Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Opvoeding onzer Arbeidersjeugd. Gaat het eindigen of... In de Kamer. ABDIJSIROOP 1 n Hoekje. 21' Jaar N° 28 Prijs per nummer 15 centiemen. 13 Juli Annoncen j - Partijgenooten Asthma -my ---■ EECIT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncon 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzijde, 2 Ir. op 3"en 4" bladzijde. RoklaniQp volgens overeenkomst. Alle briofwissólingen mooton elke week vóór Woensdag avend, 8 uro, ingezonden wordon. (Ingeteekende brieven woéden niot opgenomen, nerichten ovor werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goodgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT' Lokaal HAND IN HAND', Molondries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekoningN' 83686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand', Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 )aar 7,75 BUITEN HELGIE. Jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle pnstliureelen. Wij zijn sinds dea Wapenstil stand een tijdperk ingetreden dat zich bijzonder kenmerkt door de massale aangroei onzer pastijinstel lingen. De B. W. P., waarvan wij jongeren de verschuldigde dienaars zijn, is geworden een macht, waar mee tegenstrevers en regeerders rekening houden, zoowel op eco nomisch als op politiek gebied. De bijzonderste hervormingen, waar voor onze oudere partijgenooten hunne strijdvaardigheid en zelfs hun leven veil hadden, zijn haast allen verwezenlijkt. Het zuiver algemeen stemrecht, de syndikale vrijheid met afschaffing van art. 310, het minimum-dagloon, en vooral de achturige arbeidsdag be- hooren tot de werkelijkheid. Zij hebben voor onze arbeidersgezin nen eene nieuwe levensperiode in geluid waarvan wij arbeiderszonen en dochters, de eerste vruchten plukken. Maar daarin ligt ook het groote vraagstuk besloten. De Socialist! - Opvoeding treedt op den voor grond in al de vertakkingen van den ontvoogdingsstrijd door de arbeidersorganisaties voorgestaan Als er vroeger haast geen sprake zijn kon van individueele opvoe ding, doordat de gevoerde actie met hare gestadige afwisseling en met de haar eigen zijnde atmosfeer, de beste schooling daarstelde voor al diegenen die er maar iets voor voelden, dan blijkt nu dat de jon gere arbeiders in het Socialisme dienen ingewijd, door toedoen eener methodische socialistische opvoeding, vermits zij iu het wer kelijke leven minder aan den lijve voelen en op moeilijker wijze gees telijk ondervinden welke de maat schappelijke beteekenis is der ar beidersbeweging in verband met de economische afhankelijkheid van arbeidskracht tot kapitaal. In andere woorden de jonge arbei ders, die toch allen geroepen zijn de arbeidersorganisaties bij te tre den, zouden op korten tijd den ontvoogdingskamp der arbeiders klasse, zooals die door onze oudere kameraden gevoerd werd, zich kunnen indenken, hem geestelijk meemaken, opdat zij hun klasse- bevvustzijn zouden voelen wakker worden. Eenmaal het klassebewustzijn onzer jonge kameraden wakker ge schud, dan hebben we den grond slag vastgelegd met het oog op eene stelselmatige opvoeding, die zich best voltrekken moet in een midden waar de natuurlijke eigen schappen van den jongen arbeider zich vrij kunnen ontplooien. Dat midden is ©n moet zijn het arbeidersjeugdmidden want noch de school, noch de haardstee en veel minder noch de fabriek, waar de invloeden door de heden- daagsche bourgeoissamenleving bewerkstelligd zich het sterkst laten gelden, kunnen aan de voor opgestelde eischen voldoen, j Door arbeidersjeugdmidden j verstaan we een groep die zich niet uitsluitend bezig houdt met I ééne zijde van het opvoedings probleem. Lichamelijke opvoeding moet den grondslag uitmaken van elkegeestes-ontwikkeling, dat dient gezegd aan sommigen onzer Jonge Wachtersgroepen. Maar voor onze Turnkringen hoeft er bijgevoegd dat lichamelijke opvoeding, on danks hare groote beteekenis in dit tijdperk van lichamelijk verval, de arbeidersbeweging geen stap verder helpt als zij niet, in het belang van den proletariërsstrijd, aangevuld wordt met eene diep gaande karakter- en wilsvorming. De nieuwe jeugdgroepen moeten op dien leest geschoeid worden. En bij onze bestaande Jonge Wachtersgroepen en Turnkringen moeten wij aandringen