©113e ©uójee. In de Kamer. De Plakbrieven Wedstrijd Aalst (Sroot IDelbfeest Op Proletariër Naar deTen toonstelling van Gent. Uilslagen der Alhle- tische Wedstrijden 5. M. Hand in Hand Partijgenooten. dat hij dien werkdag betaalde, heeft hy nu voor zyn heengaan, bericht gegeven, dat dezen die op Eén Mei wilde verletten, de toela ting hadden, maar hun dagloon niet betaald werden. Eene vrouw, tot de Socialisti- party bohooronde, dong naar de plaats van werkvrouw in de bewaarschool, Hoveniersstraat. Zy was de eerste. De liberale Schepene gaf aan onzen vriend Nichels de verzekering dat hy die vrouw zou aannemen, en hy liet zelfs toe, dat dit aan de vrouw overgemaakt wierd. Hy laat die stadsschool, min stens zes weken zonder kuisch- vrouw, om eindelijk zyn woord te kort te komen en de socialisti sche vrouw van kant to laten Neon, neen, van de liberalen is er voor de kleintjes niets te ver wachten, en ze toonen zich zoo niet fanatieker, dan toch zoo fanatiek als de meeste reaction- naire katholieken. Er dus mede voor goed den ketel in. F riederik. Zangwyze Op socialisten sluit de ryen, Gij grooto man, gy proletariër Voof U alleen is 't werken goed Kon hot anders dan was t'aardiger Voor dit zoo ryk menschen gebroed Nochtans dit hangt van U maar af Wanneer ge wilt dan slaat g'hen [zeker paf Ja groote schepper van dit heelal Weet dat uw verlossing maar ko- [raen zal. Refrein Wanneer go strijdt met oeu vaste [energie (bis) Gewis dan kunt gij tussehen uw bei Don overwinnaar zyn (bis) G'liebt onbewust demacht in handen Gebruik zo tot 'n verheven doel Het ligt aan U, verbreek do banden Verpletter don roactionnairon boel Dan maar alleen zal 't lot verzachton Uw zoo harde lot op aarde Dan maar alleen mag men verwach tten 't Geluk van dozaak waar wy naar [ten. Rl.M13A.UT. J YNTJE. Hij is 67 jaar, en ge niet sedert 4 jaar het ouderdoms- ponsiuon van 2 frank daags. Zijn maat is vier jaar jonger maar even ver versloten. Dit komt, omdat hy eene gehoole bende kinderen heeft gehad, die hem 't haar van't hoofd hebben gekost. Hy was landwerker ou hoeft vele jaren by do koeien in den stal geslapen. Zijn naam is Karei Wrooters. Heide ouderlingen hebben hot over hot ouderdoms pensioen. KA REL. Gy zijt toch den boste, Jautjo, G'hebt ze vast, alle dagen twee frankjes.... ik bon zooverre versleten als gy, 'k heb mtfneaan vraag gedaan voor 't pensioen, 't is byna een jaar en'kenzie niemon- dalle komen. JANTJE. Ja, Karei, 'k hebaltyd gezegd, dat, als Wauters wegging, dat hot zou verslechten. Gy kent wol Wies van Sooikos. De sukkel kan geen stoel moor verzotten. Z'is bijkans 67 jaar en ze heeft nog haar pensioentje niet. We waren veel be ter mot Wauters. KAREL. Weet ge t nog, Jan tje, dat ge my dat gezegd hebt,... maar ik geloofde u toen niet. Nu heb ik het aan mij zelve ondervonden.,, on 'k zal potverdokke ten naasten keer voor do socialisten stemmen. JANTJE. Ik heb nooit anders gestemd, want Jantje wist al lang van waar dat het komen zou, Afgeluisterd. Vraag (in 't Vlaamsch) door Gezel Alfred NICHELS Tr«in n° 3035 vertrok uit Brussel- Noord vroeger te 13 u. 40 en wacht te, te Aalst, do aansluiting arf met troin 3037. Dat schonk grooto voldoening aan de weekabonnementen, van Lede en omstreken. Thans vertrekt trein 3035 uit Brus sel-Noord to 13 u. 31 en rydt vóór troin 3037 tot Gont Sint Pioters. Indien de heer minister wilde be sluiten den vroogeron toestand t,e herstellen, 't is te zeggen, trein 3035 te Aalst to doen wachten, naar aan sluiting met trein 