Gemeene praktijken, Aalst Middelbare Staatsschool Groot Athletisch Feest Aan onze jonge Socialisten. Bericht aan onze correspondenten. CQüfGEM'rEH 1 Boute en Train, marsch M. VVyngaard fieden Zondag, om 2 ure namiddag, Aalsl in Feest. te vrijwaren tegen de schrapzucht I van hun eigenaar, omdat de wet ten door de groote eigenaars altijd zjjn gemaakt. I Wordt ge nu gowaar, op welke manier er kan aan i potje worden gelikt Vroeger was er geen acht uri- gen werkdag voor de werklieden geen pensioen van twee franken daags voor de ouderlingen, geen hulp bjj werkeloosheid, enz- Nu reeds wel, omdat de werk lieden van de steden in groot ge tal voor de jsocialisten stemmen, omdat de socialisten reeds eene zekere sterkte in de Kamer heb ben. Dezen likken dus reeds aan 't potje, maar 't is niet genoeg de rijken zijn nog te sterk, nog te machtig in getal, door dat ze zoo veel nog geholpen worden door de kleine boerkens, d»or ver dwaalde werklieden, die hunne belangen niet begrijpen en hulp en verlossing verwachten van een klas menschen, die de hunne niet is. De rijke menschen zorgen voor hunne klas, zijn niet verdeeld de werklieden, de klein boerkens zouden moeten hun voorbeeld volgen, en dan waren zij de bazen Me docht dat men my goed be greep, want hy die gedacht had den oppervogel af te schieten met to zeggen, dat de politiekers voor hun zak zorgen, kwam mij de hand drukken en zegde, ik heb u goed begrepen, reken me van nu af by de socialisten, by de werkliedon. Indien alle worklieden, wilden begrijpen, het ware spoedig ge daan, nu echter zijn er nog zoo- velen, die de roede kussen, waar mede ze gegeeseld worden. Friederik. strijden, matchen, feesten, welke 's zondags te voren zullen plaats gegrepen hebben. Gij zult er bui tendien in vinden de aankondi gingvan feesten, wedstrijden, enz. die den Zondag nadien ingericht worden, en de officieele mededee- lingen en uitnoodigingen van de federale besturen uitgaande. Zorgt er voor, kameraden, dat uw blad leve, dat het een groote oplage kenne. De verwezenlijkte winsten komen de groepenjj ten goede Prijs o. 20 fr. het nummer. Abonnement per jaar fr. 8,00. 6 maanden fr. 4,25. 3 fr. 2,25. Inschrijvingen sturen aan Mak ker G. VAN DER VEKEN, Volkshuis, Jozef Stevensstraat, Brussel. Het Kongres van de Nationale Federatie voor Lichamelijke en Morecle Opvoeding, dat den Zon dag 13 Juli 1. 1. plaatsgreep, heeft met vreugde het ontstaan begroet van een weekblad, met name ARBEID EN SPORT voor sportmededeelingen en socialisti sche opvoeding, dat van den 15 Augustus af zal verschijnen. Het kongres heeft besloten dat Arbeid en Sport het officieel mededeelingsblad zou zijn van de Nat. Fed., onder de bescherming van den Centralen Jeugddraad uit gegeven. Sinds lang reeds deed zich de noodzakelijkheid gevoelen bij mid del van een federaal blad de ban den tusschen onze aangesloten groepen vaster te snoeren. Het nieuw orgaan zal stellig aan die hoofdvereischte voldoen, maar zal tevens ons .KAMPBLAD zijn tegen de burgermaatschappijen en tegen al diegenen gericht die de lichamelijke opvoeding en het sport als een woekerhandel aan zien. Onnoodig te zeggen dat wij te zelfdertijd de socialistische vor ming onzer lezers beoogen, hunne wetenschappelijke en technische vaardigheid zullen bevorderen. Kronieken over lichamelijke op voeding, turnen, sport, athletisine, intellectueele en moreele opvoe ding, enz. zullen er regelmatig in opgenomen worden. Het blad zal meteen GEÏLLUSTREERD zijn. Niemand zal ontkennen dat wij een waardig doel nastreven. Om het te bereiken, nochtans, hebben wij aller steun noodig. Al onze jonge socialisten, al de leden onzer kringen hebben als eerste plicht een abonnement op het blad in te teekenen. Er be staan twee uitgaven een Vlaam- sche en een Fransche, die den Maandag avond gedrukt, den Dinsdag morgen het gansche land door zuilen verspreid worden, de uitslagen inhoudende van wed- Het Daonsistich blad De Werk man» gaat steeds voort zyne kolom men te vullen met leugens tegen over de socialisten. Eenigon tijd geloden meenden ze onzen kameraad van Denderhoutem verdacht te makoD, mot enkele arti kels af te kondigen, welke li\j vroe ger in hun blad geschreven hooft. Dat vinden e belachelijk on dom. Immers: 't is altijd beter dat iemand tot de goede gedachten komt, dan blijven voort te doen indenbooze, 011 bij eene partij *e blijven, die steods de werkersklasse verdeeld heeft en zich schaadt aan de zijde van 't kapitaal.... eene partij die de werkers paait met schoono beloften, maar die nog niets verwezenlijkt heeft ten hunnen voordeole. De Groene leiders zien enkel nog do rodding van hun persoontje in die partij. Daarom strijden zij zoo fanatiek voort. Wii vinden hun reeds veel te belachelijk. 