Koopt uw Lik bij Marcel NINOVE Denderhoutem. Denderleeuw. SOTTEGEM. Een Prachtige Vergadering Geeraardsbergen. Hun Programma Lcesl en verspreidt Hechten Vrijheid Meerbekc. De Daensisten kunnen hier on mogelijk éénheid brengen in hun partij De ontevredenheid van velen stijgt hier ten top. Het misnoegd zijn komt hieruit voort, dat zij vóór de gemeentekiezing alles aan de bevolking beloofden en tot hier toe weinig of niets deden. Er zit ten hier zeven Daensisten in den gemeenteraad met vier katholie ken, dus hebben de Daensisten eene overwegende macht en kunnen zij alles, als ze jjmaar willen, ware het niet dat hun leiders slechts hun eigen-belang inzien er echte egoïsten zijn. Een interim moest hier voor enkele weken genoemd worden en de Groene Schepene stelt eene katho lieke dame aan om dien interim te doen, alhoewel er hier 4 k 5 jonge onderwijzeressen zijn met vrijzin nige gedachten. De straten zijn hier zeer slecht, maar toch zijn ze eerst en vooral hersteld aan de huizen der groene chelfen.Ze vinden het heel natuur lijk dat de minderen maar in de modder ploeteren. Er waren hier ook verscheidene uitgenoodigd om Victor Van der Haeghen te gaan inhuldigen tet Kerkxken met volle geklop Sire Bocqué van Aalst was er op uitge zonden om de zaken ineen te zet ten en uit te buiten voor hunne ge- meene politiek. Bccqué stond daar letterlijk alleen, zelfs Van der Haeghen was daar niet en liet den Groenen rommel maar vlot ten. Zou a De Weikman niet verstandiger handelen om wat minder lawaai te maken, zonder dat hij van toeten noch blazen weet. En hun lokaal... Zou het waar zijn, dat de concierge ook alweer zijn goesting heeft, omdat de zaken onmogelijk nog kunnen vlotten. En hun tooneel Is het waar, dat er wederom schisma onder de leden is En zeggen dat er veel in- tellectueele kraohten bij zijn... maar het gaat er echt schoolmees terachtig, te zeggen suf. Een uit de Vondelen. Wie doei er mee tot de kiezing. P. D. B., J. G.. P. V. D. S., D. L. C., B. A., D. B. C., J. J. M., B. R., B. E., D. B. A. 10,00. Verleden Zondag 12 October heeft dus de vergadering van den ziekenbond plaats gehad. De op komst was prachtig. Meer dan honderd hoofdleden woonden de vergadering bij. Als eerste sprekor hadden wy makker De Bouvery uit Ronse, die lezing heeft gegeven van den zesmaandelijkschen öilan van't jaar 1924 der afdeelir.g Sot- tegem en der Federatie, van Aalst- Audenaarde. Wat de Federatie be treft hebben wij uit dit verslag ver nomen dat er meer dan vierhon derd duizend franken zijn ontvan gen geweé'st aan bijdragen der le den en subsieden van Staat en Pro vince, wat bewijst wat een mach tigen ziekenbond de Federatie daarstelt. Ook zijn er meer dan vier honderd duizend franken uit gekeerd aan onderstand voor zieke en gekwetste leden; aan vergoeding kraambedfonds, levensverzekering, weeezenfonds, teringfonds, ope- ratiën, loonen doktoors en reke ningen Apothekers, wat dus ook be wijst wat groote voordeelen er aan verbonden zijn lid te wezen van een socialistischenziekenbond Verder heeft spreker een breedvoe rige uiteenzetting gegeven over het nieuwe pensioenvoorstel, die op het punt staat wet te worden op 1 Januari 1926, maar spreker heeft terzelfdertijd het socialistisch standpunt inzake ouderdomspen sioenen uiteengezet, wat met de meeste aandacht is aanhoord ge worden. Als