Koopt uw Likeuren bij Marcel In de Provincieraad. Geeraardsbergen. In den rooden bet. NIINOVE Syndikaal nieuws. Uit Iddergem. Belgische Bank Uit Nieuwerkerken. Burgers en Werklieden Geeraardsbergen Café Leander. Uit Schendelbeke. Meerbekc. Zooals wij in ons vorig ov r/icht schreven was hel to voorzien dat iiu moor dan in wolke andere zittijd ook do algoiüoone bespreking der be groeting door do katlio i-ken zou geboycotteerd worden. Inderdaad 't was zoo ook., want op de laatste zitdag, diende1 nog meer dnn de üelft dor voorb hou Ion punten be sproken te wor. en. ln oas bla bobben onzo lezers kunnen konnis nemen van derede uitgesproken doorgezel JBalthazar, Als tweede woordvoerder hadden wij .gezel Do Graove, welke met on omstootbare cijfers bewees hoe groot hot verschil van opvaKing was van 't bestuur in de socialisti sche proviucieën tegenover de ka tholieken. Do kristenen verde digden de werking der bestendige deputatie, 't Kon niet anders, die boertjes hebben gedurende gansch den zittijd, de moed niet gehad, hun los te maken van de klerikale reac tii.naire kaste, en stemden telken male met beide handen togen alle socialistische voorstellen, ten bate van do vrye Uid der werklieden leergangen voor verminkten, en her stellingsoord voor opgeëischton. In hunne verdediging beweerden die helden, van over veertig jaren reeds door do socialisten vervolgd en ge slagen geweest te zyn, (men moet maar durven hé, en zeggen dat lie gen doodzonde is). Er hooft niet ge zegd te worden, dat hun gezegd werd dat ,t verkeerde waar is. Tolkcnmale als desooialisten voor- stollen doen om langs den oenen of andoren kant voordeel bi,i te bren gen aan de werkors, dan roept de bestendige deputatie, laat ons bezui nigen. Wü geven graag toe dat de flnantioelo toestand onzer provintie niet schitterend is, van daar is er sedert 3 jaar door de socialisten het voorstel gedaan, om een bezuini gingskommissie samen te stellen, elk jaar wordt dit voorstel,herhaald en denkt ge nu dat diebezuinigings- snhroeuwors op dit voorstel ingaan Bijlange niet, want de commissie zon anders kunnen nagaan dat mil- lioenen kunnen bezuinigd worden, op de golden wolke door de provin tie, door de een of andore wijze in dn kassen vloeien van allerlei kleri kale werken. En dit nooit, zeggen onzo tjeefkens. Door oen vijftal kristone afgevaar digden met aan hun hoofd een advo- kaat, is in deze zittijd een voorstel ingediend waarbij vastgesteld wordt, dat aan de werklieden werkzaam aan do provinciale werken, een ge- zinstooslag moet toegekend wor- den. Do gansche raad was het eens over hot princiep ervan, toch word van wege do socialistische zijde gewezen op lie onvolledigheid van dit voor stol. Voorstel wo"d gedaan om de stemming ervan uit te stellen by de eerste komende huttongewone zit ting, om aldus het voorstel volledi ger te kunnen maken, zulks werd verworpen Rond de bogrooting voor horstel derstoenwegnn en rijwiolbanon had den Wij oon uitgebreide bespreking waarin gewezen word, op dezes slechte toestand. Door do socialis- tui word voorgesteld, om de taks op de voloplatnn met do helft te verminderen, zulks werd vorwor- pen. f De woningsnood, nachtmerrie der arbeiders is dit jaar meer dan ooit het ontwerp van de bespreking geweest. Het is een feit dat een grooto tinancieelc moeilijkheid voor de koopers van huizon weggelegd is, tot het oogeblik waarop de gold- waarde van onzen frank normaal worden zal. De loonen der arbeiders zullen dan verminderen, doch de in- t res ton, on