Het Yrouwenstemrecht. Aalst Kermisfeesten ïï)e kermis. Wijkclub Jean Jaurés. ©3811111 SSJKSa. c"Kantonaal Congres He Propagaadatochten, wordea voortgezet. Partijgenootea. Werkersèelangen. Bij de Leder en Vellenbewerkers. Verloren. Belgische Bank van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat I,GENT Wat al inkt word er roods niet vergoten aangaande deze hervor ming die toch spoedig zoude verwe zenlijkt worden indien wij boreid waren de vrucht van lange jaren proletariat*sche propagande ophot vrouwenaltaair te offeren. Wy zullen er ons hier dus niet over uitspreken behoeden wy ons voor de vingertikken, van waar zij ook komen mogan. Dit is misschien niet heel heldhaftig, doch w$ ver langen geen helden te worden. Wy zuilen dus niet laten veron derstellen dat wy voor of tegen het vrouwonstemrecht zijn maar wij denken dat do dag eens komen zal waarop, tegen alle stroomen in, liet vrouwenstemrecht, willen of niet ach zal opgedrongen hebben. Het voornaamste is er zich np voor te bereiden. Welnu, by het bezoek aan de ten toonstelling van Geut werd onze aandacht gewekt en weerhouden, door den Stand n. 7 waar do Pré- voyance Sociale oen plakbrieven- wedstrijd hoeft ingericht, en waar al de bezoekers, mannon en vrou wen stemrecht bezitten. In afwachting dat gij, Gezellinnen vertegenwoordigers naar uw harte kiest, kunt gij toekeningen kiezen naar uw smaak. Wy hebben do overtuiging dat gij goed kiezen zult, want in elke vrouw ligt oon kunstonares verborgen, want, inderdaad... is de opsmuk niet een vorm van kunst N. B. Kon door plaatsgebrek verleden weekniotgeplaatst worden. In 'n gooiö atmosfeer begon om streeks 8 uur do eorsto kiesvorgade- ring. Makker Lauroys, kon zich in 'n goeie opkomst verheugen, alsook wy om ae loden om hun aandacht, te dan kon. Natuurlijk logde makker Laureys waarvoor we hem hartelijk folici toeren, al z'n talent aan don dag, om de loden der W. C. Jean Jaurös van hun plicht te overtuigen, wat hem ook niet lastig viel, want uit oon mond riep men Ge kunt op ons re kenen Het kiesplatfoFm wsrd blootgelegd dat met algomoone goedkeuring werd aangenomen, en waaruit bleek dat de waarheid aan onze zyde ligt. Op ieder puntje werd oen goeie opmerking gemaakt die vrucht af wierp. Hoe poëtisch stil, en met welk 'n droefheid word niet geluisterd naar makker Laureys, toon hij over Ma- tootti sprak. Elk ontblootte 't hoofd én men zwoeg, Rouw. Makker Van Geit, met z'n karakte risnek lekker stemmetje schilderde in korte trekken de geschiedenis van 't Faseime, dat aan vele leden nut bijbracht. Een voorstel voor't Middenkomi- teit werd geuit door makker Van Goit. Na watalgomeene diskussie sloot de vergadering in'n goeie atmosfeer. Hen godachto was ingeplant by onze propagandisten. wij winnen in 1925, en bekomen een zelfde mi nisterieals Howiot en Mac Donald En dit is veel. W. C. JEAN JAURÉS. Do Amicale dor Agenten van La Prévoyance Sociale te Aalst, sticht een propaganda Beker voor de pro- vintie Oost Vlaanderen. Al de turngroepen de provintie be wonende komen in aanmerking. Don Beker komt in volle eigendom toe aan den groep volko doze drie opeen volgende jaren zal winnen. De winnende groep mag zyn naam en adres en jaartal op den Beker la ten graveerer. en bekomt een kunst medaillon. Do winnonda groep Jbewaart den Bokor tot hot volgende turofeest aan te duidoo door don Amicale der agenten te Aalst. Den Beker als propagandamiddel voor La Prévoyance Sociale op gevat z\jodc, zal zooveel