Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst Mannen, Vrouwen, Jongelingen en Jonge meisjes. Enkele feiten te overwegen door de Bevolking. Xinhs en IRecbts. De komende strijd. Mijn Hoekje. 2T-' Jaar N° 37 14 September 1921 Annonce» ZONDAG AANSTAANDE, allen in de Betoogingen, TEGEN DEN OORLOG, VOOR DEN VREDE, VOOR AMNESTIE. In massa op Uw afschuw voor den Oorlog (e kennen gegeven In 1921 In 1924 Neen Duizendmaal neen Wat heeft het gedaan Geestes- en Handarbeiders Partijgenoolen Prijs f>er «irrirne! 15 ccriiH'ine». HECHT EN Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel bp 1" en 2® bladzijde, 2 fr. op 3® en 4° bladzijde. Reltlamon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden^vorden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPi'IJ HET RECHT - Lpiaal HAND IN HAND», Molendries, AaBat. BEHEERDE R- A FGEV A A RDIGDE JAN BEKAERT PodtctteckrekeniHg N'r 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE: Lotfaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST BONN KM KNTSPItIJS i maanden fr. 2,40 «1 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELG IE. jaar fr. 15,00 Mtjjii abonntunt zich op alle pos tb u reel en. In de Regeering zetelen vier socialistische ministers. Een klerikaal-liberaal kabinet' regeert het land. Wettelijke verhooging van de huishuur sedert 1914 0/0 160 0/0 (1) Verhooging van den broodprijs sedert 1914 0/0 0/0 Werden de loonen verhoogd in dezelfde mate Integendeel, hebben de loonen sedert 1921 de helft hunner koop kracht verloren. In JULI 1921 was de frank 52 centiem waard. In JULI 1924 was hij nog 26 centiem waard. Het verbond der bourgeoispartijen ging de levensduurte vermin deren, den finantieelen toestand van het land verbeteren, hejxnormaie leven van vóór den ooilog herstellen. NIETS, tenzij het leven moeilijker gemaakt voor de bedienden, d« arbeiders en de bezitters van kleine inkomsten. Denkt aan dit alles, en, als het oogenblik zal gekomen zijn, stuurt enkel SOCIALISTEN NAAR DE KAMERS. Het zal hetzekeiste middel zijn om uwe belangen te beschermen De Alg. Raad der Belgische Werkliedenpartij. (1) Stemming van de klerikale liberale meerderheid in den Senaat op 31 Juli 1924. De kamaraden die de Syndikale Week bijwoonden, zullen rnet genoegen vernemen, dat onze vriend Arthur Jauniaux, aan «te Uitgeversmaatschappij De Wilde Koos», «ien studie over de I ute nsyc dik aio Mutualiteit, over handigd heeft. liet vraagstuk wordt onder al zijne vorupen, nauw keurig onderzocht, het is ingewik keld. en «1e brochure ?al een uitste kende dokuinenta'ie vormen, voor de studies di»' binnen kort gaan be ginnen in hc' midden dor Kommis sie die op dringend verzoek der deelnemers van de Week, gevormd zal worden. De Anti Oorlogsbetooging van 21 September en voor Amnestie, moet onze groen-gelen zwaar op de maag liggen. Groote artikels in nun blad en aflichen op de muren doen oen aanval op onze partij en leider.*, om nun in de^oogen der werkew bevolking hatelijk te maken. Vooral trekken zij onze goede inzichten voor amnestie in twijfel. Zeggen wij hun, dat onec partij immer en altijd de. amnestie heeft verdedigd voor militaire oorlogs gevangenen, en als de grootste der Oorlogswoekeraars, Coppée, die duizenden dooden op zijn geweten heeft, vrijgesprokon wordt, mogen ook do activisten in vrijheid gesteld worden. Ge zoudt moeten verheugd zijn, groene fronters, dat we alles in t Werk stellen, om uwen eersten kan didaat voor de wetgevende kiezin gen, Dr Borms, in vrijheid te doen stellen, die een grooton steun voor uwen kiesstrijd zou zijn. Hebt u 1 misschien liever dat hij in 't gevang blijft? Een goeije. - De Werkman het blad der groene, fronters, kan ook niet ver dragen, dat het blad der spoorman- neii zegt dat het de socialisten zijn die eeret hebben opgesprongen voor de loonen der staats arbeiders te verhoogen. Ze hebben spijt dat ze priester Daens er niet hebben bijgevoegd. Voor ons mochten ze priester Daens aanhalen, maar dan moesten ze er bijvoegen dat zijne volgelingen, de lu'dondaagsehe green gelen, bij de laatste staking der spoormannen, niet, -teii de zijde doF stakers ston den. De aap komt uit de mouw. Dat we reeds lang niet meer twij felden dat de groen-gelen, in de ka tholieke rangen versukkeld waren, dat is verstaanbaar. Maar nu leveren ze het officie-Ie bev»ijs ervan. Heden Zondag, wordt de vlag der V. O. S. te Aalst ingehaald, en we zien *dat de groen gelen, t.e samen mei de. groeivkruisers (kristene. werkliedën) dit, feest vieren, door deel neming hunner nuizie.ken, en met Verhroe.derings.mpe.ting in den Rink. 't Is good om vast to stellen.. 't Wordt waarlijk grappig, wanneer men de dagbladen onzer' tegenstrevers, zoowel katholieke, liberale als die der frontpa'ty, in handen krijgt Het in handen krygeh zelf is wel niet grappig, maar wel wat mem in die dagbla den lezen moet. We staan immers aan den vooravond van oenen geweldigen verkiezingsstrijd. Ten allerlaatste in Mei van toekomend jaar heb ben da verkiezingen plaats voor Kamer en Senaat, misschien zelfs nog vroeger, want na de vakan tie. in November, zullen Kamer en Senaat voor eenige moeilijke pro blemen kouien te staan, waarbij het lot der regeering meer dan eens zal op de. weegschaal gelegd worden. In sommige regeerings- «ringen spreekt men dan ook van de mogelijkheid in December de verkiezingen te doen plaats heb ben. En mij dunkt dat onze tegen strevers or mede rekening schij nen te honden wanneer men ziet hoe grappig, van ons standpunt bekeken, zij bezig zijn in hun dagbladen. 