Syndikale Rubriek. Aalst Asthma ABDIJSIROOP De vijf geboden van het Socialisme. Propagandamiddelen. Oase Schepenen bij hel werkvolk vaa de Stad. S.RH. Hand inHand ©113e /Ifteetingen. Wat elkeen weten moet. Verleden week heb ik de ver schillende manieren uiteengezet aangaande de in te vullen form uien by ongevalheden wil ik voortgaan met enkele practischeraadgevingen. Voor het in voege treden der wet op de arbeidersongevallen, die dien de de werkman, die een ongeluk overkwam, te bewijzen, dat hot do fout was van zyn patroon. Op heden is zulks niet meer, wanneer het on geluk zich voordoet binnen de werk uren, dan heelt het slachtoffer recht aan eene vergoeding. Verkeerdelyke uitleggingen wor den meermaals rondgestrooid. Het is eene GROOTE MISSING te geloo- ven, dat om vergoed te worden er bloed heeft moeten vloeien. Om in rechte te zyn voor vergoeding te genieten, moet de werkman moer dan eene week onbekwaam zyn tot werken. De werkonbekwaamheid telt van de dag nafde verklaring van het ongeval. Ingeval het ongeval geene week onbekwaamheid daar- stelt hooft men alleszins recht aan doctor en apothekerszorgen. Inte gendeel, wanneer de onbekwaam heid meec dan eene week duurt, den hierboven aangehaalde rechten bly- ven behouden, on dit tot een maxi mum van zo» maanden. Men moot goed rekening houden, dat, wanneer de werkonbekwaam heid meer dan zeven daigen duurt, buiten de geneeskundige zorgen ec ook eene uitkeering dient betaald te worden, celiik AAN DE HELFT van de MIDDELMATIGE LOON. Om het middenloon vast te stollon moot men het loon van hot jaar het ongeval voorafgaande bijeen tellen, dan verdoelen met 365 dagen en na dien deelen met TWEE om do te bo- tajon vergoeding te vinden. Ge zult dus de te betalen som vin den waaraan ge recht hebt mot de verloren dagen, te vermenigvuldi gen, inbegrepen do zon- en feest dagen. Ziehier dus de inlichtingon die elk loontrekker voor plicht zou dienen te onthouden, ten einde wanneer het noodlot het wil dat het slachtof fer wordt van een ongeval, hij in de mate zóu wezen,alle noodige inlich tingen te vorschaffen, aan deze die gelast zyn zijne belangen te ver dedigen. Nevens de Vakvereenigingsplich- ten dat men ook' de rechten kenne u toegekend door de wet, zulks zal aan elke arbeider van groot nut wey- zon het zal bewezen, dat de werk- Hoden er wetoa van te benutten. Hot verstevigt de rechten en versterkt do cmderbouw van het groote ge bouw, dat onder de drukking van het politieke en vakvereenlgings- wezen eiken dag groeit, en dat zich noemtSOCIALE WETGEVING. Makkers, knipt deze twee artikel tjes uit, Jeg ze op eene goede plaats, moest het noodlot u treffen,dan kunt ge zelf reeds de eerste inlichtingen ons verstrekken, ten einde ons bu reel voor Arbeiderspecht met volle kracht te laten werkec. HAELTERMAN Cesar. Solidariteitssteun ten voordoele der stakende Marmer- bewerkers van Cousolre, (Noord- Frankrijk). Haoltorman 3,00. Van d>en Brempt A, 2,00, De familie Wolleman 5,00, Philips 1,00. Van Gyseghem H. 1,00. Nichels V. 2,00. Van den Brempt F. 1,00. Parmentier L. 1,00. De Brouwer Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en bij de ademhaling? mhak dan de taaie «lijm lo« met de beproefde Akker'* Abdijsiroop. Gjj zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink hoest. slijmhoest, griep, influenza. AKKER'. Alle Apotheken. Per Fleech t 2)0gr. fr. 7.50: t 550 g. Ir. f2.— 1000 gr. fr. 20.