Koopt uw Likeuren bij Marcel Belgische Bank Sottegem. - NÏNOVE Id den rooden bot. 2e Oplage. Uit Denderhoutern. Ï10FSTADE. Samenspraak. Meerbeke. Uil Schendelheke. liurgcrs en Werklieden G. Van Drie8sche, Nieuwstraat. 31 Geeraardsbergen. Café Leander. Maar Weet ge ook dat don fameijcen katholieken domokraat van Goeraardsbergen, die den naam draagt van Ferdma d Van Nieuwenhovc, voor het opslaan der huishuren heelt gestemd Als niet komt tot iet, kent iet zijn zelvon niet sedert dat heer schap langs een achterpoortje in de Kamer is gekomen en den zetel van Woeste bezet heeft denkt hij dat hü zoo reaktionair als Woeste zelf moet zijn. Als men bij het ambt van volks vertegenwoordiger het EERLIJKE en PROPERE stieltje voegt van gepatenteerde sjacheraar of te wisselagent in fondsen en daar mee veel meer geld verdient dan met een poppenwinkeltje is het voor dien gatlikker der reaktie een plicht geworden, allo wetten te stemmen waarbij de werklie den uitgeperst worden gelijk citroenen Ziedaar de politieke handel wijze van M. Ferdinand Van Nieuwenhove Werklieden, partygenooten, weet gij dat'?Zoo ja, onthoudt het dan. Binnen tien maanden is het kiezing voor de Kamers, aan ons is het do plicht te zorgen dat Do grootheidswaanzinnige Daou- siston droomen hier nog altijd, eens do wereld te zullen verovoren mot hun fanatiek cynisch en noodlottig programma.... Spijtig, dat zij buiten net Arrondissement Aalst onbokond zijn. Zij springen in de bres voor Paul Beeckman, voorzitter van het KA THOLIEK Hoogeschool studenver- bond. Zy nemen een brief van Ward Hermans op, gericht aan den Paus, ter oplossing uer Vlaamscho kwestie een brief waarin onderworpenheid, slaafschheid, doorschijnt. Ge ziet, dat zij. zich radikaal scha ren onderden Roomschen Standaard dat zij zich met lijf en ziel in d'ar- men van Katholicisme werpen. Raaskallen op de Socialisten, dat kunnen ze hier in Denderhoutern. En nochtans wie sympatiseert ach ter de schermen met den Katholie ken Burgemeester?Welko Sche- peno ontvangt regelmatig bezoek van Mijnheer Pastoor Ik lees daar zooeyen hot geestig en philosophisch boekje Brussel- sclie typen van Verhavert. 't Is spijtig, dat Tcirlinck zoover woont, om hier do specialiteiten der Daen- sistische gemeenteraadsleden in 't licht te stellen..,. Er is hier veel stof. Herhaalde malen wordt mij ge vraagd zal mijnheer Pauwels hem nog aangeven voor de Provinciale V |J U g (lull V Vil V UCIl U V I 1 I U Cllill' zulke parvenu's met een sctipp verkiezingen Ik zeg: waarschijn- i nmiil irlin. i;:i. Kt; i SONEN, waaronder meisjes en jon- J gens van rijpen leeftijd. Maar daar voor bouwen ze een huisje van een jaar meters hoog, 10 lang en 4 jreed, met drie plaatse». Daarin moeien zeven personen wonen. Het is eene schande, Dit huisje die ze bouwen staat rechtover de katho lieke patronagiein do Kerkhofstraat een groot gebouw die enkel's Zon daags gebruikt wordt. We zien eens even die plaatsen na en vragen inlichtingen. Rechts vau de koer der patronagie, staat een klein gebouwtje die mor gemak kelijk als huis kan inrichten. Vol gens men ons verklaarde, staat daar enkel wat gemeentemateriaal in. Zou men met wat goeden wil die oude sukkelaars, daar niet kunnen huisvesten Ik geloof van ja De kristene burgemeester en niet min kristene??... zusters zijn hier dus de ware harteloozen. Voor de eenen bouwen ze een huisje en de anderen moeten maar onder den blooten hemel slapen. Ziedaar de volgelingen van den Kristus, den verdediger der armen en verdruk ken. We weten wel. het zullen de so cialisten weer zijn die tegen den godsdienst zijn met dit te schrijven, maar zy treden de goddelyko wetten met de voeten. De burgemeester en het gemeentebestuur blijven aan hun plichten te kort. Wordt het hier geen tyd dat er gehandeld wordt? We hopen van a, en in het belang van de mensch- ievend- en zedelijkheid. J. B. tegen hun achterste eruit vlie gen Maakt u dus gereed POLITIKUS. