Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. OVER AMNESTIE. Mijn Hoekje. 21e Jaar N° 48 Prijs per nummer 15 ceutiemeu. 30 November 1924. Annoacen Arbeidersplicht Wetgevende Kiezing. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoDcen 4 fr. per regel op 1° en 2e bladzijde, 2 fr. op 3" en 4e bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwhsselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT - Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. PostcheckrekeningN1- 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,40 6 4,20 1 jaar 7,75 BUITEN BELG1E. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. De grootsche manifestatie van het Belgische proletariaat tegen den oorlog en voor vrede en am nestie op 2i September 11. ligt nog in ieders geheugon. De Belgische arbeiders in Vlaanderen en Wal lonië manifesteerden dien dag voor vrede en amnestie, voor den vrede met 't buitenland, voor den vrede in 't binnenland, want am nestie beteekent Vrede. 't Mag wel opentlijk betuigd worden dat zonder amnestie geene binnenlandsche vrede mogelijk is. Dat hebben ook de socialisten begrepen En zij 't eerst hebben de duwen de daad gesteld van een wetsvoor stel in te-dienen, onderteehenddoor een VlamingÓuysmans, en een Waal, Hubineischende volledige amnestie van alle veroordeelden voor oorlogsfeiten. De amnestie-gedachte hangt reeds lang in de lucht. Het psychologische oogenblik was echter nog niet aangebroken, 't Is immers niet voldoende een wetsontwerp op te maken men moet daarvoor het juiste oogen- blik weten uit te kiezen, waarop men de meeste kans tot slagen heeft, zooniet berokkent men en kel nadeel aan de zaak, die men verdedigen wil. Dat psychologische oogenblik nu scheen gekomen te zijn over een paar maanden. Coppée, de leverancier van dui zenden tonnen benzol, olie en ander oorlogstuig aan de Duitsche legers, werd vrijgesproken. Waar om werden daar de andere leveran ciers en de activisten, die heel wat minder op hun geweten hadden veroordeeld tot de zwaarste straf fen De man-in de-straat had daarom zijn eigen oordeel. Ofwel bestaat er een dubbel Gerecht, één voor de rijken, die op de bescher ming van een katholiek aartsbis schop kan rekenen, en één voor de gewone stervelingendie geen aartsbisschop in hun familie heb ben. Ofwel moeten alle vroegere veroordeelden onmiddellijk wor den vrijgelaten. Het socialistisch wetsontwerp eischte het tweede. Ondertusschen kwam de vakan tie. Over enkele dagen nu werd dit socialistisch wetsontwerp, ingege ven door de eischen van den tijd immers in alle landen wordt am nestie toegestaan, zelfs aan Cail- laux en door de bezorgdheid voor de binnenlandsche vrede, bespro ken in de afdeelingen der Kamers, waar het door alle socialisten werd aangenomen, maar door alle libe ralen en katholieken verworpen. Wij staan dus voor dit feit Li beralen en katholieken weigeren iets te doen voor de vroegere ver oordeelden, zij willen geen amnes tie, zij willen geen binnenlandsche Vrede, zij willen geen verzoening, geen vergiffenis. Van de liberalen is dat nog te begrijpen voor een stervende moet men rekening houden met verzachtende omstandigheden. Maar van de jkatholieken Van menschen die zich uitgeven voor christenen voor volgelingen van Christus, die aan zijne vijan den vergaf, die op het kruis voor hen bad Beervergeef het hen k Zou niet de volle Waarheid schrijven, indien ik er niet bij voeg dat een kardinaal-aartsbis schop het Heer, vergeef het hen uitsprak;.... maar 't wasvoor Coppée Dat kan ons niet geven. Dat men de oude Coppée met rust late. Goed zoo. Maar dat men Borms met rust latebuiten de gevan genis dat men de andere veroor deelden met rust latebuiten de gevangenis. Of... neen. Geen rust. Beter ware nog al die oorlogsdossiers nog eens na te zien, nog eens te onderzoeken, nog eens te beoor- deelen, daarover nogmaals een vonnis te vellenen de beklaag den vrij te spreken, gelijk Coppée. De kristene katholieken wil len het niet. Wachten ze misschien op een ordewoord van hooger Zoo ja, waar blijft dan dit orde woord Zoo niet, wat is er dan van hunme kristene ziel gewor den En wat zegt hun democra tisch gevoel Arme kristenen Arme democratie Ik sprak laatst over de amnestie- kwestte met een fronter. Hij wist naar waarde de kloeke daad der socialisten te schatten, maar voegde hij er hoogmoedig bij Wij fron- tërs, wij vragen reeds amnestie van over jaren» Gij socialisten komt te laat 't Is waar de fronters komen steeds te vroeg Julien DOMS. Met rasse schreden naderen wij