Koopt uw Likeuren bij Marcel NINOVE - Werkersbelangett. S. M. Hand in Hand, BOEKERIJ Lede. Belgische Bank Denderleeuw. Door overlast van copij GeeraarcLsbergen. Partijgenooten In den rooden bot. Burgers en Werklieden G. Van Driessche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. Uit Schendelbeke. Partijgenooten Meerbeke. gen, (dergelijke werking op een jaar bohoort tot het ongelooffyke) en dit van werkerskindoren. Dat verwonden ons g&enszins, we weten immers als weiets aanvan gen dat het vooruit moet, altijd en immer vooruit 's Avonds was het openlucht bal, waar onze bevolking zich geestig heeft vermaakt, in alle herbergen was er nering en- tering, dit nog eens dank aan de roodjes. Dergelijke feesten zullen het hunne bijgebracht hebben tot onzen strijd, tot ons ideale streven, tot het algemeene bost. A. B. VOOR DE BREISTERS. Dinsdag had de tweede zitting plaats van het Vezel Komiteit der Breiders, in de vergaderzaal van den werkopziahter te Gent, de Afgevaar digden van do Patroons en der Vak bonden waren op post. De Heer Mom-mens, hoofdopziener, zat de vergadering voor, en na het verslag van de vorige zitting ge hoord te hebben, had er een gedach ten wisseling plaats, en wierdt de vol gende verandering aan de overeen komst te Aalst en St. Niholaas gebracht. Aan punt 5 en C der overeenkomst van Aalst, en de overeenkomst van punten 6 en 7 van St. Nikolaas, wor den vervangen door volgenden tekst. Al do ten huidigen dage be- staande loonen, zullen in het ver- volg dezelfde schommelingen,|zoo- wel in het stijgen als in het dalen, die in de Wol- en Katoennyver- heid der twee Vlaanderen zullen toegepast worden. De Afgevaardigden van de Pa troons zooals van de werklieden, waren het met dezen tekst eens, die nu aan de Vereenigde Patroons en do Centrale vereenigingen der werk lieden, ter goedkeuring zal voorge legd worden. WU hopen dat het zal aangenomen worden, waardoor oen klaren en goeden toestand zou ge schapen worden. Het Bestuur der Vakbondon van 't Arr. Aalst. De afgevaardigden worden vor- zocht de zitting bij te wonen, die ge houden wordt, morgen Maandag om 3 uren, in het lokaal Hand in Hand Aalst. Bestuurvan de Textielbond. De Bestuurleden worden verzocht de dringende Bestuurzitting bij te wonen, die gehouden wordt. Maan dag morgend, om 10 uren stipt, ten Lokale Hand in Hand Molendries, n, Aalst. BELANGRIJK BERICHT. Dinsdag van Kermis zullen do winkels Molenstraat en Ledebaan gesloten zijn. KAMERADEN. Bezoekt met de Kermisdagen uw lokaal. De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. .HAND IN HAND>. De lezers die boeken bezitten wor den langs hier verzocht om den Dinsdagen Vrydaer hunne boe ken binnen te brengen. Alle Zondagen van de maand Juli, zal de bibliotheek gesloten zijn, en gedurende gansch deze maand, zul len er geen booken uitgeleend wor den. STRIJDPENNING. Gezongen bvj Jozef De Kerpol door Victor Trocb ophetkofliefeest van zünon zoon Bernard 8,45. Gezongen doorTroch Jan 5,80. Gezongen door Bernard on Jan Troch op do feest van Bernard Troch 4,80. Gezongen Volkshuis door Leontino Cornand, en rondgehaald door den voorzitter 3,80. Gezongen door Cyriel en Jan Troch 1,60. Gezongen door Jan Troch 1,10. Gezongen door Cyriel en Jan Troch 1,50 op het sluiten der kermis enz. veel te lange zet 0,50. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstpaat I.GENT Agentschap te La Louvióre 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekoningen te Gect nc 850 to La Louvière n° 48375 Kapitaal i 9,000,000 frank. Reservefonds 12,185,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 Deoeinber 1923: 40,912,669,18 Fr. Alle Bank-& Beursverrichtingen. Interesten op de verschillenda rekeningen en geldplaatsingen. Checkrekeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandelyksche rekeningen fr. 4,40 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,50 o/o Rekeningen met voorbericht van 30 dagen fr. 4,60 o/o Termynrekeningen op 3 maanden fr. 4,75 o/o Termynrekeningen op 6 maanden fr. 5,00 /oo Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 5,25 o/o Verkoop van Kapitaal-aandeelen USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 735.