Koopt uw Lik bi] Marcel - NINOVE Denderleeuw. Zondagdicnst. Belgische Bank G ee raards bergen. Uil Meerbeke. Ons artikeltjo in het «Volksblad - van Brussel heeft zyn uitwerksel gehad. De stoven zijh er en 101 veel genoegen onzer kleine kleuters, branden dat het kraakt. Een goede noot voor onzen burgemeester. Tuur, altyd braaf, ja, ja, heeft het goed gevonden daarover weer zyn alledaagsch litanieken uit te spu wen. Och arme, jongen ga zoo voort, 't is keen op onzen molen. Rood is troef. Uwe roode blauwe-groene gele pretentie is al gezakt iyk de woor- kenkramerij van uw vrienden uit Moskou. Spisken. Wie doet er mee tot de kiezing. De Bruyn Prosper 1,00. De Bruyn Louise 1,00. Janssens Guillaume 1,00. Janssens Marie 1,00. Bockstael René 1,00. Bockstael Elvire 1,00. Bayens Achilla 1,00. De Luyck Clement 1,00. De Backer August 1,00. Baetens Jo zef 1,00 Van Der Straeten Petrus 1,00. De Bruyn Osoar 1.00. De Bruyn Maria 1,00. Naamloos 1,00. De Ivock Frans 1,00. STAD AALST. De apotheken zijn allen open tot s middags.Zal'snamiddags alleen open blyven de apotheek van M. Ghysseiinckx, Molenstraat. N. B. De apotheken sluiten da gelijks om 20 uren. van den Arbeid NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ GENT, Voldersstraat I.GENT Agentschap te La Louvière 40, Sylvain Guyauxstraat. Postchecrekeningen te Gent n° 850 te La Louvière n° 48375 Kapitaal i 5,000,000 frank. Reservefonds 12,165,590,94 Bedrag der deposito rekeningen op 31 December 1923: 40.912,669,18 Fr. Alle Bauk-& Beursverrichtingen. Interesten op do verschillende rekeningen en geldplaatsingen. Checkrekeningen, betaalbaar op zicht fr. 2.50 o/o Halfuiaandelyksche rekeningen fr. 4,90 o/o Rekeningen met voorbericht van 15 dagen fr. 5,00 o/o Rekeningen met voorbericht van 30 dagen fr. 5 1/8 o/o Termijnrekeningen op 3 maanden fr. 5,25 o/o Termijnrekeningen op 6 maanden fr. 5,25 o/o Termijnrekeningen op l jaar fr. 5,00 o/o Verkoop van K^pitaal-aandeelen BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 880,00 FABR1QUE DE BONNETERIE V. AMEYE aan fr. 850,00 Kasbons "FHIGORIKÈRESdu LITTORAL- 7 aan fr. 490.00 ui.l eer baar .den 31 Decouïber 1931 O 'TÖNN1ERE GANTOISE - 7 1/2% aan 487,50 uitkeerbaarden 1 Juli 1933. Verhuring van brandkoffers. CINEMA. Zondag 23 en Maandag 24 Novem ber. - Een Roos een utiiversal- ttlm-special met Gladys Walton, een zeer geestuneerde artiste, en dan nog een film Noord tegen fcuid niet verscheidene der bijzonderste cinema artislen Jack Holt. Lewis Stone, Agnes Ayres. Deze film zal zeker inde Volkscinoma de meeste biivai bekomen. Van bot begin tot bet, einde wornt de aandacht door de handeling ge spannen gehouden. Boeiend, roe rend en gemouventeerd. En bij deze twee pracbtl'ilmen een komiek, eer ste klus, Lafrik en Cie, woekeraars. Louise Glaum Hoe meer men deze artiste op het doek verschijnen ziet, des te meer behaagt haar spel en voelt men zich ontroerd door haar natuurlijk optroden in do dramatische toonee- len. De talrijke bezoekers van den Volkscinema hebben zulks reeds be- statigd en Donderdag 27 No vember, zullen de liefhebbers van drama's van het werkelijk leven de film willen zien Recht geschiedt in 7 deelen: De Dorpsmid Ziedaar een film dewelke door alle cinemaliefhobbers moet gezien worden. De gelegenheid is hen ge geven door de Volkscinema op Dondeidag4 December. Wie doet er mee. Lijst der bedienden 32,00. Pion Theofiel 1,00. Onbekend 1,00. Huwé Is. 1,00. Coppoz Julien 2,00. Herre- godts Adr. 1,00. Franceus R. 1,00. Totaal 39,00. Fanfaren Verbroedering». Het jaarlijksck banket heeftplaats Zaterdag 29 November om 7 1/2 ure 's avonds. De vriend J. Elaut uit