Aalst ®n# Ipartijwech. Goppée vrij J3ij het aanstaande Weezen-Congres. D£ZEK ÜIE WIJ VIEREN. V rouwenbeweging- Trompetlersclub. Veloclub, Bij de Voedings werklieden. Weezen-Op tocht Onze Propaganda Partij genooten. Geeraardsbergen. Overboulaere. zij groot ongelijk hebben, als het kiezing is, te stemmen voor de rijke katholieken of voor hunne voorgestelde knechten, die zij maar dulden, omdat zij medchcj- pen, de macht dor werklieden te te breken. Wie zal het tegenspreken, dat de bevolking op 100, toch ten min ste 00 arbeiders bevat Niemand Hoe komt het dan, dat de rijke menschen regeeren, de meerder heid zyn in het parlement Omdat de werklieden het groot ongelijk hebben, te stemmen voor eene klas van menschen, die zorgt voor zjjn eigen zak. Laat ons werklieden, kleine landbouwers hetzelfde doen laat ons ook zorgen voor onzen zak. Daarom moeten wij stemmen voor de werklieden-afgevaardig den, voor de Socialisten. Wie dit doet geeft zijnebelan- gen in de handen van menschen van zijn eisrene klas, die dezelfde belangen heeft als hij. Zorgt dien dan voor eigen zak, hij zorgt dan ook voor den uwen, vermits hy zorgt voor de belangen van de kleinen. Daarom wordt gewenscht de verbroedering dor arbeiders, der kléinen, door Friederik SIRE Opent de gevangenissen De onmiddellijke algemeene en on voorwaardelijke amnestie is de boodschap Na vijf jaar onderzoek, en na twee maand van debatten, komt de zaak Coppée te eindigen met eene vrijspraak. Deze vrijspraak heeft niemand verwondert. Dit was voorzien van af den eersten dag door de burgersbladen, die zelfs de beschuldiging niet kenden Coppée is rijk, 't is zelfs de rijk ste man.van 't land. Het is mijn inzicht niet te besluiten, dat zijn onmetelijk fortuin, invloed heeft gehad op de jury. Maar zou een arme duivel, zulk een proces 5 jaar kunnen in stand houden, en de hulp inroepen van 5 beroemde advokaten, waaronder een oud-minister, die zijn ontslag gaf om Coppée te kunnen verde digen De openbare denkwijze zal een drollig gedacht hebben over de rechtvaardigheid??... van de recht bank. Velen zijn voor mindere daden, voor levering aan den vijand ver oordeeld geworden, anderen voor een simpele misdaad van desertie, of die zich door hunne idealen lie ten vervoeren, zuchten nog in t gevang. Voor Coppée wierdt niet de Vlaag voor levering aan den vijand gesteld, maar of wel zijne produc ten die hij leverde tot krijgsdoe- leinden konden dienenAls de eene voor levering aan den vijand ver oordeeld werdt, waarom dan Cop pée niet Dat is niet goed aaneen te bren gen,en zonder de jury van Brabant te willen verdenken, moet men be sluiten dat allen ezels waren die Coppée in beschuldiging hebben gesteld. Gevolg dezer vrijspraak, hebben onze gezellen Hnbin en Huvsmans een wetsontwerp neergelegd om volledige amnestie te verleenen aan allen die voor dezelfde daad van Coppée, alsook de deserteurs, en diegenen die voor activisme, in 't gevang zuchten. Het is noodig dat de eenen ou- middelijk losgelaten worden en de anderen niet meer worden veront rust. De stoet der vleiers moet ver- grooten met degene die in ons land altijd zal gekend staan als hun voorbeeld en leider. Sire I Het gerecht bestaat enkel voor de rijken I 't Is de vriend van nraaf de Brocquevtile die u toe roept Sire Opent de gevangenis- a6n Recht en Vrijheid. De feestelijkheden op touw gezet om do Weozon, on Oud-Wcezen, by gelegenheid van het25° Congres to