Koopt uw Likeuren bi] Marcel Naar de Tentoonstelling te Gent. Geeraardsbergen. In den rooden bot. NINOVE Denderhoutem. Berioht aan de Partijgenooten. Aspelaere. Iddergem. Belgische Bank Uit Schendelbeke. Burgers en Werklieden G. Van Driessche, Nieuwstraat, 31 Geeraardsbergen. Café Leander. dank aan het bekrompen onderwijs die de jongeren destijds genoten. Dank aan de onophoudende sty- gendo macht der sociaal-democratie is er aan dien acchi slechten toe stand verandering gekomen en zal het nog veranderen. De geesten onzer jeugd, dienen helderder en broeder bewerkt te worden, dit wil len wij ten minsto in de toekomst en deze die met den opkomenden stroom der democratie niet mee willen, zullen er de gevolgen van dragen, want het weegt niet op van schoone beloften en holklinkende woorden uit te schreeuwen de weg is vooruit en niet anders. Wy willen nimmer spreken over beloften en schoone woorden door den Burgemeester uitgesproken. Deze die iets of wat den toestand kennen, zullen wel bestatigd heb ben, dat tijdens het vyftig jaren lange meesterschap der katholieken in onze stad, er weinig vooruitgang of verbetering èn voor onze weesjes èn voor het onderwijs tebespouren is. Dit zal ons nog de gelegenhsid ge ven, een ander maal er op terug te komen. A. B. Hier maken de Daensisten veel bluf mot hun De Backer's hulde. Ten onrechte eigenen zij zich nog Do Backer toe. Iedereen weet, dat in dien deze overtuigde democraat nog lèefdé, hij reeds lang by do Socia- ten zou geweest zyn. Zij gaan ter dier gelegenheid eene cantate uitvoeren. In't begin, naai de schoolkindoren opgetrommeld te hebben, hadden ze er een vijftigtal; nu, na enkele weken, nog 23. Het zal schoon zijn. Velen zien reeds klaar in de zaak. Zij buiten de schoolkinderen uit ten voordeele hunner gemeene politiek. Een Vondelaau. De TurnkringJeugd Bloeit» onderneemt de reis Jnaar Gent op werpt metmeer u-stem verloren Vrijdag 15 Oogst, en neemt deel aan de groote Turnfeesten. De partijgenooten die de reis wille* medemaken, kunnen zich laten inschrijven in het lokaal, tot WOENSDAG AVOND. Prijs per coupon 5,80 fr. De Soc. Harmonie Arbeid en Kunst de Soc Vrouwenbond en Nationaal Syndikaat, gaan naar Gent op 31 Oog8t. De Fanfare Hand aan Hand gaat den 7 September. Voor al die datums is de in schrijving geopend, voor de partij genooten die wenschen mede te reizen. Men geeft zich aan zaal 5* Prijs 5,80 fr. Het vertrekuur voor al deze reizen is omtrent 8,30 ure 's mor gens. om STRIJDPENNING. Overdracht fr3214.70. Gezongen door Sevorin Lelong in de W. C. fan Volders 8,5o. Rondge haald op (1e vergadering der vrou wen 19,55. Gezongen door Fel 1 x 1 e- trol bij de Bolster 3,oo. Gezongen bij Snel Ph. bij dezelfde 2,3o. Bu dezelfde deor Nantje 2,35. Gespeeld op een mondmuziek door Cooman JuJien 3,5o. Wie doet er mee wan nu tot aan de Kiezing? De Wider Th. 1,00. Bokaert Jan 100 A'. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vvvcrman 1,00. Bergliman 1,00. De Neer R. 1,00. DoSmodt. Livinus 1 00. Peereboom J. 1,00. Podevyn Pol 0 50. Fastenr 1,00.1)0 Witte 1,00. Booykeus 0. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van der Veken 1,00. Steenhaut A. 1 00. Ph. K. A. 1,00. Suziski 1,00. Haolterman l.oo. V. D. Maelen l,oo. J Van Der Borght l,oo. P. M. 1,00. Spitaels L. 1,00. Flips Henri 1,00. Van Vaerrnberg J. l,oo. DeSmodt L 1 00. J. Boeykens 1,00. P. C. l.oo AVastoels 1.00. P. R. 1.00. Van Gau wenborg 1.00. Podovyn Felix 1,00. Totaal 70,.70 Trompetterscinb. Gezongen door Louiso Kreygel- mans in het lokaal Hand in Hand 10,00. HARMONIE, Na den dans Wellekens, in 't lo kaal, rondgehaald door Leonard Spe.eckaert 0.50. Het feest der Daensisten was hier verleden Zondag deerlyk... Aalst was er ook op afgekomen, met volle getrom, plus Denderhou tem hun Mekka. 