Ninove zal zijn nieuwste liederen indetusschen poozen zingen. Een aangename avond dus. De partygenooten be- schermleden van het muziek, die verlangen deel te nemen aan het banket, moeten zich laten inschrij ven voor Woensdag 26 November. De prijs tot deelneming is vastge steld op 12,50 fr. STERFGEVAL. Deze week overleed de heer L. Hoogtiuis, gewezen schepen en lid van den beheerraad der godshuizen. De heer Hooghuis is altijd een demokraat geweest, en werd door iedereeu ook geacht. Wij bieden zoon Edmond, onze muziekbestuur- der en de andore familieleden, de verzekering onzer deelneming in hun rouw. Samenspraak afgeluisterd. Nastasie. Dag Julia en Marie- ken. Marieken. A sakker, Nasta sie is daar ook. Hewel Julia en Nastasie wat dunkt u van de mani festatie van Dinsdag 11. te Brus sel. Julia. Ik moet het zeggen, zooveel vrouwen heb ik nog nooit gezien, ze waren met duizenden en duizendenmen hadt het zeker niet verwacht, Nastasie. Ja, Marieken, wat zou men dan van de vrouwen ver wacht hebben, om Kamers en Se naat zoo af te barrikadeerenmet policiemannen. Louise. Sapristi. Julia, weet ge 't al wat ze zoo al schrijven in de burgersbladen, bewel dat Soc. vrouwen komen protesteeren tegen het duur leven, maar dat men het aan hun kleeren niet kon zien dat er amoede is, en het is nog niet al, men durft ook nog schrijven dat al de vrouwen met zijden kousen aanliepen, en potverblomme Nas tasie had de hare vergeten. Marieken. Maar dat is toch lastig, he Threse, dat het altijd op de werkersvrouwen hun kop is dat men zit. Threse. Ja maar Marieken, laat ze maar schrijven, ze zouden zeker den ouden tijd nog willen terug hebben, die heeren kapita listen, dat wij om 15 centen af val bij den vleeschhouwer moesten halen en daarna van 6 uren 's mor gens tot 7 of 8 uren 's avonds in de fabriek moesten werken lijk sla ver., maar die tijden zijn voorbij en wij hopen dat het aan onze vrouwen niet zal gelegen zijn om dien tijd nooit meer terug te zien Julia. Dat zou ik gelooven. Dat onze vrouwen eindelijk weten aan welke zijde hunne redding ligt, zal men begrepen hebben Dinsdag 1. 1 Marieken. Ze zullen onze vrouwen zoo gemakkelijk in den hoek van de stoof niet meer zetten om in den pot te roeren. Gedaan is het met onze vrouwen dom en onwetend te houden, ze weten maar al te best dat hunne plaats is aan de zijde der mannen om te helpen strijden voor een beter be staan voor hen en hunne kinde ren. Nastasie. Hewel Threse, als wy dat nu zien als oude kampers, dat hetgene waar we zooveel naar gestreden en geleden hebben ein- delijk zegepraalt, dat doet ons hartje deugd. Is het zoo niet Threse. Wel, beste gezellin nen, nu met goeden moed voort- gestreden om al de vrouwen tol ons te krijgen en hun toekomende jaar met de kiezingen te laten zien, wat de vrouwen kunnen als ze willen. Nu allen den goeden dag en tot de naaste zitting. Eene Luistervink. AAN DE VROUWEN. Dinsdag 2 December, richt Bet Plaatselijk Opvoedingskomiteit eene bijzondere voordracht in voor de vrouwen. De gezellin Finne De Backer zal het onderwerp Open bare liefdadigheid behande len. De voordracht zal gehouden worden in de voordrachtzaal van het Volkshuis en zal om 7 1/2 uren stipt beginnen. Wij rekenen op de goede opkomst onzer vrouwen. HET BESTUUR. Voor den Vrouwenbond. Gezongen door Louis De Gelan en zijne vrouw by Albert De Gelan 10,30. Rondgehaald op het feest der oud strijders 17,00. Rondgehaald op de Vrouwenvergadering 16,00. Den buiten ontwaakt. Dat hebben wij verleden zondag kunnen bestatigen. Er was in Den- derwindeke eene tegousprekelijke meeting belegd door de voorman nen der Kristene Syndikaten. Wij