vieren, beloven prachtig te wezen. Dos te beter. De Weezenzaakiseene volkszaak onze Weeskinderen zijn volkskinde ren. Wij wenschen dat het Congres vruchten drage, overtuigd van den deugdel'jken invloed welke van zulk samenvoelen uitstraalt. Liefde, ouderlingen bijstand, we- derzijdsche lotsverbetering, be trachten de verbonden weezen, betere opleiding, doelmatige opvoe ding dor ouderloozen en afschaffing van het uitbostodingsstelsel, is het doel van hun stroven. De algemeene Woezenbond behaalde op dit gebied roods, door zijne werking prachtige uitslagen. Zie de groeiende verbete ringen bij do Woozenverzorging, bieren elders. Ma-ar weet onze Aalstorsche bovol king wol, dat de ontwerpers van het strydprogramma, de strijders van den eersten dag, de stichters van den algomeenen Weez-enbond, de pionniors dier edele werking in hun midden staan en leven Kennen zy die nederige arbeiders dier groot sche onderneming, die niettegen staande zij om hun werking soms met minachting bejegend worden onverpoosd hun liefdadig doel bly- ven nastreven Kent gij, Aalstenaars, Isidoor Hallaert, Joan Muylaert, Albert Mertens, om enkel dezen te noe men 1 Kweeklingen van ons Stede lijk Weeshuis, wisten zij zich. door eigen pogen op to werken ter- wijl zij nog dé helpende hand reik ten en do richting aanduidden van min begaafde lotsbroeders om hun voort te helpen, getuigen al 24 voorgaande Weozon-Congressen van 1894 tot liodon, waar zij door hun nen ijver en arbeidzaamheid zich deden opmerken. Gaarne vieren we mannen diezich op gebied van kunsten wetenschap onderscheidden, mannon die op hel dendaden roemen, en wat zoggen (jan van lion die zeil ouderloos, hun levensdoel richten naar lotsverbete ring van ouderloozen, ongelukkiger dan zij. Die alleen de wereld intre dende voor min begaafden nog lei dors waren. Van die onbaatzuchtige werkers, die zonderdeminste hoopop weder vergelding, soms met persoonlijk nadeel, do gebroken welke het op- voodingstelsel der weezen van hun nen tijd, kenmerkten, aankloegen en verbetering eischton, zij hulde gebracht Hun werking werd niet altijd be erepeni maar kwam steeds tengoede aan do samenleving. Daarom zij hun oere gedaan Eorc den Vriend Isidoor Hallaert, die, stichter van don Algemeene Woezenbond, als voorman sedert J l jaren den kring van Aalst mot eer vertegenwoordigde op alle Congres sen on er menigmaal om verbete- 'rin,r van het lot der ouderloozen in naam zijner Weesbrooders in de bres sprong! Heil onzen Vriend Jean Muylaert, ontwerper van het Weozen-pro gramma en opsteller van het regie ment van don Algemeene Weozon bond, dat op lieden, nog in voege is! Heil den Vriend Albert Mertens die na 25 volle jaren als bostuursli 1 der Burgerlijke Godshuizen de wi o' zcn wel gedaan te hebben, nog steeds met jeugdig hartopdebres staat. Heil al de Vrienden Oud Weezen van ons Stedelijk Weeshuis, die door hunne werking het lot hunner ion2ere lotsbroeders trachten te verbeteren, Eoro z;i hen. Eero zij ook de gedachtenis van deze, die eens tot do stichting van de Oud- Woezon hebben bijgedragen en se dert uit ons midden door de dood werden weggerukt. Van Aalst is don weldoende in vloed vanden Oud Weezenbond over geheel het land uitgegaan. Als Aalstenaars hebben zij ortze stede eer aangedaan en zijn we hun dank verschuldigd. Wij zullen hun vieren gedurende de feestelijkheden van het Congres, en de Vlaggen aan onze gevels wap perende, bun zeggen dat, we