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 850,00 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons FRIGORIFÈRES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 uickeerbaar den 31 December 1931 C0T0NN1ERE GANTOISE 71/2 aan 487,50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. Verhuring van brandkoffers. Maandag 7 Juli,om 7 uur's avonds, houdt de Afdeeling Denderleeuw van het Nationaal Svndikaat van IJ. P. T. T. Z.,in het Achturenhuis.eene belangrijke algemeene vergadering. Benovens brandende punten als nieuw barema en herziening dei1 reglementen op den achturendag, zal er tevens ook over de aanslui ting der Afdeeling aan de Federatie van Vakbonden worden gehandeld. Iedereen weze bytijds op post. Winkel Achturenhuis. De zaken gaan uiterst goed. Al do makkers van 't privaat kunnen aan sluiten de winkel staat open voor iedereen. Schoone keus van oliegoederen, komende uit de fabrieken van moe der Vooruit Op Zondag 24 Oogst, reis naar Gent met bezoek aan de Tentoonstel ling der coöperatie. "Vertrek om 8 u. 12. 't Muziek gaat mede. Inschrijvingen te doen in 't lokaal. Strijdpenning In den offerblok van het Achturen- huis 45,00. Wie doet er mee tot de kiezing. P. D. B., J. O.. P. V. D. S., D. L. C., B. A., D. B. C., J. J. M., B. R., B. E., D. B. A. 10,00. Totaal 55,00. kunnen we deze week niet plaatsen Verslagen over de gemeenteraads zittingen van Onkerzeleeh Overbou- laere, bijdragen uit Aalst, Lede, enz. Bericht aan onze correspondenten de volgende week do correspon dentie tot het strikt minimum te be perken. DE REDACTIE. CINEMA. Heden 6 en Maandag 7 Juli, Op slag van twaalven Gulden-serie, Nordisk-lilm. Liefde, belgische fllm, tot slot een komiek in twee doelen. Robin des bois. Het is de groote kunstenaar Dou glas Fairbank, die in dezen buiten gewonen film de hoofdrol vervult, en dit op zulk een wijze, dat hij waarlijk zich zelf ovortrofien heeft. Op gebied van tooneelschikking slaat dit meesterwerk" ontegenspre kelijk allorokords. De opname koste 20 millioon franken. Vijftienduizend artasten en figuranten treden in don film op, In tooneelen komen tot elf duizend personen gelijktijdig voor. Elf honderd paarden figurceren in den film, terwyl twa»lf honderd aan de tooneelschikking meè geholpen hebben. Er waren twee konderd vijf tig duizend kilogrammen materialen noodig om de muren van het kasteel de Gisbourne op te trekken, met zijne acht torens, waarvan ieder, indien men ze met water gevuld had, tien duizend literszoubevatten. De groote zaal van het kasteel, waarin het banket ter eere van den overwinnaar van het steekspel plaats had, heeft eene oppervlakte van der tig duizend vierkante meters. Deze enkele cyfers toonen aan,dat de samenstelling van dezen film on tegensprekelijk alles overtreft wat men tot hiertoe reeds te zien kreeg. Het steekspel zelf en de uittocht der Kruisvaarders zyn iets grootsch en buitengewoons, terwijl de verschil- lige verrichtingen van Douglas Fair bank d© toeschouwers in hooge mat» weten te bezielen en mede sle pen. De medespelers van Douglas zijn allen van ae best gekende artisten. Om dezen film voor onae inrich ting te bekomen, zyn wij verplicht een zeer hooge huurprijs te betalen, en wfi zullen dus ook den Zaterdag 12 Juli, eene vertooning geven. Om de hooge huurprijs te kunnen dekken, zullen de prijzen der plaat sen gebracht worden op 2,40 fr., 2,15 fr. en 1,60 fr. Alle taksen inbe grepen. Opgepast dus. Deze pracht film wordt dus op doek gebraoht Zaterdag 12, Zondag 13 en Maandag 14 Juli. Den Zondag, Dagvertooning om 2 ure namiddag. Do kinderen zijn tot de vertooningen toegelaten. LEEST HIER. Zondag 20 en Maandag 21 Juli, groote film met de alom geprezen kunstenares Asta Nielsen. Naar den afgrond of menschelijk verval in 8 deolen. Als komiek, Do beminde Ploum is dronken. Het is bewezen dat in onze cinema de prachtigste filmen worden op doek gebracht. