Het kosteloos pensioen Aalst Kermisfeesten 2>e hermts Bericht. De Huishuurkwestie in de Middensectie Ca Préooyance Sociale. Onze Propaganda. Iddergem. WgEZESFSEST JCantonaal Congres ten, zonder dat zü eriets hebben voorgedaan, ons nu zouden mode helpen, om onzen toestand nog te verboteren 1 Daarom moot mon ze aanspo ren, om lid te worden van den socialistischen vakbond men moet hen trachten te doen lezen, en daarom moet men hen van tyd tot tyd één onzer bladen in de handon stoppen men moot hen overtuigen, dat ze de broeder en zusterhand moeten reiken aan hunne werkbroeders en zusters van de steden om onzen toestand nog te verbeteren. Herinnert hen, den vroegeren droeven tyd, en zegt hun, dat, waren er geene socialisten ge weest, or nooit zou sprake ge- woest zyn van de werklieden, tenzy om ze uit te buiten en onder den hiel te houden. Doet men dit op de fabrieken, in do werkhuizen, op do treinen, dan maakt men van die arbeiders, menschen die zullen donken, over wegen, enten slotte onze politiek medevoeren. En dan zyn het zoovele propagandisten die op den buiten zelf by hunne familie, by hunne parochianen onze gedach ten zullen verdédigen, en ons den eindstrijd doen winnen! Qeof dit blad voort aan een vriend van den buiten, laat hen dit Hoekje lezen, en het zal een eerste begin zyn, om hunne hersenen te doon werken, en mogelijks kunnen zy hot gebruiken om zolf een anderen voor ons te winnen. Friederik. Hot kostoloos pensioen heeft ge leefd op het oogenblik dat ik hier schryf bestaat de zekerheid dat het ontwerp dor rogoering gestemd is. De haan hoeft weer gekraaid en de christenen hebben 't volk voor de zooveelste maal, verraden. In 't vervolg moet de werkman minstons 30 frank per jaar storten om eon pensioen van 720 fr. to go- nieten. Het kosteloos pensioen is eene aalmoes Zoo .noemen het do chris tenen. Dat spreekt uit hun schort van arheidorsllerheid. In onze kapitalistische wereld heeft de arbeider maar iets, 't zijn zijn armen, die hy vorkoopen moet aan den bozifter. Als hij nu is uitgeput van een gansch lovon zwoegen, wat dan Hem verwerpen zooals men oud ijzer verwerpt. Maar do generaals, de ofïlcieren, de hooge ambtenaars en wie weet ik al, die, nemen op 't gepast oog blik hun wolvordiendo rust leest men in de gazet en zy krygonoen mooi pensioon, waarvoor zy geen roodo duit betaald hebben. Weten d.e christenen dat niet, zij die elk jaar 'het budget der pensioonen stommen Dat ze eens in snuiteren gaan, ze zullen rare zaken zien. Maar daarom gaat het niet, Onze brave, gedweeë christenen willen dat niot weten. Het werk van Wauters moet worden vornitigd, alles wat van d« socialisten komt, is uit den boo ze. En daarom gaat het! Workiiodon onthoudt het goed en herinnert u dat het volgende iaar, als go met potlood en stem brief in het kiosganjo staat. Dan meent gij wraak op uw ma nier De middensoctie hooft hotontwerp der regeering verworpen, zoodat ministorMasson in raar postuur zyn zal als die belangrijke huiskwostie voor de Kamer verschijnt. Maar do man verschiet in geen klein gerucht, blijven is hot wacht woord dor liberale-klerikalo coali tie Voor ons goed, we hebben nog go- duld tot in;Moi 1925,als het absoluut zyn moot. Wat ons moer aanbelangt is te kunnen aanstippen dat ook nier, de huisjesmelkers, die reeds een vreug de vuurtje met deoude wet gestookt hadden, oen nederlaag opliepen. Wel bekome het hen Vermeerdering van huishuur?Ook verworpen in de