Socialistisch weekblad voor hei Amtndissemeni Aaisi. Jean Jaurès 1859-1914. Mijn Hoekje. 21' Jaar N° 31 Frijs (HM- niiiiiiner 15 cenliemeii. 3 Oogst tilüi. Annoncen IN MEM01UAM Jonge Socialisten, k Asthma ABDIJSIROOP RECHT EN Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzyde, 2 fr. op 3° en 4° bladzijde. Rek lam en volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ "HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningNr 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST BO\ F.M KN TSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 4,20 1 jaar 7,75 Bt'ITEN BELGIR. jaar 15,00 Men abonneert zich op alle postbureeler. Verleden Donderdag was het juist tien jaar geleden dal Jaurès, do socialistische vredesapostel, door het moordend lood van do mi- litarische Vilain, aan de innige go- negenhcid der zwoegers ontrukt werd 31 Juli 1914.... 31 Juli 1924.... I Jaurès is dood Vilain is vry Jaurès, roemvol profeet, goniaal mensch, zuiver hart, edele geest, moedige ziel-, verhevene martelaar, rust in Vrede het Volk, uw Volk, I waakt en strijdt,... Jaurès Iedereen kent hem hy, de zuivere Waarheid, de heldere j Gedachto, hot reine Geweten, het nieuwe Evangelie Ziju geest 1 zoo schreven de biografen om vatte do ganscho geschiedenis zijn blik doordrong den nacht van hot maatschappelijk verleden zijn lei dende grondbeginselen ontdekten do rovolutionnaire werking in do menig verwarde gebeurtenissen uit den modernen tijd zijn schrander doorzicht dat onfeilbaar het logisch verband en don natuurlijken samen hang der feiten wist te ontleden, stelde hom in staat den sluier te lichten die het toekomstbeeld ver borgen hiold Jaurès, do redenaar, de schrijver, de journalist, do historicus, de pro fessor, de filosoof, do dichter, de patriot, stelde zich als volgt het socialisme voor Er is geen edeler ideaal dan dat van oone maatschap pij waar do arbeid hoerscher zal zijn. waar uitbuiting noch onder drukking zal beslaaD, waar inspan ning van allen vrij zal worden in li anno nioge bracht, waar dosociale- eigendom de bazis en de waarborg zal zijn van de individuceleontwik kelingen. Dat al de monsolion van den brutalon staat van mededinging en twist overgaan naar don staat naar den staat van samen werking, dat de massa zich opricht uit hare economische lijdelijkheid tot het initiatief en de verantwoordelijk heid, dat al de wilskracliien die ver spild worden in nuttelooze of wilde kampen zich vereenigen vooreene gemeenschappelijke daad, daar is het grootste doeleinde dat de men sch en zich kunnen voorstellen. Min der streng om te hoersehon, minder h^zig met de bezorgdheden om zich t,e verdedigen, meer verzekerd van de anderen en zichzelv- n, zouden de enkelingen meer vrijen tyd hebben, meer g«■-•s'esvriiheid om zich lioha melijk.en moreel te ontwikkelen, en het 'zou werkelijk vorr de eerste maal eene beschaving van vruemen- scben wezen,alsof de I uister rij toe en lieflijke bloem van Griekenland, in plaafrs van t.o ontluiken op een grond van slavernij, geboren werd op de universeele monscblicvendheid Ziedaar hot meest typisch ken merk van Jaurès' geniale persoon lijkheid, en ziehier nu een met zyn taalkennis verbandhoudende anec dote die onzen govierden partylei der Vandorvelde zorgvuldig biige houden heeft: maar wat dit wonderbaar geheugen eigenlijk was daar konden wii ons best rekenschap van geven tydens hetzelfde verblijf te Frankfort. Onze duitsche vrien don hadden een fransch belgische voordracht aangekondigd. Op don vooravond lieten de overheden we ten, dat de samenkomst toegelaten was op voorwaarde dat al do rede voeringen in het duitsoh zouden zijn. O rampIk heb een aangeboren ongemak om vreemde talen te spro ken on het was met groote moeite dat ik, met de medewerking van myne vrouw, eeno korte aanspraak aaneenhaspelde om voor te lezen. Wat Jaurès betroft, reeds de voor gaande dagen had ik mij kunnen rekenschap geven van zijne nog meer bekrompen konnis van vreem de talen. Nochtans maakte hij een tamelijk lang blad. Iemand golastte zich met de vertaling ervan. Hij las het één enkelen keer in den tram die ons naar de meeting bracht en... wij woonden een wonder by: deze man, dio moeilijk de duitsche taal verstond, dio ze niet sprak, gaf eeno vertaling uit het geheugen weer, eeno vertaling die hij had kunnen lozen en