opdat zij j eene wederzijdsche toenadering mogelijk maken en hunne bedrij vigheid onderling verbreeden in overeenstemming met' de roeping der hedendaagsche arbeidersjeugd. Zij kunnen en moeten zich plaatse lijk verstaan, eene vruchtdragende samenwerking bestendigen, zich organisatorisch zóó inrichten dat al de* arbeiderszonen en dochters zich tot de jeugdorganisatie zouden aangetrokken voelen en er hunne opleiding zouden genieten van toekomstige bewuste strijders voor het socialisme. GVan der Veken. Nog eon jaarrekening scheidt ons 5 van de parlementaire verkiezingen. Enkel nog een zoo klein tijd je en wy bevinden ons aan den vooravond van een gowichtigon als beslissendon stap; gewichtig op zichzelf onbe slissend, omdat de nog talrijke to verwezenlijken economische als po litieke vorbetoringen dor workondo klasse er van afhangen. Voorwaar schooneworkershervor raingen, die helaas het daglicht niet zullen aanschouwen, waarvan wy niet eens don levendige invloed zul len van ondergaanzoolang de stem ming ervan in het wilsbeschikkon van het reactionnair blok ligt. Ja, Kameraden-Proletariërs, ont houdt wol, dat zoolang; wij de macht niet breken derkapitalistische partij en hare onderverdeelingen er altijd eene goanuleerde overwinning zal bestaan. Om dit zoogenaamd weer standsvormogen^o vernietigon hoeft men eerst en vooral do nog talrijke onverschillige als onbowusto arbei ders, die zich ongelukkiglijk schuil houden in de vortakkingon van ro- actionnairo middens, op bun plich ten to wijzen, het met ons doon ver eenigen en op die wijze eenen klas senstrijd voeren, een eindstrijd tusschen Kapitaal en Arbeid wiens uitslag ten onzen voordecle niet twijfelachtig kan zyn. Maar om tot daar te komen, is hot niet genoeg zich tot zielkundige be woordingen te bepalen, t. z. laat mij toe geachte lezers het U in onze platonische volkstaal te zeggen z'n muil te roeren, er dient eerst en vooral eene doortastende stoffelyke propaganda gevoerd te worden die zich niet alleen mag bepalen tot de stad, maar insgelyks moet door dringen tot in de kleinste districten van hot arrondissement; dat is de eonige weg om de zoolang betrachte overwinning te behalen. Zoodus, Kameraden, iaat ons van heden af aan hot werk gaan, voeren wij eene onverpoosde actie tegen over het kapitalisme, leiden wy de verdoolde schapen op het goodepad, of in a. w. doen wij ons plicht als klassebewuste arbeiders door zoo menigvuldig mogelijk aan propa- gandatochten en meetings doel te nomon, want vergeet niot dat de ge talsterkte alleen een karakter vormt dat onuitwischbare indrukken in 's menschonharten nalaat. Gaat het in 1925 eindigen, of zal het volk weer onder een kapitalis tisch regiem bestuurd wordon Zal liet eindelijk do oogon openen om ze niet meer te sluiten Ik denk van Ja F. R. Vraag (in t Vlaamsch) door Gezel Alfred NICHELS :m Met vreugde heeft do bovolking konnis genomen van den duurtotoe- slag van 501. h. door Ued. toegekend aan de weduwen, woezen en lnvalie* den van den oorlog. Met spijt ook heeft de bevolking bestatigd dat het pensioen dor ou ders van gesneuvelde soldaten, met duurtotoeslagis begunstigd. Het leven is even duur voor de eene als voordeandero on ik veron derstel dus, dat er hier eene verge telheid in 't spel is. Mag ik do heer minister zyno aan dacht vestigen op die veronderstelde vergetelheid. Ongetwijfeld zal hfj do moening toegedaan zijn, dat ook de ouders van gesneuvelde soldaten ons aller achting waardig zyn, want ook zy hebben geofferd, dat wat hun het dichtst aan 't harte ligthun kind. Zou do heer minister er niet aan denken, ook die kategorio van oor logsslachtoffers hun pensioen to be gunstigen met501. h. duurtotoeslag. Antwoord De bepalingen van het koninklyk besluit van 17 April 1021. opgemaakt in ministerraad en een buitengewone vergooding toeken nende voor levensduurte aan de oor logsweduwen en weezen, zyn niet toepasselijk op de yoorzaton der ge sneuvelde of overleden militairen. Er dient, opgemerkt dat door de wet van 31 Juli 1923 (artikel 10 bis der samengeordende wetten op de militaire pensioenen) oen verhoo ging werd toegekend, mot in genot troding van af l Oktober 1023, van de jaarlijkscho vergoeding die wordt verleend aan do voorzaten die de voorwaarden vervullen, voorzien by genoemd