Aalst Onze propaganda. Gewestelijk Komlteit Syndikale Rubriek, Uit Erembodegem. SOTTEGEM. Uit Welle. n t-JL Asthma ABDIJSIROOP kosten voor hetadmininistratiewerk ter zijde, gezien dit reeds bekend is gemaakt. Wij willen ons dus enkel bepalen bij de zedelyke ont- wikkeJingskant dat ons geliefkoosd blad aan onze geachte lezers (res- sen) schenkt in het algemeen en de arbeidersstryd in het byzonder. - Recht en Vry heid is een blad be stuurd en gelezen door en voor de arbeiders, Recht en Vryheid is een blad, dat alleen voor de arbei ders in de bres staat, Recht en Vryheid moet aanzien worden als een verffterkingsoord, voor de arbei ders, omdat zij, by het lezen ervan, bewust worden van het klassege- roel, die meer en meer aanzet naar verbetering te streven, om derwijze de geheele ontvoogdingskamp te be werken. De kiesstrijd voor de Kamer en Senaat nadert met rasse schreden, onze vyanden gaan ten strijde met voile geweld, en onverbiddelijke dwingelandy zal hare leuze wezen Tientallen hunner bladen zullen dagelijks hun grof geschud op ons richten, zy beschikken over een leger kruipers en betaalde knechten om onze rechtvaardige strijd te dwarsboomen. Zij beschikken over geld en goed, en wij, socialisten, hebben hiertegen de strijd aan te gaan, en dank aan de chauvinisti sche drijveryen der reaktie, dank aan den uitbuitings^eest der papier handelaars enz, zijn wy genood zaakt onze offers van verlies aan ons blad te staken. Maar onze stryd mag niet gestaakt worden, onophoudend moeten wij op de bres staan om ons blad in alle werkersgezinnen te doen binnen dringen, omdat de ondervinding ons geleerd heeft, dat van hetoogen- blik de arbeiders zich aan het lezen hebben begeven (gelegenheid die hun dankonzen hardnekkigen stryd* noodgedwongen gegeven is gewor den) zich hebben beginnen te over wegen, een klare kijk op de huidige wanordelijke maatschappij hebben geworpen, en de socialistische ge dachte en stryd zijn toegetreden, de werkerstoestand in het algemeen hierdoor enorm is verbeterd. Deze die dus lezer zijn van ons blad moeten er niet alleen aan hou den het blijven te lezen met de 5 centiemen dat het opslaat, maar als bewuste lezer en socialisten, over tuigd van onze ontvoogdingstrijd die wij voeren een nieuwe lezer bij brengen, om aan de reakte tetoonen dat de opslag die zij hebben be werkt, dank aan hun woekerzucht, en wij nu gedwongen zijn van onze geachte lezers te eichen, geen aan leiding zal geven tot Vermindering van ons lezorstal, tot verzwakking onzer kampagne die wij tegen- haar voeren maar integen deel, met de opslag van 5 centie men meer lezers, nog een heftigere stryd tegen de reaktie, opdat wij in de aanstaande kiesstrijd oen ware nederlaag van de burgerspartijen steunpilaren der reaktie zouden kunnen toe dienen, hiervoor hebben wy de hulp noodig aller hand en Geestesarbeiders, het rijk der reak tie loopt op zy'n einde, de sociaal- demokratie triomfeere trots alle loensche middelen der reaktie. Ons blad stijgt in prijs, de arbei ders bewust hunner taak, zal zich met goede moed dit klein geldelijk offer getroosten, hoe lastiger onze stryd, des te prachtiger zullen onze uitslagen zijn. Op uwe hoede dus, geachte lezers en lezeressen, gedenkt dat ieder arbeider die ons blad niet leest, een gevaar is om uwe werkers en le vens voorwaarden in gevaar te brengen, gedenkt dat ieder lezer van ons blad, een doeltroffer is tegen de reaktie. Vooruit dus met uw blad aan de propaganda, geef het regelmatig over aan een niet lezer, en over een afzienbaren tyd plukken wij de vruchten van onzon stryd. A. B. MEIRE. De zangavond van ver