hun pogingen waardeoren en hun werk hoogschatten u- Heden Zondag uitstap naar Moor sel met onze Harmonie Arbeid en Kunst en onzen knappen Turnkring Jeugd Bloeit, GRÜQTE MEETING in de zaal Wilson bij Temmer mam, om 4 ure namiddag,(Torenuur). Sprekers: Alfred Nichels, Volks vertegenwoordiger, en Joseph Steen- hout, Gemeenteraadslid. Onze Harmonie en Turners zullen oen Optocht houden door de go meente. BijeenkoiHst aan Hand in Hand om 2 1/2 U4* namiddag; Heden Zondag, om 2 uren namid dag, zitting van het VROUWEN- ACTIEKOMITE1T van het Arrondts sement Aalst. Om 3 uren namiddag, Buitenge wone Algemeene Vergade ring voor onze vrouwen. Gezellin DE BRUYN van Dender leeuw,-alsook Alfons BERGHMAN, zullen er het woord voeren. Het Bestuur heeft, gezorgd voor eenige SCHOONE PRIJZEN, die on der de aanwezigen zullen afgclot, worden. Elk weze dus op post Onze eerste oproep tot de jonge lingen, om doel temaken van onzen Trompettersclub, is goed beant woord. Vier nieuwe leden hebben zich komen aanbieden en wonen ■regelmatig de repetition bij, noch tans is dit voor ons niet voldoende. We moeten minstens twaalf leerlin gen hebben om het werk op prak tische wijze te verrichten. We doen nogmaals een bïjzonde- ren oproep tot onze jongelingen, die wenschen deel te nemen van onzen Trompottersclub om zich aan te bic den, ieder en Dinsdag en Vrijdag der week, na 7 ure 's avonds. Wie helpt er mede? Zooals we hebben gemeldis onzen Veloclub gesticht geworden, zoodat we dionen onze plannen te smeden om slagvaardig te staan voor de harden strijd aan te vangen van 1925. Met dit doel, heeft er op Dinsda. ?9 Juli o. k. om 7 uro's a vonds in hel lokaal Hand in Hand eene verga dering plaats, waarop nogmaals al do Velorijdors uitgenoodigd worden Dat elk lid, or een nieuwe bij brengt, en ons werk zal prachtig zijn. Heden Zondag, om 2 uren namid dag, ZEER BELANGRIJKE VER GADERING. Diit niemand ontbreke. A, B. Deze »s overprachtig geslaagd geweest. Om 2 uur vertrokken wo van 't lokaal met een grooto auto bus, vergezeld van 35tal turners, en eone afdeeling van 13 muziekanten onzer Fanfare. Na een rit van ongeveer een uur stapten wo at' aan de kapel te Ay- gom. Onmiddelijk in rang en met muziek aan 'thoofd trokken wonaar het Dorp. Daar wachten ons reeds eenige toeschouwers. Onze pupillen, meisjes en turners voerdenjhunne oefeningen uit als ook onze;acrobaten, eta oogsten veel byval. Nadien sprak makker Laureys en ook gezel Alfred Nichels, tot eene talrijke schaar buitenlieden, zelfs de heer onderpastoor stond te luiste ren. Dat. hunne toesprrak goed be grepen wierd, werd bewezen door de toejuichingen bij het sluiten hun ner rede. Nog een aria muziek, en we trok ken verder naar Heldergem. Daar wachtte ons eene zeer talrijke schaar toeschouwers. Hetzelfde wordt gedaan zooals te Aygem, en bij ons vertrek, werdt ons een har telijk, «wanneer komt u terug», toe geroepen. En nu vooruit naar Kerkxken. In het begin van 't Dorp halt. Allen stegen af, en onmiddelijk in rang, naar de kerk, in stoet naar ons lokaal De Oude Bareel Vele dorpelingen volgden onzen optocht, trots dat er op dit gehucht kermis was. Het was roods een ge- heele stoet toen men aan 't lokaal kwam. Na het Turnfeest, waar minstens 100 toeschouwers waren, spraken ook makkers Laureys en Nichels. Vele, zeer vele toejuichingen vie len hun ten deel. Na wat rustpoos vertrokken we naar de stad terug, vol van genoe gen over het