afkortingen op hun aan- gokochto huizen zullen golyk blij ven terwijl de waarde van hun huis ook zal verminderen, van daar de moeilijkheid. Om daar gedeeltelijk in te verholpen, is door do socialis ten het voorstel gedaaD, voor het inschrijven van 1 millioen injdebe hrooting als tegemoetkoming voor do minderwaarde der woningen die de uit&ezotton verplicht zyn te koo- ^Donkt ge nu dat klerikalen, die ook dit gevaar inzien, er mede 'tak koord gaan Neen zulle, in blok stemden ze togen, er in begrepen de kristone werkers. Het werk voor kinderwelzijn, tot stand gekomen kort na den oorlog, wordt in stand gehouden door de gelden van dnn Staat, provincie en gemeenten, het K stuur er van moet onpartijdig zyn ius samengesteld nii leden van alle politieke gezind beid. Dit zou zoo moeten zijn, doelrhet is anders, de klerikalen hebben er een politiek machien van gemaakt. Zij bepalen zich niet by den strijd voor leziel vae't-kind uit deschool, doch voeren diezelfde voor de ziel van 't kind van voor de geboorte, ln de provincieraad is daar menigmaal over gesproken, wraakroepende fei ten van gewetensdwang worden in 't lioiit gebracht, de zorgeloosheid welke in sommige werken heerscht werd aan de haak gesteld, en ten slotte werd door gezellin Blanchaert voorgesteld, de overschotten der vo rige kredieten samen te brengen, en daarmede een nieuw provinciaal werk tot bescherming der kinderen in te richten. Ter dier gelegenheid sprak zy een prachtige en aandoen lijke rede uit. De klerikalen welkezoo hoog oploc* pen met hun liefde(?) voor de kroost rijke gezinnen, speelden hier een ellendige comedie door het niet ont vankelijk verklaren van 't voorstel, 't geen gelijk staat met de verwer ping. Onder gezondheids oogpunt heeft de provintie een belangrijke rol te vervullen. Hier als in elk ander do mein laat de werking van die heeren veel te wenschen, uit de bespreking welke er rond gevoerd werd bleek, hoe onverschillig zij daartegenover staat. Op verschillige vragen van ge meentebesturen om op te treden te genover onwillige eigenaars, gaven die heeren niet eens antwoord. Vraag werd gedaan voor de uit breiding van de propaganda tegen de tering. Voor voedsel en steun aan de teringlijders zullen 50,000 fr. meer in de begrooting geschreven worden. Het krediet voor steun aan de mu tualiteiten. lokte dit jaar meer dan welk ander, bespreking uit. Htet be staan dezer maatschappijen wordt met den dag moeilijker door reden van grootere eischen der genees- heeren, en vermindering der toelage van de openbare besturen. Door ge zel De Pauw werd te dier gelegen heid een rede uitgesproken. Door de socialisten werd voorgesteld het krediet voor deze ingeschreven on beperkt to laten, dit evenals de an dere voorstellen werd door de kleri kalen verworpen. Door den drang der socialisten zijn de klerikalen over een twee tal jaren verplioht geweest, een zekere som in hun begrooting te schriiven voor onderstand aan de werkloozen. Die uitkeering geschied maar al leenlijk aan de gehuwden, vanwege socialistische zyde word het voor stol gedaan, de uitkooringte doen aan aan alle werkeloozen. Weet gij wie er zich hardnekkigst tegen ver zette de een of andere eigenaar of fabrikant donktge mis 't was een kristene werkman, secretaris van een syndikaat. Het hoeft zeker niet gezegd te worden dat dit voorstel ook verwor pen werd. Daarmede waren de belangrijkste punten besproken, alles was op een loopje afgehandeld, 't Was rond 8 uren 's avonds als de stemming over de algome >no