werden hiervan verwittigd dooreen partijgenoot van Donderwindeke en trokken er dan ook maar op af, om eens to hooren wat deze werkers verdeelers daar zouden uitkramen. Om 3 uren werd de meeting geo pend, op het gehucht Boterdaal, door den heer Oscar De Wit, Sekre- taris van het Kristen Syndikaat van Ninove. Vooraleer te beginnen, vroeg den heer De Wit of er geene tegensprekers in de zaal aanwezig waren Er werd van op drie of vier plaatsen tegelijk geantwoord ja. Den heer De Wit zegde, dat de sprekers van hunnen kant eorst het woord zouden voeren en dat wy dan zouden mogen nadien spreken. De eerste sprekerreen heer wiens naam wij niet kennen, tracht in eenige woorden aan de menscben op te solferen, dat zij zich moesten vereenigen in kristene syndikaten, die, zegde hij, altijd en' overal de belangen der arbeiders hadden ver dedigd en het nog zullen doen. Nu kwam den heer Van Buggen- hout. Deze heer behandelt speciaal de kwestie der mijnen en toonde in eene lange uiteenzetting aan, het verschil van opvatting die bestond tusschon de afgevaardigden der kristene en socialistische syndika ten. Hy besprak de kwestie van hef miintoezicht en kwam tot hot besluit dat de myntoezichters zouden moe ten gekozen worden door de mijn- kommissie, maar niet door de ar beiders zooals velen het vermeenen. Hy zegde ook nog dat de kriste nen de pensioenen doF mijnwerkers warm hebben verdedigd en gestemd. Hij vroeg als slot zijner rede, opdat de kristene arbeiders zich toch zou den veroeriigen in kristene syndika ten, die n iet zeggen zooals de socia listen dat hot kapitaal moet ver dwijnen, muar die de verzoening tusschefï kapitaal en arbeid zullen trachten te Bewerkstelligen. Nu kwam er een onzer kameraden gezel De Coster, Sekrotaris derAl- getneene Centrale,afdeeling Ninove, aan het woord. In enkoio minuten zette hij de taktiek vau de kristene vakbonders uiteen, toonde aan boe zij overal trachten de arbeiders te verdoelen en zoodoende de patroons in de hand werken. Hij vroeg hun hoe het mogelijk was hier te komen schermen met kristen en niet kristen zijn. terwijl hunne leiders samen gaan in het parlomont met logemannen en andore papenvreters, en met doze mode helpen wetten stemmen welke meest altijd tegen de arbeidors en ten voordeole van de kapitalisten zijn. Ilij toonde met gepaste woorden de houding dor kristene vakbond leiders aan op politiek terrein. Hij bewees dat, terwyl zij zich hierop den buiten doen doorgaan als ver- dedigors van de arbeidende klas, zy langs don anderen kant samen in de kamervorkiezing op een Rist strij den met mannen als minister Moy- ersoen. den grootsten verdrukker der arbeiders, de wurger van al de schoone instellingendoor onzen ka meraad Josoph Wauters tijdens zijn ministerschap tot stand gebracht, waaronder 't krisisfonds, kosteloos pensioen aan onze afgesloofde ouders enz. Hy sloot met een oproep tot de aanwezigen, zich door n^- mand te laten verdeelon, nogzaml in de oogen strooien en riep uit, dat de plaats van alle arbeiders, onaf- gezien van hunne godsdienstige overtuiging was, ondeF de plooien der socialistische banieren, welke ons, arbeiders, zal leiden naar de overwinning in den stryd en volle dige ontvoogding der arbeiders aller landen. Dat de korte maar klare rode van makker De Costor wel begrepen werd, bewezen de donderende toe juichingen die hem te beurt vielen, Onze kameraad Edmond De Vil- laer zette de houdine onzer kame raden uiteen in de mynkommissie, en bewees dat het toezicht in de mijnen onvoldoende is ingericht. Hij zette uiteen hoe de toezichter» te werk gaan, van wie de patroons meest altyd op de hoogte zyn van