Asthma ABDIJSIROOP HAND IN HAND ÏÏ)e 1ftfe3ersüj8ten Opgepast Zondagdienst. UIT LEDE. hun geweigerd wierd, omdat de j stad niet verroerde. Aan dien toestand heb ik gelukkig kunnen verhelpen. Ik heb mot den Heer Bestuurder een onderhoud ge had, eene som van 10 duizend fran ken als eerste afkorting kunnen doen, waardoor dien heer zich heeft tevreden gesteld en nu ook kunnen onze ongelukkige werkelooeen zich gerust stellen hun onderstand zal blijven betaald worden. Maar het feit zelf, Mijnheeren, dat er van 't jaar 1021, eene schuld te betalen staat aau 't Werkeloozen- fonds, beloopende tot 205 «luizend franken, waarop mon niets afkorte, zegt ons genoog, dat men er weinig mede inzat, met de werkeloozen on zer stad. Als ik u nog zal zeggen, mijne- heeren, dat de gelden die moesten dienen voor de Pondfoenkas der bedienden door de stad opgeleefd zijn, dan zult ge met mij bekennen, dat er niet mot zooveel zorg is bestuurd geworden, als men ons wilde doen gelooven. Die pensioenkas zou moeten be vatten 85,120,33 fr., voeg daarby het te storten aandeel van de stad, 't zy 6000 franks voor 1922 en 9000 fran ken voor 't jaar 1923 en de stadjmoet aan die pensioenkas dus te zamen 100.000 FRANKEN. Stuit zulks niet tegen de borst, Mijnheeren Hot is niet genoeg, dat do stad zijn aandeel niet stort, ze gebruikt dan nog de gestorte gelden der bedienden zelf, voor eigen huishouden. Aan de Godshuizen, moesten we op 1 September 11. nog betalen 142,885,18 fr. voor 1923 en 240,000,00 fr. voor 't eerste half jaar 1924. 382,885,18 fr. te zamen. Het moet u dan niot verwonderen, Mijnheeren, dathet Beheer der Gods huizen zich byna onophoudend in groote moeiölijkheden bevindt, en het reeds verschillige malen voor hot feit hoeft gestaan, dat er noch levensbehoeften noch brandstoffen in voorraad waren. Welk eene ramp zoo zulks niet veroorzaken, Mijnheeren 2 Onze oude mannen en vrouwen, onze weesmeisjes en jongens, geon voedsel kunnen geven, doordat de handelaars weigeren nog te leveren, gezien hunne geleverde waar niet wordt betaald. En zoo komt het onvermijdelijke men is verplicht schoon te spreken, om bloem, meel enz. te kunnen be kom»on. Van prijzen kan er geen sprake zijn, men moot betalen, wat men oischt. In andere woorden, heelnadeelig 3 den finantleëelon kant. Voor 1922 Voor 1923 Voor 1924 3,000,00 Sr. 91,949,14 fr. 71,906,38 fr. Ook ben ik gelukkig u te kunnen melden, dat ik ook dit gevaar tijde lijk heb kunnen afweren, omdat ik bij mijn eerste rois naar 't Ge meentekrediet oen goed onthaal heb fenoten, en 60 duizend franken heb unnen storten, in de kas van de Godshuizen. Voeg daarbij, dat ze ook 44 dui zend franken hebben ontvan gen, dank aan mijne persoonlijke voetstappen in 't Ministerie van Nij verheid en Arbeid, hun aandeel in do ouderdomspensioenen van 1923 der ouderlingen, die in de gestich blijven, zoodat we hierover ook nu wat goeust kunnen zijn. Er blyft ons ook, nog t>e betalen aan de leveranciers van de stad Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en bij de ademhaling* maak dan de taaie slijm los met de beproefde Akker's Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink hoest. slijmhoest, griep, influenza. AKKER'» idteekening HoolddepAt Te zamon 106,855,52 fr. Moot hot ons verwonderen, dat de stad den naam heeft een slechten betaalder te zijn Menschen die hun waar of hun werk aan de stad hebben geleverd, moeten nog 3000 franken hebben van 't jaar 1922 en 71,000 franken van 't jaar 1923 En die cyfers zijn nog niet de juiste, want er zijn nu over een paar lagen, nog een heelen boel facturen gevonden, die nog de schulden ko men verzwaren. Als ge nu rekening wilt houden van de lasten die de stad te dragen heeft ten gevolge derleeningen aan gegaan VOOR en NA den oorlog.