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat l,GENT Agentschap te La Louviöre 46, Sylvain Guyauxstraat. Postcliecrekoningen te Gent n° 850 te La Louviere n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds s 2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923 40.912,669,18 Fr. Alle Bank-& Beursverrichtingen. Intoresten op de verschillend rekeningen en goldplaatsingon. Clieckrekeningen, b®'aalbaar °P zicht fr. 2.50 o/o Hal Imaaiidelijksche rekeningen fr. 4,40 o/o Rekeningen mot voorboricht van 15 dagen fr. 4,50 o/o Rekeningen met vooi bericht van 30 dagen fr. 4,00 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden^ Termijnrekeningen op 6 maanden tr. 5,00 oo Termijnrekeningen op 1 janr^ Verkoop van Kapitaal aandeelen ÜSINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 735.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 850.00 fabriqhe de BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 mGORIFÈRESÜu I.ITT'BtAL- 7 °/o aan fr. 490.OO ui oorbaar don 31 December 1931 C/ITONNIERE GANTOISE 7 1/2 °/o aan 487,50 uitkoerbaar don i Juli 1933. Vcrhiiriifg van brand koffers. lijk. Maar hy heeft nog geen ge benedijd woord gesproken hij doet daar niets. Mijnheer Pauwels wil voel eere- titels: hoovaardy. Maar als heter op aankomt de centen op te rapen der arme drommels en er auto's met te koopen, dan is hy éèn der eersten. Dat gaat zoo met menschen zon der prineiepen. Nestjen van Aalst zou hemel en aarde bewegen voor zijn Vlaamch Idéaal en toch was hy in den tyd jonge wachter dor Liberalen Diezelfde potj esjager heeft vroe ger ook bekend: nog liever het ka- holicisme te zien zegepralen, dan het Socialisme. Als men van specialiteiten spreekt Een uit de Vondelon. Soc. Propagandaclub. Heden Zondag27 Juli, vergadering voor den Soc. Propagandaclub,om 5 uren stipt. Bespreking over de gemeente belangen, aansluiting hospitaal Aalst, pensioen ouderlingen, rei- nigheidsdienst, kiesstrijd 1925 en bespreking Congres van 20 Juli. Aangezien de vergadering be langrijk is en dat het de strijd is van de werkende klas, denk ik dat gij allen zult tegenwoordig zijn. De Voorzitter, TILLON Camiei.. V EEN SCHANDAAL. Hoe de katholieken een der tien geboden Oods De vreemdelingen herbergen volgen. Over .een viertal weken wordt ci hier in onze gemeente oen huisgezin bestaande uiteen 72 jarige gebrek kige ouderling met zijne G5 jarige vrouw op straat gezet, en dit op aanvraag van de Zusters van bet, Weezongesticht. Deze ouderlingen hebben reeds van oen anderen eigenaar uitgezet geweest, en vonden dan verblijf in do stadsgevangenis, een klein huisje die den eigendom is der bedoelde kristene zusturs. Denkt ge da* het gemeentebestuur of de kristene burgemeester een onderkomen aan die uitgezetten hebben verleend Wel neen De oudorlingon hun schamele huisraad staat tegen den muur der kerk, 0[ de Zavel en ze slapen reeds vie weken onder een zeil op straat. De burgemeester heeft zicli nog niet gowaardigd die ongolukkigen oen bezoek te brengen. Hy verzot geen voet, en nochlans do zaal RethoFika, gemeenteeigendom, die daar dichtbij staat is heelemaal ledigen wordt niet gebruikt. Wat denkt u lezers van die daad Komt de burgemeester niet aan zijn plichten