- Encht ome handteekening L. I. AKKER. Hoofddcpdl Delgif - R. de Beul. Antwerpen. A. 2,00. Roels J. 2,00. De Nil A. 2,00. Perdaens J. 2,00. Philips C. 1,00. Veiilefon A. 2,00. Kieckens R. 1,00. Amant F. 2,0o. Guns J, 2,00. De Moor G. 2,00, De familie Bonner5,00. Meu- risse A. 1,00. Georoms A. 1,00. Mar cel J. 5,00. Totaal der eerste week 45,00, Haelterman C, 2,00. BlanckaertS. 3,00. Do Schutter J. 5,00. Radoux V. 5,00. De Coster J. 2,00. Verleysen H. 2,00. Mathieu M. 2.00. Goeroms A. l.oO. Meurisse A. 1,00. Werkhuis De Haeck 14,05. De Brouwer A. 1,00. Van der Beken F. 2,00. Parmentier L. 1,00. De familie Wedleman 5,00. Het werkbuis Fortems 16,00. Per daens J- 2,00. Amant F. on De Moor G. 5,00. De familie Bonner 5,00. Ge broeders De Nil 5,00. Roels J. 1,00. Du Backer 4,00. Totaal dezer week 84,05. Bij de Leder- en Vellenbewerkers. In üeii laaisloii tyu is or in ouzo vorscüeideno atdeeiingeii eeno wat>o uedrijvigheiu kunueu waar geno uien wordon, daar de oiiUorscüüi- uano organisatie s zien strong Dezig te liouuen liauueii met een zeer be langrijke kwestie, nauieuUjjk, üe alwjjkingen toegestaan by kouink- iyk besluit voor de schueuny ver beid, en üo aïwyking aangevraagd voor de huidenbedry ven. Wat ons verüeugd neeït in deze zaak, is (iat we overal ü«ueensge zindheid hebben kunnen waarne men voor wal aangaat de verdedi gingsmiddelen uie we in net toeko mende zullen aanwenden, ten einde lietduuibaarsteonzeruer vormingen ongeschonden te bewaren. Aan het klokzeel, zuilen we onze verdedigingsmiddels wel niet han gen, de patroons dieuen er niet voor- ulgaandeiyk van verwittigd te wor- uon, wat voor net oogeublik vol staat is, dat we ónze aangeslotenen verwittigen dat de stralmaatrege len streng zullen toegepast wor den, zynde, voor al degene die vry- wiüig den acht urendag overtreden, zulleu oy geval ze werkeloos vallen de eerste vijftien dagen twee con- trools per dag dienen te ondergaan en zullen slechts van af do zestien de dag, van de werkeioozenkas kun nen genieten. Over de laatste kwestie is eene groote eensgezindheid geweest tn al onze bijeenkomsten, en van die zelfde een strenge toepassing ge- eischt. Mochten al onze aangeslote nen den acht urendag in zyn volle eerlijkheid toepassen, dan zullen we dan ook die treurige maatregel niet dienen toe te passen. foameraden, prenten we het goed in ons geheugen, de patroons willen ons dnyven naar de ellendige toe standen van vóór den oorlog, eerst de afwykingen op den aohtureodag, lator vermindering onzer loonen, met zijn ellendige nasleep van droeve toestanden in liet familie leven, verbeesting der werkers in het algemeen. Aangeslotenen, wie van U is er rijp voor dergelyke droevige toe standen Wie van U zal gevonden worden om de patroons daarin een reddende hand toe te steken Wanneer ge daarvan niets wilt, verfoeit dan alle overuren, en hoog de harten Op voorde verdediging van hol Familieloven Op voor nieu we veroveringen Zekeren onzer aangeslotenen te Aalst, zoudenhetgerucht verspreidt hebber, als zoude voreeniging toe gestaan hebben, van in het werk huis Moreels, Keizerstraat, over uren te laten maken. Het bestuur dor vakvereeniginff protesteert heftig tegenover derge lyke aanvallen op de vereeniging, die in den grond gezien niets dan eene lastering in zich bevat. Den heer Moreels is zelf by ons op het bureel geweest, vergezeld van den Arbeidsopzichter om een dergelyke vraag te laten onderteekenen, en de secretaris Steenhaut Alf. beeft geweigerd op last van hot bestuur We hebben gemeend die terecht wijzing te moeten maken, om alle misverstand te vermijden. Eug. Deprez. kenbaar maken. Ook» alle mouohards ontvluchten en ze aan den schand paal spijkeren. Alle vergaderingen bywonen die uw syndikaat belegt om zoodoende do goede gang er van te kennen, en niet door ver- deelers verkeerd te worden inge licht propaganda maken bij uwo werkmakkers, zo met manieren overtuigen van het nut uwer ver eeniging. niet mot roepen of tieren, maar met hun deftig aan te spre ken, zult gij ze winnen. 