Syndikale Rubriek. Mijn Hoekje. Geeraardsbergen. Asthma ABDIJSIROOP Bij de Bouwwerkers. Openbare Voordracht SOTTEGEM. Een banderol De Wapens neer. O een Oorlog meer. Amnestie voor militaire en politieke gevangenen opent don stoet. Het uitvoerend be stuur van de Fed. der Vakbonden, mot de mandatarissen der partij, gaan de Soc, Fanfare Hand aan Hand vooraan, gevolgd der vrou wen en jeugdgroepen, Oud-Strij ders, Ziekenbond, Wijkclubs en de Propapandaciubs van Meire, Nieuwerkerken, Hofstade, Lede, Gysegem, Erembodegem, Sottegom, onz. De buitenlieden zijn talrijk op post, en yooral die van Sottegem. Bravo Wo lozen nog een transparant De oorlog van 1914 1918 moest het militarisme dooden Het heeft nooit meer hoogtij gevierd als heden. Daar is de Soc. Harmonie Arbeid en Kunst gevolgd vai{ oen prach tig geschilderd dook, het symbool •weergevend De soldaat die zijn geweer breekt, metals spreuk Geen moordtuigen Maar werktuigen. Do Staatsarbeiders met vlag, vol gen in dichte drommen, gevolgd door de Soo. VakbQnden. Zoo doortrekt die reusachtige be tooging de straten der stad. We zullen niet overdrijven als we zeggen dar ruim 4000 arbeiders er aan deelnamen. Do betooging heeft in de stad een grooten indruk gemaakt. Anti-Oorlog-Betooging. Do betooging tegen den Oorlog en voor kwijtscheiding mag als gelukt aanzien worden. Er is door een groot deel der arbeidendo klasse beantwoord aan den oproep gedaan door de Partij op 21 September te toonon, dat do werkers vrodo willen. Van af 2 ure was er veel beweging aan het lokaal, en om 3 ure was de stoot m orde en werd het signaal tot opmarcheeren gegeven. Vooraan hot partijbestuur, dan de trompet tors met de jeugd, meisjes en jon gens, strijdliederen zingende, jgge- volgd dooreen talrijke schaar oud- strtfdersen oud-soldaten met hunne vlag, daarop volgen do vrouwen goed vertegenwoordigd met hunne nieuwo vlag. Ook do opgeöischten marcheer den tin den stoot achter hunne vlag. Het tweede deel met do fanfaren - Verbroodering» gevolgd door al do vlaggen en een groote schaar mannen het derdo deoi do muziek- afdeeling Do Lustige Vrienden met de betoogers der buitengemeen ten. Do vrienden van Schendelbeke in groot getal, en waarbij verschil lende vrouwen, met de vlag van de propagandaclub, Onkerzelo met een gooi contingent, Nederboolaere, Moerboko, waarbij wij bemerkten do vlag dor opgeöischten. De stoot maakte diepen indruk en o ïzq werkorsbevolking heeft nog maals bewezen dat in Goeraardsber- gon, de socialistische gedachten die pen ingang hebben gevonden. Na do betooging had de meeting plaats op den koer van het Volks huis, on was bijzonder door do bui tenlieden bijgewoond. Gezel Van Trimpout opende en in gepaste woorden zotte hij hot doel dvr be tooging uiteen. Sonator De Nauw, wist gedurende een uur de toehoor dors aandachtig te doen luisteren naaf zjtfne rode, in dewelke hij wees op ilonst,rijd gfevogrd door de so ciaal domokratie op internationaal gebied. Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en bij de ademhaling? ^maak dan de taaie slijm los met de beproefde Akker'» Abdijsiroop. Gg zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink hoest. slijmhoest, griep, inCuenza. AKKER's Al!r Apotheken Per Flesch 230gr fr 7.50. t 550 S' Ir 12.— 1000 gr Ir 20.- Eiecht nnie hsndteek-ivng LI AKKER Hoclddepdt Btljié R de Beul. Aniwrrpr TE HIMOVE. Van voor het gestelde uur was er reeds oene grooto menigte partij- genooteu, zoowel vrouwen als man nen iu ons lokaal vergaderd. Om 2 1/2 ure juist vertrok de stoet aan ons lokaal, voorafgegaan door een grooten transparant, den sol daat met het gebroken ge-wei* voor stellende, met als opschrift De wapens neer Geen oorlog meer gevolgd door het Bestuur der Socia listische Oud Strijders. Hierachter|volgt onze jongen Soc. Trompettersdlub van Meerbeke, ge volgd door onzen kranigen Turn- club van jongens en meisjes, Dan komt onze stoeds sterker wordend-o Fanfare Do Voorwacht aange stapt, waarachter den troffee der vlaggen van do verschillende 'groe pen en een banderol waarop wij lezen Versmelt het laatste kanon tot ploegen Opdat de wereld van welvaart overstroome. Hierop volgt het