Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Vlaamsche Kwestie. Het Kruispunt der Naties. Mijn Hoekje. 21e Jaar N° 41. Prijs per uuminer 15 centiemen. 12 October 1924. Annoncen Communistische terreur in Georgie. JCet Jnhuldigingsfeest van Cede. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. por regel op 1° en 2° bladzijde, 2 fr. op 3e en 49 bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avena, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekonde brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningfP 85636 Telefooh Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELGIE. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op alle postburoelen. Toen de Koning, pas na den wapenstilstand in November 1918 en bij gelegenheid van de blijde intrede te Brussel de groote Troonrede nield voor Kamer en Senaat, over de toekomstige poli tiek van ons land, heeft hij daarin ook gesproken over de Vlaamsche Beweging, die onder den oorlog eene beroerde periode had door gemaakt. Hij liet zich daarover in volgenden zin uit Op het gebied der talen zal de strengste gelijkheid en de volstrekste gerechtigheidszin voorzitten bij het uitwerken der wetgeving.... Eene wederkee- rige eerbied der belangen van Vlamingen en Walen moet het Bestuur doordringen,.... moet elkeen de zekerheid geven, in zijn taal verstaan te word en-en hem zijne volle verstandelijke ontwikkeling verzekeren, name- lijk in het hooger onderwijs. En om te sluiten sprak de Ko ning van gelijkheid in rechte en in feite Wij zijn nu in 1924 en van die gelijkheid in rechte en in feite is nog niet veel te bespeuren. Nog steeds wordt in ons zalig landeke de voorranggegeven aan 't Fransch, en komt de Vlaming op de tweede plaats te staan. In Brussel wordt zelfs de leeuwenvlag niet geduld en wordt «De VlaamscheLeeuw uitgefloten, 't Is waar ook, de Brabangonne moet het in Vlaan deren soms ontgelden. Wie met Walen spreekt of in Wallonië leeft, vooral in de bourgeoismid- dens, weet met welke minachting en verachting zelfs over Vlaande ren, de Vlamingen en de Vlaam sche taal gesproken wordt die weet ook, hoe de Walen trachten hunne kinderen te onttrekken aan de verplichting de Vlaamsche taal aan te leeren in de Staatsscholen. De betrekkingen tusschen Vla miugen en Walen staan dan ook op een keeipunt, en alle politieke partijen worden gedwongen met het moeilijke vraagstuk rekening te houden. In den komenden kies strijd zal in Vlaander 11 de Vlaam sche kwestie een der hoofdrollen spelen. Wij willen hier niet gewagen over de manier waarop de Vlaam sche kwestie zou kunnen of moe ten opgelost worden op tijd en stond zullen we daarop terugko men. Wij willen alleen in dit arti kel doen opmerken dat alleen het Socialisme en de socialistische partij het Vlaamsche maagstuk in al zijn vormen oplossen kan. De katholieke partij kan het niet. Zij wil immers hare eenheid be waren boven alles en een mengsel vormen van militaristen en anti militaristen, democraten en reac- tionnairs, patroons en werklieden, Vlaamschgezinden en Franskil jons. Leest de katholieke dagbla den en dadelijk vindt men dat langs alle kanten de hoeken wor den afgerond. Daarin steekt eene zekere behendigheid zonder veel moeite kan aldus een solied kies- platform ineen worden gestoken doch in de verkiezingen vliegt dat alles de lucht in, komt de ontgoo cheling bij sommige groepen als het te laat is. Over de liberale partij is niet veel te zeggen. Die betitelt zich ie\i le parti de la France en volgens de beroemde uitspraak zelf van een liberaal journalist mogen wij gerust aannemen De liberale partij in Vlaanderen zal Vlaamsch zijn of niet zijn Nu zij is NIET Vlaamsch, niettegen staande de woordenkramerij van deneenen of anderen zoogezegden liberalen democraat dus... Alleen het Socialisme kan de oplossing brengen, omdat de Vlaamsche strijd niet alleen is een taalstrijd, maar eerst en vooral EEN SOCIAAL ECONOMI SCHE STRIJD. Ons socialistisch streven naar eene nieuwe maat schappij, naar een harmonie op economisch-sociaal gebied brengt van zelf de gezonde oplossing van alle taal- en rasgeschillen mede. Zij, die meenen de oplossing te moeten zoeken in nationalistischen zin, zooals de Frontpartij, lossen niets op, omdat zij, aanhangers toch van het kapitalistisch regiem, al de sociaal economische mistoe standen en ellenden blijven behou den, welke aan het kapitalistisch regiem verbonden zijn. Eem patroon, Vlaamschgezind of Franskiljon, is