De vooruitgang van La Prévoyance Sociale. Aalst Jaarlijksche Rouwbetooging, Syndikale Rubriek. Heyst aan Zee. Huis der Mutualisten Gemeenteraad. Om aangenaam le lezen. lieden Zondag Open bare Aanbesteding BERICHT. Zondagdienst, Ieder Partijgenoot Tegen de Woekerprijzen. Mannen! Vrouwen!! op Zaterdag 1e November (Allerheiligen). Uit Ilofstade. Denderleeuw. Met rasse schreden bevestigt onze verzekoringskooperatief haar succes. Bewyzon wy zulks met enkele cyfers op 30 Soptember laatst. Voor de 12 maanden van 1923 ver hoogde hot aantal verzekerden ge middeld met 2666 per maand dit oyfer bedraagt 2835 voor do 9 eerste maanden van 1924. Voor do 12 maanden van 1923 ver hoogden de levonsverzekerin^s- kapitalen gemiddeld met 2 miljoen 917,367 frank per maand dit cijfer beloopt tot 3 miljoen 196,968 frank voor de 9 eerste maanden van 1924. Voor de 12 maanden van 1923 ver hoogde do jaarlyksche inning in de brandverzekering gemiddeld met 26,782 frank elke maand dit cijfer bedraagt 31,494 frank voor de 9 eer ste maanden van 1924. In deze cyfers worden niet begre pen de herverzekeringen van de brandverzekering door de Maat schappij slechts begonnen in het begin van dit jaar; de rekeningen op 30 September werden nog niet gesloten, maar men schat op een netto ontvangst van 250,000 frank voor do 12 maanden,<'t zijeennieuwe gemiddelde verhooging van 24,000 frank. Het is niet te verwonderen dat de kleine dagbladen die onze instelling eiken dag aanvallen, dat hun mond meer en meer te klein wordt om nog te kunnen by ten. Het Winterseizoen te Vuurtorenstraat, 12. Pensioenprïjs 15 fr. per dag. Electriciteit, oentrale verwar ming, warme baden en stortbaden. De «honderde personen die er ge durende den* Zomer verbleven, kunnen getuigen over de eerste kwaliteit der keuken en de toege negenheid van het personeel. Schrijven naar Zaal 58, Volks huis te Brussel Datum van aan komst en vertrek verryelden. Maandag 27 October te 5 ure namiddag. DAGORDE 1). Gemeentebegrooting 19°3. 2). Gemeentebelasting. Vernieu wing van holïlngsmachtiging. 3). Gemeentegrond, Verkooping. 4). Aanbesteding van bouwwor- ken. 5). Bureel van Weldadigheid. Grondverkooping in de Lindenstr. Openbare verpachting. 6). Lager JOnderwys. Schoolregle ment. Aanneming van eeno nieuwe klas in de school Esplanade. 9 j 9 j#r# Good gekomen, gezel Nichols Waarom Wel, 'khad u juist iets te vra gen, over uw schepenschap. Laat hooren. Welnu, 'k verneem dezen mor gen dat de bedienden van 't stad huis vragen hunne loonon te roge- len naar do levensduurto. Weet ge'r iets van Zeker. Maandag was er een brief in 't schepencollege de zaak is niet besproken, maar 'k heb den Roer Secretaris gevraagd, eens te willen onderzoeken, hoeveel uitgave hunne vraag zou vergen. Er is my gezegd, dat het onge veer 65 a 70 duizend franken zal zyn, per jaar. Z' hebben dus zelf eens nage rekend Ongetwyfeld. En wat is uw ge dacht. Zoudt go kunnen voldoening gevon Voldoening geven Er is altijd middel, wanneer men de schulden vergroot. Maar zeg eons.zoudtge niet den ken dat het i3 om u in eene moeië- lijke positie te brengen Ge zjjt pas onkole weken in 't schepencollege en al den tyd, dat M. De Valkeneer de stadskas bestuurde, hebben ze ezwegon. Nu eerst voelen ze dat iet duur leven is. Wie weet Nochtans, dit korps bedienden, bestaat voor hot grootste gedeelte uit katholieke kiesdravere, die in de laatste kiezing hemel en aarde lieb- ben verzet, om den triomf der katho lieke party te verzekeren,die party, die beloofde hot leven goedkooper te maken. Zoudt ge ze niet verzenden naar hunne opperbazen in 't Ministerie to Brussel Dezen zouden het leven kunnen doen verminderen, ofwel u de toelating geven taksen te leggen naar beliefte, dan zoudt ge hun loo- nen kunnen verhoogen, en ook uw bud jet in evenwicht brengen. 