't Zijn effenaf belachelijke jun kers, die nog steeds achter hun mu ziek gaan. Achter Denderhoutem waren er drie en achter dat van Aspelaere vijf. Waar is de tijd henen Meganck - het haantje vooruit zal ook nog op den duur moeten Socialist worden. Worklioden van Aspelaere, volgt niot langer die stervende partij _.rJ niot meer uwe sten en stemt allen in 25 rood. Fr. In Iddergem komt er nieuw leven. Er ontstaan daar gevoelens en ge dachten ten voordeele der Socialisti sche gedachten. Wij hebben daar de jeugd aan onze zyde, de jeugd die de toekomst is. Een Socialistische Propagandaclub zal daar in't kort gesticht worden De katholieken vormen daar eon onsamenhangenden blok. In den laatsten tijd hebben ze hunne kruchten trachten te vereonigon, voor het benoemen van een onder wijzer en een veldwachter. Do Daensisten hebben hier om zoo te zeggen niets. Slechts eenige sufte menschen zijn daar nog bij, die in den doolhof van 't Daensi>smo ver dwaald zijn. Wij zeggen aan onzo makkers van Iddergem, goeden moed, steeds on verpoosd voorwaarts, ten strijde op Politieker. Wijkclub C. Vergeylen Alghreeene vergadering op heden Zondag 10 Oogst, om 4 uren stipt. Bespreking van dekandidatenljjst voordo aanstaande vorkiezingen. Ook de spaarders worden drin gend vorzocht tegenwoordig te zijn Het Bestuur. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstpaat l,GENT Agentschap te La LouviAre 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrokeningen te Gent n°850 te La LouviAro n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds 2,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1933: 40.912,669,18 Fr. Alle Bank-& Beursverrichtingen. Interesten op de vorschillend rekeningen en geldplaatsingon. Checkrekeningen betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfmaandelijksche rekeningen fr. 4,40 oio Rekoningon mot voorbericht van 15 dagen fr. 4,50 o/o Rekeningen met vooi bericht van 30 dagen fr. 4,60 o/o Termiinrokeningen op 3 maanden fr. 4,75 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 5,00 /oo Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 5,25 o/o Verkoop van Kapitaai-aandeelen USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 735.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 857,50 FABRIQUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons FHIOORIFERES du LITTORAL 7 °/o aan fr. 400.00 ui -V eerbaar den 31 December 1931 COTONN1ÈRE C.ANTOJSE 7 1/2 aan 487,50 uitkeerbaar den 1 Juli 1933. Verhuring van brand koffers. Hcdon Zondag en Maandag II Oogst De Beiaard van Midder nacht de film waarvan zooveel gesproken wordt. Daarbij u Do Her derin van Los6ombras en een ko miek in twee declen. STEEDS BETER. Vrijdag 15 Oogst (O. L. V. Hemel vaart). Gansch bijzonder program ma. William Farnum, oen der beste artisten in zijn meesterwerk Do Grootste Opoffering» drama in zes deolen. —Richard Hall (W. Farnum) ziet zijn huiselijk geluk vernietigd en na een le^on van tegenspoed en lijden is hij nog bereid tot de groot ste opoffering voor zijn kind on klein kind. Van het begin tot {het einde zijn hetaangrypende