Id de Tentoonstelling van Gent. Allen naar Gent TENTOONSTELLING-FOOR Oorlog aan den Oorlog Aalst (Broot DdMeest Gen JCunstalbum. Gemeenteraadszitting. Naar deTen toonstelling van Gent. Bericht aan de Partijgenooten. Heden Zondag De Boekerij Dat gaat hem niet aangeld win nen, veel geld winnen zooveel hy kan, dat is hoofdzaak voor hem. Maar by u, is het geheel anders. Qy moet leven, gü hebt te zor gen voor 't gezin, gü snakt naar familieteven, Daarom is uw belang een korten werkdag, een goed loon, en hiervoor moet ge leveron goed en degeiyk werk. Hoe bekomt een werkman of een werkv/ouw dit? Door zyn vakvereeniging, door zyn vakbond, door zyn syndikaat, door gozamentlyk te stryden goed elkander te verstaan en uwe eischen te stellen. Daarom niet gedraald, en van by uwe aankomst in fabriek of werkhuis, u gesyndikeerd, u ver- eenigd, in de machtige vakbon den der Socialistische party. En tot de anderen zeggen we komen er by u kinderen werken, in uw fabriek, in uw werkhuis, weest minzaam met hen, wyst hen op den stryd die hen te wach ten staat, op het nut van den vakbond werft ze aan als lid van onzen bond, opdat hen later het droevig 'en ellendig lot niet zou te wachten staan, van te moeten onderkruipen, den strydbreker te mooten spelen door honger en gebrek,de leelykste plek, die een werkman op zyn geweten kan hebben, omdat hy niet alleenlyk hot brood steelt van vrouw en kinderen, maar tevens het spel speelt van do rylfe menschen, hunne uitbuiters. Bogrypon we allen ons plicht op dit gebied, en zoo bereiden we den eindtriomf voor, van het ar beidende volk. Friederik. DE CATALOGUS IS VERSCHENEN. De catalogus der Internationale Tentoonstelling der Coöperatie en van Sociale Werken, wiens bekend making verlaat is geweest door onvoorzien gevallen komt van de pers van de Volksdrukkerij. Het is een schoon boek, 240 bladzijden bevattende, opgesteld in het FranschVlaamsch, Engelsch en Duitsch. Hij vermeldt niet al leenlijk de tentoonstellende maat schappijen zoowel Belgische als Vreemde,'maar hy geeft ons ook een klein overzicht van de natuur en de belanrijkheid hunner bewe ging. Twee en-dertig landen zijn voorgesteld in de Tentoonstelling met eene vereeniging hunner coö peratieven en hunner sociale wer ken. Deze catalogus is dus een kostbaar bewijs voor diegene wie het uitbreiden van de beweging der partij van" Rochdale belang in boezemt. De prijs van dit exemplaar is vastgesteld aan 3 frank. Men zal die catalogus niet alleenlijk in de Ten toonstelling kunnen aanschaffen maar ook in alle drukkerijen der Werkerspartij. Men weet dat het tijdschrift Gand artistique een bijzonder nummer uitgegeven geheel gewijd aan de werken van Constantin Meunier.de gro ite Belgische beeld houwer, waarvan een retrospectief geopend is in eene afdeeling der Tentoonstelling te Gent. Dit kunstalbum bevat buiten de werken geteekend door de Heeren Louis Piérard en Frédéric De smet, kunstcritikussen, een groot getal afbeeldingen van beeldhouw werken en geillustreerde werken van den Meester die men verheer lijkt. Men zal er namelijk het Monument van den Arbeid in vinden zooals het zich op de Pu blieke Plaats der Tentoonstelling bevindt Alhoewel de prijs van dien al bum vastgesteld is aan 6 frank, heeft het Besturend Komiteit ze zich kunnen aanschaften en ver koopt ze aan 5 frank, a^n ai de winketten der Tentoonstelling. Voegen wij tr ook nog bij dat den ingangsprijs der retrospectief Constantin Meunier, voor alle da gen, op o,5ofr gebracht is. Iedere bezoeker van de Interna tionale Tentoonstelling der Coöpe ratie zal niet nalaten de schoone werken van den Meester te gaan be zichtigen die wel als eene der beste van de menschheid mogen be schouwd mogen worden. Zondag aanstaande 31 Augustus, zal er te Gent eene grootsche hul- debetooging ter eere van Ed. An- seele ingericht worden. Op dien dag zullen tien duizen den arbeiders uit alle deelen van het land samen stroomen om Ed. Anseele, den Vader der Koopera- tieve beweging te huldigen zooals hij het verdient. Ook ons Arrondissement mag hierin niet ten achter blijven. Alle arbeiders hebben dezen pionnier der