heerlijke wellukkon van onzen propagandatocht 't Was 8 ure's avonds, Heden Zondag gaan we naar Moorsel, met Harmonie en Turners. Propagandisten in groot getal mede. Het is aangenaam en nuttig. Voor uit In 1925 aan het Socialisme de J. B. VAN 3 OOGST. Aan alle Maatschappijen der stad. De Besturen'der Aalstersche Maat schappijen welke hunne toetreding nog niet hebben ingestuurd, worden hierdoor vriendelijk verzocht, deze aan Broeder Daniël, Jongens Wec- zenhuis te willen doen geworden, ten einde de volgorde kunnen op te maken. Verleden Zondag waren al onzi groepen op het vastgestelde uur in een Kantonaal Congres vergadert. Vele afgevaardigden waren op post Gezel Alfred Nichels, zal de ver gadering voor, en logde het doel de zer uiteer. Leest en verspreidt hot weekblad HECHT EN VRIJHEID dat al de bidangon dor werklieden verdedigd Gezel Bekaert, geeft verslag over de besluiten dor Arr. Congressen, en zot de middelen uiteon, om deze in ons Kanton uit te voeren. Dit verslag gal aanleiding tot eene eernstige bespreking, waaraan vele kameraden deelnamen, hetgeen be wees, dat allen met overleg 1 en goestdriftde kiesstrijd van 1925 zul len voeren. Vele praktische besluiten werden genomen, die liet hunne zullen bij dragen om do soc. partij in 1925 de overwinning te bezorgen. Makkers Verleden Zondag hebt u de wapens|gesmeedvoorden strijd. Gebruikt ze van r tl af goed. Den zege aan de Domokratie CINEMA. Zondag 3 en Maandag 4 Oogst. I Een buitengewoon programma VERGIFFENIS AAN DE DOODE$» I zeer hartroerend drama in zeven dooien door Harry Millarde.dewelke de onvergetelijke filmen Maman en Vervloekte stad opstelde. Het nieuw werk van den gekenden inscenceorder moet niet onderdoen voor voornoemde filmen. De liefheb bers van schoone filmen bezoeken regelmatig de Volkscinema. EEN BELGISCHE FILM. I De beiaard van Middernacht is de titel van een belgische film, waar over in alle landen door de pers met voel lof werd geschreven. Het is oen werk van den beroemden Baromelli j De handeling heeft plaats te Aalst, Mochelen en Brugge. Op program- ma Zondag 10 en 11 Oogst. HET OUDE NEST. Een film, die ook nog in de maand I Augusti in den wolkscinema voor gebracht wordt, een der beste, die bestaan. In Amerika bleef deze film in de grootste cinema's gedurende maanden op het programma, zoo groot was do bijval. In ons land j word hij tot hiertoe slechis in cim - ma's van eersten rang op doek ge bracht. Dr Jack. Wie nog niet hooren spreken van Lui, den plozierigon en bevalligen komiek. Zijn meesterwerk Dr Jaok zal gedurende de kermis week hier verschijnen. In Brussel gingen 150,000 personen dien film zien in de Eden Cinema. Liefhebbers, neemt de gelegen heid te baat door doei Volks-cinema u aangeboden. De film Dr Jack, zal de grootste aantrekkelijkheid van de kermis zyn. ten die volo rijden, moeten zich ten plichte rekenen lid te worden. Deze groep zalzorgonvoorde propaganda I en ook voor genoeglyke uitstapjes. J Wendt u tot gezel Pierre Garsouillo voor de inschrijvingen. De nakende kiezingen. Men kan van nu af in de klerikale bladen groot en klein zion, dat zij bezig zyn oen arsenaal vuiligheid te verzamelen, om ons in de aan staande kiozingen te bevechten. Laster, verdachtmaking, persoon lijkheden, laagheden, zooals in 1912. Volgensdie bladon reeds zelf schrij ven, zullen gebruikt worden. Man nen, van nu af ons voorbereiden hé Do triomf moet en zal aan ons zijn. Vpoeger