Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Theunis de onmisbare. Socialisme en Godsdienst. In de Kamer. Mijn Hoekje. 21fc Jaar N° 30 Prijs per nummer 15 centiemen. 27 Juli 1924. Annoncen Asthma ABDIJSIROOP I RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1° en 2" bladzijde, 2 fr. op 3e en 4e bladzijde. Roklamen volgons overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteokende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over workstakingon en grieven moe ten door do Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ -HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN'85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2 40 6 4,20 1 jaar 7>75 BUITEN BELGIE. Jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op allo postbureelenV 't Is ongeveer vier maanden dat minister Theunis door de meerder heid van hèt Parlement aan de deur word gezet't was toen men de Ka mers wilde dwingen het handels verdrag mot Frankrijk goed te keu ren. Die stomming was aan minister Theunis niet zeer welkom. Hij blaas de zich op als oen kikvorsch en zwoer bij alle goden dat hij nooit of nooit eene nieuwe minister porte feuille zou aanvaarden, 't Was uit en amen met Theunis, het land zou voortaan zyno oompetontie moeten missen. De roactionnaire bladen betreur den diep zijn heengaan. Op alle toonen werd gezongen dat Theunis onmisbaar was. Hij alleen was de reddende oogst, zonder Theunis ging ons land naar den dieperik De offerwillige Theunis was door die loftuitingen zeer getroffen. Hü begon zelf te gelooven dat niemand hem kon vervangen en hij besloot voor de derde maal een ministerie te vormen. In de politieke middens wachtte men met veel ongeduld zijne verkla ring af. Ik herinner mij nog goed, het in treden van den heer Theunis in de Kamer, dien Dinsdag, toen hij zijne nieuwe ministeriëele verklaring kwam voorlezen. Nooit misschien hield de man den kop zoo recht naar de wolken, nooit ook keek hij met meer minachting naar zyn gedweeë kudde meerder heid, waarin de vertegenwoordigers der kristene onderworpelingen zich biizonder onderscheiden. Plechtig klonk het uit Theunis mond wy zullen met kracht den strijd aangaan tegen de woeker- priizen Do ruggraatlooze kristene verte genwoordigers waren in hun schik. Bravo Bravo, riepen ze met heftige stem uit, daarin zwakjes gevolgd door eenige blauwe en gele reac- tionnairon. En 't schoonste van de historie, minister Tschofien, het christen ka- morlid voor Luik, geloofde aan die Bravo's en kwam met oen wetsont werp opdagen. Maar nu gingen de poppen aan 't. dansen. Wat. den woeker tegen houden, maken dat do eerlijke handelaars do verbruikers naar a-ooddunkon niet meer kondon stroo pen 2 Dat was al te erg, Wat zouden de mannen der standsorganisatie daar wej over zoggen Dat, men zulke dingen belooft in eene. ministeriëele verklaring,dat is aan te nemen, men moetin alle ge val iets vertellen, als n>en voorde derde maal hoofdminister wordt maar die beloften in werkelijkheid omzetten, daar zouden de bewonde raars van Theunis niet voor te vin den zijn. Na lang geharrewar en geherro bek hooft minister Tsohoffen in 't voorstel in do kartons geklopt, eene bografenis van eerste klas dus! Theunis en Tschöffon aanvaarden dat klinkend affront en bloven mi nistors. Vóór veertien dagen goeft de Ka mor een nieuwe veeg uit de pan aan het ministerie Theunis, en die wordt weer in dankbaarheid aanvaard. Theunis wil de verdaging van eeno nieuwe wet voor de pensioenen van de onderwijzers, de Kamer ver werpt die verdaging met eene over- grooto moordorheid Theunis is woedend, byt zich tot bloedens toe op de lippen, maar hy blijft minister Een spreekwoord zegtallo goede zaken gaan mot drie en dit is hier ook het geval. Onze geldbewaarder Theunis had in zijne verklaring afgekondigd, dat hy 400 millioen nieuwe lasten loggen zou, om 't gat in de staatskas te stoppen. De 400 millioen zijn gedaald tot op 170 millioen. Waarom die ver mindering? 't Is duidelyk In Mei 1925 hebben wy de nieuwe verkie zingen. Theunis en zyn volgelingen krijgen schrik. Intusschen vergrooten onze bui- tenlandsche schulden, de rijke men- schen smeeren meer dan ooit, maar Theunis durft hen niets vragen. Ziedaar drie heldendaden uit het j leven van Theunis nr III, de groote j en niet te vervangen competentie den eenigen en onmlsbaren heer I Theunis. Als wy een oogenblik nadenken, dan zien wij dat het feit niet alleen staand is. In Frankryk heeft zich ook zoo iets voorgedaan. Poinéaré werd ook omver gekegeld in de Ka mer, hy keerde opnieuw terug, want hy was ook de onmisbare, den redder van zyn land. Maar weinige weken nadien,kreeg hy zoo'n formidable rammeling door 't Fransch kiezerskorps, dat het zeker wel voor lang van de politieke planken afgerold is. Poincaré's lu- vloed en macht is gebroken De onmisbare is van het politiek tooneél verdwenen, nochtans de wereld is rond hare as blij ven draai en. Frankryk's invloed is in niets verminderd. 