toonee- len en gespeeld door een kunstenaar als William Farnum kandezo film niet anders dan elk bevallen. Als tweede film Ginette Detektieve uit Liefde met de bevallige filster Percy. Eene opeenvolging van aar dige en ook wel sentimenteel© too- neelen. Hot zyn van do beste Fox- Filmen. GROOT BAL. De muziekmaatschappij Ver broedering richt een Bal in op Kermis-Dinsdag. Algemeene in komprijs 2,00 fr. alle taksen inbe grepen. Gesellinnen, gezellen, allen zijn wij ter. rechtofler over onzo fanfa ren, want zelfs onze tegenstrevers moeten erkennen dat onze muzikan ten puik werk leveren onder't be stuur van denieverigen E.Hooghuis. Maar een muziekmaatschappij is kostelijk om te ondeihouden, er is veel geld noodig. Met Kermis Dins dag hebt gij de gelegenheid u eens goed en deftig te vermaken en ter- zelfdertijd het muziek te steunen. Nieuwe en prachtige dansaria's. NAAR EYNE. Heden Zondag nemen De Lustige Vrienden dpel aan de inhuldigings feesten teEyne. Vertrek uit Gee raardsbergen om 11,30 ure. DEEL OP BROOD. Dóór zekereomstandigheden heeft de deel nog geen plaats gehad,naaar wij kunnen onze leden laten weten dat de deel uitgekeerd zal worden, de eerste week der maand Septem ber. Kooperatours maakt propa ganda voor uwe bakkerij <>n ook voor de andere inrichtingen win kels, cinema, enz. S. IN. Verbroedering. Ter gelegenheid van kermis «Ghoone keus van mans- en jongens kostumeo. Konkurrenti# onmoge lijk, beste verzorgd werk. Partij genooten begrijpt uw plicht. Middelbaar Onderwijs. -Door het Ministerie van Weten schappen en Kunsten wordt een onderzoek bevolen om te weten of eene Staats Middelbare-School onze stad zou leofbaar zijn. De ouders, die hunne zonen naar de ge beurlijke te stichten school zouden sturen kunnen in te vullen formulon bekomen ten stadhuize. Lagere school voor jongens Wij vernemen dat 54 leerlingen zu'len deel nemen aan de kantonale wedstrijd. Allen hebben de meeste hoop te lukken. Wij wenschen hen het beste tot voldoening van de ouders, leerlingen en de bestuurder en onderwijzers der school. HETKERMISPROGRAMMA. Het is goed gevuld Festival, Athletism, Kaatsspel, Velokoersen, Concerten, Verlichting, Vuurwerk, Volksspelen en de Zondag 14 Sep tember, opstijging per luchtballon door De Muyter, de overwinnaar gedurende drij achtereen.volgende jaren voor den beker Gordon Benet. Soc. Propagandaclub. Heden Zondag, om 8 ure namid- ag, bostuurvorgadering. De mandatarissen dor gemeente ienen aanwezig te a-ijn. Belangrijke dagorde. Van Belle Renü. Wie doet er mee. Engels Jan Bapt. 2,00. Pieter Da- neels 1,00. Capiaux Remi 1,00. Vict. Schotie 1,00. Daneels Joseph 1,00. Capiaux Philemon 1,00. Alfons Pro- merens 1,00. Herrogodts Cyriel 1,00. Van Mollo Albert 1,00. Daneels Fl. l,0o. De Coster Louis 1,00. Daneels Gustaaf 1,00. Capiaux Luoion 1,00. Daneels Remi 1,00. Van Belle Renó 1,00. 0" Lijst Wie doet er mee. Van nu tot aan de kiezing, 3o.oo Totaal fr. 175.00. koopt uwe Schoenen BIJ RUIZEMONT. Schoone en aangename wande ling. Te hekomen alle soorten van dran van eerste kwaliteit. Mattetaarten. Hesp. Eerbied voor de werkers. hier en daar oon visscherschuitje do havon binnonloopt. Wolke vroosolijke uron moeten deze moeders, vrouwen on kinderen niet doorbrengen, waaneer zfj zon der nieuws van hunne gisteren gaaf en gezonde uitgovarono n aast he- staanden blyven. O, wreede oogen- biikken van vertwijfeling en wan hoop, niet wetende of zjj nog in leven of reeds doed