hunne komst. Hy pleitte ten slotte ton voordeele der benoeming van de toezichters door de arbeiders zelf omdat die do bekwaamste en beste op do hoogte van hetwerk zijndearbeiderskennen en deze zouden kunnen benoemen, Mannen welke bon werk zouden dóen gelijk het moet gedaan worden en hierdoor vele menschenlevens van den dood redden. Den kameraad De Vilaer oogste ook veel biivai. Nu kwam onzen makker Jozef D'Hantschutter mijn werker van Tliolombeeck aan het woord. Hy besprak eerst en vooral de kwestie der pensioenen der mijn werkers en vroeg aan de kristenen waar zy waren als er 80.000 Sociali stische mijnwerkers door de straten van Brussel trokken en manifesteer den voor de ve»hooging der pen- sioennen van de arbeiders. Met veel gemak weerlegde onzen kranigen kameraad Joseph de elle- lange rede van den heer Van Ruggenhoudt over miininspectie, pensioen voor de oude mijnwer kers, glyssement en zoo meer. Hij zette de arbeiders aan de Socialisti sche Syndikaten getrouw te blyven en nog te versterken. Hy trok de aandacht der aanwezigen op de wer king der KristeneSyndikaten, welke hij vergeleek met de onze en sloot zijn prachtige en klare rede met. eenen oproep toteensgezindheid der arbeiders aller vakken, en moedig de allen aan om den striid der Socia listische Syndikaten medetostryden tot de verlossing der arbeiders uit de handen hunner uitbuiters en verdeelers. Eene levendige ovatie werd gebracht aan den kameraad Joseph na zijne gloedvolle uiteen zetting. Den hoer Van Buggonhoudtkwam weerom aan lift woord voor de re pliek. Hij trachte hier en daar nog eenige terechtwijzingen te doen op de rede der vorige sprekers. Maar telkens wanneer hy meende temo gen buiten de kwestie loopen, wierd hy doordeaanwezigen onderbroken. Hij eindigde dan ook zyn repliek met aan de aanwezigen te vragen te willen oordeelen over de gedachten door de verscillende sprekers uit eengezet en sloot met een oproep aan de kristen arbeiders in de vol gende termen Kristene arbeiders van Denderwindeke indien GR U niet wilt s ndikooren in onze Kri stene Syndikaten vereenigd U dan toch om de liefde Gods by de Socia listen. Of er hiermee gelachen werd dat hoeft ge niet te vragen. Er is voor ons Socialisten toch een vaststelling te doen, en dat is, waar wij vroeger in de onmogelijkheid waren op den buiten tot de menigte te spreken en ontvangen wei den op steenworpen en fluitjes muziek wy heden reeds menscben tellen, die onzegedachton deelen 011 dat wij bij machte zijn ons programma en on ze werking uiteen te zetten. Hetgeen vroeger totaal onmogelijk was, is vandaag verwezentlykt en daarom zeggen wij DEN BUITEN ONT WAAKT EN WORDT OOK ROOD. Propagandist. Prijskamp voor het bieden. Heden Zondag 23 November 1921, heeft er een prijskamp plaats voor het bieden, in het lokaal De Red ding Gooraardsbergs'cliestraat. Do prijskamp zal twee dagen du- ron. De maatschappij geeft 50 fran ken vooruit. Een Prachtige Uitslag Verloden Zondag groep liet Bal plaats, ingericht door de Soc. Vrou wenbond ton voordeele van het Klaasfeest der kindeyen onzer ge meente scholen. De bekomen uitslag is buiten ieders verwachting ge weest, en heeft ons een batig over schotgelaten van 842.85 fr. Som welke gansch zal gestort woreen. Wij moeten een woordje vau dauk richtten, aan het bestuur der'coope- ratief, welke {ons gratis de zaal be zorgde, evenals aan;de gansche ftos- loozemedewerking van de gezellen en gezellinnon, welke zich eon gan- schen avond offerden, om alles in orde tedoeu verloopon, een woordje van lof en dank aan het puik orkest. Het bestuur van de Soc. Vrouwen hond hoopt in de toekomst op allen te mogen