i. i jrcaacat Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. OPEN BRIEF 1Ra3ahheerbers. Mijn Hoekje. De onteigening der Boeren. ABDIJSIROOP 21* Jaar N° 33 Prijs per uumtner 15 cenliemeti. 17 Oogsl 192i. Annoncen aan den heer L. Cogen, Vrederechter van het Kanton Ninove. Partijgenooten Asthma RECHT Elf VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 Ir. per regel op 1* en 2" bladzijde, 2 fr. op 3' en 4" bladzijde. Reklamon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezoudon worden. Ongeteokonde brieven wordon niet opgenomen. Berichten over worksiakingon en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcbeckrekeningN* 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 4,20 1 jaar 7,76 BUITEN BELGIE. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op alle posthureolen» Hooggeachte Heer Vrederechter, Met al don oerboid welke we U persoonlijk toedragen, en aan uw hoog ambt verbonden, veroorloven wij ons U dezen open brief te schrij ven. Het zal U gewis nog geheugen, dat enkele weken aan uw oordeel werdt onderworpen, eene vraag tot uitzetting vanwego Mevrouw We duwo Adriaens Anckaert, tegen de weduwe van dou opgeöischte en in ballingschap gestorven stadsgenoot Henri De Vos De Wit Adeline. Dezen eiscli om uitzetting wierdt gesteund op het artikel van de wet, dat aan een eigenaar of eigenaarster toe- laat. een huis op te eiaschen voor zijne afstammelingen. Toen de zaak werdt opgeroepen, stonden we aan de bank der verde diging. In onze uiteenzettingen poogden we te bewijzen, dat het huis door ons bewoond, een eenvou dig werkmans huis, niet geschikt was om bewoond te worden door den fabrikant M. Eduard Adriaens. Wij drukten er verder op, dat wij ondanks men de huurwaarde van ons huis, door het afnemen van poort en hof, reeds veel had vermin derd, wij niettemin toch de wette lijke' huurvermeerderingen hadden betaald. De achtbare heer katholieke Senator on Advokaat M. De Clerck, welke do eischen der eischeres voordroeg, deed in zijne bewys- voeringen, onder meer volgende bedekte bedreiging Zoo de heer Vrederechter, ons gee no voldoening schenkt, dan brengen we de zaak voor de Rechtbank van Audenaarde en daar krijgen wy dan toch golijk en voldoening. Op deze bedekie be dreiging werdt door ons de open lijke bedreiging gedaan, dat, zoo in ditgeval.de wet op de uitzettingen in hét minste wordt overtreden, in geval, den heer Adriaens het, huis dat wij moesten verlaten, niet ging bewonen, wy ook de strikte toepas sing dor wet zouden hebbon ge vraagd en alles zouden in het werk hebben gesteld om recht te doen toekomon. aan wie recht toekwam. Heor Vredorechtor, alsecrlijke mon- schon, hebbon wij madr eon woord, eene belofte is ons hoilig. Ingevolge onze belofte, ons woord getrouw, schrijven wy U dezen ópen briof. Wat wij voorzien en voorzegd hadden is gebeurd. Het huis dat wy door uw toedoen, op uw uitdrukke lijk aandringen hebben verlaten, wordt door den heor Adriaens niet betrokken,en hangt thans sinds een veert ïenlal dagen to huurerger nog, den heer Adriaens heeft thans in huur, en bewoond een huis van den heor Alfred De Mol, gestaan en gelegen tor Graanmarkt alhier. Door don volksmond werden wii op de hoogte gebracht van dezen toe stand. Hooggeachte Heer, Vredo rechtor, wij zyn overtuigd, dat uwe goe.do trouw en uw yver om de za kon in der minne op te losson, hier wordon verschalkt, en toch kunnen we niet nalaten, Uwe aandacht op dit, voor ons ergerlijke en schande lijko feit te roepon. Eene arme we duwe van oen in ballingschap ge storven opgeöischte, wordt verplicht haar huis te verlaten. Door uw aandringen, dank aan uwe bemoeiingen, kan zy een huis bekomen van de S. M. van Goed- koope Woningen Ninovo Welzijn zijmoetbiervoorevenwel 15 franken por week betalen, of 10 franken per week 't zij 520 franken per jaar meer. Die vermeerdaring, Heer Vre derechter, danken wy aan U. Dat de heer Adriaens gebruik maakte van het RECHT, hem door de wet toe gekend om ons buiten te zetten, was reeds voor ons eene fataliteit, maar dat wy nadien zouden moeten besta- tigen, dat diezelfde heer,zonder zich te bekommeren om de wet, het door ons op Uw herhaald aandringen, Heer Vrederechter, verlatene huis zou te huur hebben gehangen, aam zien wij als een ongehoord iets. Wy kunnen niet