werkersbeweging veel te dan ken. Wie dus tot hiertoe de prachtige tentoonstelling nog niet hebben be zocht moet op 31 Augustus naar Gent gaan waar ze tevens getuige zullen zijn van de liefde en waar- deeriüg van het Belgisch proleta riaat voor onzen in den strijd ver grijsden voorman Ed. Anseele. DE INTERNATIONALE van Neerhofdieren, in het Zuidpaleis, te Brussel, 33-24-25 Augustus 1924. Het praktisch werkderneerhofdie- renteolt wekt de aandacht zoowel van de niet kenners dan van de Kweekers, en op dit gebied zal de tentoonstelling op 23-24 en 25 Augustus in hetZuid Paleis te Brussel, en de buitengéwone voor namelykhoid van dit vak van den landbouw bevestigen. Alle loten, welke tentoonge steld zyn, zullen de lyst der ver- eerende teekens dragen, naar mate hunne waarde, en ook een verkoopprys. Dank aan onze medewerking in de Avicultura. onder bescher ming der stad Brussel, is de vor dering in de kweekkunst be- langryk geworden, voor prak- tykers of liefhebbers. De voorname sektie van fok- kery toestellen zal ons aandui den hoe de instellingen aan de bouwkunst verbonden zyn. De liefhebbers en kweekers hebben in groot getal hunne me dewerking gegeven, om aan de Tentoonstelling voor Neerhofdie ren van 23-24 en 25 Augustus een merkwaardig aantal van de beste neerhofdieren ten toon te stellen, Sekretariaat:365, Antwerpsche Steenweg, Brussel, A. VAN WAESBERGHE. Op 2i September van dit jaar ziillen de georganiseerde arbeiders van gansch de wereld betoogen voor het behoud van den vrede. Op dien dag zal de bewuste wer kersmassa in dichte drommen door de steden trekken en aan de bezit tende klasse toeroepen Wij zijn bereid alles ten pande te stellen om een nieuwen oorlog te belet ten. Den oorlog aan den oorlog zal dien dag een massakarakter krijgen en zal van stonde af in het teeken staan van den strijd tot het uiterste einde. Dien strijd mag echter niet te simplistisch opgevat worden, men mag zich niet bepalen bij een stre ven naar algeineene ontwapening, dc ware vrede, zooals wij hem ver langen moet opgebouwd worden. Niemand zal durven beweren dat door de afschaftïng van het kapitalisme het socialisme zou ver- wezentlijkt zijn. Wanneer een ein de gemaakt wordt aan de huidige inrichting der samenleving, dan is overmorgen de socialistische maatschappij niet ingericht. Het socialisme moet opgebouwd worden, het moet voorbereid wor den in de geesten der arbeiders, gelukkig wordt dit meer en meer begrepen en zien wij ten allen kante de pogingen vermeerderen die voor doel hebben de revolutie der geesten te maken. Evenzeer moet de vrede opge bouwd worden, met vrede's idee, de gedachte dat alle volkeren ge lijk zijn, moet in de harten der arbeiders van alle landen geplant worden. De gewoonten en zeden die de verhoudingen der menschen onderling regelen, moeten de ver houding der volkeren regelen. Wanneer morgen uw gebuur u eenige schade toebrengt, dan zult gij niet trachten hem evenveel schade toe te brengen. Gij zult u wenden tot de vrederechter, die zal oordeelen in welke mate u onrecht aangedaan is. Wat dus een gedaan iets in.het dagelijksch leven geworden is, moet het ook worden in het internationaal leven. Op ekonomisch gebied moeten onze arbeiders vooral begrijpen dat in alle landen de werklieden op dezelfde maniei uitgebuit wor den, dat de kapitalisten overal even vraatzuchtig zijn en hun doel is, overal te trachten die brokken weg te kapen waarvoor ook ande ren op de loer liggen en dat indien men hen meester laat, er nieuwe oorlogen moeten uitbreken. De arbeiders moeten dus hun streven om de politieke en ekono- mische macht te veroveren verdub belen, omdat slechts dan de vrede zal verwezenlijkt worden op eko nomisch gebied. Dan alleen zal het uit zijn met de volkreen tegen een op te jagen ten bate van hen die bestendig op loer liggen om hun bezit te vergrooten. Dan zal er aan de kinderen niet meer ge leerd worden dat de menschen van elkander verschillen, maar wel dat allen gelijk zijn en door de verdeeling der grondstoffen, naar gelang de behoeften der verschillende landen, zullen de oorzaken van alle conflicten weg geruimd worden en