Kamiel Huysmans over Jaurès. Geeraardsbergen. Aalst Waarom zijt ge geen lid De oflloieele kursussen MATTEOTI. De Groenetisten. De woningnood. Er wordt gevraagd Wij lezen Cinema. De Vlag Reis naar Gent. S M. HAND IN HAND. Lezers, Partijgenooten. Jleizigersclub. De oorlog is uitgebroken, hü is geëindigd en eindelijk is eraan ons streven gehoor gegeven: thans lee/t den volkenbond. HÜ is nog niet maohtig, heeft nog niet die maoht die wy socia listen hem zouden willen toeken nen, maar toch zün wjj op goeden weg. De Socialisten maken in alle landen grooten vooruitgang; in Engeland, in Zweden, in Noor- wegon zü'n zy aan 't bewind in Frankrijk hebben zij eene groote macht en in België worden zy de meerderheid met de aanstaande kiezingen. Oorlog aan den oorlog, vrede aan alle menschen, is altyd onze leus geweest, en zulks zal bewaar heid worden, wanneer het arbei dende volk wil, wanneer het de socialisten steunt, om zo aan 't bewind te helpen. Zulks komt, omdat het werken de volk meer om meer het mili tarisme haat en vervloekt, waar van het tot heden het slachtoffer is geweest. Weg dus het militarisme, leve de wereldvrede, is de socialisti sche leus en ook van *w toegene gen Friederik. voor bibliothekarissen zullen in de maanden Augustus en September plaats hebben te Gent, Brussel, Brugge, Hasselt en Antwerpen. Wy dringen er o<p aan, opdat al onze kameraden bibliothekarissen, die nog niet in 't bezit zyn van het bekwaamheidsdiploma, zich zoo haast mogelijk zouden laten inschrij ven bij het Ministerie van Weten schappen en Kunsten (afdeeling Openbare BoekorQen), Waterloo- laan, 16, Brussel. Do inschrijving moot vergezeld zijn van de som van 25,00 fr. te stor ten op do postcheckrekening van het Ministerie van Wetenschappen en Kunsten 718,24. De kameradon, welke het verlan gen, mogen hunne Inschrijving zen den aan de Centrale voor Arbeiders opvoeding, Volkshuis. Brussol, die zich zal gelasten ze aan den bevoeg den dienst btj het Ministerie te over handigen. Dozo kameraden worden verzocht hot bedrag van 25,00 fr. te storten op onze postcheckrekening n. 4545, mat aanduiding, op don rujr van het stortingsbullotyn, der rede van de storting. Wy zullen de kandidaten tydig in kennis stollen met don aanvangs datum dor leergangen. De hoeren Desanges en Meriga hebben oen boek geschrewon over het levon van Jean Jaurès, waarin zy de redevoering van Kamiel Huys mans op Jaurés'begrafenis beschou wen als de beste. Die redovoering is weinig gekond. Men leze ze in extonso in het Oogst- nummor van hot tijdschriftOnt wikkeling In het zelfde num mer vindt men oen uitstekend arti kei van Albert Van Laar overDe Arbeidersonde Vlaamscheeischen Doms Julien bespreekt Zola als let terkundige. Daarbij worden twee eigenaardige karikaturen gepubli ceerd, die Zola voorstellen als Vader Rougon en een diepen groet bren gend aan Het Gold plus een zeer mooi portret van Zola. Leo Magite bohandolt het gevoel van Vaderlandsliefde bij de sociaal- demokraten. Mertons zot zyn maan- dolijksche beschouwingon over Vak beweging voort. Rubrieken over tooneel, jeugdbe weging on arbeidersontwikkeling, verzen, alles fraai geïllustreerd aan den prijs van 0,50 fr. 