Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. De inzet van den Strijd. Mijn Hoekje. 21e Jaar N° 43. Prijs per uummer 15 centiemeu. 26 October 1924. Annoncen Aan ons de Toekomst. 1' mi ft j 'IJl Asthma ABDIJSIROOP RECHT El VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 r'r. per regel op 1" en 2» bladzijde, 2 l'r. op 3' en 4bladzijde. Roklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moéten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden wordon. Ongeteekonde brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekonrd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ -HET RECHT. Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Post,o.hockrekeningN'85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 8 4,20 I jaar 7,75 KUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureolen. De kiesstrijd is begonnen. Met het oog op de algemeene verkiezingen voor Kamer en Se naat in Mei aanstaandemisschien vroeger en eerder dan men wel denkt worden in alle politieke partijen vergaderingen en bijeen komsten belegd en gehouden, waarop de wederzijdsche belangen besproken worden. Ieverig is men bezig het kiesplatform samen te stellen, wat niet altijd van een leien dakje loopt, wel integendeel verder worden eenige strategische punten bezetr en waar het van pas komt, worden hier en daar een paar klappen uitgedeeld zonder belang. Af en toe voorpostgevechten. De eigenlijke groote strijd, de groote veldslag wordt nog niet ge leverd, omdat de mobilisatie der kieslegers nog niet voltrokken is, en ook omdat soms de leiders zelf niet weten of zij nog wel troepen achter zich hebben. Zoo heeft men de liberale partij, de partij dar... Vrijheid en der Demo cratie Zulks veronderstelt dat die partij opkomt voor eene democra tische sociale wetgeving, dat zij opkomt voor de belangen van de kleinen, voor de sociale rechten en taalrechten van den Vlaamschen werkman en boer. De liberale leiders beweren tenminste dat het zoo is. Wie zei daai ook weer luistert naar mijne woorden, maar ziet niet naar mijne daden Dat is het. Luistert naar de woorden van de Liberale democra ten maar ziet niet naar hunne handelingen in de kleriko liberale regeering van Theunis. Gelukkig dat de kleinen de bedienden, de kleine burgers en boeren, de neringdoeners, welke tot nu toe nog luisterden naar de liberale vrijheidswoorden heel goed zien, en zelfs beter uit hunne oogen beginnen te zien dan zij wel tot nu toe deden. De laat ste daden van de liberale-katho lieke r.egeering zullen wel voor goed de oogen geopend hebben aan al degenen die nog luisterden. De liberale partij wordt aldus stil aan een leger... zonder soldaten Het katholieke legeris verdeeld. Die zijn echter volop aan 't mobi- liseeren, zonder nochtans goed te weten in welke richting de mo bilisatie moet plaats grijpen. Twee wegen staan open de reaction- naire weg en de democratische weg. Meer dan eens werd dan ook ceeds de splitsing van het leger aangekondigd, maar altijd op 't laatste nipje werd de eenheid be houden bij gebrek aan eene wel- afgeteekende richting. Dan blijft het gros van 't leger bijeen, doch gaat niet vooruit. Zal nu nog de eenheid behouden blijven De reactionnairen voelen veel aantrok voor de liberalen kwestie van coffre fort en voorrechten. De democraten... Ja, de kristene democraten wil len wel maar durven niet, ofwel durven wel maar willen niet. Dat j is het beste middel om de judasrol te spelen in de democratische ar beidersbeweging. 