Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Anti-Oorlogsdag - Herdenking der stichting van de Eerste internationale Mijn Hoekje. 21p Jaar N° 34 Prijs per nurmne» 15 cenliemeu. 24 Oogst 1Ü24 Annoncen Op 21 September e. k. zullen er over gansch het land grootsche, indrukwekkende beloogingen ingericht worden Op deze dag zal er te AALST, NINOVE en GEERAARDSBERGEN eene BETOOGING plaats hebben. In alle afdeelingen moei van nu af de noodige propaganda gevoerd worden om zoo talrijk mogelijk hieraan deel te nemen Op 21 September moet de de kreet van bet georganiseerde proletariaat luider dan ooit weerklinken GEEN OOR LOG MEER DE WAPENS NEER Geen broedermoord, maar Vrede en Liefde onder alle Volkeren Wat gebeurd is en wat gebeuren moet Strijdkreet. Vakbeweging. Asthma ABDIJSIROOP REGIT EN TRIJEEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2" bladzijde, 2 fr. op 3" en 4e bladzyde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingozonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Rerichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND*, Molendries, Aalst BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PosteheckrekeningNr 85886 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11,AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 1,20 1 jaar 7,75 RUITEN RELGIE. jaar fr, 15,CO Men abonneert zich op alle posthui celen.' De werkzaamheden in onzen pro vincioraad zijn achter den rug, en het geld van de provinciale kas, dus van de lastenbetalers, zijn aan ver- sohillige werken verdeeld voor het jaar 1925. Zonder dat er nog buitengewone zittingen kunnen plaats hebben, zijn de 90 provincieraadsleden, waaronder 50 katholieken, 24 socia- liston, 14 liberalen en 2 daonsis- ten, in verlof voor goed, in af wachting dat de kiezers uitspraak gedaan hebben en zullen aanduiden wie dor uittredenon terug zullen koeren of vervangen. Laat ons reohtuit bekennen dat er tot hiortoe vele vrienden en werk- brooders gevonden worden, welke hoegenaamd geen belang stellen in 4e kiezingon voor do provincie en dezen raad van zeer weinig impor- tentie achten. Zulks is, beste kameraden, zeer verkeerd en noodlottig gehandeld, en dit moet onvermijdelijk voor ge volg hebben dat de arbeidersklasse ki liet bijzonder er het slaohtoffor van is. zooals trouwens in alle poli tieke lichamen. Wat is nu de provin cieraad Eerst en vooral mag niet uit het oog verloren worden dal zoer vele en dikwijls goede besluiten genomen in de gemeenteradensoms door onzn vrienden afgedwongen in het belang der arbeiders, naar de be stendige deputatie van 'den provin cieraad moeten verzonden worden en aan hare goedkeuring moeten onderworpen worden. Ge zult ge makkelijk begrijpen als men moteen fanat ieke klerikale bestendige depu tatie t.o doen heeft zooals do onze van Oost-Vlaanderen, alle demokra .iscbtt wonschen en voorstellen inde scheurmand vliegen', en wat men in de. gemeenteraden besluit wordt af gekeurd door do deputatie. Hits is het eerste vooral noodza Indijk dat er oen democratische meerderheid in don raad vertogen woordigd is, wil mon met dit fana lisme gedaan maken. Er is een andere waarop de massa arbeiders nooit denkt doordat zoniet op do hoogte is van wat er daar zoo ai gebeurt. Ik bedoel hot weggooien der hon derden duizenden franken aan aller lei katholieke instellingen onder al lorhandc vormen. Men moot eerst de vergaderingen van den provincieraad bijwonen, en er eens zorgvuldig het jatarlijksch budget dor provincie onderzoeken om te weten te komen wat do kdori- kalon bezitten en hoe zijde kas plun deren. Menige kameradon aeggen soms: de katholieken zijn rijk, in elke kiezing kunnen zij veol geld uitgeven aan do propaganda enz. Wölnu beste vrienden in den pro vincioraad kunt ge vernomen dat oen groot deel der inkomsten van de provincie gebruikt worden voor katholieke propaganda. Wij hebben