tweede spreker hadden wij Makker Bauwens Clement, uit Geeraardsbergen, die met gepaste woorden het groote nut der socia listische zieker bonden heeft aan getoond, eene korte historiek heeft gemaakt over het ontstaan der christene ziekenbonden en hunne werking vóór den oorlog hoe ze met de Encvcliek Rerum Nova rum van Paus Leo III, de reeds aoo zeer uitgebuitte werkersklasse verder wilden aan boeien leggen de groote partijdige en willekeu rige handelingen in zake toeken nen van subsieden der toen heer- schende katholieke ministeries, enz. De groote rol die de socialisti sche Minister Wauters, de vader der aiekenbonden gespeeld heelt na den oorlog, ten voordeele van de ziekenbonden, met cijfers be wijzende dat hij meer heeft gedaan voor de ziekenbonden op één jaar, dan de katholieke ministers op 25 jaren, enz. Een krachtig beroep werdt ge daan door den spreker om niet en kel lid te zijn van zijn ziekenbond, maar er tevens propagandist voor te wezen, om het bestuur der af - deeling Sottegem mede te helpen, om de tot nu toe nog onverschil lige werklieden aan te wakkeren lid te worden van den Ziekenbond. Dat spreker goed begrepen is ge worden, bewijs den bijval die hij heelt geoogst met zijne rede. Nu, makkers van Sottegem, aan ons te bewijzen met daden, dat de socialistische partij van 't arron dissement Aalst geen nutteloos be roep op ons heeft gedaan. Van heden af met verdubbelden moed geijverd voor den ziekenbond, voor het syndikaat en voor de Propagandaclub. Overal propaganda gemaakt op ateliers, op de treinen, enz. omdat wij bij de eerstkomende vergade ring mogen roemen op verderen vooruitgang onzer organisaties, die aan de werkende klasse van Sottegem eerst en vooral ten goede komen zal en aan de arbeiders in 't algemeen De Schrijver, Adolf SANGLAN. SOC. PROPAGANDACLUB. Heden Zondag 19 October, om II ure 's morgens, in hot lokaal by Jef BEBRENS, Nieuwstraat. Driügendo Algeineeue vergadering. Dagorde De Roode Zondag van 26 October. Gezel Jan Bekaert zal aanwezig zyu. Allen op post. HET BESTUUR. Strijd penning Omdat de vergadering van den Ziekenbond goed gelukt is, geeft Gilbert0,50. Omdat hij 2-lüdeed gaan met vier heereu 0,25. Omdat de kat weg was met het vleesoh van Maria 0,50. Omdat er 90 p. st. toegekomen is voor de stakers der Borinage 0,50. En omdat Gilbert er nog niet van ge had heeft 0,50. Totaal 2.25. Wel mensohen toch, hebt ge het programma gelezen hetwelk voor de a. s. kiezingen komt te verschij nen vanwege de katholieke partij l. In een harerstrijdrossen «De Vlag* het katholiek weekblad onzer stad vinden wij het nogal kras en liet loopt waarlijk de spuitgaten uit op welke wjjzo zy zinnens zijn den strijd aan te gaan. Onder meer staat Afschaffing der belastingen; idem. geneverwet; Idem. schoolwet idem. huishuurwet enz. te lang om te melden. Zelfs liet Belgisch leger komt'in aanraking en de klerikalen worden nu ineens anti-militaristen. Maar verkeeren die heeron dan toch in de. meeningdat de menschen al die uitbazuiningen en de belof ten gaan slikken Waarom doet de klerikale regee ring op dit oogenblik de uitvoering niet van het voorgesteld pro gramma Waarom, hebben de katholieken m do Kamers vele van die wetsont werpen, van hare mandatarissen uitgaande, doen stemmen en in voege treden Afschaffing der belastingen Hoe belachelijk zijn