't Komt steeds op 't zelfde neer:na wat gepreuttel en eens met de vuist op tafel te hebben geslagen, draaien de kris tene democraten bij en de eenheid is bereikt op den rug der demo- kraten. Die-beginnen ook te zien... en kijken naar links, naar de socia listische partij, de eenige partij, die democratisch denktvoelt en handelt, die hare bestaanreden vindt in den strijd om rechtvaar digheid voor de kleinen, en in de eerste plaats voor hen, die leden en lijden hier op aarde. De socialisten zetten bewust dien strijd voortzij zien vóór hen de legers der reactie en de verra ders der demokratische gedachte, de legers van het kapitalisme, on der den vorm van Liberalen, Katholieken en Fronters, want ook de Fronters zijn diepovertuig de aanhangers van den kapitalisti- schen afgod, toch de socialisten, de klassebewuste arbeiders zien en kennen ook hun leger, vast aaneen gesloten en eensgezind, dat door tucht en vertrouwen, door samen werking en organisatie in vakbon den, mutualiteiten en coöperatie ven den grooten strijd gaat leveren aan het leger der reactie en dat al strijdende hoopt te veroveren hun recht, de regeeringde macht. Zij wilden wat was recht, En wonnen wat zij wilden Julien DOMS. Wanneer wij een oogslag wer pen op den toestand, zien wij aan de Oosterkimme de bevrijdingszon opdagen, die haie glinste'rende verlossingstralen over het gansche heelal laat neervallen. Met genoegen zien wij, dat er in ongeveer 2Öo gemeenten eene Socialistische meerderheid is, als ook in 2 Provinties. In de Kamer zijn wij bijna de sterkste groep, en met de eensgezinde wil, de vastbe radenheid onzer arbeiders zijn wij in 1925 den zege verzekerd. In Frankrijk hebben wij de De mocratie zien zegevieren, en wij leven in volle overtuiging dat den val der Engelsche-arbeidersregee- ring van korten duur zal zijn en de Labour-Partij met de verkiezin gen die eerstdaags zullen plaats hebben, versterkt uit den strijd zal komen, waardoor delang verwachte vrede, stilaan maar zeker, zal ver- wezentlijkt worden. Het is een feit, voor ieder die klaar wil zien, dat de kapitalis tische kaste van Belgie zooals deze van gansch de wereld, in duize lingwekkende vaart naar het top punt van hare ontwikkeling, het einde van haar bestaan voortsnelt... Conferentien, verdragen, volk- verblindende redevoeringen wor den door die menige opperhoofden sinds jaren gehouden, en nog is de vrede niet verzekerd. De arbeidersklasse die haren eigen ontwikkelingsstrijd moet voeren, is geroepen om den vrede te verzekeren, en met het onophoudend aangroeien der de- mokratie, gaan wij ook stilaan naar de wil aller volkerenDe Vrede België dient op dat gebied zijn naburige landen te volgen, de over winning der Sociaal denlokratie zal dit werk volbrengen. De intel- lectueelearbeiders die immer ver wijderd hebben gestaan van de handarbeiders, komen meer om meer ia voeling met elkaar, om dat zij bewust zijn, dat geen volle dige overwinning zonder onder ling samengaan mogelijk is. Als we dat nazien zijn wij een prach tige uitslag te verwachten, en in dien we over een meerderheid in het land beschikken na de verkie zingen van 1925, zal er weliswaar voor onzer aanvoerders een zware taak te wachten slaan, doch hoe lastiger de taak. des te prachtiger zullen de uitslagen zijn, des te machtiger zal ons arbeidersleger worden. Mochten wij nu geroepen zijn om deel te nemen aan eene regee- rings-kombinatie, dan dringt de noodzakelijkheid aich op, een re geering te vormen met Demokra tische elementen, om de menig vuldige werkerswetten die door de Bourgeoisie zijn verknoeid of afge schaft, opnieuw in te voeren. Wij mogen niet meer dulden dat alles gesaboteerd wordt, zooals het prachtige werk van Wauters, door alle arbeiders wel begroet, die nu door de katholieke-liberale zooge zegde demokratische regeering gansch verniettigd zijn geworden. Dit alles moet onze arbeiders steunen in hun strijd. Theunis heefteen slechte poli tiek gevoerd met de regeering Poincaré van Frankrijk te 6teunen, zoodanig dat hem ten laatste bijna geen vertrouwen meer wordt ge schonken. Dergelijke politiekers zijn scha delijk, en voor de arbeidendeklasse, en voor de maatschappij in het algemeen. De Sociaal-Demokraten staan met een zuiver geweten om in het komende strijdperk te treden, die hardnekkig zal zijn. Heden staan de katholieken nog verdeeld, be wijs ontslag van minister Van De Vyvere, om de eenheid in hun ran gen tegaanherstellen Sommige van hun wenschen na de kiezing eene regeering te vormen met Socialis ten, doch anderen, willen er niet van weten en willen voort met de