Aalst Hoe de kommunislen een socialistisch volk behandelen Tombola van de Tentoonstelling te Gent Aan onze geachte Lezers en Lezeressen Den aanval begonnen. Stedelijke Muziekschool. Asthma ABDIJSIROOP Nu is 't woord aan de Daensis- ten liberalen en katholieken, om ons te zeggen, of het leven nu goedkooper is en wie er nu de schuld van is. Neen, heeren Daensisten, uw boezemvriend MinisterMoyersoen waarvoor ge zoo gejubeld en gefeest hebt, by zyne benoeming als minister, is heel zeker den slechtsten Minister die de wer kende klasse ooit gekend heeft. Al de sociale wetten heeft hij gesaboteerd of tot een niet doen smelten en om het leven goedkoo per te maken heeft hy niets ge daan, tenzy woekeraars en uit hongeraars zoo niet aangemoe digd. dan toch ten minste hun vrij spel gelaten. (Je ziet nu tot waar den vrij handel, door onze tegenstrevers zoo hoog geroemd, ons nu heeft gebracht. Als we dit dagelijks herhalen aan onzen gebuur, aan onzen melkboer, aan de werklieden zoo van stad als van den buiten, dan doen wy eene bestendige propa ganda en staan we klaar voor de kiezingen, die ons op den hals kunnen vallen, zonder we het zelf weten. Als eenieder nu zyn plicht doet, dan is den triomf der werklieden- party met de eerstkomende ver kiezingen verzekerd, dat zegt u, in volle overtuiging, uw aller vriend Friederik. Den 7 Hlei I920 herkent do sovietregeering plechtig de onafhankelijkheid van Georgië. Den II Februari 1921 overrompelen de bolsjewieken dat vredelievend land zonder reden, zonden oorlogsverklaring. Er wordt een zoogenaamde diktatuur van het proletariaat ingesteld die slechts een militaire diktatuur is, opgericht zonderen tegen het Geor gische volk om het uit te buiten. In September 1924 staat Georgië op, de slavernij moede. Debolsjewieksche logers fusiljee- ren honderden zij bekennen zelf 320 socialistische en demokrati- sche leiders die beticht zijn de hoof den van den opstand te zynde voor naamsten onder hen waren nochtans leng voor den opstaod in het ge vang vermoorden in massa arbei ders, boeren, ouderlingen, vrouwen en kinderen verbranden en verwoesten tientallen van dorpen. De kommuuisten vinden bandie tengeschiedenissen uit om hun moor den uil te leggen. Zij zullen er niet in optik ken hunne handen van het bloed hunner slachtoffers wit te wasschen Hetgeen boter dan alle berichten hun schuld bewijst is het volgende Verscheidene malen hebben zij een socialistisch voorstel verworpen dat or toe strekte een tegonspreke- lyk onderzoek to doen in Georgië om aan dat land toe te laton vrij te zeggen welk regiem hot verkiest. De Arbeiders zullen hoe langer hoe boter begrijpen dat de kommu- nèstea nog gevaarlijker zyn als zij het bewind in handen hebben dan wanneer zij op snoode wijze de arbeidersorganisaties po gen te verdeelen I De Algemeene Raad der B. W. B. Up to date Actualiteit is wat op elk terrein door elk mensch wordt gevraagd. ONTWIKKELING het geïllus treerd tijdschrift voor Arbeiders opvoeding, tracht aan diegewettigde wensch te voldoen. Het November nummer zal bui tengewoon versierd zijn. Het bevat artikels van DAAN BOENS over den grooten Vlaming Masereel, van KAM IEL HUYSMAMS over het oude Vlaamsche lied van A. C. over Bernard Shaw met hier te lan de ongekende platen uit Back to Mathuselah en Pygmalion, van PIET LANDSVREUGT over Karl Kautsky die