bevestigen wat de volks mond over de gevpaagde huur, van het daor ons onder gerechterlijke bedreiging verlatene huis, men spreekt vaia 30 tot 35 frank in do week, waar wij er slechts 5 frank betaalden. Geachte Heer Vrederechter, wij herhalen het nogmaals, uwe goede trouw werdt verschalkt, maar toch moeten wij er op wijzen, dat wij ons huis moesten verlaten, dat gij voor ons een huis hebt aangevraagd aan de S. M. van Goedkoope Woningen, dat wij hierdoor 520 franken per jaar meer moeten betalen aan huur, terwijl de heer Adriaens, geen enkel der redens aangehaald in de cita tie welke wij van Deurwaarder De Backer ontvingen vervuld, het door ons verlatene huis niet bewoond, en wat meer is hetzelfde te huur hangt aan pryzen f Geachte Heer Vrederechter, deze zaak wordt door ons volk druk be sproken. Terecht vragen zij zich of hetdantoch waaris.dat Rechtalléèn bestaat voorde rijken, voor do armen niets. Geachte Heer Vrederechter, zoo we U dit openbaar schrijven richtten, dan is hot alléén mot het inzicht, onze bevolking tedoen zien, dat men zich niet straffeloos buiten het gcmecne recht stelt. Wy zyn goeno rechtsgeleerden, men zal mis schien beweren dat wy het huis vrijwillig hebben verlaten, wat kan zijn volgens de wet, maar in feite niet is gebeurd. Wij weten ook niet of Gij. Heor Vrederechter, de macht bezit, een eigenaar welke door link sche on sluwe middelen een huis doet ontruimen, de veroorzaakte schade, want schade is er, wy beta len 520 fr. per jaar meer, te doen vergoeden. Wy verwachtten niette min van II. Heor Vrederechter, hot groote gebaar, dat aan onze bevnl king en vooral aan onze werklieden moet doen zien, dat het nog steeds waarh'^d is. wat men ons op school leerde: - Alle Belgen zijn gelyk voor de Wet Wy bieden U intusschen, geachte Heor Vrederechter, de uitdrukking onzer gevoelens van oprechte hoog achting. Pol VAN DE STEEN. Schepen, Schrijver 7an hot Soc. Middon-Komiteit. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID Het eenigste blad van het Arrondissement, dat de belangen der werklieden ver dedigt. Geen enkel week gaat voorbij of we hebben de gelegenheid in libe rale en katholieke bladen bena mingen te lezen, gericht aan onze leden. Die benamingen zijn niet altijd lieflijk, en de meest gebruik te is wel kazakfceerder Wat is dan toch een kazakkeer- der volgens die bladen. Volgens mij is dat iemand die van politiek gedacht verandert, maar, zooals bij vele dingen zijn er volgens die bladen onder zulke menschen twee soorten. 1. Iemand die van rood naai geel of blauw gaat is een treffelijk, eerbiedwaardig mensch, die alle geestelijke en lichamelijke vermo gens heeft, die begrijpt wat poli tiek is, die weet wat de toekomst van ons dierbaar land vergt, enz enz. 2. Iemand die van blauw of geel naar rood gaat is eenvoudig een gemeene rakker, een kazakkeer- der. Want, ge kunt in heel ons arron dissement geen enkel liberaal vinden die kan begrijpen dat elk en ieder niet liberaal hoeft te zijn dat iemand de socialistische ge dachte aankleeft zonder een doel van winstbejag. Hola, liberalen, zoo niet Hoe noemt ge de kopstukken der liberalen in de gemeenten van ons arrondissement, die vóór den oorlog als rijpe, doordachte men schen, katholiek of zelfs socialist waren Als al deze menschen het zoo loffelijk en dankbaar vinden van uwentwege, voor ons goed, maar zou het soms niet zijn, liberalen, dat ze jegens u meer medelijden gevoelen dan gramschap. Wij, socialisten, denken er an dersover. Wij begrijpen dat onze partij in ons arrondissement, waar de socialistische gedachte enkel grooten omvang gekregen heeft sedert den oorlog, bestaat uit een groot deel menschen die bij de blauwe of gele menschenvrienden, demokraten, en hoe ze zich ook noemen, niet meer tevreden wa ren en het Socialisme begroeten en aankleefden, omdat z'er recht- streeksch de weldaden van onder vonden. En dit noemen zij kazakkeer- ders. Zou het Fransche spreekwoord II n'y a que l'imbécile qui ne change jamais. (Het is enkel de domoor die nooit verandert) hier soms niet van pas komen Wat hebben de liberalen, de menschen kunnen aanbieden Een verouderd programma, dat nog niet eens nagevolgd wordt, muziekfeesten, dansen, veel centen en daarmee punctum En zulke mannen willen dat de massa, die denkt, met zulke