3037, hi.i zoude werklieden een grooteu dunst be wijzen. Antwoord: De kwestie is onder worpen aan een onderzoek waarvan de uitslag zoo spoedig mogelijk aan den achtbaren lieer Nichels zal wor den medegedeeld. van LA PREVOYANCE SOCIALE. Een groote byval heden over schreden wy het cyfer van 5,000 stemmers. Doch het kentschetseude van deze stemming is het grootste aantal be zoekers dewelke, na de 28 werken wel beschouwd te hebben er toe bo- sluiten terug te komen alvorens te stemmen. Zy komen terug, alleen of van een vriend vergezeld wiens in lichtingen hem kostbaar zyn men wikt en weegt de verdiensten der teekening men looft of beknibbelt het behandelde onderwerp, do lyn van de personnagen, do toonen, de kleuren en daarna het besluit tot de stemming over te gaan, of het woord 'k Kom nog eens terug. In 't kort het Paviljoen van La Prévoyance Sociale waarvan de dokumentatie-afdeeling de be wondering van elkeen afdwingen door hun sprekende cyfers en hun goede voorstelling, wordt insgelijks een oord van kunstonderwijs, met een schaadt en het andere niet. GEMEENTERAAD. Op Maandag 18 Augusti, te 5 ure namiddag. DAGORDE 1. Verkiezing Schepenen. 2. Waterleiding. 3. Bediendenbarema. 4. Politie. 5. Credietopeaing in Gomoente- crediet. 6. Godshuizen. Legaten. Grond- verkoop. 7. Bureel van Weldadigheid. Grondverkoop. Naar Mieu wier-kerken en Meire. Het Midden Comiteit heelt beslo ten deel te nomen Hrden Zondag aan de Kruisplanting en Rouw- betooging naar het graf der oclitge nooto van onzon vriend Joseph De Smet, gemeenteraadslid te Nieuwer kerken. De Fanfare «Hand aan Hand gaat mede. Van Nieuwerkerken gaan we naar Meire waar eene meeling zal plaats grijpen. We raden onze partygenooten aan dezen uitstap mede te maken, ten einde onze hulde te botoonein aan onze moedige strijdmakkers van den buiten. Bijeenkomst aan Hand in Hand om 1 1/2 ure namiddag. Bericht aan de Partijgenooten De Süc. Harmonie Arbeid en Kunst de Soc Vrouwenbonden Nationaal Syndikaat, gaan naar Gent op 31 Oog8t. De Fanfare Hand aan Hand gaat den 7 September. Voor al die datums is de in schrijving geopend, voorde partij genooten die wenschen mede te reizen. Men geeft zich aan zaal 5. Prijs 5.80 fr. Het vertrekuur v or al deze reizen is omtrent 8,30 ure 's mor gens. Zondag 24 Oogst 1924. w don Hof van Hand in Hand Molondries, met do medeweyking dor Harmonie Arbeid en Kunst Turngroep Jeugd Bloeit Zanger en Zangeres, en ton voordeel# der Harmonie «Arbeid en Kunst». Concert Varieteitfeeat. Dal. Schitterende Electrisohe Verlichting BEGIN OM 6 URE lugangsprys 0,99 fr. (taks niet inbegrepen). in den Hof van Hand in Hand Beker - Alfred Nichels (Damen). 1. Goeraardsbergen met 24 punten. 2. Aalst 33 3. Ni novo 43 Beker Alberic Nichels- (Pupillen jongens) 1. Lokeren 27 1/2 punten. 2. Aalst 32 1/2 3. Georaardsbergen 44 4. Verbroedering 16 Beker - Jan Bekaert (Adulten) 1. Jeugd Bloeit, Aalst 21 punten. 2. Ninove 59 UITSLAGEN DER PROEVEN. Wedstrijd der Damen. so meters, le reeks 1. Standaert, Ninove. 2. Van derBeken,Geeraards- borgen 2® reeks 1. De Boeit, Goe raardsbergen, 2. De Moor, Aalst 3® reeks 1. Sonck. Ninove, 2. Goos- sens, Ninove. Halve finaal. 1° reeks 1. De Bodt, 2. Standaert2- reeks 1. De Moor, 2. Sonck. Finaal. l.De Bodt, 2. De Moor, 3. Standaert, 4. Sonck. Hoogspringen. i. Van der Beken, 1,3U m„ 2. De Bodt on Prieus 1.25 ra., 4. Do Moor en Van den Bergho 1,20 m. Gewichtwerpen. 1. De Bodt, 8,56 m., 2. Do SmedtAnastasie 6.90 m., 3. Do Smedt Martha, 6,83m., 1. Van Vaerenberg 6,65 m. Wijdspringen. 