deze maand zeventig jaar werd en over de organisatie van de ar beidersopvoeding in Vlaanderen van VAN STAVEREN over do be- teekenis van de bioscoop in de op voeding Boekenschouw, berichten en nieuwigheden van onzo komitei- ten voor arbeidersontwikkeling talrijke bydragen over do Socialisti sche Jeugdbeweging vreemde woorden taalzuivering. Te bestellen by de C. V.. A. O,, Volkshuis, Brussel. La Prévoyance Sociale heeft de eer u ter kennis te brengen van Mijnheeren de Kunstenaars en teekenaars die hebben deelgenomen aan den plakbrieven-wedstrijd inge richt ter gelegenheid van de Tentoon stelling van Gent, dat zy de niet ge primeerde werken ter hunner be schikking houdt, in hare buroelen, 31 Luchtvaartsquare, Brussel Zuid. Niet alleen de Bourgogne en Bor deauxwijnen worden beter met den ouderdom, en indien gij wilt zal de Tentoonstelling U daarvan het be wijs geven. Na de te verloten huizen had men twee belangrijke loten voorbehou den, 'tzy een eetkamer en een slaap kamer met waarde van 2.500 frank elk men vondt deze cijfers wat klein en men brengt ze tbans op 3.850 fr. voor de slaapkamer en 3,700 voor de eetkamer- Indien de index-number, in zijn dolle stijging, de waarde van den frank vermindert, is hier het tegen overgestelde waar; de waarde van het biljet verhoogt. Koopt biljetten. Kameraden, en doe er koopen door allen die de Kooperatie genegen zijn- J. B. Reeds gedurende twee jaren, hebben we last gehad, en hadden we te hamp&n tegen de immer sfij genden prijs van het papier. Wy hadden altijd maar gemeend dat eens deze noodige grondstof zou af slaan, bij zooverre dat ons blad ons groote opofferingen heeft gevergd die we nu niet meer hunnen dra- gen. Door de immer stijgende levens duurte zijn ook de loonen van drukkers en verkoopers en ander materiaal verhoogd, 7 is overal op slag We staan voor een ernstige strijd die met volle kracht zal moeten ge voerd wordenen die ook veel geld zal kosten. We mogen dus niet meer zooveel aan ons blad verliezen. Noodgedwongen moeten we den prijs van ons weekblad verhoogent m< t de hoop dat onze lezers en leze ressen, het belang van ons blad zullen waar deer en, en ook zullen helpen onzeuitgave ie behouden en nog te verbeteren, met het oog op den verkiezingsstrijd. We moeten dus ons blad van af ZONDAG 7 DECEMBER 1924, ver koopen aan den prijs van 20 CENT!EMEN per nummer. De abonnementsprijs zal van af Nieuwjaar de volgende zijn Voor 3 maanden 2,60 fr. 6 5,20 fr. 9 7,80 fr. 1 jaar 10,00 fr. We rekenen op onze trouwe lezers dat ze zich die kleine opoffering zullen getroosten. DE ADMINISTRATIE. In de laatste gemeenteraadszitting is don aanval begonnen tegen de Socialistische Schepenen. Ze zijn twee maanden in hunne functie, en de katholieken vragen naar besparingen. Waarop kunnen er besparingen gedaan worden Besparing in de verlichting van de stad Wel, iedereen vraagt naar betere en meer t uitbreiding. Men vraagt electrieke verlichting voor Schaarbeek en Mijlbeek, dus groote uitgaven. Er komen nieuwe straten men bouwt huizen. Moeten daar geene riolen gelegd worden. Kan zulks zonder uitgaven f Kan men de toelageaan de mutua liteiteu verminderen of ontnemen Neen, men zou zomoeten vermeer deren, want de ziekebonden hebb«n het Armbureel en 't Gasthuis ten zeerste ontlast. De Staatsmiddelbare jongens school verkeert in een zeer