mogelijk op alle turnfeesten betwist worden en mag hoogstens een jaar in bezit van den winnende groep, dus hoog- sten gedurenfo eecjawvan deturn- feocten weg blflvea. Onzen Beker kan ter plaatse van den winnende groep terug te be twisten zyn, zoo deze groep in don loop van het jaar oen turn feest in richt ofwel in oono andere plaats der ppovintie waar een turnfeost plaats grijpt. De Amicale der agonten stelt zelf de jury aan. De propaganda Beker dor agenlon van La Prévoyance Sociale to Aalst, kan enkel als eerepcys voor orde en tucht aanzien worden. Alle onvoorziene gevallen en alle verdere te nemen besluiten worden getroffen in overeenstemming met het bestuur der Vlaauische federatie van turngroepen bjj de socialisti sche partg aangesloten. Voor den Amicale der agenten, J. FLIPS. Al de groepen van het Kanton Aalst, alsook Erembodegem, wor den verzocht dén of meer afgevaar digden te sturen, naar het KAN TONAAL CONGRES, hetwelke zal gehouden wordenop Zondag 20 Juli, om 10 ure 's morgens,ie Aalst, in het lokaal Hand in Hand Dagorde DE KIESPROPA- GANDA. Gezien het belang dezer bespre king, reken ik. er op dat geen enkel groep, nalaten zal afgevaardigden te sturen. De Arr. Secretaris, J. Bekaert. Zondag aanstaande, 20 Juli, KERKXKEN, HELDERGEM en AYGEM, met eene afdeelingder Fanfare «Hand aan Hand en van den Turngroep Jeugd Bloeit Toekomende week volledige regeling. Zondag 27 Juli. MOORSEL, met de Harmonie Arbeid en Kunst en den Turngroep «Jeugd Bloeit». Om 4 ure, MEETING, in de zaal Wilson bjj Temmerman. Sprekers Alfred Nichels en Jef Steenhaut. Zondag 13 Julia BEIAARD- CONCERT om 10,45 uren. Bei aardier Heer Karol De Mette, van Aalst. PROGRAMMA Sambre et Meuse Rauski. Serenade uit Miienka J. Blockx, Derde Fantazij P. Benoit. O België wilt herleven Dronchat. Fantazij Les Cloches de Corneville Planquette. Vaderlandsch lied. Te 11 1/2 uur, ten kiosk Groote Markt, groot concert door de harmonie Recht en Plicht vap Mochelen, onder de leiding van den Heer Gustaaf Lettany (60 uitvoer ders). Te 16 1/2 uur. ten kiosk, Groote Markt, groot ooncert door de harmonie Het Volk uit Gent, on der leiding van den Heer KareJ Ileylebroeck (70 uitvoerders). Inhuldiging der vergrootingswer- ken van de Middelbare en Hoogere Technische School. Te 14 uur, Ontvangst ten Stad- huize van Zijne Excellentie den Heer TCHOFFEN, Minister van Arbeid, den Weledelen Heer Graaf de Kerc- hove, Gouverneur van Oost Vlaan deren en andere overheden. Van af 16 uur. bezoek aan de school. Toegang vrij. Te 14 \J2 uur. BLOEMEN- en RE- KLAAMSTOET, ingericht door het Stedelijk Feest-comiteit met mede werking van de Stedelijke Meisjes scholen en van al de Muziek-,Kunst-en Sportmaatschappijen, alsook van de bijzonderste Handelsfirma's der stad. VIJF DUIZEND FRANK PRIJZEN. Sluiting van den wedstryd voor versierde en bebloemde uitstallingen en gevels. Maandag 14 Juli i Te 14 uur, ten lokale Burgershuis 15, Groo te Markt, Groote Prijsschieting, in te richten door de Handboogmaat schappij Willem Tell met 250 fr. Vooruit 700 fr. prijzen. Te 20 1/2 urur, ten kiock, Groote Markt, Oonoert door de Konlnklflko Harmonie Les Vrais Amis Con stants Donderdag 17 Juli s Te 201/2 uur, ton kiosk Groote Markt,Concert door de Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend ONZE VELOCLUB. TER HERINNERING. Het is dus Vrydag IS dezer, dat we over gaan tot het stichten van eonen volo- club. We noodigen langs dezen weg al on ze partygenooten uit, die ,in het bezit zijn van eenen velo, om op deze vergadering aanwezig te zijn, om 7 uren 's avonds, in het lokaal Hand in Hand Do propaganda voorden kiesstrijd is aangevangen, onze propagandis ten dienen op post te zijn om den zege te bewerken. Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRI JHEID dat al de belangen der werklieden voTdedtigd. O, DIE ARME BAZEN Hieronder geven wij eenige uit treksels van balansen uit hotloder- bedrijf Huidevettery Kamp, naamlooze maatschappij, te Thienen. —Kapi taal 1,500,000 frank. Dienstjaar 1923. Winst 354,005 fr. 70, en 74,249 fr. 50 aflossingen. Tannerie Van Gutsem, teZinnik. Kapitaal 6,000,000 frank. Balans op 31-12 1923 verschillende winsten 1,180,778 fr. 78. To verdoe len winst851,813 fr. 94. Tannerie de Saventhem, vroeger Fr. Coppin. Kapitaal 2,000,000 frank. Winst 943,852 fr. 56. Adolphe Charlet et Cie, te Brussel (reisartikelen). Balans op 31-12- 1923 Kapitaal 2,000,000 frank. Winst 996,202 fr. 88. Tanneries Baugnies frères, te Peruwelz. Balans op 31 12 1923. Kapitaal 3,100,000 frank. Winst 351,242 fr. 14. La Stavelotoise, te Stavelot. Balans op 31 12 1923. Kapitaal 301,620 frank. Bruto winst 47.820 fr. 71. Tannerie de Stavelot, naamlooze maatschappij, te Stavelot. Balans op 31-12-1923. Kapitaal 1 mil- lioen frank. Te verdeelen winst 1,531,391 fr. 64. Théodore Houben, naamlooze maatschappij, te Verviers. Balans op 31-12-1923. Kapitaal4,800,000 frank. - Winst 331,757 fr. 25. Etablissement Loon Lobet, naam looze maatschappij, te Verviers. Balans op 31-12 1923. Kapitaal 500,000 frank. Netto winst 103,227 fr. 50. La Botterie Royale, naamlooze maatschappij, te Brussel. Balans op 31 12 1923. - Kapitaal 500,000 frauk. Bruto winst 159,809 fr. 12. Tannerie Fortuné Canonno, naam looze maatschappij, te Doornik. Balans op 21-12-1923. Kapitaal 1,900,000 frank. Winst242.946 fr. 36. Ghaussuros Stocquart Dasprémont naamlooze maatschappij, te La Bou- verie. Balans op 31 12-1923. Kapitaal 225,000 frank. Winst 51.618 fr. 76. Tanneries de Malmédy, te Mal- médy. Balans op 31 1 1923. Ka pitaal l,000,0o0 frank. Winst: 140,535 fr. 56. Cuirs et Gourroies Thompson, naamlooze maatschappij, te Ander - iecht. Balans op 30-6-1923. Kapi taal 60,000 frank. Winst 97,206 fr. 58. En zeggen dat over 't algemeen deheeren bazen putten in den grond klagen over den slechten toostand der nijvenheid, dien zy toeschrij ven 1) aan den achturendag 2) aan de hooge loonen Die heeren zouden dus willen, in 't belang van do nationale nijver heid (leesvan hun geldkast), dat de werklieden zich de opoffering ge troosten meer uren te arbeiden tegen lagere loonen. Oh die Farceurs Een verschijnsel is het, hoe gedu rig de werkkrachten, en niet het minst de beste werkkrachten uit de schoennijverheid zich verplaatsen naar andere nijvorheden. We herinneren by doze gelegen heid de plakbrief die de patroons destijds aan de muren der stad plak ten,. waaronder loonen vooFkwa men, om de werklieden uit de andere nijverheden te doen watertanden. Na iou men gaan denken, gezien sedert dit tijdstip het loven met 90 punten is verduurd, dat dieschro- melyke hooge loonen zijn verhoogd geworden, en dat er dus een luilek kerland voor dc werklieden uil de schoennijverheid moet bestaan Dat onze werkliodon hun hei) gaan zoekon in andere nijverheden is al- leonlijk 'uit dio oorzaak, als ze in hun nijverheid blijven werken, dat ze op don duur niet meer zouden woten wat aan to vangen metal hun verdiende gelden, ofwel dat