't Verkeerde gebeurt,nooit gingen de zaken beterPoincaré's opvolger is op de goede baan om den vrede te winnen, wijl Poincaré zyn land ruineerde en op nieuwe veldslagen bedacht was. Welnu, vrienden van den buiten, is dot geen duurzame les voor ons Gelooft ge nog aan die oufeilbare competentie, die onzen armen frank naar den dieperik zond. die steunen moet op zoo'n brave meerderheid, dat ze bij de minste aanraking in duigen valt Wie zal nog langer zoo naief we zen te gelooven dat Theunis onmis baar is Theunis is den man der kleine middelen, de man der politieke kui perijen achter de schermen, maar iets wezenlijk grootsch en weldoen voor zyn land kan hy niet tot stand brengen. Dat heeft hy en zyno slaafsche Kamer meerderheid overvloedig bewezen. Welnu wat er ook gebeuren moge, ziine dagen zyn geteld Na Poincaré is het de beurt aan Theunis, dat hebben we altyd volge houden en doen het nu meer dan ooit. Theunis is politiek gosproken od zijne lamme meorderhoid volgt hem uit gewoonte en uit schrik voor een socialistische intrede in hot ministerie Aan U, vrienden van den bui ten mede te helpen aan den grooten kuisch In 1925 of nog vroeger moet ons land van do klerikale liberale meer derheid verlost worden Eene socialistische meerderheid alleen is in staat om ons land uit do moeilijkheden te redden Medehelpen aan don triomf onzer party, bij do komende verkiezingen, is onzer aller plicht Vooruit dan en leve do seeiali- stische Party Zoor veel gewag werd er van wego de klerikalen gemaakt nopens den godsdienst, waar zooals zy beweren de socialisten de hevigste bekam- pers van zijn, maar ondertussehen gaan zy hand inhandmetdeliberalen die bekend zyn als de grootste gods diensthaters, en dagelijks zingen van 't ongedierte dor papen enz., maar om der wille van den geldzak kon men er nogal licht overstappen en acht men dit monsterverbond noodig. 't Is om den geldzak te bescher men dat godsdioustigen en gods diensthaters zoo broedeclyk samen gaan, om de werkliedenpartij te bekampen, wiens oenig kwaad is, dat deze streeft naar meer mensche- lijk bestaan voor de werkers, en om dat te kunnen beletten, zouden ka tholieken, als het moet, mot den dui vel zelfs meeheulen. Kleingeestige lieden, die men doordrongen heeft van dezedroom- beeldige theoriën, en waar men ver zekerd is dat hunne huichelarij werd aangenomen, hitst men op met aller hande drogredens en verdachtma kingen tegenover het socialisme, by zooverre dat er onnoozele sullen worden gevonden, die dagelijks moeten slaven aan hongerloonen en het ellendigste leven te verduren hebben, dit alles door de kapitali- sche wantoestanden, en men deze kan tevreden stellen met den hemel hiernamaals, en hun ellendig leven daarvoor verdienstig aanzien. Zelfs gaan deze verdwaalden zoo verre, hunne ware redde.rs,de socia listen, die dagelijks strydenten hun nen voordeele, en waarvan men de bekomen verbeteringen niet kanloo- chenen, met hun.doorklerikalenop geschroefden haat, te bekampen, en stelt men dezes rechtvaardigen stryd immer in een gemeen en leu genachtig daglicht. Do taktiek welke onze tegenstre vers het meest gepast vinden om onbewuste lieden* tegenover de so cialisten in het harnas te jagen, is deze van roode volksbedriegers, vij anden van den godsdienst, de sooia- listen zijn zelf kapitalisten, plaats- kensjagers en goeh vers, op het zweet van den bedrogen werkman, in een woord alle liefelijke bena mingen die zij in gemoede op hun zolven zouden moeten toepassen, t Is immers maar te roepen voor den dief houdt den diefom do aandacht van zich te kunnen aflei den. Moesten wij socialisten, ons eens het recht toeëigenen, evenals de klerikalen dit doen, van onze propa gandisten door den staat eene jaar wedde te doen uitkeeren, zooals dat gebeurt met do priesters, die toch ook min of meer propogandistc n zyn van de klerikalen, onder den dekmantel van den godsdienst. Moesten wij socialisten, eens zoo aanmatigend zjin, om van den staat toelagen teeischen voor onze volks huizen.zooals zij voor hunne kerken dit ware toch maar oven gegrond zooals zij dat voor hen gegrond vin den, gezien het geld van den staat dour iedereen samengebracht wordt, I dus voor iedereen golyk moot zyn. En toch vinden onze brave katholie- kon het geheel natuurlijk, dat zij alles krygen en de andere niets. WU wedden, ondanks het gegron de dezer aanhalingen, dat men weeral zal afkomen, hoort hier, de