leden Zondag is ten volle geslaagd. Gezel Nichels die er een korte maar indrukwekkende rede hield, genoot den meesten by val. Dergelijke avonden doen goed. GIJSBGEM. Verleden Zondag hadden wy het genoegen een zang avond door onze Aalstersche vrien den belegd, bij te wonen. Prachtig waren de liederen die er wierden gezongen, en het was dan ook natuurlijk dat de zangers ont haald wierden op een gedurig hand geklap. De gezellen Laursys Leon en Berghmaa Alfons hielden ereene korte toespraak, die goed begrepen en toegejuicht wierden. Zoo ging deze genoeglijke avond voorbij. en dergelijke avond wen- schen wy heel in 'tkort terug. De Soc. Propagandaclub. Onze Propagandatooht naar Iddergem. Onzo makkers van Iddergem wa ren in groot getal op do moeting te genwoordig. Zooals makker Van der Steen deed opmerken hebben de bekampers zich wel gewacht do klokken te lui den dezo maal. Ons inziens was dat echt spijtig, want dat luiden der klokken was als een aankondiging van nieuwe glorie en harden strijd. Maar de klokken hebben vroeger geluid, dus de stryd is ingezet en de makkers van Iddergem mogen er zich op beroemen dat het met zoo veel luister, zooveel luidruchtigheid is geschied. Bravo voor Iddergem We mogen gerust zeggen dat te genkanting en klerikale zinneloos heid hier medewerken om de socia listische gedachte vooruit stuwen met meer zekerheid en meer vast heid dan we die zouden kunnen ver wachten van gelijk welken onzer propagandisten. De klokken luiden dat was ju- belgeluid voor 'tnieuwe, het rechte, het ware evangelie. De klokkenlui den dat is het oproepen der harten en der zielen tot de groote, de rechte sooialistische gedachte. De klokken luiden dat is het sa menroepen der menigte voor de ge meenzame uitdrukking van haar vasten, haar daadwerkelijken wil. De klokken luiden dat was vroe ger in ons Vlaamsche land, de uit drukking van de victorie, van den zegepraal. Nu ook is er een zegepraal be haald in ons klein dorp, verovering van tientallen stemmen. Niet voor de leiders zijn die stem men gewonnen, maar het volk heeft ze gewonnen voor zich zelf. Als andere klerikale, liberale of daensistische sprekers komen bede len om een stemmoken dan doeD ze dat voor hunnen zak. Wij socialis ten, propagandisten staan ver boven zakpolitiek. De Iddergemsche makkers hebben dat begrepen uit de woorden van makker De Bruvnze kunnen dat nagaan in de handelingen en stem mingen van de socialistische afge vaardigden in de Kamer van Volks vertegen woordigers en Senaat.Overal waar de belangen van de werkende klas te verdedigen valt staan zy ge reed om met onvermoeide krachten te strijden voor 't recht van die sla ven de uitgebuite machienmenschen van de maatschappij. Kijkt terug, makkers van overal Wat hebben zij niet gevochten voor de huishuurwet, voor den achturen- dag, voor de syndikale vrijheid, voor loonverbetering, voor ouder domspensioenen, enz., enz. De strijd is nog niet voltrokken Zooveel staat er er nog voor de deur en wy zweren het, ook wy makkers van Iddergem. met het roode vaan del voorop, het roode bloed in onze anderen, het roode licht in onze rede en het roode woord in onzen mond, wij zweren dat de toekomst rood zal zijn dus eerlijk en rechtvaardig Laat de klokken luidenHun zegezang zal klinken met de kamer verkiezingen vau 25. Makkers de klokken maakten u wakker. Waakt nu allen, nooit een oog dicht en waar een stemmetje voor 't volk kan gewonnen worden, doot uw best. Rood moet troef zijn in ons dorp. De socialisten als we willen zullen van do vier partijen, het meeste stemmon bekomen, want bij na gansch do Iddergemsche bevol king behoort