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID Het eenigste blad van het Arrondissement, dat de belangen der werklieden ver dedigt. koopt uwe Schoenen BIJ ten geledigd worden van vechters en moorddadige individu's. Dat de krankzinnige gestichten ontegensprekelijke uitslagen be komen. Dat de werkman zijn centen niet meer verbrast in ontuehthuizen en zattemans-verkeeringen, terwijl vrouw en kinderen van armoede omgingen. Dat de menschen gezon der zijn van verstand. Maar niettemin ncodigen we die alweters uit, om daar komen van te spreken op ons eerstkomende ver gadering van de Club, die Zondag 6 Juli plaats grijpt. Hoewel ik ook geen redenaar ben, zal ik bun toch te woord staan. Nochtans verwed ik het inkas van de Club tegen een bon van de loterij der Gentsche Expositie, dat we geen vogel zullen zien. De bevolking zal de lage laste raars aan den paal stellen en kun nen besluiten wie rechtzinnig te werk gaat. R. Van Belle. Voor ons druppelken. Nog elf maanden scheiden ons van de kiezing en de reactionaire uitbuiters zijn aan 't werk. Ze zeg gen de genever is opgeslagen en 't is Vandervelde zijn fout. Vandervelde is dus eerste minis ter en minister van financiën, ofwel voorzien ze het voor 1925. en dan maken ze reeds propaganda voor 1929 Maar de werkmenschen die deze I lieden bijzonder nog niet kennen I zullen het nu weten. De katholieken en liberalen re- geeren, leggen taksen op alle ver- bruiksartikelen die de kleinen noo dig hebben, terwijl ze vrijen voet geven aan de rijke lieden en uit buiters van de gemeenschap. Wat Waar is, dat is dat Vander velde voor de afschaffing van den alcool, is. maar de apothekers de noodige hoeveelheden willen aan de hand doen, om de mensohen die hunnen toestand,zulks vraagt zich van alcool te laten bedienen. We geven hem gelijk, gelooft u dat Vandervelde zoo lichtzinnig is? Ach neen. arme drommels, zie hier voor dat te verwezentlijken, geeft hij statistieken van de Fran- sche legers in den oorlog, die 80 070 teringlijders leverde meestal alcoollisten. Hij bestatigt dat de toevluchts huizen van Merxplas en Hoogstra- Een Fabrieksbrand I Verleden week brak brand uit in de allumettonfabriek La Goloniale Allumettière ».Deze fabriek gelegen langsheen don Doornweg heeft in hare onmiddelyke nabijheid geen waterput, waar men in geval van brand, het noodige water kan vin den tot het blusschon. Deze brand, welke groote onhei len had kunnen veroorzaken aan de nabyzynde huizon, welke in do onmiddelyke nabijheid zijn gelogen, werd dank aan don ievor en toewij ding van elkeen gelukkiglijk by- tyds beperkt. Wy hebben ter plaatse zelf kritiek gehoord. By de pompiers hebben zy geeD materiaal zooals het behoort, zij hebben ook geen kostuum, enz. Het zou ons natuurlijk verwonderd hebben, ware het niet de schuld ge weest van hot gemeentebestuur. Hoewel al deze kritiek gemaakt wordt om ons tot antwoorden te ver plichten, hebben wy hierop ter plaatse niet willen ingaan, maar willen thans trachten de zaken uit een te zotten zooals ze zijn, en bovendien wat er naar onze beschei den moening zou dienen gedaan te worden. Dat hot materiaal der pom piers ontoereikend is en niet meer beantwoordt aan de voreischton der noodwendigheid, daarover is elk tot akkoord on een dringonde oplossing wordt hiervoor vereischt, maarwy zyn in het geheel of ten deelo niet meer tot akkoord, met dezen die vormeenen, dat het hokken aan den ouden styl moet blijven hangen. Wy bedoelen hiermede dat het vrijwillig pompiarskorps, dat gewis en zeker reeds vele diensten bewees, een politiek korps moot zyn, zoo'n van chochoteit om te paradoeren mot blinkende knoppen, en oen groote vederbos. Door de uitbreiding dor nijverheid in onze stad en vooral de allumetten- fabrleken, welke steods oen zeker gevaar mede brengen, zyn wy ertoe VERPLICHT een pompiorskorps in te richten met modern materiaal. Eene dergelijke instelling kost op dit oogenblik veel geld, en is in eene kleine stad als de onze niet zoo gemakkelyk te verwezenlijken. En nochtans naar onze bescheiden meening kan dat gaan, als doze.de nijveraars, die er het grootste be lang bij hebben, zouden mode wil len. Dat die hoeren van hunne win sten oen klein deel afnemen, om ons modern materiaal aan te schaffen» dat ze onder hun personeel, de be- voegdste werklieden uitkiezen, deze vertrouwd maken, met de instellin gen en hot materiaal, die in de fabrieken zelve aanwezig is, om bfj brand het gevaar te doen wijken, dat ze het voorbeeld volgen der U-A, waar reeds dergelijke maatregelen zyn getroffen en bewezen hebben bij den laatsten brand, hunne taak redelijk wol bewust te