'tlsor niet om te doen hier in dit artikol het socialistische kies- platform uiteen te zetten. Dat zal op tijd en stond gebeuren. Van meer belang is het. eens na te waan en op te zoeken voor welke feiten wü geplaatst staan. Een eerste feit over gansch Europa waait een democratische wind Het eerst blies hij over En geland waar hij de socialistische regeering van partijgenoot Ram say Mac Donald aan 't bewind bracht. Dan kwam op 11 Mei 11. Frankrijk aan de beurt en de regeering van den radikaal Herriot met sterk uitgesproken en naar links gerichte sociaie neigingen. Ja, en Duitschland, en Italië Italic blijft, hier buiten reke ning. Daar i.s thans een moorde- naa'sbende aan 't bewind, waar bü er voor ernstige lieden geen plaats is De conservatieven we ien het ook: zij laten overigens Italië liefst op zijde liggen en gewagen alleen van Duitschland waar de Democratie op 't eerste zicht eene nederlaag onderging, afhoewol zulks, gezien de uitzon derlijke omstandigheden waarin de verkiezing:# trijd gevoerd werd, in zijn geheel genomen, niet waar is Op die duitschc toe standen zullen we by gelegen heid wol eens terugkomen. In 't algemeen mag dus wel beweerd worden, dat de politiek in het teeken staat der Democra tie. En zoo komen we tot het twee de feit. Ome regiering staat niet in het teeken der Democratie Dat weet ge. Daarom .wordt het dan ook zoo grappig de bladen der regeeringspnrtyen le lezen. Die doen nu heel gewichtig aan demo cratische neigingen en zoeken bij de kiezers, al het kwaad te her stellen, dat de Theunis regeerin gen hebben aangericht in de democratische en sociale wetge ving. uitgevaardigd ten tijde, der socialistische deelname aan de regeering. De liberale en katholieke, par tijen komen dus voor de kiezers te staan met leege handen. Zy. hebben sinds een drietal jaar al gebroken in plaats van opge bouwd. ZÜ hebben aan reactie en militarisme gedaan De finan- tiëele lasten van 't land zijn verzwaard. Het leven is verduurd. Rn per slot van rekening heeft de bourgeoisie Coppée vrijgespro ken I Hunné gansche politiek zou men aldus kunnen samenvatten Alles voor de Grooten. Niets voor de Kleinen. Begrijpelijk dat die burgers- partijen en die burgersbladen zich op eens klein beginnen te maken, dat wil zeggen, dat zij nu. aan den vooravond van de verkiezingscampagne, willen af dalen tot de kleinen... met belof ten 1 I Aain beloften hebben de kleinen niets Zy «illeTi daden Nu, waar zijn die daden by de Theunis- regeeringen te vinden Dit inleidend artikel over den komenden verkiezingsstrijd is dus niets meer dan een overzicht van den toestand, een aanwijzing van vijand en doel. De vyand De katholieke libe rale régeeriner. Het doel? De verovering van de regeering. De middelen Die zullen volgen. JUL1EN DOMS. Alien in^ de rangen Zondag toe komende 21 September. Ze was zeer oud, het moedertje, dat ons kwam spreken. Volgens schatting toch ongeveer 8p jaar oud. Gansch gebogen, leunende op een stok, was ze een uur ver gesukkeld, om hulp te komen vra gen in het bekomen van haar beetje oorlogsschade? 't Was eene bagatelle, eene nietigheid voor den Staat, het kleine sommeken van ongeveer 1400 franken. Maar voor haarwas het een schat. Ze moest nu leven met het pensioentje van 600 fran ken. Ze woonde gansch alleen en had geen ander inkomen. Kon ze hare oorlogsschade bekomen, ze was er boven op, en als het niet anders kan, zou ze er zelf wij len voor betalen, als het geld besteld wierd. We stelden haar gerust, het zou haar niets kosten we zouden er den Heer Minister over spreken, haar toestand blootleggen en trachten te bekomen, dat ze ten voorrang kreeg. Ze dankte ons, wel duizendmaal, om die goedheid en hoopte rui toch eindelijk voldoening te be komen, want ze wacht nu reeds 5 volle jaren. En 't oudje strompelde weg. Wat ik dacht Dat het eene ware schande is, dat er nu nog zulke kleine zaken voor oorlogsschade moeten afge handeld worden, terwijl de groote zaken, deze der rijke boeren, grondeigenaars, fabrikanten en nijveraars, meest allen uit de voe ten zijn. En wij herinnerden ons de rede voering van onzen vriend Doms in de Kamer uitgesproken, en die menigvuldige schandalen aan klaagde. Wij herinnerden ons de belofte van den katholieken Minister Van de Vvvere, dat hij bevelen zou geven de kleintjes te voldoen. Sedert zijn weeral eenige maan den verloopen, en de kleintjes wachten nog Hoevelen van hen, zullen er niet onder de groene weide rusten, zonder hunne oorlogsschade geno ten te hebben En zoo is het met alles. De groe ten, de rijken staan immer op den eersten rang de kleintjes komen achteraan. Hoe kan het anders Zijn de grooten. de rijken, niet de meesters in ons land Het

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1