begrooting plaats had. De socialisten onthielden zich er op, er bijvoegende by monde van gezel Balthazar, dat de bespreking der bogrooting niet geëindigd is. Zij zal voortgezet worsen voor het kie zerskorps zegde hy. En do eindstem ming zal plaats hebben in Mei 1925. Kameraden, wij hebben er aan ge houden U dit alles mede te deelen, omdat gij do last, van de verdere be spreking van onzo pro-'intiale bo grooting, nietalleonliik zoudt. laten aan enkele, maar om aldus allen te kunnen mode te helpen aan depro- pacanda om in Mei 1925 gedaan te maken mot gansch die klerikale rommel. Propagandisten, aan 't werk. Bij de Steenbewerkers. Op 1 Juli 1. 1. hadden we een schrijven gericht aan de patroons Steenbewerkorsonzer stad, ton ein de de loonen te zien verhoogen tot een strikt minimum van 3,00 fr. por uur voor de kappers en 2,75 fr. voor de gladslypers. Op verscheidene werkhuizen is er volledige voldoening geschonken geweest aan onzen eiscli, onder andere op de Firma De Ha< ck zyn d« loonen op heden 3,00 fr. per uurvoor de kappeis «n 2,90 fr. per uur voor de gladslijpers. Opuit nu hebben de steunbewer- kers zuil- s te danken aam onze orga- nisatie, die immer en altijd op de bres staai voor do belangen harer leden), we lurven dus met recht ver hopen dal de enkele steenbewer kors welke nog buiten onze rangen leven, kortelings in ons midden zui len gegroepeerd zyn, ten einde met ■og meer gemak de sttyd aan te binden voor beter loon en werkvoor- waardon. Algemeene Vergadering. Op Zaterdag 23 Augusti, om 7 1/2 ure 's avonds, algemeene vergade ring voor aide steenbeworkërs. Makker Arents, Plaatselijkeschry- ver voor Brussel, zal met enkele af gevaardigden deze vergadering bij wonen, teneinde samen maatrege len te treffen om de loonen in Brus sel eveneens te regelen. Van nu af aan propaganda, ge maakt opdat er niemand van ors afwezig weze. Hablterman Cesar. Zondag 24 Augusti, grooto Open lucht meeting, te Iddergem, om 10 ure voormiddag, aan de kerk. Sprekers Nichels Alfred, Volksvertegenwoordiger Alfons Berghman, Partijsecretaris te Aalst. Werklieden, kleine Boeren, allen op post, er is iets te leoren. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat l,GENT Agentschap te La Louvière 46, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningen te Gent n° 850 te La Louviöre n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds 12,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923. 40.918,669,18 Fr. Alle Bank Beursverrichtingen. Interesten op de verschillend rekeningen en geld plaatsingen. Checkrekeniugen. betaalbaar op zicht fr. 2.60 o/o Halfmaandelijksclie rekeningen fr. 4,40 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 4,50 o/o Rekeningen mot voorbericht van 30 dagen fr. 4,60 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 4,75 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 5,00 /oo Termijnrekeningen op 1 jaar fr. 5,25 o/o Verkoop van Kapitaal-aandeelen USINES LEOPOLD PÖALEMPIN aan fr. 735.