ALS MENSCH en al KUISTEN te kort Ik geloof van ja Hot is effenaf een misdaad zullis te laten gebeuren. En nu do zustorkens van het weezongestiebt. Die beweren geen plaats genoeg te hebben, nochtans zij hebben er te veel, maar er komen wokeliiks vreemde zusters aan, en die moeten ten koste van arme ouderlingen ge plaatst worden. Aan li ?.t goddelijk gebod De vreemdelingen herber gen vagen ze hunne pollevieën. En met die daad zijn ze nog niet tevreden. Een ander nuisgozin wo nende ook op de Zavel, in het huis nr 19 wordt ook buitengezet. Dit huisgezin bestaat uit. ZEVEN PER- Jan. - Dag, Tist, waar loopt gij zoo naartoe?Toch niets gebeurd in 't huishouden zeker Tist. Belange niet, Jan, maar ik heb eono boodschap todoen,ja tegen u mag ik dat wel zeggeu ge loof ik. Jan. 't Zijn toch zulke gehei men niet zeker dat gij af te hande len hebt Tist. In 't geheel niet, maar ge weet dat mijn zoon in Amerika is, niet waar, en hij heeft daar wat dollars afgezonden en gezien ik over dag op mijn werk moet zijn, heb ik van den bankbestuurder toelating gekregen, van na mijn werk do zaak t,e gaan regelen. Jan.-—En gaat gij dat geld dan medenemen naar huis om in uwe kaste leggen. Tist. Neen, ik ben van zin gelyk ik vroeger heb gedaan (want het is reeds, de derde maal dat ik er mag omgaan) van de som te plaatsen op de bank. Ik heb daar immers toch mijnen intrest. Jan. Zoo Gij plaatst uw geld op do bank, in plaats van het te plaatsen in uwe eigeneinrichtingen. Door zoo to handelen doet gij ver keerd*. Tist. Wat vertelt, gij daar zoo al Jan jongen, neem het niet kwalijk maar ik versta niets van hetgeen gij daar zegt. Jan. Luistert een oogenblikje, beste vriend, en gy zult terstond 11e verstaan. Er is een spaarmaat- schappy gesticht in do Coöperatief, waar wy ons geld kunnen plaatsen aan voordeelige voorwaardtn. In dien gy uw geld plaatst op zicht, het is te zeggen, dat ge uw geld kunt krijgen, wanneer go wilt bekomt gy oenen intrest van 3,60 fr. Indien go uw geld plaatst op vasten termijn van 5 jaar hebt go 'non intrest van 5 0/0, dit alles zonder aftrok van de bestaande belastingen. Om lid to worden van deze spaarmaat-schappy hebt go enkel 25 fr. te storten op vasten termijn van 5 jaar tegen 5 0/0 intrest. Tist. En toch hebt go daar do overgegaan zijn tot het stichton van Union Civique's, die erop uit zyn, wanneer onze kindoren, morgen of overmorgen verplicht zullen zijn in staking to gaan om hoog ore loonou of hetero werkvoorwaarden, hunne beweging te komen stremmen door als onderkruiper op totreden, gelijk zy over een paar jaren gedaan heb ben in do slaking der Brusselsclie tram mannen. Tist. Ja, daar heb ik in dien tijd hooren van spreken en het scheen dat e< dan ook nog een by was van onze stad, niet waar Jan. Dat heb ik ook gehoord. Maar nu weerom ter zake. Ziehier, Tist jongen, dat is een spaarboekje van de C3operatief.dat is va» myne eerste storting die ik gedaan heb. Ik bob daar in gindsclie instellin gen ook nog wat geld staan, maar morgen of overmorgen is dat daar af en breng ik dat over naar do Coöperatief. Tist. Als gij dat doet, Jan, dan moet ik niet vreezen van dat ook te doen ik weet dat gij eerst do zaak zult bestudeerd hebben, vooraleer tot dien stap over te gaan. Jan. Ik geef u do vollo verzeke ring makker.dat het in onze maat schappij ten minste zoo voordoelig is als elders, en toch wat moeten wy als goede socialisten anders doen dan onze. eigene inrichtingen steunen, 't Is te zoggen, regelma tig brood en winkelwaren koopen in onze Coöperatief en verder al onze inrichtingen steunen en