't nummer. Jaarabonnement aan 5,00 fr. in te schrijven op de Centrale voor Arbei dorsopvooding, Volkshuis, Brussel. Met Hem verdwijnt eene be langrijke figuur uit de politieke, inzonderheid uit de sociaal-demo cratische politieke wereld. Aan Matteoti verliest de Italiaansche Werkliedenpartij een machtigen steun, een vurigen verdediger. Geen vermaningen, geen bedrei gingen zijner fascistische moorde naars waren in staat hem een ide aal te doen verkrachten, een pro gramma te doen verloochenen. De Mussolinisten van huune zijde zagen in hem een gevaar. Hij was, met zijne aanhangers, den Messias die den Italiaanschen bodem van het wraakroepend fascistisch juk ging verlossen die ging een einde stellen aan het door hen toegepaste inquisitierecht..Aldus werd onze vriend vermoord op eene wijze die onze onbeschaafde voorvaderen uit den Oertime (tijdstip voor J. Ch zich niet zouden veroorloofd hebben en wanneer men het tyd- perk onzer beschaving nagaat, wanneer men de nutteloosheid dier moord aanschouwt, want naast Matteoti staan legioeneD andere koenen, dan kan men die wraakroepende euveldaad als dubbel monsterachtig schand- vlekkèn. Ook heelt men doortastende maatregelen moeten nemen om de gemoederen te stillen, zooniet had het volk vrijen teugel aan zijne wraakuitingen gegeven en had men onvermijdelijk ooggetuige van bloedige botsingen geweest Doch de Sociaal-Democratische partij gaat van éen zuiver stand punt uit, en zal met volks instem ming langs parlementairen weg hun wraak voltooien. Wij ook, belgische proletaren, wij ook verachten het geweld, maar slingeren met geestdrift, als een radio-telegraphische straal, deze zinsneden die wij in 1925 zullen bevestigen, het Wereldruim in Hulde en eerbied aan Matteoti. Leve de Sociale Democratie. Weg met den Fascistischen boel. F. R. Als Nestje democraat is, in den vollen zin van 't woord, waarom laat hij geen enkele week voorbij gaan, zonder de Socialisten te be vuilen en door de modder te halen Waarom liegt hij wetens en wil lens, enkel en alléén om verdacht heid te werpen op de Werklieden Party Waarom valt hij nooit de Katho lieken of Liberalen aan Is het mis schien omdat hij nog Liberale jonge wachter geweest is De Katholieken durft hy niet aanvallen, omdat zijn partij verbonden is aan do Fronters. die gele Katholieken zijn. Zijn laster is altijd gericht teg< n de Democratie en daarmee toont hy wat hy is. De Groenen uit de Zoutstraat zyn mannen zonder karakter, zonder programma, zonder doel noch stre ven. Laster verkoonen is hun werk onzin vertellen nunne voornaamste bezigheid. Er zlfn byzonder veel spéeialitei- ten in Het gebeurt wel eaos datzulkon by gebrek aan zwaarte omhoog val len. Ze zeggen dat zü allen letterkun digen zyn en nochtans z(jn er we kelijks hun blad vele taalkomels te vinden. Maar die menschen hebben al geen tijd om hun blad te corrigeeren zy moeten to veel leugens dienten om het vol te krijgen. K. AMANT. Ter gelegenheid der besprekin van de huishunrwet in Kamer en Senaat, wordt er door heeren, die over veel te veel woningen beschik ken, gezegd en herzegd dat de woningsaood niet meer zoo erg is. Die heeren die in sommige plaatsen van hunne groote huizen op een gansch jaar den voet niet zetten, zouden wel doen eens een omreis in 't land te doen en ook niet te vergeten, langs Geeraards- bergen eens te komen, om zich te overtuigen van dé angstwekker.de woningnood in onze stad voor de werklieden, natuurlijk niet voor deze, welke over groote woonhui zen óf wel over een huis in de stad en een villa op den buiten be schikken. Er zijn huisgezinnen die gehuisvest zijn in ongelooflijke conditiën, en in toestanden