Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Politieks Toestand. Mijn Hoekje. Prijs per utimmer 15 centiemen. 23 November 1924. Annoncen Evolutie of Revolutie I)e overlevende dooden. De verjaring van den Wapenstilstand. Ons blad slaat op. 21 e Jaar N° 47. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1* en 2e bladzijde, 2 fr. op 3e en 4e bladzyde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbondon goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE - JAN BEKAERT. PostcheckrekeningNr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 r> 4,20 t jaar 7,75 BUITEN BELG IE. jaar fr„ 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelon. Er moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat de kiezingen kunnen plaats grij pen in den loop van Januari. Nor maal vallen ze in Mei. Maar, de toestanden zijn nu juist niet nor maal om verschillende redenen. De komende Belgische regee ringen staan voor groote moei lijkheden. Wij noemen er slechts twee, waarvan het bestaan zelf van 't land afhangt, en die op de verdere ontwikkeling van de Bel gische arbeidersbeweging onte gensprekelijk een beslissenden in vloed kunnen, en zullen uitoefe nen die twee moeilijkheden zijn het Vlaamsche vraagstuk en het economisch sociale vraagstuk. Men begrijpt dadelijk dat elke historische partij tracht die oplos sing te bewerken in eigen voor deel. Er is nochtaus een verschil. Katholieken en liberalen ken nen enkel één voordeel, hebben enkel één doel de bescherming van het kapitalistisch belang, waarbij alleen rekening gehouden wordt met algemeen volksbelang, VOOR ZOOVER HET VOLK ZIJN WIL TOONT OM ZIJN RECHTOP TE EISCHEN. De laatste jaren onder het klerikaal- liberaal bewind zijn daarvan een stichtend voorbeeld. De Socialistische partij nu houdt, bij de oplossing van boven gemelde vraagstukken, vooral het oog gevestigd OP HET ALGE MEEN VOLKSBELANG, waar onder moet verstaan worden niet alleen het belang van arbeiders, kleinburgerij en boeren, maai ook datgene van allen die van goeden wil zijn en het maatschappelijk welziju boven den coffre-fort plaatsen. Ontegensprekelijk valt binnen het kader van het algemeen volks belang ook het vraagstuk der wedderegeling, of zoogezegd de perequatie Alle partijen zijn 't accoord om te verklaren dat de tegenwoordige loonen onvoldoen de zijn. Lotsverbetering" wordt noodzakelijk daarover zijn alle partijen het eens. Men verschilt alleen over de middelen om die lotsverbetering te bewerken. De wedderegeling kost geld. Minister Theunis vraagt dat geld... en de katholieke* en liberalen, of toch een groot deel ervan, weige ren hem dat geld te geven, dat moet worden opgebracht door nieuwe lasten. Geen nieuwe lasten, schreeu wen zij De katholieken willen nu een maal den kiesstrijd aangaan onder den kreet Weg met de belastin gen tot na de kiezing. Zeker, men krijgt er genoeg van, met al die belastingen, tak sen en dergelijke dingen. De katholieken hopen met hun kreet .de meeste belastingbetalers op hun kant te krijgen. En de wedde regeling dan Die moet dan maar op een ander manior verkregen worden. Theunis echter houdt zich vast aan de nieuwe belastin gen, en zal bij de bespreking en stemming erover ter Kamer, de vertrouwenskwestie stellen Zullen zij hem nog hun vertrou- we-n geven 't Doet zonderling thans in som mige bladen der katholieke partij te bestatigen hoe op eens Theunis niet meer de groote man is, niet meer de competentie, die in eenen toer alles &ens zou op zijn pooten zoustellen.Theunisheeftnu uitge daan Theunis had geene beloften moeten afleggen nopens de wedde regeling der staatsagenten en dies meer De liberalen spelen iH gansch die geschiedenis een zonderlingen rol. Weten die wel wat zij willen Zij schijnen nog niet bekomen te zijn van de davering in Engeland opgeloopen en angstig vragen zij zich af met hoevelen zij gaan terugkeeren ter Kamer na de kie zing. Hoe staan de katholieken er voor In hunne rangen heerscht er volle verdeeldheid en gansch hunne inwendige actie is alleen heropend om de onbereikenbare eenheid hunner partij te bereiken. Te vergeefs. De komende dagen zullen ons meer licht in