen niet tevreden zyn als ze op de eorelystniet prijken, b. v. de schoenfabrikanten. Zeg Werkman mogen wij ons een klein vraagje veroorloven Zoudt gij ons niet eens willen zeg gen, of ten minste aan uwe lezers, want de bonzen van Hand in Hand, hebben daar natuurlijk geen zaken mee, hé, van waar het geld komt, waarmede ge uw propagandaschrif- ten betaalt, welke ge sinds maan den, het Vlaamsche land door ver spreidt. Zou er weer ergens, een goedzakkige baas, uit de speelholen en nachtbars zyn opgedoken, die zijne millioenen ten uwen dienste stelt, om de werkers te verdeelen en de domokratie den nek te doen buk ken, of is mynheer de Baron terug gekomen, wiens nobele titels wel opwegen tegen wat geud, en dus borg staan voor het fonds, Onze harmonie, nog maar pas ge sticht, moet wel leelyk op de maag liggen, niet alléén van de malcon- tentisten maar zelfs van do groen gele volksbedriegers,om haar onder een dergelijken hoop insinuaties, oh pardon, beschuldigingen zegt De Werkman ie begraven. 't Is een bewjjs dat ze goed werk levert in de party, dat ze haar plicht is bewust. Zij mag gewis niet bogen op een roemrijk vorleden, zooals onze fanfare Hand aan Hand groot gebracht zegt - De Roode Vaan onder de vervolging, maar dat verzwygt De Werkman heel voorzichtig, hetgeen natuurlijk is voor een blad, met de Waarheid als wapen, maar toch heeft ze reeds op haar actief, veel en degelijk partij- werk, en het is gewis juist dat, wat u deert. Dat onze Harmonie leeft, door de vrijgevigheid onzer partiigenooten, eereleden, en ze zijn talrijk, weet ge, Werkman is ook al niet wel, omdat, ja omdat...er daaronder enkele menschen zyn, die in hun huidigen, min of meer welstellon- den toestand niet vorgeton zyn, dat ze afstammen van die groote wer- korsschaar, geen valsohe schaamte gevoelen over hun vioeger en hui dig gedacht, en socialist zyn, en mill die werkers steunen in de partij, die steun erlangen. De ge meenheden aan hun adres in zoo ruime mate gericht., zal hen gewis niet doen afwijken van den ingesla gen weg, maar hen integendeel aan zetten. nog meer te doen dan in het verleden, tot spijt van die het be nijdt. Dergelijke ^aken weerleggen, ware maar al te voel gevraag I van or.s, en daar De Werkman - dat het één der ONZEN is, zullen w ij wel gelegenheid genoeg hebben, om in eigen kring, ten aanschijn van al onze leden, op de beschuldigingen zoo die er zijn, want insinuaties, zjjn niet altijd beschuldigingen, te antwoorden, in volle licht, opdat klaarte zouheerschen. Zijt gjj nu tevreden Werkman met het antwoord van R. en V. Plaatsgebrek verplicht ons, ons bij deze korte mededeelingen te be palen. IN DE VISCOSE! is er groote be roering onder do werklieden, we gens de zware straffon die aan de werklieden gegeven worden. Onze vakbond is herhaaldelijk by den be stuurder gaan aandringen, die be loofde min zware straffen te zullen geven. Men is daarmede nog niet tevreden. VOOR DE BREISTERS is do sectie van het Vezelkomiteit Dinsdag ver gadert. De'groene Secretaris was afwezig, Toekomende week daar over meer. VOOR DE LUSTREERDERS van Torley hadden wij een goed onder houd met den Bestuurder. Loost on vorspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID dat do belaDfjon der werklieden verdedigd. van het CONCERT, te geven door de FANFARE Hand aan Hand op Maandag 30 Juni,om 8 I 2 ure 's avonds, ten kiosk, Groote Markt. Bestuurder L. SPITTAÈLS. 1. PARIS-LONDON, Allegro G. Allier. a. SPARNACUM, Openingstuk J. Preckher. 3. NAMUR-LA-BELLK, Polka- Mazurka F. Daudenard. 4. BOUOUET DE MELODIES, op het opera Carmen gear rangeerd door Steenebruggen, G. Bizet. 5. ROSE-MOUSSE, Valse-lente A. Bosc. van den Soc. Wijkclub JeanStkubebaut, P. perstraat PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN Om 2 1/2 ure namiddag aan het lokaal Hand aan Hand r>, bijeen komst voor den FEESTSTOET, opgeluisterd door de FANFARE Hand aan Hand Na den stoet, OVERHANDI GING DER VLAG, op de KAT, door gezel Alfred NICHEILS, Volksvtrtegenwoordigt r. Om 5 ure namiddag, op het plein (Kat) door de SOC HARMONIE Ar- beiden Kunst onder hiding van Karei Van der Meirsch. PROGRAMMA 1 BOÜTE-BN-TRAIN, pas-redouble M. Wjrogaard 2 CECILIA, oponingstuk V Daumere. 3 JOLlETTE.sérénade-gavotte C. Robert. 4 LA CASCADE, groot-aria D. Bolloflamme. 5 AUBADE JAPONA1SE, oponingstuk J. Buyst. 's Avonds met Verlichting der plaats. Centrale Leder onVollenbowerkers van België. Afdeeling Aalst. zal in den Hof van Hand in Hand EEN PRACHTIG plaats grypon, dit ten voordoele van een bondsvlag, met puik orkest en prachtige nieuwe dansen. Men zal aanvangen om 0 ure. Kleerkamersrecht 0,99 fr. STRIJD PEN NING. Overdracht 28(£,45. Gt zongen door Van Hemden Co- lina, up hothuwelyk van hare zuster by Henri De Sterck 6,50. Eerste ron de bjj eene groep Viscosebewerkors- sters voor onze propaganda,om onzo twoo twee volksvertegenwoordigers to kiezen 39,00. Gezongen op het hu- weiyk van Gustaaf Wasteels en Jo sephine Boone, door Oscar Van Pa- mel by Joan Steenbaut, rondgehaald door Frans Bocqué 8,«o. Bocqué doet er nog 1,00 bjj. Remi Bogaert geeft 1,00. Wasteels Frans geeflook 1,00. Wasteels Gustaaf doet er nog l.co bij, en zijn vrouw geeft ook 1,00. Ge zongen door Ph. Van Mol by Petit Gustaaf, op hot huwelijk van P. Do Wolf on J. De Brabander 7,65. Gezon gen in de W. C. Jean Jaurès door Elisa Bersou, rondgebaald door D. Liebaut5,50.Gezongen door Delphi no Roolandt bij Pachter en rondgehaald door de nootjesman 1,80. Wie doei er mee van nu tot aan de Kiezing Do Vylder Th. 1,00. Bokacfrt Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Berghman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedt Li\inus 1,00. Pooreboom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Boeykons G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van der Veken 1,00. Steenhaut A. 1,00. Ph. K. A. l.oo. Suziski l.oo. Haelterman l,oo. V. D. Maolen l,oo. J. Van Der Borght l,oo. P. M. l,oo. Spitaels L. l,oo. Flips Henri l.oo. Van Vaerenberg J. l,oo. De Smodt L. l,oo. J. Boeykons l,oo. Totaal fr. 99,95.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2