daarenboven vond hij nog het. middel om het volk mee te slepen en eene taal waarvan hij zich onmogeliik zou hebben kun rien bedienen om doodgewone, alle- daagsche djngen uit io drukken En zeggen dat, om dit wonderbaar mecanisme te breken de moordende ophitsingen van Daudet en Maurras, en een revolverschot van een stomp- zinnigen Vilain, voldoende waren De schandelijk vrijgesprokene der jury van de Seine leeft rustig in oen of ander afgezonderd hoekje, met gerust geweten en tegen anmoedo gevrijwaard. En door hem missen tty Jaurès, op het uur dat wy hem moer dan ooit noodig hebben, om de socialistische krachtte verheffen, om den waren vrede aan Europa en en aan de wereld te prediken Jean Jaurès' dood was de akelige voorbode van den tragischen oorlog die ona kapitalistische belangen te genstellingen eenorzyds, en orn vui ge annexatie doeleinden anderzijds, vier en half jaar zou duren, mil- lioenen van soldatenlevens zou ver gen, en honderden van milliarden zou kosten. Daarom, volk, vond ik niets dergelyker, niets gepaster en niets getrouwer, dan aan Jaurès het machtig bonzend parabel van de Bijbel te w(jden,parabel, dat oet> maal, in weerwil van alles, zal triomfeeren De. wou*d<ni die Gii naar de vier windstreken hebt uitgestrooid zullen in de met menschbloed gedrenkte voren kie men tot eeuwige bloemen van Recht en Liefde!» Jaurès is dood Leve Jaurès Leve do Demooratie Levo hot Socialisme laat ons Jaurès herdenken l Het is tien jaar geleden dal Jaurès, het machtigste orgaan van het Internationaal Socialisme, door de laffe daad van een sluipmoorde naar tot zwijgen gebracht werd omdat hij zijn laatste levensadem nog gebruiken wou om zijn haat tegen den oorlog uit te schreeu wen. Jaurès! Het is een leven vol arbeid en toewijding dat wij bij het uitspreken van zijn naam voor den geest terugroepen. Het is tevens een waardig bestaan van sooialisti- schen strijder dat wij als voorbeeld willen aanhalen voor de jongeren van heden. Van onbemiddelde ouders af stammende, kon hij studeeren door toedoen van milde tusschenkom- sten. Er wordt zelfs verteld dal hij bij gebrek aan geld zijn eerste stu dieboeken niet koopen kon en dat hij die van zijn vrienden gedeelte lijk en zelfs geheel overschreef. Wat het bewijs levert dat hij arbeiden moest in voorwaarden die ver van gunstig waren, maar die hem toch niet belttten schitte rende uitslagen op de eindexamens te oogsten en op 22 jarigen leef tijd als Leeraar in de Wijsbegeerte en enkele maanden nadien als Pri vaat-docent benoemd te worden. Op aanraden van een goeden vriend liet hij zich in de politieke beweging inlijven en werd op 26 jarigen ouderdom als republikein- sche volksvertegenwoordiger ge kozen. Hij voerde zijn kiespropa- ganda bij middel van 80 a 90 voor drachten in een tijdverloop van min dan zes weken gehouden. Hij was ooggetuige van de sta king in de glasnijverheid te Car- meux en te Albi. Hij nam de be langen der stakers ter harte, en verspreidde Frankrijk door zijne warme oproepen tot ondersteu ning. Eenige? jaren later snelde hij hen eene tweede maal ter hulp en vergaarde de eerste fondsen voor het oprichten der Glasblazerij van Albi. Zijne daden brachten hem alzoo op het voorplan van de arbeiders beweging. Hij was 34 jaar oud als hij triomfantelijk gekozen werd als socialistische volksvertegenwoor diger, na de aandacht op zich ge trokken te hebben door het op stellen van zijn thesis Over den oorsprong van het Duitsche Socia lisme Van dat oogenblik af wijdde Jaurès al zijne krachten aan de verdediging der werkershelangen. In het Parlement nam hij mei eene ongeëvenaarde bevoegdheid deel aan al de besprekingen. In de rangen der partij en in den schoot van de parlementaire groep richtte hij al zijn streven naar de handhaving van de noodzakelijke eenheid in handelen en optreden. Op de kongressen was hij het die de besluitselen opstelde, omdat niemand als hij bekwaam was for mules uit te denken die de ver schillende standpunten en meenin- gen samensmolten. Alles offerde hij op, zelfs zijne persoonlijke voorkeuren, om het arbeidersblok te verwezenlijken. Hij legde daar bij eene groote strijdvaardigheid aan den dag op het gebied van de internationale politiek. Hij voerde in werkelijkheid een kruistocht togen den oorlog, in het Parle ment, in de dagbladen, op open bare vergaderingenen