Aalst Y 't Is er mede gebeld. Onze cooperative beweging. Academie van schoone Kunslen Aalst OPROEP. Gemeen teraadszi King van 27 October 1921. Besparingen. Aan M. I)e Valkeneer. Ieder Partijgenoot koopt een catalogus van zijn eigen boekerij a Hand in Hand 31 bladzijden1,60 fr. Gangbaar voor minstens 3 Jaar. Gemeentebelastingen Asthma ABDIJSIROOP sedert Marieken weg is, goen middel om er nog een te vinden. Is 't waar? Ja, gü zult het niet ondervin den gü hebt dagelijks een sok daat om uw werk te doen, hy wordt betaald en onderhouden op staatskosten, moet daarbij ge hoorzamen als e.n kind, maar wy, wy die betalen uit onzen aak, wy kunnen bovendien niemand krygen. Wat kan ik daar aan doen 'k Weet het,niemendalle, maar 't is toch niet aangenaam voor ons, te moeten zien, dat eene vrouw von een officier, niet al leenlijk leeft op kosten van den Staat, maar daarenboven, nog een kosteloozen knecht heeft Maar Madame. 'k Moest het u toch zeggen, te meer omdat dit alles door ons lastenbetalers betaald moet wor den, en de soldaten hun dienst niet doen, want de socialisten zyn dezen die het volk opruien, het hooge loonen doet winnen, en nochtans hadden de soldaten, had het leger zyn plicht gedaan, het zou de socialisten van in den beginné verdelgd hebben, 't Is nu niet gebeurd en dus is uw jman een opeter van de Staatskas en gij ook Eo madame zonder meid was weg in eene fransche coleire. Wat den officier verteld heeft, als zyne vrouw hem hare ontmoe ting heeft medegedeeld, is ons niet bekend. Friederik. Pastoor en Pieter Daens waren de vervolgden der geestelyken «n zelfs was hetdragen van hetpriesterkleed verboden aan Pastoop Daens. Als Pieter Daens ten offer ging weigerde men hem de relekwie te laten kussen en nu Sedert hunne dood zyn hunne vol gelingen, de beste vrienden dor geestelijkheid, der Katholieken ge worden. Sedert zyn ze verbroederd met de Katholieke V. O. S. gaan ze in een en dezelfde stoet met het muziok dor Groenkruisers de volgelingen van Pieter Van Sehuylenbergh, die op een en dezelfde lijst als de Bethune en Moyersoen figureert. By de inhuldiging van onzen nieu wen deken van Aalst waren hunne gekozenen op zyn banket. Zulks bewijst dat ze naar hunnen ouden stal terugkeeren, dus by de Katholieken en het maar is om zand in d'oogen der menschen te strooien en de kleintjes te verdoelen, dat ze nog stryd voeren. Zij spartelen hunne laatste stuip- trekkirgen.'t Is waarachtig niet te vroeg in 'i belang van de eenheid der verdrukten en uitgebuiteDen. R. I. P. Gezel N1CHELS merkt op, indien er verspillingeu zyn, deze zyn ge schied onder het katholiek bestuur, waarop M. Schelfhout nooit heeft op gereklameerd, natuurlijk. M. DE VALKENEER (kath. sche penen maakt nog bemerkingen op het gebruikte personeel in het Park, die dient ingekrimpt te worden. Gezel MARCEL, (Schepen van Openbare Werkeojzegt niet gewacht te hebben tot als M. De Valkeneer zijne bemerkingen deed, want deze werklieden zijn in het Park nist meer gebezigd sinds ik in het Sche pencollege zit, maar wel aan andere en nuttige werken. M. DE VALKEN EER, betreffende de post op de begrooting der Hospi- ciën waar een som van 4500 fr. in voorkomt, aan drinkgeld voor onze ouderlingen voor allerhande bezig heden is uitbetaald, daar moet ik tegen protesteeren, en vraagt eene commissie van onderzoek. Gezel STEENHOUT Jozef is vol ledig t'akkoord dat er een kommis sie van onderzoek wordt samen gesteld, maar vraagt _dat deze zich dan ook zou gelasten "eens een on derzoek te doen in het Oude vrou wenhuis waar een verwer in het goud heeft geverfd, dat zijn echte verspillingen geweest, maar ju, dit was een uwer kiesdravers. (pardaf ge hebt wat ge vraagt M. de competentie De Valkeneer, redac tie). Spreker is er van overtuigd dat er na onderzoek zal toegestaan worden de drinkpenning te verdub belen. vraagt ook den heer Mertens (kath.) hierover zyne meening te zeggen. M. MERTENS (kath,). Mynheeren, jaren en