die duistere zaak brengen en zij zullen ons ook lee- ren wat de katholieken zinnens zijn te doen met de lotsverbetering der staatsagenten. Liberalen en katholieken zullen ons moeten duidelijk maken wat zij het hoogst schatten hun coffre- fort of de stoffelijke lotsverbete ring van staatswerklieden, bedien den en ambtenaars. Indien zij de regeling willen uitstellen en eerst beroep doen op de kiezers, ons ook goed. Hoe eerder, hoe liever; wij hebben er alles bij te winnen, omdat de positie der Socialistische partij in gansch het land nooit zoo schitterend is geweest als thans. De volle kiesstrijd staat dus vóór de deur. Hij kan er gauwer zijn als wel iemand denkt... en, kameraden, houdt het poeder droog. Julien DOMS. Veel, heel veel is er reeds gedis- kuteerd en gekritikeerd over de twee vormen en wijaen van vooruit gang Evolutie en Revolutie. Zelfs in de Socialistische partij staan die twee tactieken zoo scherp tegenover elkander, dat zij twee Internationalen schiepen de Tweede en de Derde. Welke is nu de beste tactiek en door dewelke komt de Menscheid het aekerst en het best vooruit De Belgische Werkliedenpartij die staat op het standpunt der evo lutie en van den wettelijken weg van vooruitgang zegt, dat alléén de Evolutie tot werkelijken en vasten vooruitgang leidt, en dus den waren weg is alhoewel Revolutie, op zekere oogenblikken, volstrekt niet uitgesloten is. De Bourgeoisie moet stelselmatig be- kampt en overwinnen worden. Maar daar roept Moscou, dat slechts de Revolutie het eenigste middel is om het kapitalisme te vernietigen zonder geweld is er niet veel te doen, of. in alle geval, zulks duurt al te lang. Wij houden het met de Belgi sche Werkliedenpartij en dus met de tweede Internationale. Want alléén die vooruitgang, door Evolutie bekomen is duurzaam en zeker geweest dat bewijst de geschiedenis van het menschelijk geslacht. De menschelijke natuur is na eenmaal zoo zij vervormd zich traag en heel langzaam. Het nieuwe heeft een zekeren tijd noo- digom verwerkt te worden. De vooruitgang bekomen door Revolutie, is niet duurzaam en be rust op geene vasten basis. Die vooruitgang is te onver wachts en te snel gekomen. Het oude is nog te taai en de reactie doet zich geweldig voor, zoodat er dikwijls niet veel meer overblijft, wat door de Revolutie bekomen is, ja, dikwijls achteruitgang te boe ken valt. Zoo herstelde Napoléon, na de Revolutie van l78g, de monarchie in hare volle glorie. Nochtans gebeurt het, dat de Revolutie zich kan staande houden, zooals in Rusland, en dat er eenen grooten stap voorwaarts is gedaan. Edoch dan neemt zij altijd eene zwenking aan en vervormd en past zich aan de omstandigheden, en het milieu aan de nieuwe staat, om duurzaam te blijven, moet gedeeltelijk naar het oude terug. De moord op vele Sociaal-Demo craten blijft een treurige vermaard heid op het Bolchevistisch Beheer. Vele menschen zijn revolutionair van nature ook de jongeren zijn meer revolutionair aangelegd dan de oude. Wij begrijpen maar al te wel de ontstuimige jeugd Maar den waren en den natuur lijken weg voor vooruitgang is de Evolutie, 't Is de weg van versland en gezonde rede. Hetgeen de Belgische Werklie denpartij al verwezentlijkt heeft staat vast en is niet öp 'tzand ge bouwd Die vooruitgang is immers duurzaam en onafgebroken. Velen loopen hoog op met het Bolchevisme en meenen dat, al.vat van Moscou komt, heilig is. Onder hen zijn er die te respekteeren zijn. Maai velen doen het om «effect» te maken en om te kunnen afbre ken. Nog andere doen het uit malcontentheid omdat zij het doel niet bereikten, waarnaar zij streefden. Wij roepen aan allen toe ver breek de eenheid niet Laat de malcontenten varen Houden wij ons op den rechten weg. Dan, en dan alléén, zullen wij 'op den kortst mogelijken tijd, tot ons einddoel komen DEN TRIOMF VAN HET SOCIALISME OVER HEEL DE WERELD. A. VIJVERMAN. Dit zijn diegenen die zich tijdens hun leven aan de massa of aan de keure, aan het volk of aan'de indi viduen hebben opgedrongen. En alleen diegenen die zich in hun werkzame levensloop, iets verhe- vends ten doel stelden die zich op dringen na hun dood. Denkt oven