en nu. Voor dat er werklieden in de Ka mers zetelden, las men nooit in do klerikale bladen dat de vergoeding aan do Volksvertegenwoordiger be taald te hoog was. En nu gaat er geen week voorbij of De Vlag be knibbelt de 12,0(30 fr. der kamerlo den. In den goeden tyd voor do bur gerij, werden de 4,000 franken, wat meer is dan nu twaalf duizend nooit beknibbeld. Haat tegen de socia listen. BROODPRIJS. Do prijs van het brood stijgt ge durig. Moest Wauters nu minister zijn, men kon elke week in Do Vlag en Geeraard lézen dat hij de schuld is van het duur leven. Nu zullen zij niet schrijven dat het de schuldig van de katholieke minister I Tschoffen. Oproep voor Clairons. De Muziekmaatschappij Ver- I broodering richt een oproep tot de partijgenooten, welke zouden wen schen een olairon te bespelen. Men kan zich van heden aflaten insehry- J ven bij de loden van het bestuur. De vrienden wolko vroeger reeds een clairon bespeeld hebben,kunnen do- I zo terug bekomen, mits deze te ko men afhalen, iedere Vrijdag van 7 1/2 tot 9 ure 's avonds, Hot Bestuur. Bij onze Jeugd. L. 1. Zaterdag hadden wy hot ge noegen het puike avondfeest inge richt door onze plaatselijke JW. bij te wonen. Een welgevuld en afwis selend programma liep tot eenieders genoegen vlot van stapel. Deze week. Heden Zondag 27 en Maandag 28 1 Juli, «Bloedend goud», Witte f broodsweken Ploum en do Pape gaai Een puik programma. Altijd beter. De week na kermis geven wij do prachtigste film door D. W. Griffith samengesteld Way dorori East -. Geduremde een gansch jaar werd deze film in den bij zon dorsten cine ma van Boston vortoond.r Onze Veloclub. De nieuwe gestichte groep, geeft bewijzen van loven. Do partijgenoo- Onze boste gelukwensohen aan de jonge gezellinnen en gezellon, welke om de puike uitvoering der ver schillende zangnummers een wel verdiend succes behaalden. Wie zich zelfovertroffen, waren wel de kleine turne rossen en turners in do uitvoe ring der keurige oefeningen en pit tige dansjes. Het prachtig slagen van dit feest is waardig vermeld t§ worden, en mag als voorbeeld worde gesteld voor de oudere turners,wien het schynt aan geestdrift te ontbre ken, om ovenais vroeger de graag geziene en terecht geloofde feest avonden in te richten. De korte toespraak van den vriend [voorzitter bij dit feest dient stellig te worden onderlijnd, het mag niet zijn dat meer dan 60 oudere turners aangeschreven zyn als lid en door h't onbegrijpelijk verzuim der repe tition (van zeker deel dezer leden) het. verder leven dor oudere afdee- lingtu'rers belemmerd wordt,Wol- j aan turners, laat ditprachtig avond feest by u terug het begin zijn oenor geestdriftige werking, opdat v. ij I voor toekomende maal u ook zouden mogen toejuichen. Een welverdiende golukwensch nog aan de inrichters van deze. ge- noegelijke feestavond,en vooral aan Moj. De Lessines, wcllu zi< h gelaste mot het aanleeren der zangnum mers. Toeschouwer. 4° Lijst Wie doel er mee. Van nu trt ar n de kiezing 29 00. Totaal fr. 103,00. Weet gij dat Ja weet gij dat er op 18 Juli in de Kamers door de klerikale libe rale regiering voorgesteld werdt, de huishuur met 150 per honderd te laten opslaan 1 Weet ge dat al de liberalen in blok met minister Masson aan 't hoofd voor dezen opslag der huishuur hebben gestreden Weet ge ook dat al do klerikale reaktionairen voor dezen opslag hebben gestemd 1

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2