zullen de.men schen leven en werken om de wereld schooner te maken. In dit teeken moet de betooging van 2i September staan. De kreet moet zijn Vrede op aarde door de verovering der macht der arbeiders M. Deze wordt om 5 1/2 geopend. Ali» leden zijn op post. Veel volk was aanwezig. Immers er moeten 2 schepenen aangesteld worden. DE NEVE (DaeDS.) maakt bemer king waarom dat de bij een roeping van den gemeenteraad niet he'*ft pl-.ats gehad op den gevraagd en datum. Hij vraagt ook dat de walge lijkc tooneelen zooals op de voorgaande zitting zich niet meer zouden herhalen. Men spreekt allen ondereen. Er komt uit do bespreking dat het op aanvraag is van vele leden dat de vergadering eerst heden plaats heeft. Vf. De Nevc protesteert en er is rumoer, en onzon vriend Jef Stconhaut, doet hem opmerken dat hij eene kalme bespreking vraagt en hij zelf beroering in den raad brengt. (Algemeen gelach). DE WINDT (lib.) bedankt M. Schelfhout (kath.) omdat hij alleen op do verleden zitting hem heeft verdedigd. Pak vast M. De Stobbe lei r. 'tis van uw vriend datje 't heb ben moet. Op aanvraag van M. De Valckeneer wordt punt 5, Crodietopening in Oemeentccrediet eerst besproken. Het gaat er om wijzigingen in te brengen op de som, en op de ge stemde kaairoohten. Dit wordt zonder bespreking aan genomen. Verkiezing Schepenen. M. DE WINDT (lib.) verklaart, dat de liberalen zich bij de stemming zullen onthouden. Gezel Alfred NICHELS, verklaart dat de socialisten bij hun zelfde be sluit blijven. Vrij aan don ïaad ons 2 schepenen te stemmen of niet. We azen op geen schepenschap. Onze twee kandidaten zyn Nicnels en Marcel. DE BETHUNE (kath.), feliciteert M. De Windt, en vermeent dat het belang der stad vereischt, dat alle partijen in het Schepencollege zou den vertegenwoordigd zlin. Elk moet zijne verantwoordelijkheid tegen over het kiezerskorps dragen. DE NEVE (Daens.), het is juist hetgeen we voorgesteld hebben in 1922. Het is enkel en uitsluitelyk de kath. party die niet heeft gewild, BOSTEELS (kath). Elk moet een weinig toegeven. Het verleden dient hier nietöaeer aangehaald te wor den, de socialisten mogen zich niet vastklampen aan de twee zetel». Laat ons voor 1 socialist stemmen, en M. De Wiodt toelaten met zijn party te spreken. Gezel Alfred NICHELS. De liberale party heeft reeds ruim hun deel gehad in het Schepencollege gedurende 3 jaar. De katholieke party was tegen De Windt., gezien hy maar met 0 stemmen is gekozen geworden. Waarom doet u geen be roep op M. De Valckeneer, die tooh die feniks niet is om dplaats te ruimen voor M. De Windt.'t Is toeh dank aan M. De Windt dat we een katholieke Burgemeester en Sche penhebben. Hy heeft op hot laatste oogenblik het akkoord der oppositie verraden. Hy ontving eerst den stamp van dftn ezel der katholieken en nu als recompense feliciteeren zo hem voor zijne werking. Wy, socialisten, blijven bij het besluit onzer party. BOSTEELS (kath.) heeft oprecht spyt dat zijn voorstel op een onvoor- waardeiyk verzet stuit, toch meen ik dat elkeen in het bestuur der stad noodig is. Elkeen moot, recht hebben de stad te besturen. Gezel MARCEL. Dat zegde ge vroeger niet, toen de katholieken de stad bestuu rden trots den tegenstand der bevolking en dank aan het meer voudig stemrecht. I stemming. Gezel Nichels, II stemmen Mor tens 9 ;Bostoels|en 2 witte briefjes. Gezel Alfred NICHELS is dus schepen en legt den eed af. 2e stemming. Gezel Marcel, II stemmen Mer- te«s 10 en 2 witte briefjes. Gezel August MARCEL, is dus schepen gekozen en legt eveneens den eed af. Eindely/c is de wil van 't kiezers korps volbracht. De oppositie is de meerderheid in het schepencollege. Gezel Alfred NICHELS, meent fce mogen zeggen, dat de socialisten in do mate van het mogelijke zullen besturen, voorde belangen dorgan sche bevolking te behartigen. We zlin maar werkjongens, hebben er- kei lager onderwys eenoten,en door zelfstudie hebben we het wat verder gebracht. We komen als openhartige socialisten en met ons programma waar we niet van afwyken. 