tot de voortbrengers, de werklieden, de proletariërs. Laat u niet opmaken door fynge- slepen kattekopjes, die zich rijkste- len op 't zweet van hun werkmeisjes en wie dan als ze van niets tot iets zijn gekomen, hun zoon opzonden om de stem te dooven van hen die voor ons stryden. Begrijpt wel dat gij hen niot noodig hebt, maar wel zij u. Luistert niot naar kwezeltjes of pilaarbijters die de socialisten uit maken voor slechlorikken en die zelf niets anders doen dan bedrie gen en vuilen klap vertellen. Doet uw gedacht vrij en vrank en we zul len ons mogen verheugen over den uitslag in ons dorp. De Rooib. Bij onze Tooneelkring. Het is dus bepaalt op Zondag 14 on Maandag 15 December e. k. dat onze knappe Tooneelkring zijn eer ste stuk zal opvoeren. Zij hebben niet geaarzeld iets prachtigs te kiezen, en mon zal op voeren De Lijdensweg door F. Philippi, drama in 3 deelen. Alhoewel wij er al op gewezen hebben dat onze Tooneelkring zich nimmer zal bepalen bij diedrakoni- sche stukjes, die toch in zich niets dan verstompte bekrompenheid hou den, mooten wij dit nogmaals erha- len. Dank aan de goede leiding die wy aan het hoofd van onze Tooneelkring hebben, zal er naar hooger, naar beter, naar iets edeler worden ge streeft. Onze arbeiders moeten meer in de moderne Tooneelkunst worden op geleid, want met zich bij die een voudige Tooneolwerkjes te bepalen, blijft onze bevolking aan het inner lijke en gevoelvolle van het Tooneel onverschillig, 't Is wat het bestuur en Tooneelleider begrepen hebben, en dank aan hun goeden en vastbe raden wil, zullen ze naar de vooruit gang gaan. Het Tooneel wordt maar al te veel als een vermaak aanschouwt, en dit mag niet, want het Tooneel moet om er de vruchten die het inhoud volle dig van te plukken als een studie genomen worden, oorzaak dat er ten strengste kleine kinderen zullen geweigerd worden. Wat ons aanzet, bijzonder de aan dacht oezer kunstliefhebbers en partygenooten te trekken, is op Wet volgende Het gaat er niet om bij onze Tooneelkring om ver tooningen te geven die winstgevend zijn, om derwijze geld te vergiaren, hot doel van de Tooneelkring is onze arbeiders en vrouwen, een ge noeglijken avond te laten doorbren gen, en hun dus doende wat meer opvoeding te versohaffen, opdat ze een ruimere geest zouden krijgen, die met zich sleept meerdere lust naar onderricht en zelfstudie, dit moet ons aller wensch zijn onze bevolking doen lezen en studeeren, het Tooneel is hiervoor de beste leermeester, en wij zijn er van over tuigd, met dergelijken weg op te marcheeren, dat wij dö goede heb ben gekozen. Het zal nu aan onze partijgenoo- tem zijn, om te toonen dat zij ook naar een leven trachten, waar meer welstand, kunst en vreugde heor- scho. Dit kunnen zij met in groot getal de Tooneelvertooningen bij te wonen, en er ook propaganda voor te maken, A. B. voor Arbeidersopvoeding. Dinsdag 2 December e. k. om 7 1/2 ure, in het lokaal Hand in Hand VOORDRACHT over Het Internationaal Vakverbond en de Vrede, door A.HOF(Hol- landsch partijgenoot). Ingang vrij. Elk weze op post. HET BESTUUR, Bij onze Intellectueelen. Jaren lang hebben het dezo lui goed gevonden, dat het onnoodpg was zich te laten syndikeeren en zagen met zekere minachting neer op de handwerklieden, die zich krachtig aaneensloten. Heden nog is dit ten deele het geval. Waarby komt dit Zij meenen nochtans 't verstand in pacht te heb ben... Ik weet het zelf niet. Intellectu eelen (wy bedoelen hen, die met geestesarbeid hun brood moeten verdienen) zijn gewoonlijk droo mers... en hebben nogal een grooten dunk over hun suf persoontje. Zij laten zich