't Is toch niet geestig, aldus te moeten besturen. Ons budjet sluit met minstens 100 duizend franken to kort, en ge kent de schuld die de stad heeft, niet waar Ik zal eens onderzoeken of er geen personeel te veel is. Die heeren werken nu hoogstens 5 1/2 uren daags, en met een werkdag van 8 uren zijn er dus voorzeker bedien den op den hoop. Zoudt ge ze dus 8 uren doen werken Wel, moest ge die heeren hun binnenste kennen, het grootste ge deelte is van meening dat de werk lieden MEER dan 8 uren moeten werken, waarom zou 8 uren te veel zijn voor hen Alhoewel ik van meening ben, dat al wie werkt goed moet betaald worden, zie ik geen middel om aan hunne vraag te voldoen. Weet ge wel, dat de Burgersbank reeds een half millioen franken verschoten heeft voor de stad, en dat het beheer ons verwittigd heeft, dat we vóór nieuwjaar 250 duizend franken heb ben af te korten, of dat ze de cou pons der stad, dus de intresten niet meer betaalt Wij hebben 26 houten barakken laten komen om den woningnood te helpen lenigen, eene nieuwe uit gave van ongeveer 40 duizend fran ken. Langs alle kanten loopt men om de achterstallige betalingen te willen doen neen, ik zou waarach- gaan golooven. dat men een complot smeedt, om don nieuwen Schepen van Finantiën in een slecht daglicht te kunnen stellen. 't Is dus opperbest geweest, dat ge de bevolking van den toe stand der stadskas hebt ingelicht. Ongetwyfeld. Maar zeg eens, de bedienden ineer betalen, het werkvolk zal vol- gon Waarom niet? Zij zyn de slecht ste betaaldou. Het leven is voor hen oven duur als voor de bedienden. Wat is uw gedacht Ja, moeiölijkom zeggen.Gaarne do gewettigde vragen om loonsver- meerdering voldoen, maar de moge lijkheid om to betalen is eene eerste vereischte, en die zie ik voor den oogenblik nog niet in, en daarop nam hij afscheid van ons. J. B. De Winteravonden br&ken aan. Ieder partijgenoot zal naareenaan- genaam middel zien om zijn lange uren bij u warm vuurtje door te brengen... en ze vergeten dat ze een boekerij van Q23 werken bezit ten waarvan ze een CatolOQUS Van 31 bladzijden kunnen koopen aan 1,50 Ir. om er de boeken uit te snuffelen die ze naar keuze ver langen te lezen. Onze catologus dient 3 a 4 jaar. Waarom durven ze aarzelen De catologus wordt verkocht in de boekerij en bij deo lokaalhouder van Hand in Hand Binnen enkele dagen wordt er een bijvoegsel van uitgegeven, kosteloos, aan al wie er een aan koopt of aangekocht heeft. Dat bij voegsel bevat 30 nieuwe aange kochte boeken en een dertigtal andere, in goeden staat, welke ons een partijgenoot schonk, die met vreugde de groei van een opvoe dingswerk steunt en groot wil maken Deze makker verdient langs dezen weg niet alleen als voorbeeld aan de andere partijgenooten ge steld te worden, maar we houden er aan hem openlijk onzen harte- lijken dank te betuigen. We verwittigen de lezers hierbij dat van af heden Zondag, 26 Octo ber, de catologus aan de muur van de leeszaal niet meer zal uithan gen. wordt er een propagandatocht ge houden langs het gewest Sotte- gem. Wy doen een dringende oproep tot onze veloryders, om deze uit stap mede te maken. De Fanfare en partygenooten vertrekken roet den trein van 12,05 ure tot Herzele. Het zal dus voor onzen veloclub een schoone tocht zyn, elk wetze dus op post. Byeenkomst om 11 ure aan 't lo kaal. u Onze Harmonie gaat heden Zon dag namiddag naar Herdersem waar er eene Openlucht-Meeting plaats heeft. Wy doen dan ook een dringen den oproep tot onze partygenoo ten propagandisten om op postte zyn. Ons aller betrachting moet zyn, in 1925 de reactie ten pletter te slaan. Wy moeten ons voorberei den, ons plannen smeden op vaste grondvesten, die niet van een harde aanval vanwege de reactie aan 't wankelen gaan. Op