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 857,50 FABRIQUE DÊ BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons b HIGORIFERES du LITTORAL 7 °lo aan fr. 490.00 ui oerbaar den 31 December 1931 T0NN1ÈRE GANTOISE 7 1/2 0/0 aan 487,50 nitkeorbaar den 1 Juli 1933. Verhuring van brandkoffers. Rouwbetooging en Kruisplanting. Heden Zondag 17 Oogst, zal de Kruisplanting plaats grijpen op hetgrafvan de in ongelukkigo om standigheden overleden ochtgonoote van onzen vriend Oe Smet Jo seph. DeSoc. Propagandaclnb zal tevens ook zijne hulde dien dag bijbrengen, en roept langs dezen weg al onze partygenooten en voreenigden op aan de Rouwbetooging doel te ne men. De Fanfare Hand aan Hand van Aakst zal onzen stoot opluiste- ron. Allen in de rangen, hot is plicht. Rijeenkomst aan het lokaal by Petrus Adam (Den Dol)Kwalestraat, om 2 1/2 ure namiddag (Zomertijd). CINEMA. HET OUDE NEST. Heden Zondag 17 er, Maandag 18 Oogst, de zoo lang door de cint maliefhebbers verwachte film. Meer dan een millioen vertoonin gen in Amerika. Bekwam een der eerste prijzen in den kampstrijd voor sc mario's. De ha- deling van deze film beschrijven is haast on mogelijk, maar verscheidene bla den schreven dat dit werk Ma- man overtreft. Om het program ma te volledigen geven wij ZIJN WIL met de groote cinemastars W. S. Hart en Alma Rubens, ook een film van groote waarde. WIE HEEFT NIET GEHOORD? Van Dr Jack, de film in zes dee len met de gekende komiek LUI heeft elk hooren spreken of gele- zen, maar iedereen kan niet naar Brussel gaan om deee te zien. Met de kermisdagen van af Zaterdag 23 Oogst in den Volkscinema te zien. In Brussel bekwam nooit een film zooveel bijval. ZATERDAG30OOGST en volgende dagen een zeer ophef makende film. Volkscinema brengt de schoonste filmen op doek. Zulks zegt iedere cinemaliefhebber. VOOR DE KOOPERATIEF. De leden en ook bestuurleden en leiders der syndikaten moeten goede samenwerkers zijn, want zonder de steun der kooperatieven hadden de syndikaten niet zoo ge makkelijk over lokalen kunnen be schikken. Syndikalisme en Koo- peratie moeten elkander rugsteu nen. DE VLAG. Denkt dat deboorken- inde aan staande kiezingen zich nog eens zul len laten beet nemen door hot ver telseltje dat do socialisten hot hun koeiken aullon afnemen. Als ze geen andere argumenten hebben om ons te bevechten, zal hot voor de kleri kalen heel povorkons zyn. Maar wat de boerkens even goed weten als de werklieden van de stad, dat is dat onzo regeering voor de kleine man niets doet, maar al de lasten op zyn nek schuift. KASSEI DINGS IV ERKEN. Met recht en redo klagen de inwo ners van een groot getal straton over den orbarmelijken toestand dar kasseien. Reeds over achttien maan den werd door het gemeentebestuur ®en plan voor kasseien of horkas- seien van de Kaai, Warande, Kleine Karmelietenstrat enz. ingediend b<j de Bestendige Deputatie der Provin tie. Hot werd do oerste maal terug gestuurd voor zekere wyzigingen. Door het Gemeentebestuur werd on- middolyk ^aan dit verzoek voldaan. Nu laat de Bestendige Deputatie we ten, dat die kasseiwerken niet mogen uitgevoerd worden. Woonden die heeren dor Bestendige Deputatie in de Warande of Bokerstraat, ze zou den wol zorgen dat er gekasseid wordt. koopt uwe Schoenen BIJ G. Van Driessche, Nieuwstraat. 31 RUIZEMONT. Schoone en aangename wande ling. Tobokomen alle soorten van drank van eerste kwaliteit. Mattetaarten. Hesp. NAAR GENT Do Soc. Propagandaolub onzer gemeente, doet oen vurigon oproep aan alle lieden die den club willen vergezellen naar de Tentoonstelling der Kooperatie te Gent, Deze uitstap gaat gepaard met oone verheerlijking van onzen zoo dapperen en welbeminden vriend Eduard Anseele, do ziel van do gan- sche werkersboweging. Laat u dus allen ln groep inschry- ven, dit om talryk genoog te zyn, ten einde oone vermindering op het spoor te bekomen. Do inschrijving hoeft plaats ten lokale, by Pieter Daneels, op Zon dag 24 dezer, om 3 uren namiddag. Do uitstap zal den 31 Augusti 1924 geschieden en gepaard