helpeD groot maken. Tist. Beste vriend, ik heb u ten volle begrepen, ik weet waar gii naartoe wilt, ja zeker als arbeiders is het onze heilige plicht, hand in hand to gaan, ons niet te laten ver doelen door gelijk welke personen ook, maar altijd liooger op te klim men tot de volledige verlossing onzer klasse. Jan. Het doet my groot genoe gen, Tist, dat ge my begrepen hebt. Tist. Volledig, Jan, en dezen avond breng ik nog het geld dat ik daar meende te laten, naar do Coö peratief om het daar te plaatsen, en dan nog op vasten termijn van 5 jaar. Jan. Bravo, kameraad, door zoo te handelen doet gij als arbeider vol ledig uw plicht en zult gij mede helpen opdat onze nakomelingen wat. gemakkelijker en beter zouden door de wereld geraken dan wy. Wij zullen hierdoor kunnen lokalen ter hunner beschikhing stellen, waar zy regelmatig hunne vergade ringen zullen kunnen houden, om hunnen toestand te hespreken, waar zij de plannen zullen kunnen bera men, hoe en op welke manier zij den strijd zullen aangaan togen den kapitalistischen vijand en hem tot goed einde zullen weten te brengen. Tist. Ja, jongen, do tijden zijn fel veranderd in dit en eenige jaren. Wij hadden over enkele jaren nog geen plaatsje om eene vergadering te houden en als wy samen over onzen toestand eens wildon spreken moesten wy de velden in zooals do wilde dieren, uit schrik van onze bazen en hunne spioenon Jan. Ja, dit alles herinner ik mij ook nog goed, maar die tijden behooren nu tot hot verinden, heden daags stoken ij arbeiders flor hot hoofd op en laten ons door niemand meer bekladden. Wy zijn fiere wel bewuste arbeiders. En nu best» makker, voor 't slot op uwo beurt nu ook propaganda gemankt voor onze spaarmaatschappij en als wy elk eenige kameraden kunnen over halen, bezitten wij in dit en eene maand een ganschon groep spaar ders die klaar beginne» zien len die bereid zijn bet hunne bij te i brengen tot.de verwezenlijking van de grootsche plannondie wij koesto- ren. Tk moet nu voort, ik moet naar de Redding, naar dn vergadering- waar ik zal bekend maken dat onze groep weerom met'non man is gé stegen. Tist. Ja zeg het maar; ik zal het op mijnebeurt. zoggen aan mijne familieleden en andore kameraden die ik weet die ook nog gold staan Wie doet er mee. Van nu tot aan de kiezing: D'Hondt Victor 1,00. Van Impe Victor 1,00. Van Londersele Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bol- legliem Omor 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaëns Joseph 1,00. Van don Eockhoudt Theodore 1,00. De I>eyn Joseph 1,00. Milo Alice 1,00. Praêt Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. R. 1.00. Van Vaerenbergh Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyl Leon 1,00. Do Mol Constant 1,00. Van do Steen Pol 1,00. De Coster Edgard 1.00. Alfred GryseeJs 1,00. Joseph Dnnnau 1,00. Polydore D'Hondt 1.00. Wachtelaer Hubert 1,00. J. S. 1,00. Baetons Karei 1,00. De Wit Elvyre0,50. De Vleeschou- werTheophiel 1,00. De Mol Bené 1,00. Sertin Julia 1,00. Van den Rcrghe Jan 1,00. Van Londersele Romy 2,00. De Coster Edmond 2,00. Van Lon dersele Prosper 1,00. Sonek Poljr- doro l.OO.Van Nuffel Alexander 1,00. Van Rossom Clement 1,00. Vcrmail- lcn Eduard 1,00, Sonck Joseph 1,00. Overdracht 310,50. Totaal 378,37. Indien Gij houdt aan de verover de hervormingen door onze klas van de bourgeoisie afgedwongen urendag, kosteloos pensioen voor onze oudjes, krisisfondswet op de Sociale verzekeringen enz. Wordt lid van de Socialistische Samen werking. Indien gij allen uwe plicht be grijpt en doet zal den tyd der ver drukkers uit