2. Deel maken van den Soc. Zie- kenbond Victor Do Goyter om zoodoende verzekert te zijn tegen ziekte en ongevallen, er ook propa ganda voor maken is uw werk. 3. Lid zijn van de Soc. Coöpera tief, want door er lid van te zijn en uw brood en ook kruidenierswaren en klee*goed aan to schaffen, helpt gij mede den woeker te keer te gaan. verzekert sry meer welstand in de werke-sgezinnen en grootere uitbreiding der Socialistische in stellingen, die de uwe zijn. 4. Lezer zijn vifn het blad Voor uit» en Recht en Vrijheid Door Vooruit to lezen, zijt gij op de hoogte van don workerstoestand van ons land, alsmede van gansch de wereld. Door het lezen van Recht en Vrijheid wordt ge voor al op de hoogte gebracht van de werking der partij, ge moet dus ook nieuwe lozers aanbrengen. 5. Deel maken onzer politieke groepen om zoodoende mede te hel pen aan don ontvoogdingskamp. ai onze besturende groepen in de mate uwer krachten steunen, als gedisci plineerde soldaat op post zijn wan neer de partij u roept, en met deze gedachten bezield, bekomen wij meerdere stuuwkraeht aan onzen harden strijd em bewerken wy in 1925 de volledige zegepraal. A. B. Dc plichten van eeai werkman die het hart op de rechte plaats draagt, zyn 1. Lid zyn van do socialistische Vakvereenigingen, en die ten allen Ui de in eere houden. Ook alle ge schillen welke op 't fabriek of werk huis voordoen aan zyn socretaris Het is vermakelijk soms eens de klerikale blaadjes te doorkyken om aanstonds te bemerken dat we stil aan naar het kiezingstydperkgaan. Waar ze het allemaal uithalen om de goede gemeente kond te maken dat ze de reddersder mensohen zijn, en de socio's ons wililen brengen naar een leven van onrusten mise rie, zuliksisvoor ieder oen raadsel. Hadden zij in de kiezingen van 1921 ais stokpaardje op onze kap genomen genoverwet en do be lastingen op de loonen heden wordt de boog op dezelfde manier gespannen. Het regent nu bestendig verzwa ring van belastingen in allen aard, en waarachtig, inde klerikale om geving zou men goneagd zijn dit al les op onzen rug te schuiven. De onmisbare» Theunis, deoppervo- •el vanhetmiDisterie van finantiën, e man der belastingen, krijgt zyn aandeel mede in hot uitdeelen der katholieke stokhaver. Ook in de liberale pers ismennietachtorwege gebleven en in 't algemeen bromt de burgerij en zegt men vlakaf dat do opcentiemen en taksen verplet terend worden. Wij vragen ons af op welke lijst M. Theunis zyne kazak zal worden op geladen om met de aanstaande kiezing triomfantelijk er vandoor te trekken. Wachten wy de komende dingen af, er zal misschien nog vermaakte genieten zyn. Ondertusschen wordt ook bemerkt dat men uit den toe stand van misnoegdheid, verwekt door de voortdurende belast'ings verhoo'gingen, op onzen rug trach ten te schuiven. Schreef niet onlangs oen klerikaal plaatselijk blad dat de versterking der socialistische fraktie in niets d.e stemming der lasten Irad belet, zoo dat de geldelijke toestand van werk lieden en kleine burgerij nedeeliger wordt. Wat