eons berekend dat al leen de velorijders onzer provincie als zij hun plak gaan halen bij don ontvanger, elk 1 fr. betalen aan do klerikale inrichtingen om propa- te maken tegen ons! Dat de provincie toelagen geeft aam wecken van groot nut is onbe twistbaar, maar dat zij integendeel in alle hoekjes en kantjes hare strijd afdeelingen opgetimmerd heeft ten voordeole der klerikalen valt niot weg te cijferen. Het is oprecht plezierig al de be namingen van die verschillige bon den waaraan toelagen worden ver leend te hooren uitspreken en door de katholieken te hooren verdedi gen. Daaronder komt voor, om er slechts een paar te noemen de boe- rinnonbonden de pachteressenbon- den de syndikaten tegen de sterfte der zwynen de geiten- en schapen bonden een dozijn soorten verzeke ringen voor het paardenrasidem voor het vee vogelbonden en dan een ganscho reeks boerenbonden allen met jaarlijksche subsidies welke honderden duizenden franken opslorpen. Er bestaan daarbij nog rondreiaende comiteiten waarvan men in do provincie nooit hoort spreken en die dubbel en dik betaald worden, maar ik denk dat er voor vandaag genoeg zal aangohaald zijw om te toonen, dat de klerikalen diop ncstelon in de provinciekas, en do vriendjes van den buiten de midde len ter hand stellen orn al wie an ders denkt dan zij, te bevechten. En het verwondert dan sommige vrienden dat de klerikalen nog zoo sterk zijn Wij weten dat zij over maGhtige kapitalen beschikken dat zij zich niet laten wachten om al waar zij maar oenigszins kunnon dwang uit te oefenen. Maar wat wij ook weten is, als onze propagan dist-ui het noodige apostel werk wil len doen bij onzo nog tot hiertoe verdwaalde werkbroers en zusters, dat den dag niet ver meer af is, dat er een einde zal gesteld worden aan het misbruik van macht door de klerikalen gepleegd. Dat is het zuiveringsproces welke in de toekomende kiezing van 1925 moet gebeuren, en waarvan wij de klerikalen van den provincieraad reeds verwittigd hebben in den laatster, zittijd van verloden maand. Zooals by het sluiten der zitting reeds gezegd is geworden bij de be sproking dor begrooting, namelijk; dat deze bespreking voortgezet wordt bij het kiezerkorps, moeten wij allen herhalen en indachtig zijn en van nu af aan moeten wij ons aan 't werk stellen om de ganscho bovol kingd ie bespreking te loeren kennen. Man non aan 't werk! Zangwijze Typererie. Wij komen weer verkonden 't Goede woord met lust en vlijt. We zijn zuiver van zonden En wordon nochtans bony'd. De kiezing in ons land, Hier en ten alle kant, Roept ieder op ten strijde hand in [hand. Refrein. Geestarbeiders, Ambachtslieden, Werkers in i'iet algemeen. Wilt ge 't recht hier zien geschieden Schaart u allen om ons heen Wy beoogen 't volk 't ontrukken Aan de klauw dor dwinglandy En gedoogon het niet langer te zien [bukken Onder 't juk der slavernij. II De sociaal demokraten Door hun moed en wys beleid, Wonnen in veile staten Bene groote meerderheid. 't Is geen party van 't gold, Nog minder van geweld, Alleen 't belang des volks wordt er [geteld III Veel rijke fanatieken Slechts belust op moer foituin, Zoo blauw als katholieken Leiden 't werkvolk om don tuin. Bij d'arbeidersparty, Is elk volkomen vrij, En stolt men ook niemand ondei [voogdij. IV Alleen deprolctaren Zyn de mannen v&nde daad, Die geone moeite sparen In 't beteugelen van kwaad. Een socialist doet juist, Ily duld niet dat rnen tuischt, Zijn kenspreuk is altijd Recht voor [de Vuist. De. werking onzer leden Van Senaat en Parlement, Hetgeen zij voor 't volk doden Is voorwaar genoeg bekend. Daarom niet meer gedraald, Geen enkele stem gefaald, Een prachtige triomf wordt dan bo- [haald. Albbric. Nog steeds bestaAigen wy, dat er ten huidigen dage nog vele ongo- syndikeerde werkers (sters) zyn, op zekere fabrieken. De grootste massa ongesyndikcerden is te vinden by do buiten werklieden, die