slechten toestand men zou er voorduizende en duizende franken onkosten moe ten aan doen. De stads lagere scholen zyn in een volledige staat van verval, en er is zelfs een plan, om eene centrale nieuwo jongensschool te bouwen, die men met geen miliioen zal beta len. Mag men besparingen doen, op het onderwijs onzer kinderen Mijnheer De Valkeneer, oud sche pen van flnautiên, oud lid van den Beheerraad der Godshuizen, vit over de 4500 franken die ais loonen aan de oude mannekens zijn uitbe taald, voor wat geleverd werk. Kan men daarop sparen Het werk dat die oude sukkelaars verrichten, is ten voordeele van de stad zij hebben er een beetje tijd verdrijf mede, en 't brengt hen wat drinkgeld in den zak. HeD dit ontnemen is hen ontmoe digen en zoumedebrengen,minstens 5 maal meer uitgaven. Dus het tegenovergestelde van be sparingen. Ons politiekorps is te gering in aantal er zyn vijf agenten verdwe nen en er is niemand bijgenoemd. En onze politiecommissaris wenscht zijn korps volled'ig te zien. In 't Park zegt M. De Valkeneer. Ten tyde dat M. De Valkeneer Schepen was van Openbare werken, was in het Park hetzelfde personeel als nu, evenals ten tijde van M. De Windtniemand is er bij geplaatst. Moest er in die tijden niet ge- gespaard worden ?Kon men dan met het geld van de stad nuttelooze uit gaven doen Nu is 't een socialistische sohe- pen moet hy die menschen afdan ken Zulks zal hem heel gemakke lijk vallen, gezien er geen van zyne politieke vrienden hunne broodwin ning hebben. En dan de bedienden van 't stad huis. Is het daar dat men besparin gen moet doen Het volk in 't algemeen is van oordeel, dat er daar TE VEEL be dienden zijn. Het is zoo wat de ge woonte geweest, dat de katholieken hunne kreaturen een plaatsken be zorgden, ton koste van 't algemeen. Zijn er nu bedienden te veel, en als de katholieken zelf roepen om besparingen te doen, dan moet men beginnen met daar 'nen kuisch te doen. Ten andere me dunkt dat den werkdag dier keeren toch schrome lijk kort is. Zes uren por dag, als ze juist op uur beginnen en heengaan, is toch wat by het haar getrokken, vooral als men weet, dat zij een goed loon hebben en daarbij nu nog opslag vragen. Is een werkdag van 8 uren te lang voor hen Als men neen antwoordt, dan is er daar nog aJ wat te besparen. Maar nog eens, waarom nu juist die zaak oproepen, als er pas socia listische schepenen zyn Waarom moeten zy dezen zonder werk stellen, die door hunne katho lieke voorgangers zyn geplaatst ge worden En nu 't paard. M. De Windt heeft zich |laten opvyze», dat de nieuwe schepon een paard voor den reinig- heidsdienst heeft aangekocht veel te duur. Zonder onderzoek, komt hy met dien herbergpraat voor deopenbare vergadering van den gemeenteraad. 't Zal dus best zijn, hem in open bare zitting, met zyn neus in zijne vuiligheid te duwen. Geldverspillingen Schandaal roepen de katholieken uit Aalst in hun blad De Vlag van Geeraards- bergen, omdat er in 't Park eene schuilplaats is getimmerd, waarin nu de oudjes, de gebrekkelyken, de zieken, de werkeloozen, dagelijks met de kaart spelen. Men moet laag gevallen zyn, om op dergelijke NOODZAKELIJKE uit gave te durven kniezen. Algemeen klaagt men», omdat iin ons Park geene sohuilplaatsen zyn, om zich te beschutten tegen den regen. Wie weet is schrijver van dit schandaalartikeltje uit De Vlag reeds