1. De Moor 3,87 m., 2. De Bodt 3,76 m., 3. Punne waert 3,68 m., 4. Van den Borghe ::,47 m. Speerwerpen. 1. De Bodt 19,07 m., 2. De Smedt 18,89 m., 3. Prieus 15,27 m., 4. Walraeveus 15,19 m. Wedstrijd Pupillen jon gens. 80 meters, 1" reeks 1. Van de Voorde, 2. Brodelet 2° reeks 1. De Wilde, 2. De Rop 3°reeks1. De Lessines 2. Bastiaens. Halve finaal. 1® reeks 1. Van de Voorde2. De Wilde 2e reeks 1. Bastiaens. 2. De Lessines. Finaal. 1. De Lessines, 2. Bas tiaens, 3. De Wilde, 4. Van de Voor de. Wijdspringen. 1. Van de Voorde 5,61 m., 2. Bastiaens 5,43 m. 3. De Wilde5,34 m., 1. De Lessines 5,32 m. Speerwerpen. 1. Van Hey- gen 33,61 m., 2. De Wilde 32,34 m., 3. De Coniock 29,40 m., 4. Colyns Georaardsbergen 27,40 m. Gewichtwerpen links en rechts. 1. De Schuyter 22,13 m. 2. De Coninck 21,19 m. 3. De Wilde 21.00 m., 4. Van de Voorde 19,32 m. Hoogspringen. 1. Van de Voorde 1,55 m., 2. De Wilde en De Rop 1,50 m., Roelandt en Van Hey- gen 1,45 m. Wedstrijd der Adulten. Gewichtwerpen. 1. Welle- kens 11,12 m., 2. Van der Meirsch 10,38 m., 3. Franequé 9,85 m., 4. Vonck 9,35 m. Hoogspringen met aan loop. 1. Berghman 1,65 m., 2. Wellekens 1,60 m.. 3. Pauwels en Van der Meirsch 1,55 m., De öoster 1,35 m. Speerwerpen. 1. WellekeDs 36,09 m., Vonck 35,45 m., 3. Van den Broeck 32,25 m., 4. Pauwels 29,10 m. Hoogspringen zonder aan loop. 1. Franequé 1,35 m., 2. Berghman en Wallekens l,253m., 4. Van der Meirsch 1,15 m., 5. D'Huim 1,05 m. Wijdspringen zonder aan loop. 1. Franequé 2,94 m., 2. Vonck 2,66 na., 3. Wellekens en D'Huim 2,43 m. Wijdspringen met aanloop. 1. Franequé 5,57 m., 2. Pauwels 5,37 m., 3. D'Huim 5,27 m., 4. Welle kens 5,18 m. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Deze wedstryd mag als een der prachtigste geslaagd genoemd worden, want we hebben moeten bestatigen dat bijna al de Athleten in uitermate goeden form waren. Hebben wy niet hot optreden der Damen moeten bewonderen,zoowel deze van Ninove, Aalst, als deze van Georaardsbergen De Damen Athleten van Ninove en Aalst met goede oefening zullen iets prestoe ren, vooral do kleine Van den Ber gho van Ninove hebben wij moeten bewonderen, dat is iets voor de toe komst. De wedstrijd der pupilion jongens was even belangrijk. De eene of andere groep moet voor elkaar niet onderdoen, on Lokeren' zal er voor toekomende jaar mooten voor zor gen, de geschikte mannen te hebben of den Beker is in gevaar.Zy hebben weliswaar en wy bekennen het graag een goede Athleet die Brack© is, doch opgepast van Geeraards- bergen, dip harde tegenstrevers zul- Jen worden, want Roelandt zal door zyn optreden een gevaar worden in de toekomst. Aalst zal mot hunne pupillen wel eens revanche nemen. De strijd der Adulten was mindor hevig, maar toch heel prachtig. Ninove die voor de eerste maal in stryd is getreden moet zich nog fel oefenen, maar zy mogen den moed in hun schoenen niet laten zinken, want alle beginsels zyn moeilijk. Dat zij dus voora! zich op goede wijze 'oefenon, en toekomend jaar met kloeken moed en forsche wils kracht optreden en goede 'uitslagen staan hun te waohten. Een woordje aan onze knappe Athleten van Jeugd Bloeit. Onze knappe Spoerwerper Vonck Victor,heeft zich laten kloppen door zijn tegenstrever Wellekens van Geeraardsbrrgen, die in prachtform was. Dat heeft hy bewezen met zich ook de eerste te plaatsen in Gewicht werpen, en hebben we ook niet ge zien datj hij Berghman op de hielen zat in het hoogspringen ?