naar de stad komen arbeiden. Op zekere fabrieken weten do patroons, die onverschilligheid uit te buiten en maken hot de werklie den zeer lastig, mut straffen toe te passen voor alle futuliteiten waar de werkmenschen dan nog heel dik wijls geen plicht in hebben. De weekheden zouden er moeten van bewust zjjn, Jat zy door hunne onverschilligheid, door hun te kort komen aan hun syndikale plichten, rechtstreeks eene dictatoraio macht (ibat hetons maar zoo noemen) ver zekeren aan hun patroon, waarvoor zij heel dikwijls moeten boeten en or het slachtoffer van zijn. Temeer de gesyndikoerde werklieden ook moeten'het, dank aan dej onver schilligheid van hunne makkers, zeer duur bekoopen. Nog meer blok zouden de werk lieden moeten vormen togen het patronaat. Meer eensgezindneid zou er overal moeten heerschen. De ver deeling der arbeiders in liberale en katholieke syndikaten is zeer nood lottig. Hierdoor verliest de vakbe weging aan moreele kracht. Libe rale en katholieke syndikaten zyn netton die de kapitalisten spannen, om een deel der syndikale macht te ontrekken aan de ware werkerssyr- dikaten en om-deze laatstcn trachten uiteen te rukken. Werklieden, denkt er aan Begrijpt uwe ware plichten. Laat u vereenigen bij hon, die steeds op de bres stonden voor uwe belangen by hen die U don 8 uren werkdag schonken en hooger dagloon en bij hen die U voor de toekomsteen hoo ger en beter leven zullen bezorgen. De macht is in der werklieden handen. Gansch het raderwerk dei Samenleving wordtin gang gehou den door hen. Nochtans weigert die Samenleving aan de noeste wroe ter s eoti leven, dat de moeite waard is om geleefd te worden. Door plichtbesef naar een hooger doel, weze de leuze. A. VYVERMAN. Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en bij de ademhaling* maak dan de taaie slijm ios rnet de beproefde Akker's Abdijsiroop Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid Ook beroemd bij bronchi'», kink hoest, slijmhoest, griep, influenza AKKER's Het schooljaar is ten einde. Velen die gisteren nog tor school gingen, zullen morgen den voet zetten in werkhuis en fabriek, om mede te helpen in 't huishouden voor kleinere zusters en broer- ken s. Ze gaan dus de wyde wereld in. Tot die kinderen zeggen we, leg uwe boeken niet ter zijde denkt niet dat ge genoeg geleerd zy', want ge zult ras vergeten, wat ge ter school in kennissen hebt opgedaan. Als wo U een welgemcenden raad mochten geven, dan zouden wel) zeggen op7October begin nen de avondscholen zoo voor meisjes als voor jongens Volgt ze, ge zult niet vergelen val ge hebt geleerd en ge zult u verder ontwikkelen, om eene deftige huisvrouw te worden, of non goc (Jen familievader. Werpt u niet hals over kop in het sportspori is goed, sport is gezond, sport geeft vermaak, maar overdreven speitis slecht, nadeelig voor de gezondheid, struikelblok om u als vrouw of als man in de samenleving eene goe de baan te maken. Want vergeet het niet, ge wordt van by' uwe intrede in het. werkhuis, in de fabriek, levend materieel voor de kapitalistische uitbuiters klasse, die, uwe werk krachten zullen exploitoeren, en niets zullen verwaarloozen, om uit die werkkrachten zulke groote winsten mogelijk te halen. Go gaat uwe arbeidskracht verkoopen. En in 't bolang van't gezin te huis, in 't belang van uw eigen gezin, dal ge, laterzelf zult vor men, is het noodig dat uwe arbeidskracht zooveel mogelijk betaald worde. En hie,r stuiten twee belapgrn regelrecht tegenover elkander, waarop men van nu af bezonder uwe aandacht roepen. Dn fabrikant, om groote win sten te verwezenlijken, zal track- ten uw loon zóó laag mogelijk te, houden, den werkdag zooveel uren te doen duren als hij kan. De, fabrikant zal er zich niet om bekommeren, of hij uw fami lieleven ontneemt, of ge genoeg verdient om behoorlijk te leven.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1