zulke belof ten, straks zal ons landje zijn jubi leum mogen vieren van het vijftig ste milliard schuld en de kJori- kalen werpen ziph in den stryd voor zetels te veroveren, de radikale af schaffingder betaling om evenwicht in ons land te krygen. Zyn dat kluchtspelers, ja of neen In de zaak der belastingen zeggen wij socialisten Belastingen heffen (en vele) daar waar het geld opgehoopt ligt, beta len die betalen kan. En óe geneverwet Betreuren ze he4 in klerikale mid dens dat de gevangenbuizen, zinne- loozongesticbten, bedelaars koloniën ontvolkt raken, dat de geneeskun dige genootschappen vasteilen, dat door min alkohol verbruik, vreeselyke erfziekten en ongenees bare kwalen aan 't afnemen zyn Betreuren de katholieke dat door de geneverwet de messengevechten, inzonderheid op den vlaamschen buiten, veroorzaakt door het ver beestend driuken van genever. heb ben uitgewoed en plaats hebben ge maakt voor meer mensch aijn. Wij, socialisten, die wisten dat iu onze klasse de duivelsdrank een ruim veld vond, wy hebben onzen bekwamen voorman Emiel Vander- velde warm gesteund In zyn strijd tegen het genove* drinken, en nog maals is het van ons dat die eerlijke daad, den onschatbaren dienst aan de samenleving betoond, uitgaat. Het zal das vruchteloos zijn van wege de katholieken te pogen deze wet te radbraken. Dit vergif blij ft buiten ondanks hen En nu de sohoolwet Zij zijn de partij der vryheid De familievader moet do vryheid gegeven worden zyne kinderen te lateD feeren of er domkoppen van te maken Schoone vryheid. Zucht naar achteruitknuiperyLeve de tijd dat de ouders hun kind van af of 7 jaar de fabriek mochteo in duwen om ze te laten uitpersen. Neen, heereu, ons volk is tevre den van het verplicht onderwijs, omdat ze weet, dat hare kinderen eens goed onderwezen, de vroegere ellende niet zullen kennen, die he laas te lang onder de klerikale heer schappij heeft geduurd. Handen af van de schoolverplichting. Wy wü- len goed en degelijk onderwijs voor onze kinderen en daarom aulien alle rochtsgeaarde lieden wars van el lende en domheid zich tegen de katholieken keeren. Onder al do schoone vryheden vc-rmeldeu die nobele heeren ook nog de schoone vryheid van don eigendom, of beter eens zy meester worden, breken zy onmiddelijk de huishuurwet af. Dus de onbeperkte uitbuiting op de huurlingen. Vrijheid dohuurpnij- zen op te drijven en zooveelmogelyk munt slaan uit de woningsnood Werklieden en kleine burgers, ziet gij klaar in't spel? Opgepast, en met de eerstkomende kiezingen zulke valsche katers den dieperik ingo- slingerd. Om hun programma te volledigen zyn ze ook anti militarist geworden en zullen de katholieke meesters elke verzwaring van diensttijd ver werpen en de uitgaven voorleger en vloot op het strikt minimum brengen. Prachtig En diezelfde katholieke Vlag hoeft met ons den spot pogen te dryven mot onze betoogingen, onzen anti oorlogsdag van 21 Sep tember 1.1. Hot kon tot niets dienen. Betoogen voor den vrede, is nutte loos. De socialisten zouden ook in sommige omstandigheden naar den oorlog drijven, herinner u Duitsch- land waar hunne party de kredieten bad gestamd in 1914. Vlag, ge zeevert Moeten wy u nogmaals er doen aan denken dat de Dnetsche Rijksdag in 1914 niet in dezelfde verhouding stond als onze Kamers Duitschland had geene wetgevende regoering