* dan zult ge bestatigen, dat we voor de leuningen van vóór den oorlog, jaarlijks hebben te betalen voor in trest en doodingen 130,733,88 Sr. en in dezelfde voorwaarden nog eens 146,285,80 fr. /oor deze aangegaan NA den oorlog. Daarby hebben we leeningen aan- egaan te betalen op vaste tijdstip pen, ronder jaardoodingen, voor 9,569,700 franken, die we zouden moeten terug betalen van af Decem ber 1925 tot December 1930. Die tijdstippon naderen, en mid delerwijl hebben we voor die leenin- gern nog eens 478,485 franken per jaar aan intrest te betalen. Wanneer ik u dus dien toestand blootleg, Mijnheeren, dan is het om uwe aandacht te trekken, op mijne gedane erfenis, omdat ik nu geroe pen ben, om daar orde in te brengen, en om ook mijne verantwoordelijk heid te dokken, in zaken waar ik voor niets tusschen ben. Hoe zal daar ordo in komen Ik ben er van overtuigd, de vra gen om meer toelage, de zucht naar meer democratie zal zich nu gemak kelijker uiten, dan vroeger zolfs, en den toestand u daar straks geschetst, laat het niet toe, want van jaar is er moer om meer te kort. Nieuwe lasten leggen Zo zijn er noodig, maar op wie? We hangen af van de Bestendige Beputatie en van 't Ministerie van Binnonland- sche zaken, die ons voorschrijven, welke lasten er mogen gelegd wor- ien en die rieken niet erg democra tisch. Mijn voorganger M. DeValkoneer, had er reeds aangedacht, en zulks is zoodanig waar, dat ge in de cyfers die u zijn besteld geworden, in do begroeting voor 1924, eenen nieu wen taks zult vindon in vervanging van don taks op den reinigheids- heidsdienst. Dien nieuwon taks voorzien door \I. Do Valkeneer, bedraagt 10 0/0 op het kadastraal inkomen der bebouw de eigendommen, en die taksen moe ten gediragon worden doo* den ge bruiker of huurder, dus niet door den eigenaar. Terwijl de taks op den reinigheids- heidsdienst, ons een jaarlijks inko men verschaft van 55 duizend fran ken, zou dezen nieuwen taks ons opbrengen meer dan een half mil- lioen. Het is dus door de omstandighe den die ge kentM. De Windt, ont slag genomen M. De Valkeneer van 't Sohepensehap van geldwezen afge zien dat dien taks nog voor den ge meenteraad niet is gekomen. Ik bon nu bozig te onderzoeken of ik zelf dien taks zal kunnen voor brengen, en ook onder welken vorm, want ik herbaal hetnieuwe taksen zyn er noodzakelijk. Straks zullen we, eene ondervra ging hebben van M. Gallebaut, aan mijn vriend Marcel, Schepen van Openbare yerken, over do verlich ting der buitenwijken. Een katholiek gaat een socialist ondervragen over werken niet uit gevoerd door vroegere Schepenen, Weeral komt de geldkwestie in 't gedrang en op onzen goeden wil zal men kunnen rekenen. In alle geval, Mijnheeren,ondanks den slechten toestand dor stadskas, zullen we ons best doen, en durven u toch verzekeren, al zijn we geen competentie in zake finantieëo, we het toch zoo goed zullen doen als onze voorzateD, die niet erg te boffen