gaan met de afdeeling Geeraardsbergen. HET BESTUUR. Wie doet er mee. Bngels Jan Bapt. 2,00. Pieter Da- noels 1,00. Capiaux Remi 1,00. Vict. Schotto 1,00. Daneels Joseph 1,00. Capiaux Philemon 1,00. Alfons Pro- merens 1,00. Herregodts Cyriel 1,00. Van Mello Albert 1,00. Daueels Fl. l,0o. De Coster Louis 1,00. Daneels Gustaaf 1,00. Capiaux Lucien 1,00. Daneels Remi 1,00. Van Belle René 1,00. Wie doet er mee. Van nu tot aan do kiozing: D'Hondt Victor 1,00. Van Impo Victor 1,00. Van Londerselo Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel- ieghera Omor 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaens Joseph 1,00. Van don Eeckhoudt Theodore 1,00. DeDeyn Joseph 1,00. MiJo Alice 1,00. Praet Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. R. 1,00. Van Vaerenbergh Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyi Leon 1,00. Dn Mol Constantl.OO. Van de Steen Pol 1,00. De Coster Edgard 1,00. Alfred Gryseels 1,00. Joseph Dannau 1,00.Polydore D'Hondt 1.00. Wachtelaer Hubert 1,00. J. S. 1,00. Baetens Karei 1,00. De Wit Elvyre0,50. De Vlceschou- werTheophiel 1,00. De Mol Renél.OO. Sertin Julia 1,00. Van den Bocghe Jan 1,00. Van Londerselo Remy 1,00. De Coster Edmond 1,00. Van Lon derselo Prosper 1,00. Sonck Poly dore 1,00.Van Nuffel Alexander 1,00. Van Rossom Clement 1,00. Vermuil- Ion Eduard 1,00, Sonck Joseph 1,00. De Wit Eduard 1,00. Schoerlinck Jules 1,00. N° 279 1,00. Overdracht 457,37. Totaal 489,37. OPROEP MUZIEK. Het Bostuur der Fanfare Do Voorwacht maakt aan al de party genooten bekend, dat er van af heden Zondag opnieuw loorlingen aanvaard worden voor hot aanlee- ron van solfège. I)o leerlingen welke zich willen laten inschrijven moeten minstons 12 jaar oud zyn. Men kan zich laten inschrijven van hedi n Zondag om 8 1/2 uren 's morgens, bij den muziekbestuurder Gezel Arthur Copper, in het lokaal De Redding Geeraardsbergschestraat. Het bestuur doet een beroep op alle partygenooton, zooveel moge lijk hunne kinderen te sturen, om do muziekkunst aan te leeren, om zoodoende ons muziek zoo sterk mogelijk te maken. HET BESTUUR. lfoor het muziek. Gezongen door Alice Adriaens by E. De Coster 5,30. Gezongen door Petrus De Coster by E. De Coster 4,o0. Geaongra door Charles DeZut- ter, hot lied van den ezel, by E. De Coster 3,50. Gezongen door Philo- mona Bascow hy J. Spinnaol 5,75. Gezongon door L. Milou bij Leopold Reide 1,85. Totaal 27,15. Strijdpenning. Omdat Pol v. d. s. zijnen beer zoo uithalen over dag en hem niet zoo vuil maken 0,25. In plaats van 's avonds om 11 ure 0,25. Omdat Jol Coster niet wilde zingen voor ons muziek 0.25. Omdat Petrol één frank uit zijn vrouw haren zak pakt 0,25. Omdat ze zegt, gy hebt één frank uit mijn zak gepakt 0,25. Omdat hy zegt het is niet waar 0,25. Omdat hy zegt het is wel waar o,25. Omdat hy er oog dertig centiemen van weergeeft 0,25. Voor de Trompeltersclub. Gezongen door Joan Tjoep 5,oo. Door den haas uit 't lokaal 5,no. Om dat Marin enTaafook zoudenvyf fr. geven o.Do. Wie doet er mede tot aan de kiezing. Stevens L. 1,00. Schietecat G. 1,00. Buyl Pet. 1,00. Simon Petrus 1,00. Gottomans Rich. 1,00. Buyl Jozef 1,00. Stevens Vict. 1,00. Perdaens Leon 1,00. De Coorde Fr. 1,00. Steyens Arthur 1,00. Ooudwilders Philemon 1,00. O. fc. 1.00. Hernmo- ryckx Frans 1.00. De Schepper Cle- monce 0,50. Jacobs Frans 1,00. Do Tree Jeannette 0,50. O. B. K. 1,00. Van der Kelen Henry 1,00. Van Vreckem Oavrie i.oo. Hemmeryckx Cam. 1,00.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3