middonsectie, dank aan 't kranig optreden der socia listen. Wat gaat de Kamer nu doen Reeds vermelden vele burgers- bladen dat mon ene overeenkomst sluiten zal, om toch vermeerdering toe te staan. Dat is een zuiver bu-rgeruitvindsel wij blijven er by Oeen vermeerde ring voor de uitbuiters, geen rooden duit! Alles zal toch weer afhangen van de christenen Ze staan weer voor de keuze Voor of tegen do arbeiders Met vreugde bestatigen wij de uitslagen van den eersten semester van 1924. Het heeft heel wat moeite gekost, maar men werkte metieveromdatmeninditsocialisti- sche midden zich bevindt waar elke krachtinspanning immer wordt beloond. De P. S. is als een schip dat de windin de zeilen heeft en ze slechts handig heeft te bestieren om het succes tegemoet te varen. In de afdeeling leven is het aan tal der in voege zijnde polissen van 31 December tot 30 Juni ge stegen van 198,175 tot 216,906, 'tzij 18,731 polissen meer de ver zekerde kapitalen stegen van 120,267,672 tot 140,918.,703 wat een vermeerdering daarstelt van 20,651,031 fr. De jaarlijksche ver vermeerdering der inkasseering bedraagt 950,261,28 fr. meer, 'tzij 6,366,096 tegen 5,415,829 frank. In Brand, kwam de jaarlijksche inning van 1,411,166 fr.. op 1,565.825 fr. Voor de ongevallen werd gedu rende de zes eerste maanden van 1:923, 557,467,09 fr. geïnd. Het overeenstemmende tijdverloop van 1924 gaf 672,714,85 fr. In zes maanden. Wat zullen de zes volgende maanden geven Alle voorspelling is gevaar lijk, doch den bijval ge oogst met de Tentoonstelling van Gent, gezien den bijval van het Paviljoen van La Prévoyance Sociale die den naam van onze maatschappij meer om meer popu lair maakt, verwachten wij er ons aan dat in den volgenden semester de verhooging zal verdubbeld of verdriedubbeld wezen. Om open hartig te zijn, wij verhopen nog meer dan dit. Maar laat ons het vel van den beer niet verkoopen... Die leven zal, zal zien. Heden Zondag 20 Juli, uitstap met, automobiel naar Kerkx- ken, Hillegem en Aygem, met een afdeeling muzikanten der fanfare en een sectie turneressen. Vertrek aan het lokaal Hand in Hand om 1 1/2 ure namiddag zeer stipt. Do Gezellen Nichels Alfred.Volks vertegenwoordigers en Laureys Leon, Provinciaal raadslid, zullen op deze gemcontens het woord voe ren. Te Aygem, grooto Meeting op de Dorpplaats, om 3 ure namiddag van daar naar Heldergem, Moetii g om 4 ure, aan de Kerk om 5 ure, Moeting te Kerkxkon, ter herberg In de Oude Bareel by Van de Storme. Zaterdag 26 Juli. Openlucht MEETING, op Den Hoek om 1/2 ure 's avonds. Sprekers Albert Vyvorman en Alfons Berghman. Op Zondag 27 Juli. Uitstap mot de HAMRONIE en TURNKRINGnaarMoorsel. Groofe Meeting, in de zaal Wilson bij Temmerman. Sprekers: Alfred Nichols, Volks vertegen woordigor,on Joseph Steen- hout, Gemeenteraadslid. Partygonooten, allen op post Het Middon-Komiteit. Zondag 20 J«ili 1 Te 10 uur, Zaal van net Belfort, Plechtige uit reiking van do diploma's Eeremeta len en Premien, aan do deelnemers van de Bloomen- en Reklaamstoet, alsook aan deze van don Wedstrijd van Versierde en Bebloemde Uitstal lingen en gevels. Te 11 1/2 uur, ton kiosk Grooto Markt, concert door de fanfaar van hot Stedelijk Pompierskorps. Te 14 uur, op het Sportplein van de "Eendracht» Groot Athletisch Feest (Schaal F. Pape). Te 14 uur, prijskamp in te richten op den Dender, door do Lij n visschers- fed oratie. Te 20 1/2 uur, ten kiosk Grooto Markt, concert door do fanfaar