zelf niet druipend nat uit 't Park moeten loopen zooals zoo veel andere parkbezoekers wan neer het regende, by gebrek aan schuilplaatsen. Welnu, wees gerust, het is niet het laatste dat er is getimmerd. Fier mogen we er opzijn, aan die men schen een plaatsten to hebben bo- zorgd, om zich tegen den regen te bsschutten, en zQ zelf zyn er ons dankbaar om. Het geblaf van die onmenschen raakt ons niet en wij wij wachton gerust degenen af, die den moed zullen bezitten, ons hier om te ondervragen in den gemeen teraad. We zeggen hun van nu af: kom af, uw paart staat op de buis. NICHELS Alfred. Iets voor M. De Windt. In de week van Verloren Maan dag »is er door de Stadswerklieden maar vijf en-half dagen gewerkt. Ze zyn er zes betaald. Nu met Allerheiligen hebben ze er vil f gewerkt en zyn een hal ven dag meer betaald. Dit is in vergoeding van hun EERSTE MEI, die ze VROEGER jaren niet werkten en nu dit jaar jaar door toedoen van M. De Windt als Schepen van Openbare Werken, mochten verletton zonder vergoe ding. Er is dus stof voor een ondervra ging in den gemeenteraad M. De Windt. Uw kritiek overde veranderingen in Stadsschouwburg in de laatste gemeenteraadszitting, kondet gij volledigen door kritiek over de uit gave van herstel aan de dekenij. Waarom hebt ge daar niet aange dacht?!?!... 't Was unoohtaos ingeblazen door Nichels. Voor de Invslieden zal door M. De Windt bii de bespre king der begrooting 1924, de ver dubbeling der subsiede gevraagd worden, die heden 5000 fr. bedraagt. Schoon initiatief, »ook het niet wat aangebrand. Wanneer M. De Windt Schepen was, vondt men hem op den weg wanneer er naar uitgaven gevraagd wierdt. En terwijl hy voor de invalieden MEER vraagt, stemt hij enkele oogenblikken later, TEGEN de be vordering van een invalied. Hij heeft gestemd VOOR, M. De Veylder, geen oud-strijder, TEGEN M. Schollaert, niet alleenlijk oud- stryder, maar tevens invalied. Tableau Bij de stamp van den ezel zou er nog den stamp van het paard kunnen bijkomen. Voor M. De Windt moest men aan de vraag voldoen, om het gekochte paard voor stads diensten, eens naiar de openbare gemeenteraadszitting te brengen, en hierom ook zal M. De Windt verkie zen, van het paard te laten waar het is. Eene plaats van leerares van piano is opengevallen. Minumum- j iarwedde 1600 franken De vra gen tot het bekomen dezer plaats moeten vóór 3o November 1924 aan het Stadsbestuur ingediend worden. Doop overlaat van copij zijn verschillende bijdragen uit Geeraardsbergen, Denderleeuw en Sottegem verschoven, tot de volgen de week. DE REDACTIE. Heden Zondag en morgen Maandag om 5 ure 's avonds, GROOT BAL, in de prachtig herstelde Feestzaal van Hand in Hand Molendries. Prachtigorkest.Nieuwste dansen. Kostelooze kleerkamer. Soc. Vrouwenbond. Hoden Zondag, om 2 1/2 ure na middag, GROOTE VERGADERING. Dagorde De Nationale Betooging te Brussel tegen het duur leven. Spreker Pol VAN DE STEEN van Ninove. Na de vergadering, prachtige Tombola. Vrouwen, allen er heen HET BESTUUR. Naar Brussel 1 Onze Harmonie neemt heden Zon dag deel aan deNationale Betooging der Staatsageuten en Arbeiders der Openbare Diensten te Brussel. Wo vertrekken om 12.53 ure. Bijeenkomst aan het lokaal om 11 3/4 ure. Huismoedeps. Apbeidsteps, Bedienden Hot is uw plicht in de rangen van deze te zyn, die op Dinsdag 11 No vember 1924, zullen