rekenen, om zijn begonnen werk voort te zetten. Het Bestuur van den Soc. Vrowenbond, Bertha DESPRETZ. Strijdpenning. Omdat do bestuurleden de S. O. S. als mannen inet tucht voltallig op de aangeduide uur aanwezig zyn 2,50. Omdat do andere daar niet zijn 1,5o. Omdat de secretaris maar juist gedaan had met eten 1,00. Gezongen door Philoméne Bascour in het lo kaal 8,15. Van twee vrienden uit Duitschland 20,00. Voor ons Muziek. Gezongen door Jefken Praet op zyn trouwfeesten rondgehaald door Cyriel Carlier 16,00. Een lied gezon den op do trouwfeest van Jefken Praet door Jules Elaut 22.75. Gezon gen door Petrus D'Hondt by Edm. De Coster 7,50. Een lied gezongen op de trouwfeest van Jefken Pravt door Jules Elaut roi>dgehaald door Cyriel Carlier 12,70. Gezongen door Paul Dufré zijne vrouw by .Polle Wedde 4,70. Gezongen door Peetje Mon by Polle Wedde en door hem rondge haald 4,70 Rondgehaald bij Polle Wedde door de twee voornaamste boksers vau Ninove 4 60. Wie doel er mee. Van nu tot aan de kiezing: D'Hondt Victor 1,00. Van Irnpo Victor 1,00. Van Londersele Jan-B. 1,00. D'Hondt Petrus 1,00. Van Böl- icgliem Omar 1,00. Wauters Joseph 1,00. A. C. 1,00. Adriaens Joseph 1,00. Van den Eeckhoudt Theodore 1,00. DeDeyn Joseph 1.00. Milo Alice 1,00. Praet Joseph 1,00. A. W. 1,00. M. R. 1.00. Van Vaorenbergh Adeline 0,50. Wintels Victor 1,00, Buyl Leon 1,00. De Mol Constant 1,00. Van de Steen Pol 1,00. De Coster Edgard 1,00. Alfred Gryseels 1,00. Joseph Dannau 1,00.Polydore D'Hondt 1.00. Wachtelaer Hubert 1.00. J. S. 1,00. Baetens Karei 1,00. De Wit Elvyro0,50. De Vleeschou- werTheophiel 1,00. De Mol René 1,00. Sertin Julia 1,00. Van den Bergbe Jan 1,00. Van Londersele Remy 1,00. De Coster Edmond 1,00. Vap Lon dersele Prosper 1,00. Sonck Poly dore l.Oo. Van Rossem Clement l.OO.Verraail- len Eduard 1,00, Sonck Joseph 1,00. De Wit Eduard 1,00. Sohoerlinck Jules 1,00. N° 279 1,00. Windels Frans 1,00. Van Der Taelen Cyriel 1,00. Van Der Vorst Tliüopbiel *1,00. Overdracht 9 43,52. Totaal 986,52. Voor den Trompetlersolub Gezongen door Waren en Marie ken het lied Storm op Zee en rond gehaald door de Witten D'Hondt 4,5o Gezpngen en gespeeld door den gan- sclien Troep uit liet lokaal 4,7o. Ge zongen door Gustaaf Moegang in ons lokaal 5,oo. Omdat den Troep vau Liefferingen, wanneer die zingen, voor hun eigen zak rondgingen, in plaats van voor ons muziek l.oo. Totaal 15,2o fr. Strijdpenning. Omdat de Langen en Warkeg in plaals van Mouvement te ryden, eerst dansen 0.25. Omdat Marin ver zocht wordt de 2o Millioen Mark te rug te geven aan Frêe 0,25. Omdat de vinder oen belooning zal krygeu geeft Thaaf o,25, Omdat Thaaf zon dag morgend te 5 1/2 ure op zijnen trap lag o,25. Omdat Petrus met de t'huis was o,25. Omdat zyn broek nat was o,25. Omdat Mance zou beter oppassen op de 5o Millioen Mark0,26 Omdat ze zou boter oppassen als ze moet weergeven o,25. Omdat Lóón Foei o,o5 fr. in do bus steekt o,25. Omdat hij het goede hart bezit van rond te gaan maar zelf niet insteekt 0,25, Omdat hij zou beter doen van, vanachter den toog te blijven o,25. Omdat Turen zoo boter doen en den strijdpenning te laten zien o,25. Om dat Mance zegt dat zijn Tboeren o,25. Twee zetten al te slecht o,75. Omdat Manco haar glazen kapot slaat al lachende o,25. Omdat Potrus voor de eerste maal hij de Gross caise draagt zoo zat was o,25. Omdat Mance. o,5o. Omdat de Muzie kanten het muziek zouden volgen als »ij een Serenade geven o,23. Zoo als Thaaf Fliikker o,25. Omdat hij dan geen schandalen zoo geveno.öo. Omdat Frans zit te droomen never» zijn vrouw o,5o. Totaal

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 3