jaren heb ik als bestuurlid in den raad van hospiciën gezeteld, meermalen heb ik hartpijn gehad, als ik aan die armeouderlingen niets kon geven, nu hebben ze het geluk eenige penningen te ontvangen, het strekt den Hospiciëraad ter eere, en ik begroet dus hunne werking, al is zij ook van onze tegenstrevers. (Pak vast M.De Valkeneer, Schepen van M. DE WINDT, (lib.) oefent ook nog waü kritiek uit op de begroo ting, gjaat de oorzaak zoeken, bij een paard die moest aangekocht worden, en te duur volgens hem is betaald. (Zou M. De Windt zich niet vergist hebben Heeft hy misschien willen spreken over den stamp vaD den ezel, die we meeneo het, nog op zyn maag zal liggen, redactie) wyst verder op een brief die aan de vi reen igd e boen hou wers is gestu urd meldende dat zo tegen 15 November e. k. de twee stapelplaatsen hun door het vroeger bestuur, sinds jaren gratis was afgestaan, moeten ontruimen, meent dat het niet zou mogen geschieden. Gezel N1CHELS, het is niet door het Schepencollege dat de heenhou wers plotseling die plaatsen moe ten ontruimen, maar doorhethooger bestuur, door het feit dat er op ver schillende plaatsen ziekten heer- schen, en er hier meer beesten wor den geslacht. Indien men aan het verzoek van den hoogeren raad niet voldoet, staan wij voor groote uit gaven, en ik meen dus dat dit niet mag geschieden van eenige belang hebbenden te bevoordeeligen ten koste van de ganscho bevolking. Na nog een weinig geharrewar wordt er besloten, dat er zal onder handeld worden om tydelyk deze plaatsen aan d° vereenigde been houwers te verhuren. De Samenwerkende Maatschap pij Hand in Hand willende hare welbeminde coöperatieve ac tie uitbreiden in ons arrondisse ment heeft moderne kruideniers winkels en volkshuizen ingericht op de volgende plaatsen AALST Molendries, Molen straat en Ledebaan. LEDE Statiestraat. EREM BODEGEM Brussel- sche steenweg Werklieden, Socialisten, Gij allen kent uwe instellingen, gij allen hebt reeds den onwrikba- ren wil kunnen vaststellen die Moeder Hand in Hand bezielt eo die baar heeft aangezet U te helpen, U zeiven los te rukken uit de kapitalistische klauwen. Zult gij blijven voortgaan bij uwe vijanden, 't is te zeggen bij de privaatbakkers en winkeliers brood en kruidenierswaren aan te koopen. Ofwel, wilt ge mede werken tot de ontslaving der wer kende klasse WILT GE Ja, nietwaar, want het ver schil is te groot tusschen uwe Coö peratieven en de privaat onderne mingen, om U toe te laten in uwe onverschilligheid te blijven voort leven. Wat geven U de privaatbakkers en kruideniers Uw brood duurder dan in «Hand in Hand», op elk aangekocht van i kgr. een te kort in gewicht, dus in voedingswaren, \aii 50 tot 100 grammen. Uwe kruidenierswaren van de zelfde hoedanigheid, duurder dan in Hand in Hand Bovenal, benevens deze nadee- len, dient het geld dat ge hun deels uit vriendschap, deels uit gebuur- schap laat verdienen, enkel om U uit al hunne krachten te bekampen. Vergeet niet dat zij, al zijn ze ook in schijn uwe vrienden, u en uwe voorrechten, betaald na har den strijd, willen in den grond boren. In onze Bakkerijen, Brood dat goedkooper en voed zamer is dan elders. Juist gewicht. Deel op einde van het jaar. In onze Kruideniershandel, Een kampstrijd wordt uit geschre ven op Maandag 10 November 1924, om iü uren 's morgens voor het 'aausfollon van twee leeraars voor de Stedelyke Academie. Klas ant hiek hoofd- en Klas lijnteekening. Voor verdere inlichtingen ziel 1 te wenden hij don secretaris van de Academie R. Méganck, Schoolstraat 34 T/S. De kiezerslijsten der vrouwen voor de Gemeenteverkiezing zijn eveneens verschenen. Wij doen een dringende oproep tot al onze vrouwen om deze te ko men raadplegen. Maatregelen zijn getroffen om de kiezerslijsten inde Wijldofcalen voor enkele dagen te laten berus ten, en dit als volgt Vanaf Zondag 2 November tot Dinsdag 4 November zal de lijst ter inzage liggen, in de W. C. Jean Jauiés bij Alb. Van