betoogen tegen do duurte der levensmiddelenprij- zon. En U, makkers, gii zult ons uwe moeders, uwe echtgenooton, uwe dochters zenden, opdat wy aan de openbare machten aullen kun nen toonen dat alle vrouwen der werkende klasse vereenigd zijn om maatregelen te eischen die den levensprys zullen verminderen. Afvaardigingen van alle arrondis sementen zullen met ons zijn op dien dag. Geen enkele vrouw mag aan hare plicht te kort komen. Allen dus op de NationaJe Vrou- wenbetooging van den II Novem ber te Brussel. Zondag 16 November, Prach tier ZANG-pn TOON BBLFEEST te geven door de «Volkskinderen der Brugsehepoort Gent, in de Feestzaal Hand in Hand Begin om 6 ure 's avonds. Voor programma zie de plakbrie ven. Prijzen der nlaatsen 1,99 fr 1,49 fr. - 0,99 fr, (taks niet inbe grepen). Kaarten van heden af te bekomen, bij den lokaalhouder,broodvoerders, bodens. jetonverkooper, winkel dochters. enz. Allen er heen Sfpijdpennlng. Overdracht fr. 5065,65. Vier kameraden by Leon Bom- beeck geven 1,00. Omdat er een vrouw naar den sleutel yroeg en de dokter moest wachten l.oO. Zegt dat ik hier niet ben 1.00 en de man zegt gaat maar voorts naar buis 0.50. Gezongen door Van Mol Prosper op ttet doopkind van Jozef Van Molin de wijkclub Jean Jaurës 6.5o. Ge zongen door Servaas De Witte in het lokaal Hand in Hand 8,27. Ge zongen door Benoni Felix by Jel Champetter 6,00. Eenige zetten van Frans Amant, Jan den draad en Sev. Lelong 1,00. 3* Lijst der wijkclub Vergeylen De Voorzitter 7,00. L. Weymeersch 2,00. Eug. De prez 4,50. Th. Van den Brempt 2,00. V. Amant 4,00. J, Lem- mens 1,00 J. Bockstael 1,00. Gezon gen door Leonie De Cooman in de W. C. Constant Vergeylen 5,30. Ge zongen door Victor Amant in de wijkclub Constant Vergeylen 5,00. Gezongen door G. Bockstael in de wykclub CoDst. Vergeylen 4.26. 3° Gilt der wijkclub Constant Ver geylen, voor het veroveren van on zen tweeden kandidaat 25,00. Totaal 83,33. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vyverman 1,00. Berghman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedt Livinus 1,00. Poereboom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witte 1,00. Boeykens G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van der Veken 1,00. Steenhaut A. 1,00. Ph. K. A. l,oo. Suziski l,oo. Haelterman l,oo. V. D. Maelen l,oo. J. Van Der Borght l,oo. Spitaels L. l,oo. Flips Henri l.oo. Van Vaeronbcrg J. l,oo. De Smedt L. l,oo J. Boeykens l,oo. P. C. l.oo. Wasteels 1,00. P. R. 1,00. Van Cau- wenberg 1,00. Podevyn Felix 1,00. Severin Lelong 0,75. Biebaut R.1,00. D'Haeseleer August l,oo. Gustaaf Molyns l.oo. Totaal 34,25. Voor de Harmonie. Gezongen door Emilie De Pierre rondgehaald door Leonard Speec- Kaert 5,00. Omdat het zes frank zou zijn geeft Leonard nog 1,00. in de herberg P. Rorre, Geldhofstraat, Totaal fr. 6,00. Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borst en by de ademhaling* maak dan de taaie «lijm loi mei de beproefde Akker'* Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstige benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink hoest, slijmhoest, griep, influenza. AKKER'. Alle Apotheken. Per Fleech 1 230gr Ir. 7,50. t 550 er Ir. 12,— t IOOO gr »r. 20.- Ei.cht ome hendteekeningL I. AKKER. Hoofddepöl Uelgit' R. de Geul. Antwerpen

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2