den grooton dag, dag van de kie zing, grooto beteekenisvolle dsg, waarop de bevolking van België zich zal uit to spreken hebben over dezen die ons landelijk schip heb ben bestuurd en of dit jnet takt en waardigheid is geschie3. Als plicht hebbende, onze arbei ders in te lichten over hunne te ver vullen taak, wilUn wij ook eens het bilan onzer klerikale-liberale regee ring opmaken. Dit is immers nood zakelijk om onze arbeiders en dezes ▼rouwen een klare kijk te geven van de huidige wanordelijke poli tieke toestand van het lai^J. Zijne competentie Theunis III kraait triomf over zün begrooting van 1925. Hij heeft op zijne begrooting een boui van-8,435,511,51 fr. en dat wordt door zijne trawanten over daken en velden ala een ware triomf uitge- kraaid Maar, wij willen eventjes onder zoeken of dit triomfgekraai wel ge meend is Zou het soms niet zijn om voor de zooreelste maal het vertrou wen in te boezemen by de bevolking, om de bitters pil die zij zullen te slikken krijgen, door nieuwe lasten die zullen worden gelogd, gemakke lijker in te nemen Hebben wij niet vernomen, dat zijne competentie Theunis in zijne ministerieele rede van Maart j 1. met een ontwerp van zoowat 400 millioen nieuwe lasten naar voor is gekomen, waarmede de eenheid der klerico-liberale regeeringin gevaar is gebracht, zelfs ook de eenheid in de klerikale standenorganisatie Dat alles doet ons vermoeden dat we nog vóór Mei 1925 de verkiezin gen zullen hebben. De klerikale-liberale regeering wenscht nochtans geene ontbinding, omdat zij zal dienen rekening te ge ven van haar gedane werk. Zij zal zich willen verschoonen over de saboteering van den acht- urendag, over het bijna geheel ver nietigen van het krisisfonds, over de geheele afschaffing van het kos teloos ouderdomspensioen, over de enorme daling onzer valuta, die met zich heeft gesleept, de onnoemlijke stijging der levennmiddelen zooda nig dat het de arbeidersgezinnen moeilijker om moeilijker wordt, de twee eindjes aan elkander te knoo- pen. Het zwarte spook van armoede en ellende dreigt in onze werkersgezin nen binnen te dringen, onze moe ders zien angstig op, omdat zij den ken hunne geliefde kleinen het noo- dige voedsel niet meer te zullen kun nen goven. En nog is er geen hoop op beter- nis 1 Zijne competentie Theunis kraait wel triomf, dat eindelijk 's lauds budjet tot evenwicht zal worden ge bracht Meer nog er zijn,, bespa ringen gedaan Maar Weet gij, arbeiders, dat in 1913 's lands inkomsten van belastingen, enz. 351 millioen waren, terwijl zij in 1925, 3,54o millioen zullen zijn of 15 1/2 maal meer kasten die op de werkende klasse drukken. Het mag dus voor ons als geen verbetering onzer valuta, of verbe tering voor de toekomst van onze economische of zedelijke toestand worden aanschouwd, maar veeleer als een politiek manujuver, omdat de kiezing nakend is. Wezen wij dus op onze hoede, ver geten wij niet dat erdoor de klerico- liberale regeering op een onbe schrijfelijke wijze met het geld der algemeenheid is omgesprongen ge worden. Vergeten wy niet dat de kleriko liberale regeering alleen tot stand is gekomen en in zwang wordt gehouden om ons als echte slaven te behandelen, en ons naar een politiek heeft gedreven die de ruïne van ons land voor gevolg had en diende om enkel de kapitalistische kuste te bevoordoeligen, om de woe kerzucht aan te sporen in plaats van te beteugelen. En indien er waarlijk besparin gen zyn gedaan, zijn deze nog ge schied op de geringe werkersher vormingen die zyn tot stand ge- bracITt tydens de korte deelname der socialisten aan het ministerie, dank de macht die de arbeidersklasse heeft bereikt. Wanneer nu de arbeiders en dezes ▼rouwen willen, dat deze geringe hervormingswetten en betere werk voorwaarden die z'y hebben beko men, dank aan hunnen hardnekki- gen stryd, wanneer de arbeiders willen, zeg ik, dat deze voort worden gesaboteerd, om ton laatste gansch te verdwijnen, dat zy dan onverschillig blijven. Maar! als gy. arbeiders, integen deel wenscht dat uwe door stryd veroverde rechten ongeschonden worden behouden, dat daar neven nieuwe werkershervormingen wor den tot stand gebracht, dat er u een loon worde verzekerd dietoereikend is om met vrouw en kroost een manschwaardig bestaan te slijten, raapt dan den handschoen op die u door de reaktie wordt toegeworpen. Strijdt zyde aan zyde, schouder aan schouder voor oec en hetzelfde ideaal Het Socialisme Stellen wy ons slagvaardig, want de stryd zal lastig om voeren zyn, het moet ons aller doel zyn, de reaktie ten