als de onze, het was de autoritaire maoht van den Keizer die het al te z«»ggeh had gerug steund door de centrumspartij, de klerikalen, die Het ergst voor de oor log was beinvloed. Hot was dusge- vaarlyk anders te willen, en nood- gedwonge* stemden sommige af gevaardigden do geldsommen. Toch is het nogmaals in do socialistische rangen dat de helden zijn opgestaan om pogen menschenslachteryen te voorkomen. Met eerbied denken wy aan de vermoorde apostels voor don Vrede. Liebknechfcen Rosa Luxemburg wa ren de sociaal-domok raten dte dier ven opstaan om hot bloed - orgiet.011 te doen eindigen. En met ontroering denken wy ook nog aan een anderen Vredes-Apostel, Joan Jaurès, do grooto fransche redenaar, dit prach tig tribuun vol bekwaamheden, die de raenscheid beminde, diehet wilde behoeden van de gruwelijkheden eens wereldoorlog, en die, helaasom aijn vred es pogen laffelijk werdt om het leven gebracht, aldus de lange reeks aanvullend der slachtoffers uitdesocialistischo rangen, diereeds vielen in den strtfd voorMenschelijk- heid en Recht. Wij zetten dien stryd voort Ons programma is duidelijk, aan dit der klerikalen zal geen ernstig mensch zich laten vangen. In Mei 1925 zal do kreet zyn. Weg met de volksfoppers en leve Werklieden partij. A. H. Aan de propaganda. Van nu af aan moet elke partij genoot in de bres zijn voor de pro paganda. De aanstaande kamerverkiezingen zullen voor ons land de grootste be- teokenis hebben, welke zij ooit had den. Al wat reaktionnair is zal sameu spannen tegen ons. Wie aan den strijd niet helpt, is de naam van goede socialist niet ten volle waard. Als wy willen, mannen, zal de uit slag voor do arbeidende klasse ver- beugend zyn. CINEMA. Zaterdag 18, bondag 19, Maandag 20 October. Hot groot succes De kleine Belgische uitwijkeling «een hartroerend drama in 7 deeïon. met de kleine George Bebon, die Jackie Coogan ten minste evenaart. Als komiek Lafrik on Qio detektieven in 3 deolen, een lachsucces zooals er weinigen bestaan. LOUISE GLAUM. Wie is dat Het is oen der beste tragodiespoelslers. Gy kunt haar zien Donderdag 23 October, in een harer bijzonderste filmen Voor eon tfril Ma«chtig van spelen prachtige rooneelschikking, 7 deelon, boeiend. Donderdag 30 October. Een suporfilm van de First-Natioaal. Deze die vergiffenis schenkt met Dorthy Phillips en Wallace Beery, de groote kunstenaar die de rol van Leeuwenhart vertolkte in Robin des Bois Strijdpenning RondgehaaJd bij Frans Baron 3,00. Louise geeft by 2,00. Omdat Emiel Nerinckx de zoon van Sander nen snoek gevangen hoeft 0,25. Omdat bot zoo nen dikken was 0,25. Omdat het door zyn goede matiere is 0,50. Voor de Mijnwerkers van den Borinage Gezongen door Em. Verschaffol, rondgohaald door de Doschuyteneor Arth. by V. Hondrickx 3,50 Wie doet er mee. Lijst der bedienden dezer week 29,00 fr. Gezongen door Petrus Wynant bij Henri De Boe 15,00. De Moyer A. 2,00 De Brouwer Ivo 1,00. Franceus Remi r,oo. Bogaeit Arthur i.oo.' Herregodts Adrien 2,00 Onbekend 1,00. Pion Theo- phile 2,00. Dries Casimir 2,00. Sper August 1,00 Maudens Jules 100. Totaal 58.00. ALGEMEENE VERGADERING Heden Zondag om 2 stipt na middag, algemeene vergadering vooral de leden en heschermleden der Fanfare De Voorwacht, ten lokale De Redding Geeraards- bergschestraat, 115. DAGORDE 1. Finai cieel verslag. 