heb ben op den toestand waarin ze de stadskas ons bobben achtergelaten Wy rekenen op u, zooals gy op ons moogt rekenen. Gezel HAELTERMAN, vraagt dat de redevoering van onzen vriend Nichels aan de bevolking zou uitge deeld worden, Het is noodig dat onze inwoners op de hoogtegebracht worden van den toestand der stads- flnantiën. Gezel Alfred NICHELS, vroeger werdt hier jaarlijks een gemeente blad uitgegeven, die do bevolking op de hoogte bracht van hei bestuur der stad. We moeten do bevolking op nieuwe belastingen Ik vraag onkel de cijfers aan de bevolking kenbaar te maken. De katholieken protesteeren tegen de uitgave der cyfers, M. DE WINDT, is in princiep voor de uitgave van den toestand der stadsflnantiën aan de bevolking. Hij vraagt do redo in de sectie te bespreken en dan een algemeen verslag opmaken die zou verspreden worden. Aangenomen. Gemeentebegrooting 1922 Voor onderzoek naar de Sectie van Finantiën gezonden. 3. Gemeentebelastingen. Vernieuwing van heffingsmachtiging. De gestemde belastingen op de marktplaatsrechten, wordt door de Best. D«?p. teruggestuurd.omdat den taks te hoog is. Ze vraagt dat de ge meenteraad van Aalst den taks van Gent zo* aannemen. Er is ook een brief dei marktkra mers vragende het abonnement in te voeren. Gezel Alfrrd NICHELS. De meerderheid van den gemeenteraad heeft van de marktkramers te veel gewild, nu hebben we niets. We lebben reeds een jaar verloren aan den taks. Gezel Jef STEENHAUT. De marktkramers bobben aan de stad meer aangeboden dan (Jen tarieS van Gent. De gouverneur berecht ook dat de gestemde taks op do vermakelijk heden, geen terugwerkende kracht mag hebben. Hij is alleenlijk toege laten van af 1 Januari 1925. De belasting op de pianos mag niet meergeëisebt worden. De vernieuwing van de belastin gen op het dienstpersoneel, rijwie len, Kaairechton en afsluitingen moge gestemd worden. Al deze zaken worden vooronder zoek naar de Sectie van Finantiën gezonden. 4. Gemeentegrond. Verkooping, Zonder opmerking aangenomen. 5. Rechtlïjningsplan, Erem- bodeyemstraat en naburige 3traten. Lotwerdeelïng van beschikbare gronden. Zonder opmerking aangenomen. 6. Kerkfabrieken. Begrooting 1925. De kerkfabriek van St-Martinus vraagt een krediet van 2000 fr. voor herstelling aan het dak der kerk. Aangenomen tegen de onthouding der Socialisten. 7. Openbare Verlichting. M. CALLEBAUT (groen kruiser), vraagt nog eens verlichting met gas of electrrek in de straten van Mijlbeek. Gezel MARCEL. Ik heb niet ge- waöht tot dat M. Callebautdie vraag deed om voetstappen aan te wenden hij de maatschappij en heb zelf een onderzoek gedaan. Spreker geeft lezing der brieven, de gedane on derhandeling klaarmakende en be looft alles in 't werk to zullen stel len om spoedig voldoening te kun nen schenken. De vergadering sluit om 8 ure. ratie jaarlijks uitdeelt voorgedane aankoopen. Bij elke gelegenheid worden wy genegeerd en gekleineerd in stad en dorp bij de burgers winkeliers, en toch laat ge uwe vrouw nog de aankoopen doen waar a ij ver kiest. Soms strijdt ge voor verbete ring van uw loon, en nadien laat u de veroverde meerwaarde afnemen door een burger-kruide- niér. De Coöperatie schenkt u de meeste voordeelen, en toch gaat moeder de4vrouw, uit persoonlijke sympathie, maar altijd door met elders hare winkelwaren te koopen. Dit zou niet mogen zijn. Daar om