ze met verder in hun nijverheid te wroeten, zouden moeten kreöbe bijten. Wat is uw meening daarover, Heeren Patroons Doet ons eens het genoegen uw meoning daarover te laten kennen, en 't zal laat het ons hopen misschien tot een nuttige discussie leiden. Euo. Deprez. Deze is dit jaar door een prachtig weder begunstigd geworden. De feestelijkheden dit jaar inge richt zijn maar poverkens. Concer ten en nog concerten, maar van iets nieuws is weinig te bespeuren. Op alles staat den stempel van den geldnood der stad. De foor kon ook beter zijn, aan wie de schuld weten we niet, maar volgens geruchten der foor mannen, komt dit omdat de plaatsgelden te hoog zijn. Enfin, men ziet oek goed dat de Socialistische partij niets heeftop touw gozet, want in 1S21 en 1923 was er op Kermis Zondag van in den vroegen morgen reedsjsveel le ven, neringen beweging in do stad. Nu was Kermis Zondag, enkel 2 concerten op de Markt op het pro gramma. Veel, zeer veel volk was in de stad op wandel en bezocht de foor, waar alles goed verliep. De Maandag was het wat anders. Het bijzonderste punt van het pro gramma was het Gouden Bruiloft van onze vrienden Marcoen-Thien pont op de Hoogoveston. We brachten 's morgens eenbozoek in die straat. Alles was ten prachtig ste en smaakvol versierd. Gansch de straat was een trofóe van vlaggen en groen, oen spandoek Welkom noodigde elkeen eens tot zien. Om 11 ure. stelt onze Harmonie zioh in rang, en gaat lustig spelend het Gulden Bruiloftpaar afhalen ten huize van Gezel Jan Steenhout. Ge zel Henri Flips, houdt erin naam van den Textielbond eene korte toe spraak en overhandigde een geschenk en bloemtuil aan het feestvierende paar. Na een glasje wijn gedronken te hebben, stelt de stoet zich in bewe ging, voorafgegaan door onze Har monie, die gevolgd was van een groote schaar partygenooten, die er aan gehouden hadden, het paar hunne hulde te betuigen. De rijtui gen met de familieleden volgden. Zoo tro-k de stoet midden de alge meene sympathie dor bevolking naar de Hoogevesten, waar het jubelende paar reeds 5o jaren onafgebroken woont. Daar werdt er onder het spe len der Internatiouale verschillende en talryke geschenken, namens de geburen en familieloden geschon ken afgegeven. 's .Namiddags om 5 1/2 ure was onze Harmonie terug in de gebuurte en vergaste de toeschouwers, feest vierders en geburen op een lustig wandelconcert. Zeggen we terloops, dat allen tevreden waren over de medehulp door onze partij verleend aan die feesten. Gansch den dag tot laat in don avond was deze gebuurte in volle- feest. 's avonds om 8 1/2 ure speelde onze machtige FanfareHand aan Hand een prachtig Concert op de Groote Markt. Veel volk was er aanwezig en onze muzikanten hebben zich zelve overtroffen, alles werdt in de boste voorwaarden uitgevoerd. Spytig dat het gerucht van de mo lens en foorkramen op de Markt, zulk con uitvoering moeten storen. Kan dit dan voorliet volgend jaar niet onderzocht worden, om daar een einde aan te stellen, ofwel de con certen op eene andere plaats gedu rende de foor te doen uitvoeren. Verdors ook veel beweginginde stad en zooals den vorigen dag stroomde het in ons lokaal op den Molendries. Kermis-Dinsdag niet veel bijzon ders, buiten het Concert door de professors der Muziekschool in de Stedelijke Feestzaal. De opkomst kon betorzijn, alhoe wel het een prachtig en' kunstvol concert was. g ,s Namiddags het Kaatsspel, die zich in een talrijk publiek mooht verheugen. Dien dag sloot