voor oen politiek is me dat nu? Denkt men nu toch dat de 69 socialistische afgevaardigden in de Kamers de arthomussen zijn die België kunnen heffen tegon de 80 katholieken en 33 liberale volks vertegenwoordigers. Verwacht men in de klerikale middens met deze propagandamid delen den gewonschten uitslag te bekomen, en by de meeste kiezers invloed uit te oefenon om het kleri kaal kraam te versterken. Het is opmerkelijk dat by elke kiezing de katholieken zoo dol gaafnej gebruik maken om de ver zwaring der belastingen, DIE ZIJ ZELF GEDURIG DOOR HUNNE MEERDERHEID DOEN STEMMEN IN SENAAT EN KAMER, op den rug van anderon te schuiven. Deze maal echter voorzien wy dat zulk kirswapen totaal nutteloos zal zijn, want iedereen weet nu toch genoeg, dat het verzwaren dör sommon op de belasting formulieren ons ieder jaar door do hoeren rijksontvan gers gezonden, voortkomt van de stemmingen der klerikale senatoren en volksvertegenwoordigers. Om de toestand eenigszins wat te verbloemeD, leggen de katholieke volksvertegenwoordigers nu de ver klaring af genoeg belastingen Die mannen durvton toch wel. Maar neen, heeren, het is genoeg gekend dat gij niet uitscheiden zult belastingen te stemmen, die lood zwaar op werkman en kleinen bur ger wogen. Met, azijn vangt men geen vliegen denkt ge. maar de kiezers kennen uwe schijnheiligheid en met klank zullen zy bii de aan staande verkiezingen u eene dave ring van belang geven. Dit voorspellen wij en voegen er vrank bij dat do socialistische party versterkt uit den strijd komen zal. Geeraardsbergen A. H. Dc gezellen Marcelen Niches Hebben het als een plicht aanzien, tot de werklieden eens te gaan spreken. Het liberaal bladje, geeft van de toespraken min ot meer een beknopt verslag, maar het is niet al te eerli]k weergegeven enhierom willen wy het terechtwijzen. Onze Schepenen hadden verno men, dat M. De Windt UIT WRAAK, dit jaar verandering had gebracht aan de feestviering van Eerste Mei. Sedert Een Mei, door de ge meenteraad als officieele feestdag is ainvaard geworden, was het werk- verlet van dien dag, aan de werk lieden uitbetaald geworden. Nu dit jaar Diet, waarom? M. De Windt, die alsdan Sche pen was van Openbare werken, was afwezig op de zitting van den gemeenteraad, waarop de stads- werklieden een opslag van loon wierd toegekend. Zulks was voor i» Mei, en om zich te wreken, deedt hij de werk lieden verwittigen, dat al wie het verlangde, op I" Mei mochten ver letten, MAAR DAT HUN DAG LOON NIET ZOU BETAALD WORDEN. Allen hebben gewerkt, eenerzijds omdat hun loon al karig genoeg was, en anderzijds, den een voor den anderen, om den vriend van den keizer te zijn,. Marcel en Nichels hebben tot de werklieden gezegd, dat die wraak, tegen hun en den Eersten Mei ongegrond was en ze dit zul len herstellen, door hun loon van den Eersten Mei te betalen. En toekomend jaar, zal Een Mei door de stadswerklieden ge feest worden zooals voorheer, en hun werkdag betaald. Dat het liberaal bladje, dus be lang had, niet juist weer te geven wat er door onze Scheperen is ge zegd, laat zich begrijpen en wn zijn gelukkig de grelegenhtid ge vonden te hebben, om de puntjes op de i's te zetten. deel. te rekenen, die my op het einde des jaars zal uitbetaald worden Het ware te wenschen dat alle huishoudsters, en evenals deze samenwerkster, geregeld de ver- gelping derpryzen maakten. De nithongeraars. Een klerikaal kamerlid heeft aan de Regeering de volgende vraag gesteld De verkoop van bevrozen vleesch is