pletter te slaan. Genoeg van de miskenning der arbeiders klasse moet onze roepkreet zyn, en met onze eensgezinde^ en forscbe wilskracht gaan wij naar de zege praal Onze vijanden staan',verdeeld, de wind blaast in onze zeilen, spring levend en eensgezinder dan ooit, staat de socialistische party slag vaardig voor den strijd, rusten wij dus niet, het oogenblik is gekomen van hard werken, om de lang ver wachte glinsterende verlossingstra- len over hot heelal met vreugde te kunnen begroeten. Daar komen wy toe, als elkeen zijn ware arbeidersplicht begrypt. A. B. Er blijven nog zes maanden. De algemeene Raad vraagt openhartig aan het georganiseerd proletariaat één miljoen te vergaren voor de propaganda kosten ten einde aan allen de oogen te openen door alle wettelijke middelen, plakbrieven, uitdeeling van dagbladen, brochu- ren, vlugschriften, omzendbrieven, voordrachten, meetingen, enz. De Gazette besluit daaruit dat een handvol individuen aan al de Jean Prolos vragen zich dood te bloeden om hen een parlementaire zetel te bezorgen waar twaaf of vier hMjetten van duizend aanhangen, volgens ay kamerlid of senator zijn, Maar Jan Prolo weet wat hy aan liet socialistische parlementarisme verschuldigd is hij geelt zijn schoon geld, wel wetend dat men niet oog sten kan zonder zaaien en dat de bravo lieden die hen in het parle ment vertegenwoordigen de magere vergoeding die de Constitutie hen toekent niet gestolen hebben. Dit miljoen moet gevonden wor den het zijn onze instellingen die er het grootste gedeelte van uitma ken moeten daarom moeten deze door elkeen gesteund worden en de mandatarissen moeten het voorbeeld geven ten einde de pers te muilban don in hun aanvallen togen onze princiepen, onze instellingen en onze voormannen. Wij weten, in stede kapitalisten te yorryken zooals onze mededin gers zulks doen, dat La Prévoyance SociaJe het besto barer winsten heeft gewijd aan oen belangryk gedeelte van het miljoen. Al de kandidaten van de Partij zul len er een eer in stellen gansch hun plicht te doen tegenover HUN ver- zekeringskooperatiefde socialisti sche onderlinge hulp is voor hen Ieeti dringende plichten zij zullen er niet aan te kort komen. Een oud boerken, bracht ons een bezoek. 't Kwam te pas over de duurte der levensmiddelen, het voor naamste gesprek der huismoeders hedendaags 't Zyn zjj toch immers die moe ten uitgeven en best weten, hoe moeilijk het is rond te komen. 'k Vroeg hem maar zeg eens Tistjen, is het nu op uwe gemeen te nog altijd hetzelfde liedje, van de duurte van 'tlevenis de schuld van Wauters 'k Herinnerde het ii toch nog, dat met de laatste Kamerkiezing, al onze tegenstre vers in koor zongen 'tisdeschuld der Socialisten. Of ik my herinner, antwoorde Tistjen i Neen, nu bazuinen onze tegenstrevers uit, dat het desohuid is van onzen frank, die zoo laag staat, en in de vreemde 100 wei nig waarde heeft. Ja zoo hangt men de zeilen naar de wind! Mem kan nu toch de socialisten niet beschuldigen, daar het een klerikaal-liberaal Ministerie is, dat ons bestuurt, ze zouden dus hun eigen mannen moeten de schuld op de schouders werpen en dat gaat niet. Maar een feit staat vast, en dit is, dat men in de laatste kiesperlode be loofde het leven goedkooperte ma ken, dat het nu verdommelyk zooveel duurder is geworden. Dat gevoelt eenieder, zegde het boerken, maar de menschen op den buiten kennen de ware reden er niet ven. Nochtans als we meetingen houden, is het om de menschen intolichten, niet alleenlijk hoe het komt dat we zulk duur leven heb- ben, maar ook om de menschen tewyzenhoezy door de heeren Liberalen en Katholieken bedro gen worden op politiek gebied. Kunnen wy in uwegemeeule geen huis vinden om eene meeting in te richten Ja, zie, dat zal moeilijker gaan. Al zyn de menschen meestal kwaad op klerikaal en liberaal, toch schrikken ze nog, van in hun ne herberg nfeeting te laten hou den. M de graaf is erg gekant te gen de socialisten, en wees ver zekerd, wie het zou toelaten, wierd van zyne vervolging niet ge spaard. Zulks is begrijpelijk, Tistjen, dien Hoer schrikt van ons woord hy heeft niet gaarne dat de bui- tenmenschen ingelicht worden, over de manier en hoe ze gefopt worden hy weet, dat wanneer de oogen opengaan, het ryk der be zitters uit is. en daarom zullen ze niets verwaarloozen om ons het spreken te beletten. Wy hebben dit ondervonden in verschillige gemeenten rond Sot- tegem in deze gemeente was de herberg ons ontzegd er was druk uitgeoefend door invloedrijke per-

Recht en Vrijheid | 1924 | | pagina 1