Kunst en Vermaak Maandag 21 JuliKarmelie- tenkermis. Te 17 uur, Volksspelen in dewyk. Te 21 uur, verlichting en kloef- kensbal onder de Overdekte Markt. Zaterdag 2 Oogst a Groote Weezenfeesten bij gelegenheid van het 25® Congres der Oud Weezen van België. Te 21 uur, ten kiosk, Groote Markt kunstconoert door de fanfaar der Antwerpsche weesjongens. Verlichting der Groote Markt. Zondag 3 Oogst s Te 10 uur, optocht en betooging dor Aalster- sche Maatschappijen hulde bren gende aan de Weezenen Oud-Wee zen van België. Te 11 uur, ten kiosk Groote Markt, Groot Concert, door de fanfaar der Gentsche Weesjongens. Algeraeene zangDe Wees voor de Wees door de Weezen en Oud-Weozen. Te 15 uur, op de groote binnen plaats der pupillenschool, groot zang, turnen, dansen uitbeelden. Uitvoering door de kweekelingen der verschillende weesinrichtingen van België. Te lü uur, ten kiosk Groote Markt, door de fanfaar der Weezen van Mocholon. Le 20 uur, ten kiosk in het Stads park, concert door de fanfaar dor Antwerpsche Weesjongens, Te 22 uur, verlichting en vuurwerk in get park. Maandag 4 OogstTe 16 uur, in 't Park, Ballenpryskamp voor do weetkinderen. Sluitingsconcert door de fanfaar der weezen van Gent. 6,10, II OogstWetenschappe lijke Vlaamsche Congressen. 10 QogstVischprijskamp op de vijver van het Stadspark, in te ricli- tendoor«Park-Aantrekkelykheden*. Verleden week hebben we enkele woorden neergepend over onze ker mis. De gebeurtenissen in den loop der week, en vooral van verleden Zondag, schynenons belangryk ge noeg om er een weinig aan te her inneren. We hadden eerst de gebeurtenis sen van 11 Juli. De blauwvoeters hadden het uitgeschreeuwd van over weken, zelfs van over maan den, het ging iets kolossaal, iets enorm zijn in de stad, 011 door de nieuwsgierigheid er toe gedreven, hielden we een oogje in 't zeil. Naar de stad komende, die we dachten in feestgewaad te zullen vinden door de blauwvoeters. Geen speur hier van, wat we zagen was dat die luidschreeuwers goed aan het werk waren, zooals de gazetverkoopers, brood voerders. En er werd ook ai gemeen opgemerkt dat de beginsel vaste Frontors op een houglyken dag als den 11 Juli, dat ze toch in het Parlement tegenwoordig waren. Den 1 Mei is er nooit een socialist aanwezig, en voor de vergadering van 1 Mei laten zij nooit na voor te stellen, dien dag niet te vergaderen. Wat doen de Fronters hiervoor Vlaanderens diep vernederende oorden, enz. Enlin ze vieren toch 11 Juli, ooi iMeé, a la logieka. zyn me dat kloppen ja We hadden gedaeht, dat zulks maar gebeurde opl° Mei, omdat ze toch maar deze vieren om zand in de oogen der verdwaalde schaapjes te gooien, maar dat dit ook gebeurt op 11° Juli dag, waar ze, men zou het zoggen als ze aan het schroeuwen gaan. hemol en aarde voor verzet ten. Och arme, geen wonder dat zo vooruitgang maken zooals de zeel draaiers, het is dan ook niet te ver wonderen dat ze een weinig beteu terd zyn. Wat Éiezogd van Zondag 13 Juli We moeten met treurnis bestati gen dat de kermis, niets nieuws, niets aanlokkend is geweest, en nochtans verleden Zondag was hot al ko doen bloemen- on reklaam stoet, lustrumfeest, enz., enz. We meenen terecht-te mogen zeg gen dat dergeiyke regeling echte kwajongensstreken zyn. lndordaad, de Bloemenstoet die als reklaam voor de neringdoeners en winkeliers wordt ingericht, die byna uitsluiteiyk uit katholieken en liberalen bestaan, wat hebben we daar kunnen bestatigen?... De