eerst kapitalist enuitbuiter der arbeiders, en moes ten met een slag alle Franschge zinde patroons de plaats ruimen voor Vlaamschgezinden, dan zou den deze geen oogenblik aarzelen hunne Vlaamsche arbeiders te verdrukken, tenzij die Vlaamsche arbeiders, door hunne sterke orga nisatie, in vakbonden en coöpera tieven, zich zouden weten te ver weren. Het nationalisme der Front partij is een lapmiddel. Juinen DOMS. kennen en volgen, men zou moeten onderzoeken, waarom en tot wie de aanvallen gericht zyn, en dan zou mentenslottebestatigen,da<tmen bet uitsluitelyk gemunt beeft op al wat zich sociaal democraat ofrevolution- nair durft noemen.... Maar waarom? Dit is een geheim dat nochtans -door ieder, die zich gedurende de laatst- verloopen tyd op de hoogte der poli tieke omwentelingen gehouden heeft, gemakkelijk op te lossen is. WIE VERRECHTVAARDIGT de Communistische geweidaden WIS VERRECHTVAARDIGT den moord op 43 Sociaal-Demoeraten, die voor den opstand van 28 Oogst 1.1. nog als gijzelaars in de beruchte kerkers van Rusland vertoefden, waaronder SALUKWADSE, reeds meer dan 2 jaar in het gevang, Noë KHOME- RIKI, vroeger Minister van Ekono- mische Zaken, sinds 11 maanden opgesloten, enz., enz. Waarom vermoordde m«n die mannen Zfj die nochtans Eén on dezelfde oplossing betrachten Was hot soms niet omdat de So ciaal-Democratische en Revolution- naire party de eenigste is, die een onaangenamen invloed ten nadeele der Communisten zou kunnen doen ontstaan? Is het soms niet uit schrik of haat om een wankelend kraam recht te houden WIE WEET In alle geval is het merkbaar dat de Communisten Jacqinottisten van België insgelijks ontwerpen in het schild voeren, waarvan wy hun de volledige nederlaag verzekeren. Men heeft hier niet te doen met onont- wikkeldekrachtmi zooalsin Rusland, maar met ontwikkelde en naar ont wikkeling strevende arbeiders, die zich niet zullen laten beinvloeden door die politieke fllosophen of al- we ter s, en de strijdbiekcrs te ge- pasten tijde don weg zullen ver sporren. Communisne leidt tot opstand en verval. Sociaal-Demooratie naar vrede 00 eensgezindheid onder de arbeiders der gansche BESCHAVING. F. R. Wio Ruslandsch morgeien als pó litiekon toestand gekend heeft, zal met mö bekennen dat een revolu- tionuaire losbarsting onvermijdelijk was. Dat dit zoo verdrukte volk wreed en onverbiddelijk in zyne wraak zou geweest zyn was te be- 1 grijpen. Maardat het communi stische dictactoriaat zoo bloed dorstig in de uitvoering harer princiepen is, mag en moet go schandvlekt worden. Om dien warboel te verstaan zou men hot politieke als moreoio lo vm van Rusland van nabij moeten België heeft in don loop der eeuwen de droevige voorkeur gehad het slagveld te vormen van de in oorlog zijnde naties. Maarditging niet zonder voordeelen, en het werd insgelijks het centrum van reusachtige ondernemingen. Do In ternationale Tentoonstelling van Gent was daarvan een schitterend betoog. Gent was gedurende drij maan den do hoofdstad der Internationale Kooperatie. Haar Tentoonstelling heeft duizenden bezoekers uit de vier hoeken van het land samenge bracht en wij willen daarvan een bewijs leveren. Do kontroolkaarten die worden gedrukt voor het nazicht van de kiezing van den Wedstrijd van La Prévoyanoe Sociale bewijst dat er vele Fransche bezoekers waren, ko mende van Parijs, Nimes, Nancy, Condé, Lille, Saintes, La Rochelle, Bessancourt, Marseille, Versailles, Tourcoing, Roubaix, Armantières, Boulogne sur Mer, St. Amand les Eaux. Comines, Wattrelos,Nanterre Tours, Beauvais, Le Havre, Lyslez Lannoy, Hautmont, Cahors, Lyon, Córilly, Le Perreux, Hirson, Mul house, Strasbourg, EpinaJ, Amiens St Omer, Avesnes, Solesmes. Er waron Hollanders, in massa, gekomen uit alle provintiën van Nederland. Er waren kenners uit Engeland, Duitschiand, Spanje, Argentina, Zwitserland, Polen, Tclieco Slowa- kyë, Serbiö, Griekonland, Rusland, Italië, Kortom, het was een groot succes, do internationale stempel komondo geven aan onze Verzekeringsmaat schappij dewelke meer en meer in het buitenland bekend wordt als een der sterkste instellingen op tech nisch en finantieel gebied. Dit feest is bijzonder geslaagd trots het wankelbare weder, dat op dook als elkeen zich moest gereed maken om te vertrekken. Do regen viel neder van af l 1/2 ure namid dag zonder ophouden, en wodachton het feest zal mislukken. Niettemin, komen de partygenoo- taiï naar het lokaal afgezakt en var- Irokk'eti we te