2. Waterleiding. M. DE NEVE (Daens.) vraagt, hoe ver het zit met de waterleiding en doeteen beroep op het nieuw sche pencollege om dit werk vooruitte helpee. M. DE WINDT. Alles is gereed, plans, besteken zelfs goedgekeurd door den raad. Als het werk nog niet is begonnen, is het omdat de stad geen geld heoff. Ge hebt dit allen gestemd, ik vind uwe ondervraging misplaatst. Ik neem hier van de gelegenheid ge bruik mijn ontslag te nomen der Intercommunale der Vlaandoren. M. DE NEVE (Daens.) kritikoerl nog voort, hetgeen M. De Windt, doet verklareD, dat hij in 't open baar die zaak wil bespreken tegen gelijk wie. Daarmede is het inoident gesloten. Punten 3 en 4 wordon naar do go heimo zitting verzonden. li. Godshuizen. Legaten. Grond verkoop. Bij dit punt wil M. De Windt, als den eenigsten verdediger der in woners optreden. Hij beknibbelt hot besluit der Godshuizen, die. bovon de waarde van den grond in doGent- sch est raat, nog 1/3 der staande waar de dor huizen oischt,. Na eene ellen lange rede, legt h 11 eene niet minder ellenlange dagorde neer, het besluit van de coramissio der Godshuizen afbrekende. Gezel Jef STEEN HA UT. De oor zaak ligt aan de oude wetten. M. De Windt heefthetdaargezegd. Wy heb ben hier menigmaal den toestand der Godshuizen besproken, en als we dit besluit hebben moeten nemen dan is het omdat de stad ons het noodige geld weigerde voor het be staan onzer weezon, zieken en ouder lingen. Onze vriend geeft lezing van de kolossale sommen die de Gods huizen te goed hebben op do stad. Gy hebt vroeger gevraagd dat we onze eigendommen zouden vc-rkoo- pen, en nu komt men ons ongelyk te geven, dat wy voor de inkomsten zorgen, die de stad weigert te vol brengen. Gezel FLIPS.— M. Dc Windt toont daar een protest die de inwoners hebben geteekend. Hebben zo by de Godshuizen ook geprotesteerd. Heb ben ze gereklameerd M. DE WINDT, zegt van ja. Het wordt een geharrewar in den raad, en we hooren M. De Windt roepon Het Schepen collogo kent van de zaak niets Gezel Alfred NICHELS. - M. De Windt maakthier politiek.Op welke manier zyn wo in die torstand ge raakt. Dank aan het lib&raal bestuur der jaren 50. Als we met dit feit staan is het dank aan de verhuring dor eigen dommen metcynspacht. In de com missie der Godshuizen zyn er leden van alle partijen ook van de libera len, dus doet gü hier aan politiek. Ware ik in uwe plaats gewoest, dan zou ik? bij de commissie zyn gegaan en hun de zaak uiteengezet. Als we uwe dagorde stemmen dan keurt ge het bestuur der Godshuizen af. Is dit gewenscht Laten wo hun een vingerwijzing geven, en trachten dat de zaak in der minne opgelost wordt. M. DE WINDT. Ik heb naar do commissie geweest. Gezel Jef STEENHAUT. Ik heb er u nooit gezien. M. DE WINDT. Dan waart u er niet. Gezel Jef STEENHAUT. Ik heb nog nooit op een enkele zitting af wezig geweest DE VALCKENEER (kath.) vraagt dat eene commissie met het bestuur der Godshuizen eerst de zaak zou onderzoeken. De dagorde van M. De Windtwordt by algemeenheid naar de commis sie verzonden. Punt 7 wordt aangenomen. De vergadering sluit om 8 ure. De Soc. Harmonie Arbeid en Kunst», gaan naar Gent Zondag aanstaande. De Fanfare Hand aan Hand gaat den 7 September Voor die datums is de in schrijving geopend, voor de paitij- genooten die wenschen mede te reizen. Men geeft zich aan zaal K. Prijs 5,80 fr. Het vertrekuur voor al deze reizen is om 8,23 ure s mor gens. Adultenschool. De leergangen voor de volwas senen in de scholen van de Vrij heidstraat en van de Binnenstraat zullen beginnen den 7 October. Het stadsbestuur doet een op roep op de jeugd, om de schoone gelegenheid van zich te ontwikke len, niet te laten voorbijgean. Het rekent op talrijke inschrij vingen. In don Hof van Hand in Hand - Molendries, mot de medewerking der Harmonie Arbeid en Kunst - Turngroep «Jeugd Rloeit Zanger en Zangeres, on ten voordeelc der Harmonie "Arbeid en Kunst». Concept. VarieteHfeest. Bal. Schitterende Electrisohe Verlichting BEGIN OM 6 URE. Ingangsprijs 0,99 fr. (taks niet inbegrepen). HAND IN HAND is heropend. Uitleveringen iederen Zondag van 8 1/2 tot 11 1/2 ure. Dinsdag en Vrijdag van 6 tot 8 ure- Het Bestuur,

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2