die slechts gekend waren voor den oorlog in enkele groote steden, Waar is de tijd heen dat elke familie over haar woonhuisje be schikte De maatschappij voor het bouwen van goedkoope wonin gen heeft tot hiertoe slechts 22 wonii gen kunnen bouwen, omdat onze klerikale regeering de toela gen voor bet bouwen van werkers woningen inkrimpt of niet in evenredigheid brengt met de nood wendigheid. De stad heeft tien noodwonin gen laten maken en tien nieuwe zullen in 't kort bijgemaakt worden en in beter voorwaarden als de tien eerste. Zulks verzacht een heel weinig de nood, 't is een druppel water in de zee. Er kan slechts een op lossing gebracht worden aan den neteligen toestand, door.een radi- k-ale tusschenkomst van de regee ring, die voor plicht heeft te zoe ken naar de noodige fondsen om op een tijd van enkele jaren in het tekort degelijke woningen voor de arbeidersbevolking te voor zien. Voor 't militarisme, voor moord tuigen, voor al wat in 't belang is der bezittende klasse vindt onze regeering geld, het moet dusgeene onmogelijkheid zijn het te vinden, om onze bevolking de gelegenheid te geven, een degelijk onderkomen te hebben. Maar wij moeten niet verwach ten dat de huidige regeering eenige poging in dien aard zal doen. Als de werkende klasse wilt dat er iels gedaan wordt, moet er gezorgd worden dat de a. s. kiezingen voor de socialisten gun stig zijn. of de Maatschappij van goedkoope woningen nog huizen zal laten bouwen. Want 22 huizen voor onze stad, zulks beteekentnog niets. Volgens wij vernemen is de maatschappij geneigd nog wonin gen te laten bouwen, als er van hoogerhand de noodige kredieten worden voor gegeven. in een katholiek blad en: dat zeer vaderlandslievend is, en daarom ook de Vlamingen aanziet als min derwaardigen en de arbeiders als quantité négligeable behandelt, dat de booge loonen door de werk- lied< n tegenwoordig verdiend, mo gen aanzien worden als eenhef- fn g gedaan op het kapitaal, op hit bezit van nijveraars, enz. De hooge loonen, onze werkers weten best, wat de hooge loonen beteekenen in dezen tijd an 't duur Ir ven. Konden die heeren maar de arbeiders doen slaven voor een stuk droog brood zooals vroigere ja-en, zij zouden niet lang twijfe len. Arbeiders, meer dan ooit uwe syndikaten versterken, moet 't ordewoord zijn. Heden Zondag en Maandag 4 Oogst, Vergiffenis aan de doode, groot drama, een der beste werken van Harry Millarde, de ontwerper van Maman en Vervloekte stad ZEG NU EENS Gaat gij verwaarloozen de prachtfilms die in den Volks- oinema gedurende de maand Oogst op doek gebracht worden, te gaan zien. Het zyn al filmen van groote huurwaarde, en die overal den meesten byval beko men. Dr JACK De grootste aantrekkelykheid der kermisfoesten. 150,000 Per sonen gingen dezen film zien in den Eden cinema te Brussel. De Opstellers van De Vlag denken dat wy lastig zyn, omdat zy schreven, dat een socialisti sche leider eigenaar geworden is zijner woning. De Vlag denkt dat het ons hindert datzy schryft over de expositie te Gent, het tegendeel is waar, want zoo maken zy rcklaam voor de Expositie Verleden Zondag bezoeMen een vier honderdtal partygenooten de Expositie. Een nieuw contigent gaat er heen den 15 en 17 Oogst. Allo, mannen, laat u inschrijven. 