ook met een concert op de Markt. De drukke Kermisdagen waren verloopen, en het is te bopen, dat de nering met zulk kalm feestpro gramma zal tevreden geweest zyn. TOESCHOUWER. STRIJDPENNING. Overdraeht 2988,34. Omdat Madame Van Mol schoon den steppendans kan, heeft de kapi tein 3,00 fr, rondgehaald. Gezongen door Sidonie Vera bij Felix Roelandt Kerkstraat, 46, Montignies sur-Sam- bre, rondgehaald door Jef Katjes 9,00. Gezongen door de familie van Brugge en rondgehaald door Ant. Boon 7,20, Gezongen in de Lange Ridderstraat door lange Jef 2,25. Vier onleesbare zetten uit de wijk club Jan Volders 4,50. Gezongen door Malvina Thienpont by Prosper Callebaut 4,86. Gezongen door Serv. De Witte bij Jozef Delbon, rondge haald door Alfred Van Mol 6,50. Ge zongen door Caken Gernuisel en Finne Arys bij Martin De Bols tor en rondgehaald door Alfred Van Mol 4,20. Gezongen door Benoni Felix by Ph. Buys 3,50. Binst het werk van het Bal der Loderbewerkeis in Hand in Hand, rondgehaald 1,46. Bocquo doet iets aardigs in den hof 1,10, Omdat Charel misliep van deur ter wijl liet groote electrisehe verlich ting was 1,00. EREMBODEGEM. Gezongen door Laureys Joseph in het Volks huis 2,40. Door dezelfde en rondge haald door A. Do Backer 4,65. Door dozelfdc 3,15. Gezongen door Alfred De Bundel en rondgehaald door Fr. Meert 2,90. Do Bundel Frod doet er nog 1,90 bij. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy verman 1,00. Berghman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedt Li\inus 1,00. Peereboom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Oastour 1,00. De Witte 1,00. Boeykens G. 1,00, Verdoodt G. 1 00. Van der Veken 1,00. Steenhaut A. 1,00. Ph. K. A. l,oo. Suziski l,oo. Haolterman l,oo. V. D. Maolen l oo. J. Van Der Borght l,oo. P. M. l,oo. Spitaels L. l,oo. Flips Henri l.oo. Van Vaerenberg J. i,oo. Do Smedt L. l,oo. J. Boeykens l,oo. P. C. l.oo. Totaal 52,81. Voor de Fanfare en Harmonie. Gospeeld door de twee Bohemers Nolen Gabriël ên Bocquè op de Hoo gevesten. 21,oo. Gespoeld door de Tyroliens in hot lokaal. 13,64. Voor de Fanfare Voor de Harmonie 17,32. 17,32. Op Kermis Dinsdag, gouden Damenhorlogie.armband.op wegvan de Statie langs Binnenstraat naar de Dompelstraat. Terugbren gen tegen 20 fr. belooning, bij Kieckens Petrus, Dompelstraat 23, Aalst. Agentschap te La Louvière 46 Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningon te Gent n° 850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal 5,000,000 frank. Reservefonds2,165,590,04 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1933: 40.913,669,18 Fr. Alle Bank Beursverrichtingen. Interesten op de verschillend rekeningen on geldplaatsingen Cheekrokeningon. betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandelfjksclio rekeningen fr- 4,40 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,50 o/o Rekeningen met vooi bericht van 30 dagen fr. 4,uo o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr- 4,75 o/o Termijnrekeningen op fi maanden fr* 5,00 /oo rermunrekeningcn op I jaar fr. 5,25 o/o Verkoop van Kapitaal-aandoelen USINES LEOPOLD PHALEMPIN» aan fr. 735 nn BELGISCHE BANK VAN 00 uu DEN ARBEID aan fr. 850 OO FABRIQÜE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons: FRIGORIFÈRES d» LITTORAL 7 aan fr. 490.00 ui..teerbaar den 31 December 1931 C1TONNIÈRE GANTOISE 71/2 °/o aan 487,50 urtkeerhaar den l Juli 1933. Verhuring van brandkoffers.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2