gansch partij bestuur met oene gansche schaar mannen en vrouwen,600 a 700 in ge tal, allen dragers van de oorlogs kaart op do borst of op den hoed, welke hierdoor hunne meening te kennen gaven om door alle midde- te strijden tegen den oorlog en voor volledige wereldvreè. Aan do Statie w erden wij opge wacht door de kameraden van Den derleeuw met do vlag van het Natio naal Syndikaat, gevolgd door een scboone groep mannen met den kameraad Prosper De Bruyn aan het hoofd, welke zich bij onzen stoet aansloton. Onder het spelen van krachtige marchen door onze Trompetters en Muziek doorkruisten wij bijna al de straten dor stad, op onzen doortocht don besten indruk achterlatende. Om 5 uren kwamen wy aan het lokaal, waar du aangekondigde meeting met makker Prosper De Bruyne, ais spreker plaats had. Het was den kameraad Pol Van|de Steen, eerste schepen onzer stad, welke de meeting opende*. In enkele woorden zotte hy de groote boteeke- ois van dezen dag uiteen, waarna hij dan onmiddelyk het woord ver leende aan den kameraad De Bruyn. Mot cijfers genomen uit offlcieele statistieken toonde hij ons, wat den oorlog heeft gekost aan menschen- 1 evens, hoe hij alles heeft verwoest, handel, nijverheid en landbouw,hoe hij de grootste schuld is van den woningsnood, enz. Hij bewees ons ook wat do schuldon zjjjn die door ten oorlog zijn veuwektvoor ons klein land alleen eene schuld van 40 milliarden, in een woord, dat al degenen welke aan den ourlog heb ben deelgenomen, of zij overwon nen of overwinnaars zjjn, allen zit- ten tot over do ooren in de schuld en weten niet hoe er uitte geraken. Ton slotte sprak hij ons over Am nestie. Do tijd is gekomen dat er eens en voor altijd eene spons wórdt gevaagd over al hetgeen er binst den oorlog is geschiedt. De dag is aangebroken, dat wii roepen en eischen de poorten der gevangenissen moeten open voor de politieke gevangenen. Wanneer wij zien dat de klasse-justicie groote oorlogswoekeraars en benzolbarons vrijspreekt. De kameraad De Bruyn maakt ook nog een vergelijk van do groote be handelingen dor oorlogwoekers en de vervolgde spoorwegbedienden voor do rechtbank. Van de eerste moesten zelf de rechters bekennen dat zij ^misdaan haddon en niette genstaande sprak men hen VRIJ en van de tweedon moesten zy erken nen, dat liet allen eerlykeen voor beeldige bediondeD waren, en toch werden zy VEROORDEELD. Ziedaar zegde hij, de werking van ons klassegerecht met hare twee maten en twee gewichten. Voor 't slot deed onze moedige vriend Prosper een oproep tot al de aanwezigen om met ons den stryd tegen den oorlog voort te zetten tot de verwezenlijking van dealgeheele wereldvrede. Toejuichingen vielen den spreker ten deele. De kameraad Van de Steen, sloot deze prachtige moeting met een woord van dank aan mokker De Bruyn voor zijne prachtige rede. Hij dankte ook doaanwezige kameraden voor hunne aandacht aan den spre ker verleend en voegde ook zijne wenschen by deze van kameraad De Bruyn, opdat elk in dematezyner krachten zou medehelpen voor eene socialistische overwinning -in de aanstaande kiezingen. Hiermede sloot dezen prachtigen da? en iedereen trok overvoldaan huiswaarts, tevreden van het be haalde succes. E. D. C. Bij de Leder- en Vellenbewerkers. Door de aanvallen, uitgaande van de patroons uit de Schoen en Huidenbedryven, op den acht uren dag, schynt ook nieuw leven in de organisatie gebracht te hebben. Ze zjjn maanden zoo stil ge weest, zoo gerust, dat ze willoos den ©enen dag na den anderen lieten voorby gaan zonder nog eens aan stryd te denkem. Rusten doet zeker goed. maar er is een spreekwoord dat zegt, Rust Roest Rusten en slapen kan ook ge vaarlijk zjjn, want Samson wierd in zijnen slaap de haren afgeknipt en verloor daarmede ook zijn macht. Goed, mannen en vrouwen. G'hebt wel gedaan met wakker te worden. Uw tegenstrevers had den ook reeds de schaar in de hand om er Uwe haren mee af te knippen, terwijl zij, bewust der macht van de georganiseerde ar beiders maar steeds slaapolie toe dienden.,. Wy herhalen het. Wy bestati- gen met genoegen dat er leven gekomen is in de zoo iang slui merende aangeslotene leden. Uwe tegenstrevers