't Zijn kleine jongens.... oen soort clowns, die schuifelen en dansen op commando van hen die hun steunen. In 1925 met do aanstaande Kamer- kiezing zal niet meer dón werkman, burger noch landbouwer zijne stem verloren werpen, met voor do Groe nen te doppon. Zij zijn niets, hebben nooit iets geweest en zullen nooit iets worden. Het gaat in de wereld voor of togen de democratie, en daar geene middenwog tusschen. K. Amant Onze makkers correspondenten worden hiermede verwittigd dat de copij voor het nummer van 17 Oogst, DINSDAG AVOND, ten laatste moet binnen zijn, ge zien ons blad op 15 Oogst ver schijnt. Al de copij die na dien datum binnen komt, zal tot een volgend nummer verschoven worden. De Redactie. tbr kiosk, Gro ,!e Markt, om 8 1/2 ure 's avond. MAANDAG 11 OOGST. Fan fare Hand aan Hand Bestuur der Louis Spittaels. 1. Le Fringant, pas-redoublé Rousseau. 2. Tiberius, opening stuk Van der Meulen, 3. L'Aurore d'un beau jour, iantaisie Martin, 4. Vendange et Moisson openingstuk Tack 5 Douce-Caresse, mazurka de concert Schmidt DONDERDAG 14 OOGST Soc. Harmonie» Arbeiden Kunst» Bestuurder: Karei Vander Meirsch 2. Cecilia, openingstuk V. Daumers, 3. Joliette, sérénade- gavotte C. Robert 5. La Cascade, groot aria D. Belleflamme 5 Aubade-Jai'ONAise, genrestuk J. Buyst VOOR JONGENS TE AALST. EINDDIPLOMA'S 3® Studiejaar. Hebben hun eindexamen afgelegd: met de grootste vrucht (0,8 der punten) MM. Van Pamel Frans Schol- laert Leopold Dedier Jan. Met groote vrucht (0,65 der punten) MM. Van Mol Dominique Spittaels Amedée De Wit Cle ment Hendrickx MichelTallur Lodewijk Van der Weeen Jan Lemaitre René Nichels Piospei; Coppens Leo Boone JuzefVai Schoote André; Van den Driessche Jozef. Met vrucht (0.5 der punten) MM. Vermoesen Lodewijk Roels Norbert Zerck Prosper De Pauvr Frans Cantaert Marcel; Eeckhout Polidoor; De Permentier Maurice Verstuyft Robert Van Branteghem Paul Raes Edgard De Buyst Aimé Luyckx Edgard Boel Lucien Van Melkebeke Joz. VIERDE STUDIEJAAR. Handels-afdeeling. Met groote vrucht (0,7 der punten) MM. Mertens Maurice Van Ghyseghem Camiel Sonck Pe trus De Petter Camiel. Met vrucht MM. Sonck AdhemarMeert Valery Blanckaert Frans. in den Hol van Hand in Hand ter betwisting der Bekers Jan Bekaert, Alfred Nichels, Alberik Nichels, met de medewerking der groepen van Geeraardsbeigtn, Gert, Lokeren, Ninove, Aalst. Ingangsprij8 1,00 fr. (taks inbegrepen). Goede zitplaatsen. Verledene week 2, 3 en 4 Augustus, heeft het lang verwachte Jubel Con gres van den Algemeenen Woezen- )ond van België plaats gehad. Reeds van af Zaterdag 5 ure, had de stad oen feestelijk nitzicht. De Congressisten stroomden uR alle horkon van het land samen, om het feest in te zetten met hunne geeërde tegenwoordigheid. Om 7 ure 's avonds, had er op den Stadsschouwburg door de Antwerp sche Weesmeisjes, de opvoering van Houten Clara plaatsen werdt menigmaal door oorverdoovend handgeklap onthaald. Inderdaad, het stukje was schoon in zijn eenvoud," maar vooral trefiY nd. Middelerwijl was het Concert, die door de Antwerpsche Weesjongens moest gespeeld worden aangevan gen, en niettegenstaande het on gunstig weder, krioelde het op de Markt van 't volk, een echte men schenzee, die onze jonge muzie kanten eene welverdiende hulde toe brachten. Eenieder was door deze prachtige inzet van het Jubelfeest tot verrukking gebracht, en wensch- te van harte, goed weder voor 's an derendaags. Het was dan ook ons eerste werk de Zondag morgen, eens de kop bui ten. om tó zien of Si Pieier met onze weesjes zoo zfjn om, de te houden