|Hij bracht het op 1,60 m. en Rerghman v ikle als de beste blijven, en bracht het dan ook op 1,65 m. Zeg, lezer, dat zijn toch prachtige uitslagen, hé Onze Franequé Jan, vondt het niet beter dan het nationaal kampioen schap in hoogspringen zonder aan loop met 10 centimeters te overtref fen, en wipte zich een l,35m,Moeken we zeggen dat dit nog prachtiger is Van der Meersch, onze knappe t'ondlooper wil zich op allen wreken (in broederlijkheid natuurlijk) en oefentzich in alle proeven,trad voor de eerste maalopals Gewichtwerper en plaatste zich de tweede. Goed jongen, doet zoo voort,, en gij wordt een gevaar, niet alleen veor de loopers,maar voor dezen der andere proeven. Sprong hij niet 1,55 m. hoog ook, hé man... De mak kers Pauwels en Van den Broeek dienen zich te oefenen, want er zit iets in.Vonck moet zien van «re vanche te nemen. Wat spijtig was is, dat Ninove forfait gaf voor het Polstokspriügen. We hadden gaarne onzen nieuwe linsr Ghysbrecht eens aan 't werk gezien. Enfin, dit is voor een anderp maal. In een woord, een prachtige wed strijd cn die vooral broederlijk was. Aan onze Vrouwen I Ja, allen is veranderd. Alles op onze aardbol is veranderd dit hoort men dagelijks rondom zich herhalen. Ja, alles is veranderd dat is waar maar win verstand en gezond oordeel bezit, zal trachten zich do nieuwo levenstoestanden aan te passen. Tot de vrouwtin vooral richt ik mij heden. Zuinigheid,bezonnenheid en gezond oordeel zfjn vaak vrouwe lijke hoedanighedon ten huidigon dage bij te dragon. Geeft de vrouw zich wol immer rekenschap van de plaats welke zti in het ekonomisch leven inneemt Ik denk neen. De huishouding is, ja, eene kleine administratie aan welke de man de noodige geldmiddelen verschaft, en die door de vrouw hoeft beheerd te worden. Indien deze eene goede bestuur ster is, zal zij overal waar het eenig- zins mogelfjk is, in de hoogste mat» weten te sparen, en het zal haar niet moeilijk vallen in te zien, dat zij de beste hare besparingen verwezent lijkon zal, door haar geld bij de coöperatieven te dragen. De coöperatieve is ook eene admi nisiratio, maar h e machtig toch Doch om haar nog to versterken, moet men tot hare levensbron bil dragen, haar zün geld schenken in rurling tegen de voor ons bestaan meest onmisbare zaken. Wii zouden aan de vrouw ten volle willen doen begrijpen, dat hoe meer zfl in baren coöperatieven winkel koopt, hoe grooter ook voor haar de keus is de prijzen te zien verminde ren, daar het vast staat, dat een groote zakengang groote-e winsten afwerpt. Debazars van den pri vaathandel ver- rijkenzich insgelijks alsgijzedoor uwe aanknopen bevoordeeligd, doch de winsten zijn voor de aktionnaris- sen of aandeelhouders, terwijl gn de winsten terugvindt, welke uwe cooporatie verwezentlükt, hetzij in voordeeligo priizen-waren, hetzij in eene terugbetaling. Ik zegde bovenaan dat alles vor- anderd is. Daardoor beduid ik dat wij den tijd hejeefd hebben toen eet waren en artikels van allereerste noodwendigheid betrekkelijk go»d- koop warm, doch die tijden zyn voorbij en zullen nooit meor terug komen, on daarom ook is het, dat op onzo dagen eene zoo zware verant woordelijkheid op de. huisvrouw be rust, Do voor het onderhoud van een huishouden uit te geven sommen zijn veel moer dan verdubbeld, der halve moet op alles geleten veel na gedacht worden, voor don minsten koop moet men de merken dor goe de huizen, der goede fabrieken ken nen, en vooral moet men zien tekoo- pen, daar waarmon weet Diet bedro gen, niet uitgebuit to worden, maar vooreik artikel gewetensvol bediend