de bres dienen wy te staan, en onze uit slag zal aan onze verwachting beantwoorden. Deze die met de Harmonie mede marcheeren, vergaderen aan het lokaal c Hand in Hand om 1 -114 ure stipt. Door den overgrooten bijval door onze Turners op hun feest te Brembodegem genoten, en op al- gemeene aanvraagzulten zy heden Zondag nogmaals een prachtig feest geven, in de café St Louis by L. Arys, Brusselschesteenweg, om 6 1/2 ure 's avonds. Algemeene inkomprys 2,00 fr. Kinderen i,00 fr. Allen er heen. Samenw. Maatschappij van goedkoope woningen voor het Oewest Aalst Do Maatschappij geeft in openbare aanbesteding liet bouwen van 52 arbeiderswoningen op eenen grond gelegen in de nabijheid van den Gentschensteenweg en St-Ahnaweg. Plans, lastkohior en begrooting zullen ter inzage liggen des belang hebbenden in de Miliciezaal ten Stad- huize, yan af Woensdag 22 October tot Woensdag 5 November. De aanbiedingen moeten pej aan bevolen brief en gezegelden omslag pec post besteld worden ten laatste deo Donderdag 6 November. De opening dorbiedingsbrievon zal plaats hebben op Maandag 10 No vember om 10 ure voormiddag ten Stadhuize. De Voorzitter der Maatschappij. R. MOYERSOEN. De leden ven Ziekenbond Victor De Geyter worden by deze verwit tigd dat het uitbetalen op Vrijdag 31 October van af 8 tot 11 ure 'smor gens zal plaats hebben, gezien hot des Zaterdags Allerheiligen is. Het Bestuur. STAD AALST. De apotheken zijn allen open tot s middags.Zal'snamiddags alleen open blijven de apotheek van M. DE KEZEL, Boterstraat. N. B. De apotheken sluiten da gelijks om 20 uren. koopt een catalogus van zijn eigen boekerij Band in Hand 31 bladzijden1,50 fr. Gangbaar voor minstens 3 jaar. Allerbeste Rooktabak aan 6,00 fr. de kilo. Te bekomen by A. BRECKPOT, Zonnestraat, 95, Aalat. Neemt met uw gansche familie deel aan de Bijeenkomst aan het lokaal Hand in Hand om I I/2 ure namiddag. De Fanfare Hand aan Hand en de Harmonie Arbeid en Kunst zullen de betoogrng opluisteren. Den Turngroep Jeugd Bloeit is belast met hot dragen der Kronen en Bloemen. Deze mogen van af Vrijdag aanstaande in het lokaal ge bracht worden. Het Midden Comiteit. Bij de Leder en Vellenbewerkers. Sinds in onze verschillende bran- chen, een aktie is aangevangen om den Achturendag meer dan ooit te verdedigen, kan men met genoegen bestatigen dat er opnieuw een drang ontstaan is naar den vakbond, van werkers, welke er vroeger niet aan dachten van de organisatie te moe ten deel maken. Dat onze aangeslotenen daar een groot deel aan meehelpen is wel niet te betwisten, maar dat zich een groot deel daaraan onttrekken is niet minder waar. Ieder van onze aangeslotenen zou moeten begrijpen dat ze daarin een syndikale plicht te vervullen heb ben, want nog overal op de werk huizen is nog een grootdeel werklie den welke buiten onze rangen staan. En wie van U zou durven bewe ren, dat ze niet bij machte zyn, een zieltje te winnen voor onze syndi kale organisatie. Iedereen kan dit als hjj zich met hart en ziel aan de propaganda wilt zetten. We vragen dus al onze aangeslo tenen, om zich eens krachtig en met liefde aan de propaganda te bege ven. I Begrypt dus uw syndikale plich ten, en doet den heiligen eed, om nevens uw bestuur te staan, die meent dat er met nieuwjaar e. k. honderd nieuwe leden kunnen ge wonnen worden. Aan 't werk dus, werkmakkers, voor de grootmaking der syndikale organisatie, en leve de Vakbond der Leder- en Vellenbewerkers. We hebben onze vlag Ziedaar de kreet die onder onze vurigen opging, wanneer ze het ver gend nieuws vernamen dat de Vak bond overgegaan was tot het aan- koopen van een bondsvlag. We mogen verzekeren dat het een prachtstuk zal zyn. Ziedaar tot wat onze propagandisten in staat zyn als iedereen maar krach tig de hand aan 't werk wil