Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De zittijd van den Provincieraad. Wie en Wat ze zijn, of Wat men er aan heeft n Hoekje. 21e Jaar N° 27. Prijs per nummer 15 centiemen. 6 Juli I92J. Annoncen In Oost-Vlaanderen kost de klerikale Hestuursbekwaamheid aan de belasting betalers meer dan één miljoen per jaar. Gust Balthazar. Semper Idem. De prijskamp van Parlijgenoofen Tentoonslellinj» van Gent. Ons Antwoord HECHT ER VRIJHEID Rechtorihkc annoncen 4 fr. 2" bladzijde, 2 h, op 3" en 4? I per regol op 1" en radjfjde. Roklamzii vqjëéos overeenkomst. Alle bn®wlssellngen moeten elke week vóór Woenadagavena, 8 nrq, fngozonden wordon. Ongotookonae'brlofBa woköon niet opgonomon. RorlcMon oyer werkstakingoc en grievon moe ten door do Vakbondon gooagokeurozyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ - HET RECHT - Lokaal - HAND IN HAND -- Molendries, Aalst BEHEERDBR-APOEYAARDtOnE JAM BEKAERT. PostchechreheolngN' 8BB66 Teloloon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal c Hand in Hand Molendrioa, 11, AALST Dinsdag laatst is do gewone zittyd aan den Provincieraad begonnen, 't Is de laatste vóór de verkiezing en van 1925 of vroeger. Ik heb het ontwerp van begroo ting ontvangon. dat do provincie raad van Oost-Vlaanderen zal te be spreken hebben. Al de leden van de Bestendige Deputatie noemen zich vlaamsehgezind. Daarom zonden zij eerst de begrooting in 't Fransch. De talrijke franschonkundige pro vincieraadsleden kunnen wachten. Zij weten altyd vroeg genoeg aan hoeveel de belastingbetalers door de katholieken in 1925 zullen gotak- seerd wordon. Ik heb het ontwerp der begroo ting doorbladerd en hield miador- wyl instinktmatig mijn geldbeugel vast. 't Was vruchteloos. Ik had slechts een potlood te nemen en op te teokonen. En aldus bleok hot wel dra dat de belaffcagbetalers van Oost-Vlaandaren in 1925 MEER DAN EEN MILJOEN zullen te betalen hebben aan katholieke werken van allerlei aard. Ik heb do zekerheid dat dit oyfer beneden de waarheid is, maar ik neem het aan om niet van overdriving te kunnen beschul digd worden. De ontvangsten der gewone be grooting bodragen ongeveer 20 mil joen. Dat botoekent in andere woor den Als gij hot volgende jaar zoo veel maal óón frank moet betalen aan do provincie voor uwen hond, voor uw ry wiel, voor onverschillig welk ander voortuig, enz., dat gij telkenmale pep frank vijf centiemen stort in de kas der klerikalen voor het on derhoud van eene gansche reeks van béstaande en ingebeelde werken. De provinciale taks op de rijwie len brengt wat meer dan óón miljoen op per jaar. 't Is heel het bedrag van dien taks dat gestort wordt in de instellingen dor klerikale partij. De taks op de honden brengt 750,000 frank op. 't Is meer dan een kwart miljoen te kort om te voldoen aan de klerikale appetijt. De taks op de spektakels en andere openbare vermakelijkheden brengt 225,000 frank op. 't Is meer dan drie kwart miljoen te weinig om de Oost-Vlaamsche klerikalen te bo- vrodigon. Als gij uw rijwielnummor haalt, als gij betaalt Yoor uwen hond, aJs gij de provinciale taks botaalt in de schouwburgen en kinema's, loggen de klerikalen do hand op minstens 5 0/0 van wat gij uitgeelt. Ik heb herhaaldelijk naar de iuiste benaming geaocht flvan een derge lyko daad. Ik heb er geen andere gevonden als dialstal ff-- 't Moot zijn dat de katholieke partij in dit vak handiger is dan wij, want als ik de vorige week aan den hoer Rollier, lid der Bestendige Deputa tie, de vruofct van mön taalkundige opzoekingen meedeelde verklaarde hij het woord diefstal niet te kunnen dulden noch aanvaarden. 't Is kwestie van opvatting mis schien, Yoorloopig nochtans houdt ik de mijne voor de juiste. Inderdaad, als de katholieke wiel rijder, do katholieke hondenliofheb- ber of de katholieke schouwburg bezoeker zyn taks aan do provincie wil vermeerderen met 5 0,0 ten gun ste der werken van zyn party, wie zal hem dat recht betwisten Maar als een toevallige katholieke meer derheid van don provincieraad of een toevallige homogeene katho lieke Bestendige Deputatie mij zegtop alles wat gij aan de pro- vinoie botaalt sla ik 5 0/0 aan voor mijn party, antwoord ikGij be steelt mij Ik vraag u wie gelijk heeft. De moraal van die berekeningen is de volgende Als het vrouwonstemreeht er niet komt is een verplaatsing van ZES ZETELS SLECHTS voldoende om do katholieke meordorheid in den Pro vincieraad van Oost-Vlaandoren te doen tuimelen. Wij hebben er toch minstens 5 0/0 zonder de