Aalst met minstens 7oo man en drie muziekkorpsen. By onze aankomst te Lede, goot het water, by zooverre dat ellen moeston vluchten, wilden ze niet kletsnat zijn. By de aankomst onzer vrienden van Wetteen, klaarde het weder «enigszins op en kon de stoet ge vormd worden. Om 3 1/2 ure zotte de betooging zich in gang. Vooraan, do Harmonie De Zon van dotteren, gevolgd van eone delegatie der Turners dier stad. Hot vaandel der Broederlijke Wevers dier stad, het beroemd koe vel, die ons den stryd van Beer- nae.rts te Wetteren herinnorde, wordt in den stoot gedragen. De Aalstonaars zagen met fierheid naar dit vaandel, want het waren zij die in dien reuzenstrijd aan de stakers eene koe schonken, wiens vel nu alsstrydbanior prykt. Na do talrijke groep Wettersche vrienden, hadden wo de Fanfare Do Vrye Werklioden van Leb- boke, gevolgd van eene talrijke schaar vrienden dier gemeente. Het jonge muziek van Denderbelle is ook op post, mot hun Propaganda club. Die vrienden hebben meer dan moed gehad om in zulk slechtweder van hunne gemeente in open wagen naar Lede te komen. Bravo Na Denderbelle, bespeuren we den pas gestichten Trompetterclub on zer vrienden van Moerbeke. Ik was verbluft zulk een schaar trompetters te zien, het was een echt nftiziek- korps. Bravo vrienden, vooruit, ge »ijt op den goeden weg. De voloclub van Ninove volgt, met enkele Prc- pagandaclubs, der buitengemeen ton van ons Arrondissement. We bemerken de Fanfare Hand aan Hand van Aalst, gevolgd van den Turngroep Jeugd Bloeit en een troffée vlaggen der Vakbonden, Wijkclubs en andere Groepen dier zelfdo stad. Honderden en honder den partijgenooten volgen. Ondanks het hondenweer was Aalst zeer goed op post. De Harmonie Arbeid en Kunst dier zelfde stad is eveneens door vele partiigeuooton gevolgd, waarna do Soc. Propagandaclub van Lede kwam aangestapt. Lede was zeer goed opgekomen. Bravo|mannen, doet zoo voort. De wagen der Sam. Maatschappij Hand in Hand prachtig versierd, sloot deze schoono betooging. Na een uur wandeling door de gameonte kwamen we aan het lo kaal, en nogmaals wierdon we go dwongen door don regen brnnen te vluchten. In de groote Tent, staande op den koer van hot lokaal greep de mee ting plakts. Da| makkers Prosper De Bruyn on Alfred Nichols oogsten de meesten bijval. Hot feest werdt natuurlyk voort gezet, en in gansch de gemeente was er veel beweging, 's Avonds was het lokaal schitterend verlicht en krioelde het er van volk. Mannen van Lede, Verleden Zondag hebt u gefeest, opnieuw aan 't werk. totuitbreiding der socialistische party op uwe ge meente en er op los, dat Lede ook aan dengrooten stryd van 1925 krach tig madehelpe om do zegepraal aan de socialistische party te bezorgen. J. B. Gewoonlijk zy'n de menschen dankbaar, wanneer zo een dienst worden bewezen. Dit zegt ons, onzen volksvertegenwoordiger, dio door zyn ambt vele bezoeken ontvangt, en in de mate van het mogelijke bijstaat met raad en daad. Kan dit gezegd worden van ge wone stervelingen, zulks is niet het geval met de geestelijken, want dSe zyn doorgaans weg, voor de overgroote meerderheid on dankbaren. Hoe dat Wel hun ergste vijanden, heb ben ze altyd in de socialisten ge zien. .Zulks hebben ze van by ons ontstaan bewezen, met gedurig te donderen op de kop der socia listen, die ze aityd hebben afge schilderd, als bandieten, brand stichters, moordenaars, enz. Welnu, naden wapenstilstand hadden de geestelijken ook te kla gen, over hun loonhet leven was voor hen even duur als voor de andere mensohen, en met reden kloegcnze dus over hun te gering inkomen. En wat deden zo 1 De socialist Vandervelde, was alsdan minister van justicie, waaronder begrepen is de eere diensten. De geostelyken gingen by hem klagen over hun loonen, het dure leven, en wat deed minister Van dervelde? Hy verhoogde hun loon met 3,50 [ranken per dag. Denkt ge nu, dat zy daarom dankbaar zyn tegenover de socia listen nog zullen ze geenegele genheid laten voorbyeaian, slecht van de socialisten te praten, wan neer deze zich voordoet, en daar om zeggen we, dat de geestelij ken ondankbaren'zyn. Door de katholieken wierden ze een te klein loon betaald door de socialisten wordt den toestand der geestelijken verbetert, en toch bevechten ze de socialisten uit al hun krachten. Neen, vóór de geestelijkheid is zulks niet wel, want zy zelf zal dankbaarheid aanprediken, ter wijl ze zelf geen dankbaarheid be toont.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1