artikel. Vraag (in 't Vlaamsch) door Gezel NICHELS De ouders van gesneuvelde oud- stryders meonen zich te bekladen te hebben Wanneer hun zoon in do eerste dagen of maanden van don oorlog fesneuvold is. genieten zij niet de f egiftiging aan de soldaten, als aan 't front of achter 't front zynde toe gekend, en nochtans gonieton zij maar pensioen vanaf 1 December 1919. Nochtans do woduwen ontvangen tot op don dag der dood voor hun echtgenoot do bogiftiging en daarna zonder oponthoud begint hun pen sioen. Denkt do heer minister niet dat or hier ook eene leemte in 't spel is, en hetzelfde recht aan de ouders, als aan do woduwen zou moeten toege kend wordon Hy zou hier ceno onrechtvaardig heid herstellen en do hoorschende misnoegdheid uit den weg ruimen. Antwoord Artikelen 1 en 2 dor wet van 25 Augustus 1920, waarbij een blijk van orkontelykhoid wordt verleend aan de militairen van den oorlog 1914-1918, zyn uitdrukkelijk om aanspraak te kunnen maken op de dotatie der oudstrydors, moet men werkelijken dienst volbracht hebben. Daar s lands beg-rootingsmidde- len geen nieuwe uitgaven toelaten, dient men zich te houden aan de be staande wottolijko schikkingon. Op te merken valt dat de ouders de oudstryders-dotatio trekken, evenals de weduwen,'t is te zeggen tot den dag van 't afsterven van den betrokken militair. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID Het eenigste blad van het Arrondissement, dat de belangen der werklieden ver dedigt. Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en bij de ademhaling, maak dan de taaie slijm los met dc beproefde Akkcr's Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink hoest. slijmhoest, griep, influenza. AKKER's Alle Apoihrltfn Prr Fleert. 2»l)gr fr 7 .O jJ t S5U I, 12.-. t I-mi I, 2i- ES 99 Flirt»! nnrr handleek-ning L I AL - I i'. -'•§ HaoMdcpAl U de Brul. '\f»fw.-ii eeno omhaling gedaan, en aldus brongen wy de noodige som by- ecn, om onzen stryd deftig té voeren, en do bevolking voor het Socialisme te winnen. Wie dus wil medohelpcn, aan de Socialistische overwinning, gedenko den strydpenning. Friederik. Wy socialisten stellen ons dus voor met de toekomende Kamer- kiezins\ in ons arrondissement een man meer te doen verkiezen, en dit op eigene krachten, 'tis te zeggen, zonder medehulp van stemmen ons overgebracht van andere arrondissementen, waar mede wy zullen apparanteeren. Het is waar wy zullen hierom sterk ons stemmental moeten vcr- hoogen, maar zulks kan wanneer we WILLEN. De vorige kiezing was het de tegenpartijen gelukt, dc bevolking te doen slikken, dat, als het leven duur was, het de schuld was der Socialisten, en vooral van Wau- ters, die betiteld wierd als den minister van het duur leven. Nochtans onze togenstrevers wisten dat ze logen als ketters, en de fronters en gewezen Daensis- ton zongen mede, logen mede dat het kraakte, maar gewoon als zy zyn mede te doen aan leugen en bodrog, viel hunno vuile taak hen licht en hadden er geen wetens- bezwaar van, want zy zongenwy vragen Wauters nitons land. Wauters den vader van het ouderdomspensioen, den vader van den achturigen werkdag, den vader van het crisisfonds, den weldoener van de werkende klas, die moest, volgens die fronters en gewezen Daensisten, uit ons land Hoe ongelooflijk ook, toch heeft dit vee! bijgedragen om de bevol king tegen ons op te ruien en tegen de socialisten te doen stem men. Thans dat het leven zooveel duurder is geworden, en Wauters geen minister meer is, nu de katholieken en liberalen samen de rcgecring uitmaken, nu wret het volk reeds, dat ze vroeger bedro gen zyn geworden en zullen zich op die leugenaars willen wreken, door te stemmen voor de socialis ten. Maar wc moeten tot dit volk kunnen sproken, 't zy met het woord, 't zy mot het schrift. En dit kost gold, beste vrien den. Een onkel manifest vorsprciden kost ons minstens 1500 FRAN KEN. Wy hebben dus geld, veel geld noodig, willen wy onzen stryd goed kunnen voeren. Ryke menschen hebbon we nietalles moot van onze geringe ponningen zelf komen, en van daar moeten wy gedurig aan on zen strydpenning donken. Elk zou moeten wekelijks iéts afzonderen, niet te veel, MAAR TOCH IETS. Een liedje gezongen, (Zie vervolg onderaan kolom 4.)

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1