zijn. En toch, zij vaarden niet uit voor hun ple zier, 't was uit dwang, omdat, er brood moest zijn voor vrouw en kroost. Zoo verloopen er soms 10 12 uren, dat deze ongelukkigon op de wacht blyven van deze alver- zwelgonde gloed, tot er eindelijk een kreet opgaat daar is een lijk aan- aangespoeld. Onmiddelijk loopt elk een naar deze plaats waar een ziel loos lichaam door do zee is uitge spuwd. Helaas ja, hot Jijk wordt erkend, liet is dart van een braven oppassenden visschervan vier kin deren. Men moet de vrouw en het oudste kind met geweld van het lichaam van hunnen onvergotelyken K.I WWW! WW w w WW bw .W....UU. «w v... uL.IJ V Wie van ons ging niet eene hui- j man vader afrukken. Niemand vering door deloden, wanneer wij I kan de droefheid en smart meer over eenige dagen in de nieuwsbla- aanzien,, menigeen blinkt er een den de ontzettende zeeramp lazen die op onzo. kusten had plaats go- had en onze moedige visschersbe- volking opnieuw in rouw kwam dompelen. Het is de natuur die op den onmetelijken waterpias met het leven der stoere visschers speelt als de kat met de muis, en het zijn altijd de arbeiders geweest dio het meest vandoco gevolgen te lijden hadden. Den wreeden storm welke wii over eenige dagen hadden op de Noord zee, heeft weer verscheidene arme visschers en zeoliodenj het loven ge kost. Weerom een ganschen hoop gezinnen, die aan ellende en honger zijn prijs gegeven, doordat zijden broodwinner, vader of oudsten zoon (en misschien wel beiden) verloron hebben, Het zijn de gezinnen van deze stoere kerels die dagelijks op den 'rooten plas vertoeven, om hem ziin tostbare voortbrongst to ontrukken tot de voeding van het volk en dag en nacht varen. Deze gezinnon zul len het ziin, die als gevolg van doze schrikkelijke ramp en vooral omdat ze in een kapitalistische wereld go beuren, de prooi van de ontbering worden. Do meesters, de kapitaalbezitters, voor wion gevaren wordt, voor wien do beste on schoonste visch wordt voorbehouden, en in wier dienstliet wrootste deel dier arme zeelieden stonden, spreken nu van menschen liefde. Zij, die vadsige, luio bourgeoisie, lie op ditzelfde oogonblik een lui en lekker leven slijten aan het strand, die nooitdon minsten arbeid verrichten, diezelfden spreken nu van naastenliefde. Zij zijn overge gaan tot de stichting van een paar liefdadigheids concerten om de on gelukkige getroffene fami'liën te helpen. Verschillige onzer volksvertegen woordigers hebben deze droeve ramp in onze Wetgevende Kamers ter sprake gebracht. Onze onver moei bare grijze voorkamper, gezel Eduard Anseele, ja. hy die reeds meermaals het ongelukkig lot onzer zeevisschers in de Kamer heeft be sproken en er de groote gevaren aan verbonden, heeft blootgelegd, hy vroeg 100,000 fr. voor het be strijden der ellende dier zwaar be proefde gezinnen. Maar dat was voor onze kamerheoren, die spreken vac menschenliefde veel te ovordre ven. 25.000 fr. was reeds meer dan genoeg. Het zijn toch maar werkmonschen, en dio mogen toch iet te goed beloond worden. Dit is nu de rne»nschenliefde dior bezittende en uitbuitondo bende. Het is het lot dier zwoegers zeggen zij, dat die menschen hunnen kost moeten zooken, je. hun leven gaan wagen op dien wijden plas ter wille van eenëbete broods. God wilde het zoo. Maar wat moet e-r omgaun in het hart dezer ongelukkige visschers- familiën. wanneer zy by donkoren nacht den wreeden storm hooren opdagen. Stelt u een oogenblik in do plaats