2. Bijzondere mededeelingen. Na de vergadering worden er VIJF nieuwe instrumenten inge huldigd Ter dezer gelegenheid zal de Fanfare een kleinen uitstap doen ia de stad. Het Bestuur doet een beroep op al de Beschermleden, de alge meene vergadering bij te wpnen en den uitstap mede te maken. Het Bestuur. Ter gelegenheid van Kermis Eyohem, zal er voor de eerste maal een GROOT BAL ingericht wor den met een buitengewoon orkest. Allen naar de nieuwe zaal De Redding Geeraardsbergschestraat Eene verstandige huisvrouw be mint haar profijt en koopt al haar brood en winkelwaren in de Coö peratief De Redding», waar zij altijd waren bekomt van allereeiste hoedanigheid aan de bestkoopste prijzen. Door uwe aankoopen te doen in de Coöperatief, helj»t gij mede aan beteugeling van den woeker handel, en helpt gij tevens mede aan de ontslaving uwer klasse. TURNERS. Gezongen door Petrus Do Coster by Edm. De Coster 2,30. Gezongen door L. Liovons, het lied Ik word te oud bij Emiel Do Coorde en doorhem rondgohaald 5,50 fr. Om dat Leon Zondag zeker niet wist dat er voor hem eene sigaar van Tubize gemaakt was 1,00. Want hij had in de koers toch zooveel plezier 1,00. De rook zaf bittor zyn als hy ze zal ontvangen 1,00. Omdat deze bij allo fabrikanten niet to krygen zijn 1,00. Omdat zulke srgaar mag vij^ franken kosten 1,00. Wie doet er mee. Van üu tot aan de kiezing: D'Hondt Victor 1,00. Van Impo Victor 1,00. Van Londersele Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Bel- iOghem Omor 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaens Joseph 1,00. Van don Eeckhoudt Theodore 1,00. De Deyn Josoph 1,00. Milo Alice 1,00. Praet Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. R. 1.00. Van Vaoronbergh Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyl Loon 1,00. Do Mol Constantl,00. Van de Steen Pol 1,00. De Coster Edgard 1,00. Alfred Gryseels 1,00. Joseph Dannau 1,00. Polydore D'Hondt 1.00. Wachtelaer Hubert 1,00. J. S. 1,00. Baetens Karei 1,00. De Wit Elvyre0,50. De Vleeschou- worTheophiel 1,00. De Mol Renél.OO. Sertin Julia 1,00. Van den Berghe Jan 1,00. Van Londersele Remyl.OO. I)e Coster Edmond 1,00. Van Lon dersele Prosper 1,00. Sonck Poly dore l.Oo. Van Kossem Clement l.OO.Vormail- len Eduafd 1,00, Sonck Joseph 1,00. Do Wit Eduard 1,00. Scheerlinck Jules 1,00. N° 279 1,00. Windels Frans 1,00. Overdracht 738,52. Totaal 779,52. Zondag aanstaande. 26 October, zal oDzeTrompettersoluh 8 nieuwe instrumenton Inhuldigen. Wy doen een warmen oproep tot al de leden om den Trompettersclub te verge zellen naar do verscheidene doelen der gemeente waar do instrumenten geschonken zijn. Dus allen op post. VOOR HET BESTUUR L. Stevens, Wie doet cv mede van nu tot aan de kiezing StevensL. 1,00. Schietecat G. 1,00. Buyl Pet. 1,00. Sirnon Petrus 1,00. Gottomans Rich. 1,00. Buyl Jozef 1,00. Stevens Vict. 1,00. Pordaons Leon T,00. De Coorde Fr. 1,00. Stevens Arthur 1,00. Goudwilders Philemon 1,00. C. C. 1.00. Hemmo- ryckx Frans 1,00. De Schepper Cle- menco 0,50. Jacobs Frans -1,00. De Trée Jeannette 0,50. O. B. K. 1,00. Van der Kelen Henry 1.00. Van Vreckom Gavrie i.oo. Hommeryckx Cam. 1,00. De Braekeleer Pierre 1,00. Goos- sens Maria l,oo. Stevens Frans l,oo. Goudswilders Hermine 1,00. Marie Van de Langen o,5o. Helen- decker Eugenie o,5o.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3