dezen wereld zijn en zal er voor de arbeiders e<n beter leven aanbreken tot heil en welvaart van de gansche mensch- heid volle verzekering dat uwe spaarpen ningen ntet zullen verloren gaan. Jan. Ha, ha, ha, nu doet ge mij hebben in banken en andere inrich- lachen, kameraad, betere verzeke ring kunt. go nergens vindon. Onze waarborg ziin onze gebouwen, bak kerijen, volksbuizen en zoo meer, en wees verzekerd broeder, dat er reeds voel onzer werkmakkers zyn die een ff ink sommotje gestort heb ben. Daarbij wat moer is, gy zoowel als ik zyn menschen die heel ons leven gewerkt, en gezwoegd hebben voor schandelijke hongerloor.cn en door uwe zuurgewonnen spaarpen ningen of die uwer kinderen te plaatsen in kapitalistische inrich tingen, steunt gii dogenen die ons in alle omstandigheden beschimpen en besmeuren en ons uitschelden voor canaille. Beziet eens wie de bankiers zyn, het ziin al mannen uit den hoogc wereld, do vaders van de.genon die tingen. Jan. Dat is prachtig, Tist, als elk hot zoo begrypt, zullen erop korten tijd veel spaarders bijgewon- nen ziin en zal de bourgeoisie een gevoelige knak gekregen hebben. Doet zoo voort en tot binnen eenige dagen. Voor het muziek. Gezongen door Emile De Lé bij Edm. De Coster, rondgehaald door Krans Van Muylom s,lo. Omdat Dooren den bodo niets wilt geven geeft Emile De Lé 1,00. Strijdpenning. Gezongen door Praet Joseph voor hot instrument van Charles Petjée 29,87. Gezongen door Jules Elaut voor bet instrument van Oh Potjo, beiden in 't lokaal te Mocr- beko. Zaterdag 1.1. was do gomeente en bijzonder de Brusselstraat in vollo feest. Het waren de ouderlingen Constant De Coorde en Jeannette Van Kerkhove,:die hun gouden brui loft vierden. Na ten gomoontehuize bet gebruikelijke geschenk ontvan gen te bobben, zyn de echtelingen met hunne kinderen en kleinkinde ren naar hunne woning terugge keerd, waar er gansch den dag ge feest, werdt. 's Avonds om 8 1/2 ure, heeft do Socialistische Fanfare van Ninove aan de Biuiloftvierderseen prachtige serenade gegeven, en wierden dan ook door een talrijke menigte toegejuicht. Wy bieden u onze beste gelukwenschen. Zondag toekomende iets meer ever de'houdirg van den pastoeren de overheden der gemeente. Strijdpenning. Omdat Marin zyn goesting niet mag doen in 't lokaal 0,25 Omdat hy dan weg gaat zonder drinken 0,25. Omdat de twee levendige weduwe- naars ruzie maken om tegen Marie- ken te zitten 0,50. Omdat het weer dezelfde zyn M. en P. 0,25. Omdat zij in 't vervolg wat meer eerbied zeul den hebben van bun voorzitter 1.00. Totaal 2,25. Wie doet er mede tot aan de kiezing. StovensL. 1,00. Schietecat G. 1.00. Buyl Pet. 1,00. Simon Petrus 1,00. Gottemans Rich. 1,00. Buyl Jozef 1,00. Stevens Vict. 1,00. Perdaens Leon 1,00. De Coorde Fr. 1,00. Heromeryckx Gnstaaf 1,00. Stevens Arthur 1,00. Goudwilders Philemon 1,00. C. C. 1.00. Hemmeryekx Frans 1,00. De Schepper Clemence 0,50. Jacobs Frans 1,00. De Trêo Jean nette 0,50. O. B. K. 1,00. Van der Kelen Iïenry 1.00. Van Vreckem Gavrie l.oo.Hommoryckx Cam. 1,00. Wiedoet er mee. Engels Jan Bapt. 2,00. Pieter Da neels 1,00. Capiaux Remi 1,00. Viel. Schotto 1,00. Daneels Joseph 1,00. Capiaux Philemon 1,00. AIfons Pro- men ns 1,00. Herregodls Cyi iel 1,00. Van Mello Albert 1,00. Daneels Fl. l,0o. De Coster Louis 1,00. Daneels Guslaaf 1,00. Capiaux Lucien l.oo. Daneels Remi 1,00. Van Belle René 1,00. koopt uwe Schoenen BIJ RUIZEMONT. Schoono en aangename wande ling. Te bekomen alle soorten van drunk van eerste kwaliteit. Mattetaarten. Hesp.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3