zyn. Dat men doae menschen wekelyks enkele oefeningen late doen, en ze zullen zich ontwikkelen. En waar om zou het dan niet mogelijk zyn uit-doze schaar, de noodige elemen ten samen te brengen onder eene leiding, en op die manier, een uit gelezen korps samen te stollen, be schikkend over het modernste mato- teriaal en uitrusting, dewelke by geval van brand, op de boste manier dit zouden kunnen bestreden. Waarom zou men er niet toe over gaan om aan deze vrijwilligers voor de uren welke ze van dienst zijn, een dogelyke vergoeding te be talen. Ziedaar in groote lijnen, wat er volgens ons zou dienen gedaante worden. Ons gedacht kan voorzeker onder menig oogpunt bekritikeerd worden, er kunnen gewis vele ver anderingen aan gebracht worden, maar iets is zeker en staat vast, dit is Willen wy onze stad vrijwaren van rampen, dan is er maar eene oplossing Do herinrichting van het pompiorskorps buiten alle politiek en de aanschaffing van modern ma teriaal. Pol Van deStrhn. Bezoekt regelmatig uwe eigene inrichtingen. Koopt uw brood en Winkolwaren.in de Coöperatief. Een goede socialist moet eerst en vooral lid zjjn van de Samenwerken de Maatschappij, omdat alleen in de Samenwerking do redding dor ar beidende klas ligt. Door uwe aankoopen te doen bui ten de Coöperatief, handelt gy di- rekt tegenover uw eigen zeiven, en draagt gij uw zuurgewonnen loon bij degenen die u in alle omstandig heden bekampon en bespotten. Wordt lid van de Samenwerkende Maatschappij De Redding en dan zult gij uwe plieht doen tegenover uw zei ven en uwe familie. Muziek. Gozongen door Joeren 011 rondge haald door Stance Wedde 4,15. Ge zongen door Carlier Edrnond on rondgehaald door Jofkon Van Lae- thom 7,25. Gozongen doer Jol'ken Van Laothom en rondgehaald door Carlier 4,00. Gezongen door Clement Duym en rondgehaald door Margue rite Schiettecat 3,90. Gezongen door Benoit Do Coster by Joannes Poe- pela 6,50. Strijdpenning. Omdat Do Vos van Ida Zondag acht dagen champottersgezind was 0,25. Maar hoewel De vos een slim dier is, heeft hy toch zijne poen la- ton afzetten door de mokke 0,25. Hadt go pees voskon Do druiven zyn nog te groen, hé manneken 0,25. En daarvoor moet ge eens ferm ge klopt hebben by do begijnen van het Hotel-Dieu, te Jumot 0,25. Omdat hy zoo »choon den vloerdans kon met de champetter8mokke by de Merten 0,25. Gezongen door Joseph Praet in hot Gouden Mandoken te Gent, rond gehaald door Omerken 7,05. Gezon gen door Josep Praet, in de café De Muzikant, teGent,rondgehaald door Omerken 5,60. Wie doet er mee. Van nu tot aan do kiezing: D'Hondt Victor 1,00. Van Impe Victor 1,00. Van Londersele Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel- leghem Omor 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaens Joseph 1,00. Van don Eeckhoudt Theodore 1,00. DoDeyn Joseph 1,00. Milo Alice 1,00. Praet Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. R. 1.00. Van Vaoronbergh Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyl Leon 1,00. Do Mol Constant 1,00. Van de Steen Pol 1,00. De Coster Ed gard 1,00. Alfred Gry seels 1,00. Joseph Dannau 1,00. Polydore D'Hondt 1.00. Wachtelaer Hubert 1,00. J. S. 1,00. Baetons Karel 1,00. De Wit Elvyro 0,50. Do Vleeschou- wer Theophiel 1,00. Omdat Joan Tjoef ging koffie ma ken on de doozon leeg waren 0,25. Omdat hy zoo fijn kan mede drinken zonder dat het kom gozogd wordt 0,25.OradatThuron poeft0,25. Omdat hy als als lay 't huis komt zyne vrouw slaat 0,»5. Omdat hy zat weg zyne 'vrouw kust om slapen te gaan o,25, Omdat de Schoonste do stoeien weest halen hoeft naar de Vooruit 0,25. Omdat de wyven aan Taaf ta bak geven 0,25. Omdat Marin op den Burchtdam niet meormag gaan pis.. 0,2q. Omdat Doren een droeven kermis heeft doorgebracht 0,25. Om dat Waren het alzoo laat 0,25. Omdat Charelkon ook oen ru ziemaker is 0,25. Omdat Canareken zyn bollen gobold hoeft 0.25. Omdat Taafken by Mon achterwares ge worden is 1,00. Omdat Jefkon in ons lokaal is en daags te voren in de processie ging 4,45. Omdat Pol en Costor afkomen met een stuk in de kraag en sigaren nitdeolen aan Tjoep zyn deur 0.25. Omdat Pol aan zijn deur moet kloppen en aan zijne vrouw dn kas siharen afgeeft, en hy

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3