onnoo- zelheden nog gediend is Neen, bazen geweest, dat niet. Het volk wil waarheid. Het volk wil gekend en herkend worden. Het wil niet meer dat zijne stem diene om rijke veelvraten naar Kamer en Senaat te zenden, waar dan alle demo cratische wetten onverbiddelijk den kop gepletterd worden. En om dat te belettea moeten ALLE werkers kazakkeerders worden. Daarom moeten wij van nu af alles in het werk stellen om deze mannen met den grooten kuisch weg te vagen, zij, die ons aan de schrapzucht der huiseige naars overleveren die onze jon- Het komt me waarlijk onbegrij pelijk voor, dat we nog altijd werklieden en kleine boerkens vinden, die zich nog liberaal noe men, met de liberalen medeloo- penener ook voorstemmen. Qelukkiglijk zijn zij zeldzaam, maar één enkelen die hen volgt, is nog te veel. Waarom Omdat liet de partij '8> V8n rtl^e men- ICVCICU UIG Ull&ts «J11- gens een zorgden die onze werkloozen in zulke tijden van levensduurte zegenden met i frank per dag min der steun voor den man en 0,50 fr. de vrouw die u dwongen ten die ze in hun midden hadden, nu de ergste reactionnairen zyn geworden. Wij willen ons niet bezig hou den met personen, maar kunnen hongerloonen te aanvaarden met verzekeren, dat het de mandafa- uwen werkloozensteun te ontne men, en zoo de patroons in de hand werktendie u het kosteloos ouder domspensioen trachten te ontne men die den aeht-uren-dag be dreigen en de rechten der Vlamin gen met de voeten treedt die niets beoogen dan wellust en genot voor zich zeiven en armoede en onderdrukking voor de werkers. Al die feiten zullen er toe bij dragen om in 1925 ALLE werkers in EEN gedacht te vereenigen dan zal het Socialisme zegepralen en die SMullen zullen ons dan allen kazakkeerders noemen. Fr. Van der Veken. Partijgenoot Arthur Wautcrs schrijft in Lf. Phuplb eon tl ink gesteld artikel over de onteigening der boeren. Hij toont het belache lijke aan van de bewering dat do socialisten kleine of middolmatige boeren hun grond zoudon willen ontnemen of dat zij er aan denken wie het ook zijn mag, zonder ver goeding van zijn eigendom te be rooven. De onteigenaars met geweld ^n zonder vergoeding zijn by onze te genstrevers alleen te vinden. Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid de borst en bij de ademhaling* maak dan de taaie ilijm Ins met de beproefde Akker'* Abdijsiroop Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink hoest, slijmhoest, griep, influenza. AKKER'» Alk Ap«hrl.n P,. ri..<K I 210., I, 7.W. t iSO I,. 12.— i 1000 Af.KI II I ,1, II 11 .1. rissen zyn der liberale party, of wel gezaghebbende hoofden, die zich wel willen uitgeven voor ware demooratcn, maar hunne handelwyzo is echt reactionnair Zoo kennen we vooraanstaande liberalen, grooto eigenaars, din niet beter vinden dan de wet op do huishuren over 't hoofd te zien, en gebruik maken van den wo ningnood, om van hunne huur der» schromelyko overdrevene huur te eischcn. Wy kennen er, die het zelfs zoover dryven, de lasten die ge heven zyn op de eigendommen, te doen betalen door hunne huur ders En nochtans niets is on- wett'ger, maar die hoeren welen dat hunne huurders ofwel de wet niet kennen, ofwel uit schrik de lasten betah n. Wie de Kamordebatten volgt, zal zich kunnen overtuigen, dat het laatste bectjo democratisch gevoelen by de liberalen is ver dwenen, alwaarzjj samen melde reactionnaire katholieken en de verknechte christen democraten, altyd tegen de belangen van de werkende klas zyn. Was het niet don liberalen Mi nister Masson die dierf voorstel len, do huurders van woningen vry over te leveren aan de gril len van hunnen eigenaar, in de gemeenten van min dan 5000 in woners Hebben wy niet dank aan den liberalen Minister, den 12 en 14 maanden dionstlyd voor de sol daten, terwyl het volstaat om in den Ujd van 0 maanden een goe den soldaat te vormen 1 Hoeft den liberalen Minister niet voorgesteld de huishuren te verhoogen met 150 ten honderd En te Aalst, was het den libe ralen Schcpone, die byna altyd zieh verzette, wannéér de verhoo ging der looncn van do stads- worklieden besproken wierd En wanneer den Eersten Mei, ais feestdag van den arbeid, wet tig is erkend door den gemeente raad, waarmede den liberalen Scbcpcnc instemde, zoodaDig

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1