aan onze zoo schoone Tentoonstelling van Kooperatie to Genthet was beslist dat ay maar drie maanden zou leven. Maar, hoe prachtig waren die drie en negentig dagen. Wat een onvergetelijke her innering heeft zy niet in do geesten van al onae strijdors nagelaten. Het was grootsch en schoon. Maar ook was het een geldelijke opoffering, want het dure leven dat zich zoo zeer voor de huismoeders laat gevoelen, heeft insgelijks haar invloed gehad op do tentoonstelling. De kommer moet worden afge weerd, en hy zal slechts verdwijnen wanneer het laatste biljet van de Tombola zal verkocht wezen. De Tentoonstelling zal er des te triomfantelijker om wezen voor al diegenen die niet vergeten hebben. J. B. Al de pacifisten, al diegenen die de misbruiken van het militarisme is afschuw hebben,zien met vreugde de 11 November terug en begroetou van harte de verjaring van het laat ste kanonschot. Men had vertrouwen in den vrede; men weet wat hy ons heeft gegeven want hy werdt georganiseerd door de patriotards en de oorlogswoeke raars die reeds te lang de openbare besturen in handen hebben. Integendeel wat een overvloed, wat een klaarheid in het beheer van do instellingen aan socialisten bo- hoorende die nochtans eiken dag door de nationalisten beschuldigd worden als zynde de oorzaak van het dure leven. Geen maand gaat voorbij of een nieuwe instelling duikt op. Indien men voor den oorlog enkele samenwerkingen kende die niet zeer schitterden, is het tüans niets dan voorspoed en het overschot van winst dat niet aan de rechthebben den wordt gestort valt onraiddeiijk ten goede aan instellingen van on derlinge hulp. Het eindo van het jaar nadert. Met ongeduld wachten wjjopdebilans dezer inrichtingen en. voornamelijk op deze van La Prévoyance Sociale die Ijot roode vaandel in de wereld der verzekeringeu heeft geplant. Sedert den wapenstilstand was haar vooruitgang aanzienlijk. Arme ongelukkige oudjes! Wat is uw leven ongelukkig, gy die moet leven met uw ouderdomspen- sioentjevan twee franken daags. Toen men het ouderdomspen sioen in de Kamer stemde in 1920, dan had onzen frank eene waarde van ongeveer 52 centiemen he den is hy nog 26 centiemen waard, 't is te zeggen dat hy in koopkracht met den helft is ver mindert. In andere woorden het pensioen van twee franken in 1920, is in 1924 versmolten tot oen pensioen van één frank daags. En het leven vérduurt nog da- gelyks, en gaat het zoo voort, dan zal weldra het pensioen van de ouderlingen nog de waarden hebben van een brood van een kilogram. Op welke wyze moeten het die ongelukkigen aan boord leggen, om zich brandstoffen aan te schaffen, kleederen te koopen, hunne huishuur te betalen en te voorzien in de zoovele andere be- noodigheden van het leven En terwyl alles verduurtspreekt men nog van de huishuur te ver- hoogen, en hebben do heeren li beralen en katholieken in de Senaat reeds gestemd, dat de huishuur nog met den helft zal verhoogd worden. Arme oudjes En men spreekt niet van uw ouderdomspensioen te verhoogen Er is zelfs meer vóór de Ka mer in verlof is gegaan, is er door de socialisten in de Kamer voor gesteld geworden aan de ouder lingen een vijfden trimester te bestalen, in andere woorden vijf maal uit te betalen, of een duurte toeslag voor 'tjaar 1924 van 180 frank. De uitgave zou 't land niet in bankroet hebben gebracht, maar toch hebben wjj dien armzaligen duurte toeslag voor de meest be- langwekkenden zien verwerpen door al de liberalen en door al de Katholieken, inbegrepen de zooge zegde vertegenwoordigers der kristene werklieden. Men ziet. hoe do heeren zich- om het lot der gepensioeneerde ouderlingen bekommeren. Het zy'n de knechten der rijken, en moeten dansen zooals hunne meesters schuifelen, zelfs als het is, tegen de belangen van die arme oudjes Friederik. Alhoowel er 'Joor eon paar onzer vriendon de noodige inlichtingen zijn gegeven, de noodzakelijke maatregel van opslag voor ons blad - Hecht en Vrijheid - hebben bewe zen, willen wy nochtans ook op onze beurt doze eens behandelen. Laten wy don papierprijs.deloonen der drukkers-letterzetters, de on-

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1