feeststoet, diotusschen haakjes go zegd, prachtig is gelukt. De stoet op zichzelf was twee erlei, hfi droeg een feestka- raktur, en tot ons waar genoegen een strijd tot welzijn der ouderloo- zen, mei de twoe ge 1 ragen spandoe ken, die als opschrift hadden: «Leve de opvoeding in de gestichten* Weg met de uitbesteding Bewjjs van welgemeende werking voor de weesjes. Na deze indrukwekkende betoo ging, had do ontvangst plaats der afgevaardigden bij het Congres, het bondshcstuur en den Aalsterschen kring, door het Collegie van Burge meester en Schepenen, den gemeen teraad en het Eere comiteit plaats, in de feestzaal van het Stadhuis. Al de aanwezige vlaggen hadden post gevat voor de poort van het Stadhuis, 't Was indrukwekkend, als de weesjes tusschen do dubbele voor hen groetende vlaggen het Stadhuis b'mnen stapten. In de ontvangstzaal komende, merkten we op h«t verhoog M. De Hert, Burgemeester, omringd door Schepen en Gomeonteraadsleden: MM. Moyersoen en De Blieck, Sena toren de Bethune, Van Schuylen- berren Niehels,Volksvertegenwoor digers t MM". Albert Mortens, Steen haut Jean, Stoonhout Jozef en Mar eel August, Gemeenteraadsleden enz. De Burgemeester verwelkomde de Congressisten, en de oerewijn wierd gedronken. Intusschen had het con cert der Weesjongens van Gent aan gevangen, die veel byval oogsten, maar alvorens te ehidigen dooreen plassenden regen de toegestroomde menigte do Markt deed verlaten. Na het middagmaal om 3 uren namiddag, was bc-t een prachtig Turnfeest, door de verschillende jroepen weeskinderen, die we ten )este kregen, in d« binnenplaats der Pupillenschool, Zeggen we d$t het feest ón in zijne opvatting én in zijn uitvoering overprachtig was (noch tans behouden we ons voor «en oor deel te vellen voor wat betreft de opvoeding). Om 7 ure 's avouds hadden we nogmaale het genoegen een puik concert te kunnen aanhooren die door do Weeskinderen van Gent wordt gespeeld. Om 8 ure eveneens een prachtig Concert in het Stads park, door de Weeskinderen van Antwerpen, die kunstvol was ver licht. Om ure wierd aldaar er een prachtig Vuurwerk afgestoken. GanschdeAalstcrschebevolking had er aangehouden deze sluiting van den tweeden feestdag by te wonen. De Maandag morgend brachten de Congressisten een bezoek aan de Stedelyke Weezen inrichtingen en aan de Tentoonstelling van huis houdkunde in het Meisjes-Weeshuis. Na onze blikken in het rond gesla gen te hebben, zien we met genoe gen dat er heel wat verbetering te jespeuren is, sinds de democratisee ring van het bestuur, er onmiddolyk bijvoegende dat niettegenstaande er enorme vooruitgang op gebied van onderwijs, er nog zeer voel te doen is voor onze ouderlooze kinde ren. Daarna had het jnbelkongres plaats, waar talryko voorname per sonen tegenwoordig waren. Minister Masson was ook aanwezig, die tij dens het kongres don heer Van den •ghe, Voorzitter van den Alge meenen Weozenbond, en Broeder Daniël, Bestuurder der Weesjongens van Aalst, het eereteeken van de Leopoldsorde overhandigde. Een langdurig applaus viel de begiftig den te beurt. Verschillige redevoeringen zyn uitgesproken. Wij onderlijnen voor al deze van den heer Casour, secre taris van den Alg. Weezenbond, die een geschiedkundig overzicht geeft over de werking van hunnen gclief- koosden bond. Hy drukt vooral den weusch uit, dat de verschillige besturen zouden samen komen om de opvoeding der ouderlooze jeugd tot. een hooger pill in de samenleving te brengert, stelt vooral de slechte handelwijze aan den schandpaal,die belaas nog zoovele autokratische besturen, die onophoudend het menschwaardig bestaan dat door den bond betracht wordt, dwars- boomen. Verder bevat deze prach tige rede, kontrool op de bestaarde lijsten der ouderloozen, de uitbeste ding tot het striktste minimum, be noeming van oud-weezen in de be sturen der verschillige gestichten, enz. enz. Voorwaar eene prachtige rede, die door iederen vrijzinnigen mensch zal bijgetreden worden. Deze prach tige rede die nog meerdere punten in zich droeg tot belang der weezen, wierdt meermalen door een hand geklap van wego de talrlike aanwe zigen onderbroken. Van verschillige leden werdt hulde gebracht aan