zoo maar onverschillig uitbuiten door den kapitalist en'la- ton hem schatten vergaren, terwijl zij de beide eindjes van 't jaar moei- ilijk kunnen aanoenknoopen. En toch ziet ze stappen niot oen Lo Soir in de zak of een ander pculle blaadje, als groote mannen. Hadden zij reeds lang de handen by mekaar geslagen en van over iaron zich laten syndikeeren, ze hadden voorzeker al veel verder ge staan voor wat hunne belangen be treft. Ziet naar de staking dor be dienden van Verviers, die zoo een drachtig weten te kampen voor hun belangen. Wanneer komen die mannen eens tot hetere inzichten Dat zy hun wil en durf vooropzet ten en onze rangen komen verstor- ken A. VYVERMAN. Een onderhoud in hei Ministerie van Arbeid over hei Crisisfonds. Op verzoek der Textieleentrale had verleden weekJDonderdag in het ministerie van Arbeid een onder houd plaats tusschen MM. Veroruys- sen en De Vogel, bestuurders van het fonds en gezellen Jozef Coole, Segier, Pieter Beyst, J. Castelein, JuJes Filips en Jen Sainyn. Het ging over de toepassing van Ihet nieuw Koninklijk besluit betreffende het Krisisfönds. Een nieuw rondschrijven zal in den korst mogelijken tijd gestuurd worden aan de Centralen en Werk lozenfondsen, alhoewel de nieuwe bepalingen reeds in voege moesten gaan yan af 1® November. Betreffende het stempelen tijdens den wachttijd der vier niet vorgoede werkloosheidsdagen, was men 't ak koord, dat een getuigschrift van den patroon zou volstaan voor de werkloozenfotodsen, om de juistheid van het verlet te stayen. In overeenkomst met de Werk lozenfondsen van het land zullen er in dien zin maatregelen worden genomen om de vakvereenigingen voldoening tn schenken. In den schoot van het Crisisfonds bestaat eene bestendige Kommisie, waar mede altijd kan onderhandeld wor den, als er door zulk een te nemen maatregel moeilijkheden zouden opryzen. Eene belangrijke diskussie werd dan gevoerd over de kwestie, wat men in de toekomst zou doen, met de Belgen, die in Frankrijk hebben gewerkt en gewoond, en terug naar Belgen komen als zij in regel zijn met hun syndikaat en de daar be staande Arbeidsbeurzen (.hier werk lozenfondsen genoemd) De delega tie was de meening toegedaan, dat dergelijke werklieden niet kunnen aanzien worden als nieuwe leden en zij van de verworven rechten moeten genieten. De heeren bestuurders van het Krisisfönds beloofden ons die vraag te zullen overmaken aan het hooger bestuur, gezien dit eene belangrijke zaak is voor alle grensbewoners, die sedert ettelijke jaren vereenigd zijn. Na aanmerkingen te hebben ge maakt over de 15 0/0, die worden toegestaan als bestuurskosten voor de vakvereeniglngen, wat ontoerei kend is, dankte de delegatie de hee ren voor de gulhartige ontvangst. Er is goed werk „verricht voor de leden en de bestuurders van het Krisisfönds hebben voor de zooveel- ste maal kunnen bestatigen, dat de socialisten in alles korrekt willen zijn voor wat de werkloos- en de Krisis-onderstand betreft. Strijdpenning. Overdracht5148,98. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy verman 1,00. Berghman 1,00. De Neef R. 1,00. De Smedt Livinus 1,00. Poereboom J. 1,00. Podevyn Pol 0,50. Casteur 1,00. De Witto 1,00. Boeykons G. 1,00, Verdoodt G. 1,00. Van der Veken 1,00. Steenhaut A. 1,00. Ph. K. A. l,oo. Suziski l,oo. Haelterman l*oo. V. D. Maelen l,oo. J. Van Der Borght l,oo. Spitaels L. l,oo. Flips Henri l.oo. Van Vaerenberg J. l,oo. De Smedt L. l,oo. J. Boeykens l,oo. P. C. l.oo. Wasteels 1,00. P. R. 1,00. Van Cau- wenherg D. 1.00. Podevyn Felix 1,00. Severin Lelong 0,75. Biebaut R.1,00. D'Haeseleer August l,oo. Gustaaf