5C Lijst Wie doet er mee. Van nu tot aan de kiezing 42,00 Totaal fr. 145,00. Strijdpenning. Omdat Spelieree an vierden wees van pijke dame met klaveren acht eu hy er mee gewonnen was 2,00. Van een Brusselaar 2,50 Van Victor V. D. H. 1.00. Twee zetten van Irma Collier 1,00. Dry zetten van Jueren 2,50. Totaal fr. 8,50. Voor de Vrouwenbond. Gegeven door Oscar Moulaert, kleermaker en beroemde tromme laar 2,50. GEACHT MEDELID Wanneer wy de ledenlijsten der Vakvereenigingen en andore instel lingen nagingon', stelden wij vast dat gy geen verbruiker zyt van onze Coöperatieven noch van onze bak ker(j, gy voeJdet welde noodzake lijkheid u te vereenigen en u te ver zekeren tegen ziekte, ongevallen, maar van aen anderen kant is bet te betreuren dat gü in onze Coöpe ratie geen lid z^t, waar uwe Vakvereenigingen en Zieken- boi d by aangesloten zijn, Wat is de oorzaak daarvan Het is omdat gij niet genoeg vertrouwd zijt met den vorkoop en hoedanigheid onzer wa ren. Het js ons echter toegelaten er u op te wijzen, dat gy door geen ver bruiker te zyn onzer winkels, gy zelf een wapen ontneemt dat u ver dedigen moet in alle omstandighe den en goj u daardoor een onmis bare hulp ontzegt. Als bediende, ambachtsman of fabriekwerker, hebt gij groot ongelijk uw® aankoo pen niet te doen in onze winkels en bakkerij. Waarom Omdat onze Coöperatieven gedurig op de bres staan om uwe belangen tegenover do uitbuiters te verdedigen. De Coö peratieven zyn de machtigste hef- boomen tot verspreiding uwer ge dachten tot beter menschenleven, en door uwe aankoopen in onze winkels niet te doen, helpt gy mede om de kracht van dien hefboom te verminderen. Door geen verbruiker te zijn onzer winkels versterkt gij uwe tegen strevers die maar één doel hebben, al uwe veroverde rechten, zoowel op ekonemisch als op politiek gebied, u stuk voor stuk te ontnemen. Wat baat uw verlangen, uwe ver zuchting naar een beter mensche lijker bestaan, als gij rechtstreeks medehelpt om de burgers-winkels te steunen, die er belang by hebben, gansch uw heldenkamp te vernieti gen, te bekampen, te belasteren en te verminderen. Door geen verbrui ker te zyn uwer winkels en bakkerij, valt gij uwe medebroeders in den rug aan, zij die oenen gedurigen strijd hobben te voeren voor een beter bestaan voor hem zelf en voor het toekomend geslacht. Zy strijden niet voor hun zelf al leen, maar zy voeren ook dien stryd voor u. Is het billyk van uwentwege om hun die reuzentaak alleen t.e laten verrichten. Kunt gij lydelyk toezien naar hunne gedurige wor st dingen voor lotsverbetering zon der er te willen aan medehelpen? Als gij dit alles goed overweegt, kunt gij niet langer meer aarzolen, gy zult al uwe aankoopen doen in uwe winkels en bakkery. Koopt aan de broodvoerders, in de winkels van Hand in Hand en in de Volkshuizen loten van den tombola der Tentoonstelling aan i fr. per lot. 1® Prys, een huis ter waarde van 50,op© fr. 2° prys, een huis, ter waarde van 40,000 fr. 3" prijs, een huis tor waarde van 30,000 fr. daar bij 10,000 fr. obligaties der verwoes te gewesten een eetplaats 1 slaap kamer en honderden andere pryzen. Trekking op 15 October 1924. Loost en verspreidt hot weekblad RECHTEN VRIJHEID dat al do belangen der werkliSdnn vnrdodipd. Do loden van de reizigersclub wor- dan uitgenoodigd allen aanwezig te zftn op de vergadering van Maandag 4® Oogst, om 7 1/2 ure zeer stipt. Er worden geene uitnoodi- gingskaarten gezonden Verzoek de leden verder te verwit tigen. He.t Bestuur. Rond ons partijwerk. Zaterdag 20j.l. had er eene open luchtmeeting plaats te Iddergem. De gezellen Vyverman en Bergh- man hebben er het woord gevoerd, voor een goed opgokome»n publiek. Dat de sprekers in hun uiteenzet zetting goed begrepen wierden, be wees het menigvuldig handgeklap van wege de toehoorders. Voorwaar, eene meeting die me nig onbewuste arbeider de oogen zal geopend hobben, in 't belang van 't algemeen. Na de meeting wierd er in groep jes gesproken en geredetwist, en de algemecne bekommernis was, dat dergelijke meetingsmeermalon wor den ingericht. 