doen wij eenen dringenden op roep tot alle partijgenooten. IJvert, ijvert steeds om uwe werkmakkers te doen inzien, dat, wie voor ons wat voelt, zijn gevoel kan omzetten in daden, met de vrouwen aan te zetten in onze Coöperatieve win kels hare inkoopen te doen Reeds verscheidene malen heb k hooren zeggen zelfs door goede partijgenooten, het is in de coöpe ratief zoo duur als elders; zonder rekening te houden van den per honderd. Nemen wij eenige voor beelden. Koffie, kost in Hand in Hand 14 fr. de kilo min 3 0/0 of 42 cent. is 13,58 fr. Suiker 3,50 fr. de kilo min 10 1/2 cent. maakt 3,39 *r- en zo° ket met waren. Wanneer zullen onze leden zulks begrijpen en *1 hunne aan koopen doen in onze coöperatieve winkels. Personen welke zooals verleden jaar Kolen verlangen, kunnen zich alle dagen laten inschrijven in de Öureelen der Samenw. Maatsch HAND IN HAND, Molendries, 11, Aalst. Samenwerkende Maatschappij Molendries, II, Aalst. VOOR DE KOOPERATIE. Een van de eerste voreischtcn om de demokratie tot de eind' zegepraal te leiden is de Coöpera tie. Er zijn nog tal van leden van vakbonden,muziekmaatschappijen, turners, ziekenbond, enz. die er zich niet om bekreunen oi moeder de vrouw, in den naastbijgelegen winkel gaat, op den hoek, of bij kennis waar zij vroeger reeds kocht voorde oprichting van den Coöpe ratieven winkel Hand in Hand in de Molenstraat, Ledtbaan, Ledeen Erembodegem. Het is verkeerd. Wat de man eenerzijds opbouwt in vak- en andere vereenigingen, breekt de vrouw anderzijds wederom ai, met winkelwaar te koopen bi] burgers, dewelke zij in den Coöperatieve winkel zoo goedkoop zou kunnen vinden en waaraan meer voordee len, onder alle oogpunten verbon den zijn, zonder te spreken van de hooge percenten die de Coope- zijn verschenen. Wij doen een drin genden oproep tot onze partijgenoo ten, om zich te komen overtuigen of zo ingeschreven staan. De lyst is ter inzago in het lokaal Hand in Hand Molendries. Ziehier de noodige inlichtingen uopens do Kiezerslijsten. Om kiezer te zyn, moet men den vollen ouderdom van 21 jaar bereikt hebben op I Mei 1924 (dus geboren vóór 31 December 1922), Wij drukken erop, dat de uiterste termya is voor het indienen der klachten. Nadien kan niemand zijne inschrijving op de Kiezerslijsten van 1924-1925 meer bekomen. Dat elk dus de lijsten komo raad plegen zoo spoedig mogelijk. 1,00. D'Haeseleer I,oo. J. Geladen uit de Zandput 1,00. L. Kanou l,oo. ERRATA. Niet verschenen zet. HERDERSEM. Gezongen door De Backer bij Lambrecht, en rond- gehaald door Michiels 7,o5. Oude gazetten verkocht 2,00. Toteal fr. 87,30. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing 7 De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy verman 1,00. Berghman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedt Livinus 1,00. Peereboom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Boeykens G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van der Veken 1,00. Steenhaut A. 1,00. Ph. K. A. l.oo. Suziski l,oo. Haelterman l,oo. V. D. Maelen 1,00. J. Van Der Borght l.oo. Spitaels L. 1,00. Flips Henri l.oo. Van Vaerenberg J. 1,00. De Smedt L. l,oo. J. Boeykens 1,00. P. C. l.oo. Waste els 1,00. P. R. 1,00. Van Cau- wenberg D. 1.00. Podevyn Felix 1,00. Severin Lelong 0,75. Biebaut R.1,00. De Schryver Pol l,oo. Totaal 33,25. Turners - Trompetftereclub. Omdat