van de over gangstaks ontslagen. Meent de achtbare Minister die taks op het bevrozen vleesch niet te moeten toepassen, daar men ze op het vleesch toepast? Antwoord van den Minister Daar de bedoelde ontslaging door de Wet ie voorgeschreven (art. 49, 5° van de Wet van 28 Augustus 1921 j, heb ik niet ver mocht ze af te schaffen. Ik ben overigens van oordeel dat de redens die tot die bntlas- ting hebben doen besluiten steeds volkomen bestaan. Ziedaar dus een zaakgelastigde des lands die acht, dat het be staan nog niet kostelp genoeg is, en die het bevrozen vleesch zou willen takseeren. Vindt hy dat de arbeiders er te veel van eten? Of zou hy willen dat zy slechts versch vleesch zou den verbruiken, ten einde de geld kas van de groote veefokkers te vullen Maar dan zouden de wed den en loonen moeten verhoogd worden. Vleesch aani6enJ8fr. wel dat is afschuwelyk V- y ken nen het refrein De bemidde laars de tusschenpersonen, de sKjters in 't klein zyn het die misbruik maken En, waarwm dan niet eene zeer strenge wet op de woekerprijzen gestemd 1 Een begin van beter inzicht. Wy hebben steeds gedacht dat de vakvereenigingen tot de beste vrienden van de Coöperatie zou den behooren, omdat het immers voor de werklieden van het eroot- ste belang is, dat zy goede waar voor hun loon ontvangen en dat niet steeds de prijzen stijgen, zonder dat zy eriets kunnen aan doen. Maar niet altyd vinden wy weerklank voor deze opvatting by de vakvereenigden In Li&emburg is dat blpbaar beter. Daar heeft het hoofdbestuur van den béstuurdersbond der vakveraeniging de volgende reso lutie aan het Congres voorgelegd De coöperatieve aaneensluiting van alle klassen der arbeidende bevolking vormt de zelfhulp der arbeiders tegen de stijging van dekosten van haar levensonder houd en moet daarom zooveel mogelijk bevorderd worden Deze resolutie zou de. opening moeten zyn aller vergaderingen nn meetings. L V. D. V, Belangwekkende opmerking eener Samenwerkster. Op de algemeene vergadering van eene afdeeling der Samen- werksters,heeft eene samen werk ster het volgende medegedeeld. Ik heb den liter olie zoo zegde zy in de Coöperatieve duurder en de klomp zeep oqk duurder betaald dan waar ik te voren myne aankoopen deed maar ik heb by die gelegenheid denzelfden dag in de Coöpera tieve voor 25 fr. gekocht, en had ik die aankoopen gedaan in den privaatwinkel waar ik vroeger ging, vooraleerik lid der Coöpe ratieve was, dan zou ik voor de. zelfde artikels te zarnen 26.20 ir. betaald hebbenik heb dus 1 fr. op myne aankoopen gewonnen, zonder zelfs de terugbetaling of Partijgenooten allen deelgenomen ;>an de Bctoo- ging van 21 September. Verleden Zondag hebben er op verscheidenebuiiengf mc Mi i. Duc tings plaats gehad, die in bet algemeen grooten by val hebben ge had. TE GIJSEGEM, was de herberg- zaal stampvol, toen makker Hael- terman de meeting begon, en spre ker oogstte veel bijval. TE KEREXKEN, was het minder dan gewoonte, maar het uur was slecht gekozen. We zullen daar eens revanche nemen. TE HOFSTADE, was de heFberg- zaal vol, en makker Haekerman, werdt in de volledigste stilte aan hoord. Hofstade zal heden z(jn con tingent leveren. TE LEDE, was het Volkshuis tot barstenstoegevuld. Makker Lau- reys, sprak tot de menigte en werdt bii het eindigen zijner rede ferm toe gejuicht. De mannen van Lede, zyn goed aan 't werk. Hunne opkomst van heden Zondag zal dat bewijzen. Eenige liederun werden na de mee-

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2