kongressen, overal De verdeeldheid tusschen de volkeren wou hij vermijden door het tot stand brengen van overeenkomsten, en zag den vrede gewaarborgd in het aanwenden van de eenige doelmatige verdedi- girgskracht, de algemeene werk staking, waarover de georgani seerde arbeidersklasse beschikt. Jaurès heeft insgelijks de bitter heid van het militantenleven gemaakt. Hij had den smaad van tegenstrevers te verduren, maar hunnen haat beantwoordde hij steeds met zachtheid. Zijn dage lijksche taak, in bescheidenheid volbracht, maakte hem gelukkig en was hem een troost en een ver sterking voor de grofle gemeen heden en den laster welke de reactionnairen hem naar het hoofd slingerden, tot zij eindelijk de gelegenheid vonden een vuurwapen in de hand te duwen van den ellen deling Villain, die hem laffelijk 1 neerschoot... Jaurès' leven is een blijvende hulde aan de moreele kracht van nze leer. Moed en karaktersterkte waren hem eigen, dat bewees hij namelijk in de Dreyfuszaak. Hij bood het hoofd aan het gehuil van nationalistische bluihonden en vuige patriotten. Hij dierfhetaan een eigen meeciing kranig voor te stean, tegen die van zijn kollega's in, en gaf zich nooit over vooraleer hij zijn o'gen bewijsvoering gansch uiteengezet had. Jaurès belichaamde op meester lijke wijze het socialistisch ge weten datgene wat ons toelaat de maatschappelijke ontwikkeling te voorzien, en ons niet alleenlijk aanzet te kampen om de verwezen lijking van ons ideaal in de hand te werken, maar ook dageltjksch de burgermacht te bestrijden met het oog op de afschaffing harer voorrechten in de huidige samen leving. Dat was Jaurès bij voor keur. Maar boven alles toch was hij een groot man, een apostel, die werkkracht en tijd, brein en hart, zijn leven schonk aan den ontvoogdingskamp van het prole tariaat. G. Van dek Vf.ken. ttgf yy&zï «Mot! 'vv-j Wanneer Uw leven dag en narht fr vergald wordt door benauw •.{hou: op de bomt en bij de ademliali:i;»! -.'J maak dan de taaie slijm li-., n el de beproefde Akke.-'s Ab'b; iroop Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid Ook beroemd bij bronchi; 1. kink- fe* hoest, slijmhoest, griep, influenza L. AKKER's .r'"" Het is morgen 4 Oogst, droe vige verjaring vai liet uitbreken van den wereldbiaml, van den vreeselykon oorlog. Duitschlaiid had onze onzydig- heid geschonden, ons den oor ie g verklaard, omdat wy hen niet on gehinderd wildon doorlaten, om de Pransohen tegaan aanvallen. Wy waren dus in den wereld oorlog betrokken en onze jonge lingen, onze soldaten, jong of ge huwd -.vierden opgeroepen. om don vyard den doortocht 1c be lemmeren. Wy zien ze nog optrekken naar het station, vergezeld van vader, moeder, eehtgenoote, zuster et broeder, van hunne eigene kir de ren. Zy waren moedig, maar mis- troostig. want zy gingen weg, naar de. weg, n van 't gevaar, ver van al wat hun dierbaar was n wie weet voor hoelang Zouden ze nog terugkooren Wat zal er van hunne vrouw! v;wi hunne kinderen, van hunne ouders ge1 orden Ziedaar tal van vragen die ze. zich stelden en door niemand konden beantwoord worden. Helaas velen van die braven zijn henen getrokken, om nooit meer terug te koeren anderen zijn verminkt voor hun gansche leven en nog anderen hebben een ziekte opgedaan, die hen reeds ten grave h- bben gebracht, ofw el hen te vroegtijdig melden dood zullen vercenigen. De bevolking heeft gedurende de bezetting met de Duitschers niel min geleden, want wy zjjn waarlijk getirnniseerd geworden. Onze kloeke zonen, die opge ëischten zyn geworden, zijn als echte slaven behandeld en heb ben veel dooden en verminkten te boeken. Vreeselykon gevlookton oorlog, keert toch nooit meer weer I Kr is meer dan to (Overvloedig bloed vergoten, menschor,bloed, terwijl we tooh zoo broederliik 1 unpen leven. Wyj Socialisten strem, naar die verbroedering allei volkeren daarom zijn wy internationaal vereer,igri daarom hebben wij van bii ons ontstaan er naar ge streefd. dat alle geschillen die tusschen de landen zich zouden voordoen, .zouden geslecht wor den door eene internationale com missie door afgavaardigden niet in de moeilijkheden betrokken, dus een sclmidsraad. Ongelukkiglijk zyn wijnief aan hoord geworden, zijn wy te zwak, te klein in getal gebleven om zulks te kunnen veroveren.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1