André B. zijn lief plezierig was 1,35. En omdat zii roepan voor hem alleen nog l,3o. En omdat Jef- ken Juist op tijd was nog o,5o. Ge zongen door Haelterman in 't lokaal Hand ki Hand 17,99. Zijne vrouw doet er nog 5,00 bij. Het is in dan nacht van Zaterdag op Zondag dat we terug keeren naar hetnormaleuur. Dus voor het slapen gaan Zater dag, uw uurwerk één uur achteruit- zetten is geraadzaam. STAD AALST. De apotheken zyn allen open tot s middags.Zal'snamiddags alleen open blijven de apotheek van M. GHYSSELINCKX, Molenstaat. N. B. De apotheken sluiten da gelijks om 20 uren. Strijdpenning. Overdsacht fr. 4281,24. Een lied gezongen bij De Bolster door Petrol Felix 1,70. Bij denzelf den door Poleken Lievens l,3o. Ge zongen in Moorsel door Frans Lee man bil den aardigen baas in 't hotel De Kleem, en rondgeliaald door Monsken Block 5,oo, en de za»n ger doet er 1,00 by, omdat ze zij.n naam vergeten wren. Gezongen door Monsken Block in 't zelfde ho tel en rondgehaald door Frans Lee man 4,25. Gezongen in het Zaituriksken by Frans Luyckx door Paulino De Smedt, en rondgehaald door Lucie Van den Brempt 5,00.Gezongen door Lauwers H. in de W. C. Nestor Schaltin, en rondgehaald door J. Luyckx 6,3o. Gezongen door Frans Van Vaerenberg bij R. Blanckaert 3,oo. Gezongen door Pisser en Nolen Bastiaens 4,25. Gezongen bii Jefken Rimbaut, en rondgehaald door Louis Van der Biest 8,Po. Gezongen by Jefken Rim baut, en rondgehaald door Sooiken den eenen arm 5,00. Gezongen door PoJydoor Lievens by De Bolster 2,86. Gezongen door Polydoor Lievens 2,25, GezoDgen door' Polydoor Lie vens bij De Bolster l,7o. Gezongen door Fernaod Van Nieuwenborgh en de petrolman Benoni3,l9. Omdat er Zondag een meisje was die haren talon verloor op fcerre- bioeck, en een vriend de schoen moest maken, geven G. L. J. E. 2.00. Rondgehaald op het huwelijksfeest van Clement Melkebeeck, door zijn vader voor den strifd van 1925 21,00. Majoor slasj (bijgenaamd plek) omdat er een zak aan zyn zak hing, met een koord van drie meters, geeft Heyvaert 1,00. Minot 1,00. Marcoen Regeling van den Feeststoet. De stoet wordt om 3 ure gevormd aan de Statie. EERSTE DEEL: 1. Harmonie 1 De Zon Wet- teren, plaatst zich aan 't begin der Kasteeldreei. 2. DenTurngroepvanWetteren. 3. De groepen van Wetteren. 4. De Fanfare De Vrije Werk lieden van Lebbeke. 5. Den Turogroep van Lebbeke en andere groepen. 6. De delegatiën der groepen van het Arr. Dendermonde. 7. Het muziek van Denderbelle. 8. De Propagandaolub van Den derbelle 9. De Propagandaclubs der bui tengemeenten van het Arr. Aalst. 10. DeVeloclub van Meerbeke. 11. De Veloclub van Ninove. TWEEDE DEEL 12. De Fanfare Hand aan Hand van Aalst, plaatst zich aan de welkomspoort, kop naar de Statie. r3. Den Turngroep Jeugd Bloeit van Aalst. 14 De wijkclubs en Ziekenbond van Aalst. 15 De Vakbonden van Aalst. 16. De Harmonie Arbeid en Kunst van Aalst. 17. De Soc. Propagandaclub van Lede, met reklaamwagen der Sam. Maatsoh Hand in Hand De Stoet zal stipt om 3 1/2 ure namiddag, vertrekken. AAN ONZE LEDEN. Heden is het voor u de groote en lang verwachte feestdag. Heden wordt uw eigen t Volks huis ingehuldigd. Honderden en nog honderden vrienden van het Arr. Dender- monde, alsook van Aalst, komen met ons medefeesten. Het is ons aller plicht, van alfen

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2