rusten ook niet, maar bereiden zich integen deel voor, om plots, goed georga niseerd, eendrachtig Uwe reeds karige loonen te verminderen. Meer uren werken, zeggen ze, brengt meer loon en dus meer verdiensten voor de arbeiders. Doch na een zekeren tijd zullen ze wel de gelegenheid vinden om de uurloonen te verminderen. Hoe wordt er inderdaad door de patroons gesproken De arbeiders hebben zoo of zooveel van doen om er te kunnen mee rond komen. Die berekening is dan ook gedaan dat men juist genoeg heeft om niet te kreveeren van ellende, want komen de ar beiders om, van ellende en te kort dan plogen ze zelfmoord. Ook dienen de arbeiders genoeg te verdienen om eenige jonge spruiten in armoede te kunnen voederen, want ook die kinderen op hunne beurt moeten dienen voor hunne winstmakerij. Wan neer dus een arbeider zooveel kan verdienen op een dag arbeid, zonder rekening te houden van het getal uren werk, dan moet dit voldoende zy'n, zeggen de hee- ren patroons. Van daaruit dat meer uren werk voor de patroons onmiddelyk voordeel moet bren gon. Hun doel is ook nog iets an ders. Met het pogen om op zekere tijdstippen meer uren te werken, zullen ze dan ook in perioden van a krisis delenden derarbeiders kunnen zweepen met de honger- roede de werkeloosheid. Veel uren werken, veel voort brengen, dan kunnen ze op zeker oogenblik detyger der uitsluiting laten losbreken. En dan... gij zult niet meer eten, ér is te veel ver bruikt. Ziedaar wat het gevolg zou zy'n wanneer de arbeiders zich zouden laten vangen aan de lieve en schoone woorden hunner uitbuiters. Zoo is den toestand, en zoo is hy alty'd geweest. Christus werkte zes dagenen de zevende ruste hij... maar 't was voor altijd. 't Was daarom dat hij uitriep Zalig zijn zy' die arm van geest zijn, want zy zullen de aarde be zitten. Dit kan dienen voor diegene die nog zoo snulachtig zy'n van te gelooven dat er wel overuren zouden dienen gemaakt te wor den. Op makkers.gij die wakker zyt. bewerkt de wakker wordende, en schudt dan samen dezen die nog slapen. EUG. DEPREZ. EEN NIEUW WERK. Sinds maanden was de droom van het Bestuur der Bouwwerkers, haar eigen gereedschap te leveren aan hare aangeslotenen en dit aan de prijzen van den groothandel. Zulks is verwezenlijkt. Zondag aanstaande is het werk in voege, en zulks zal opnieuw een stuivertje sparen in de zakken onzer am bachtslieden. Wat meer is, ons ge reedschap is gewaarborgd en op die wijze zullen we er ook in ge lukken de zotte prijzen die op he den voor de gereedschappen ge- vraagt worden te doen dalen. ZONDAG AANSTAANDE 5a October om II uren, Algemeene Verplichtende Vergadering voor al de leden van den Bouw- en Houtbewerkersbcnd. Dat elkeen op post weze. Bij de Metaalbewerkers IMMER HOOGER OP. Immer hoogerop, is de kreet des harten'onzer metaalbewerkers. Tot den laatsten man toe dient men in onze rangen te krijgen. Dat is de gedachte welke hen be stendig bezig houdt en hier vol gen hunne uitslagen welke tot voorbeeld kunnen strekken aan al de bonden. Ledental op 3i December 1922. Januari 1923 421. Juli 1923 444. December ig23 453. Januari 1924 459. Maart 1924 490. Mei 1924 499. Augustus 1924 507. Wanneer men deze cijfers volgt, dan zal elkeen overtuigd wezen dat onze makkers immer en altijd in de bres staan voor hunnen bond. Niet alleen staan ze sterk, maar be nevens dit veroveren ze door hun eendracht ook de hoogste loonen Dat dit stof weze tot nadenken aan eiken vakvereenigingsman, ten einde op elke manier trachten sol daten aan te winnen voor het groote leger. Heden Zondag 28 September, Algemeene Vergaderieg voor de Metaalbewerkers om 2 1/2 Ure 's namiddags. Niemand mag ont breken. Cesar. te EREMBODEGEM, Volks huis op Zaterdag 4 October om 7 1/2 ure 's avonds. SprekerHaelterman César. Solidariteitsteun ten voordeel® deretakende Marmer- bewerkers van Cousolre, (Nooad- Frankryk). Haelterman Cesa^ 2,00. Van der Maelen Leon 10,00. Nichels Victor 2,00, Van do Velde Louis, Van de Maele Domien. Van |Hoef« Jt?n, Kie kens Robert, Philips Camiel, Vinck Nicolaas, Blandkaert Henri te sa men 8,00. Familie Welleman 5,00. De Nil Gebroeders 5,00, Werkhuis De Ilaeck 13,00. De