personen werk zaam voor de weezenzaak. Er wier den bloemen overhandigd aan deze helden diezich jaren en jaren onaf gebroken opofferden in 't belang der weezen. Onze welgemeende hulde aan deze koene werkers. In volle geestdrift sloot deze zeer broederlijke vergadering. Na de middag waren de Congres sisten nogmaals uitgenoodigd op een lekkereotmaal, waarde bijzon derste personaliteiten der stad aan deel namen. Minister Masson ver eerde hun nogmaals met zyne te genwoordigheid. Menigvuldige redevoeringen wior- den uitgesproken, na het banket had er in het park een ballonwed- striid voor de weeskinderen plaats gevolgd van een sluitingsconeert door de weeskinderen van Mecho- len, en zoo sloot dit prachtig en on- vergetelylt jubel feesf. Inderdaad dit feest zal lang in liet geheugen onzer bevolking blijven. Intusschen onzen welgumeenden blijk van genegenheid, voor de in richters van den Aalsterschen bond, voor het heil en welzyn onzer weeztn. Algemeen» beschouwingen. Wy hebben er inonsverslagopgewe- zen dat wy ons voorbehouden, onze meoning woer te geven in de algo- meene boschouwingen. Wy meenen aan onze plichten zich te onttrekken als wy bet niet zouden doen, 011 zooals altyd ge beurd, by oen feest die volledig on partijdig is, waar wy tusschen haakjes gezegd nogmaals de In richters voor danken, zyn er altyd sluipers die meenen den draak te moeten steken. Deze maal waren het voor de zooveelste maaldegroenon uit de Zoutstraat, die geschenken moesten overhandigen in naam der Ghristene-Demokratischo party Wy vellen er geen oordoel over, toch hebben wy bestatigd, en veieu mot ons, dat ze beter hadden gedaan dit niet te doen. Wat nu gezegd over de opvoeding onzor woosjes Wy hebben met gretige oogen, het prachtige Turn en Balletfeest in da Pupillenschool bygewoond, en tot ons groot spyt hebben wy moeten bestatigen, dat er bestuurders(stors) zyn, zooals dezen van Dendermonde en Bergen, die het goed vinden, de opvoeding onzer reine jeugd te zoeken in het militarisme. Vooral de groep van Bergen. Deze kinderen werden het monsterachtige an vernielend wa pen in de hand gestoken een ge weer Er is nochtans nuttigeropvoeding te geven, dan haat ennydin deze reine hartjes te zaaien, en dit er te J aten on tki omenom arl aten beroeps- militaristen van te maken. Wy mee nen te mogon zeggen, datdergelijko opvoeding te laken is. Wy van onzen kant vatten liet anders op, wanneer aan Turnen ge daan wordt, moot er vooral gestreefd worden naar de lichaamsontwikke ling, want men bekomt geen ge zonde geest zonder gezond lichaam en wanneer ze nu Beweeren onzó meisjes te willen opleiden naar hooger, is het noodzakelijk dat hier vooral de kontrool wordt op uitge voerd. Dat de besturen der WeezoDhui- zen trachten, dat er de volledige harmonische ontwikkeling do kin deren wordt aangeleerd, zooals bij voorbeeld de gxoep Aalst,, diner oen begin mede gemaakl hoeft. De groep Gent integondeei mag er op hogen op dat gebied de moest gewaardeer de te zyn. ten woordje over ons be. zoek in de Tentoonstelling der Weesmeisjes. In een woord gezegd, er ligt een schat van kunst in de kleedingstuk- ken door hen vervaardigd, het is iets prachtigs. Jammer, dat er in de opvoedsters nog dien bekrompen, om niet te mooten zeggen, vorslaaf- den geest zit. Er liggen tui van schrijfboeken tentoon gespreid, en merken op een schooltesch het edele spiei kwioid Arbeid Adelt., maartotor.s groot spyt, zien we opeen andere De boog kan niet altyd gespan- non zyn. Werkt en rust op tyd. e Weldenkende lieden veroordee- len het achturenwerk. Oorzaak der trage opbeuring van ons land. Goed gewerkt, goed gevo d. f Dergelyke onderrichtingen stuiten ons onmiddeiyk tegen de borst, en we kunnen niet akkoord gaan met dergelyk onderwys. Want het spreekt van zelfs als men op dergelyke wyze de geesten kneedt onzer jeugd in hot algemeen, dat dit de weg opgaan is der ver slaving en verarmoeding, zooals wy voorden oorlog hebben kunnen bestatigen. België heeft altijd het land der lage loonen en lange werkuren ge- l veestaltyd het aards paradys der kapitalisten, en de hel der zwoegers,

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2