slaan. Op een heel korten tyd wisten ze een ronde som bijeen te garen, die ons in staat heeft gesteld om onze bondsvlag te kunnen aanschaffen. De datum dat we de vlag haar doopsel zullen geven, zal later be kend gemaakt worden. We zullen het mogelijke doen om er een grootsch feest van te maken. En nu gezorgd dat we alle leder eu vellenbewerkers onder onze syndikale vlag organiseeren. Iedereen aan de propaganda dus Tl Een initiatief die wel zou mogen nagevolgd worden, is het volgende De kameraden van het werkhuis Steeuhout L. te Aalst, hebben de noodzakelijkheid gevoeld, dat bene vens de economische strijd, ook de politieke strijd niet verwaarloosd mag worden. Zy hebben op hu» werkhnis dan ook een omhaling gedaan, om een abonnement te bezorgen op het blad «Vooruit aan een met aangeslo tene. Dit is een prachtig middel om de buitenstaanders te overtuigen, van hetschoone en edele van onzen strijd. Ze beloofden tevens het niet by een abonnement te laten, maar te ijveren dat dit óón zich zou verme nigvuldigen. Allo, makkers aangesloïenon, wie volgt dit prachtig voorbeeld. Eug. Deprez. Solidarifteitssteun tén voor* deele der stakende Marmer bewerkers van Cousolre. Week van 13 tot 21 October. Haelterman Cesar 2,o0. D' Höndt Charles l,oo. Van den Bergh Georg. l,0o. Linthout Henri l,oo. Salens Prudent 16,oo. Dierickx Leopold 5,o0. De Brouwer Alfons 1,00. De Moor Prosper 2,0o. Verbeeken Fr. 1,00, Permentier Louis 1,00, De Sae- deleer Petrus l,0o. Blanckaert Ser. 3,oo. De familie Welleman Jan 5,00. Dierickx-Van den Brempt l,0o. Van dér Maelen Leon lo,®o. Van der Borght Jan 5,oo. Roels Jozef 2,oo. Werkhuis De Vos 8.oo. De Nil ge broeders 5,oo. Podevyn Constant 2,oo. Werkhuis De Haeck 12,oo. Meurisse Alf. l,oo. Geeroms Adolf 1,00. Werkhuis De Bie 13,oo. Per- daens Camiel 3,oo. Perdaens Jean 2,oo, Geladen Hypolyte l,oo. Petrus Blanckaert l,oo. Van Cauwenbergh Frans l,oo. D'Hondt Charles l,oo. Van den Bergh Georges l,oo. Lint hout Henri l,oo. Werkhuis Verhuist 7,oo. De Moor Guillaume2.5o. Amant Frans 2,5o. WerkhuisFortems 15,oo. Dierickx Jozef l.oo. Blanckaert Ser. 3,oo. Totaal dezer week 142,oo. Wis doet er mee van nu tot aan de Kiezing De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy verman 1,00. Berghman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedt Livinus 1,00. Peereboom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Boeykens G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van der Veken 1,00. SteenbautA. 1,00. Ph. K. A. l,oo. Suziski l,oo. Haelterman l,oo. V. D. Maelen l,oo. J. Van Der Borght l.oo. Spitaels L. l,oo. Flips Henri l.oo. Van Vaerenberg J. l,oo. De Smedt L. l,oo J. Boeykens l,oo. P. C. l.oo. Wasteels 1,00. P. R. 1,00. Van Cau- wenberg D. 1,00. Podevyn Felix 1,00. Severin Lelong 0,75. Biobaut R.1,00. De Schryver Pol l,oo. D'Haeseleer August l,oo. Totaal 34,25. KIEZERSLIJSTEN. We verwittigen de kameraden dat op i November (Allerheiligen] en Zondag 2 November, de kie zerslijsten ter inzage zullen liggen van 4 tot 9 ure 's avonds, in het lokaal. Het ia plicht van elkeen de lijs ten te raadplegen om te zien-of ge in 1925 kiezer zyt. Na 20 Novem ber is het te laat om klachten in te dienen. Komt dus allen zien. De Soc. Propagandaclub. De vertooningen ia den Cinema van het Achturenliuis hebben langs om meer bijval. Over acht da gen zyn rond de 200 mensclien moe ten terugkeeren, by gebrek aan plaats. Zondag 19 October was bet terug vollen bak, spijts do geniepige te- genpropaganda der gelen. Maandag 20 October hebben we een prachtige vertooning gehad van - Morphine door het reizend Too- neeigezeischap uit den Volksschouw burg van Brussel. Binnen kort op- vooriug van do beruchte operette De Kwatasoldaten

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2