Molyns l,oo. Bocquë Fr. 1,00. Totaal 35,25. Heden Zondag om 4 ure namid dag, groote Meeting, in het Volkshuis Brusselschénsteen weg. Spreker: Prosper De Bruyn, van Denderleeuw. Wij drukken er dus op dat alle partygenooten, mannen en vrouwen in groot getal aanwezig zijn. Kiezers waakt op uw Recht De kiezerslijsten zullen in hot - Volkshuis Brusselbaan, ter in zage liggen op heden Zondag, enkel en alle.en voor één dag. Laat dus niet na te komen zien of u ingeschreven zyt De Soc. Propagandaolub. VOOR DE VLAG. Omdat Karei naar den Congo gaat 0,25 en hy ons de hand gal 0,25, Om dat het echt is 0,25. Omdat hij zijn vrouw het niet kan vergeven 0,25. Omdat Karei haar niet zou tegen houden 0,25. Omdat Karei niet zwart zou afkomen, Louis 0,50. Karei wis selt een frank om een stuk zeep te koopen 0,25. Gezongen door de ge- zustors Willems in 't Volkshuis 3,50. Overdracht 234,75. Totaal 240,uo. Wie doet er mee van nu tot aan de kiezing. De Bundel 2,00. Lautreys Pr. 2,00. Van Mespelgem 1,00. Philips Petrus 1,00. Geyssens Fl. 1,00. Van Vaeren berg L. 1,00. Ronnewater E. l,oö. Troch J. 1,00 Philips Severin 1,00. Do Groot J. 1,00. Van de Meerssche A. l,oo. Overdracht 48,oo. Totaal l'r. 59,00. Waakt op uw kiesreoht. De kiezerslijsten voor de Kamer en Gemeente zijn verschenen. Ze liggen ter inzage in ons lokaal, bij Joseph Beerens, Nieuwstraat, 13, eiken dag. Komt u allen overtuigen of u er op vermeld staat en dit zoo spoedig mogelijk. Enkele dagen voor de kiezing is het te laat om te roklameeren. Komt dus zien ONZE VOORDRACHT. De Voordracht van gezel Jules De Backer, over Eene reis in Zwitser land, is overprachtig gelukt. De zaal was goed gevuld met man nen en vrouwen. Allen waren ten zeerste voldaan over deze leerrijke en schoone voordraoht met de tal rijke zichten die er, in voorkomen. Den wensch werdt uitgedrukt dat er nog zulke voordrachten zouden plaats hebben. We zullen er trach ten aan te voldoen. Langs dezen weg houden we er aan, makker Jules De Backer te be danken voor deze schoone daad. De Soc. Propagandaclub. Solfègelessen voor ons Muziek. Deze om de jongelingen te berich ten, dat er een nieuwe leergang van solfège in gang gaat. We kunnen onze partygenooten niet genoeg aansporen hunne kin deren aan te zetten, muziek te loe ren. Ze kunnen zich aangeven ©Ikon Donderdag, om 7 ure 's avonds, in het lokaal, by Jef Beerens, Nieuw straat. Partygenooten, helpt ons mede dat wy spoedig met ons muziek kunnen op straat komen, tot spijt van wie 't benijdt. Het Bestuur. Strijdpenning. Gezongen door Sanglau Joseph, rondgehaald door Sanglan Adolf op den souper van mosselen 6,10. Zondag laatst hadden we het ge noegen makker Do Bruyn in ons midden te hebben. Gedurende anderhalf uur gaf spre ker ons de beste argumenten die aantoonen hoe al de arbeiders ten plicht hebben rood te stemmen. Veertig toehoorders begroeten met levend applaus den warmen oproep van onzen voorkamper. Waarschijnlijk op 21 December, om 5 uren, gaat de kostelooze liede- renavond door. Binnen kort zullen we de bevol king hierover meer kunnen inlich ten. Arbeiders vooruit Welle moeten zal socialist worden. Wanneer Uw leven dag en nacht vergald wordt door benauwdheid op de borit en bij de ademhaling* I maak dan de taaie «lijm lo« met de beproefde Akker's Abdijsiroop. Gij zult dan spoedig bevrijd zijn van die angstig* benauwdheid. Ook beroemd bij bronchiet, kink hoest, slijmhoest, griep, influenza. AKKER'. Alle Apotheken. Per Fletch 1 210gr ft. 7.S0. t 550 gr Ir. 12,— t 1000 gf. Ir. 20.- Hoofddepöt België R. de Bei mg L I AKKER

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 2