Brouwer Al fors 1,00. Verbeecken Frans l.oo. Par- mentier Louis 1,00. Nichels Victor 2,00. Roels Jozef 2,00. De Backer Jozef 2,00. Amant Frans en De Moor Guilaume5,00. Totaal dezer week fr. 59,00. Voor ons muziek. Gezongen door Arthur Van Dam me by Georges Slock 3,oo. Omdat Reet mei zy'n moto naar Aalst ging 0,25. Van Arthur Keymeulen, omdat Reet zy'n moto niet zoo verliezen 0,25. Omdat Pol de mazelen kroeg in Aalst o,25, Omdat Jef zoo goed kan dansen in Aalst o,25. Omdat De prez een roode peer aan Dolf gaf o,5o. Van Dolf omdat de feest van Aalst goed gelukt is o,5o. Lied ge zongen door Jef Rimbaut van Aalst en rondgehaald door Otte Georges 14.oo. Lied gezongen door Van der Meersch Alfons van Erembodegem eo rondgehaald door Eéckhout Ho- norè. in de café by Louis Buys, te Aalst 8,oo. Totaal 27,oo. Strijdpenning. Lied gezongen in Aalst door San- glan Josef, in de café van Jef Rim baut en rondgehaald door Van Damme Arthur 11,oo. Al onze strijders van het eerste uur, herinneren zich nog zeer goed, op welke manier we op den buiten onthaald wierden, toen we mee tingen inrichtten, tot de buitenlie den spraken over 't Socialisme, tot de werklieden over het nut en de macht van de vakbonden. Telkenmale, op weinige uitzon deringen na, was het de pastoor en den koster, dié niets verwaar loosden om de meeting te doen mislukken en om ons soms moeië- lijkheden te doen berokkenen. Welnu thans hebben ook de kosters, zangers, orgelisten, stoel- kenszetters, klokluiders (al stielen die veelal door een en dezelfde persoon worden uitgeoefend) zich gesyndikeerd, een vakbond ge sticht, om hun bestaan te verdedi- digen, om een menschwaardig loon te veroveren. Zij geven maandelijks een bladje uit, waarin ze het uitschreeuwen, de kleine loonen, de ware honger- loonen die ze verdienen waarin ze laten kennen, de tegenkanting die ze ontmoeten zoo van geeste lijken als van de Christene vak bonden, die hen in geenen deele willen steunen in hun rechtvaardi gen strijd, voor de bete broods van vrouw en kinderen. Zoo verhaalt een koster, ge huwd en vader van kinderen, dat hij een loon had van 789 franken per jaar, dat de pastooi hem het gelukkig nieuws mededeelde, dat hij voortaan 1475 franken zou win nen, maar dat het kerkfabriek voortaan de was aan de kerk zou leveren, iets wat vroeger den kos ter mocht doen. De levering van was, bracht hem jaarlijks ongeveer 550 fran ken op, nu verloor hij die winst en zijn opslag verminderde dus met die som. In 't al en in 't geheel, had den koster 37 centiemen per dag ver hooging van loon bekomen Het ware dus maar redelijk, ge zien die lage loonen en de groote moeiëlijkheden om opslag te be komen, dat ook die vereeniging van kosters, zangers, kerkbedien den, steun zou vinden bij de Christene Vakbonden. Mispepierd man. Hun blad be klaagt zich hierover indevolgende bewoordingen Waarom handelt men in zekere middens alsof we niet bestonden Waarom reikt men ons de hand niet tot opbeuring Waarom, gij bijzonder, hoofd mannen der Christene arbeiders partij fgij die wij steeds toejuich- ten en bereid waren steeds te steunen, gij die beter dan vele anderen onzen droeven toestand kent en onze toegevendheid, waarom keert gij ons den rug en verstoot ge ons'uit uw midden Gij noemt U kristenen, wij zijn het evengoed als pijgij beroemt U op uwe volksgezindheid. waar blijft zij Gij noemt U arbeiders, zijn wij het niet Of rekent gij ons misschien tusschcn die lieden die de Paus iu Ferum Novarum afkeurt, namelijk zij, die krachtens hunne instelling iets najagen, wat met de zede- lijkheid, met de rechtvaardig- heid, met het welzijn van den Staat klaarblijkelijk in strijd is Ons schijnt het^ dat wanneer het leven van duizenden brave christene familieën in 't spel is, het niet volstaat ze met een Non expedit Het komt van onpas dood te zwijgen, te veronachtzamen of erger nog ze uit uw midden te bannen. Viert dan Rerum Novarum maar leeft volgens de wetten die de wereldbrief U oplegt Tot daar het blad der Kerk bedienden. Hewel mijn dunkens hebben de christene vakbondleiders nooit betere afrossing bekomen, dan

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2