dezer angstige vrouwen, moeders en kinderen, wier naast- bestaanden op don broeden water plas rondzwalpen, wier bootjes, aan notenschelpjos gelijkende in den storm, ieder oogenblik gevaarloo- pen van aan stukken geslagen te worden, en zij de inzittenden, eiken minuut door de onstuimige golven verzwonden te worden. Iloevelon zijn er niet die geduren de de onheilvolle nachten in naclit- gewaad naar de kusten vluchten om te gaan zien of hun naastbo staanden uitgevaren zijn en wat er hun is overgekomen. Somsgansche nachten, die voor hun aan eeuwen gelijken, blyven zij daar als zinno- loozen ronddwalen tot eindelijk het moordende onweder bedaard is en traan in betoog by hot zien van deze vreeselyke smart. En intusschen zyn er nog eene klas van menschen wien het lot dezer onverschrokkene zeehelden onver schillig laat. Het zijn dozen die het lijden on den moed dezer zeobonkers niet begrijpen, die maar alleen goed zijn om do lekkere voortbrengst dezer helden der zee te verobberen. Gelukkig komt de tyd, dat die edele voorrechten verdwijnen, dat'de bestolene in ziin recht, her steld wordt,. Ook de visschers van de kust worden klassebewust, zy beginnen den weg der verlossing te bewandelen. Hoeden af Groet deze ongeluk kige zeehelden. Geeft hen wat hun toekomt. Stemt wetten ter hunner bescherming, opdat hun nageslacht van honger eui ellende niet moet kreveeren. E. D. C. PRACHTIG CONCERT. Ter gelegenheid der Kermis feesten, speelde onze Socialistische Fanfare, haar eerste der drie con certen, die zij te spelen heeft, verle den Zaterdag 2 Oogst Er was veel volk opgekomen om naar ons mu ziek te luisteren. De opvoerirg was meer dan prachtig, en bij het ein digen van ieder stuk weiden onze muziekanten ferm toegejuicht. Na het eerste deel werden onze mu ziekanten en bestuurder geztl Art hur Coppez, door onzen Eere- Voorzitter gezel Jan-Baptist Van Londersele en gezel Pol Van de Steen, Schepen en Voorzitter der Stedelijke Feest commissie geluk gewenscht voor den grooten voor- uitgang die zij tot heden gemaakt hebben. Beide kameraden diukten den wensoh uit, dat er door allen voort hun best zal worden gedaan, opdat zij inden korst mogelijke n tijd tot op den hoogsten trap der Kunst zouden komen. Vele omstaanders waren meer elan verwonderd over de stipte uitvoering der muziek stukken en wenschten onzen ge- achten bestuurder en muziekanten hierover geluk. Heden Zordag jo Oogst, speelt ons muziek Corcert in de Gec- raardsbergfchestiaat,e m 8 r/2ure 's avonds. Voor hei muziek. Gezongen door Jules Elaut 14.06 Gezongen door Jef Pract 29.85. Go zongen door Petrus Van Londerselo bij Henri De Cooman 5,00. Lied ge zongen door Victor Goeliet, l.yge naamd Torkon, hjj de wed. De Prvck rondgehaald door FransDo l'ryck 7,00. Gezongen door Torken en rondgehaald dooi Frans DePryck hij Malhildo Canon 2,90. Gezongen door Joseph Evenepoel en rondge haald door Jef Wauters 10,50. Ge zongen door Pel rus Van der Meerscb Frans 7,35. Een lied gezongen door Cyriel Sn naerthji Victor Ad riaens 11,00. Strijd penning Omdat ik allo dagen niet zal hen 2,00. Gezongen donr Petrus D'Hondt en rondgehaald door Jef Sonok 10,65. Gezongen door Frans Windels 2,00. Omdat Cosier wind op danste met Jeanne 0,50. Gezongen door Oscar De Clvrcq 16.25. Onbetamelijke zetten van Pontje Noncknl en Malhildo 4.00. Omdat Marceiir.eSoetens zou goed hare keel kan openzetten 's nachts

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3