rest by te winnen. Voor ons, op onze werktafel lig gen dag- en weekbladen van ver schillende strekkingen. De oenen verklaren zich openlyk en ronduit, zy zijn of katholiek of liberaal, by anderen weet men waarlijk niet, WIE of WAT ze zijn, of WAT men aan hen heeft. Nemen wij b. v. het blad der Ohristene Volkspartij, zy zyn voor het Volk, de Waarheid is hun Wapen, Rechtvaardigheid hun Doel. Zli strijden voor het Volk, met datzelfde Volk, door ras en taalhaat tegen elkaar op te jagen, door hunne macht op ekonomisch terrein te ver brokkelen. Dat ziet elk onbevoor oordeeld mensch.Op politiek terrein noemen zy zich kristen-demokra- ten Frontpartij, en ook al Partij van Vlaamsche Nationalisten. P. V. N. op sommige andere plaatsen, noemen ze zien ook wel eens, Vrye Demokraten, Als we die mensohen hunne doening en houding eens ont leden, dan staat men soms verstomd over al de dubbelzinnigheid welke er achter schuilt. Wij hebben hier voor ons, het ver weerschrift van den hoer Paul Boeokman, Voorzitter van het KA THOLIEK Vlaamsch Hoogstuden- ten-Verboid. die buiten de Hooge- school van Louven werdtgezot,om de wille van een opan brief, welke hij richtte tot Mgr. Ladeuze, Rector der katholieke Alma Mater van Leu ven. Bij ons weten is of was de heer Boeckman. stoods een voorkampor en woordvoerder der Frontpartij. Wij dachten, en met ons gewis de overgrooto meerderheid van het Volk,dat de Frontpartij, aangosloton by de Chriatone Volkspartij, tegon- ovar de katholieke partij stond, deze parth aansiende als de uitdrukking der hoogste reaatie. En daar leien we, zwart op wit. dat een hunner bijzonderste mannen, tevens Voor zitter is van het KATHOLIEK VLAAMSCH STUDENTEN VER BOND. (wij onderlijnen). In Heaingstyd bevechten ze elk ander, vatten ze elkander aan, maar daar buiten, en in alles, en boven alles, blyven z(j KATHOLIEK. Hoe lang nog gaan onze werklie den, zich door die farceurs laten beetnemen, zich door hen laten ver doelen tqn voordeele en ten bate van die partij, die steeds de domokratie heeft tegengewerkt. Werkmakke^s, oogên open Wel haast breekt de dag van strijd aan. Welhaast zal men trachten U door allelinksche middelen, door beroep op uwe vlaamsche en domokratische gevoelens trachten van den waren weg af te leiden. Als echte Vlamin gen, zult ge aan die wiewaaiers doen zien, dat een Vlaming, slechts óón woord heeft, óón man is. Geen nevenloopors voor ons of tegen ons, voor deaeraokratie of tegen de do mokratie zal de leuze zyn van alle bewuste arbeiders, welke het moedè zijn, televen onder het juk der ver drukking. Schouder aan schouder, zullen wij ons scharen onder de plooien der roode vaan, om geza menlijk storm te loopen tegen de reactie aller kleur en den triomf ver zekeren der Sociaal Demokratie, de eenige, die nooit aan ha«ro verplich tingen tegenover de Arbeidende Klasse te kort kwam. Ninove, 17-6 24. affichen, LA PREVOYANCE SOCIALE. De acht-en-twintig aflfiohen, door den iury uitgekozen, zijn tentoonge steld in het Paviljoen van La Pró- voyance Sociale. Do jury die geroepen is om de ge primeerd e teekeningen aan te wijzen is samengesteld uit al de bezoekers van het Paviljoen. Elke bezoeker zal een stembriefje ontvangen waarop hy, in de volgor de zijner voorkeur, de nummers zal schryvon der dry werken doorhem als de beste beschouwd. De teekeningen dragen don naam niet van don maker, maar oen een voudige leuze die op oenen toege- lakten brief geschreven is en die de zen naam bevat Alzoozal de kiezinggedaan worden in de volmaakste voorwaarden van onpartydigheid. De optelling der stembriefjes zal geschieden op don dag die de slui ting der Tentoonstelling volgt. Wy hopen dat al onze lezers hot als een plicht zullen achten, van aan deze volksraadpleging deel te ne men. Hel zal belangryk voor eenieder zyn om te zien of hy gekozen heeft volgens de goostingder moeste stom- Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID Het oenigste blad van het Arrondissement, dat de belangen der werklieden ver dedigt. ABONNEMENTSPRIJS 3 maand on 6 1 jaar jaar BUITEN BELGIE. 