socialisten zyn tegen den godsdienst, het eenige wat men zal kunnen ant woorden. Maar als mon immer, om de wille van den godsdienst,tegen wit zwart moet zoggen, en van volksbedrie gers zelf voor volksbedriegers uit gescholden wordt, dan kunnen wy best over de verkondigers hunner huichelary oordeelen, en ons best aan de lage vorwyten niet storen, van mannen die hunne ware zon ding verloochenen. Bewust en overtuigd alswezjjn, do zaak der ongolukKigen en ver drukten te dienen, tegenover diege nen dor heerschers en verdrukkers, maken wjj er ons geen vorwyt van, en gaan gerust onzen weg voort, en ovenate men beweert, dat er niets te vermogen is tegen de rots van Pe trus, evenmin zal men iets vermo gen togenover de rots van het socia lisme. Van der Veken Fr. Vraag (in 't Vlaamsch) door Gezel Alfred NICHELS 1° Trein nr3002 vertrekkonde uit Aalst te 5,20 uren, wordt aan de weekabonnementen van Aalst ver boden. Zou het den heer minister niet be hagen, dat verbod in te trekken De werklieden van Aalst zoadener hom zeer dankbarr van zyn. 2° Trein nr 2907 vertrekkende uit Brussel Groendreef te 17,8 uren, zou meer diensten bewyzen, indien de heer minister er kon toebesluiten hem maar te 17.30 uren te doen ver trekken, met afschaffing van do stilstanden te Laeken Jette en Ter natli. Daarby ware het geraadzaam trein n° 2824 te 17,22 uren te Brus sel Groendreef vertrekkende te doen stoppen te Laeken Jette en Ternath om op die manier de werklieden van de omgeving geen nadeel te be rokkenen. Antwoord 1' Daar trein 3002 ten volle benuttigd is tusschen Dender leeuw en Brussel (Noord), kon hij de weekabonnementen uitAalstniet opnemen. Deze beschikken over trein 2998 die een kwaart. uurs vroe gcr vertrekt. 3° Trein 2824 die te 17 u. 22 uit Brussel (Groendreef) vertrekt, stopt thans te Jette en te Ternath. Deze is zeer benuttigd zoowel als trein nr2997 en verdient geen aan beveling de dionstbestemming de zer treinen tewyzigon ten gunste van eene categorie reizigersop straf van stoornis te brengen in ao ver deeling van hunno cliëntoole. Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en bij de ademhaling! maak dan de taaie slijm los met de beproefde Akkcr's Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink hoest. slijmhoest, griep, infiuc-nza. AKKER's l.rkcn Per rif.ll. t 2)0 ft It 7.,O It 12.— t IQOO l, 20.- hsndlcekfmng I. I AKKLR R. de Heul. Anl Eik Ik heb het reeds zoo dikwijls gezegd in vergaderingen, in open- baro meetings, dat ik het nu toch ook eens wil in dit Hoekje voor onze talrijke lezers herhalen, in de hoop, dat zo er ook zullen w-eten gebruik van te maken,wan neer ze met andere gezinden in aanraking komen. Er zyn toch nog zoovelo werk lieden, zoo van de stad als van den buiten, evenals kleine land bouwers, kleine burgers, die nog tegen hunne eigene belangen zijn. Hoedat? Wel .^omdat zo nog de onverklaarbare gewoonte hebber, hunne belangen in do handen te geven, van de grooten, van de rijke menschen. Kan men verkeerder 1 Hoe wilt ge, nu dat een rijken grondeige naar, een rijke mensch in do Ka mer zou wetten stemmen, tegen zyn eigen zak Als er moeten lasten gelegd worden, zal hy eerst en vooral zorgen, dat de w.rklieden, de klein boerkens, do kleintjes dus, eerst en vooral, het leeuwenaan- dëel te betalen hebben, om dan het kleinste gedeelte, door de rjjko menschen to doen aanvullen. Waarom wordt de HEFFING 01' HET KAPITAAL in de Kamer niet gestemd 't Wel omdat de rijke menschen liberalen en katho lieken, de groote meerderheid uit maken en de eenige ohristene werklieden die er zetelen, als Van Schuylenbergh, V an Nieuwenhove en andere, moeten dansen zooals do groote schuifelen. Heffing op het kapitaal, om de schulden van 't land te heipon bo- talen, is heel rechtvaardig in andere woordon is dit HET GELD HALEN WAAK HET IS. Bijvoorbeeld wie nu eon kapi taal bezit van 200 duizend fran ken, zou moeten, éénmaal 25 dui zend franken botalen hij wio 400 duizend franken be zit, zou 80 duizend franken te be talen hebben wie één millioen bezit, zou wel een paar honderd duizend franken kunnen afstaan, enz. en aldus, zouden zü |nog genoeg overhou den, om rijkelijk to leven. Maar dit zal niet of dat zal wel, ais do socialisten de mocr- derheid hebben. Ja, 't is waar, w(j socialisten hebben ook enkele rijke menschen in ons midden, maar 't zijn zjj juist, die de heffing op het kapi taal voorstaan en verdedigen,om dat zij het maar rechtvaardig vin den, dat dezen die vee.l hebben, ook veel zouden betalen. Waren allo rijke Kamerleden van dit ge- daoht, 't ware spoedig afgcloo- pen. Aan dit voorbeeld kunnen de werklieden zich overtuigen, dat

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1