'tls wat wij dan ook beloofden. Vrouwenbeweging. Verleden Zondag bader eene al- gemeene vergadering plaats. Toen gezellin Nichols, na gezellin Bruyn verontschuldigd te hebben die belet was tot onze vrouwen te spreken, de vergadering opende, was er eene talrijke opkomst te be speuren, en na eenige gepaste woor den van wege de voorzitster, was het de beurt aan gezel Berghman, die handelde over de coöperatieve beweging, haren groei en bloei, de prachtige uitslagen die er kunnen mede verwezentlijkt worden als alle arbeidsvrouwen willen. Dat zult gij willen, zegt spreker, omdat wy we ten, dat gij den stryd door uwe man nen op okonomiscli en poVitiek ge bied gevoerd, hunne werkerswetten die zy hobben afgedwongen door eensgezindon stryd niet zult dwars- boomen. Spreker sluit zyn rede met een krachtige oproep, de stryd blijven te voeren tot het uiterste, en tot de geheele overwinning. Gezellin Nichels voegde er nog gepaste woorden by, om daarna het woord te verloenon aan gezellin uit Geeraardsbergen. Spreekster bracht vooral de coö peratieve bewoging in verband met den oorlogzuchtige handelaars. On ophoudend handgeklap viel de spreekster ten doel, Eenige pryzen wiordon onder de aanwezige vrouwen verlot, waar mee deze vergadering sloot in de beste stemming. Prachtige overwinning onzer Athleten. Verleden Zondag had opniouw liet Provinliaal kampioenaat van Oost- Vlaanderen voor Athlelisme plaats, hetgeen verleden jaar door onze knappe athleten is gewonnen, en nu nog op een prachtiger wijze opnieuw is veroverd, hetgeen onmiddnlyk be wijst,dat het in deeersie plaals dank is aan de goede zorgen en regeling die do Athleten genieten van hun leider Hipp. Schoon, Ion tweede aan hun taaie wilskracht, om de (aam van Jeugd Bloeithoog te houden. Onze werkerszoons hebben verle den Zondag nogmaals blijk gegeven niette moeten onderdoon voorde burgerskringen. Dit kunnen we best bewijzen mot de uitslagen aan te kondigen, en zoo zien we dat vooral Makker Francqué in form was, welke zich eerste plaatste in schljfwerpen met 33 m. 95, en eerste mot den driesprong met 13 m. 38. Van de Meerssciie won de eerste in do 400 m. ioopons jCooman Henri, de eerste in de 800 m. en Vinck Georges, de eerste in do 1500 m. loopens Berghman plaatste zich de eerste in hoog springen met 1,50 m,Vonck Victor plaatste zich den tweede in spierwerpen met 39 m. 35, Vooral deze uitslagen zijn prach tig en Jeugd Bloeit hooft zich nogmaals voor do sterksto ploeg doen aanteekenen. Voornoemde Athleten alsook Pau wels, Podevyn en Ongena, zullen op 15 Oegst, in de Tentoonstelling te Gent, het Nationaal kampioenschap voor Athletisme betwisten en dit in do volgende proeven Spierwerpen, Schyfwerpen, Drie sprong, Hoogspringen, 400 m-, loo- pen, 800 m. 1500 m. 4 x 40o m. aflos sing 3000 m. per ploeg voor bloo pers. Zoodat we mogen zeggen, dat deze aangegeven proeven voor onze Ath-

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2