liberalen aan het roer zitten, om ons land nog meer naar den afgrond te kunnen sturen. De Liberalen van hunnen kant, weten niet goed wat ze willen de eenen houden zich vast aan hun huidige strijd als een drenkeling aan een strooihalm, de andere hebben over hun daden van reactie die zij tegenover de arbeidende klasse samen met de katholieken hebben gepleegd berouw, iets wat laat is gekomen, en waarvoorde arbeiders hun dienen rekening te vragen. Alleen de socialistische partij staat eensgezind in den strijd Als één man wordt er gestreden naar hetzelfde doel, en wij socialisten hebben niet te zoeken of we met liberalen of katholieken zullen sa men werken, wij streven voor één doel en dat is De volledige eind- zegepraal der arbeidende-klasse bewerken. Dat is noch katholiek, noch libe raal, maar zuiver socialistisch Dit dient steeds onze leus te blij ven. A. B. Tombola van de Internationale JJ Tentoonstelling der Coöperatie en Sociale Werken. (E.I.C. 0 S.) Gedurende maanden begaven de strijders der Coöperatie zich te Gent. De vurige Stad in Vlaan deren was de hoofdstad en de ver gaderplaats van de Kooperatieve wereld. Op 15 September heerschte er een koortsachtige beweging elk wou een laatste maal aanschouwen al wat zoo schoon en zoo machtig geweest was. Elk kon zeggen zooals Julius Cesar: Ik ben gekomen, ik heb gezien, ik heb overwonnen» Ja: de Kooperatie heeft den slenter vervangen, of ten minste, heefl zij de bazis gelegd van beslissende overwinningen zij kan niet anders meer dan bijval oogsten. Onweer staanbaar neemt de beweging een aanvang. En van het grootste belang is het dat al ,wat haar kan voordeelig zijn, een gelukkige uitslag geve. Daarom werd een tombola ge organiseerd- Weer een tombola zult ge zeg- gen. En waarom niet Indien de biljetten niet duur zijn en indien het aantalloten groot is met daarbij eenige groote loten Onmogelijk Neen Het is verwezenlijkbaar. Wij zullen malkaar spreken binnen acht dagen, zoo ge wilt. Maar wacht geen acht dagen meer om biljetten te koopen en misschienom de kans niet te laten ontsnappen. Want niet vergeten dat de trekking in Decem ber plaats heelt. J. B. Zaterdag eerstkomende, is het dus Allerheiligen, dag der dooden, dag dat wij socialisten in groep, in stoet, onze dooden herdenken, bloemen en kronen op hunne gra ven dragen. Telkeniare zijn die stoeten aan zienlijker geworden, eiken socia list aanziethet zich als plicht mede te gaan, omdat hij eerbied go- voelt voor al dezen die hun leven hebben gewijd aan de volkszaak, zooveel hebben geleden en geof ferd voor den strijd van het prole tariaat. Wij zijn dus zeker, dat oolitoe komende Zaterdag1 alle bewuste socialisten, al wie eenigsins kan op post zullen zijn, om op te stap pen naar onzen doodenakker, naar de graven van onze voorgangers, die ons den weg hebben gewezen, die de eerste banen hebben gelegd, den bodem vruchtbaar gemaakt, geploeed en gezaaid, zoodanig dat wij nu kunnen oogsten. Want wij kunnen het niet ge- noeg herhalen, onze oudere mak kers hebben meer dan taai ge weest. meer dan moedig, meer dan offerwillig om het zoover te kunnen brengen, want laat het ons maar zeggen, degene, dit? heden tot de socialistische partij komen, vin den de tafel gedekt. liet is door die vroegere kam pioenen te herdenken, door hunne graven te bezoeken en te versie ren, dat wü moed zullen putten om hunne aangevangen werkin gen voort te zetten en hun begon nen strijd tot een goed einde te brengen. Allen dus mede gemarcheerd. Onze stoeten moeten grooisch en indrukwekkend wezen, dat is het gedacht vanFriedcrik. Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en bij de ademhaling, maak dan de taaie slijm los met *de beproefde Akker s Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchtet, kink hoest. slijmhoest, griep, influenia. AKKER» A!le Apotheken. Per Fletch t 2)0gr li 7.SU. t 550 8.. «r. 12.-1 t 1000 gr Ir. 20- Eiacht onze hendteekening L. I AKKhR. Hoofddepót Belgi*' R. de Ueul. Af»twerp*n.

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1