liberalen die er altijd den mond van vol hebben, dat er niets wordt gedaan voor de neringdoe ners, hebben met hun muziek geen deel genomen aan den Stoet, noch tans konden ze hunnen goeden wil toonen, ze hebben het niet gedaan. Aande neringdoeners en winkeliers hun naar waarde te schatten. Wat erger is voor hen, dat ze dan nog hun muziekknaap naar Hand in Hand zenden, om er te smee- ken, toch nietsover hun handelwijze kenbaar te maken Kan het erger Schreeuwen en tieren dat zo do belangen der kleine burgers behartigen en deze aHeen verdedigen, dus de steunpilaar dezer te zyn, en nu dat ze een enkel bewys kunnen geven om hun gezog- dens en geroap te staven, mot uit hun schelp te komen,gaan bij hunne politieke tegenstrevers smeoken om hun platbroekory niet kon- baar te maken.Dat zyn me noggroo- ter kloppen. We denken dat deze maal do nerïngdoeners, winkeliers en kleine burgers aan de stervende liberale party zullen zeggen het is niet ge noeg te zoggen, ik zieu gaarne, er moet wat liefde by zyn Dit hebt »e verleden week bewozen mot uw mu ziek, toekomende klozing zorgen we voor uw begrafenis ook met mu ziek. Voor wat betreft da katholieken, daar gaat het niet beter mede. Hot verwonderde ons geenszins dat ze geen deel namen aan den Bloemen stoet, omdat toch het partywork vóór gaat, maar tot onze groote ver wondering zagen we dat de groen kruisers geen deel namen aan do feesten der kristone staatslieden. Wat schuilt hier achter Mochten ze geen deel nomen Hebben ze niet 'gewild We herinneren ons nog heel goed dat hot er in het groen kruis een-s duchtig aan toegegaan is, tusschen Dq Smet, Voorzitter der kristen.o staatswerklieden en anderen, zoo danig dat ze in don Gemeenteraad nooit meer samen zitten, en dat De Smet niet meer als hun ge meenteraadslid aanzien wordt, het geen weliswaar niet uitsluit -fatzo nog al dikwijls samen werken.Der gelijke houdingen zijn maar begry- pelyk van deze die hun gekonkel kennen. Enfin, de kleine burgers, winke liers en neringdoeners, worden van de-rgelyke janklazen-politiekers goed gediend. Do Bloemenstoet mag wel gelukt genoemd worden. Het was nogmaals zooals gewoonlyk gebeurd. Wc meenen te mogen zeggen, hadden de roofjes er niet geweest, dewelke nochtans dikwijls met misprijzen worden bejegend, dat het heel poverkens zou gewe.-st zyn. Onze Turners hebben heel wat opzien verwekt en eenieders verwondering afgedwongen met hun uitgevoerde dansen. Zeggen we terloops, dat we dit alles op acht dagen hebben moeten schikken, dit bewijst nogmaals wat onze turners op dat gebied kunnen. N. B. - Niettegenstaande we met genoegen over het wellukken van don Bloemenstoet spreken, kunnen we noohtans niet nalaten, onze ver wondering uit te drukken overdq houding der inrichters hiervan. Dat de katholieken niets hebben bygebracht tot het wellukkeci van den stoet, zelfs er geen deelhebben hebben aaugenomen is door oen- ieder goed gekend. En dan zien wo nog dat don uit slag der to«gekendo prijzen alleen in hot katholiek blaf De Volks stem verschijnt Dergeiyke houding is af te keuren en we zoggen onmiddelyk, dat in de toekomst onze deelneming die do verzekering U van het welluk ken van dergelyke stoeten er zal van afhangen. We beschikken over een blad, en willen op denzelfden voet behandeld worden alsdoandere partyen, en ten minste nog zooals deze die er niets hebben voor ge daan. a. B. Belangrijke vergadering voor de spaarders der Wijkclub Constant Vergeylen