Pa- mel, Meuleschettestraat van 5 November tot 8 November in de W. C Nestor Schaltijn bij Henri Bombeeck, Geeraardsber- schestraat van 9 November tot 10 November in de W. C. «Jan Volders bij Hipp. Van Gijse- gem Sint Janstraat van 11 No vember tot i3 November in de W. C. Vader Steurebaut bij Leo De Vylder Peperstraat van 14- tot 16 November, in de W. C. Constant Vergeylen bij Victor AmantjDendermondschesteenweg; van 16 tot 18 November, in de W. C. Vader Wauters bij Gus- taaf Petit Breedestraat van 19 tot 20 November in de W. C. Cesar De Paepe bij de Weduwe Ver- brakel Grooten Bollewegin de W. C. «EdmondVan Beveren bij Jacobus Temmerman Moorselbaan, en in de W. C. Josse Nichels bij Jozef Cornand Varkensmarkt. Wij drukken er ten zeerste op, dat deze maatregel door de Wijk- clubs worde gevolgd, daar de re- klamatiën voor de mannelijke kie zers ten laatste tegen 20 November e. k. moeten ingediend worden. We hopen dus, dat hiervan zal rekening gehouden worden, en dat ieder bestuur der bovenstaande wijkclubs deze regeling helpe ten uitvoer brengen. Het Midden-Comiteit. •De zitting wordt geopend met 8/4 ure vertraging. Zyne competentie M. De Valke neer, Schepen van O O O was aanwezig. Punt 1. -Gemeentebegroo- tino 1923. Gezel NICHELS, Schepen van Finantiën, zegt dat er in de laatst gehouden zitting besloten was om de kwestie naar de sektie van Fi- nantie te zenden, hetgeen is ge schiedt, en waar het mot aigemeene stemmen is aangenomen, vraagt dus ook de goedkeuring van den den raad. M. DE WINDT, (lib.) merkt op dat hy in de laatst gehouden zitting er heeft op gewezen, dat de begroo ting niet juist is, gezien er volgens zijoe meeniDg eene som van 422,000 fr. te veel gehoopt is te zullen ont vangen. Gezel NICHELS, zegt dat het on mogelijk is de juiste cfjfers te ge ven, dit om zeer gegronde redenen. M. DE VALKENEER, Schepen van meent te mogen zeggen, dat deze sommen zullen ontvangen worden. M. SCHELFHOUT, (kath.) wijst op zekere verspillingen die dienen te keer gegaan te worden. M. DE WINDT (lib.) - Ik zal op de begrooting van 1924 eene som van £000 fr. vragen om de toelage aan de oorlogsinvalieden te verdub belen. Gezel STEENHOUT Jozef is ver wonderd dat M. De Windt van dat alles niet heeft gesproken, ook niet van de opgeöischten tydens zijn sclnepenschap. M. BOCQUÉ (Fronter) 6teekt don draak. De aankondiging der stadsaansluiting in het telefoon boek staat in hot fransch,ik wensch dat dit in het vlaamsch wordt ge meld. (Hierdoor zal de vlaamsche kwestie zijn opgelost. Och arme??.,) Gezel NICHELS, vraagt aan de leden van den raad om te willen laten konnon wat zo wenschen te veranderen, ten einde er zijn be grooting naar te schikken. Gezellin SNEL, herinnertaan hare vraag voor toelage aan onze zwan gere vrouwen. De begrooting wordt algemeen aangenomen. Punt 2. Gemeentebelasting. Ver nieuwing van heinngsmachttging. Na enkele opmerkingen aangeno men. Punt 3. Gemeentegrond, Verkoo- pingook aangenomen. Punt 4. Aanbesteding van bouw werken en punt 5. Bureel van Wel dadigheid, grondverkooping in de Lindestraat. Openbare verpachting eveneens aangenomen. Punt 6. Lager onderwijs. School reglement. Aanneming van eene nieuwe klas in de school Esplanade. M. VAN OP DEN BOSCH (Schepen van Onderwijs) zoet een schrijven ontvangen te hebben van den heer Gouverneur, erop wijzende om de verlofdagen alsook de speeltijden in te krimpen, maar gezien er les wordt gegeven volgens de bepalin gen der wet wordt hieraan niets ver anderd. Wat betreft het Kerstverlof die de onderwijzers was toegestaan, zal veranderd worden naar gelang do bepalingen van den heer Gouver neur. INTERPELAT1E. M. DE NEVE (Fronter). Meer malen is er hier in den Raad op de verpestende stank gewezen, die in de stad wordt verspreid door de fabrikatie van M.Achille Eeman.Een onderzoek is ingesteld door den heer Politie-Commissaris, die de maga zijnen heeft doen sluiten, die dan een tijd heropend zijn onder voor wendsel dat de verpesting gedaan was. Nochtans het is even slecht dan voorhoof), er dient dus gehan deld te worden. Gezel STEENHAUT Jan steunt deze vraag. Gezel MARCEL merkt op, dat die toelating van den hoogeren raad is geschied, maar is ook van ge voelen dat hieraan worde verhol pen. Do openbare zitting wordt gehe ven om 7 3/4 ure. Men gaat over tot de geheime zitting. A. B. 