te worden. Men^ moet voor alles wat men er verkrijgen kan, naar de coöperatief gaan, en men moet ook allo nalatin gen, alle kleinigheden welke mis noegdheid en ontovrodenheid kun nen veroorzaken, aan wion het past bekend maken. Verstandiger en wijzer is het al dus te handelen, dan in eene vlaag van ontevredenheid of ongeduld ergons elders te gaan... want daar, daarncven... zyn or zokerooksoms redens tot ongenoegen of slechte luim. Wie het host de coöperatie be grijpt, zal natuurlijk hot belang zij ner coöperatie voorop stellen, we tende dal zyn halaog dan van zelf ook bevorderd wordt, maar helaas, zoover zyn do moesten nog niet ge komen. Zy eischen het moeste enkrij gen dus het minste. zu doen niet medoaanden opbouw der coöperatieve, bestellen niet al hunne goederen by hun eigen zaak, maar zy eischen een goed dividend op den hoop toe. Gaat dan de Samenwerking ach teruit, dan maken ze hclsch kabaal alsof ze niet mede schuldig waren. Vrouwen, noemt van nu afhetbesluit van alles in uwe Samenwerking - Hand in Hand - te koopenon alzoo zult gij mede heipon aan betere levensvoorwaarden van gansch uw huisgezin. De Bestuurder, L. VAN DERVEKEN. Strijdpenning. Overdracht fr. 3285,40. Gezongen door De Smedt in do W.C. Jan Volders 6,80.Omdat Frans 82 V..,. gehad heeft gedurende den oorlog, twee meer dan do Sultan 1,00. Omdat L. R. den linkschen so cialist zoo schoon en nijdig kan zin gen l,ou, Opgepast linkschen socia list, want uwen haring zou kunnen aanbranden 1,00. Gezongen door Fo- lix Petrol 4.20. Voor den triomfslag 1,75. Katoen geeft ook 1,00. De met ser, blikslager, oloctrioicn, bij de Holster 2,75.Gezongen bij de Bolster door Ph. Snel 1,85. De Goninck Jozef kocht vier varkenspooten met haar ep en geschoren, door Felix Pison den nieuwen bankier 1 00. Hot hu welijk van August De Man, Van den Brempt by J. Katjes, rondgehaald door de melkman van Flandria E.V 7,00. Omdat er een schoonen vierden byeen wasjan Kloot,Jan den draad, Schele Jan en Jan dekinnel.oo. Bal spel Gent, De Vodde, Jean Poeckx, Rcneken den oenen man, Bennitdé kerze, de Viczen Rikus mostaard. Fred, zotten Dolf on Sooi Poeckx 20,00. Gogoven door PauweJs Alox ander 25,00. Van een staatsbediende 5,00, Gezongen door E. De Neef bij Breckpot 3,62. Gezongen door Gust D'Haesebij Breckpot 1,88. To vel betaald door Veillefon op een glas bier in deTentoor strl- ling te Gent0,50. Wie doet ep mee van nu tot aan de Kiezing De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Berghman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedt l,i\ijius 1,00. Peereboom J. 1,00. Poderyn Pol 0,50. Casleur 1,00. De Wille i.uo. Boeykons G. 1,00, Verdoodt O. R00. Van der Vekon 1,00. Steenhnut A. 1,00. Ph. K. A. l,oo. Suziski l,oo. Haelterman 1,00. V. D. Mai-len i.oo. J. Van Der Borght i,oo. P. M. I,oo. Spitaels L. l,oo. Flips Henri l.oo. Van Vaerenberg J. ],oo. De Smedt L. l,oo. J. Boeykens ],oo. P. C. l.oo. Wasteels 1,00. P. R. 1,00. Van Cau- wonberg D. 1,00. Podovyn Felix 1,00. Totaal 105,47. Turners - Trompettersclub. Gezongen door Jean Gils opliet huwelijk van August De Man en Bertha Van den Brempt, rondge haald door Martha Katjes Si,30.Eeni- ge toeren gedaan door Plas Edmond bij Breokpot, rondgehaald door Be- noit Wauters 4,20. Gezongen door Jozef Nys by Frans Berghman, rondgehaald door Louise Scbollaert 8,75 De bazin doet er nog 1,15 by. Leest on verspreidt het weekblad RECHTEN VRIJHEID dat al de bolafigdn dor workliftdon verdedigd.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2