2,40 4,20 7,75 fr. 15,00 Men abonneert zich op alle poslburoolon. Macht en Schoonheid. JA. Do tentoonstelling van Gent is eene uiting van macht en schoon heid. Bezoekt ze om u te overtuigen op iederen stap zult gy cyfortabols dor diagrammen aangaande do meest verschillendeorganismen vindon die hunne -evolutie vaststollon, overal kan men den byval onzer onderno mingen bestatigen indion er vroe ger aarzeling bestond aangaande dozen by val, bevestigt hij zich thans op eene schitterende w^ize. Als gy deze inlichtingen onder zoekt trekt gy er eenen krachtigen indruk uitgij zegt by u zei ven dat de samenwerking den moeilyken tyd voorby gegaan isgy gevoelt thans dat hot scnip met volle kracht naar de zekerste bestemmingen vaart. Deze stevige documontatie zou voldoende zyn maar waarom er alleen do dorheid dor cyferson der meetkundigo afschotsingen van ge ven Eeno verleidende lystkan niet schadelijk z^jn aan hare welspre kendheid; eene mooie kleoding heeft nooit gohindord aan oen goeden geest. Men heeft, dus gedacht van schoon heid te scheppen in de Tentoonstel ling mon heeft eene groote les van Sociale huishoudkunde er van schoonheidsleer willen geven. Men heeft er veel beter in gelukt dan men het zou kunnen gewenscht heb ben. Eene groote krachtinspanning is gedaan geweest door de Socialisti sche Kooperatievon van België om aan hunne stands een toeken van schoonheidsleer te geven moest al len zyn er in gelukthy een groot getal ontdekt men een zeer goodon smaak; eenlgen zyn bewonderens waardig. Het zyn in 't algemoonzoer zaGhte koloristen, tinten met smaak overeengebracht en de voorwerpen, met eenen goeden smaak gerang schikt, zyn omringd van bloemen of groene planten zyn wy niet in de villa der flora-feesten En do vreemde afdeelingen veropen baren geheel de artistieke manier hunnor nationaliteit met de zienbare bekommering van ze verheven en in eere te zotten. Alzoo z\jn de oogen van den bezoe ker gedurig bekroond door eene nieuwe bevalligheid die hom aan trekt tot voorwerpen van Koopora- tieve studie. wy zyngelukkigovordezeschoon- heid die ton dienste staat der over wegingen dat het waarlyk voorwerp is der Tentoonstelling van Gent. Zoo schoon als ze is, zal zy voel voik aanlokken hot volk zal zien', hot volk zal nadenken en loeren. J. B. De katholieken beweren dat zij in 1925 terug meerderheid zullen zijn. Mannen wat is ons antwoord In 1925 krijgen de katholieken een borsteling van belang. Van onze buitenbevolking mogen ze toebak verwachten, daar zijn we zeker van Ben ouden afgesloofdcn werk man koint me vinden. Hjj had zich te beklagen, over familie aangelegenheden, die het publiek niet aanbelangen. Maar hy wilde van degolegenheid gebruik maken zegde hy me, om eens to vragen, of het nu waar is, dat er veran dering komt aan de pensioenwet, en of ze nu nog in hunne oude dagen zullen mooten betalen, om hun pensioentje to behouden. Er wordt toch zooveel over verteld, voerde hy aan, en wy dio ons pensioen reeds drie jaar ontvan gen, hebben den moesten schrik het nu in onze oude dagen te zullen verliezen. Ik stelde hem onmiddclyk ge rust, met te zeggen ge zult uw pensioentje, dat ge nu kosteloos ontvangt behouden. Zjjn hart was verlicht en hij be dankte me ten zeerste, voor de geruststelling die ik hem kon go- ven. Maar is zulks waar voor de ouderlingen, die pensioen genie ten het zal nietwaar zyn, voor dezen die het later zullen worden toegekond, want in de Kamer van Volksvertegenwoordigers,be spreekt men op den oogenblik, dat, ik schrijf, het pensioenwetsont werp der katholieke-liberale regeering, en het zal voorzeker gestemd worden, gezien zelfs de christene werklieden afgevaardig den t'akkoord zyn, om het te steu nen waardoor men minstens 80 frank per jaar zal moeten stor ten, om hetpensioen van 720 frank per jaar te kunnen genieten. Het is waar, dat de Socialisten voorstellen, hét pensioen van 720 frank, geheel en al kosteloos te behouden, en dan de werklieden toe te laten te storten, om dit pen sioen te verhoogen, maar zulks zal niet aangenomen'wordcn, om dat de socialisten alleen zyn die zulks zuilen stemmen, en gezien ze de meerderheid niet zyn, het dus zal verworpen worden. De christone werklieden zelf voeren aan dat een kosteloos pon- sioen eone almoes is. en dat de werklieden van geen almoes wil len en dus liever voor hun pen sioen zullen betalen, dan het kos teloos te ontvangen I... Voor de werklieden is de KOS TELOOSHEID eeno ALMOES voor de staatsambtenaars, al dè generaals van 't leger, de officie ren, de rechters, de gendarmen, de onderwijzers, de geestelijken, enz. enz is het geene almoes, en nochtans die heeren ontvangen een kosteloos pensioen, alhoewel zij gansch hun loven, betere Ico nen hebben gewonnen dan de werklieden. Als do christene arbeiders,zulks hunne afgevaardigden zullen ver geven, dan beklagen wy hun.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1