'k Was verleden Maandag inde zitting van den gemeenteraad, 'k Kan niet nalaten onze vertegen woordigers geluk te wenschen, om hunne houdingen replieken. Maar toen ik M. De Valkeneer en dokter Schelfhout hoorde spreken over besparingen in het Stadspark heb ik onmiddelijk gedacht dat onze Schepene, die katholieke heeren, heel gemakkelijk voldoening kan geven. Ziehier Het wordt nu winter Waar zijn gras zal niet weg- loopen, of hij er op let ja of neen zijn er kinderen die er Cens oploo- pen, 't zal aan 't gras veel deugd doen, want het licht veel te locht. Gezien Waar» toch een oude stokslager is der socialisten, gezien het een jongman is, die geen gezin heeft te onderhouden, gezien hij een goed gevulde beurs bezit, zou ik hem dezen winterrust verleenen, en hem thuis laten, 't Is wekelijks honderd franken gespaard voor de krotkas, en Lowiekeo, dien ouden sukkel zal wel alleen ziin plan trek ken en zorgen dat Waar zijn gras in 't park blijft Wat denken onze schepenen hierover Jefken. M. De Valkeneer was afwezig toen onzen vriend Nichels zijne eerste rede uitsprak als schepen, waarin hij zijn voorgangers nogal onderhanden heeft genomen. Den Heer Burgemeester gaf als antwoord, dat het jammer was. dat M. De Valkeneer niet aanwe zig was, om te kunnen antwoor den. Wij waren dus het antwoord te verwachten, zooveel temeer, daar de redevoering van Nichels aa i de bevolking is uitgedeeld geworden. Verleden Maandag was M. De Valkenecr aanwezig in de gemeen teraadzitting en wij verwachtten ons dus aan zijn antwoord. Groote teleurstelling. Geen woordje over de rede van Nichels, hetgeen ons doet besluiten dat zij raak Is geweest. En 't was raak ook. Redactie. Waren van eerste hoedanigheid en voortreffelijke zuiverheid. Juist gewicht dat door u zeiven inden winkel nagezien wordt, 3 o/o deel alle drie maanden aan de leden 2 o/o aan de niel-lieden. Werklieden, kiest nu tusschen Hand in Hand en uwe vijan den Hand in Hand 9 helpt U. Toont dat gij de hulp waardig zijt. Wordt lid van Hand in Hand Doet uwe aankoop^n in uw inricht- tingen en dan zult ge nnèhelpen aan de schepping van een beter leven. Voor de Samenwerkende Maatschappij «Hand in Hand», De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. Zaterdag, i® November, zullen de winkels 's namiddags gesloten zijn. De Burgemeester en Schepenen der stad Aelst maken bekend dat de Gemeentebelastingen op de dans feesten en op den toegang in lokalen waar feesten en vermakelijkheden worden ingericht, verschuldigd zijn- wanneer het feest niet volkomen kosteloos is. Wordt het inkomgeld vervangen door gelyk welke verplichtende bij drage. hetzij voor drank of eetwaar of aankoop van eenig voorwerp, het zij voor kleederkamer, de belasting moet betaald worden, zelfs dan wan neer het feest aangekondigd is als voorbehouden aan eene bijzoudere maatschappij. Plaatselijk Comiteit voor Arbeidersopvoeding. Dinsdag 18 November, om 7 uren 's avonds, VOORDRACHT MET LICHTBEELDEN, door Gezel Edmond Doms, Volksvertegen woordiger. ROME en het Vatikaan. Wie een nuttigeen leerrykeavond wil doorbrengen, weze op deze voor dracht. Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en bij de ademhaling? maak dan de taaie slijm los met de beproefde Akker'* Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink hoest, slijmhoest, griep, influenza. AKKER'. Alle Apotheken. Pei F leech i 230gr h 7.5(3. t 550 gt f,. 12.— 1 1000 gr. fr. 20.- Eucht ome handleekening L. I AKKER Hoofd depót BelgiS: R. de Beul. Antwerpen

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2