op Zater dag 19 Juli,om 7 1/2 uren'savonds, bij Victor Amant. Elk weze op post. Al de groepen van het Kanton Aalstalsook Erembodegem, wor den verzocht één of meer afgevaar digden te sturen, naar het KAN TONAAL CONGRES, hetwellce zal gehouden worden heden Zondag 20 Juli, om 10 ure 's morgenste Aalst, in het lokaal Hand in Hand Dagorde DE KIESPROPA- GANDA. Gezien het belang dezer bespre king, reken ik er op dat geen enkel groep, nalaten zal afgevaardigden te sturen. De Arr. Secretaris, JAN BEKAERT. De toelatingsexamens tot do Nor maalschool voor ondoEwyzers der stad Brussel zullen plaats hebben den 24 September a. s. te 8 uur 's morgens. De kandidaten moeten ten minste 16 jaar oud zyn voor de eigenlyke normaalschool, en van 12 tot 15 jaar voor de voorbereidendeafdeo- ling (7°, 8e, 9e en 10e studiejaar), De aanvragen sturen, vóór 15® September, aan den Heer Bestuurder der Normaalschool, Maurits Lemon- nierlaan, 110. Voorde Harmonie. Gezongen door J. V. D. Spiegel by Jan Cuyppr 5,00. Myn grootste wensch is een socia listischo democratische meerder heid met de komende kiezing 1,30, Bravo voor het puikconcort opoe Kat 1,00, Omdat J. V. D. D. zich niet aangegeven heoft als eerelid der Harmonie, dus een valsche beschul diging 1,00. Omdat myn aanvaller zich zou laten kennon, Joan Van der Eeken 1,00. Vergeten zet Aan eep tafel van vrienden die do Harmonie genegen zyn, in Hand in Hand 2,50. Totaal 11,80. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 3041,15. Omdat Vierge en mijnen Tist zeven dansen vervolgens deden 0.50. En de Viezen doet or 0,25 by voor het lachen. Gezongen en rondge- haald door L. De Grauw 5,80. Gezongen door C. J. 3,85. Gezon gen door Van Mol by Jozef Lonoir 4,45. Gezongen door Jef Rimbaut en rondgehaald by hom zolf G.00. Ge zongen door Victor Verhaegen by Antoine Cornelis f,75. Gezongen door De Smodt 3,35. Gezongen door Frans De Smedt by Martin De Beul en rondgehaald door Alfred Van Mol 3,25. Gezongen by Th. Vergey len door zijn dochter en rondge haald door Fr. Willoms 5,00. Frans Vergeylen doet er nog 1,10 fr. by. Gezongen door Clothildc Van der Straeten 2,35. Gezongen door pisser 4,35. Gezongen door Marie Dierickx en rondgehaald door Fr. Leeman 3,40. Omdat. Omer een boterham vroeg aan Mario by zijn stoverij 0,50. Omdat Marie supplement wildo geven om meer patatten le krijgen 0,25. servant,e bracht ons saucis sen meteen staartje 0,25. Voor eflon rekening 0,15. Gezongen door Van der Haegen bij Fr. Michiols 2,85. Ge zongen door A. Wauters bij Van Mol 5,00. Gezongen door Fr. Vei beo- ren by Gustaaf Petit 3,15. Gezongen door sigaret in de wijkclub Jan Vol ders 2,00, In dezelfde club gezongen daor Oelina Huylebroeck 5,00. Onfi- dat de zot Paerewyck met Marie Deckers van Erembodegem zoo gaarne danabe 0,50. En naar Ledo by Justine Schelfhout ging 0,50. En Qmdat de zot j aloes was van Poé Van Geytzyne fantaisie-kousen 1,00. Gezongen door Remi D'Ha^se G,80. Gedongen door Delphioe Roolandt bij Jef Cornandon rondgehaald door Jean Kindermans 3,00. Omdat, do rykste heer van den Geuzenboek maar 0,25 gaf,geeft do armste werk man nog 5.00.Gezongen door Hélëno De Neve In het goed ieven Geu- zenhoek, en rondgehaald doorJulion Schollaert G,15. Gespeeld door vosse Frans on Cie, by Van don Brempt 6,00. Van oen communist 1,00. Omdat het muziek zou versterkon 1,00. Om dat Amant zijnen hoed in stukken is 1,00.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2